50% f 79 j- p.st. Restanten van Romeinse grafheuvels langs de A73 'Fundamentele discussie over financiële risiko's' Twan Wintels nieuwe iretaris KvK Zes ton om te wennen College wil interimperiode 'Sprank' verlengen A.s. zaterdag wordt St. Nicolaas weer feestelijk ingehaald Proef om stankcirkels her te berekenen korting 6.95 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING broeken alie modellen Sporthal in Landweert niet sluitend te exploiteren Asteria w vertrouwde adres ini v.d. Leur DONDERDAG 18 NOVEMBER 1993 Nr. 46 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG tBeaujolais Villages Primeur SOVÏNET SUJTERUfPWUNHANDEL Henseniusstraat 1 PEEL EN MAAS adverteren bij KABELKRANT VENRAY vraag naar onze tarieven 04780-82727 JITOAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY jrotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 Advertentieprijs: 35 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar M5.00 Abonnementsprijs buiten de regio /21.00 uitsluitend bij vooruitbetaling ingang van 1 januari 1995 >rdt Toine Wintels (37) uit Ven- de nieuwe Algemeen Sekreta- van de Kamer van Koophandel Venlo. Hy volgt daarmee Jeu prengers op, die een stapje terug oeL Sprengers schiep daarmee üimte voor hemzelf, als toe- Henseniusplein 4a, tel. 85703 komstig voorzitter van de KNVB, maar ook voor Twan Wintels, die al negen jaar wordt beschouwd als 'De Kroonprins van de Kamer van Koophandel'. Twan Wintels is geboren te Sam- beek. Na het atheneum studeerde hy Economische Geografie in Nij megen. Na zijn studie kon Wintels terecht by het ETIL (Economisch Technisch Instituut Limburg), dat onderzoeken verricht voor het be drijfsleven. Sinds 1980 woont Twan Wintels in Venray. In 1984 kwam hij in dienst van de Kamer van Koophandel. Vanuit zijn funktie bij de Kamer van Koophandel raakte Twan Win tels ook bij de (Limburgse) politiek betrokken. Daardoor belandde hy in 1991 op de CDA-verkiezingsljjst voor de Provinciale Staten, waar voor hy sinds mei van dat jaar zit ting heeft. Door zijn rol in de Staten, maar ook binnen de Kamer van Koop handel, is Twan Wintels de laatste twee jaar steeds meer in de picture gekomen. Hij was bijvoorbeeld een van de initiatiefnemers van het plan om vliegbasis De Peel in te richten voor (expresjvrachtverkeer. Politiek Venray kon zich echter niet in deze plannen vinden vanwege de nachtvluchten die hier aan verbon den waren. By opgravingen langs de A73, ter hoogte van de Henri Dunantstraat, zijn deze week de restanten van en kele grafheuvels uit de Romeinse tijd, bloot komen te liggen. Het ROB (Rijksinstituut voor Oudheidkun dig Bodemonderzoek) is sinds vori ge week op deze lokatie aktief en wordt daarbij geassisteerd door vrijwilligers van de Venrayse Ar cheologische Werkgroep. De graf heuvels vormen vermoedelijk de begraafplaats van de Romeinse ne derzetting, die ter hoogte van de Hoogriebroek heeft gelegen. SPOREN In verband met de aanleg van de A73 wordt het ROB in de gelegen heid gesteld, om vooruitlopend op de werkzaamheden, bodemonder zoek te verrichten. Eerder dit jaar werd bi.j de aanleg van een perslei ding voor het Zuiveringsschap, al enige resten in dit gebied aangetrof fen. Ook in een verder verleden zyn hier incidenteel wat sporen uit het verleden gevonden. Reden voor het ROB om hier opgravingen te starten. GRAFHEUVELS Wat nu is blootgelegd, is een aan tal cirkelvormige verkleuringen in gele zand. Binnen die cirkels bevin den zich ook donkere plekken. Vol gens dhr. Stoepker, archeoloog van het ROB, zyn dit de -estan van graf heuvels uit de Romeinse i ijd. De Ro meinen, die hier vanaf het begin van de jaartelling tot ongeveer 250 na Christus hebben geheerst, cre meerden hun doden, om vervol gens de stoffelijke resten in urnen te begraven. Rondom die urn werd vervolgens een ronde greppel ge- Enkele vrijwilligers van de Arche ologische Werkgroep bij de- opgra vingen, graven. Het zand uit die greppel werd gebruikt om een grafheuvel boven de urn te vormen. Inmiddels is er al een aantal scherven aardewerk uit de grond gehaald. Het staat niet vast of hier Romeinen begraven liggen. Het kunnen ook lokale bewoners zyn, die de gebruiken van de Romeinen hebben overgenomen. Volgens dhr. Stoepker zijn hier wel de mensen begraven, die op de Romeinse ne derzetting naby Hoogriebroek heb ben geleefd en gewerkt. 'De Romei nen begroeven hun doden buiten hun nederzetting'. De werkzaamheden zullen nog ongeveer vier weken duren. Komend voorjaar wil het colle ge met de Venrayse politiek een 'fundamentele discussie' voeren over de financiële klippen die het gemeentelyk schip moet omzei len. Uit die discussie moet duide- lyk worden of en zo ja welke keuzes er gemaakt moeten wor den tussen een aantal op stapel staande investeringen. Dat zei wethouder Driessen vo rige week tijdens de bespreking van de begroting in de commissie OJSR. Driessen noemde als finan ciële risiko's de onzekerheid rondom zwembad De Sprank, de kosten van verbouwing van de schouwburg, de bouw van een sporthal in Landweert en de 3,5 ton korting op de verfijningsuit kering, die het Ryk heeft aange kondigd. De discussie is voor wethouder Driessen vooral nodig omdat Ven ray uiterlijk 1 augustus 1994 met de bouw van een sporthal in de wyk Landweert bezig moet zijn. Wordt die datum niet gehaald, dan loopt de gemeente rijkssubsidie mis. Onderzoek van de afdeling sportzaken in de afgelopen maan den heeft uitgewezen dat een sport hal in Landweert niet sluitend te exploiteren is. Zelfs by een uiterst sobere opzet en exploitatie moet er op jaarbasis 85.000 gulden tot een ton by. De Venrayse politiek moet volgens wethouder Driessen uitma ken of ze bereid is dat geld op tafel te leggen, of dat ze het liever ergens anders aan wil besteden. Om het gemeentelijk huishoud boekje alvast te laten wennen aan het idee dat vanaf 1997 jaarlyks 400.000 gulden uitgegeven moet worden, legt de gemeente Venray komende driejaar in totaal zes ton aan de kant. Komend jaar legt de gemeente 100.000 gulden opzij, in 1995 zijn dat er 200.000 en in 1996 komt er nog 300.000 gulden by. De vier ton op jaarbasis vanaf 1997 is bestemd voor het betalen van de rente en aflossing van een investe ring van circa vier miljoen. In 1997 wil de gemeente de huisvesting van een aantal welzynsaccommodaties. als de schouwburg, de muziek school, de Vrye Academie en het ge meentelyk museum verbeteren. Dat bleek vorige week woensdag in de commissie financiën tydens de beantwoording van de vragen van de frakties naar aanleiding van de begroting. De zes ton die op deze manier gereserveerd worden, zyn niet nodig voor rente en aflossing en dus eenmalig vry te besteden. Tot nu toe heeft het college alleen voor de eerste honderdduizend gul den (in 1994) dekking gevonden. Wethouder Truien wilde by de begrotingsbehandeling nog geen bestemming voor het gereserveerde geld noemen. In het schriftelyk' antwoord van het college op de vraag van het CDA stond nog dat de 600.000 gulden in mindering ge bracht zou worden op de vier mil joen investering. Truyen heeft nu de zes ton om leuke dingen te doen of om tegenvallers elders op te vangen. Meisje mishandeld Een 13-jarig meisje heeft by de politie aangifte gedaan omdat ze door een 15-jarig meisje werd mis handeld. Maandagmiddag liep de 13-jarige in de buurt van de Stationsweg, toen ze door de 15-jarige werd klemgereden. Die beschuldigde haar van uitspraken die ze over haar gedaan zou hebben die niet waar zouden zijn. Daarop sloeg ze het jongere meisje in het gezicht. Ook werd ze geschopt en aan haar haren getrokken waardoor zij p(jn- lyk getroffen werd. De politie maakte proces-verbaal op tegen de 15-jarige Hotel Restaurant nodigt u uit voor... Verrukkelijke Hazepeper Klaargemaakt volgen» groot moeden recept en geserveerd met romige aardappelpuree, stoof peertjes met kaneel, zuurkool en spruitjes met roomboter of rode kool met appeltjes. Smaakt dit naar meer? Geen probleem, n kunt eten zoveel u wilt! kl'IJHiU Heerlijk genieten van een uitgebreidbjjfftt met koude en warme spedajüAy-Vore d'OeuvresJiiEt^m fl\.V. Vsala- TV\E ijsje mei ver- J^^-sSiTüéPeel brunch serveren wij onbeperkt koffie, thee en melk. Prij, 29,50 kinderen 15,00 Reserveren gewenst f27,50 r HOTEL ASTERIA VENRAY maasheseweg 80a, 5804 ad venray Inlichtingenen reserveringen: Tel. 04780-11466 B. en w. komen in de raadsver gadering ven december met een voorstel om de interimperiode voor zwem- en recreatiecentrum De Sprank met een aantal maan den te verlengen. Het college streeft ernaar om in deze raadspe riode met een definitieve oplos sing te komen. Dat zei wethouder Driessen van sportzaken vorige week tydens de bespreking van de begroting 1994 in de commissie. Als het voorstel van het college wordt geaccepteerd betekent dat dat het tijdelijk management van Aqua Indoor zal worden voortgezet. Het bedryf uit Soest exploiteert De Sprank op tydelyke basis sinds 1 juli van dit jaar. 'Iben liep het kon- trakt met de vorige exploitant Sportfondsen Nederland af. Het interim-management voor een half jaar kost de gemeente anderhalve ton. Daarby komt het (geschatte) ex ploitatietekort van 180.000 gulden voor het tweede halQaar. plus 75.000 gulden advieskosten voor accountantskantoor Deloitte Tbu- che. In totaal kost de interimperio de tot en met 31 december naar schatiing 425.000 gulden. Exploi tant Sportfondsen zegde medio 1992 het aangegane kontrakt op omdat de Sprank zwaar met verlies draaide. Sportfondsen heeft naar schatting in de periode van de ope ning in december 1991 tot juli 1993 meer dan een miljoen gulden ver lies geleden. Het SL Nicolaasgilde heeft in sa menwerking met de Venrayse Win keliersvereniging het ook dit jaar weer voor elkaar gekregen dat St. Nicolaas, kort na zyn aankomst in Nederland, naar Venray komt om hier feestelyk ingehaald te worden. Rond 14.30 uur arriveert de Goed heiligman by het gemeentehuis om van daar uit te paard naar het oude gemeentehuis aan de Grote Markt te vertrekken. Daar zal aan de kin deren snoep worden uitgedeeld ter wijl enkele zwarte pieten het publiek met trampolinesprongen zal vermaken. Om 15.00 uur zal loco-burgemeester mevr. M. de Loo de Goedheiligman officieel in Ven ray ontvangen. Vervolgens trekt St. Nicolaas door het centrum. De route die hy te paard af legt is als volgt: Grotestraat, Henseniusplein, Schoolstraat, Pas sage, Grotestraat, Schoutenstraatje, Schoolstraat, De Bleek, Kapelaans pad, Grote Markt en Hofstraat. De rondtocht is ongeveer om 16.00 uur afgelopen. De gemeente Venray zou by wijze van proef een andere manier moe ten gaan hanteren, voor het bereke nen van stankcirkels. De resultaten daarvan zouden wel eens kunnen leiden tot meer woningbouwmoge- ïykheden op de kerkdorpen. Dit voorstel werd vorige week gedaan door het CDA, tydens de commis sievergadering milieu. Met name in Ysselsteyn zou er wel eens meer ruimte kunnen ontstaan. STANKCIRKELS Stankcirkels geven de ruimte aan rondom een agrarisch bedryf. waarbinnen geen woningbouw mag plaatsvinden in verband met de stankoverlast De methode die nu door de gemeente gehanteerd wordt gaat uit van het totale be dryf. Dhr. Willems van het CDA stelde voor om als proef de cumulatie-methode te hanteren. Volgens Willems wordt de stank veroorzaakt op verschillende loka- ties op het bedryf. In feit zou er dan vanuit elke stal, gemeten moeten gaan worden. Dit heeft dan invloed om de cirkel rondom het bedryf. ONDERZOEK De gemeente Venray is overigens al aan het onderzoeken of deze me thode toegepast kan worden. Dit met betrekking tot iemand uit Ys selsteyn, die al enige tyd probeert een woning gebouwd te krygen bin nen een stankcirkel. De gemeente bekykt in dit geval ook of een be- dryfsverplaatsing tot de mogeiyk- heden behoort. SPIO Zwemvereniging Spio, één van de grootverbruikers van het Venrayse zwembad, is van plan alle aktivilei- ten naar De Sprank over te hevelen zodra de gemeente een definitieve oplossing voor de problemen met het zwembad heeft gevonden. Die principe-afspraak is gemaakt tus sen de gemeente en de zwemvereni ging Spio-voorzitter Van Gemert bevestigt de afspraak, maar zegt er- by dat er voor de vereniging een aantal voorwaarden aan de over gang vastzitten. Welke voorwaarden dat zyn wilde hy niet zeggen. Als De Sprank weer een vaste exploi tant heeft, wil Spio in principe het leszwenunen onderbrengen in het gemeentelyk bad. Momenteel zwemmen alleen de afdelingen wa terpolo, kunst zwemmen en wed- strydzwemmen in De Sprank. De lessen worden gegeven in zwembad de Meerpaal op het Vincent van Gogh Instituut. ^JOHN'S JEANS SHOP Grotestraat 76 Venray In de Keulsche Pot fondue-, gourmet- en specialiteiten restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04781-41774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON A op uw 2e afdruk Alleen bij omwikkelen en afdrukken van uw hele kleurenfilm 1 UUR FOTO SERVICE Rfoto I video Patersstraal 10. Venray, Tel. 04780-84485

Peel en Maas | 1993 | | pagina 1