De elfdaagse van De Piëlhaas 'Op dinsdag blijft het ele complot bij elkaar' Doorsnee-CD tndag Hazepaeper Thei Spek Piëlhaas-shop? Jan Arts al 55 jaar bij de Boerebrulleft 'Politiek en Carnaval hebben veel raakvlakken' Kaartverkoop Galazitting (EL en maas Donderdag 11 november 1993 - Pagina 7 Presentatie eerste Piëlhaas CD jaar gaat gauw voorbij, r is het de eerste zondag n& 11 Jember. Traditiegetrouw wordt |die zondag het nieuwe earna- sseizoen geopend. 14 Novem- s het dus zover, 'Hazepaeper'. [bet wordt een bijzondere 'Haze- feper'. In het kader van het 5x11 (jn heeft deze middag een by- ;der karakter. feestmiddag zal de nieuwe i van Elf zich presenteren. Ook |len er een aantal verenigings- iilles uitgereikt worden aan msen die zich binnen en buiten [ivereniging voor het vastelaoves- gst in Ven ray verdienstelijk heb- 1 gemaakt. lorgaande jaren bracht de com- ssie Liedje singles en cassette- fndjes uit met daarop de winnen- liedjes van de liedjesfinale. Dit ir heeft de commissie besloten i een CD uit te brengen. In het [der van het 5x11 feest staan op CD o.a. winnende liedjes uit lorgaande jaren, suksessen uit reus Mök en niet te vergeten lied- i, uitgebracht in de kerkdorpen. Stuurlij k staan er ook de twee innende liedjes van het laatste Jjesfestival op, namelijk 'Haeske- jp-ow' van Milton en Dave Cavis en fiiks um gaeve', wat gezongen werd bor Mirjam Aarts en wat werd ge- fehreven door Ad van Zwol. Al met een produkt dat zeker de moeite lard is. De allereerste CD zal tijdens deze middag uitgereikt worden aan Frans Verhofstad. Een man die echt zijn sporten op gebied van vaste- laovesliedjes heeft verdiend. Elk jaar hoor je tydens carnaval nog liedjes die Frans gecomponeerd en gearrangeerd heeft. Ook dit jaar is Frans als arrangeur gevraagd. Frans werkt overigens veel samen met Wim Smits. Tydens deze mid dag zullen alle liedjes die op de CD staan worden gezongen. Een stukje carnavals-historie zal tydens 'Haze paeper' herleven. Naast de al beschreven aktivitei- ten wordt er ook nog aandacht ge schonken aan twee joekskapellen die dit seizoen al weer 11 jaar be staan. Dat zyn de kapellen Göt Net en Luuster Efkes. En of dat alles nog niet genoeg is; er zullen ook een aantal senatoren worden geïnstalleerd. Iedereen krygt deze middag nog ruim schoots de tijd om de nieuwe sena toren te feliciteren met hun "benoeming'. Zoals u hebt kunnen lezen, heeft de commissie Liedje er een geva rieerd programma van gemaakt. Er is volop te genieten van ceremonie en muziek. En dat alles onder het genot van een hapje en een drank je. Het programma begint om 15.11 uur. U bent van harte welkom. Vandaag, donderdag de elfde van de elfde, wordt het carnavals seizoen weer geopend. Voor De Piëlhaas een bijzonder seizoen want er wordt meteen gestart met de viering van het 5x11 jarig be staan. Dit onder de kop 'D'n Elf- daagse van de Piëlhaas' want de festiviteiten zullen inderdaad pas over elf dagen, op zondag 21 no vember, afgesloten worden. Vanavond, donderdagavond zal voorafgaande aan de Ledenvergade ring, op ludieke wyze het seizoen geopend worden op het Schouw burgplein bij het 'Piëlhaasmonu ment'. Dat gebeurt om 19.33 uur, ling van het vrijdagprogramma al leen met dien verstande dat deze avond de Gulden Humor wordt uit gereikt aan Jeu Sprengers. Voordat het echter zover is, is er op de zater dagmiddag al een heel programma afgewerkt zoals een ontvangst van de verenigingen van de Samenwer kende Limburgse Vastelaovesver- Een wethouder rondom het 5x11 feest Elf jaar geleden, by het 4x11 feest van De Piëlhaas, was Joos Truyen, thans wethouder, jubileumprins van de Venrayse vastelaovesvereni- ging. Nu elf jaar later, kykt hy nog met veel plezier terug op die perio de. Een periode, waarin hy veel ge leerd heeft. Zo constateert hy nu dat politiek en carnaval best wel veel gelijkenis met elkaar vertonen. JUBILEUMPRINS Terugkykend op het jaar waarin hy jubileumprins was. stelt Truyen dat hy het zo over zou willen doen. 'Maar ja, je wordt maar eenmaal prins by De Piëlhaas. Als prins heb ik veel geleerd. Voor die periode was ik wat bescheidener. Met die ge reserveerdheid heb ik beter om le ren gaan. Verder heb ik veel mensen leren kennen, ook in de periode daarna, toen ik by de raad zat. VERGELIJK Joos Truyen heeft de carnaval en kele jaren geleden vaarwel gezegd. Alleen binnen de APK (Aid Prinse Kompeneej) zie je hem nog wel eens met een steek op. Voor de rest neemt het wethouderschap veel t\jd in beslag. Truyen ziet overigens best wel veel overeenkomsten tus sen carnaval en politiek. 'Als prins of lid van de Raad van Elf vertegenwoordig je De Piëlhaas. Je bent een representant die naar buiten treedt Als wethouder of raadslid ben je ook een represen tant, maar dan van de bevolking. Je moet dus de taal van de mensen proberen te verstaan en dat geldt in feite ook in de carnavalswereld. Als prins of raadslid sta je immers niet boven de mensen maar tussen de mensen. Als iemand meer probeert te zyn, dan is ie in feite minder'. Dat men by De Piëlhaas tussen de mensen staat vindt Truyen terug in de grote betrokkenheid van de le den. 'Met name de aktieve leden zetten zich zonder veel poespas in voor het carnavalsfeest en nu voor het 5x11 feest. Iedereen draagt zijn of haar steentje by en dat vindt ik mede een verdienste van Leo (Jans sen, de scheidende voorzitter)'. EIGEN MENING Ook als wethouder vindt Truyen zich niet meer of minder dan ande ren. 'Helaas plaatsen de mensen een prins of wethouder boven zich zelf. Dat moeten ze niet doen. De mensen moeten hun eigen niet on derschatten, meer zelfvertrouwen hebben en meer op hun eigen me ning afgaan. Ik heb dat in mijn 'car navalsperiode' geleerd en pas dat nu eigeniyk dagelyks toe. Als wet houder sta ik niet boven de mensen maar funktioneer ik voor de VERTROUWEN Als prins en als wethouder is Truyen gekozen door mensen die denken dat Truyen in hun doelstel ling een rol kan spelen. 'Die men sen hebben hun vertrouwen in jouw uitgesproken en dat moet je proberen waar ie maken. Je kunt het niet iedereen 100% naar zyn zin maken, alhoewel dat in de car navalswereld iets makkelijker gaat dan in de politiek. Daar spelen te veel individuele belangen'. MASKER Volgens Joos Truyen bestaat het leven uit drie dingen. 'Gezond zyn. werken en plezier hebben, in deze volgorde'. Overheid en carnaval hebben daar beiden een belangrij ke rol in. 'De overheid heeft aan dacht voor het werken met en voor elkaar terwyi de carnaval een funk- tie heeft by het plezier maken.' 'Met carnaval doet iedereen zyn masker af. Eigeniyk zouden ze dat 365 dagen in het jaar moeten doen. Mensen hebben het eigenlijk niet nodig om een masker op te hebben. De realiteit is anders 'We worden gejaagd, en dan kun je niet altijd zyn wie je bent'. Ook in de politiek kom je mas kers tegen. 'Als mensen het achter ste van hun tong laten zien, dan kunnen je er mee praten en wer ken. Als ze alleen maar het puntje van hun tong laten zien. dan vallen ze vanzelf door de mand'. Joos Truyen moet overigens wel erkennen dat hy als wethouder ook wel eens een masker voor moet houden. 'Soms kun je nog iets niet zeggen, omdat de situatie daarvoor nog niet ryp is. Maar daarmee wordt nog eens aangegeven dat het haast ondoenlijk is om 365 dagen in het jaar zonder masker te lopen'. De Wakkere Piëlhaas gaat in het |ubileumjaar van de Piëlhaas laar een man die al net zolang gvastelaoves-aktief is als de vereni ging zelf. En aangezien De Piël- c laas de respektabele leeftyd van cB5 jaar heeft bereikt, moet de ont vanger van deze onderscheiding gook redelijk op leeftyd zyn. En cdat klopt. Jan Arts is 78 jaar en c inds 1939 in de weer, voorname lijk voor de Boerenbruiloft Te woont Jan in een lejaardenwoning in de Willem- itraat, in dezelfde buurt waar hy i'n hele leven heeft doorgebracht, ;n waar dus ook z'n carnavals- oopbaan begon. Jan heeft vernomen dat hy de Vakkere Piëlhaas mag ontvangen, Daar wat de onderscheiding nou ligenlijk precies inhoudt, daarvan ïeeft hij geen idee. Waarmee hy ien onderscheiding verdiend moet lebben weet hy evenmin. 'Ik heb liks meer gedaan dan wat gewoon pas', zegt de voormalige bouwvak ker. Dat 'gewone' is 55 jaar lang be trokken zijn by de boerenbruiloft in Ven ray. Vanaf de eerste keer, toen zyn' buurtvereniging 'Helpt elkan- ier' van de 'Mesesseweg' deze akti- riteit mocht organiseren, tot nu. Jan Arts schept 'boeremoes' op, sa men met Leo Bol, de toenmalige voorzitter van de commissie Boe renbruiloft. Een foto gemaakt in 1984. De eerste jaren werd de boeren bruiloft telkens georganiseerd door één van de buurtverenigingen. Jan Arts weet zich nog wel enkele na men te herinneren: de Eendracht, de Hoenderstraat, de Overloonsweg en 't Broek. Er bestond destyds ook een soort van federatie van die ver enigingen, waarvan negentig pro cent inmiddels ter ziele is. Qua deelnemers stelde het destyds, ver geleken bij nu, niet veel voor. 'Met dertig mensen had je al een grote bruiloft. Nu zit de hele foyer vol'. BROODJE Vroeger ging het bruiloftsgezel schap met paard en wagen de café's af, nadat het bruidspaar eerst thuis een koffietafel had geserveerd. 'De Zwarte Oudenhoven, Teng van de Ven aan de Hagelweg, café Derlcs in de Patersstraat tot aan Willem Swinkels, halfweg Loeën, toe', somt Jan op. 'Daarna nog een paar uur dansen by zaal Wilhelmina en dan zat de boerenbruiloft er weer op'. Uit die tyd dateert ook het voorval Schijf biedt overzicht 55 jaar muzikale Piëlhaas De Venrayse Piëlhazen kunnen 'oor 33 gulden muzikaal aan hun ubileum-vastelaovend beginnen. 1x11 gulden is de prys van de jubileum-CD die De Piëlhaas uit- -jgeeft bij gelegenheid van het >xll-jubileum. Op het schyfje twee winnende liedjes van 1994, aangevuld met een historisch overzicht van wat de Venrayse vastelaovend in muzikaal opzicht leeft opgeleverd. De CD wordt condag 14 november tydens de lazepaeper ten doop gehouden. zyn 1000 exemplaren be- ichikbaar. De hoofdmoot van de CD wordt Jevormd door nummers die ooit iens hebben meegedongen naar de itel 'Venrayse camavalsschlager Van het jaar'. Maar er staan ook lied- op die op een andere manier be tend zyn geworden, onder andere ioor Circus Mök. Het begint met 'Haze stekt de start 's ien de locht'. Deze 'ever- jreen' wordt gevolgd door 'Vrouwke tis Vastelaovend', volgens Geert Ne- issen van de commissie Lie<ye, waarschynlyk het oudste Venrayse vastelaovesliecye. De maker ervan is onbekend en op de CD wordt het nummer gezongen door kinder koor de Bandelieren. Het schyfje bevat in totaal negen tien nummers en eindigt, zoals te verwachten, met de Rooyse tranen trekker en carnavalesk volkslied 'Rooy mien dörp ien de Piël'. Daar tussenin komt de luisteraar tegen vooral wat jongere nummers, zoals 'As ik ow zie', dat Jeanny van Veghel vorig jaar met sukses vertolkte en 'Nog nie meschien' van de broers Dave en Milton Cavis. Uit Circus Mök komen de lietyes 'Als 't circus kumt' van de Trennesetters en 'Knaoj d'r nie um' van Grad en Petran. De Venrayse kerkdorpen zijn, voor zover ze interesse hebben ge toond, ook vertegenwoordigd op de CD. De kerkdorpen mochten num mers insturen voor een potpourri en de carnavalsverenigingen van Oostrum, Vredepeel, Merselo en Ys- selsteyn voldeden aan dat verzoek. met het paard, dat in de Hofstraat door een winkelruit ging. 'Alleen was het geen bröcye, maar een rotje waardoor het paard zo schrok', cor rigeert Jan de kroniekschrijver van de Piëlhaas. In het dialekt scheelt het maar één letter... Wie het ook organiseerde. Jan Arts was er steeds bij. Alles wat er gebeuren moest heeft hij wel zo'n beetje gedaan. Tot voor kort liep hy zelfs nog voorop mee in de stoet. Versleten knieën hebben daar voor komend jaar waarschynlijk een streep doorgehaald, maar als het enigszins mogelyk is trekt Jan weer mee in de stoet. Jan Arts heeft ook aan andere aktiviteiten van de Piëlhaas meege werkt. Zo was hij jarenlang orde commissaris in de optocht. Maar er gaat toch niets boven de "boerebrul left'. Waarom? 'Je bent dan de hele dag met een complot by elkaar. Een echte familie. Op andere dagen van carnaval ga je uit met een groepje raakt mekaar weer kwijt, maar op dinsdag blyf je de hele dag bij el kaar'. Dat is volgens hem ook de re den dat de boerebrulleft telkenjare meer deelnemers trekt. Voor Jan kunnen ze de andere twee dolle dagen inruilen, maar van de dinsdag bly ven ze af. En hy is niet de enige die er zo over denkt, weet hij. Bijvoorbeeld oud-prins en -vorst Piet Hermans bevindt zich aan Jan's zijde. "Iben die nog vorst was, deed hy dinsdags evengoed mee aan de boerebrulleft. Dat had hij er bij uitgehouden. Omdat hij de dinsdag niet wilde missen', besluit ontvanger van de Wakkere Piëlhaas in het jubileunyaar 1994. De Piëlhaas heeft nog enkele tien tallen kaarten over voor de Premiè re Galazitting, die op vrydag 19 november wordt gehouden. Deze avond, met een schitterend pro gramma en artiesten van eigen bo dem (Dizzy, Cat Fever, Pierotten, Trennesetters, Hofkoër en Moj Zat) wordt de Wakkere Piëlhaas uitge reikt aan Jan Arts en na afloop is er bal met muziek van de Hofkapel. De nog resterende kaarten wor den in de vrije verkoop gedaan. De toegangskaarten kosten 10.- per stuk. Belangstellenden, leden en niet-leden, kunnen komende vrij dag, 12 november, tussen 19.00 en 21.00 uur in de schouwburg terecht HOOGTEPUNT Hoogtepunt van het 5x11 feest vormt het tweede weekend met op vrijdagavond de primière van de Galazitting. Artiesten die deelne men zyn de dansgriepen Dizzy, Cat Fever en de Pierottengarde, het Hof koër, Moj Zat en de Trennesetters. Op deze avond zal ook de Wakkere Piëlhaas worden uitgereikt aan Jan Arts, waarover elders op deze pagi na meer. De avond begint om 20.11 uur. GULDEN HUMOR De zaterdagavond is een herha- I De vastelaoveshistorie gaat ver-1 I der terug dan 5x11 jaar gele-1 tden. De tentoonstelling in het I I Freulékeshuus toont daar de be- I wijzen van. waarna het gezelschap zich rich ting Buitenlust begeeft voor de ledenvergadering. Een van de agen dapunten zal zyn het aftreden van voorzitter Leo Janssen. Indien de ledenvergadering instemt zal hij worden opgevolgd door Paul Sprun- ken, thans nog penningmeester. TENTOONSTELLING As. zaterdag vindt om 15.11 uur de opening van een tentoonstelling in het Freulekeshuus plaats (de offi ciële handeling vindt overigens plaats in het gemeentehuis). Deze tentoonstelling staat geheel in het teken van de historie van de Ven rayse carnaval, die volgens de ar chieven teruggaat tot 1327. De bewyzen hiervan zyn tot de carna val in het museum te bezichtigen. Tijdens de opening van de ten toonstelling zal ook het jubileum boekje ten doop worden gehouden. 's Avonds is er het traditionele Vorstenraadsbal, waar alle carna valsverenigingen, die aangesloten zijn by de Vorsten raad, aanwezig zullen zyn. Alle vorsten zullen op hun eigen wyze de draak steken met hun collega's en andere zaken. Het 'echte bal' begint pas om 22.33, na de 'officiële' woordenwisseling, die om 20.11 uur aanvangt Zondag 14 november staat in het teken van de Hazepaeper, waar de jubileum CD van De Piëlhaas gepre senteerd zal worden. Meer hierover elders op deze pagina. Op de dinsdagavond kunnen de ouderen uit de gemeente Ven ray het 5x11 jubileumfeest meevieren. Vanaf 19.55 uur kunnen zy in de schouwburg terecht voor een gezel lige avond, die nu al haast is uit verkocht Woensdagavond is het de beurt aan de jeugd van Venray voor het Jeugdraad-Vorstebal. Aanvang is om 19.44 uur i.p.v. het eerder aangekon digde 20.11 uur. Bij het ter perse gaan van deze Peel en Maas was het nog niet ze ker, maar mogelyk wordt een deel van het voormalige warenhuis Pouwels, tijdelijk door De Piël haas ingericht als 'souvenir winkel'. De carnavalsvereniging was gisteren nog in overleg met eigenaar en huurder van het pand, Verhoeven Vastgoed en on dernemer J. Meurs. In het 'winkeltje' wil De Piëlhaas haar pakket '5xll-jubileumarti- kelen' aan de man en vrouw zien te brengen. Dat pakket bestaat behal ve uit de reeds genoemde CD (zie el ders op deze pagina) uit T-shirts, vlaggen, een fraai boekje en een bronzen plaquette. De T-shirts, wit met opdruk van het 5xll-logo in twee kleuren, zyn verkrygbaar in de maten XL en L. Speciaal voor de kleintjes zyn er bovendien maatjes S bedrukt. Ze kosten allemaal 11 gulden. Het boekje is eigeniyk een ver haal apart. Een modern vormgege ven werk met aandacht voor de historie van het feest, aardige anek dotes, plus informatie en achter gronden over de vereniging. Het heet '666jaor Vastelaovend ien Ven- roj', omdat de redaktie van het boekje heeft ontdekt dat al in 1327 de eerste keer vastelaovend in ver- Een bronzen herinnerings plaquette en een t-shirt, twee van de vele 5x11 souveniers. enigingen. Die ontvangst vindt plaats in het gemeentehuis, 's Avonds vindt er vanaf een aantal horecagelegenheden in Venray een fakkeloptocht plaats naar het Schouwburgplein. De optocht wordt muzikaal opgeluisterd door diverse joekskapellen. Na het hy- sen van de vlaggen op het Schouw burgplein, gaan de verenigingen de Schouwburg in voor het bywonen van de galavoorstelling en de uitrei king van de Gulden Humor. SLOTDAG De elfdaagse wordt afgesloten op zondag 21 november met een Hoog mis om 11.00 uur in de Grote Kerk, gevolgd door een receptie in de schouwburg. Aan het eind daarvan zal Leo Janssen definitief zyn voor zittershamer afstaan aan Paul Sprunken. band met Venray in de geschriften voorkomt Behalve het 5x11-boekje. met de titel '666 jaor...' zijn er ook nog exemplaren van het 4x11- boekje te koop. Het nieuwe boekje kost 11 gulden, het boekje van het vorige jubileum is geprysd op 5 gul den. (Zolang de voorraad strekt.) Verder heeft De Piëlhaas in de aanbieding fraaie vlaggen voor 33 gulden en voor de echte liefhebber een zware bronzen plaquette die het 5xll-logo voorstelt De plaquet te kost 110 gulden en is eveneens in een beperkte oplage beschik baar. Het assortiment van het win keltje - mocht Pouwels niet door gaan, wordt een andere lokatie gezocht - bestaat verder nog uit en kele grammofoonplaten uit de oudere Piëlhaas-doos en de muziek- cassette van de Hazekeutel. De CD is zondag tydens Hazepae per te koop in de foyer van de schouwburg. Maandag start tic re guliere verkoop van de 1000 schyf- jes. Muziekliefhebbers kunnen terecht by rijwielhandel Poels, siga renmagazijn Chris Jansen, snoep- speciaalzaak Magnifique, café Hulsman, keukencentrum Stap pers, café 't Upke, muziekspeciaal- zaak MusicWorld, bakkerij Pypers, supermarkt Tbrro en schoenen zaak Ariaens. Voor de kerkdorpen is de Piëlhaas nog op zoek naar ver koopadressen.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 7