Straatkinderen Rio in een boekje 'Vrouwen kiezen meer inhoudelijk' Gemeente 'vergeet' miljoen voor accommodaties Morgen presentatie in Venrayse bibliotheek Wethouder Marlies de Loo: m x OOK/ Weet U, /at er gebeurt PEEL EN MAAS FRANS LEMMERS Ingezonden peel en maas Donderdag 14 oktober - Pagina 5 Bené Poels (45) uit Meerlo en Gé Hirdes (43) uit Venray, van beroep respectievelijk journalist en foto graaf, vertrekken over een maandje voor een reis van drie weken naar Brazilië. Ze bezoeken er onder meer de sloppenwijken van Rio de Janeiro en Divinolan- dia. Morgen, vrijdag 15 oktober, presenteren Poels en Hirdes een boekje getiteld 'Over toekomst gesproken'. Het boek is een voort vloeisel uit de eerste reis van het duo naar de zwerfkinderen van Rio. In november 1991 bezochten Re- né en Gé voor het eerst Brazilië. In het kader van de Noordlimburgse Vastenaktie, die dat jaar gericht was op de treurige leefomstandigheden van de oorspronkelijke bewoners van het Amazonegebied. René Poels werkt al een aantal jaren voor de landelijke vastenaktie en maakte daarvoor eerder reizen naar Afri kaanse landen. In Brazilië brachten de schrijver en fotograaf een bezoek aan de Indianen-advocaat Claude- mir, die later ook een tegenbezoek aan Europa heeft gebracht. Tijdens hun verblijf kwamen de Noordlimburgers ook in kontakt met de Brabants/Limburgse Karme liet Martin Cox. Deze pragmatische pater heeft zich het lot aangetrok ken van de 30.000 zwerfkinderen die de sloppenwijken van de miljoe nenstad Rio de Janeiro bevolken. Tterug in Nederland maakten ze nuttig gebruik van hun kennis van de media met als gevolg dat hun schrijnende rapport niet onopge merkt bleef. Sinds die tijd is met name René Poels een keer of twee in de week onderweg met een videoband of dia's om op scholen en voor uiteenlopende groepen te vertellen over hun ervaringen met straatkinderen, ex-straatkinderen. straathoekwerkers en andere hulp verleners. 'Er is behoorlijk wat los gekomen', vertelt René Poels. 'Allerlei verenigingen, gemeen schappen. scholen en bedrijven willen graag helpen, maar dan zo concreet mogelijk. We hebben ge merkt dat bijvoorbeeld op scholen regelmatig spreekbeurten en pro- jekten gehouden worden over het onderwerp. Maar in de bibliotheek was er tot nu toe bijna niets te vin den over de straatkinderen. Dat was de reden voor het boelye. Het was in eerste instantie niet onze bedoe ling om het boekje uit te brengen; Gé heeft bij wijze van spreken z'n laatste foto's moeten gebruiken voor de illustraties'. De vraag naar concrete projekten is aanleiding voor deze reis. Het duo wil zoveel mogelijk zaken in beeld brengen, zodat ze in Nederland een aantal series over verschillende projekten kunnen samenstellen. Op verzoek van de stichting Divino- landia en de gemeente Venray bren gen René en Gé ook een bezoek aan het gemeentelijke ontwikkelings- projekt Doel van dit bezoek is om aktueel beeldmateriaal en andere informatie te vergaren, die in Ven ray weer gebruikt kan worden voor voorlichting en publiciteit. 'Het weekend Divinolandia is er eigen lijk een beetje tussengevoegd', al dus René Poels. 'De tickets waarop de binnenlandse vluchten ook staan aangegeven, lagen al klaar'. OVERWOEKEREN Hoofddoel van de reis zijn even wel de favelas van Rio de Janeiro. Die krottenwijken - zo'n twee- tot driehonderd, afhankelijk van dege ne die telt en de gehanteerde defini tie - liggen als een ring rondom het centrum, waar de toeristen en de zakenmensen vertoeven. De laatste jaren zijn in kranten en op tv I over de duizenden kinderen, die er I en prostitutie en die lijm snuiven steeds vaker berichten verschenen op straat leven van diefstal, bedelen om hun ellende te vergeten. Poels en Hirdes maakten in 1991 aan den lijve kennis met de krot tenwijken van Rio. Daardoor kun nen ze enerzijds spreken uit ervaring, anderzijds de beelden die in de media worden geschetst nu anceren. Gé Hirdes: 'Het beeld dat alle straatkinderen lijm snuiven klopt niet. Als je niet weet waar je kijken moet. zie je er geen. Als ik dergelijke documentaires zie, ver moed ik dal ze voor de camera's zyn gehaald, waarschijnlijk tegen beta ling'. Ook het beeld van de sloppen wijken is ryker geschakeerd dan de televisie Iaat zien. 'Je moet je zo'n wijk voorstellen ter grootte van een flink dorp. De woningen zyn soms van steen, soms van hout, soms van zinken plaat. Er zyn echt illegale wyken by, anderen zyn door het stadsbestuur eigenlyk gelegali seerd en bijvoorbeeld aangesloten op lichtnet en waterleiding', verdui delijkt Pöels. Op één van de foto's in het boelye wemelt het inderdaad van de radio- en tv-antennes... Daarmee wil het duo de proble men allerminst bagatelliseren. 'Rio is een mooie facade met daarom heen krotten', zegt de fotograaf. 'Het probleem van de straatkinderen be gint zo langzamerhand de hele stad te overwoekeren. Soms komt een aantal jeugdbendes op een zondag middag uit de sloppen naar het strand van Copacabana, waar het dan topdrukte is. Met honderden trekken ze dan bliksemsnel over het strand, alles roven wat los en vast ziL De politie kan niets doen en in een mum van tyd zyn ze weer verdwenen. Net sprinkhanen', al dus Poels. Volgens hem kost de jeugdcriminaliteit de stad Rio per dag al een mihoen dollar en bly ven steeds meer toeristen weg Grote criminelen en drugshandelaren. die meer en meer de jeugdbendes kontroleren. varen er wel by. Gé Hirdes illustreert de ernst van de situatie aan de tiand van de praktyk tydens hun eerste bezoek: 'We zyn tijdens ons verblyf vorige keer alleen en te voet niet vertier dan 100 meter van ons hotel af geweest'. DRUPPEL De belevenissen van het Noord limburgse duo staan nu dus be schreven in het boefje 'Over toekomst gesproken'. Daarin vertel len Poels en Hirdes in tien artike- lenverhalen en 50 zwart-wit foto's het persoonlijk relaas van een aan tal straatkinderen, hun ouders en de huplverleningsorganisatie van pater Martin Cox. Gemakkelijk lees baar voor iedereen schetst 'Over toekomst gesproken' het verhaal van de druppel op de gloeiende plaat. Het boelye wordt morgen ge presenteerd in de Venrayse biblio theek. Daar is ook een kleine expositie te zien over de straatkin deren van Rio. Leerlingen van de basisschool uit Veulen, die vorig jaar een groot projekt gewijd heb ben aan het onderwerp, verzorgen in een voordracht het persoonlijke relaas van een zwerfkind uit Rio de Janeiro. Het boek is tegen betaling van ƒ15,- (plus portokosten) verkrijg baar by de stichting Sint Martinus. Reeksenakker 17. 5752 AH in Deur- ne en ligt in de diverse boekhan dels. Bovendien kunnen belang stellenden het voortaan lenen in de bibliotheken van ons land. 'Over toekomst gesproken' is uitgegeven door het Provincialaat Nederlandse Karmelieten in Almelo. Het ISBN- nummer is 90-800171-5-9. In het kader van de serie 'Vrouwen kiezen in de politiek' verschijnen in Peel en Maas de komende maanden gesprekken met Venrayse vrouwen die ak- tief zijn in de plaatselijke poli tiek. Enkele weken geleden opende mevrouw Paula Rutten- Tielen de serie. Een politica die inmiddels is teruggetreden na een lange carrière. Paula Rut ten was raadslid en wethouder in de tijd dat politiek voor de meesten een 'hobby* was en voor enkelen hoogstens een bij baantje. Deze week een vrouw die middenin haar loopbaan zit. Raadslid van '82 tot '86 en sinds zeven jaar full-time we thouder van de gemeente Ven ray. Voor Marlies de Loo is politiek dan ook een vak. Met haar sprak de redaktie van Peel en Maas over milieu, carrière, haar veranderde -inzichten en uiteraard crVer (de vrouw in) de politiek en de maatschappij. Wethouder van milieu en maat schappelijke zaken. De laatste por tefeuille lijkt meer in de lyn van Marlies de Loo te liggen dan de eer ste. 'Mijn eerste liefde ligt by men sen en de relaties tussen mensen'. Ze studeerde rechten in Nijmegen en studeerde af met de specialisatie kinderrecht. 'Ik wilde iets gaan doen bij de kinderpolitie of de re classering'. Een politieke carrière was nooit het vooropgestelde doel, hoewel ze van huis uit de politiek wel volgde. 'Maar meer uit maat schappelijk oogpunt, hoe kleuren mensen de samenleving in?' Hoe die interesse politiek gericht werd, kan ze zich eigenlijk niet herinne ren. Toen ze trouwde en er kinde ren kwamen bleef ze thuis. Uit overtuiging, maar met het voorne men om iets buitenshuis te gaan doen als de kinderen gieter waren. Die traditionele benadering heeft ze inmiddels achter zich gelaten. Tben dacht ik nog dat kinderen perse de eerste jaren hun moeder nodig hebben. Nu weet ik uit erva ring dat dat niet zo absoluut is. Mijn ervaring is dat ze een beetje regel maat en houvast nodig hebben. Of ze dat krijgen van vader, moeder of iemand anders, maakt niet zo veel uit Niet zo kort op je kinderen zitten heeft ook voordelen. M n kin deren zeggen dat ik niet zo'n 'tuttel moeder' ben'. Marlies de Loo zette haar eerste stappen in het openbare leven via baantjes die pasten in het stramien van de moderne getrouwde vrouw die er iets by doet: Voorzitter van het bestuur van de Gezinszorg, voorzitter van het bibliotheek- bestuur. Maatschappelijke zaken kortom, die in 1978 leidden tot het lidmaatschap van de gemeentelijke commissie met die naam. Voor de fraktie Samen we r Icing, want het CDA bestond in de lokale politiek nog niet. Het leven van Marlies de Loo ging zich meer en meer bui tenshuis afspelen. In 1982, toen lo kaal de lysten Kerkdorpen en Samenwerking samensmolten tot het CDA, kwam de juriste voor de christendemocraten in de gemeen teraad. Nog eens vier jaar later volg de het wethouderschap. BURGEMEESTER Onbetaalde bestuursfunkties, commissielid, liet 'echte' politie ke raadswerk en tenslotte wet houder. Een loopbaan uit het boelye. Toen Marlies in 1986 aan trad als derde vrouwelijke wet houder van Venray werd in de Wandelgangen dan ook gezegd dat de wetliouderspost in Venray yoor haar slechts een stap zou zijn in haar politieke carrière. 'Die wordt over een paar jaar wel er gens burgemeester', was de ver- Wachting van menigeen. Intussen is het 1993 en is De Loo nog steeds geen burgemeester. Zit baar carrière op een dood spoor? Marlies de Loo verbaast zich over de vraag en het daaraan voorafgaande beeld. 'Mensen vor men zich een beeld op grond van beperkte informatie. Ik heb daar wel eens moeite mee. Ik heb nooit voor iets gekozen omdat het een stap op weg is naar iets anders. Ik kies voor iets vanwege de inhoud en ik hoop dat ik dat de afgelopen jaren heb bewezen. Dat betekent niet dat ik altijd hier zal blijven, maar als het aan mij ligt voorlo pig nog wel'. KEUZE Sinds het begin van haar twee de ambtstermijn is Marlies de Loo naast portefeuillehouder maat schappelijke zaken ook de Ven rayse milieuwethouder. Hoewel van huis uit de belangstelling ligt bij mens en maatschappy noemt ze milieu geen tweede keus. 'Keus is niet het goede woord. Het was een kwestie van portefeuillever deling', zegt ze en schetst de poli tieke en bestuurlyke situatie in Venray anno 1990. Met haar vier jaar ervaring was Marlies wel de meest ervaren wethouder: Henk Willeins was net als burgemeester naar Wouw vertrokken, Jo van Oers was ernstig ziek en Wixn Claessens was niet meer herkies baar. Marlies de Loo iiad in haar eerste periode als wethouder op de afdeling Sociale Zaken een pit tige reorganisatie tot een goed einde gebracht en het CDA wilde graag de portefeuille milieu. De drie achterliggende jaren 'op milieu' heeft ze dan ook niet de indruk gewekt als zou de wethou der liever een andere portefeuille beheren. Integendeel, Marlies de Loo staat bekend om haar inzet en betrokkenheid. 'Ik heb de keuze gemaakt en daar moet ik voor staan. Wat ik doe, doe ik serieus', zegt ze stellig. ROLVERDELING Then Marlies de Loo, destijds nog Hoppenreijs-De Loo, in 1982 in de gemeenteraad kwam was ze één van de weinige vrouwen. En dat is eigenlyk nog steeds zo, reden voor de aktie Waaraan ze derhalve graag meewerkt. Het gering aantal vrou wen in de politiek heeft volgens Marlies juist te maken met de auto matische rolverdeling tussen man en vrouw. Dat verschijnsel noemt ze - na lang nadenken - de kern van het probleem. 'De verdeling dat mannen buitenshuis en vrouwen binnenshuis werken. Zo lang dat maatsehappelyk gebruikelyk en geaccepteerd is blyven vrouwen in de minderheid in het openbare le ven'. Er omheen zweven denkbeel den als 'mannen moeten sterk en vrouwen aardig zijn', maar dat is niet de kern. Emancipatie, in het verlengde daarvan, is volgens De Loo dan ook het streven naar een gelijkwaardige rolverdeling. Of we die staat van gelijkwaardigheid ooit bereiken vraagt ze zich serieus af. Het streven is momenteel breed geaccepteerd, maar die houding omzetten in gedrag, dat is andere koek. 'Concreet zyn we in de fase dat werkende vrouwen wel zyn geaccepteerd, maar dat het in de praktyk alleen een dubbele be lasting betekent, want het huishou den blyft haar taak'. Het recht op werken noemt Mar lies de Loo maar een stulye emanci patie. 'Als je die rolverdeling niet zo wil regelen dat er automatisch op alle vlakken sprake is van gelijk waardigheid, blyft emancipatie be perkt tot wanneer de arbeidmarkt daarom vraagt. En dat is voor de vrouw helemaal geen vooruitgang. Het is eigenlijk een behoorlyk slaafse verhouding'. INHOUDELIJK Met vragen wat nou de waarde is van meer vrouwen in de politiek, met andere woorden wat er veran dert als er meer vrouwelyke volks vertegenwoordigers en bestuurders komen, houdt Marlies de Loo zich eigenlijk maar zydelings bezig. Ze benadert de kwestie heel pragma tisch: (meer dan) de helft van de we reldbevolking bestaat ilff'ffouwen, dus ïnocten die ook vertegenwoor digd zyn. Hoe ze dat gnvullen is minder van belang. Een verschil tussen mannen en vrouwen in de politiek kan De Loo dan ook pas aangeven na lang afwe gen. In politiek jargon begint ze: 'Als ik een lyn mag wegzetten denk ik dat vrouwen minder snel de oren laten hangen naar het politie ke spel dan mannen. Misschien omdat vrouwen meer redeneren vanuit de inhoud van een probleem dan vanuit de haalbaarheid van een oplossing. En nu houd ik op, want anders word ik ongenuanceerd'. Om er even later toch op terug te komen, wanneer ze zegt dat man nen vaak tevoren al gaan inschat ten wat er allemaal op hen af kan komen, wanneer ze een bepaald voorstel doen of standpunt inne men. Een vorm van zelf-censuur eigenlijk. 'Dat betekent niet dat ik geen compromissen sluit. Maar dan op basis van argumenten. Ik ga niet tevoren aan iets zitten sleutelen omdat ik verwacht dat de politiek dat beter uitkomt'. voor uW" A KETTING- A FÓflMyÜEREN drukkerij van den piiunckhof bv ^rotestraat 68 venrky 0 tel. 04780-82727 Koeien aan de wandel Zaterdagmorgen om half acht moest de politie in aktie komen voor het vangen en weer in een wei de plaatsen van achttien koeien die op de Overloonseweg liepen. Het lukte de politie ook deze keer de koeien byeen te dryven voordat er ongelukken waren gebeurd. De vee houder kreeg van de politie te ho ren dat hy ervoor moest zorgen dat zijn koeien in een wei moeten staan waar voldoende gras aawezig is. Dat was in die wei niet het geval. Hoe de koeien uit de weide zyn kunnen ko men, kon niet worden vastgesteld. Inbraak tijdens korte afwezigheid Terwyl de bewoners maandag morgen ongeveer een kwartier af wezig waren werd in hun woning aan de Zeilbergseweg ingebroken. Tbegang werd verkregen door met een schroevendraaier een raam aan de achterzyde te forceren. Alle la den en kasten waren doorzocht. Er werd een bedrag van ongeveer 200 gulden ontvreemd. De politie ver moedt dat de dader op de loer moet hebben gelegen, gezien de korte tyd van de inbraak. De gemeente Venray heeft in 1992 'vergeten' 970.000 gulden uit te geven voor het plegen van achter stallig onderhoud aan accommoda ties. Door de grote drukte op de diverse afdelingen in dat jaar, werd dit onderhoud vergeten, mede ook omdat er niemand specifiek was aangewezen om dit onderhoud te coördineren. De werkzaamheden zullen nu in 1994 worden uitge voerd. ARTIKEL 12 De gemeente Venray ontvangt jaarlijks enkele miljoenen guldens vt&l nét Rijk in lier toiler van dé ArtilfêM.2 status. Öèn van de posten waarvoor geld wordt ontvangen is het uitvoeren van achterstallig on derhoud aan accommodaties. Voor 1992 bedroeg dat bedrag ƒ970.000,-. 1992 Was voor de gemeente ech ter een bijzonder druk jaar. De pre sentatie van de Buck-nota, waarmee naar de burger werd gegaan, de Diefstal portemonnee Uit een garderobe van het jeugd huis aan de Beukenlaan werd ten nadele van een 50-jarige inwoner een portemonnee met ƒ150,- uit zijn jas ontvreemd. plannen rondom vliegbasis De Feel, de reorganisatie van het gemeente huis en het grote wegenonderhoud, zyn enkele van die zaken, die het achterstallig onderhoud van ac commodaties naar de achtergrond drukten. Het geld bleef dus op de bank staan en werd pas enige tyd geleden 'ontdekt'. Wethouder Truyen erkent dat men eerder had moeten signaleren dat dit geld. nog niet was uitgege ven. Zeker omdat het geoormerkt geld is, dat alleen maar aan het uit voeren van achterstallig onderhoud mag worden uitgegeven. De gemeente heeft overigens geen financieel nadeel ondervon den van dit voorval. Sterker nog. het niet uitgegeven geld heeft al leen maar rente opgeleverd. Traditioneel staat gedurende de maand oktober bij Frans Lem mers Woninginrichting te Venray het gehele bedrijf in het teken van OKTOBER - WOONMAAND. Nu de vakantie reeds lang ver vlogen is en de herfst begonnen, zoeken we allemaal sfeer en ge zelligheid weer binnenshuis. In juni stond de showroom in het teken van 'Kunst-Kunstig in de woninginrichting', nu echter wordt vooral het toepassen en ge bruiken van natuurlijke materialen gepresenteerd. Genoemd mogen worden bijvoorbeeld de katoenen dekbedover trekken van Boras Cotton, welke volgens een zeer natuur- en mi lieuvriendelijk procédé gemaakt worden. Ze zijn er in naturel ondergrond met een pastelkleurig motief, in fraaie ruitjes en ook in romantische bloemetjes (momenteel met extra lage Boras-aktie prijzen). Van drukkerij De Kabels te Amsterdam komen handbedrukte stof fen, eveneens gemaakt van puur natuurlijke materialen zoals lin nen, katoen en satijn. Het bedrukken met de hand geschiedt heden ten dage nog steeds volgens de aloude technieken met gebruik van de daarbij horende grondstoffen. Alle aangewende verfstoffen zijn volledig natuurlijk en milieuvriendelijk. Helemaal terug van weggeweest zijn de tapijten van cocos, sisal en zeegras. Stoere vloerbedekkers waar u met plezier op loopt. Geweven romantische vloerbedekking waar u jaren sfeervol op woont. U heeft keuze uit meer dan 30 verschillende uitvoeringen. Van klassiek tot modern verschillend in zowel weeftechmek als kleur. Deze tapijten pletten niet en door hun handweefstruktuur met luchtige garenbindingen vormen zij een goede warmte- isolatie. Door het materiaal rondom af te werken met een simpele juteband of een exclusieve gobelinrand kunt u de cocos en sisal ook gebruiken als fraai karpet. Denk in deze ook aan de bekende Terschellinger touwmatten. Als simpel te onderhouden vloerbedekking koestert Frans Lem mers de linoleum van Forbo Krommenie. Linoleum wordt ook ver vaardigd van natuurlijke grondstoffen: lijnolie wordt, onder toevoeging van natuurlijke harsen, geoxydeerd en vermengd met vulstoffen en pigmenten en vervolgens gekalanderd op een jute weefsel. Linoleum is bijzonder duurzaam en slijtvast: vloeren van 30 jaar en ouder zijn geen uitzondering. Het wordt geleverd in een breed skala van kleuren en kleurnuances. Daarnaast kan li noleum in elk gewenst patroon, motief of ontwerp worden ver werkt. De mogelijkheden zijn eindeloos. Het Frans Lemmers team zorgt voor de nodige ambachtelijke en vakkundige verwerking. Natuurlijke materialen in de woninginrichting bij Frans Lemmers Woninginrichting, Patersstraat 31 te Venray. Voor informatie en ad vies bent u er altijd welkom. WONINGINRICHTING FWERSSTRAAT 31 VENRAY TELEFOON 04780 85552 Geachte redaktie. Hierby een wat late reaktie op Peel en Maas van 10 sepL '93. Per toeval kreeg ik deze dagen Peel en Maas in handen gespeeld en las met groeiende verbazing een artikel over een zeld zaam priesieijubileum in Indone sië van pater Harry van Megen. In dit artikel staan zoveel onwaarhe den dat ik het niet kan laten te rea geren. Wie hier geraadpleegd is is my onduidelyk, zeker niet diege nen die er wal vanaf weten. Het was een kleine moeite geweest even in Broekhuizen te vragen en niet aan oude Leunse mensen. De fam. Van Megen verhuisde in 1927 naar Broekhuizen waarvan de ouders van de pater afkomstig wa ren alwaar ze zich als jong stel in 1897 vestigden. Het is dus begrype- UJk dat de vakanties van pater Vkn Megen in Broekhuizen werden ge vierd evenals het 50-jarig priester feest in 1973 waarby de pater tol Ridder in de Orde van Orarye Nas sau werd benoemd. Myn broer, de genoemde pater Sjaak Heintjes is niet direkteur van het weeshuis maar pastoor in de stad Jambang met als neventaak direkteur van de Zusters Dochters van IJefde in In donesië. By hem verbiyft ook hel genoemde gezelschap tydens de reis en slechts 'n enkele nacht In Jakarta. Dit zyn enkele foutjes In de berichtgeving die me echt stoor den. Ik heb niks tegen Leunen, ben er zelfs geboren in de boerdery aan de Enge Steeg waar Gusse Wie heeft gewoond. Maar dat in het hele ver haal Broekhuizen ontbreekt en waarby pater Harry van Megen al- tyd als een priester-missionaris van Leunen en Broekhuizen werd beschouwd is de reden dat ik even wilde reageren. Overigens alle respekt voor het feit dat zoiets de aandacht heeft gekregen. Met hoogachting, H. Reintjes Broekhuizen Noot van de redaktie: Onze ver slaggever had z.v voldoende infor matie over pater Van Megen. Hij heeft lutoit t wijfets gehad over en ige onjuistheden van die gegevens

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5