Voorschot op wat komen gaat 'Van vrouwen wordt iets extra's geëist' Venray geeft belastingdienst gegevens ozb Politici tegen herinvoering chemische onkruidbestrijding Bewoners Brukske boos op raadslid Van de Vorle Voor hypotheek neem je maatwerk! Spaarhypotheek 30 jaar rente vast 7.3% 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Tarieven sportaccommodaties omhoog PvdA-raadslid Truus Kemmelings: -ï EEL EN MAAS Donderdag 18 novemberl993 - Pagina 5 De gemeente Venray gaat gege vens over onroerend goed van Ven- rayse burgers verstrekken aan de belastingdienst. Dat heeft het colle- Ige vorige week laten weten. B. en w. hadden de politiek niet om hun oordeel gevraagd, hetgeen met na- :roe CDA en WD in de commissie fi nanciën afgelopen week stoorde. Volgens wethouder Truien is het echter niet nodig om commissie en raad hierover om advies te vragen. De belastingdienst heeft de wet in de hand en de gemeente moet wel meewerken. In zulke gevallen hoeft het college de politiek ook niet om advies te vragen, luidde de medede ling van de wethouder. Bovendien was Truyen van oordeel dat een coöperatieve houding op langere termijn meer oplevert. CDA-com- missielid Van Waaijenburg had z'n verbazing erover uitgesproken dat b. en w. op deze manier is om gesprongen met gegevens van Ven- rayse burgers. Ook WD-collega Leo Janssen had z'n bedenkingen. Hy vond dat de liefde wel van een kant komt, te meer daar de belastingdienst niet voor de gegevens hoeft te betalen. Het college had op z'n minst moe- ton bedingen dat de belastingdienst niet met terugwerkende kracht 'al lerlei dingen uithaalt', meende Janssen, die bovendien vond dat het college er zit voor de Venrayse burger en niet voor de belasting dienst. Commissielid Roland Zwiebel (PvdA), als jurist redelyk thuis in de materie, bracht uitkomst. Wette- lyk mag de belastingdienst volgens Zwiebel al jaren gegevens opvragen by de gemeenten, maar dat moet dan gebeuren per persoon, met ver melding van naam en toenaam. Dat is veel te omslachtig in het kader van de grootscheepse taxatie-aktie waarmee de belastingdienst ko mendejaren bezig is. Het gevaar dat de dienst aansluitend met de gege vens in het verleden van de be lastingbetaler gaat neuzen is niet aanwezig, aldus Zwiebel. Het gemeentelijk voorstel om chemische onkruidsbestrydings- middelen her in te voeren wordt niet raadsbreed gesteund. PvdA, Samenwerking en de fraktie V.d. Vorle hebben zich hier tegen uit gesproken. Handmatige onkruid- bestryding is volgens deze partyen wel degelyk mogelijk en zou overwogen moeten worden. Het beperkt gebruiken van che mische middelen bespaart de ge meente ƒ50.000,- Een aantal jaren geleden stapte de gemeente Venray geheel af van chemische onkruidbestrijding. Voor die tijd was dat een rigoureuze stap. Volgens dhr. Haitzema van de gemeente wil de gemeente liever geen chemische middelen gebrui ken maar hy gaf aan dat op bepaal de plekken, om byvoorbeeld ziektes te bestrijden, gebruik on ontkoombaar is. Hartzema gaf afgelopen donder dag in de commissie openbare werken aan dat de enige milieu- vriendelyke methode handmatig bestrijden was. 'Dat is 4 tot 6 keer zo duur als chemische bestrijding'. Volgens hem spelen daarom de kosten een grote rol. 'Als we de bezuiniging van ƒ50.000,- niet uit voeren, worden de kosten in werke lijkheid groter'. ALTERNATIEVEN Verder liet Hartzema weten dat alternatieve manieren van bestry- ding ook niet 100% milieuvriende lijk zijn. 'By thermische onkruid bestrijding (met warmte) wordt het onkruid verbrand. Hierbij gaat veel energie verloren, terwijl de wortels van het onkruid in de grond bly ven zitten. Bert Linskens (PvdA) vroeg zich af of er geen appels met peren ver geleken worden. Hij was van me ning dat chemisch bestryding langdurige gevolgen met zich mee brengt. Gerrit Verkoeyen (Samenwer king) liet weten dat wat hem betreft de gemeente door moet gaan met milieuvriendelyke bestrijding van het onkruid. 'Dit eventueel met me dewerking van de burger'. Wethouder Truyen gaf wel aan dat, als de raad deze 'bezuiniging' terugdraait, er een gat van ƒ50.000,- in de begroting zit. De frakties Samenwerking, PvdA en V.d. Vorle zullen er in ieder geval in de begrotingsbehandeling van 30 november op terugkomen. Auto gestolen In de nacht van woensdag op donderdag kreeg de politie in Beers belangstelling voor een passerende auto. De bestuurder doofde, toen hy dat bemerkte, de lichten en ging er met grote snelheid vandoor. De po litiekorpsen in de omgeving gingen tot aktie over. De politie van Uden traceerde de auto in de buurt van de vliegbasis Volkel en wist hem klem de rijden. Auto én politieauto kwamen in een sloot tot stilstand. De bestuurder en inzittenden van de auto en de be manning van de politieauto raak ten niet gewond. De bestuurder en inzittenden van de auto wisten te ontkomen, maar later kon met hulp van het bewa kingspersoneel van de vliegbasis één van het drietal worden aange houden. Het was tydens de achtervolging al bekend geworden dat de auto thuis hoorde in Venray en dat deze gestolen was. De eigenaar van de auto was hogelyk verbaasd toen de politie de diefstal kwam medede len, want hy had nog niet bemerkt dat zijn auto, voor zyn woning aan de Boterbloem gestolen was. In het belang van het onderzoek kon de politie ons nog niet de iden titeit van de aangehoudenen, die inmiddels in het Venrayse politie bureau is opgesloten, meedelen. Naar de twee anderen en hun be trokkenheid wordt nog een onder zoek ingesteld. Vrijblijvende informatie over alle hypotheekvormen Rente vanaf 6.55 ÉT c Bergmans Assurantiën Financieringen al meer dan 40 jaar een vertrouwd begrip in Venray en regio Patersstraat 24 Tel. 04780-80303 5801 AV Venray Fax 04780-11584 Optreden werkt 'demotiverend voor sociale vernieuwing' De bewonersgroep CB2, die een honderdtal bewoners van de wyk Brukske 2 vertegenwoordigd, is boos op raadslid Joost van de Vor le. De werkgroep verwijt Van de Vorle storend optreden tydens de afgelopen zaterdag gehouden schoonmaakaktie in de wijk. Het raadslid zou op wijkbewoners die bezig waren met het snoeien van overtollig groen hebben inge praat. De bewoners zouden volgens Van de Vorle gemeentepersoneel werkloos maken en werk doen dat eigen lyk de gemeente had moeten doen. De bewonersgroep zegt het 'in principe best met Van de Vorle eens te zijn', maar vindt dat het raadslid met z'n opmerkingen wel het begin van een proces van sociale vernieu wing de grond in boort. 'De mensen voelen zich net een beetje betrok ken bij alles wat er in de wijk ge beurt en dan komt zo'n man vertel len dat ze verkeerd bezig zyn', zegt voorzitter V.d. Meyden van de bewo nersgroep. 'Hij zegt dat hy iets doet voor de gewone man, maar als de 'gewone man' zelf iets doet komt hij het afbreken'. Medebewoner B. van Dam vindt het verwerpelijk dat Van de Vorle 'als een Reintje de Vos via de achterdeur kwam binnengeslo pen en van een reeds georganiseer de actie gebruik heeft gemaakt om zieltjes te winnen'. EENMALIG Raadslid Van de Vorle zegt inder daad zaterdag in het Brukske met bewoners te hebben gesproken, maar ontkent dat hij iemand heeft lastig gevallen. Hy bevestigt wel op merkingen over oneerlijke concur rentie door vrijwilligers te hebben gemaakt. 'Ik vind het prima dat die mensen dat doen en ik hoop dat ze hun muurtjes (erfafscheidingen, red.) krijgen, maar het moet wel eenmalig zyn. Het blyft structureel werk dat de gemeente moet doen. Als de mensen vrijwillig het werk van de gemeente gaan doen, noem ik dat oneerlijke concurrentie. Er lopen werkelozen genoeg rond, die dit werk graag willen doen', aldus Van de Vorle. 'Dat is myn mening. We leven in een democratie, dus mag ik die zeggen'. CDA Venray wil proef met herberekenen stankcirkels Deze week ploft by de besturen van de sportverenigingen in de gemeente een groen boekwerkje op de deurmat: 'Tarievenonder- zoek gemeente Venray' staat er op de kaft Het boekje bevat weinig om vrolijk van te worden. De ta rieven moeten omhoog is de boodschap van de stichting 'Spel en Sport', die in opdracht van het college de tarieven van de sport- Wijkbewoners in Brukske bezig met de schoonmaakakties in het openbaar groen. accommodaties onder de micro scoop heeft gelegd. Vooral die van de sportvelden buiten en in het bijzonder die op de kerkdorpen. De bedoeling van het college is om in de loop van 1995 de nieuwe tarieven te laten ingaan. Als 'voor afje' stellen b. en w. voor om per 1 januari van het komend jaar de tarieven alvast met 5% te ver hogen. Sporten in Venray is te goedkoop, in vergelijking met andere plaatsen in Nederland. Er moet dan ook jaar- lyks fors geld by het voetbal, hockey, honk- en handbal. Gemid deld per buitensporter meer dan 235 gulden per jaar. En de gemeen te heeft zo'n 3300 buitensporters geteld. De sporthal en -zalen kun nen zichzelf beter bedruipen, maar voor elke van de 2700 zaalsporters moet er toch nog altyd meer dan 80 gulden by. Zolang een gemeente geld genoeg heeft is dat nauwelyks een probleem. Sport en recreatie horen immers, net als cultuur en onderwijs, tot het basispakket 'aan genaam leven' in Nederland. Maar Venray heeft dat geld niet meer en dus moet het roer om. Mensen die willen sporten moeten in de toe komst meer eigen bydrage gaan be talen. Om uit te zoeken hoe hoog de tarieven moeten zyn heeft de ge meente de stichting Spel en Sport in de arm genomen. VERDUBBELING? Sport en Spel heeft onlangs een rapport afgeleverd dat de sportver enigingen in Venray nog lang zal heugen. De stichting concludeert dat de tarieven voor 'buiten' by lan ge na niet de kosten dekken die de gemeente moet maken. Gemiddeld wordt nog geen 10% van de kosten gedekt door de bijdragen van de gebruikers, voornamelijk de vereni gingen. Bovendien deugt het huidi ge tarievensysteem niet. Met name is er een te groot verschil in tarie ven tussen binnen- en buitensport accommodaties. De tarieven voor buiten moeten dus fors omhoog. Een verdubbeling is mogelijk en de huur van sport velden op de kerkdorpen zou eigen lijk vijf keer zo duur moeten worden. Dan wordt de gebruiker voor een redelijk deel van de kosten aangeslagen. De tarieven voor sporthal en gymlokalen hoe ven nauwelyks omhoog, omdat de verhouding tussen de bydrage van gemeente en gebruikers op het ge bruikelijke niveau van ongeveer 50-50 zit Dat tarief blijft waarschijnlijk de komende jaren op het niveau van 1994 49.- p/u voor tie sporthal en ƒ17,- voor een gymzaal) staan. Voor de verenigingen die binnen spor ten verandert er desondanks het nodige. Zij moeten namelijk in plaats van het huidige vereni gingstarief voortaan ook liet volle pond gaan betalen. VOORLICHTING De gemeente en de onderzoekers verwachten dat de voorgenomen herziening van de tarieven bij de gebruikers de nodige commotie zal veroorzaken. Het betekent immers een behoorlijke aanslag op hun huishoudboekjes en zeker clubs die nu al moeite hebben om rond te ko men. krygen het moeilijk. De ko mende maanden wordt het onder zoek van Spel en Sport dan ook onderwerp van een voorlichtings- en informatiecampagne. Behalve informatie op de Gemeentepagina in Peel en Maas komen er een drie tal inl'ormatie-byeenkomsten. Vernieling auto Een buitenspiegel van een aan de Kiosk geparkeerde personenauto is er vanaf geslagen of geschopt De benadeelde is een 23-jarige Ven- raynaar. Aan het einde van het gesprek signaleert Truus Kemmelings dat de vrouwen die haar voor gingen In deze serie allebei wethouder zyn (geweest). Zowel Paula Rutten-Tielen als Marlies de Loo z(jn vanuit het raadslidmaatschap 'doorgest(r)oomd' naar een lokale bestuursfunktie. Truus Kemme lings (56) afkomstig uit Horst, sinds 1986 raadslid voor de Party van de Arbeid in de Venrayse ge meenteraad, heeft die stap nooit gezet In tegenstelling tot haar voorgangsters is ze 'gewoon' raadslid gebleven. En wat haar betreft zal dat ook zo blijven. Truus Kemmelings am bieert geen wethoudersbaan. Het gesprek met de enige PvdA-vrouw in de Venrayse gemeenteraad vindt dan ook by haar thuis plaats. Het feit dat ze twyfelde over de plaats van het gesprek geeft al aan hoe ze tegen het raadswerk aankijkt. Als lokaal politicus in Venray ben je net als de gemeente zelf: te groot voor servet en de klein voor tafellaken. Zo beschikken de raadsfrakties in Venray niet over een fraktiekamer, zoals de collega's in sommige grote re gemeenten. Van de andere kant vindt Truus Kemmelings ook datje je als party en raadslid niet teveel met het raadhuis moet gaan vereen zelvigen, want dan wordt de afstand tussen burger en politiek onnodig vergroot. Vrouwen interesseren in de poli tiek. Dat is het doel van de aktie Vrouwen kiezen (in) de politiek' en gedeeltelyk van deze serie inter views met Venrayse politica. By Truus Kemmelings is die interesse vanzelf gekomen. De van oorsprong Horsterse noemt zichzelf van natu re 'leergierig en weetgierig'. De ach tergronden weten. Hoe zit het in elkaar. Die karaktertrek was er ver antwoordelijk voor dat in haar jeugd haar liefste hobby lezen was, al moesten in die tijd meisjes nog byna verplicht handwerken. Dank zij haar leergierighied heeft Truus Kemmelings ook haar kennis uitge breid. Na de huishoudschool volgde ze eigenlijk doorlopend wel een of andere opleiding. Wat sociologie, fi losofie, antropologie; studies waar in op de een of andere manier mensen en maatschappy centraal staan. Geen specifieke beroeps opleiding. 'Misschien komt dat wel omdat je als vrouw de kost niet hoefde te verdienen', legt de PvdA- vrouw fijnzinnig de relatie met emancipatie Een 'baan' in de gebruikelyke zin van het woord heeft ze dan ook eigenlyk nooit gehad. Maar door haar maatschappelijke betrokken heid had Truus Kemmelings haar week toch altijd wel vol. Vrywilli- gerswerk op school, in de biblio theek, in de wyk. Plus haar diverse studies en het gezii). Van het een kwam het ander en eind jaren ze ventig werd Kemmelings voor het eerst gepolst voor een fimktie in de Venrayse politiek. In 1981 zei ze ja op de vraag van de Party van de Ar- beid, een jaar later werd ze lid van de commissie onderwys. In die commissie (inmiddels uitgebreid met sport, jeugdzaken en recreatie) maakt Truus Kemmelings haar der de periode vol. Sinds 1986 zit ze voor de Party van de Arbeid in de gemeenteraad en in de commissies voor maatschappelijke en sociale zaken. EXTRA Nog steeds als enige PvdA-vrouw in de Venrayse gemeenteraad. Op de vraag hoe het nou komt dat er zo weinig vrouwen aktief zyn in de po litiek volgt een lange stilte. 'Oei, oei', klinkt het daarna. En dan: 'Misschien dat vrouwen, weliswaar steeds minder, maar nog steeds geassocieerd worden met 'binnen'. Met binnenshuis, niet met open baar leven. Dat denken zowel man nen als vrouwen. Een vrouw moet iets overwinnen om naar buiten te treden. Van vrouwen wordt ook iets extra's verwacht. Ze moeten dezelf de capaciteiten hebben als man nen, plus iets extra's. Dat extra vult iedereen zelf in en daarop worden vrouwen ook beoordeeld. En omdat er iets extra's wordt verwacht is er ook eerder kritiek', meent Truus Kemmelings. 'Vrouwen stellen die Het interview thuis, de foto in de raadszaal. Het geeft ook een beetje aan hoe een raadslid in Venray werkt eisen overigens ook aan zichzelf. Er zit wel iets waars in de opmerking van die vrouwelijke burgemeester op een bijeenkomst voor PvdA- vrouwen: 'Ik moet net zo goed zyn als de slechtste man', zei die. Na tuurlijk betekent dat niet datje niet je best moet doen, maar het geeft aan dat vrouwen geen overdreven plankenkoorts hoeven te hebben'. NUANCES Dat neemt niet weg dat de eisen die aan een politicus gesteld wor den pittig zyn. Niet alleen qua ken nis, maar zeker ook ten aanzien van de presentatie. Je kunt wel goe de ideeën en inzichten hebben, je zult ze ook moeten verkopen. Tégen die achtergrond raadt Kemmelings vrouwen niet aan om ineens in het diepe van de politiek te springen. 'Die stap is veel te groot. Maar ik denk dat het zo ook niet gaat in de praktyk. Een vrouw die in de poli tiek gaat is al veel langer aktief en heeft die stap van binnen naar bui ten al veel eerder gezet'. Dat er meer vrouwen nodig zyn in de politiek, daarvan is ze over tuigd. Gewoon om een reële afspie geling van de samenleving te krygen. In de optiek van Kemme lings niet zozeer omdat vrouwen nou zo'n principieel andere manier van politiek bedrijven er op na hou den. 'Als er al verschillen z(jn, zit ten die in de nuances. Maar elk verschil is een reden om vrouwen een kans te geven. Daar wordt de politiek toch alleen maar ryker van?' GEZAMENLIJK SUKSES Onderwerpen op de politieke agenda die vrouwen de komende ja ren moeten oppakken kan Truus Kemmelings gemakkelijker noe men dan verschillen in politiek be drijven. 'Sociale veiligheid. Zorgen dat het thema niet van de agenda wordt afgevoerd'. Sociale veiligheid noemt ze een typisch onderwerp dat in het verleden vooral door vrouwen is aangedragen. 'Eerst werd er door mannen een beetje om gelachen, nu zit het in elk be leidsplan. Dat is vooral vrouwen werk geweest. De positie van de oudere vrouw. Ook in de ouderen- organisaties staan vooral mannen aan het roer. Tbrwyl er veel meer oudere vrouwen dan mannen zyn. Kinderopvang. Dat die op de juiste manier kan doorgaan. In het be lang van vrouwen, kinderen en mannen'. Met kinderopvang heeft Truus Kemmelings een bijzondere relatie. Aan haar eigen zonen, inmiddels dikke twintigers, zag ze de positieve invloed ervan op jonge kinderen. En enkele jaren geleden was kin deropvang politiek een hot item. toen de vraag speelde rond het mi nimumloon voor de parttime leid sters. In commissie en gemeente raad toonde Truus Kemmelings zich een verbeten voorvechtster van gemeen tel yke steun aan de peuterspeelzalen. 'Iedereen vond peuterspeelzalen helangryk. Ik heb me toen op het standpunt gesteld dat je dan ook moet kiezen om er geld voor uit te trekken'. Mede dankzy haar vasthoudendheid heeft de gemeente inderdaad beslo ten de loonkosten van de peu terspeelzalen te subsidiëren. De kwestie rond de peuterspeelza len noemt Truus Kemmelings één van de echt concrete suksessen van haar politieke werk. Dat betekent niet dat ze het idee heeft niets be reikt te hebben. Maar ze is ervaren genoeg om te beseffen dat verande ringen momyesmaat gaat en niet met reuzesp rongen. Vrouwen - maar ook mannen - die in de poli tiek willen, moeten daar rekening mee houden. Bovendien is politiek, zeker in een gemeenteraad als die van Venray, ook samenwerken met anderen. 'Je kunt ideeën droppen en proberen daarvan zoveel moge- ïyk te verwezeniyken. Maar het uit- eindeiyke resultaat telt. niet het persooniyk sukses'.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5