Een middagje Wilde Westen Zondag kindermarkt in De Bleek Het betere zangwerk Mud is terug Country met Franse zwier Nog steeds de eerste Nederlandse country-top Van alle markten thuis Venrays hoop op Schouwburgplein 'Dorpse mensen, dus gezelligheid staat voorop' PEEL EN MAAS Donderdag 26 augustus - Pagina 7 The Wild Bunch, een tableau vivant Winkelcentrum Venray zorgt voor passende omlijsting en uitbreiding Mike Pender's Searchers: Als voorproefje op wat er muzi kaal te gebeuren staat op vrydag- avond, krijgt het publiek 's middags al een bijzonder tafereel voorgeschoteld. De Noordlim burgse groep The Wild Bunch probeert al jaren om het leven van indianen, cowboys en pelsja gers zo waarheidsgetrouw moge- lyk uit te beelden. Het Winkelcentrum Venray haalde de groep naar Venray ter lering ende vermaak en ter opluistering van de country-avond. Het leven van een cowboy in het Westen van de huidige Verenigde Staten was in het midden van de vo rige eeuw heel anders dan de ge middelde western ons wil doen geloven. Het was hard en gevaarlyk werk, met nog halfwilde runderen door woest gebied. Niet echt roman tisch dus en hetzelfde geldt voor het leven van de trappers of pelsja gers, die decennia daarvoor al in de Amerikaanse en Canadese Rockies pelsdieren vingen omwille van hun j huiden. Ook het leven van de oor- j spronkelyke bewoners van Ameri ka, door ons westerlingen I generaliserend indianen genoemd, was weinig romantisch. Bovendien De grote ster van de country- avond heet Lucillle Starr. In de I Verenigde Staten en in haar ge boorteland Canada al vele jaren een country-vedette. In ons land voornamelyk bekend door enkele van haar grote hits uit de jaren zestig. Enkele jaren geleden was I1 ze voor het laatst in Nederland, dus worden in de tent op het Schouwburgplein veel Starr-fans i verwacht. Lucille Starr. Geen familie van Ringo, want beide achternamen zyn niet echt Lucille Starr heet eigenlijk Raymonde Marie, maar dat is geen naam voor een zangeres. Evenmin als Canada in de jaren vyftig een land is om een grote ster te worden. En dus verhuist Lucille middenjaren vyftig naar Los Ange les, waar ze met haar echtgenoot Bob Regan het duo The Canadian Sweethearts vormt Samen met Bob maakt Lucille tot eind jaren zeventig platen, waaron der de hit 'Leavin' it all up to you', maar haar grootste successen heeft De Nederlandse 'Mr Country Music1. Zo wordt hy genoemd, Til- burger Ruud Hermans. Vanwege 1 z'n verdiensten voor de promotie I van de country-muziek in ons 1 land. Wie z'n ïyst met aktiviteiten j bekijkt zal zich over die bynaam niet verwonderen. Zanger, presentator en promotor van artiesten. Er is op het gebied van de country-muziek weinig dat Ruud Hermans niet heeft gedaan. Hy was zanger by The Tumble- weeds, toen de Waalwykse groep met 'Somewhere between' een ver rassende nummer één hit scoorde. Met The Tumbleweeds trad hy op in The Grand 01' Opry in Nashville. Sinds 1979 presenteert Hermans het populairste country-program- ma van Nederland, KRO's Country Time. Daarnaast presenteert hy in het land countryshows, haalt inter nationale artiesten naar ons land en zingt hy nog steeds in de door hem opgerichte band Tul sa. leefden lang niet alle stammen zo als de films ons tonen in een wigwam. The Wild Bunch wil dat eenzydi- ge beeld van het Wilde Westen een beetje nuanceren. Door te tonen hoe cowboys, indianen en trappers echt leefden. Hoe hun behuizing er uit zag, welk huisraad ze gebruik ten, welke wapens, wat ze aten en dronken enzovoort De leden van de groep hebben zich daartoe verdiept in de historie en de leefwyze. Ze be schikken over authentiek mate riaal en over perfekt nagemaakte spullen. Het publiek kan kyken in een tipi (wigwam), een ranch shel ter (cowboytent) en een lodge (trap pertent). Bovendien wordt er gereden op een origineel Ameri kaans quarterhorse, worden er demonstraties gegeven van lasso- werpen, bylgooien, meswerpen en wordt er geduelleerd met pistolen. Wanneer er geen demonstraties ge geven worden, kan het publiek rustig een cowboy, trapper of indi aan 'aanschieten' om iets meer te weten te komen over The Wild Bunch en hun hobby, het wilde westen. ze als solo-artieste. Haar eerste suc ces was 'Quand le soleil' en met 'The French Song' brak ze midden jaren zestig over de hele wereld door. Ook veel van haar latere suc cessen, zoals 'Colinda', 'Jolie Jacque line' en 'Boiyour tristesse' dragen het stempel van haar Frans-Cana- dese achtergrond. In de jaren tachtig hoort Neder land weinig van Lucille Starr, hoe wel ze platen blyft maken en ook blyft optreden. Pas enkele jaren ge leden verschijnt er weer een Lucille Starr-album in ons land. getiteld 'Back to you'. Dan bezoekt de zange res ook Nederland voor een aantal suksesvolle concerten. Begin dit jaar staat de inmiddels 55-jarige country-ster opnieuw in ons land geboekt maar in verband met het overlyden van haar moeder zegt ze op het laatste moment af. Nu is de zangeres met de warme uitstraling en de machtige stem dan toch in Venray voor een concert. Lucille Starr wordt vrijdagavond begeleid door Tul sa. Een drukke agenda dus voor Her mans, die ook vrijdag op het Schouwburgplein de eer heeft ar tiesten als Lucille Starr en Jimmy Lawton te mogen aankondigen. Bo vendien treden Ruud Hermans en Tulsa zelf op met hun mengeling van eigentijdse en klassieke coun- trynummers, deels covers, deels eigen werk. Met het Golden Moonlight Mu sic Weekend sluit winkeliersver eniging Winkelcentrum Venray (WCV) haar zomeraktiviteiten af. De winkeliers zorgen voor aankle ding van het evenement en voor extra aktiviteit op de andere plei nen in het centrum. Belangrijke rol daarin is weggelegd voor de kindermarkt, die op zondag in De Bleek plaatsvindt. Vrydag heeft het WCV de wild west-groep The Wild Bunch gekon- trakteerd, plus een sensationele mechanische rodeostier. Burge meester Jos Waals opent om 20.00 uur met een schot uit een Frans ka non uit de vorige eeuw het muzika le weekend. Daarna begint de country-avond in de tent en kan het publiek buiten verder genieten van The Wild Bunch en de rodeo stier. De muziek van Searchers, Mud en de VéGé Band heeft zaterdagavond het ryk alleen, 's Ochtends tussen 11.00 en 12.00 uur wordt er echter voor de Tbrro in De Bleek een dans voorstelling gegeven door de Mor risdansgroep. AUTO'S EN TERRASSEN Zondag heeft de winkeliersver eniging, in de persoon van Mia Jan sen, gezorgd voor een programma dat zich afspeelt op het Hensenius- plein, in De Bleek en op de Grote Markt. Op het laatste plein staan klassieke en antieke automobielen centraal. Te bewonderen zyn Ame rikaanse sleeën, maar ook beroem de Europese merken als Ferrari en Maserati. In totaal tussen de 30 en 45 bijzondere auto's, deels van Ven- rayse eigenaren, die allemaal ter plekke zyn voor tekst en uitleg De Grote Markt wordt zondag verder gevuld met terrassen en een juke box zorgt voor de muziek. Ook Henseniusplein en een deel van het Schouwburgplein staan in In de loop van die tyd is er na tuurlijk wel het een en ander ver anderd. Gelukkig steeg het muzi kale niveau, namen de optredens toe en bleven spontaniteit en gezel ligheid op peil. Helaas verdwenen er ook muzikanten, maar daarte genover stond de komst van nieu we. Nog vyf zyn er overgebleven van het stel uit 1976. 'Je moet niet alleen voor het pu bliek zingen, je moet de mensen vermaken. Daar hebben ze recht op'. Dat is het credo van Jimmy Lawton, een Amerikaan die al ja ren in Europa werkt en letterlijk van alle country-markten thuis is. Z'n jarenlange ervaring op inter nationale podia, gekombineerd met vakmanschap en achting voor het publiek zorgen ervoor dat de show van Jimmy Lawton afwijkt van de gebruikelijke countryshow. Vrijdag wil Lawton dat opnieuw laten zien. Uiteraard samen met z'n vaste begeleiders, de Hot Beaver Band. Wanneer Jimmy Lawton nu zou stoppen met muziek maken, kon hy terugzien op een zeer gevarieer de carrière. Geboren in Oklahoma, maar opgegroeid in Texas, werd hy in z'n jeugd al beïnvloed door gospel- en countrymuziek. Tbch kwam hy niet direkt in de muziek- business terecht Na de High School vertrok hy naar Hollywood, waar hy rolletjes speelde in films met onder meer Lome Greene ('pa Bo nanza"). Jayne Mansfield en Elvis het teken van de auto. Op het Hen seniusplein is een show van histori sche vrachtauto's, tractors en stationaire motoren te bekijken, waaronder een Diamond T uit 1941, een originele legeijeep en een Dod ge truck, eveneens uit de tweede wereldoorlog. Het Schouwburg plein biedt zondag, naast de tent met Frühschoppende blaaskapel len, plaats aan een autospringkus sen voor de kleintjes. Daarnaast presenteren zich de Kreidlerclub met hun oude bromfietsen en de Toyota Celica-club. Klassieke moto ren als Harley, BMW en BSA zyn eveneens te zien. KINDERMARKT Kinderen zyn zondag zeer spe ciaal welkom. Vanaf 11.00 uur kun nen zy ergens voor de winkels op De Bleek een plekje zoeken en hun spullen uitstallen. Van 11.00 tot 18.00 uur wordt er namely k een kindermarkt gehouden. Volgens Mia Jansen is het de bedoeling dat er, naast de kindermarkt op Konin ginnedag, later in het jaar een markt gehouden wordt waarop kin deren hun overtollige spullen aan anderen kunnen verkopen. Ze wyst er nog eens nadrukkelijk op dat de markt alleen voor kinderen is bestemd. Professionele handelaren zyn dan ook niet welkom op De Bleek. Mevrouw Jansen hoopt op een grote opkomst van kinderen, zodat het plein en de twee aangren zende winkelstraten gevuld zullen zyn met kinderen. Om hen de gele genheid te geven rustig hun waren uit te stallen, is de kindermarkt al om 11.00 uur geopend, terwijl de rest van het programma om 12.00 uur begint Als zondagavond om 18.00 uur het evenement is afgelo pen, is ook het zomers aktiviteiten- seizoen voor Winkelcentrum Venray achter de rug. hebben opgeluisterd, gaat het niet vervelen. Integendeel, de Plaarzek komen graag elk jaar naar bijvoor beeld bejaardenhuis Schuttersveld en het Vincent van Gogh Instituut voor een optreden. Even graag wa ren de zeventien Venrayse Plaarzek bereid om het Tirolermatinee by het eerste Golden Moonlight Music Weekend op te luisteren. Presley. Daarnaast werkte Jimmy als studiomuzikant, schreef hy lied jes en zong in lokale bands. Samen met enkele andere studio muzikanten, waaronder Johnny Bumette, vormde hij de groep The Texans', die één suksesvolle single maakte. Na het uiteenvallen van The Ttexans begon Jimmy z'n solo carrière. Hy stond onder meer drie jaar onder kontrakt by The Golden Nugget in Las Vegas. Tben hy de kans kreeg om voor een toemee ook eens de grote plas over te steken, aarzelde de onderne mende Texaan geen moment en sinds die tyd is hy in Nederland en andere Europese landen een graag geziene gast. In Europa won Jimmy Lawton onder andere de gouden medaille op het bekende Orpheus Festival in Sofia. Sinds 1981 werkt hy samen met de Hot Beaver Band, een professionele groep geformeerd rond de Britse gitarist Stewart Bar nes, een gekende naam in de Euro pese countrywereld. De Hot Beaver Band is een onmisbare schakel in de Jimmy Lawton Show; een geva- rieerde mix van cqjun tot ballads en vap rock 'n roll tot blue grass. Het is een raar fenomeen, gol den oldies, gouwe ouwe, goud van oud of hoe je het wil noemen. Tér- wijl talloze nieuwe bands niet aan de bak komen barsten artiesten op leeftyd, met dito repertoire, van het werk. Mensen staan in ry- en voor de kassa's om een optre den by te wonen van groepen uit de jaren zestig, en tegenwoordig ook uit de jaren zeventig. Zou het toch waar zyn dat de 'echte en eer- ïyke' popmuziek in de jaren zestig werd gemaakt? Het Venray se publiek kan daarover zaterdag zelf oordelen. Eén van de pioniers van de Britse popmuziek is Mike Pender. In 1960 richt hij in Liverpool The Searchers op. Net als stadgenoten The Beatles zoeken The Searchers aanvankelyk hun geluk ook in Hamburg, tot ze in 1963 hun eerste platen kontrakt tekenen by Pye Records. De jaren daarna scoren The Searchers de ene hit na de andere, in Europa en in de VS met nummers die al jaren tot het standaardrepertoire van pro gramma's als 'Arbeidsvitaminen' Ofschoon de VéGé Band slechts enkele malen per jaar optreedt is de groep waarschyniyk de be kendste band uit Venray. In elk geval de enige die tot nu toe een CD heeft gemaakt. En dat alle maal voor een gelegenheidsband je dat is ontstaan uit een discussie over het zelf bouwen van gitaren... Frans van Gerven en Bas van Meygaarden, in de Venrayse muzi kantenwereld geen onbekenden, sloegen enkele jaren by wyze van grap de handen ineen en bouwden zelf enkele elektrische gitaren. Om die te proberen besloten ze om een optreden te verzorgen. Het repertoi re? Gitaarklassiekers en rythm blues uit de jaren '60. de muziek waarmee beide muzikanten zyn op gegroeid. Het optreden werd een doorslaand sukses en sinds die tyd treedt de VéGé Band enkele keren per jaar op, voornamelyk wanneer een Venrayse horecagelegenheid weer eens wat te vieren heeft Sinds een jaar of drie treedt de VéGé Band rond Kerst op in de Volle Maan, ty- dens het kleine Goud. van Oud festival, de voorloper van het Gol den Moonlight Music Weekend. Net zoals zes jaar geleden het on derwerp gitaarbouw, kwam vorig jaar aan de bar by de Volle Maan het thema 'CD' aan de orde. 'Dat moet kunnen', dachten Frans en Bas. Het kon ook, zy het dat de groep de CD heeft gemaakt met twee andere groepen om de kosten binnen de perken te houden. Ook de in maart uitgebrachte zilveren schyf, 'Memo ries' genaamd, werd een sukses. De eerste vyfhonderd exemplaren wa ren in een mum van tyd verkocht. Inmiddels is alweer een tweede se rie geperst. Zaterdagavond spelen Frans, Bas, Henk van de Bosch en Grad Dykmans het vertrouwde re pertoire van Shadows-, Spotnicks-, Maskers-nummers. horen. Titels als 'Sweets lor my sweet*. 'Sugar and spice'. 'Needles en pins', 'When you walk in the room' en 'Love potion number ni ne' zijn klassiekers die ook door ve le andere artiesten zyn gecoverd. Handelsmerk van The Searchers was het geluid van de (twaalfisnari- ge gitaar in kombinatie met de wat yle zangstemmen, tot in de hoge re gionen zuiver. Die sound heeft, later een Amerikaanse beroemde groep als The Byrds hevig beïnvloed. Na een vijftiental top 40-hits wordt het in de jaren zeventig stil rond The Searchers, al doen regel matig hardnekkige geruchten over een come back de ronde. The Sear chers, onder leiding van Mike Pen- der, zyn echter altyd actief gebleven in het clubcircuit Dankzy de revival van sixties-muziek heeft het viertal het momenteel razend druk in binnen- en buitenland. In Venray brengen ze een show met daarin al hun hits plus nieuwe nummers. Smullen voor de liefheb bers van het betere zangwerk. Zonder De Plaarzek te kort te willen doen, de hoofdact van het zondagse Tirolermatinee is de Zwarte Fanfare uit het Brabantse Aarle-Rixtel, onder de rook van Helmond. Hoewel de naam mis schien anders doet vermoeden is de Zwarte Fanfare geen sombere kapel. Integendeel, gezelligheid staat voorop, waarbij het kwalita tieve as pekt van de blaasmuziek niet uit het oog wordt verloren. De negentien muzikanten en twee zangers vertolken Moravische en Egerlander muziek, aangevuld met andere populaire blaasmu- ziekstylen. De muziek is voor een Eén van de smaakmakers van de hitaparades begin jaren '70 is terug van weggeweest: 'Mud', dat rare groepje rond zanger Les Gray. Bubblegumpop met een dikke knipoog naar de vetkuiven- tyd. Daarmee scoorde het viertal destyd enkele stevige hits in de jaren '73, '74 en '75. Dankzy de revival is Les Gray, met een nieu we Mud, weer te zien op de Euro pese podia. Waaronder in Venray. Mud behoorde in 1973 tot de stal van het schryvers- en producers- duo Chinn en Chapman, dat de ene na de andere hitgroep creëerde. Su- zie Quattro, The Rubettes en Gary Glitter hadden ze onder hun hoede, evenals Smokie en The Sweet. Mud viel uiterlyk op door hun outfit, die herinnerde aan de vetkuiventyd, behalve de kleding van de gitarist, die weer leek te zyn weggelopen uit een glitterrockband. Hun muziek was stevig en meezingbaar. I Na hits als Dyna mite'. Tigerfeet'. The cat crept in' en de fraaie smart- lapKerstplaat 'Lonely this Christ mas', werd het stil rond Mud. Zanger en oprichter Les Gray dook onder in het clubcircuit om te gaan doen wat hy het beste kan, name- ïyk Elvis Presley imiteren. Tben de vraag naar het maffe Mud weer groeide, trok Les de stoute schoe nen met de dikke zolen weer aan en voilk, daar is Mud weer. deel rechtstreeks afkomstig van Tsjechische muzikanten en compo nisten, een gevolg van de vele bui tenlandse optredens van de Zwarte Fhnfare. Het geheel wordt gepresen teerd in een ongedwongen show. die de kapel tot één van de meestge- vraagde in de verre omtrek maakt. De Zwarte Fanfare, ontstaan uit een joekskapel in 1976, staat onder leiding van Lambert Rooyendyk, die ook de solopartyen op klarinet en saxofoon voor z'n rekening neemt De kapel treedt uitsluitend op voor publiek en doet niet mee aan concoursen. De optredens von den en vinden regelmatig in het buitenland plaats. Zo was de Zwarte Fhnfare te gast op de Gentse Feesten, op het Noten feest in het Luxemburgse Vianden en op mu ziekfeesten in de Duitse Eifel. Hoog tepunt tot nu toe is een concertreis naar het toenmalige TSjechoslowa- kye in 1989. Ybor de Tsjechische te levisie deed de Zwarte Fanfare een 40 minuten durend optreden. In de feesttent op het Schouw burgplein zorgt de kapel, samen met De Plaarzek. zondag tussen 12.00 en 18.00 uur voor gezel ligheid. Canadese eountryster Lucille Starr: De Plaarzek: Ruud Hermans en Tulsa: In 1976 verschynt het feno meen 'zaat hermenieke', 'dweil orkest' of 'joekskapel' ook in Venray aan de muzikale horizon. Met veel gevoel voor realiteit noemden de leden van het eerste uur hun gezelschap De Plaarzek, een naam die men na byna zeven tien jaar nog steeds draagt Ook het repertoire is lichtelyk veranderd. Als de leden zin én tijd hebben kunnen ze ook buiten de drie dolle dagen optredens verzor gen. Dat deden ze byvoorbeeld met veel sukses op televisie met NCRV's !r Stedenspel. Maar het voornaamste zyn de optredens rortd carnaval. Hoewel ze wel zo'n beetje alle evene menten in die periode zo'n beetje Jimmy Lawton en de Hot Beaver Band: De VeGé Band: Zwarte Fanfare uit Aarle-Rixtel:

Peel en Maas | 1993 | | pagina 7