PEEL EN MAAS Politiebureau Venray blijft 24 uur per etmaal bereikbaar FOTO-MAPJE GRATIS Het geheim van de schilderkunst Koninklijke onderscheiding bij Blitta Venray Eenmalige subsidie voor ophalen oude metalen Gemeente stelt kostendekkende tarieven vast Recreatiemendag in Ysselsteyn Nieuwe chef basiseenheid Venray: t>o bij ontwikkelen en afdrukken van uw filmpje Hoorzitting geluidshinder A73 'Kijk 'ns kunst met je ingewanden', vindt Henk Vissers Woensdag 9 september zal bur gemeester Jos Waals de eerste 'chef basiseenheid Venray' van het distrikt Venray van de Regio politie installeren. Geïnstallleerd wordt de 47-jarige adjudant Mart Manders. Manders, voor z'n be noeming groepscommandant van de Rijkspolitie in Helden-Pan- ningen, wordt de dagelijkse baas op het Venrayse politiebureau. Hy geeft leiding aan ruim veertig mensen. In het distrikt Venray heeft hij als collega's de chefs van de basiseenheden van Horst en Gennep-Bergen. Ook zy worden één dezer dagen geïnstalleerd. De basiseenheid Venray bestaat. behalve uit de chef, uit twee zoge naamde operationele chefs en ze ven senior-medewerkers, ervaren politiemensen die voor alle politie taken inzetbaar zyn. De mentoren houden zich onder meer bezig met zaken als verkeer, milieu, crimina liteit en maatschappelijke zorg Grootste groep wordt gevormd door de 23 politiemensen die de basispo litiezorg voor hun rekening nemen, anders gezegd de surveillance dienst. Nog eens vier van deze poli tiemensen houden zich in het hele distrikt bezig met aangiften en pre ventief en repressief toezicht Ibt het personeel van de basiseenheid horen verder de huismeester en het administratief personeel. Dat zijn volgens Martens de men sen waarmee hy in principe het karwei moet klaren. Het is echter mogelijk, afhankelyk van de speci fieke problemen en wensen in een gemeente, om meer politiemensen te claimen by het distrikt De chefs van de basiseenheden bespreken de gemeentelyke behoeften in het distriktsoverleg. De huidige bezetting maakt het volgens de nieuwe chef in elk geval mogelyk dat het politiebureau 24 uur per dag bezet is. Hoe het staat met 'de agent op straat' kan Man ders niet garanderen. 'We streven ernaar om de burger het maximale gevoel van rust en veiligheid te ge ven. ondanks de schaarste aan per soneel'. zegt Manders diplomatiek, a De nieuwe chef weet zich in elk ge val ook gesteund door de mensen van de Reservepolitie. Voor hen ziet hy vooral een taak weggelegd in de sfeer van parkeer- en snelheidskon- troles. ONZEKER De omvorming van ryks- en ge meentepolitie tot regionale politie korpsen brengt voor veel politie mensen de nodige onzekerheid met zich mee. Verschuivingen in fimkties en standplaatsen worden pas op 4 oktober afgerond en Mart Manders vreest dat er een aantal mensen zal zyn dat niet op de juiste plaats binnen het nieuwe korps te- refiht komt En dat heeft vaak weer vervelende gevolgen voor mens en organisatie, zo weet hy. Ondanks de heersende onzekerheid is volgens Martens de werksfeer op het Ven rayse bureau echter goed. Ook over byvoorbeeld z'n eigen rang tast Manders vooralsnog in het duister. De chefs van de basis eenheden krygen naar verwach ting de rang van inspektcur of hoofdinspekteur. JAGEN EN VOLLEYEN Mart Manders (47) werd geboren in Eindhoven en groeide daar ook op. Na de middelbare school wilde hy bij de politie en ging op 17-jarige leeftyd naar de politieschool in Arnhem. Een jaar later werd hy in gedeeld by de rykspolitie in Veld hoven. Via de rykspolitie Hom- Haelen kwam hy in 1974 als post- commandant terecht in Mierlo. In 1980 werd hij benoemd tot groeps commandant in Helden-Pannin- gen, destyds de jongste van Nederland. Daar zagen de collega's Manders niet graag gaan. Voor de gemeen schap is het gezin Manders - naast Mart en z'n echtgenote bestaande uit drie zonen van 24, 22 en 14 jaar - niet verloren. Alle vyf hebben ze in Panningen hun sociale leven en aan verhuizen naar Venray wordt dan ook niet gedacht In z'n vrye tyd is Mart Manders trainer/coach van volleybalvereniging AVOC uit America en als het mogelijk is trekt hij de weilanden in om te gaan ja gen. Bovendien wordt hy door z'n jongste zoon nog wel eens meege troond naar hun stekkie langs de Noordervaart om een hengel uit te werpen. DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1993 Nr. 34 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG Vanmorgen om kwart over tien ontving op z'n werkplek bij me taalverwerkend bedrijf Blitta de heer J.P.W. Thyssen uit handen van loco-burgemeester mevr. Mar lies de Loo.de eremedaille in zil ver, verbonden aan de Orde van Oraiye Nassau. Thyssen werd on derscheiden naar aanleiding van z'n 40-jarig dienstjubileum by Blitta, waar hy tegenwoordig werkt als chef van de afdeling cal culatie. De heer Thyssen (56) trad in augustus 1953 in dienst by Blitta, toendertijd producent van stalen en ramen en deuren. Daar begon de 16-jarige jongeman, LTS-diploma op zak, als leerling bankwerker. De eerste jaren maakte Thyssen zich het hele proces van de fabricage van ramen en deuren eigen. Het verblyf in het sanatorium te Bakel, waar hy met tuberculose werd op genomen, zorgde voor een onder breking in z'n loopbaan. Na z'n terugkeer kwam Thyssen terecht op de afdeling werkvoorbereiding, waar z'n praktische ervaring prima van pas kwam. Na verdere studie belandde hy uiteindelyk op de af deling calculatie, waarvan hy nu al weer vele jaren chef is. Collega's en direktie van Blitta noemen de heer Thyssen een waar devolle en zeer geziene kracht bin nen het bedrijf. Z'n betrokkenheid blijkt uit z'n vieijarig lidmaatschap van de Ondernemingsraad, z'n bestuurslidmaatschap van de toen malige personeelsvereniging en z'n uitverkiezing tot eerste carna valsprins van het bedryf. Buiten het werk is Thyssen aktief in de parochie St Petrus Banden. Hy was lid van de Parochieraad, zong vyf jaar in het kerkkoor en is bovendien kollektant. Het college van b. en w. stelt de ge meenteraad voor om verenigingen die in de gemeente Venray oude metalen ophalen eenmalig te subsi diëren. De verenigingen krijgen drie cent subsidie per kg. Vorig jaar haalden zeven verenigingen in de gemeente samen 400 ton oud yzer op. Met de eenmalige subsidie wil de gemeente voorkomen dat de vereni gingen stoppen met het ophalen van oude metalen. Dat dreigt te ge beuren omdat de opbrengst by de handel gedaald is tot ongeveer drie cent per kg. Als de verenigingen niet meer inzamelen, moet oud (jzer gestort worden en dat kost 90 gulden per ton. Bovendien past in zamelen in het Milieubeleidsplan van de gemeente. Met de drie cent extra verwacht het college dat de verenigingen blyven doorgaan met inzamelen. De subsidie is eenmalig omdat in het Gemeentelyk Afvalstoffen Plan wordt geregeld hoe verschillende soorten afval, waaronder oude me talen, gescheidfen zullen worden ingezameld. Ook de eventuele ver goeding voor inzamelaars komt in dat plan aan de orde. Subsidiëring van de inzameling van oude metalen is één van de agendapunten voor de raadsverga dering van dinsdag 31 augustus. De gemeenteraad neemt in de eerste by een komst na de zomervakantie verder een besluit over kredietver lening voor de inrichting van het GGD-kantoor in Venray. De GGD is sinds 1 juli met de afdelingen jeugdgezondheidszorg (JGZ), be- dryfsgezondheidszorg (BGZ) en so ciaal medische advisering (SMA) gevestigd in een deel van het voor malige St. Jozefklooster aan de Eindstraat. Daarvoor was de JGZ gevestigd in een ruimte in de De Clockert De beide andere GGD- afdelingen maakten indien nodig gebruik van de ruimte van de JGZ. In het St Jozefklooster beschikken de drie diensten elk over eigen ruimten. Inbraak in café In de nacht van donderdag op vrydag is ingebroken in een café aan de Henseniusstraat Tbegang werd verkregen door forcering van het kelderluik. De twee gokkasten werden opengebroken, maar hoe veel geld daar in zat is niet bekend. Ook het spaarpotje van de dartclub werd leeggehaald. Daarin zat 65,-. Huiszoeking Zaterdag heeft de douane met as sistentie van de politie een huiszoe king gedaan bij een inwoner van Ysselsteyn, die zaterdag op het Mgr. Nolensplein in Venlo sigaretten verkocht De politie ontdekte dat op het Mgr. Nolensplein ongebanderolleer- de sigaretten werden verkocht en nam de man vervolgens mee naar de douane. Daar verklaarde hy met de trein naar Venlo te zyn geko men. In zyn sok had hy autosleu tels verstopt Kontrole in de auto leverde nog een aantal sloffen siga retten op. In de woning van de man werd ook nog een aantal sloffen shag aangetroffen. Alle sigaretten zyn in beslag genomen en proces verbaal werd opgemaakt Schoolstraat 5 Venray 04780-12567 Donderdag 16 september om 19.00 uur wordt in het gemeente huis een hoorzitting gehouden over het verzoek van de gemeente om hogere grenswaarden vast te stellen voor geluidshinder langs de A73 tussen Venray en Horst De gemeente wil een dergelyk verzoek indienen bij Gedeputeer de Staten van Limburg. GS kunnen in bepaalde gevallen afvvyken van de regels die in de wet geluidshinder staan genoemd en daarmee toestaan dat bepaalde wo ningen meer hinder kunnen on dervinden van passerende auto's dan volgens de wet zou mogen. Vol gens een woordvoerder van de ge meente gebeurt dat in gevallen waarin de geluidwaarden weliswaar te hoog zijn, maar aanpassing te veel geld gaat kosten. In dit geval gaat het om elf woningen die liggen aan de Spurkterdijk, Boschhuizer- weg, Henri Dunantstraat Blakter- weg, Hoogriebroekseweg en Roffert Bovendien wil de gemeente hogere grenswaarden voor enkele geplan de en mogelijke bouwlokaties. De betrokken bewoners/eigenaren zyn van de hoorzitting op de hoogte ge bracht Volgens de woordvoerder heeft de hoorzitting niets te maken met de geluidsvoorzieningen die in de wijk Brukske worden getroffen. 'Bruks- ke is een gepasseerd station. Dat is geregeld, de minister heeft gelden beschikbaar gesteld voor het aan brengen van extra geluidwerende voorzieningen'. Het verzoek van de gemeente ligt vanaf morgen een maand ter inzage op kamer 123 in het gemeentehuis, elke werkdag van 09.00 en 12.00 uur. Boom over fietspad De brandweer moest in aktie ko men voor het weghalen van een op het fietspad langs de Beekweg om gevallen boom. Nu is de Beekweg wel afgesloten voor het verkeer, maar voor het lokale verkeer kan het fietspad worden gebruikt Diefstal uit garderobe warenhuis In een onbewaakt ogenblik heeft men kans gezien in de garderobe van een aan de Hofstraat gelegen warenhuis te komen. Twee werk neemsters werden de dupe. Van een inwoonster van Venray en een uit Bergen werden naast persoonlyke bescheiden geldbedragen van ƒ190,- resp. ƒ100,- gestolen. Ook een bankpasje, rybewys en pincode werden gestolen. De bank is van de diefstal in kennis gesteld. Kippen gestolen en ter plaatse geslacht Een in Oostrum wonende volks tuinder moest zondagmorgen, by zyn volkstuiiye aangekomen, konstateren dat er weer twee sier- kippen waren gestolen. Het gaas van de kippenren was doorgeknipt en de twee sierkippen waren ter plaatse gedood, want de resten wer den aangetroffen. Motorrugmaaier gestolen Een inwoner van Venlo deed aan gifte van diefstal van een motorrug maaier uit de laadbak van een vrachtauto. Die had hy wegens werkzaamheden geparkeerd aan de Beekweg. De diefstal vond donder dag plaats. Inbraak in woning In de nacht van zaterdag op zon dag werd er ingebroken in een bijna gereed gekomen woning be horend by een serie van veertien woningen die aan het Penning kruid worden gebouwd. Door force ring was toegang verkregen en ontvreemd werd handgereedschap. Hoe groot de waarde is kon niet worden medegedeeld. Bestuurder in slaap gevallen In de nacht van vrijdag op zater dag kreeg de politie een melding dat er op de Albionstraat een auto stilstond met draaiende motor. De politie ging kyken en konstateerde aan de dranklucht dat de bestuur der zyn roes kennelijk aan het uit slapen was. Hy werd wakker gemaakt en kreeg een rijverbod tot de volgende morgen 9 uur op gelegd. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Aan '93 Geheimen' doen, op en kele uitzonderingen na, alleen mensen mee die als kunstenaar hun boterham verdienen. Eén van die uitzonderingen is ge maakt voor Bergenaar Henk Vis sers. Niet vanwege z'n blauwe ogen of omdat hij uit de buurt komt, maar vanwege de kwaliteit van z'n inzending en omdat Vis sers eigeniyk dagelyks met z'n kunstenaarschap bezig is. Aldus Joop Wismans, samen met Maryke Cieraad-Hanssen groten deels verantwoordelijk voor de or ganisatie van '93 Geheimen' en ook betrokken by de selektie van de 287 inzenders. Henk Vissers kan de argumenten van "brother in art' Wismans wel beamen. 'Kunst is niet iets voor een zondagmiddag', zegt de Bergenaar, die ondanks een full time baan als tekenleraar aan het Boschveldcolle- ge zichzelf als beroepskunstenaar beschouwt Z'n tweede docenten- baan, aan de Amsterdamse Hoge school voor de Kunsten, geeft hy daarom op meer aan z'n eigen werk te kunnen werken. 'Ik merkte dat ik tyd tekort kwam voor m'n eigen werk. De behoefte om zelf te schil deren is de laatste tyd groter gewor den', zegt Henk Vissers. Hy omschryft die behoefte als een soort onrust 'Misschien is het wel een soort gezwel dat kunstenaars hebben, net zoals wiskundigen een knobbel hebben', lacht hy. Dat gezwel, of wat het ook mag zyn, drijft Henk Vissers er in elk geval toe om steeds opnieuw te schilderen. In eerste instantie voor z'n eigen plezier en genot in de hoop dat het publiek er ook van kan genieten. Wie naar kunst kykt moet zich volgens Vissers een beet je openstellen voor het mystieke van de kunstenaar. 'Kyk eens niet altyd met je hoofd, maar by wyze van spreken ook eens met je inge wanden', bezweert hy z'n toehoor ders. Hy noemt dat gelyktydig één van de funkties van de kunst: de mensen leren dat er meer is dan al leen maar ratio en verstand. Gevoel, mystiek. Een objekt heeft vaak meerdere betekenissen voor wie dat wil zien. SYMBOLIEK Dat mystieke heeft Henk Vissers ook aangetrokken in het thema van '93 Geheimen'. In zyn bijdrage heeft hy direkt de link gelegd tus sen geheimen en de kunst. Een kunstwerk over kunst dus eigen iyk. Wat voor geheimen kan de toe schouwer nou ontdekken in een schilderwerk? Wat heeft de kunste naar bedoeld en wat haalt de toe schouwer eruit? Dat gegeven heeft Henk Vissers in z'n werk 'Het mysterie van de schilderkunst' ge probeerd symbolisch weer te geven. Het werk bestaat uit een zeer waar heidsgetrouw paneel met daarop een deur, omgeven door een lyst. Naast de deur hangen schilderyt- jes, reprodukties van bekende wer ken, en één lege lyst De achterkant van de deur is helemaal leeg. De, symboliek is duidelyk: stap eens door die deur, geef je eens over aan clé kunst kijk eens niet'alleen mét je hersens, maar ook met je gevoel. Voor Henk Vissers is het 'vrystaande schilderij' 'Het myste rie van de schilderkunst' z'n eerste driedimensionale werk. Een schil- dery waar je omheen kunt lopen. Ibt op heden maakte de Bergense kunstenaar voornamelyk 'gewone' Henk Vissers legt in z'n atelier de laatste hand aan z'n iverkstuk voor '93 Geheimen' platte schilderyen. Veelal (denk beeldige) landschappen, ryk aan kleur, waarin de elementen aarde, vuur, lucht en water steeds terugko men. Geschilderd met gebruikma king van verschillende technieken, want Vissers gaat het experiment niet uit de weg. In z'n inmiddels ruim vyftieiyarige kunste naarsloopbaan exposeerde de Ber genaar op tal van plaatsen in Nederland en Duitsland. Eindjaren tachtig maakte Henk Vissers een reis tiaar Amerika, wat resulteerde in exposities in enkele galeries in de staat Pennsylvania. Werk van Vissers was onlangs ook te zien ty- dens de expositie 'Kunst en kunstig' by de Venrayse woningin richter Frans Lemmers. Het college van b. en w. heeft op nieuw een aantal diensten van de gemeente aangewezen waarvoor kostendekkende tarieven worden ingevoerd. In de vergadering van de commissie financiën komen de nieuwe tarieven aan de orde. De vergadering wordt woensdag 1 september gehouden, aanvang 18.00 uur. Het gaat om de tarieven die gel den voor het maken van een riool aansluiting het aanleggen van een parkeervak voor een invalide, het verplaatsen en markeren van een parkeervak, het aanleggen van een uitrit en het bestrijden van onge dierte. Voor het maken van een uit rit voor een woning krygt de opdrachtgever een rekening van 980 gulden gepresenteerd, exclu sief BTW. Wie een rioolaansluiting wil betaalt daarvoor 970 gulden aanlegkosten. Het bestryden van ongedierte aan huis kost door de week 60 gulden en in het weekend 90 gulden per keer. Bestryden van ratten, kakkerlakken en muizen is normaliter gratis. Een invaliden parkeerplaats kost 390 gulden zon der en 560 gulden met markering Ook voor het gebruik van een par keerplaats voor andere doeleinden dan om te parkeren moet voortaan betaald worden. Wie er een terras op wil inrichten is ƒ8,15 per maand kwyt voor een terras van één m2. Een ontheffing voor andere aktivi- teiten kost 20 gulden, plus een be drag per parkeerplaats. Deze tarie ven gelden uitsluitend voor het gebruik van parkeerplaatsen. Voor 'afwykend gebruik' van andere openbare ruimten, zoals trottoirs, moet al langer betaald worden. B. en w. komen met hun-voorstel om hun begrotingsdoelstelling van 175.000 gulden te halen. In de meerjarenraming '93-'96 heeft het gemeentebestuur zich de taak opge legd dat bedrag binnen te halen door het invoeren van kostendek kende tarieven. Eerder werden al de leges van Hinderwet en bouw vergunningen verhoogd, maar dat levert nog niet voldoende op. Zondag 29 augustus wordt ln Ysselsteyn voor de vyfde keer een recreatiemendag gehouden. Van start gaan ongeveer 60 deelne mers met enkel-, dubbel- of vierspannen. De mendag begint om 09.30 uur, de entree is gratis. De wedstryd bestaat uit drie on derdelen. De deelnemers moeten een wegparcours afleggen van on geveer zeventien km. Onderweg moeten ze een puzzelopdracht uit voeren. Tweede ondenleel is het ringsteken, dat plaats vindt in de wyk 'de Zwarte Plak'. Ibt slot die nen de deelnemers een behendig- heidsparcours met obstakels af te leggen. Daarnaast kunnen de men ners meedoen aan enkele mara- thonhindemissen en dressuur ryden. De overige aktiviteiten vinden plaats op de terreinen van het rui tersportcentrum aan de Buntweg in Ysselsteyn. De hoofdprys van de dag is een polshorloge, aangeboden door juwelier Verlinden en de wis selbokaal van ruitersportcentrum Ysselsteyn. Het batig saldo van de wedstryd is bestemd voor de Don Boscoruiters, een stichting die zich inzet om ruitersport voor gehandi capten mogelyk te maken. Tuinplanten vernield Een 70-jarige bewoonster van een woning aan de Paterslaan deed aan gifte van vernielingen van in haar voortuin staande planten. Die wa ren er uitgetrokken en op de stoep gegooid. Knotwilg in brand gestoken Onbekenden hebben de holle stam van een knotwilg die aan het Fluitekruid staat, in brand gesto ken. Buurtbewoners hebben nog getracht de brand te blussen met emmers water. Toen dat niet lukte kwam de brandweer in aktie die het vuur wel kon doven. Het is niet on- mogelyk dat de knotwilg een vroe ge dood zal sterven. Muziek aan, bewoners uit Weer kreeg de politie een mel ding van geluidsoverlast vanuit een woning aan de ChopinstraaL De po litie gaf de buurtbewoners gel{jk, want er was sprake van muziek- overlast. De bewoners waren niet thuis en het bleek meer te gebeu ren dat wanneer de bewoners uit gingen de muziek knoerhard werd aangezet Er komt een gesprek met die be woners om herhaling te voorko men. De volgende keer zal de apparatuur in beslag worden genomen. Poging tot inbraak auto Uit sporen en vernielingen die waren aangericht aan de sloten van een aan de Mr. Janssenstraat gepar keerde auto van een inwoonster, maakt de politie op dat getracht is die auto te ontvreemden. Dat is door welke oorzaak dan ook niet ge lijkt en biyft de schade - toch nog behooriyk - by de poging tot in braak cq. diefstal auto.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11