PEEL EN MAAS Zeer zeldzaam Priesterj ubileum Finale baankampioenschappen op circuit De Peel Sjef Verlinden proeft sfeer van Schaapscompagnieen Bestuur komt met e 'Sprank' 'rste cijfers Rabobank Q PEEL EN MAAS Orgel concert DE RABOBANK NEDERLANDS GROOTSTE VERZEKERINGSADVISEUR Rabobank. Aangenaam. Op zoek naar de ideale hypotheek? groep van auto's is Piet Keyzer uit Helmond zo goed als zeker van de titel, maar wellicht dat de beide broers Arie en MArtin Verhoef uit Pijnacker of Joss Bouwels uit Weert dit kampioenschap nog zoor de neus van Keyzer kunnen wegkapen. elke week nieuws In de maand juli passeerden 12.000 mensen de kassa van 'de Sprank', in augustus 10.000. Beide maanden lag het bezoekersaantal daarmee boven het aantal dat De- loitte Tbuche in hun begroting hadden opgenomen. Bestuursvoor zitter P. Kien huis deelde dat afgelo pen donderdag de commissie sport, cultuur en recreatie mee. Samen met het bedryf Aqua Indoor, dat ty- delyk de accommodatie runt pre senteerde de stichting cijfers over de eerste twee maanden van het interim-management. Cyfers waa raan geen conclusies verbonden mogen worden, aldus Kienhuis. Over zyn oorlogsjaren is weinig bekend. In 1948 mocht hy enkele maanden op vakantie komen in Leunen. In 1973 kwam hy voor de laatste maal terug om in zyn ge boortedorp Leunen het gouden priesterfeest te vieren. In die tijd werd hy nog regelmatig middels het weekblad Peel en Maas op de hoogte gehouden van datgenen wat er in Venray gebeurde. Hij vond het jammer dat, wegens de hoge kosten, besloten werd dat geen Peel en Maas meer overzee kon worden gestuurd. Hij kreeg nog wel lang vanuit Leunen de knipsels van de voornaamste gebeurtenissen toe gestuurd maar ook dat verslapte. In 1973 gaf hy aan ook voorgoed afscheid van Leunen te nemen want hy wilde daar, te midden van de bevolking van Indonesië, sterven. Tben zyn gezondheid minder werd boden de Zusters van Vincen- tius a Paulo hem een kamer aan in het door hem gestichte weeshuis aan, waar hy een welverzorgd en verdiende levensavond(zijn 'otium cum dignitate) kon doorbrengen. Daar weet hy zich toch in het gezel schap van enige familie, want als di recteur van dat weeshuis werd door de Oversten van de Paters Laza risten zyn neef Sjaak Reintjes uit Broekhuizen benoemd. Familiebezoek Dinsdag jl. vertrokken vanai Schiphol Zuster Gervasia, de broers Metsemaker uit Weert (neven van Pater van Megen), het echtpaar Strikkers uit Uden (eveneens fami lie) en het echtpaar Reintjes uit de Gussenstraat in Leunen voor een bezoek aan Pater van Megen in In donesië. Jan Reintjes was daar twee jaar gelegerd als militair in het toenma lige Nederlands Indië. Als soldaat heeft hy meerdere malen zyn vroe- Pater Harrie van Megen. tijde tut zijn 95e verjaardag. Hechts de hui dige directeur van het Don Bosco weeshuis. Pater Sjaak Heintjes uit Broekhuizen. gere dorpsgenoot opgezocht. II (j kon toen logeren bij de Zusters Ur- sulinen in Jakarta. Dit zevental heeft nu onderdak verkregen by dezelfde Ursulinen in Jakarta. Yhn- daaruit zullen diverse reizen tij dens hun verblyf van 3 weken worden ondernomen, met als hoog tepunt het aanwezig zyn by het unieke pricstcijubileum van hun heeroom respectievelijk oud- dorpsgenooL Pater Harrie van Megen heeft te kennen gegeven niets voor zyn 70-jarig priesterfeest te willen heb ben. Als men zich toch geroepen voelt om iets te geven zal dat bestemd zyn voor z(jn weeshuis Don Bosco. Het rekeningnummer voor een eventuele bijdrage aan het jubileum van Pater van Megen luidt: Rabobank 1281-14746 Ln.v. Pa ter van Megen. Vanavond, donderdag 16 scpt.. wordt er in de Grote Kerk een orgel concert gegeven. De Ven lose stad- sarbeiaardier en organist van de Martinuskerk, Stanley, Rinck, Guil- mant en de Nederlandse componist Hendrik Andriessen. Dit zal het laatste concert zijn dat het Orgelco mité dit seizoen organiseert. Het concert begint om 20.15 uur en duurt ongeveer een uur. De toegang is vry. Meer dan 20.000 bezoekers in de twee zomermaanden betekent dat de begrote 36.000 voor de tweede helft van 1993 gemakkelijk gehaald worden. Voorzitter Kienhuis waar schuwde echter voor teveel opti misme. De cijfers zyn geflatteerd door de slechte zomer. Bovendien zitten in het bezoekersaantal ook de leszwemmers en het Meer Bewe gen voor Ouderen. Ook qua omzet lykt 'de Sprank' het beter te doen dan in de begro ting was voorzien. Van de 174.000 gulden die het bad volgens Deloitte «Sc Tbuche van juli tot en met decem ber zou moeten halen, is al een ton verdiend. De opbrengst van de vier squash- banen is de zomermaanden achter gebleven by de vooruitzichten en hetzelfde geldt in sterkere male voor de zonnebanken. De horeca was in juli en augustus niet verlies gevend. maar volgens hel manage ment blyft dit onderdeel een zorgenkind. In principe wil het bestuur de bar in elk geval tot eind van dit jaar open houden. "Horeca is in principe een trekker, maar we moeten nog studeren op de manier waarop we verder gaan", deelde stichtingsvoorzitter Kienhuis mee. Spio Manager A. van Raam van Aqua Indoor deelde mee dat 'de Sprank' langzaam werkt aan de verbetering van haar image. "Alle verenigingen, ook de triathlonvereniging en Spio, maken weer tot volle tevredenheid gebruik van de accommodatie". Vol gens Van Raam mag Spio geen zwemlessen geven in 'de Sprank' en heeft 'de Sprank' de zwemciub een bod gedaan om liet leszwem- men van de club over te nemen. Spio heeft het aanbod in beraad. H>potheek 12 jaar v giÉilmfc B Rabobank. Aangenaam. Starthypotheek DONDERDAG 16 SEPTEMBEH 1993 Nr. Sf nunucnu vccnncnuc omamumno WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De internationale autospeedway- races die ter afsluiting van het sei zoen 1993 op 19 september a.s. plaatshebben op circuit De Peel te Venray, staan in het teken van de fi nale van de baankampioenschap pen in elke klasse. Aangezien maar liefst acht groepen auto's deze dag aan de start komen, belooft dit over volle programma het publiek we derom spanning en sensatie te bieden. Door het besluit van de organise rende vereniging S.M.C. De Peel om de coureur met de meeste punten uit een volledig autosport-seizoen tot baankampioen te huldigen en de geringe onderlinge verschillen tussen de verscheidene rijders, is in de meeste klassen de spanning om te snijden by de vraag wie er baankampioen wordt. Deze titel is alleen weggelegd voor de meest constant presterende coureur op de Venrayse piste, zodat niet altijd de bestuurder met het materiaal voor aan eindigt In de klasse van de Mini-Rods, de groepen met de lichtste motoren, heeft de Duitser Hans-Wemer Kor- ner uit An rath de beste vooruizich- ten op de titel van baankampjoen. De van iets zwaardere motoren voorziene Stockrods bieden elke wedstrijd weer zo veel strijd, dat met geen zinnig woord voorspeld kan worden wie er als kampioen in deze klasse van auto's gehuldigd gaat worden. Tbt de belangrijkste namen in deze groep behoren in ieder geval Huub Litjens uit Pan- ningen, Ger Trines uit Helden en Bart Lenssen uit Baarlo, terwijl ook de kansen van Pierre Wils uit Val- kenswaard zeker niet onderschat mogen worden. Bij de Saloon-Stockcars, de meest spectaculaire klasse van circuit De Peel, valt er op voorhand wederom geen absolute titielkandidaat aan te wijzen. Naar verwachting zal hier- by de strijd gaan tussen Louis Ha gen uit Baarle-Nassau en de Belg André Coremans. Daarentegen lig gen de verhoudigen heel wat duide lijker bij de snelle formule Tbyota's. Deze in korte tijd bijzonder popu lair geworden klasse kent vele goe de rijders, maar toch zullen Willy Tissen uit het Duitse Weeze en Ger ry van Uden uit Heesch er de han den vol aan hebben om het kampioenschap te ontfutselen aan de Duitser Karl-Heinz Schumacher, eveneens afkomstig uit Weeze. De altijd pakkende wedstrijden in de Standaard-Ven ray-klasse zul len de beslissing moeten brengen of het kampioenschap terecht komt bij Wim Schut uit Dordrecht of Sjeng Smidt uiy Nijmegen. Bij de altijd razend snelle Hotrod's is er ook nog lang geen beslissing geval len, zodat Wim Peeters uit Nijme gen zeker niet in alle rust de eventuele titel kan pakken. Een van de meest ondoorzichtige en spannende groepen van auto's zijn nog steeds de Superstocks, waarbij meerdere deelnemers nog baankampioen kunnen worden. Als topfavoriet geldt hierby Tbon Schut uit Dordrecht, waarby echter ook de kansen van Willy Peeters uit Nijmegen, Frank Lauf uit Siebenge- wald en de kersverse Europees kampioen Cyrillus Karssen uit Heu- kelom niet uitgevlakt mogen wor den. Waarschijnlijk zal evenwel de meeste aandacht uitgaan naar de races van de Stockcars Formule-1, welke auto's tevens zullen rijden voor punten in de strijd om het Open Internationaal Nederlands Kampioenschap. Deze tonnenzware maar verschrikkelijk snelle auto mobielen zijn de lievelingen van het publiek op grond van hun wilde rijgedrag. In deze vermogensvolle Vandaag, donderdag 16 septem ber, is voor Sjef Verlinden uit Ven ray een bijzondere dag. Sjef Verlinden, die samen met Jan De- rix in 1982 het boek "Die al wil koo- pen, wat hij ziet...", over de roemruchte Venrayse Schaapscom pagnieën schreef, mag nu een stuk je van die historie herleven. Samen met Edmund Staal die met een kud de schapen op weg is van Venlo naar Parijs, loopt hij een "etappe" van 20 km mee. Die etappe gaat van Escanafles (onder Oudenaarde), langs de Schelde naar Warcoing. Warcoing was in de tyd van de Ven rayse Schaapscompagnieën een be langrijke halteplaats voor het transport van schapen. COMPAGNIE De geschiedenis van de Venrayse Schaapscompagnieën gaat terug naar begin vorige eeuw. In 1809 komt de naam Poels als schapen handelaar, die regelmatig slacht schapen aflevert in de Franse hoofdstad, voor het eerst voor in of ficiële geschriften. Dit zyn de vroegste historische aanwyzingen van het bestaan van een min of meer georganiseerde schapenhan- del vanuit Venray naar het buiten land. In 1845 is er sprake van een duidelijk handelsgezelschap, de 'Grote Compagnie, die aktief is ge- eest tot aan het begin van de rste Wereldoorlog en vanaf onge veer 1875 een belangrijke rol heeft gespeeld in de Nederlandse scha- penhandel. Venray was toen het centrum van de schapenhandel va nuit Noord-Limburg. Richte de "ex port" zich eerst op Parys, later werd er ook handel gedreven met Lon den. Dat betrof niet alleen schapen uit deze regio maar zelfs van scha pen afkomstig uit Rusland. WARCOING Warcoing was, en is nog, een be scheiden plaatsje aan de rivier de Schelde, in de Belgische provincie Henegouwen. Rond 1856 telde het 1100 inwoners, een aantal dat sindsdien nauwelyks is veranderd. Vanaf ongeveer 1852 vormde War coing een vast steunpunt vanwaa- ruit de schapen verder werden getransporteerd naar Parijs, Lille of Londen. Warcoing heeft als kleine plaats haar belangrijkheid voor de Compagnie te danken gehad aan het feit dat het halverwege de route Venray-Parijs ligt. In die tijd was het een gewoonte dat koper en verko per elkaar halverwege ontmoetten voor de overdracht en de betaling van de handelswaar. Zo zijn overi gens ook gehuchten en café's met de naam Halfweg ontstaan. Warcoing was overigens een van de vele steunpunten. Ook Antwer pen vormde een steunpunt terwijl de Grote Compagnie eind vorige eeuw zelfs vertegenwoordigers stuurden naar Argentinië, omdat de vleesexport vanuit dit land een grote concurrentie ging vormen. FAMILIES Doordat de Venrayse compag nieën een wereldwijde handel dre ven, kan het nu nog voorkomen dat men typisch Venrayse namen in die plaatsen of landen kan te genkomen. In Warcoing was Arnold Trynes de eerste Venrayse handelaar (ei genlijk kwam hij uit Leunen) van de Compagnie die zich daar rond 1849 vestigde. In 1852 huwde hy daar met Silvie Lecomte, dochter van een koopman en mogeüjk ook oud-burgemeester van Warcoing. Later vestigde ook Martin Poels Het huis in Warcoing waarin Ar nold Trynes gewoond heeft Van deze documenten/en brieven gaan nu copieën naar de plaats van herkomst uit Merselo zich in Warcoing, waar hij in 1864 huwde met Victoria Le comte, een aangetrouwde nicht van Arnold Trynes. Deze twee handelaren hebben de positie van de Grote Compagnie in Zuid-België en Noord-Frankryk aanzienlijk versterkt. VOETTOCHT In de eerste jaren ging het trans port hoofdzakelijk te voet. Daarby werd de route Venray-Parijs zelden door een herder helemaal afgelegd. Het is al gememoreerd, Warcoing lag halfweg de route, waar de scha pen dan ook vaak werden overge dragen aan de kopers. Later ging het transport hoofdzakelijk per spoor. De wandeltocht die Edmund Staal nu dus aflegt mag zeker by- zonder genoemd worden. Boven dien is de route thans ruim 150 km langer omdat de wegen van toen al lemaal verhard zijn en dus minder geschikt om er met schapen over te trekken. Voordat Staal, die deze tocht maakt om geld bijeen te krijgen voor de Stichting Het Limburgs Landschap, aan zijn tocht begon, heeft hij veel informatie ingewon nen bij Sjef Verlinden. Als weder dienst kreeg Verlinden toen het aanbod om een stukje mee te lopen. De etappe naar Warcoing had de voorkeur van Sjef Verlinden. "Daar heeft Venray vroeger een goede handelsrelatie mée gehad, en heeft dus zeer zeker mijn interesse". Het is niet de eerste keer dat Verlinden in Warcoing terecht komt In de pe riode dat hij met zijn boek bezig was is hy daar meerdere malen geweest. Sjef Verlinden gaat overigens niet met lege handen naar Warcoing. De familie Raedts, ook een bekende naam binnen de Schaapscompag nie, heeft enige jaren geleden een groot aantal brieven aan het Ven rayse museum geschonken. Brie ven, die stammen uit de periode tussen 1843 (150 jaar geleden) en 1893 (100 jaar geleden). Brieven die bovendien voor een groot deel uit Warcoing afkomstig waren. Van die brieven zyn nu copieën gemaakt, die Verlinden zal overhandigen aan het gemeentebestuur van Pecq, waaronder Warcoing tegenwoordig valt. Een stukje historie wordt dus teruggebracht naar de plaats van herkomst. Verder heeft Verlinden, namens het gemeentebestuur van Venray een schildje meegekregen met het Venrayse wapen, en een beeldje van de Schieëper, waarvan het origineel op de hoek van de Schoolstraat/De Bleek staat. Ook dat is een herinnering aan het roemrij ke verleden van de Venrayse Schaapscompagnieën. Op 23 september, volgende week donderdag, zal in het weeshuis van Don Bosco in Surabaya, Indonesië de uit Leunen afkomstige Pater Harrie van Megen een uitzonderly- ke priesteijubileum vieren. Het is die dag 70 jaar geleden dat hij in het moederhuis van de Paters Laza risten in Panningen tot Priester werd gewijd. Op 6 april van dit jaar bereikte hij de leeftijd van 95 jaar en is daarmee de oudste priester van deze congregatie. Het was zeer moeilijk om ran het levenswerk van deze uit Leunen af komstige pater iets naders te ach terhalen. Dit ondanks het feit dat Zuster Gervasia (Bets Reintjes) van de Zusters van Barmhartigheid uit Eindhoven, een nicht van deze mis sionaris, alle mogelijke moeite heeft gedaan om ons te helpen. Er is weinig van het leven en werken van deze pater bekend. Daarom hebben wij enkele ouderen in Leu nen bezocht om een beeld te kun nen krygen van deze missionaris. Roeping Aan de hand van die gesprekken blijkt dat Harrie van Megen gebo ren is op een boerderijtje aan het Liezeven op 6 april 1898. Na enkele jaren verhuisde het gezin naar het huis waar Gussen Wie aan de Enge Steeg heeft gewoond. Vandaarui bezocht hij de lagere school. Al vrij jong had hij de roeping on missionaris te worden. Waarom juist missionaris is niet bekend. Hij vertrok naar het Klein Semenarie van de Paters Lazaristen in Wem- houtsbrug zo maar. Na die studie ging hy naar het Groot Semenarie van de Paters Lazeristen in Pannin gen. Daar werd hij 23 september 1923 tot priester gewijd. In 1924 werd hij door zijn Over sten aangewezen naar toenmalige Nederlands Indië te gaan, waar hy zich missioneringsarbeid begon in Surabaya. Het is toevallig dat hy ook daar zyn laatste jaren door brengt. Zyn missionarisarbeid bestond, zoals wij dat uit oude boeken ken nen, te paard van dorp naar dorp trekken om daar de bevolking ken nis te laten maken met het Katho lieke geloof. Hij werd op diverse plaatsen in de loop van die jaren pastoor o.a. in Madioen, Blitar, Kedi- ri en hy werd zelfs secretaris van de daar residerende bisschop. Als mis sionaris en pastoor stichtte o.a. een weeshuis waarvoor hij de Javaanse congregatie van de Zusters van Vin- centius a Paulo bereid vond om te werken. Hy was directeur van dit weeshuis, dat de naam kreeg van huize Don Bosco en gevestigd was in Tidar in Surabaya. In 1938 mocht hy voor de eerste keer uitrusten in zyn geliefde ge boortedorp Leunen.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 13