Het Dorne Venneken en bepaalde veldnaam Het Groene Warenhuis op Stelten bij Intratuin Venray Rock Revue presenteert SJAKO! 10 Jaar gezinsfietstocht Oostrum doe mee met het literair café AGENDA REGIOKALENDER En zoë was 't ien Venroj.. 'Silver' in première Jazz-Dance Party in de Bonte Koe Bibliotheek- nieuws Omroep Venray VV V-nieuws is 'n welkom vakantiekado Verkrijgbaar in de boekhandel PEEL EN MAAS Donderdag 26 augustus Pagina 3 Literair café Venray-regio Voor de maand augustus de volgende twee versregels. Voor kenners vermoedelijk een niet al te moeilyk probleem. 'De zee is als mijn ziel in wezen en verschijning Zij is een levend schoon en kent zichzelve niet' Wie is de auteur van bovenstaande versregels en hoe luidt het ge dicht, waaruit deze regels afkomstig zijn? Inzendingen voor vrijdag 17 september a.s. sturen naar het sekretariaat van het Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray. Tien punten werden in deze vakantiemaand verdiend door twee in zenders. Beiden hadden het prachtige gedicht van Ellen Warmond 'Warmte, een woonplaats', het titelgedicht uit de gelijknamige bun del gevonden. Liefde geeft geborgenheid en geeft menselijke warmte. Mensen die elkaar liefhebben gunnen elkaar het licht, een levensvoorwaarde, óf zy drinken van het donker dat bondgenoot van de liefde geworden is. Weten bemind te worden ontsteekt het licht in iemands ogen en geeft inspiratie aan iemands mond; zo ontstaat poëzie! Aldus de ver rassende kijk van Ellen Warmond in 'warmte, een woonplaats'. Het was niet teveel gezegd: de prachtige inhoud van dit gedicht heeft de goede oplossers ruimschoots beloond. Daar komen nog eens 10 punten als beloning bij! Ellen Warmond: 'Warmte, een woonplaats' Liefde en het besef van liefde daartussen bouwen mensen een warmende woonplaats en sprekende zeggen ze: liefste open je ogen nu langzaam en eet ik heb het licht voor je aangesneden of open je ogen niet drink nu het donker ik heb de nacht voor je omgekocht ivant liefde en het besef van liefde daaraan ontstelden ogen en stemmen hun licht daarin ontbloeien de lippen daaruit ontstaat het gedicht. Gedurende de komende periode zal er elke 4e donderdag van de maand een citaat van een of meer dichtregels verschijnen in Peel en Maas. Per keer vallen er 10 punten te verdienen. 5 punten voor de juiste titel van het gedicht en 5 punten voor de juiste naam van de dichter. Eenzaam aan kop heeft zich genesteld de heer A. Leyssen met 50 punten. Mevr. L.M. Colsen staat op de 2e plaats met 40 punten. Op de 3e plaats dhr A.L. Kroft met 30 punten. Het verdere klassement ziet er als volgt uit: 4e plaats mevr. L. Receveur v.d.-Ilorst met 20 pun ten. 5e plaats mevr. B. de Wit en mevr. T. Smits-van Lipzig met 10 punten. Wie in december de meeste punten heeft behaald is winnaar! Donateurs kaarten 1993-1994 Gaarne nodigen wij iedereen uit om donateur te worden van de Stichting Literair Café Venray-regio. U kunt dit doen door minimaal ƒ20,- nver te maken op bankrekeningnummer113.25.94.250 Rabo bank Meerlo (postgiro-nummer Rabobank 10 54 648) t.n.v. Stichting Literal^ Café. Ven ray-regiö. j Indien u vragen of suggesties heeft over het werk van het Literair Ca fé, dan kunt u terecht by Harry Theunissen, Rochusstraat 1, Venray. Tel. 04780-82948. t Op donderdag 26, vrijdag 27 en zaterdag 28 augustus a.s. staat Intra tuin Venray, aan de Langstraat 133 op z'n kop. Intratuin organiseert De nieuwste tophit van Sharon Stone, de vrouw die 'Basic Instinct' tot zo'n groot sukses maakte, heet Silver. In Amerika is de film nog niet in première gegaan omdat de censuur de film er niet doorliet In Europa heeft men toch wel wat rui mere opvattingen en gaat de film in ongecensureerde versie de theaters in. Silver, een erotische thriller, is weer zo'n film in het genre van 'Ba sic Instinct' en verwacht mag dus worden, dat er weer een superhit te zien zal zijn. Volgende week komt er alweer een première. The Fugitive' is de ti tel van een gigantische film. In de hoofdrol Harrison Ford. Deze film is enkele weken geleden in Amerika gestart en staat nu nr. 1 op de hit lijst Volgende week komen we op deze film terug. dan de jaarlijks terugkerende 'Wa renhuis op Stelten' dagen. Uitverkoop! Maar niet zomaar één. Door het gehele assortiment artikelen met verbazingwekkende kortingen. Kortingen van 10 tot 50 procent op tuinmeubelen, kussens, barbecues, meststoffen, tuinartike- len e.d. zyn eerder regel dan uitzon dering! Stelten-lopen Ook aan de kinderen is gedacht. Een prachtig parcours is uitgestip peld voor een spannende wedstrijd stelten-lopen. Op vrydag 27 augustus om 16.00 uur valt het startschot; op zaterdag 28 augustus om 11.00 uur. De win naar mag z'n 'gouden' stelten be houden. Op zaterdag 28 augustus a.s. tus sen 14.00 en 16.00 uur kunnen alle kinderen hun gezichtjes laten schminken. Komt dus met z'n allen op 26, 27 of 28 augustus a.s. naar Intraltuin Venray, Langstraat 133. Zoveel voor deel bijeen, maakt een bezoek aan Intratuin nu dubbel en dwars waard. (adv.) Op donderdag 2 september a.s. zal café de Bonte Koe haar eerste jazz- dance/acicijazz avond organiseren. Dergelijke avonden oogsten in vele steden steeds meer sukses. De naam acid-jazz doet iets an ders vermoeden dan wat het is. Ve len zullen denken dat het alleen om jazz gaat en anderen denken aan acid-house. Beide visies zyn on juist. Acid-jazz is eigenlijk niets minder dan een verzamelnaam voor vele voornamelijk zwarte mu zieksoorten als soul, funk, latin, hip-hop en natuurlijk jazz. De term acid-jazz duidt vooral op het ritmi sche en improviserende karakter van de muziek. Het begin van de jazzdance stro ming stamt uit het einde van de ja ren '80. In het clubgebeuren in Londen ontstond de behoefte aan dansmuziek die dezelfde impact moest hebben als house, maar die niet zo steriel en gevoelloos is. En kele cij's kwamen op het idee om zeer snelle en opzwepende funky jazz te gaan draaien. Dit bleek een gouden greep en cij's in geheel En geland. Amerika, Japan en Amster dam volgenden snel. Het sukses was zo groot dat enkel dj's besloten hun eigen platenlabels op te rich ten. Enkele namen die op deze la bels uitkomen zyn The Brand New Heavies (in Amerika, Engeland en Japan zeer populair), The Young Disciples en Galliano (onlangs nog te zien op Parkpop). Een nieuwe ster aan het front waar men nog veel van zal horen is Jamiroquai. Naast bovengenoemde labels zijn enkele oude jazzlabels als Blue Note en BGP weer volop in de belangstel ling gekomen. Deze labels bewijzen dat muziek van ruim 20 jaar oud minstens so swingend kan zijn als de housemuziek van tegenwoordig. Hopelijk heeft het bovenstaande jou nieuwsgierig gemaakt en zien we je op de eerste Jazz-Dance Party op donderdag 2 september in de Bonte Koe, aanvang 21.00 uur. Inbraken auto's Weer werd er ingebroken in een auto die op de noodparkeerplaats van het oude ziekenhuis stond. De ze keer was een medewerkster van het ziekenhuis de gedupeerde. Er werd een portierraampje ingesla gen en de autoradio werd ont vreemd. Een inwoner van Odijk deed aan gifte van inbraak in zyn op de par keerplaats by het ziekenhuis geparkeerde personenauto. Een ruit was ingeslagen om toegang ft>t de auto te verkrijgen. Ontvreqmd f werden een ^utor^dio, een stereo; installatie en een ^Üraagbarerauto telefoon. Deze inbraak vond woens dag plaats. Oude veldnamen bieden dikwijls boeiende informatie over het oor spronkelijke landschap en de ne derzettingsgeschiedenis van onze vroege voorouders. Onderzoek van archiefbronnen stelt ons in staat vergeten namen weer kenbaar te mken. Namen, zoals het Domeven- neken, kunnen een nieuw licht werpen op de oorsprong van de plaatsnaam Venray. Het Domevenneke (een ven met doornige struiken eromheen), lag aan de westzyde van de Schoolstraat, waar nu de winkel promenade de Bleek is gevestigd, (op de Tranchotkart gearceerd). In de Schepenbank, die de func tie van het huidige notariaat vervul de, wordt de naam regelmatig vermeld. Begin zeventiende eeuw bevonden zich in dit deel van Ven ray 'etterlyke moes- en coolhoven'. De vermelding in 1720: 'achter de Roose was namely k een belangrijke plaats. Het was tegelijk huis, her berg en bierbrouwerij en het lag op de hoek van de Schoolstraat en de Hoenderstraat. De Naam "Roose" is later kennelijk overgegaan op de voormalige bierbrouwerij van Rut ten in de Eindstraat Een acte van notaris Pingen uit 1835 is de laatste plek waar ik de naam 'Domevenne ke' tegenkwam. Het Domevenneke is om twee re denen voor Venray van bijzondere historische betekenis. Vennen had- Zaterdag 28 augustus treedt de driemans formatie SJAKO! op in het gemeenschapshuis De Linde in Oirlo. Dit optreden is tot stand ge komen door Stichting Rock Revue, een samenwerkingsverband tussen vier sozen met als doel grotere en bekendere bands naar deze regio te halen en daarmee iets toe te voegen aan het muzikale gebeuren in de re gio Venray. Dat dat tot nu to al heel aardig gelukt is blykt wel uit na mens als The Scene, The Pilgrims en Claw Boys Claw, enkele bands die de Rock Revue al naar deze re gio heeft gehaald. SJAKO! staat voor funk, heavy rock en wat rap invloeden, en bestaat uit Wouter Planteydt, Jaap J. Vrenegoor en Thys Vermeulen. SJAKO! werd o.a. in 1988 door de in ternationale muziekpers uitgeroe- Zondag 29 augustus houdt T.W.C. Oostrum haar derde gezinsfiets tocht van dit jaar. Tevens staat deze tocht in het teken van het 10-jarig bestaan van de gezinsfietstochten van de toerclub. In 1983 werden voor de eerste keer extra tochten uitgezet die gericht waren op fietsplezier voor het hele gezin. Ge zien de grote deelname elke keer, blykt dit een schot in de roos te zyn geweest Het 10-jarig jubileum willen we niet zomaar voorby laten gaan. De routemakers hebben getracht om todh nog faat wegen in De Peel op Te snorren die in voorgaande tochten nog niet aan bod zijn geyeest. De deelnemers die een herinne ring wensen, krijgen deze al vóór den dikwyls stromend water. Dit kleinen ven en de waterloop van de Veltumse Maas, verzekerden de wa tertoevoer naar de vroegere Borg- graaf. In en naby het oude dorpscentrum waren meerdere 'kolcken ende cuylen', maar 'Dome venneke' is de enige nam die op een ven duidt Daarom is het alles zins redely k te concluderen dat dit ven in directe relatie gebracht kan worden met onze plaatnaam 'Ven ray'. Over de betekenis van 'ray' of 'rode' bestaat inmiddels de nodige sensus. Rode is grond waar bomen gerooid zyn ten behoeve van akker bouw. Namen met 'rode' of 'ray' er in dateren uit de middeleeuwse ontginningsperiode. Hoe ontstond een plaatsnaam eigenlijk en wie legde hem vast? Dit aspect komt in de nederzettingslite ratuur weinig aan de orde. Omwo nenden gaven een naam die op het eerste oog kenmerkend was voor het landschap ter plaatse. Dat kun nen in dit geval mensen uit Merse- lo, Leunen of Oostrum geweest zijn. Zy spraken van Venray als 'de rode- plaats daar aan het Domevenneken gelegen'. Het begin vn Venray als nederzet ting moeten we hier echter niet zoe ken. Daar zal ik later nog graag op terug komen. het Schoutenstraalje en de Schoolstraat hebben eeuwenlang respectievelijk 'het Cleyne strae- pen tot meestbelovende band van dat jaar. Met grote suksessen op festivals als Roskilde, Metropolis en Waterpop én met het album 'Secret Skin' ('90) vestigde SJAKO! defini tief haar reputatie als een van Ne derlands beste rockband. De huidige bezetting van SJAKO! is als sinds 1985, en 8 jaar lief en leed smeedt een hecht trio aaneen, dat elkaar zowel op het podium als in de studio blindelings weet te vin den en doorgaans klinkt als een volwassen negen mans formatie. Maar ook degenen die juist houden van de solistische capriolen komen aan hun trekken. Dus kom 28 augustus naar Oirlo en luister en huiver! De kaarten kosten in de voorverkoop ƒ7,50 en aan de kasse een tientje; de aan vang is 20.00 uur. de tocht uitgereikt. De herinnering is namelijk een gebruiksvoorwerp bij mooi weer. Op de kontrolepost is, naast het gebruikelijke terras, een spelafde- ling ingericht Een vyftal spellen staan klaar om uw behendigheid te testen. Zowel jong en oud kunnen een poging ondernemen. Hoewel er geen kompetitie aan de spellen ver bonden is, zal er ongetwijfeld on derling om de punten gestreden worden. De deelnemers kunnen zondag 29 augustus tussen 10.00 en 13.00 uur yertrekken. Uiterlijk 17.00 uur wordt iederen terugverwacht. Men kan- kiezen uit tiaée routes: 50 en 30 km. Start en finishplaats is zaal De Karklingel in Oostrum. tien' en de 'Domevennekenstraete' geheten, zoals ik reeds in het begin van mijn ondrzoek in 1991 kon noteren. Dat in hetzelfde gebied van het Domevenneke nu het kunstwerk van Peter van den Berk in een vy- ver ligt, is een aardige toevalligheid! Uit het veldnamenonderzoek door: Gérard Lucassen Vernielingen aan auto Een inwoner van Wanssum deed aangifte van vernieling aan zyn aan de Heidse Peelweg geparkeerde per sonenauto. Middelbare scholieren let op!!! De bibliotheek heeft speciaal voor jullie een nieuwe service. 'L'- boeken. De boeken hebben een 'L'- etiket De 'L' staat voor iyst (boe ken). De boeken komen voor op de literatuurlijsten ran de middelbare scholen. Bovendien bestaat cr van elk 'L'-boek een uittreksel. De 'L'- boeken staan gewoon tussen de ove rige romans. Dus kom voor het lezen 'voor de lyst' ook naar de bibliotheek! Vrydag 27 aug.: 13.00-14.00u: Varia. 18.00-19.00u: 'Natuurlijk in de tuin'. Tuintips door tuin- en landschap- sarchitekt Frits Ruyten. U kunt uw vragen zowel schriftelijk vooraf als wel mondeling gedurende het pro gramma aan Frits Ruyten voor leggen! 19.00-20.00u: Tussen 7 en 8. Infor matie, lokaal nieuws en weerbe richt voor het weekeinde van weerman Bert Vloet Zaterdag 28 aug.: 12.00-I4.00u: Evenementenkalen der voor Venray en omstreken. 14.00-16.00u: Cocktail. 16.00-17.00u: Muziek allerlei. 17.00-l8.00u: Info. Een informatie programma met boekennieuws van de Openbare Bibliotheek Venray en de Radio-vakaturebank. 18.00-19.00u: Peelgrass, Count ry- muziek met veel informatie. 19.00-20.00u: Stopwatch - een voor uitblik op het sportgebeuren van zondag. Zondag 29 aug.: ll.00-13.00u: Verzoekplatenpro- gramma. Voor uw verzoekjes kunt u bellen naar de studio, tel. 12362. 13.00-14.00u: Jo-Jo's Timemachine. 14.00-15.00u: Muziek allerlei. 15.00-18.00u: Sport Magazine. Tus senstanden uitslagen en sport nieuws. 18.00-19.00u: YOVEL - hét jongeren programma met MISS LIMBURG 1993. Maandag 30 aug.: 13.00-14.00u: Varia. 19.00-21.00u: Tussen 7 en 8. Infor matie, lokaal nieuws en weer bericht 20.00-21.00u: Peelgrass, Country- muziek met informatie. Dinsdag 1 sept: 13.00-14.00u: Varia. 19.00-20.00u: Tussen 7 en 8. Lokaal nieuws en weerbericht 20.00-21.00u: AU flavors. Muziek uit de jaren vjjftig Woensdag 2 sept: 13.0014.00u: Varia. 19.00-20.00u: Tussen 7 en 8. Infor matie, lokaal nieuws en weer bericht. 20.0021.00u: Verzoekplatenpro- gramma met o.a. het 'Ven rods ke- tierke', tel. studio 27269. 21.0022.00u: Muzikaal thema programma. Donderdag 3 sept: 13.0014.00u: Varia. 19.0020.00u: Lokaal Centraal. Een informatie- en aktualiteitenpro- gramma. Omroep Venray is te beluisteren via de ether op de FM 90.2 Mhz. en via de kabel op 102.6 Mhz. Voor in formatie kunt u schrijven of beUen naar: Cees Matthyssen, Dennen oord 18, 5801 SV Venray, tel. 0478013656, fax 04780-87598. Diefstal uit leegstaande woning Met een valse sleutel was toegang verkregen tot een leegstaande wo ning in de Chopinstraat De daarin nog aanwezige gereedschappen, waaronder ook elektrische, werden ontvreemd. De waarde daarvan kon niet worden medegedeeld. Vernielingen Weer werden twee ruiten van de basisschool Den Bongerd aan de Ei kenlaan vernield. Aan de basisschool De Foekepot in het Brukske werden vernielin gen aan twee deuren gekonsta- teerd. Bromfietser licht gewond Donderdagmiddag zag een 19- jarige bromfietser uit St. Anthonis te laat een aan de Julianasingel ge parkeerde personenauto van een inwoonster van Bakel. De bromfiets botste tegen de achterzijde van de auto en de bestuurder kwam ten val. Hy moest met verschillende verwondingen naar het ziekenhuis worden vervoerd. De jongeman kon na behandeling naar huis. De eige naresse van de personenauto kreeg een proces-verbaal omdat zy haar auto had geparkeerd op een gedeel te van de Julianasingel waar dat verboden is. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van W. Bloemen. R.E. Gabeler, T. Lankveld. H. Schreven en J. Wittgen: IL GABELER Allegrostraat 43, tel. 82824 Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver, G. van Loon, E. de Muinck Keizer, A. Coenen. F. Schmeetz. D. Vercauteren en J. de Vocht: A. COENEN Patersstraat 60, tel. 88800 Weekenddienst voor de patiënten ran dr. Keyzer en dr. Van Dongen: DR. Van DONGEN Past. Jeuckenstraat 6, America tel. 04764-1707 vrydag 18.00 tol zondag 24.00 uur Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data b(j de ge noemde doktoren lereeht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEK EN VERVOER Tel. 077-575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 weekend- en nachtdienst venrayse .apotheken st. oda Passage 1, tel. 81255 van vrijdagavond 18.00 uur tot vol gende week vrydag Openstelling: zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluilye) tandartsen weekenddienst venray-ysselsteyn Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: h. janssen Jr., tel. 87273 weekenddienst dierenartsen dierenkliniek venray Oude Oostrumseweg 26 E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden, W.H.M. de Vocht, R.C. Goedegebuure en V. Geurts. Behandeling in het weekend vol gens telefonische afspraak r. goedegebuure, tel. 81336 dieren artsenpraktijk W.H. Kremer. W.G.A.M. Loonen. G.W. Gelling en R. Eelderink. Behande ling kleine huisdieren zaterdag en zondag volgens afspraak w. kremer Mgr. Nolensstraat 12, tel. 81000 weekenddienst verloskundigen voor de praktijken van mevr. Raay- maker^mevr. VaaUËerten. mevr. Tiggeloven en nriÜvr. Vermazeren T. TIGGELOVEN Blauwververstraat 30, tel. 82411 vanaf vrydag 12 uur tot maandag 8 uur weekdienst verloskundigen De weekdienst van de praktyk van mevr. Van Eerten en mevr. Tiggelo ven wordt vanaf maandag 8 uur tot vrijdag 12 uur waargenomen door T. TIGGELOVEN Blauwververstraat 30, tel. 82411 Afspraken maken 's middags tussen 6 en 7 uur. tel. 82411 Onderstaand volgt een greep uit de vele voorstellingen die u by ons kunt boeken. Augustus: 26 t/m 31 (niet op 29 aug): Thptoe, Breda 27-28-29: Belgian Grand Prix, Francorchamps 28: Lucille Star, Tiblurg 28. Jazz Night at thp DorinL Eindhoven September: 1 t/m 4: Tiptoe, Breda 1 t/m 30: Phantom of the Opera, Scheveningcn 4: Internationaal Jazz Festival. Noordwyk 4: 10e Bluesrockfestiral. Tegelen 5: Bel Canto Concert, Den Haag 10: 10e Bluesrock festival. Tegelen 11: Oosterhout Bluesfestival. Oosterhout 13: Tbwer of Power, Arnhem 16: The Nits, Hoensbroek 18: Rave the City 5, Arnhem 18: Javaans Indonesisch Gala Con cert. Breda 23: UB 40. Den Bosch 26: The Dubliners, Amsterdam 28: Lynyrd Skynyrd, Utrecht Oktober: 1 t/m 31: Phantom of the Opera, Scheveningen 9 2: UB40, Rotterdam' 8: Candy Dulfer, .Arnhem 9-10: Concert Paul McCartney, Rot terdam 21: Young TVsjaikovsky, Den Haag 22: Julien Clerc, Den Haag 22: Whitney Houston, Heerenveen 22: Eros Ramazzotti, Maastricht 29: Lois Lane, Arnhem November: 1 t/m 30: Phantom of the Opera. Scheveningen 6: Pats Domino. Rotterdam 7: Cliff Richard. Rotterdam 19-20: Carmen Flamenco, Am sterdam 23: Don Carlos. .Amsterdam 25 t/m 28: A Chorus Line. Am sterdam. In de wekelykse Peel en Maas Regiokalender, vindt u een korte opsomming van evenementen en aktiviteiten uit een wijdere regio, waaraan w(j in onze redaktionele kolommen geen uitgebreide aandacht kunnen schenken. 27 tm. 29-8 KPJ Peesten Melderslo met op 28-8 Golden Earring 3, 4 en 5-9 Jubileumfeesten GFC '33 Grubbenvorst Optredens van Rowwen Hèze, Fietsefreem, Ben Verdellen, fhtjana en joekskapellen. Info: Xander Boers (077-662143) of Bert Wennekers (077-662872). 12-9 Langste koffietafel in Roggel. Poging om langste koffietafel ter wereld te realiseren. Nodig z(jn 7500 deelnemers. Opbrengst bestemd voor restauratie van de kerk in Roggel. Aanmelden en info: J. van Roy (04749-2432) en L. Geenen (04749-2390). 17 Lm. 19-9 Intern, hondententoonstelling in Bergen. Info: 08850-20572 na 19.00 uur. 18-9 Tmtoe Venlo '93. Lambertusplein Blerick, 1930 uur. 18 en 19-9 Keramiste '93, Openluchtmarkt van het Noordlimburgs Potten bakkerscollectief in Milsbeek. 19-9 Popquiz in OJC De Roos, Haageind 27, Deume. Inschrijven tot 6 september, tel. 085-457990. 31-10 Manifestatie Grenzenloos in het Gasthoes te Horst Multiculture le manifestatie.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 3