PEEL EN MAAS 'De sfeer staat mij wel aan' Afscheid van de keuken Van Lier driaen^ 1 fc 1 1 Manifestatie 'Boek en Psychiatrie Zondagochtend concert in de Overloonse trompettist bij 'Up with People' Mariet Drabbels stopt na 33 jaar bij Elisabeth ziekenhuis schouwburg 't Upke viert koperen feest Verloren en gevonden voorwerpen 3^ O WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Zondag 24 oktober verzorgen de Aostrumse Zangkompeneej uit Oostrum en Koninklijke Harmonie Euterpe samen een zondagochtend concert in de schouwburg, aanvang 11.30 uur. Het programma luidt als volgt: Aostrumse Zangkompeneej: Frohsinn lacht uns heut'; Caprifi- scher: lm Winter wenn es regnet; Stay with me till the morning; My Bonny lass; Old black Joe; Jager- chor; Zigeunerhochzeit; Mala moja. Koninklijke Harmonie Euterpe: Royal Processional. John Morristy; Colonial airs and dances, Robert Ja ger; Childrens's suite, Georgy Salnikow. Gekantelde vrachtauto Donderdagmorgen moest een 44- jarige bestuurder van een vracht auto op de Geysterseweg uitwijken voor een tegemoetkomende auto en daardoor kwamen de wielen van de vrachtauto in de doorweekte weg berm terecht. De bestuurder ver loor de kontrole over de auto. en de vrachtwagen, die ongeladen was, kantelde. Het verkeer ondervond hinder van de gekantelde auto en moest omgeleid worden, totdat een kraan de auto weer op zijn wielen had gezet. mij een belangrijke rol. Bovendien kan ik mij ook vaktechnisch uitle ven'. Van Opbergen die gestudeerd heelt voor reklame en decorbouw, geelt aan dat de jongerengroep zeil' voor decors en verlichting zorgt. 'Ook daar kan ik mij nuttig maken' INSTUDEREN Barry is nu al volop bezig met de voorbereidingen. Binnenkort ont vangt hij een bandopname waar al le party en op staan die gespeeld moeten worden. Die kan hij dan al vast instuderen. In Denver volgt nog eens vijl'weken instuderen van de show, waarna eerst door de Ver enigde Staten wordt getourd. Daar na gaat het gezelschap naar Europa, terwijl optredens in Z.O. Azië en Hel is niet uitgesloten dat Barry van Opbergen volgend jaar ook in de Venrayse schouwburg zal spelen, Australië niet uitgesloten zijn. Het meedraaien met 'Up with Pe ople' is overigens niet goedkoop. /Vl ies bij elkaar denkt Barry ongeveer 26.000.- voor dat jaar kwijt te zijn. Een Hink bedrag, maar hij heelt liet er graag voor over. Het grootste ge deelte van dit bedrag heelt hij zelf al bij elkaar gespaard. Voor de laat ste loodjes zoekt hij nog enkele sponsoren. Die kunnen hem dage lijks na 17.15 uur thuis bereiken on der tel. 04781-41623. Café 't Upke aan de Grote Markt viert a.s. zondag het koperen jubi leum. Het is immers alweer V2lh jaar geleden dat Ben en Rien Min dit café overnamen en sindsdien met sukses uitbaten. Velen zullen zich de festiviteiten rondom het 10-jarig jubileum wel herinneren, toen het een grootse happening werd op de Grote Markt. Dit jaar wordt dat nog eens 'dunne tjes' overgedaan. Op de Grote Markt zullen in een feesttent diverse Ven rayse artiesten optreden. Artiesten met klinkende namen zoals de Ba sement Band, Sjaak en de bubs en het huisorkest van 't U#pke. Moj Zat, waarin ook Ben Min een toontje meeblaast. 't Upke is in die 12'A jaar een tref punt van een groot aantal Venrayse mensen en verenigingen gewor den. 't Bovenkamertje wordt door menig vereniging gebruikt als 'ver- gaderhol'. Verder heeft het café een heuse officiële toepelub en wordt er dit jaar alweer voor de tiende keer het Upke tennistoernooi georga niseerd. Verder is ér in 't Upke Ven groot assortiment Belgische bieren ver krijgbaar. Veel van die biersoorten zijn bovendien regelmatig op tap verkrijgbaar. De festiviteiten a.s. zondag begin nen om 14.00 uur. Hoe laat het afge lopen is. durlt niemand te voor spellen. Lijst van verloren en gevonden voorwerpen vanaf 7 okt. 1993 aan gemeld bij de politie. Verloren: Bankpassen: Vsb-bank 89.19.92.065; Abn-Amre-bank; Abn- Amro-bank 57.97.40.714; Rabobank 1739.73.191; Rabobank 15.39.63.840 Ln.v. Jagroep. R.; Abn-Amro-bank; Bril met ovale glazen in bruin etui; Uitgeschreven cheque; Bruine fret; Bastaard poedel, reu; Klein horloge, blauwe band, wit uurwerk; Multi band met inhoud (veehouderijpa pieren); Perzische poes. creme; Portemonnees: inh. Rabopas 15.39.51.818, rood omlijnd; Rabopas 17.39.68.384. videotheekpas; inh. ong. 100 gld. Turks geld, munten disco; 1 bh. 100. 1 bh. 50. 2 bb. 25 fietsensleutel; grote beurs, inhoud ƒ800.- (bankbiljetten); met rits, wit. groen, oranje bloemen, circa ƒ30,-; inh. Rabopas, postbankpas. bieb- kaart. ƒ150.-; Nederlands rijbewijs be; Sleutels: lletssleutel met ipa- sleutelhanger, nr. assa 8619: 4 sleu tels aan sl.h. kop Rothweiler; 2 sl.. met zwart rubber, Suzuki; 12 a 13 sleutels aan div. ringen; Chaffeurs- vergunning op naam van 'Van Hoof. Gevonden: Autoband Good year 215rl40 flex steel; Kinderbriï in kleuren geel blauw rood: Bruin ge vlamde zonnebril, polaroid; Jonge foxhond, rood/wit, riempje met rood touw; Herdershond, reu-. Rode kinderjas met capuchon; Spyker- jasmodel met sleutels in de zak; Kinderstoel voor achter op de lieLs; Koffer met kleding en draagtas met kleding: Poesjes, lx met wit/grijs, lx tijgertype: Portemonnee, inh. ƒ35.- briefje met de naam 'Ste- vens; Ring met ivoorkl. steen, in scriptie 58e; Vriendsehapsring 'Nathalie 14-3-91; Sc hooi verslag van Suzanne Swinkcls, Hogeschool; Sleutels: 1 sleutel aan bruin label; merk: Silca Italy, nummer hon 32; 1 sleutel met wit lampje als sleutel hanger: üpel-sleutel met banaantje als sleutelhanger: Suzukisleutel met 2 sleutelhangers, waterpas; met sleutelhanger 'Radio de Zwer ver'; 4 sleutels waaronder eendsleu tels, my keys-hanger DONDERDAG 21 OKTOBER 1993 Nr. 42 Als wij ons ooit met veel plezier naar een gesprek hebben begeven om een artikel te schrijven over iemand die na een langdurig dienstverband afscheid gaat ne men dan is het zeker geweest voor het afscheidsartikel van MARIET DRABBELS, die stopt, na zich meer dan 33 jaar te hebben inge zet in de keuken van het SL Elisa beth ziekenhuis. De laatste vyf jaar was Mariet maar halve dagen werkzaam in de keuken en de an dere halve dagen in de bedden centrale van het ziekenhuis. Wij waren het met haar chef Joep Korsten van de huishoudelijke dienst volledig eens; wat zou het ziekenhuis geweest zijn als er niet zulke dienstbare en altyd opgewek te werkneemsters waren geweest als Mariet, die klusjes in de keuken of andere taken hadden verricht, want zij zijn het toch onbetwist die er voor zorgen dat de patiënten goed verzorgd zijn. maar dat perso neel wordt in de regel vergeten. liet afscheid na een langdurig dienstverband wordt in de kolom men van de kranten breder uitge meten naarmate men een hogere l'unktie heeft. 'Waar zou de gemeen schap zijn als er geen putjesschep pers zouden zijn', aldus Joep Korsten. 'Dan zouden de riolering en afvoer overlopen'. Nu was het niet gemakkelijk om Mariet te laten vertellen over haar levensloop, want bescheiden is ze ook nog. Ze zal geen verkeerd woord willen zeggen over de Zusters Franciscanessen van Roo- zendaal. want toen zij werd aange nomen door zuster Manuela - die zwaaide de scepter in de keuken - had zij al goed geleerd wat werken was. Een leerschool die ze van huis uit had meegekregen, want ze stamt uit een groot gezin waarvan de vader bakker was in Casten ray. In die plaats heeft ze haar jeugd doorgebracht, vrijwel onder de to ren van de parochiekerk aan de huidige Lollebeekweg. Ze ging naar school, maar eigen lijk op de dag dat ze die kon verla ten werd ze al verhuurd als. nu zou men zeggen hulp in de huishou ding, maar toen werd het boeren meid genoemd. Ze kwam juist in die gezinnen waar hard moest wor den aangepakt. Trouwens sociale voorzieningen die men nu kent moesten nog worden uitgevonden. Ze bleef in dienst bij de boeren tot- Het Vincent van Gogh Instituut houdt van 22 oktober tot en met 4 november in samenwerking met de Openbare Bibliotheek Venray de manifestatie 'Boek en Psychia trie'. Daarmee vragen zij aandacht voor de relatie tussen psychische hulpverlening en boeken. Cen traal in de manifestatie staat een expositie over psychiatrie in de Openbare Bibliotheek Venray. De ze is gedurende de openingstij den van de bibliotheek voor iedereen vrij toegankelijk. De manifestatie 'Boek en Psychia trie' gaat op vrydag 22 oktober om 12.30 uur officieel van start met een lezing van de heer A. Krolt, voorma lig geneesheer-direkteur van het Vincent van Gogh Instituut Hij zal in zijn inleiding ingaan op de rela tie tussen psychiatrie en literatuur. De heer Krolt houdt zijn lezing in de Openbare Bibliotheek aan de Mcrseloseweg 59. Op 4 november zal Yvonne Keuls de manifestatie af ronden als zij in de Openbare Bi bliotheek haar boeken komt sig- dat ze ongeveer 27 jaar was en ze werd aangenomen als hulp in de keuken van het ziekenhuis; het oude ziekenhuis waar de zusters nog alles te zeggen hadden. ONVOORSTELBAAR Afwassen, niet met de heden daagse afwasmachines, maar ge heel met de hand en o wee als het niet blonk als een spiegel. Zo was het ook met het poetsen van de keu ken. iedere dag opnieuw. Vergeet niet dat toen nog alles vers werd klaargemaakt en dat de zusters ook zorgden dat alle groenten vers wa ren en dat bijvoorbeeld de aardap pels niet gestoomd werden, maar in grote ketels gekookt Onvoorstel baar. Het klaarmaken van de nage rechten was ook de taak van de keukenhulpen. Keukenzuster Manuela stond be kend om haar balkcnbrij. want «»ok dat kregen de patiënten van het zie kenhuis soms. Hoe lekker die smaakte, daarover raakt Mariet nu nog niet uitgepraaL Als er nu aktiegroepen bezig zijn voor betere werkomstandigheden en meer loon. dan komt bij Mariet de herinnering boven dat toon. in die beginjaren nog geen sprake was van een CAO en dat ook in de weck ende moest worden gewerkt. Van toeslag was geen sprake. PARELS Later, toen de leken veel taken overnamen en het nieuwe zieken huis gereed kwam. veranderde ook voor het kcukenpersoneel veel. Maar wat niet veranderde was de zorg voor de patiënten, want die mocht het aan niets ontbreken. De mechanisatie werd doorgevoerd, de taken veranderden, alles werd mo derner en omdat er zoveel veran derde werd Mariet vijfjaar geleden voor halve dagen uitbesteed bij de beddencentrale. Op beide plaatsen was ze zeer tevreden en dat waren ook haar chefs. Toen ze acht jaar ge leden haar zilveren dienstjubileum mocht vieren benadrukte direkteur Van Rens nog eens dat juist die on opvallende hulpen in de keuken do parels waren in de dienstverlening van het ziekenhuis, want ook bij pa tiënten gaat de liefde door de maag en daarvan is hot j>ersoneel onge wild een onderdeel. Dezelfde heer Van Rens kon zich neren. Haar meest recente boek 'Meneer en mevrouw zyn gek' heeft als ondertitel 'Vertellingen uit de psychiatrische inrichting'. NAUWE RELATIE Met de manifestatie willen het Vincent van Gogh Instituut en de Openbare Bibliotheek Venray men sen ervan bewust maken dat er een nauwe relatie is tussen verhalen en de psyche, dus ook psychiatrische problematiek en de hulpverlening by het verwerken ervan. De organi satoren van de manifestatie 'Boek en psychiatrie* willen bevorderen dat boeken met een psychiatrische lading toogankelyk worden als in formatiebron over psychiatrische ziektebeelden. Dat betrokkenen zich bewust worden van de rel die het geschreven woord in de psy chiatrische hulpverlening kan spelen. OPEN INGSTIJ DEN BI BLIOTI1 EEK Het expositie-adres is: Openbare Bibliotheek Venray. Mcrseloseweg HONDERD VEERTIENDE JAARGANG gisteren weer opmaken om een dankwoord uit te spreken bi j hel af scheid van Mariet. Kerst het af scheid in de bestuurskamer, toen een afscheidsdiner in de biblio theek en later een afsehcidsret-op tie voor het personeel. VERZORGD Mariet was eigenlyk altijd aanwe zig. Behalve toen ze enkele weken rust moest nemen nadat ze o|> het trottoir aan de Mcrseloseweg weid geraakt door een personenauto die betrekkeu was bij een botsing. Ze werd naar het ziekenhuis overge bracht en moest toen door haar col lega's worden verpleegd. Zo spreekt nu nog met grote waardering voor dat wat het personeel toen voor haar heeft gedaan. Al die jaren heelt ze met de Zuid ooster gependeld of ze nu vroege of late dienst had. want fietsen vindt ze maar niks. Wandelen wel. en daar krijgt ze straks alle tyd voor. net als voor haar andere hobby en dat is ver reizen. Spoedig krijgt ze mogelijk een andere opdracht te vervullen, want 30 jaar heeft ze ge woond by haar getrouwde zuster, met haar eveneens ongetrouwde broer. Nu hchlicn ze woonruimte aangevraagd en hopen ze binnen kort met hun beiden in oen huis te gaan wonen. Natuurlijk in 'asten- ray. want uit dat dorp is Mariet niet weg te slaan. Kon ze 33 jaar lang zorgen met anderen voorde patiën ten van het ziekenhuis, ze verheugt er zich nu al op dat st raks voor haar broer te kunnen doen. De non ilexes van de Zusters Franciscanessen zijn verdwenen, het werk van het personeel van hel ziekenhuis is anders geworden en nu verdwijnt uit hel zicht van liet ziekenhuis ook nog Mariet Drab bels. Na 33 jaar haar eigen invulling te hebben gegeven aan het woord dienstbaarheid, zal het toch wen nen zijn dat gezicht en die persoon lijke inzet in het ziekenhuis te moeten missen, maar onbetwist heeft ze het meer dan verdient te gaan genieten van haar welverdien de rust in Casten ray. Moge haar wens voor woonruimte in dat dorp voor haar spoedig worden vervuld. Voor degenen die Mariet nog wil len bedanken vermelden wy haar adres: Lollebeekweg 66. Gasten ray. 59. 5801 CB Venray. tel. 04780- 81870. De openingstijden van de Openbare Bibliotheek zijm maan dag t/m donderdag van 14.00 tot 18.00 uur. vrijdag van 14.00 tot 21.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. LEZINGEN BIJWONEN Het is mogelijk de lezing van de heer Krolt bij te wonen. Daarvoor moeten belangstellenden zich aan melden bij de afdeling PR en Voor lichting van het Vincent van Gogh Instituut, tel. 047H0-27242. Diefstal in horecazaak Een 18-jarige Venrayse deed aan gifte van diefstal van haar porte monnee uit haar jaszak, in een horecazaak in hel centrum. In de portemonnee zat ecu bedrag van ƒ25.-. haar OV jaarkaart en haar giropas. Danies vochten met elkaar In een plaatselijke discotheek raakten zondagavond twee dames van 18 jaar slaags met elkaar ua een woordenwisseling. Een van de vrou wen pakte een leeg bierglas en sloeg de andere vrouw daarmee op haar hooftl. Die moest zich onder medische behandeling stellen en deed aangifte van die mishan deling. Voor de 23-jarige Barry van Op bergen uit Overloon wordt 1994 een heel bijzonder jaar. In januari ver trekt hij nl. naar Denver in de Ver enigde Staten om daar een jaar lang mee te draaien met 'Up with Peo ple'. 'Up with People' is een interna tionaal gezelschap van jongeren. Jongeren, die naast het brengen van een show. ook nog wat van an dere culturen in de wereld willen opsteken. Van Opbergen, die al ja renlang trompet speelt, verheugt zich er nu al op. ondanks het feit dat hij nog wel een paar sponsors zoekt, die hem financieel willen on dersteunen. TROMPET Als jonge muzikant leerde Barry van Opbergen trompet spelen bij de fanfare in Overloon. Ook speelde hij enkele jaren by Kreunde Echo en in diverse kleinere en grotere or kesten. Naast trompet is hij ook nog bedreven op de keyboard. 'De eerste keer dat ik met 'Up with People' in aanraking kwam was enkele jaren geleden, in de schouwburg van Cuijk.' laat Barry weten. 'De sfeer binnen die groep, stond my wel aan. Ik zag het eigen lijk meteen wel zitten'. Studie en werk stonden een mogelijke aan sluiting by 'Up with People' in de weg. Afgelopen jaar was dat anders, toen de groep o.a. in Venray en Ven- lo optrad. Na het optreden in Venlo besloot Barry van Opbergen zich aan te melden. Een aantal weken la ter kreeg hy te horen dat hij was aangenomen en dat hij in 1994, als een van slechts zes nieuwe Neder landse deelnemers. MISVERSTAND 'Up with People' is het internatio nale educatieve en culturele pro gramma dat begrip tussen mensen van alle landen aanmoedigt. Aan het programma nemen jonge men sen uit vele landen deel, die voor één jaar de wereld rondreizen en een muzikale show opvoeren. Tij dens dit tournee, leren zij van de mensen en de plaatsen die zij be zoeken. Up with People is in 1968 opge richt als een onafhankelijke, niet- winstgevende, educatieve organisa tie. Up with People heeft geen reli gieuze of politieke banden. 'Over dat laatste bestaat onder de mensen nogal wat misverstand' licht Barry van Opbergen toe. 'Mensen denken vaak dat ik my by een godsdiensti ge organisatie aansluit, maar dat is pertinent onjuist. Naast het show element speelt het educatieve voor NU IN ALLE MATEN Handmade men's shoes j ■y-': W& w - j. ',vA- i" mm Bruin - Zwart - Blauw - Bordeaux MODESCHOENEN Grotestraat 14, Venray. Tel. 04780-81207 Yvonne Keuls signeert in Venrayse bibliotheek

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11