ZONDAG A.S. PEEL EN MAAS Herdenking gevallen Britse soldaten maakte indruk Succes met Old Timer Basisschool de Foekepot bestaat 20 jaar Een kleine slaapkamer krijgt de allure van 'n grote... met hülsta b rv HaI Manifestatie Vrouwenzelfhulp in Venray Jansen en Freriks naar EK Run-bike-run thomassenIS Werkprojekten voor ex-.... PEEL EN MAAS 26 september geopend van 11.00 tot 17.00 uur morgana DE BEST-NOY interieurs venray 5Real Estate.^ De herdenking op het Engels sol- datenkerkhof aan de Hoen derstraat, georganiseerd door de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en omgeving, maakte door soberheid niet alleen een diepe in druk op de aanwezige invalide be vrijders, maar ook op de veel Venrayers die de plechtigheid bij woonden. Ook was aanwezig mrs. Irene Johnson, bestuurslid van de vereniging voor Britse Oorlogswe duwen, en vele Engelsen soldaten die de bevrijding van Venray had den meegemaakt. Gaste was ook mevrouw Riet van Hartert-van Grinsven. Aan haar hebben vele in woners van Holland te danken dat de voedseldroppingen in versneld tempo werden doorgevoerd, waar aan mogelijk velde duizenden hun leven te danken hebben. Al werd zij totaal verlamd omdat de Gestapo tij dens de verhoren haar haar rug hadden gebroken kon zij toch ont snappen en heden ten dage voort zij nog strijd voor belangen als je- riste. Ceremoniemeester Harrie Meyer kweet zich weer op de van hem bekende wijze om de sprekers in te leiden maar vooral om het wel komswoord uit te spreken. Hij kon een groot aantal gasten begroeten. Oudere heer Truyen, die burge meester Jos Waals moest vervan gen, en de loco-burgermeester van de gemeente Broekhuizen de heer Harrie Reintjes. Verder de Britse oud-strijders en vooral de invalide oud-strijders, de representanten van de Mijnopruimingsdienst nu de EOD geheten, de vereniging Oud Mariniers, de Koninklijke Lucht macht en vooral de leden van de bond van Wapenbroeders. Deze keer had de afdeling Venray geen oorlogsweduwen uitgenodigd maar een vijftal oorlogsinvaliden, die in de strijd om Venray invalide waren geworden. Er zijn voor de bevrij ding van ons land en van Venray veel offers gebracht door Engelse soldaten. In totaal sneuvelden in Nederland 19.266 Engelse soldaten. Daarvan rond Venray ongeveer 800, die hun laatste rustplaats hebben gevonden op dit Engels kerkhof. Loco-burgemeester Truyen bena drukte dat ook by na 50 jaar na de bevryding respect en dankbaar heid moeten tonen voor hen die zich wilden inzetten voor de bestry- ding van de misdadige oorlog en rechteloosheid. Zij getuigden van moed en offerbereidheid en juist daardoor moet onze bevolking zich nog meer verbonden voelen met ge vallen op dit ereveld. Om te zorgen dat hun offers niet tevergeefs zijn gebracht hebben wij de plicht te werken aan het behoud van de vre de, een vrede die nog steeds niet in de wereld heerst. We hoeven maar te kyken naar Yoegeslavië en Soma lië. Nadat The Last Post was gebla zen door Frank Weys en de twee minuten stilte in acht waren geno men vonden kransleggingen plaats door vertegenwoordigers van de ge noemde organisaties. Namens de jeugd werden kransen gelegd door twee leden van de Scoutinggroep. Allmoezenier Morpey ging voor en gebed waarna het reveille werd ge blazen. Na het Engels volkslied en het Wilhelmus, gespeeld door de harmonie St. Catherina uit Leunen- Veulen-Heide, kregen de leden van de scoutinggroep een stuk chocola de aangeboden, zoals de Engelse soldaten ook uitdeelden aan de kin deren in de landen die door hen werden bevryd. Naast de harmonie zorgde ook de by dragen van het Da meskoor 'Ven rode' en Flowers of the Forest', gespeeld op de doedel zak door P. vd Vorle uit Neer (zoon van de bekende postbode Tang van de Vorle uit Venray) voor een sfeer van bezinning. De lokale oproep bracht in een directe uitzending de thuisblijvers goed op de hoogte. De enige noot die wij aan deze herden king willen toevoegen of het niet overweging verdient om de drie sprekers in te korten, omdat hun boodschap dezelfde inhoud heeft. Dit jaar was de fraai herfstweer maar deze tijd van het jaar kan van het eerste uur lang doorbrengen op een kerkhof teveel zijn. Na de plechtigheid werden de gasten ont vangen in de kantine van het me taalbedrijf Inalfa en ook dat is reeds een traditie geworden van dit bedrijf. DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1993 Nr. 38 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG In het kader van het 12V2-jarig bestaan van het VIDO Overleg Lim- :burg worden verschillende mani festaties door deze vrouwenzelfhulporganisatie gehou den. Centraal in het jubileumpro gramma staat de positieve beeldvorming. Dinsdag 28 septem ber vindt de Venrayse editie plaats in de Clockert. Op het programma staat onder meer een lezing over vrouwenzelf hulp, een expositie van vrouwen kunst en een cabareteske presentataie door VIDO-vrouwen. Ook is er informatie over de VIDO- en MAPOS-cursussen die in okto ber starten voor vrouwen tussen de 40 en 60 jaar. De middag duurt van 13.00 tot 16.30 uur. De entree is gratis. VIDO staat voor Vrouwen in Door gaande Ontwikkeling (vroeger Vrouwen in de Overgang) en is een belangenorganisatie voor vrouwen tussen 40 en 60 jaar. Mensen die in de gevangenis hebben gezeten of zijn behandeld voor een verslaving of een psychi sche aandoening komen vaak niet meer aan 'gewoon' werken toe vanwege hun verleden. Ook vol doen ze niet aan de criteria om voor werk via de sociale werk voorziening in aanmerking te ko men. Instellingen die zich met deze doelgroepen bezig houden starten per 1 oktober een projekt dat de kansen op 'gewoon' werk moet vergroten. Via onder meer een fiets-assemblageprojekt wil len de instellingen komende twee jaar ongeveer 25 mensen aan een betaalde baan helpen. Het projekt heet arbeidsrehabili tatie en is een inititatief van de RI AGG Noord-Limburg. Verder doen mee het CAD Noord-Limburg, de re classering Noord- en Midden- Limburg, de werkvoorzienings schappen in Noord-Limburg en het Vincent van Gogh Instituut. Door de mensen een betaalde baan te bie den hopen de hulpverleners dat ze niet in een sociaal isolement te recht komen waardoor de kans op terugval veel groter wordt. Het samenwerkingsverband van hulpverleners heeft zich inmiddels verzekerd van financiële steun van de provincie, het ministerie van Justitie en de gemeente Venray. An dere gemeenten en het Regionaal Bestuur voor de Arbeidsvoorzie ning (RBA) zyn eveneens om een bijdrage gevraagd. Franka Jansen en Hennie Fre riks, beiden lid van Triathlonvere- niging Regio Venray, doen zaterdag 25 september mee aan het Europees kampioenschap Run-bike-run in het Duitse Ko- uigslutter. Jansen en Freriks ma ken deel uit van de Nederlandse selektie. Voor beiden is de EK de laatste wedstrijd van het seizoen. Het wereldkampioenschap in de Amerikaanse stad Dallas laat het duo schieten. Dat is in overleg gebeurd met trai ner/manager John Raadschelders. Het seizoen, van maart tot en met september, is volgens de trainer lang genoeg geweest. Nu het wereld- Spelende kinderen stookten vuurtje Dinsdagmiddag zagen buurtbe- woners dat er brand was ontstaan in de voor oud papier bestemde af val container die geplaatst is achter een bedrijf aan de Molenhofweg. De politie achterhaalde vier jongens in de leeftijd van 10 tot 12 jaar die be kenden het papier in brand te heb ben gestoken. De jongens werden by hun ouders thuis afgeleverd. De brandkon door de buurtbewoners worden genlust. Voor de eventuele schade zullen de ouders aansprake lijk worden gesteld. kampioenschap, dat op 16 oktober wordt gehouden, van het program ma is geschrapt, kunnen de atleten het na de EK een maand rustig aan doen. Het duo was wel geselekteerd voor Dallas. Voor Horsternaar Hennie Freriks is het de eerste keer dat hij is opge nomen in de Nederlandse selektie. Een plaats bij de eerste twintig zou volgens trainer Raadschelders als heel goed zyn. Franka Jansen deed ook vorig al mee aan het EK. In Ma drid werd de Venrayse atlete elfde. elke week nieuws Bewoners werden wakker Een aan de Bershof in Leunen wonend echtpaar werd in de nacht van dinsdag op woensdag om 4.10 uur wakker van het geluid vn hun tuinpoort. Ze maakten kabal en za gen daarna twee mannen wegren nen. ZOekaktie van de politie leverde geen resultaat op, wel bleek dat er toch in hun woning was inge broken, door forcering van de ach terdeur werd de handtas van de vrouw des huizes ontvreemd. In die tas zat een geldbedrag van 30,- en de bankpas. Hij was eigenlijk best een beetje trots toen wij bij de 52-jarige inwo ner Henk Achten op informatie gin gen, of het nu allemaal wel waar was dat hy de laatste weken zo suc cesvol is geweest met zijn Wolsely, type 1456 Cabriolet uit het bouw jaar 1937. Zijn cabriolet is een pronkstuk, wat meer dan het vermelden waard is. Wij hebben dpar medio augustus van het vorig jaar in een artikel al aandacht aan geschonken. Met veel werk en de nodige precisie heeft Henk zijn gezin een oud wrak we ten te bouwen tot een pronkstuk. Nu zijn deskundigen ook onder de indruk gekomen van de uitste- slaapkamers Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 kende staat waarin die oldtimer verkeert. Op 7 juni jl. nam Henk deel aan een show voor het goede doel geor ganiseerd door de Rotaryclub van Nijmegen, waaraan 140 oldtimers deelnamen. Het waren alle auto's van Engelse merken. Daar werd zijn werk beloond met een derde prijs en ook de 3e publieksprijs. Op 5 september jl. werd deelgeno men aan het Historisch Automobiel festival in Eindhoven waaraan al leen mocht worden deelgenomen met oltimers van voor de Tweede Wereldoorlog. Daar behaalden Henk een eerste prijs van 160 old timers. Een kroon op zijn werk werd jl. zondag'in St. Oedenrode gezet, waar de Britse Automobieldagen werden gehouden met een 'Concours de Eli- gance', een internationaal gezel schap van 103 oldtimers. Ook daar werd een eerste prijs behaald en kon hij van de jury veel lof incasse ren voor de perfecte staat van zyn Wolsley. Onwettig afwezig Dinsdagmorgen verleende de po litie assistentie aan de Koninklyke Marechaussee die een 21-jarige in woner wilde aanhouden omdat de ze onwettig afwezig was bij zyn militair onderdeel. De bewoners maakten niet open waarna de poli tie met geweld zich toegang tot de woning inde Beethovenstraat ver schafte. In de woning werd de 21-jarige dienstplichtige militair aangehouden en op transport gesteld naar zijn legeronderdeel. Kijkdag voor gestolen fietsen Zaterdag 25 september is er weer een kijkdag voor gevonden fietsen bij het Venrayse politiebu reau. Gedupeerdenm kunnen tus sen 10.30 en 12.00 uur bij het politiebureau een kijkje nemen of hun gestolen fiets mogelijk bij de gevonden fietsen staat. Die gedu peerden moeten wel aangifte van diefstal gedaan hebben in de afge lopen drie maanden. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Hülsta meubelen zijn er m verschillende breedtes, hoogtes en dieptes. Daarbij heeft Hulsta rekening gehouden met verschillende smaken: dus zijn er meubelprogramma's van klassiek tot modern. Maar altijd met oneindig veel variatie mogelijkheden Ook m houtsoorten en kleuren Daarom 'bouw" je met Hülsta je eigen kompiete woon- ot slaapkamer. Aangepast aan de ruimte die je hebt Daarbij zijn Hulsta meubelen met groot vakmanschap gemaakt. De aiwerkmg is dan ook subliem, tot in het kleinste detail. Wij, als Hulsta adviseur, laten |e er graag mee kennis maken meubelmakers Wilhelminastraat 6 Venray 04780-82510 In augustus 1973 werd midden in de toen nog in aanbouw zijnde wyk 't Brükske de laatste hand gelegd aan de bouw van een nieuwe katho lieke basisschool, die later in lijn met de overige muzikale beman ning binnen de wijk, 'de Foekepot' zou worden genoemd. Een foekepot is een zelf gemaakt muziek-instrument in de vorm van een pot of een blik, waarover een varkensblaas werd gespannen. Hierin werd een stokje bevestigd. Vroeger trokken de kinderen er met Vastenavond of met Sint Maar ten mee langs de deuren om er snoepgoed mee te verzamelen. Terwijl de bouw-activiteiten nog in volle gang waren en nog slechts een kwart van het gebouw was vol tooid, opende de school aan het be gin vam het schooljaar 1973-1974 de deuren voor de eerste drie groepen: een kleutergroep, een le klas en een combinatie 2/3. De school telde toen omstreeks 60 kinderen en drie leerkrachten onder leiding van de toenmalige directeur, de heer J. Tolboom. Evenals de wijk 't Brükske groeide de school in een snel tempo. In januari 1974 werden 240 leerlingen geteld Dit aantal steeg in 7 jaren tot 650 in januari 1981. In de eerste jaren werden weke- lyks nieuwe kinderen ingeschre ven en maandelijks nieuwe leerkrachten benoemd: in 1981 was het team uitgegroeid tot 33 In de beginperiode kreeg de school vooral bekendheid vanwege de voor die tijd uitstekende audio visuele voorzieningen: ieder klaslo kaal was standaard uitgerust met een overhead-projector en een cassette-recorder. De vormgeving vna het gebouw was heel bijzonder: alle lokalen waren 6-hoekig en la gen aan één lange gang, die beide uiteinden van de school verbon den. In 1977 was het hoofdgebouw al te klein en werd een aantal nood- lokalen gebouwd. De toenmalige directeur, de heer Tolboom, speelde in de Venrayse onderwijswereld een zeer actieve rol: hij was o.m. een van de oprich ters van het onderwys-service- centrum 'Netwerk' en ontwikkelde op tal van andere terreinen nieuwe initiatieven. Ten gevolge van verhuizingen naar nieuwbouwwijk Landweert, naar andere delen van Venray en naar plaatsen in het land, daalde het leerlingen-aantal vanaf 1981 tot omstreeks 300 in 1991. Na 1981 werd er ieder schooljaar afscheid genomen van een of meer der collega's, die voordien in een hoog tempo waren benoemd. Gedu rende de laatste jaren is de schoot B9PV39 De Rover Estate. Op z'n Engels gezegd Real Estate. Zo ruim en zo compleet ingericht dat er van een rij- dend landhuis mag worden gesproken. Een proef rit maken is deze maand bovendien extra aantrekkelijk. Uw "makelaar", de Rover dealer organiseert tot en met 4 oktober de Britain is Great wedstrijd. En een proefrit kan daar door leiden naar Engeland Rover Estate O O H of Spanje. Vrij op naam. vanaf 7 Jij- AMV "SMAKTERHEIDE", VENRAY, Industrieterrein Smakterheide, Tel. 04780-8 10 32 Doe mee aan Britain is Great-aktie t/m 4 oktober. J®lj in dat opzicht in een rustiger vaar water beland: sinds 1991 zyn er om streeks 300 leerlingen en 18 teamleden, waarmee de school nog altyd de grootste is van de Gemeen te Venray. De huidige directuer, de heer G. Claessens, is sinds 1989 in die func tie werkzaam en was voordien van af het begin in augustus 1973, als leerkracht aan de school ver bonden. De hoofdlokalen zijn enkele maanden geleden verwijderd en een gedeelte van het hoofdgebouw dient als tijdelijk huisvesting voor het Medisch Kleuterdagverblijf 'De Kleuterhof. Naast uiteraard aan het leren van de elementaire kennis en vaardig heden wordt op de Foekepot veel en bewust aandacht besteed aan zaken als: goed met elkaar omgaan, elkaar in zijn waarde laten, samen voor sfeer en gezelligheid zorgen. Voor alle 12 groepen 1 tot en met 8 zijn er ieder schooljaar sluitingen en crea-middagen georganiseerd, waarby alle groepen betrokken worden en waarbij vooral de na druk ligt op het sociale element en op het samen spelen. De ouders leveren hierin een enorm voordeel: alle activiteiten rond de jaarlyks terugkerende vie ringen van Sinterklaas. Kerstmis. Carnaval, Sportdag en Vierdaagse worden gecoördineerd door leden van de Ouderraad. In het kader van de zorgverbre ding en het project 'Weer samen naar school' krijgt binnen de school zelfstandig werken een hoge prioriteit: elke week wordt binnen het lesrooster meerdere inalen systematisch aandacht besteed aan allerlei activiteiten, die de kinderen steeds zelfstandiger moeten leren verrichten. Doel hiervan is op de eerste plaats de bevordering van zelfstandigheid van de kinderen. Een tweede maar zeker niet min der belangrijk effect, dat met deze werkvorm wordt nagestreefd, is dat de leerkrachten tijdens deze lessen meer mogelijkheden krijgen om extra aandacht te geven aan kinde ren, die op bepaalde gebieden spe ciale begeleiding nodig hebben. Na een periode van groeien en in krimpen. is de school heel tevreden met de huidige, redelyk stabiele en overzichtelijke omvang. Binnen het gebouw heerst over het algemeen een sfeer van gezellige en geregelde drukte: er is veel activiteit in een goede sfeer en een redelijke re gelmaat. Op vrijdag 24 sept is er feest. Het programma begint met een gezame- lyk ontbijt op school gevolgd door o.m. een 'stuïf-es-in' voor alle groe pen, een optreden van clown en een fancy-fair voor alle kinderen en hun ouders. Op vrydag 1 oktober is er een feestavond voor alle collega's en le den van bestuur, Ouder- en Mede zeggenschapsraad en een reünie voor alle oud-collega's.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11