De wereld bestaat uit twee soorten mensen Directeur Wim Baken 25 jaar aan Mavo 'De Kolk' te Venray Raadsvergadering gemeente Meerlo- Wanssum Chef Basiseenheid geïnstalleerd Nieuwe rector Vredepeel Dertien nieuwe monumenten in Venray Geslaagd Werkgroep Woonlasten start handtekeningenaktie OOK PEEL EN MAAS Donderdag 16 september Pag.na 6 -."v Meer vrouwen in politiek voor Paula Rutten-Tielen een logische zaak In 1994 worden in Nederland weer verkiezingen gehouden voor gemeenteraad, Tweede Kamer en het Europees parle ment- Afgelopen weken pre senteerden enkele landelijke politieke partijen al hun ver kiezingsprogramma's. Lokaal ontbrandt de verkie zingsstrijd pas later. Los van de partijpolitieke schermut selingen wordt voor de ko mende verkiezingen aandacht gevraagd voor de positie van de vrouw in de po litiek. Op landelijk en plaat selijk niveau beijveren vrouwen zich voor een meer evenwichtige verhouding tus sen mannen en vrouwen in de politiek. Dat betekent in de praktijk dat het aantal vrouwen in gemeenteraad en Tweede Kamer flink moet toenemen. Daartoe is een campagne opgezet. Onder deel daarvan is een discussie avond op dinsdag 21 septem ber in het gemeentehuis. Weekblad 'Peel en Maas' brengt in het kader van de campagne de komende maan den een serie interviews met vrouwen die in de Venrayse politiek actief zijn of waren. Deze week de eerste afleve ring, een gesprek met de 'grand old lady' van de lokale politiek, mevrouw Paula Rutten-Tielen. Paula Rutten-Tielen (73), af komstig uit Sevenum, dochter van de directeur van de plaatselij ke stoomzuivelfabriek. Werd op geleid tot landbouwhuishoudlerares, maar werd als gevolg van de oorlog 'maatschappelijk werkster ten plattelande'. Trouwde met de Ven rayse brouwer/drankhandelaar Joost Rutten. Kwam in 1962 als eerste vrouw in de gemeenteraad. Was van 1970 tót en met 1982 de eerste vrouwelijke wethouder van Venray met in haar portefeuille sociale zaken, onderwijs en wo ningbouw. Trad in 1982 terug uit de actieve politiek, maar is nog lid van Samenwerking Venray. Paula Rutten-Tielen is een poli tica uit een ander tydperk. Het tydperk van wederopbouw en verandering. In de twintig jaar als raadslid en gemeentebestuurster heeft ze grote maatschappelijke ontwikkelingen aan den lijve on dervonden. Normen en waarden, die eeuwig leken te gelden, ble ken toch aan slijtage onderhevig. De kerk werd steeds minder het middelpunt van de samenleving. Vrouwen ontdekten andere rech ten dan het aanrecht en jongeren zochten naar zelfstandigheid. Op de politieke activiteit van vrou wen hebben die veranderingen echter nog geen beslissende in vloed gehad. Nog steeds is niet de helft van de politici vrouw, terwijl meer dan 50% van de bevolking toch vrouwelijk is. Mevrouw Rut ten steunt dan ook van harte het initiatief van de Venrayse vrou wen en was graag bereid tot een interview. Het echtpaar Rutten woont in de voormalige brouwerij 3311 de Bindstraat. Waar vroeger de brouw ketels stonden is nu een open haard. Verder herinnert weinig in huis aan het bedrijf, net zo min als er veel zichtbaar is van de politieke loopbaan van de vrouw des huizes. Het raam biedt uitzicht op een grote tuin, aangelegd in de tijd dat Ven ray nog volop de ruimte had. Mevrouw Rutten schenkt koffie in. Ilaar verhaal begint in de oor logsjaren. Als afgestudeerde 'juf zou ze gaan les geven op een huis houdschool, maar de pas afgestu deerde docenten wilden niet in het door de bezetter gedomineerde on derwijs werken. De hele eindexa menklas van Paula Tielen het zich daarom omscholen tot 'maatschap pelijk werkster ten plattelande'. Tie- len kwam in dienst van het' Ministerie van Landbouw. In dat werk ontdekte ze dat er nog veel te doen was op maatschappelijk ge bied in Noord-Limburg. Die weten schap bracht ze evenwel veel later pas in de praktijk. Na haar trouwen in 1945 werd Paula Rutten huis vrouw. "Ik kreeg in zeven jaar vijf kinderen. Ik was een echte huis vrouw, een kloek", zegt ze nu. "En uit overtuiging", voegt ze er aan toe. Als moeder cijferde ze zichzelf ja renlang weg omdat ze vond (en vindt) dat eigen bevrediging nooit ten koste van de kinderen mag gaan. Ze tekent erbij aan dat wer ken en moederschap in die tijd ei genlijk een onmogelijke combinatie was: als een vrouw trouwde volgde gewoon ontslag en peuterspeelzalen en kinderdagver blijven bestonden niet. Middenstand en Adelbert Het verschil tussen Paula Rutten- Tielen en de meeste andere vrou wen was dat ze geen genoegen nam met haar leven als huisvrouw al leen. Tien jaar studeren om het na vier jaar werken voor gezien te hou den, daarvoor paste ze. '"Iben de kinderen opgroeiden begon ik cur sussen te geven en lezingen te hou den. Voor de vakbond, de boerinnenbond". In haar werk had ze ervaren dat op het platteland veel achterstand bestond op het ter rein van huisvesting, onderwijs, maar ook qua maatschappelijke ontwikkeling. In die tyd maakte mevrouw Rut ten ook kennis met de lokale poli tiek. Architect Joop Colsen benaderde haar met de vraag of ze geen interesse had in het gemeen teraadswerk. "Ik kende hem nog via het werk. Hy was als architect in dienst geweest van het Ministe rie van Landbouw". Tegen Colsen had Paula wel eens gezegd dat ze best belangstelling had in de plaat selijke politiek. "In mijn werk kon ik voor veel mensen individueel iets betekenen, maar ik had het ge voel dat ik via de politiek structu reel voor een grote groep mensen hetzelfde kon bereiken", motiveert ze haar belangstelling voor het poli tieke werk. "Joop Colsen was nogal progressief ingesteld. Een vrouw zou volgens hem de politiek en de vrouwen dienen". Colsen bezorgde Paula Rutten- Tielen een verkiesbare plaats op de lyst 'Middenstand en Adelbert'. de groepering aangevoerd door Frans Janssen. "Je had in die tijd drie lysten in Venray: de Arbeiderslyst van Grad Schols, de Kerkdorpen- lijst en Middenstand en Adelbert. Adelbert kwam uit de gelijknamige vereniging, die nog steeds bestaat". Van de politieke partijen die lan delijk de dienst uitmaakten, zoals de KVP, had op lokaal niveau dertig jaar geleden nog niemand gehoord. Dat is tegenwoordig wel anders. Ook het gemeenteraadswerk was niet te vergelijken met nu. "Een keer per maand vergadering. Com missies bestonden helemaal niet en stukken kreeg je niet toegezon den, die mocht je inzien op het ge meentehuis. Dat deden overigens niet veel raadsleden. De meesten - we zaten toen met elf- zagen de stukken voor het eerst tijdens de vergadering. Je had ook geen speci alisten in de raad en de wethouders verdedigden nauwelijks hun eigen portefeuille. De burgemeester regel de feitelijk alles, de wethouders za ten er maar wat als decoratie by". Emancipatie Hoewel het woord nog nauwelijks bestond -en zeker in Noord- Limburg nog niet tot het dagelijks spraakgebruik was doorgedrongen- hield mevrouw Rutten zich tijdens haar politieke leven zich wel dege lijk met emancipatie bezig. Overi gens niet alleen van vrouwen. Zware items in haar loopbaan wa ren bijvoorbeeld de komst van de protestants christelijke en openba re scholen en de subsidiëring van kinderdagverblijf en peuterspeel zaal. Ze herinnert zich nog goed dat met name die laatste twee voorne mens in de door mannen gedomi neerde gemeenteraad op zware kritiek stuitten. "'Een huisvrouw hoort thuis', was nog steeds de gangbare gedachte en ik zat aan de andere kant van de tafel te verdedi gen dat ook vrouwen de behoefte en het recht hebben zichzelf verder te ontwikkelen. Ik heb weieens ge zegd dat als je \indt dat vrouwen toch vooral voor het huishouden en de opvoeding moeten zorgen, je ook net zo goed de middelbare schoolo pleiding voor hen kunt verbieden. Dat is anders toch weggegooid geld?" Emancipatie is voor Paula Rutten- Tielen 'over de eigen muren kijken'. Niet alleen je eigen wereld en waar heden als absoluut aanvaarden. Eens om je heen kijken, kennis ne men van nieuwe ontwikkelingen, kortom wat minder bekrompen door het leven gaan. Daarom was ze ook al vroeg bezig met de Europese gedachte. Na jaren ijveren was ze dan ook blij dat Venray lid werd van de Raad van Europese Gemeenten. Het blauwe borc\je met 'Europese gemeente' is inmiddels al lang weer verdwenen. By de eerste bezuini gingsronde in de jaren tachtig moest de Europese samenwerking eraan geloven. Mevrouw Rutten- Tielen vindt het nog steeds jammer dat Europese uitwisseling nu wordt overgelaten aan verenigingen en particulier initiatief. Praktisch De eerste vrouwelijke wethouder van Venray vindt het belangryk dat vrouwen meebeslissen en mee besturen. "Ik heb altyd gevonden dat de maatschappij uit twee soor ten mensen bestaat, mannen en vrouwen. Dus is het ook logisch dat met de mening van de helft reke ning wordt gehouden om tot een af gewogen oordeel te komen. Vooral ook omdat vrouwen zeker iets toe te voegen hebben. Vrouwen beleven zaken heel anders dan mannen. We Alle dertien objekten, die de monumentencoinmissie onlangs heeft voorgedragen als gemeente lijk monument, zijn door het col lege geaccepteerd. Daarmee telt Venray 50 gemeentelijke monu menten, naast de 29 gebouwen die voorkomen op de l(jst vim het rijk. Onder de nieuwe monumen ten is ook het Odapark, dat in z'n geheel de status van gemeentelijk monument krijgL Dat heeft wethouder Driessen van cultuur afgelopen zaterdag la ten weten bij de opening van de open monumentendag in Venray. De nieuwe panden op de gemeente lijke lijst zyn het voormalige klooster van de Franciscanen, in clusief de Paterskerk en de pasto rie, het woonhuis naast de vroegere brouwerij De Gouden Leeuw, het hoofdgebouw van St Anna, klooster Paschalis, het vroegere woonhuis van de kapelaans aan de Raadhuisstraat, vier dokterswonin gen op het terrein van SL Anna en twee villa's op de Stationsweg De opening vond plaats in de schouwburg van SL Anna, een loka- tie die ligt in de 'groene wig' van Venray. Dit gebied, lopend van de Grote Kerk tot en met het terrein van SL Anna, vormde het onder werp van de Venrayse editie van de monumentendag In het gebied be vinden zich onder meer de voorma lige kloosters Jerusalem en SL Joseph, het vroegere kerkhof en het Freulekeshuus. De gemeente Venray laat momenteel de moge lijkheden onderzoeken om door het gebied een weg aan te leggen, de veelbediscussieerde Oostwest- verbinding Voorzitter F. Ruyten van het organiserend comité van de monumentendag zei in z'n ope ningstoespraak dat de organisatie door de keuze van dit gebied een bydrage wil leveren aan de discus sie over de Oostwestverbinding Ruyten maakte tevens de oprich ting van een nieuwe stichting be kend. Die gaat zich inzetten voor het plaatsen van een herden kingsteken voor de tien kloosters die Venray in de loop der tyd heeft gekend. Het monumenL dat ergens op hel voormalige kerkhof een plaats moet krijgen, zal bestaan uit een cirkelvormig pad met daar langs herinneringen aan de tien kloosters of overblijfselen daarvan. In het midden van het pad wordt een vijver geplaatsL SCHILDJE Binnenkort worden de vyftig ge meentelijke monumenten in Ven ray als zodanig ook herkenbaar. De panden worden voorzien van een schilde, ontworpen door de Ven rayse architect Chris Colsen. De ge meente Venray heeft zich bereid verklaard voor de kosten op te ko men. De borcijes, gemaakt van perspex, kosten in totaal 2000 gulden. In de maandagavond gehouden I raadsvergadering van de gemeente I Meerlo-Wanssum werden de volgen- de besluiten genomen. De raad stel- de zonder hoofdelijke stemming j het jaarverslag 1992 vast en de planning 1993 BUGM- en MMP- uitvoering. Zowel de PK als de CDA fractie verklaarde dat de gemeente Meerlo-Wanssum op de goede weg is. Scouting Blitterswijck heeft al het mogelijke gedaan om, toen de eerdere lokatie voor hun blokhut onhaalbaar en de andere duurder ging uitvallen, het toch te realise ren en daarom had de raad geen moeite met toekenning van een ex tra subsidie van 2700,-. Alles ziet er prachtig uit en dat geeft de raad alle vertrouwen in de toekomst. Me dewerking werd verleend aan de besturen van de basisschool te Tienray en Wanssum voor het aan brengen van voorzieningen en aan- schaf van meubilair. Bij het r agendapunt omtrent het voorstel tot het vaststellen van het master- plan openbare Orde en Veiligheid I werd gevraagd om aan het einde van het jaar een goed overzicht te 1 krijgen en de prioriteit stelling. Er zal wel moeten worden gewaakt dat niet teveel politiemensen uit de ge meente worden weggetrokken. Dui delijkheid moest de raad krijgen over het regionaal werkprogramma NMP zelf en het uitvoeringspro gramma van de samenwerkende clusters waaronder Venray waartoe de gemeente Meerlo-Wanssum be hoort. Bezorgdheid uitten enkele fracties dat nog niet alle gemeente in het gewest hieraan deelnemen en de kans bestaat dat de bonus van 25% daardoor niet kan worden ver strekt. Maar er zal niet meer geld worden uitgegeven dan waarvoor "de raad haar toestemming heeft verleend. De verordening havengeld werd aangepast en gebracht van 18 op 19 cent per ton. De raadsvoorzitter deelde desgevraagd mee dat van de gedane investeringen de lasten ho ger zijn dan de baten, maar dat het tarief van het havengeld gelijk loopt aan wat geheven wordt in vergelijk bare havens. Met de aanpassing van de legestarieven had de raad geen moeite. Die verhoging was een ha merstuk. De stand van de post on voorziene uitgaven kwam na de vaststeling van de 24e wijziging op een bedrag van 20.000- to staan, wat de PK fraktie tot de opmerking bracht dat de raad de komende maanden voorzichtig moest zyn met de uitgaven om de post onvoor zien niet te hoog te laten oplopen. Eindelijk komt er zicht op verplaat sing van de boerdery Geurts aan de Hoofdstraat in Meerlo. Met name sprak het CDA er hun vreugde over uit dat er dan definitief iets gaat ge beuren waardoor de verkeersveilig heid in de Hoofdstraat zal worden verhoogd, met name voor de kinde ren. De beschikbaarstelling van het bedrag van 230.000,- bleek een hamerslag te zyn. Peuterspeelzaal Blitterswijck Er is een oplossing van de noodsi tuatie rond de peuterspeelzaal in Blitterswijck in zicht. Er zijn goede kontakten met de stichting Roeken bosch. Zeker is dat men de beschik king kan krijgen (huren voor 400,- per maand) over de recreatie ruimte van het Roekenbosch. Voor inrichting van die ruimte werd door wethouder Beterams een kre diet gevraagd van maximaal 5000,-. Maar er zijn ook nog bespre kingen voor het huren van de be heerderswoning. Als men tot overeenstemming kan komen om die beheerderswoning te huren op korte termyn zal men niet tot in richting van de recreatieruimte overgaan. De te maken kosten zul len worden betaald uit de pot Stads en dorpsvernieuwing. .ti Op 1 augustus 1968 trad Wim Ba ken, geboren en getogen in Venray, in dienst van het bestuur van MAVO 'De Kolk'. Daarvoor had hij een jaar lesgegeven aan de Maria Regina Mu lo in Blerick en driejaar aan de Dr. Poelsschool in zijn geboorteplaats. Vanaf zyn komst op de Venrayse MAVO is zijn verbondenheid met deze school steeds hechter gewor den. Hy is geen man van grote woorden, maar uit alles blykt zijn liefde voor de jeugd en zijn betrok kenheid met het team waaraan hy als directeur leiding mag geven. Als jonge leraar Nederlands maakte hij mee hoe het onderwys een drastisch democratiseringspro ces doormaakte en hoe de jeugd mondiger en kritischer werd. Maar zijn oordeel over de jeugd is altijd mild gebleven en nooit veroorde lend. Hij is er wel van overtuigd dat jongeren behoefte hebben aan een duidelyke structuur en dat zoiets Onder grote belangstelling werd afgelopen zondag pastoor H. Jans sen (69) geïnstalleerd als nieuwe rector van de Vredepeel. Die instal latie werd verricht door de voorzit ter van het kerkbestuur, dhr. T. Cornelissen. Normaal gebeurt dit door de Venrayse deken, maar die wordt zelf pas op 3 oktober as. geïnstalleerd. Pastoor Janssen volgt daarmee rector Jans op. Ondanks zyn ook in het onderwijs gestalte moet krijgen. Een goede leerlingbegelei ding en eerlijke, stevige eisen by de studieaanpak zijn voor hem van zelfsprekend. Dit komt ook tot uiting in zyn hoedanigheid van schoolleider. Vanaf zijn benoeming tot adjunct-directeur in 1983 en ze ker sinds zijn aanstelling tot direc teur in 1989 is hem er veel aan gelegen een klimaat te scheppen ■waarin docenten en leerlingen zich happy voelen, maar waar ook dui delijke afspraken gelden. Een hoogtepunt uit zijn onderwij- scarière was ongetwijfeld de dag waarop de gerenoveerde en uitge breide MAVO vorig jaar kon worden heropend; een prachtig gebouw dat medebepalend is voor de goede sfeer. Wim Baken beseft dat de fusie onderhandelingen die in Noord- Limburg gaande zijn verstrekkende 69-jarige leeftijd heeft de nieuwe rector verzekerd dat hij nog fit ge noeg is om het rectoraat nog lang te dienen en de ongeveer 75 gezinnen per fiets te bezoeken, "want", zo ver zekerde hij de in grote getalen opge komen dorpsbewoners, "ik wordt honderd jaar. Jullie kunnen dus een hele tyd met mij vooruit". konsekwenties zullen hebben voor alle scholen, dus ook voor zyn MA VO. Hy doet overigens con amore mee aan de besprekingen, omdat het behoud van alle onderwystypes in Venray voor hem een belangryke doelstelling is. Toch ziet hy ook met gemengde gevoelens de dag tegen- moet waarop over een paar jaar de fusie waarschijnlijk een feit zal worden. Zeker nu de school dit jaar zo'n grote aanwas kende: 85% meer brugklassers dan vorig jaar. Maar eerst gaat hij op vryfdag 24 september zijn jubileum vieren, op een bescheiden manier, met de mensen die hem het meest aan het hart liggen: de leerlingen, de do centen en het niet-onderwyzend personeel. Later op de dag, van 17.00 uur tot 18.30 uur. wordt hem door het bestuur een receptie aan geboden in de aula van de school. Genodigden en andere belangstel lenden zijn dan van harte welkom. Miranda Lammers uit Venray is geslaagd voor haar doctoraal Engel se Taal en Letterkunde aan de Ka tholieke Universiteit te Nymegen. Arno Gerrits uit Venray is aan de H.E.A.O. te Eindhoven geslaagd voor de studie bedrijfsinformatica. Tijdens een informele bijeen komst op het politiebureau Venray installeerde burgemeester dre. Jos Waals als hoofd van het politie district Venray, vorige week don derdagmiddag de eerste chef basiseenheid Venray, Mart Mandere. Voordat burgemeester Waals tot deze handeling overging moest hij toch nog het een en ander kwijL want met de komst van de heer Mandere is het ook dat de gemeen tepolitie Venray al aan het verdwij nen, om plaats te maken voor de regionale politie. Burgemeester Waals had alle vertrouwen dat het wel zal lukken om de eenheid die er steeds was binnen het Venrayse koips te bewaren. Het zal volgens Waals niet gemakkely z(jn om het vertrouwen van de burgers te be houden. Die burgers die vragen om bescherming en de politie zal er al les aan moeten doen om de burger een veilig gevoel te geven. Verder zag Waals een taak in het best ry den van de HennepteelL Een woord voerder van de politie deelde ons desgevraagd mede. dat het de poli tie bekend is. dal op een 15-tal Ven rayse bedrijven hennep wordt gekweekt. Ingrypen is niet moge lijk omdat de teelt van hennep bij de wet niet verboden is. Het wordt anders als de politie kan bewyzen dat de planten voor verwerking van hasj worden geteelt. Het openbaar ministerie werkt thans aan een wetswijziging. Rob Hermans, de baas van de chef basiseenheid verklaarde dat ook Mart Mandere zich spoedig in het Venrayse thuis zou voelen, want na een maand was ook h(j goed inge burgerd. Primakorps Waarnemend Korpschef.adjudant Sjef Janssen, nog in uniform het woord voerende namens het korps gemeentepolitie Venray. (op papier is hij nog tot 1 oktober waarne mend korpschef) kon met een ge rust hart het korps overdragen in de wetenschap dat 80% (een vrij hoog percentage) van het Venrayse korps behouden zou bly ven voor de regionale politie district Venray. een prima korps met gemotiveerde mannen en vrouwen en de Reserve poli tie. H(j vroeg er alles aan te doen om meer politie op straat te la ten verschijnen. Vertrouwen Mart Mandere verklaarde dat Ven ray nog maar moet afwachten of ze er beter of slechter op worden. H(j verklaarde er alles aan te zullen doen om de samenleving dat ver trouwen. wat ze in de gemeentepoli tie had, te laten behouden. Er zullen misschien ten opzichte van het personeel, pyniykc beslissin gen moeten worden genomen, maar ondanks de schaarse krach ten hoopte h(j die toch te kunnen bundelen. 'Ik zal zeker de mensen de ruimte geven en ben opti mistisch voor de toekomsL' De Werkgroep Woonlasten Venray is afgelopen vrydag een handteke ningenaktie gestart tegen de steeds maar stijgende woonlasten. Deze aktie wordt gevoerd in samenwer king met het Woonlasten Overleg Nederland en is gericht tegen de jaarlijkse huurverhogingen van 5-6%. "Wie thans ƒ700,- huur be- taalL komt over vijf jaar boven de ƒ900,- te zitten" aldus leden van de Werkgroep, die de handtekeningen, vergezeld van een begeleidings brief, aan staatssecretaris Heerma zal sturen. Volgens de Werkgroep kent Ven ray veel nieuwbouwwoningen, waardoor de huren zowiezo als hoog liggen. Oudere woningen te gen een betaalbare huur zyn niet of nauwelijks aanwezig in Venray. Mensen die inlichtingen willen .over de Werkgroep of deel willen nemen aan de aktie, kunnen infor matie en een formulier krijgen by de voorzitter van de Werkgroep, dhr. J. v.d. Vorle, Kennedystraat 11 Venray, tel. 84406. voor uw A KETTING w FORMULIEREN w drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 zyn vaak veel praktischer en flexi beler dan mannen. Die ky ken voor al naar de centen". Hoe logisch ook, de politiek is geen afspiegeling van bevolking sopbouw, en dat geldt niet enkel voor het aandeel van de vrouw. Pau la Rutten-Tielen vermoedt dat het nog wel enige tijd zal duren voordat die situatie zal zyn rechtgetrokken. Het is immers een kwestie van mentaliteit en dat is per definitie een langdurige zaak. "Er zit voor uitgang in. Kinderen worden tegen woordig al heel andere opgevoed dan vroeger en mannen en vrou wen springen heel andere om met bijvoorbeeld de taakverdeling bin nen het huwelijk. Maar zolang mensen nog denken dat een vrouw eigenlyk op de plaats van een man zit en vrouwen zich extra moeten bewyzen zyn we er nog niet". Dus raadt ze haar seksegenoten aan om komend voorjaar, na het be palen van de politieke voorkeur, te kyken of er een vrouw op de lyst van die party staat en vervolgens daarop hun stem uit te brengen. Een voorkeurstem, zodat het aantal vrouwelyke politici in de raadsperi ode 1994-1998 groter zal zyn dan de huidige zestien.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5