PEEL EN MAAS crash testauratie beelden Grote Kerk begint Gemeentepolitie 'verdween' op mysterieuze wijze in eX,?T' Bouw Van Schaijik is begonnen Huismeester voor Veltumse flats 50% Rabobank Q Tekort nog 30 mille DE RABOBANK NEDERLANDS GROOTSTE VERZEKERINGSADVISEUR Rabobank. Aangenaam. PEEL EN MAAS Voor de zorr\ binat"5 behang en verf, COI\P/ihVT LAAT ZE NIET LIGGEN. DIE LEUKE HAPPY TEDDY'S VAN AGFA! V6RLINDGN JUWGUGR VERBOUWINGS OPRUIMING laandag 8 november wordt er aanvang gemaakt met de lauratie van de beelden van de ate Kerk te Ven ray. !en groep studenten uit Maas- •ht onder leiding van mevr. •nstein en Arnold Truyen be- inen met het schoonmaken en irveren van de beelden. Verder er per beeld een beschrijving |en gemaakt van de toestand jrin het zich bevindt en van mo- jjke verdere behandelingen. Bij conservering worden oude verf- =11 vastgezet zodat verdere af- ddering en verval worden topt. De eerste werkzaamheden den in de kerk plaats van 8 t/m november. Ie groep studenten werkt onder antwoording van het Restaura- itelier Limburg dat zetelt in krade (Rolduc). Ie kerk is in het gelukkige bezit een unieke beeldenschat. Het is van de weinige kerken in ons d met een grote beelden koliek van vóór de Reformatie. Immers ntig beelden stammen uit de 15e iw. negentien uit de 16e eeuw, tien uit de 17e eeuw, negen uit 18e eeuw, 23 uit de 19e eeuw en slotte zijn er nog drie beelden de 20e eeuw. De Grote Kerk is op [gebied een van de rijkste kerken n Nederland en West-Europa. He- is bevindt zich het grootste deel deze beelden in zeer slechte md. Vooral het laatste oorlogs- ir is hier debet aan. Het kerkge- iuw werd praktisch geheel ver- jst en de beelden moesten onder puin vandaan gehaald worden, de oorlog zyn de verschillende elden volgens de toen gangbare vattingen hersteld. Hoognodige nservering van de kostbare beel- nschat gaat de financiële moge- kheden van het kerkbestuur rre te boven. Het had, en heeft, de nden meer dan vol aan onder houd van het kerkgebouw, even eens van oorsprong een monument uit de Middeleeuwen. Mede daarom is in 1992 een stichting in het leven geroepen die als taak heeft de beel denschat voor het nageslacht te bewaren. LAAG OP LAAG Zoals gezegd hebben we het in eerste instantie over conservering, vastzetten wat er nu nog is. Restau ratie gaat veel verder. Dan brengt men een beeld in de originele staat terug. Het ligt in de bedoeling zeker enkele beelden te restaureren. Een selektie van de beelden gaat hier voor naar het atelier in Rolduc. Door middel van een diepgaand on derzoek in het laboratorium krygt men inzicht in de verflagen die men in de loop der eeuwen op een beeld heeft aangebracht. Afhanke lijk van deze bevindingen geeft het restauratieatelier een advies ten aanzien van het verleggen van de oude verflagen. Het verwijderen van oude lagen is een tijdrovend en minutieus werk. Met oplosmidde len wordt vierkante centimeter na centimeter onder de loep schoonge maakt. Daarna worden ontbreken de stukken zonodig bijgewerkt. Echter zodanig dat van dichtbij steeds het originele en het oude schilderwerk te onderscheiden valt. Uit de verte is dit niet te zien. Tot in deze eeuw werden beelden vaak door een lokale schilder van een nieuw verfje voorzien. Een voorbeeld is het beeld van St. Pe trus, Paus voorin de kerk. Daar is een laag bronsverf overheengezet om het te 'vergulden'. Deze laag is thans bruin-geoxideerd. Wanneer je het beeld echter van dichtbij be kakt, zie je er een ander polychro me verflaag doorheen schijnen. Zo op het oog is deze vry goed intakt. Wie weet hoe fraai het beeld er na restauratie zou kunnen uitzien? 30.000 GULDEN TEKORT Restauratie van alle beelden is voorlopig vanwege de hoge kosten een utopie. Restauratie van enkele beelden is een doel dat de stichting zeker voor ogen heeft. Twee beelden zijn hiervoor al uitgekozen op grond van eerder onderzoek. Van de II. Lucia (1478) en de H. ca- tharina (1480) zyn de originele verf lagen nog vrij goed aanwezig. Ter indikatie: de restauratie hiervan zou zes maanden werk vergen en 72.000 gulden kosten. Het leeuwedeel van de voor con servering benodigde gelden zal bin nenkomen via subsidies van het rijk (60%), provincie (en gemeen te?). Een ander deel is reeds toege zegd door stichtingen en instel lingen waaronder de Wilhelmina. Sangers Stichting voor een bedrag van 25.000 gulden, het Limburgs Bouwfonds voor een bedrag van 20.000 gulden en particulieren die een beeld hebben 'geadopteerd'. Maar er is nog veel geld nodig. Voor de eerste conservering, zoals boven beschreven, is er nu nog een tekort van 30.000 gulden. Bijdragen van mensen die ook vinden, dat de beelden van de Grote Kerk voor het nageslacht behouden moeten blijven kunnen hun bijdia- ge storten op banknr. 42.11.66.177 t.n.v. Stichting 'Beelden Grote Kerk'. De stichting stelt zich ook ten doel zoveel mogelyk bekend heid te geven aan deze unieke Ven- rayse beeldenschat. Voor inlichtingen over bijvoor beeld excursies, voorlichting, adoptie van een beeld, enz., enz. kunt u terecht bij de voorzitter dhr. Toon de Brok (tel. 04780- 81239) of de sekretaris van de sti cking dhr. Charles de Vilder (tel 82352) of b(j de andere leden: Wiel Cremer, André van Goch, Ad Swinkels en Henk Roling. 3c, 'J— Diefstal uit kassa voorkomen Zaterdagmiddag omstreeks 12.45 iur deed een nog onbekende man :n greep in een geopende kassa in supermarkt aan De Bleek, ikzij het kordate optreden van sn 63-jarige inwoner heelt de da ler weinig plezier gehad van de mit. Tsrwijl de kassière een oudere n wisselgeld teruggaf maakte de inbekende gebruik van dat mo- aent en deed een greep in de ge pende kassa. De 63-jarige inwoner ie hiervan getuige was ging on- niddellijk tot aktie over. Hij greep e overvaller bij de kraag van zyn ort leren jasje en sloeg hem op (jn hand. Er ontstond een worste- ing. De overvaller liet daarby zijn jeld vallen en sloeg de man in het jezicht waardoor deze viel en op een plantenbak terecht kwam. De overvaller rende richting par keerplaats Blekersveld en stapte in een rode auto. Het kenteken kon aan de politie worden doorgegeven. De auto bleek vrijdag jl. in Uden gestolen te zijn. Een zoekaktie in de omgeving le verde geen resultaat op. De overvaller was gekleed in een kort zwart leren jack. Hij is vermoe delijk tussen de 25 en 30 jaar oud en heeft een lengte van ongeveer 1.80 meter. Hij heeft licht blond haar. Strenger optreden bij hinderlijk parkeren Bij de politie komen regelmatig klachten binnen dat hinderlyk ge parkeerd wordt in de bermen en in het gras nabij de Sportlaan. Ook wordt er regelmatig geparkeerd aan de Sportlaan, waar dat verboden is. Van de verenigingen die gebruik maken van de sportvelden is er bij politie op aangedrongen op meer en beter toezicht omdat de vriende lijke verzoeken van hun kant niet het beoogde resultaat heelt opge leverd. De chef van de basiseenheid Ven- ray heelt nu het personeel opdracht gegeven daar tijdens de surveillan ces aandacht aan te schenken en verbaliserend op te treden. Vooral de zeer jeugdige bezoekers konden het maar moeilijk begrij pen dat, toen ze op verzoek van de clown Mat Malloot tot driemaal toe luidkeels schreeuwden 'Sim sala bim', twaalf Venrayse agenten van de gemeentepolitie veranderden in twaalf danseressen van de dans groep Ad Wetjens. Deze goochel truc, uitgevoerd in een container, hoog boven het Henseniusplein, be tekende het afscheid van de ge meentepolitie en het startsein voor de regiopolitie. Onder de toeschouwers bevonden zich o.a. burgemeester Jos Waals, de laatste korpschef van de Venrayse politie, George den Teuling en de commandant regiopolitie Ven ray, Rob Hermans. Die laatste verklaarde ons 'als wij die eens bij de politie konden krij gen, dat materiaal, dan zou ik ge lukkig zyn', waarmee hy duidde op de dansende dames. De belangstelling van de leden van het Venrayse politiekorps viel enigszins tegen. Nog niet de helft was aanwezig. Ook het aangekon digde voorstellen van het materieel van de regiopolitie viel tegen. Wy ontdekten alleen een politiemotor, een surveillancewagen en een ME- bus, kennelijk nog van dè rijkspoli tie afkomstig. Wiet van der Hoff was de ceremo niemeester maar de show werd gestolen door de clown die zyn ver dwijntruc aankondigde. De crimi nelen werden vooraf wel gewaar schuwd dat ze toch geen kans kregen want met de uitvoering van de truc is de regiopolitie een feit ge worden. Het geheel werd verder omlyst door de muzikale klanken van de Leunse joekskapel Noeët Tuus. De 'eigenlyke' ontbinding van het korps gemeentepolitie Ven ray vond zaterdagavond in besloten kring plaats. Daar werden door de vele korpsleden, ook die in het verleden in het Venrayse korps werkzaam waren, maar naar elders vertrok ken waren, vele herinneringen op geroepen van die dagen van weleer. Het daarna aangeboden boek werk over het wel en wee van ruim 23 jaar gemeentepolitie Ven ray werd als een kostbaar aandenken aanvaard. De samenstellers konden veel woorden van dank inkasseren. Het is een boekwerk geworden dat waard is bewaard te blyven, mede omdat er niet geschuwd is ook de minder prettige wetenswaardighe den vast te leggen. elke week nieuws Eigen parkeerterein gratis De Agla Happy Teddy's zijn er. Bij elke ontwikkel- en afdruk- opdracht krijgt u er bij ons één grabs. Drie verschillende Happy Teddy's, verzamel ze! DONDERDAG 4 NOVEMBER 1993 Nr. 44 nunucnu vccnncnuc jmmmummu WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Winkeldieven aangehouden Maandagmiddag werd een 30- jarige Helmondenaar in een waren huis in de Grotestraat betrapt, toen hy tien paar sokken, zonder die te hebben afgerekend, wilde meene men. De waarde daarvan was ƒ73,90. Hy werd aan de politie over geleverd. In de tas die hy bij zich had bevonden zich nog meerdere artikelen die hij zonder te betalen had meegenomen. Het ging o.a. om een paar zwarte schoenen ter waar de van 90,- uit een schoenenzaak aan de Kempweg, een slof sigaret ten ter waarde van 55,- uit een su permarkt aan de Grotestraat en een doos sigaren ter waarde van ƒ28,- uit een tabakszaak in de Langstraat. Hij bleek die diefstallen niet al leen te hebben gepleegd. Dat had personeel van het warenhuis in de Grotestraat ook gesignaleerd. De andere dader werd later even eens betrapt, maar nu in een dro gisterij in de Grotestraat. Daar stak de man, een 19-jarige inwoner uit Helmond, een flacon eau de toilette in zyn jas en wilde de zaak verlaten zonder dié te betalen! Ook hij werd aan de politie overgeleverd. Het tweetal werd in verzekering gesteld en kon in de loop van dinsdag, na dat proces verbaal was opgemaakt, naar Helmond vertrekken. Diefstal auto ging niet door Tydens een surveillance van de politie in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks 02.30 uur, zagen ze in het Grootdorp in Merselo een auto met grote snelheid wegryden. De achtervolging die werd ingezet moest de politie weldra staken om dat de snelheid van de vulehtende auto te hoog was voor hun auto. Teruggekeerd in Grootdorp zagen zy dat van een Volkswagen Golf van een 48-jarige inwoner van Merselo een portier open stond en dat het kontaktslot reeds verwijderd was, waardoor men de draden kon door verbinden. Juist vanwege deze en eerdere diefstallen van personenauto's in de buitengebieden vraagt de politie nogmaals dringend de medewer king van alle inwoners. Indien met iets verdacht ziet, wordt men ver zocht onmiddellijk de politie te waarschuwen. Dader diefstal raadsstukken bekend Vorgie week donderdag werd een 50-jarige inwoner door de politie verhoord inzake de diefstal van de raadsstukken eind september. De man legde een volledige bekentenis af. Hy had die stukken uit rancune gestolen. Nadat proces-verbaal was opgemaakt werd hij huiswaarts ge zonden. Het laatste woord is aan de rechter over deze wel zeer ongewo ne diefstal. De Werkgroep Emancipatiebe leid Venray heeft maandag een plaquette aangeboden aan de he ren Van Schayik en Jacobs, respektievelijk opdrachtgever en architect van de winkel met par keergarage en woningen aan liet Wilhelmi naplei n. Ze kregen de plaquette omdat de suggesties van de werkgroep om de parkeer garage veiliger te maken (voor vrouwen) deels zijn overgeno men. De aannemer is inmiddels met de bouw van het complex be gonnen. Het winkelgedeelte zal waarschijnlijk rond de Venrayse kermis opgeleverd wordt. Van Schaijilc kan dan mogelijk half september openen. In de parkeergarage onder de winkel van Van Schaijik komen on der meer parkeerplaatsen voor vrouwen. Verder wordt de toe gangspui met de deur naar lift en trappenhuis van glas, zodat men er van buitenaf binnen kan kyken. De parkeerkelder zal bewaakt worden met behulp van videocamera's, aan gesloten op beeldschermen in de winkel en in het appartement van de beheerder. Ook het voorstel om de kelderwanden deels in felle kleuren te verveii is overgenomen. De werkgroep Emancipatiebeleid had ook geadviseerd om een alarm te installeren dat bijvoorbeeld rea geert op hulpgeroep en om in de buitenwanden van de garage grote glasstroken aan te brengen. Deze suggesties zijn door architect en op drachtgever niet overgenomen. De werkgroep Emancipatiebeleid Venray kwam vorig jaar in aktie, toen zij hoorde dat bij warenhuis Van Schayik een ondergrondse par keergarage zou komen. De groep Plaquette voor bouwers van werkgroep Emancipatiebeleid oriënteerde zich. met name in Duitsland, en nam kontakt op met de architect Uiteindelijk resulteer de de aktie van de werkgroep juni '92 in een brief met aanbevelingen, die de werkgroep Emancipatiebe leid stuurde naar gemeente, archi tect en bouwer. WERKZAAMHEDEN Vorige week zyn omwonenden en andere belanghebbenden ingelicht omtrent de werkzaamheden die in deze hoek van het centrum zullen worden uitgevoerd. Naast de bouw van het complex zullen er nl. ook riolerings- en herbestratingswerk- zaamheden plaatsvinden. Voor wat betreft de bouw is de planning zo dat eind februari het keldergedeelte klaar is eh dan met de begane grond begonnen kan worden. De oplevering van de win kel is gepland in de tweede week van augustus. De 14 appartementen die boven de winkel komen zullen eind september gereed zijn. De gemeente Venray start half mei met de rioolwerkzaamheden. Dan zal eerst het gedeelte Juliana- singel tussen de Hofstraat en het nieuwe complex voorzien worden van een nieuw riool. De huidige Th© way to go Horloges uit gerecycled Grote Markt 7 Venray Tel. 04780-86817 Met ingang van maandag 1 no vember beschikken ook de flats van de woningbouwvereniging aan de Veltumse Kleffen en Haammakerstraat in Veltum over een huismeester annex toezicht houder. De aanstelling van de huismeester maakt deel uit van de aktiviteiten die de leefbaar heid in de flats moeten ver beteren. De medewerker gaat 38 uur per week werken in en om de flats. De huismeester houdt toezicht, ver- c met kortingen tot wel vrijdags koopavond richt kleine reparaties, maakt wat schoon en helpt mensen die iets te vervoeren hebben of verhuizen. Daarnaast is hy een aanspreekpunt voor de bewoners en moet alleen z'n aanwezigheid al de rust en de orde rondom de flats bewaren. De huismeester is in dienst van de stichting Werk op Maat en wordt in principe voor onbepaalde tijd in gehuurd. Volgens een woordvoer der van de woningbouwvereniging is het de bedoeling dat de huis meester z'n uren variabel invult en ook 's avonds en in de weekeinden werkt als dat nodig is. Om de bereikbaarheid voor de be woners te verhogen krijgt de huis; meester een klein kantoortje In één van de flats. Een voormalige vuil- stortkoker. die nu tot voor kort in gebruik was als berging voor moto ren, wordt daartoe verbouwd. Het kantoortje wordt gevestigd in de middelste flat aan de Haamma kerstraat. Woningbouwvereniging Noord- Limburg is al twee jaar bezig om de leefbaarheid in de flat» te verbete ren. Naar aanleiding van reakties van bewoners op gehouden enque- tes zyn onder andere de hoofddeu ren afsluitbaar gemaakt zijn de gangen in de kelder beter verlicht en zijn er nieuwe bergingsdeuren geplaatst. Ook zyn in de liften spie gels aangebracht Meer toezicht stond ook hoog op de verlanglijst van de bewoners, maar ketste aan vankelijk af op de hoge kosten. Door inschakeling van de stichting Werk op Maat en de banenpool blij ven de loonkosten voor de wo ningstichting beperkt Op een nog leeg plein houdt me vrouw Van Schaijik de plaquette van de werkgroep Emancipatiebe leid in tuinden. twee leidingen, die onder de trot toirs lopen, worden vervangen door een grote rioolbuis. In juni zal het gedeelte Wilhclminastraat. tussen de Grote straat en de Julianasingel, voorzien worden van een nieuwe ri olering. Dat en de herbestrating ge beurt in twee fasen, zodat hel bevoorradingsstraatje achter de Grotestraat zo veel mogelijk bereik baar bly'ft. Momenten dat dat straat je niet bereikbaar zal zijn. zyn onontkoombaar. Tenslotte zal begin juli bet reste rende deel van de Julianasingel. tussen Pouwels en de Wilhclmi nastraat een nieuwe riolering eq. nieuwe bestrating krijgen. De werk zaamheden worden rond de bouw vak afgesloten met het bestraten van het nieuwe bevoorradlngs- struatje achter Van Schaijik. JULIANASINGEL Hiermee is het eerste deel van de Julianasingel voorzien van een nieuwe riolering en asf'altlaug. Bekend is echter dat ook het reste rende deel van deze weg, en de rio lering. ook hoognodig aan vervan ging toe is. 'Zo mogelijk proberen we dat ook in 1994 af te ronden', laat wethouder Truijen desgevraagd weten. Volgens de wethouder zal dat in ieder geval gefaseerd gebeu ren. Na het eerste stuk zal het ge deelte tot aan de Zuidooster worden aangepakt, waarna tenslotte het laatste gedeelte tot aan Beukenrode aan de beurt is. 'Eerst zullen echter de Patersstraat en het eerste gedeel te van de Kempweg (in deze volgor de) aan de beurt komen' aldus de wethouder, die daarmee aangeeft welke wegen de hoogste prioriteit krijgen voor wat betreft vervanging van riolering en wegdek. l'olitie vraagt getuigen Omdat dejuiste toedraoht nog on duidelijk is verzoekt de politie drin gend of getuigen van tie navolgende aanrijding zich willen melden. Op woensdag 27 oktober vond op de Noordsingel, ter hoogte van het Mobil tankstation, een botsing plaats tussen twee personenauto's. Een 28-jarige bestuurster uit Ven ray reed haar personenauto, nadat ze getankt had. vanaf het terrein van het tankstation de Noordsingel op en bemerkte de voor haar van links koYnende personenauto, bestuurd door een 19-jarige inwo ner te laat op. De botsing die ont stond had overigens beperkte materiële schade tot gevolg. Omdat de verklaringen van bestuurster en bestuurder niet geheel overeen stemmen, zouden eventuele getui gen voor de oplossing kunnen zorgen. Die worden dus dringend verzocht kontakt op te willen ne men met de politie. De Woningbouwvereniging Noord-Limburg heeft laten weten dat de banenpooler, die afgelopen maandag is begon nen als huismeester in de Vel tumse flats, na twee dagen ontslag heeft genomen bij z'n werkgever, de stichting 'Werk op Maat'. De woningbouw- bouwvereniging zal zo znel mogelijk proberen een nieu we huismeester te vinden, al dan niet via 'Werk op Maat'. Wat de redenen voor de huidi ge medewerker zyn geweest om ontslag te nemen, werd niet meegedeeld.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11