PEEL EN MAAS VRIJDAG koopavond tot 21.00 uur venray Weer diamanten paar op Schuttersveld Gouden paar in de N ieu wlandstraat srsss 90 FOTO-MAPJE GRATIS "Je verandert er helemaal door" I 000 I Jan Kengen wandelde in drie maanden tijd naar Santiago de Compostela OOI\PiUMT \/oor uw 0o WINKELCENTRUM KERMIS VENRAY OPEN bij ontwikkelen en afdrukken van uw filmpje pen. In totaal misschien 50 km. Ik moet nog zoveel lopen, dacht ik j toen". REFUGIO Uit z'n relaas biykt dat een voet tocht naar Santiago de Compostela vooral een byzondere geesteiyke er varing is. "Je verandert er helemaal door. Je gaat niet alleen anders eten. maar ook anders denken. Ik heb wel een paar maanden nodig om weer in m'n gewone doen te ko men. Ik heb onderweg gedichten gemaakt. Ais ik ze nu lees kryg ik 't te kwaad", schetst de Venrayse lood gieter de emoties die de pelgrimage by hem heeft losgemaakt. Hy geeft voorbeelden van de geweldige biy- ken van medeleven die bedevaart gangers onderweg ten deel vallen: wildvreemden die je laten meeëten en een bad aanbieden, slagers die je wat toestoppen, restaurantjes waar je niet hoeft te betalen. "Alleen om dat ze zien datje een pelgrim bent". Maar ook de solidariteit en samen werking onder de pelgrims. "Je deelt gewoon het weinige dat je hebt. Een stuk brood, wat drinken, koffie". De tocht van Jan Kengen valt in twee stukken uiteen; het gedeelte vóór en het gedeelte na de Spaanse grens. "Tbt aan de Spaanse grens heb ik alleen gelopen en geslapen in m'n tentje. Dat waren eigeniyk de fynste dagen. Je treft zoveel goe de mensen onderweg. Vanaf de Spaanse grens staan overal langs de route de refugio's, eenvoudige over nachtingsplaatsen speciaal voor pelgrims. Dan loop je eigeniyk van refugio naar refugio. Je hoeft wel je tentje niet op te zetten, maar in die refugio's was het vaak druk en lang niet altyd even schoon. En je blyft alleen onder de pelgrims, je maakt minder kennis met de gewone be volking". In Sparye heeft Jan ook in het ge zelschap van een groep Spaanse be devaartgangers gelopen. Een en al hartelykheid, daar niet van. Het af scheid was emotioneel, de tranen vloeiden in het pelgrimshuis. Maar terugkykend denkt hy toch om by een eventuele volgende keer ook het Spaanse treyect helemaal alleen te lopen. Hy kan moeiiyk verklaren waarom, want de dagen met de Spaanse familie heeft hy als byzon- der prettig ervaren. Misschien is het wel essentieel voor een bede vaartganger om alleen te lopen. DONDERDAG 29 JULI 1993 Nr. 30 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Een week geleden keerde Jan Kengen terug uit Santiago de Compostela, de wereldberoemde bed evaarts tad in Noorti-Spaiye. Te voet, net zoals hy was vertrokken op 15 april. Met dit verschil dat i hy op de terugweg alleen vanaf de j bushalte op de Langstraat gelo pen heefL De heenweg legde hy in drie maanden tyd helemaal lo pend af. Net zoals de tienduizen- j den die hem de afgelopen eeuwen voorgingen om bij de heilige Ja cobus hulp te vragen. Jan Kengen (62) ligt thuis op de bank. Nee. hy is niet ziek. "Ik houd m'n siësta", zegt hy, en daarmee houdt de kennis van de Spaanse taal een heel eind op. Boven de bank hangen aan elkaar geplakte landkaarten van de Benelux, Frankrijk en Spanje. Vlaggetjes ge ven de route aan die Jan gevolgd heeft: langs de Maas België door, door Noordoost-Frankryk, Cham- I pagne en Bourgogne, de Limousin, de Dordogne, de Pyreneeën over en 1 dan westwaarts door het land der I Basken in de richting van de Atlan- j tische kust. De namen roepen her- i inneringen op aan prachtige landschappen met glooiende heu vels en kronkelende rivieren. De woorden van Jan Kengen en z'n fo to's bevestigen die beelden. De rou te naar de bedevaartplaats van de I heilige Jacobus, de Camino de San- j tiago, loopt voor het grootste gedeel- j te over paden, ver van de grote autosnelwegen. GLIBBERIG Dat is mooi als het droog weer is, maar by regen worden de stenen spekglad en dan is het geen lolletje meer om pelgrim te zyn. "In de Py- i reneeën heb ik dagen in de regen gelopen. Over die glibberige paad- j jes. Wel een keer of zes zeven geval- I len op één dag, gelukkig steeds op i m'n rugzak. En het afdalen, dat was het nog het ergste. Na de Alto do Pio, het hoogste punt van de route, J de berg weer af. Continu het ge wicht van jezelf en de rugzak van 20 kg op je knieën. Het was een af daling van 28 km, maar ik dacht er nooit een einde aan kwam", zegt Kengen. "Toen kon ik me voorstel len dat Pius dat stukje de trein heeft genomen". Met Pius bedoelt hy Pius van Loon uit Holthees. Deze ex-docent aan het Interven College maakte vorig najaar dezelfde pel grimage. In het algemeen is het de Venray se bedevaartganger lichamelyk enorm meegevallen. Op blaren en een ontsteking aan een teen na, nauwelyks last gehad. "Ik zag ook niet op tegen de dagelykse wande ling. Ik was bly dat ik 's ochtends weer kon vertrekken", zegt Jan. Het gebrek aan trainingskilometers heeft hem dan ook geen parten gespeeld. Voor z'n vertrek uit Ven ray was Jan Kengen helemaal geen wandelaar. "Ik heb 'n keer in Mer- selo aan een wandeling meegedaan en ik ben 'n keer naar Mierlo gelo- VERFfr WAND Voor velen is vrydag de 13e een dag die ongeluk brengt, maar het aan de Nieuwlandstrat wonende gouden paar COX-MOMMEN gelooft daar niet in Het getal 13 is voor hen een geluksgetal want in htm huwelyk werden 13 kinderen gebo ren, 6 meisjes en 7 jongens die met hun en kleinkinderen, de gouden bruiloft mee zullen vieren. Daar voor wordt teruggegaan naar Veu len, waar het paar zoveel jaren hebben gewoond. Om 14.00 uur zal in de rectoraats- kerk een plechtige eucharistievie ring worden opgedragen waarna het feest in zaal Martens in Leunen zal worden voortgezet Van 19.00 tot 20.00 uur krygt iedereen de gele genheid het gouden paar en hun fa milie geluk te wensen. Als wy hun levensloop op de voet volgen, dan bly kt de gouden bruidegom PIT COX (76) geboren te zyn in Beesel. Van die tyd kan hy zich echter niets herinneren omdat zyn ouders verhuisden naar Ysselsteyn. De school die doorliep hy in Ys selsteyn en na het verlaten van de school verhuurde hy zich by boe ren voor een bedrag van 80,- per jaar. Na enkele jaren ging hy wer ken by ht ontginningsbedryf Van Jaeger tot hy op 26-jarige leeftyd een baan kon krygen by de ge meente als WEGKRETSER (kanton nier). Dat was het onderhouden van de (toen nog grindwegen) van Leu nen naar het Veulen en het Over- broek en van wat men toen nog karresporen noemde ze als de Lor- baan en de wegen in die buurt Op de dag dat ze voor de wet wil den gaan trouwen werd Piet Cox op geroepen om in Duitsland te gaan werken. Dat heeft hij 6 weken vol gehouden. Toen vond hy het te link worden en dook hy onder in Hel den. Well werd in de tussentyd ge trouwd, maar bleef ondergedoken tot de bevryding kwam en hij weer als kantonnier kon gaan werken. De 'wegkrétser moest zorgen dat de paardentraktie niet een spoor makten. Met veel plezier heeft hy het werk als kanton nier verricht mar in 1969 werd hy afgekeurd. Hy geniet sinds die tyd van een pensioen. De gouden bruid Dien Mommen (74), was geboren aan de Deumeseweg en ging in Hei de naar school. Na het verlaten van de school moest zy uit gaan dienen by de boeren en daar had zy een goede leerschool. In haar huwe- lyksleven moest zy immer aanpak ken. Niet alleen voor de verzorging van man en 13 kinderen maar ook in en rond hun keuterytje. Omdat haar moeder vrij vroeg stierf moest zy naar huis om daar de huishouding te doen. Dat bleef zy doen totdat ze ging trouwen. Ze gingen toen by een tante aan de Beekweg wonen in de tyd dat haar man was ondergedoken. Later kon worden verhuisd naar het Volen tussen Heide en Veulen, een keuterytje met wat grond waar melkkoeien en 500 kippen gehou den werden was in die tyd al veel. Er werd verder klein fruit geteeld o.a. zwarte bessen, maar ook dat kwam ook veel op moeder de vrouw terecht Tben de kinderen wat gro ter werden had ze daar goede ar beidskrachten aan. Tbch had het paar nog tyd om zich in te zetten voor de Veulense gemeenschap. De gouden bruide gom was jarenlang bestuurslid van de Boemkermis Veulen, van de KVP, van de bejaardenvereniging bestuurslid van de personeelsvere niging van het buitendienstperso- neel van de gemeente. Een ontploffing van een gasfles was de oorzaak dat hun keuterytje aan het Volen in 1959 totaal af brandde. De gouden bruid heeft daaraan nog brandwonden overge houden. Dat keuteryye werd echter herbouwd en herrees schoner uit de as dan het voorheen was. In 1986 werd verhuisd naar de Nieuwlandstraat en men gewende zich daar uitstekend. De mooiste middagen van de gou den bruidegom, zo verteld hy zelf, bly ven zyn kaartmiddagen in Veu len en Heide, en dat al vele jaren lang. Eén avond wordt er thuis ge kaart, en dan doet de gouden bruid ook mee. Byna was het gouden feest niet doorgegaan want de gouden bruid kwam zo ongelukkig te vallen by haar thuis zodat ze beide polsen brak. maar toen bewees haar man dat hy over nog onbekende verple gersactiviteiten beschikte want hy verzorgde ze. Tevreden kykt het paar terug. Al hadden wy een groot gezin, hoger is er nooit geweest. Het was wel gezellig al was het ook hard Snelheidscontroles Vrydag werden weer snelheid scontroles gehouden op diverse 80 km wegen. Van 11.20-11.40 uur werden op de Midden Peelweg tussen Ysselsteyn en de Vredepeel 91 voertuigen ge controleerd. De snelheden varieer den van 91-119 km per uur. 34 Overtredingen werden ge constateerd. Van 12.10-12.20 ur werden op de Deumeseweg 95 voertuigen gecon troleerd waarvan er 34 te snel re den. De snelheden lagen tussen de 91 en 117 km per uur. Van 13.10-13.45 werden op de Wan ss um se weg 151 voertuigen ge controleerd waarvan 34 te snel re den. De snelheden lagen hier tussen 91 en 118 km per uur. Door het hoge percentage overtre ders zal de politie door bly ven gaan met deze snelheidscontroles. Ook binnen de bebouwde kommen zul len snelheidscontroles plaats vinden. Tractor was niet verzekerd Donderdagmiddag omstreeks 16.45 uur raakten op de Lollebee- kweg een personenauto bestuurd door een 36-jarige inwoner uit Casten ray, en een tegenmoetko- mende tractor, bestuurd door een 55-jarige inwoner van het Veulen met elkaar in botsing. De personen auto werd aan de linkervoorzyde beschadigd terwyl de tractor vry- wel geen schade opleip. De politie ontdekte dat de tractor niet verze kerd was. De bestuurder kreeg daar voor proces verbaal aangezegd. Omdat beide besturders tegen- strydige verklaringen aflegden vond enkele uren later een re constructie van het ongeval plaats. De rechter moet maar uitmaken wie schuld heeft aanpakken. We blikken nu terug met dankbaarheid over datgene wat wy samen hebben mogen beleven zo vertrouwde ons de gouden bruid toe. de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7. Veniay. Tel. 04780-82810 Bij Cor Paint werken goed leide kleur- adviseurs, die u adviseren bij een verantwoorde kleurkeus. Schoolstraat 5 Venray 04780-12567 100 Sproeiers gestolen Een 37-jarige inwoner van Oostrum deed aangifte van diefstal vna 100 koperen sproeiers van zyn aan de Spurkterdjjk geplaatste be- regeningsinstailatie. Die sproeiers hebben een gewicht van 50 kilo en een waarde van f. 4000,-. Familieleden... Zondag belde een bezorgde in woonster dat ze vanuit het raam van haar woning kon zien dat er en kele personen een woning aan de Langeweg binnen gingen terwyl zy wist dal die bewoners met vakantie waren. Ze dacht dat er inbrekers waren. De politie was snel ter plaat se en trof inderdaad enkele perso nen in die woning aan. Dat bleken echter familieleden te zyn die de vogels kwamen verzorgen. Tbch heeft de politie die tlpgeefster be dankt voor haar bellen want voor hetzelfde geit waren het inbrekers geweest Op dinsdag 10 augustus zal weer een diamanten huwelyksfeest ge vierd worden in de flat by het Schuttersveld. Het is een gelukkig diamanten paar dat nog iedere dag geniet van hum welverzorgde leven savond en zich verheugd uitziet naar deze grote dag, zeker nu de di amanten bruidegom dankzy de goede zorgen van het personeel van het ziekenhuis weer vertrouwen heeft die dag, waarna hy zo heeft uitgezien te mogen meemaken. In hun flatje opde zesde verdieping vernamen wy hun levensverhaal. An toon Scheepers (85) is geboren en getogen in Mierlo-Hout en moest als 12-jarige al meehelpen in de ko lenhandel van zyn ouders. Dat was in die dagen ^jouwen geblazen van de vroege morgen tot de late avond. Hy hield dat sjouwen ook het eerste jaar van hen huwelyk vol. Tben schakelde hy over naar de textiel handel van zyn broer. Met koffers vol textiel ging hy de boer op en kwam in het hele Oostbrandse en Noordlimburgc land. Onvoorstel baar om met drie koffers vol textiel per fiets de boer op te gaan. Er wa ren kapers op de kust want het ge beurde ook dat hy te laat kwam omdat een andere hem was voor geweest. In 1936 verhuisde hy naar Venray om vanuit de Marktstraat zyn han del in textiel voort te zetten. In 1938 werd verhuisd naar de Schoolstraat waar An toon, de oude ren zullen zich dat nog wel herin neren, het KNOPENHUIS vestigde. Dat was stofknopen maken en gespen, 'klaar terwyl u wacht', zo weet hy ons dat nog eens te verdui- deiyken. In de oorlog kreeg hy de waarschuwing dat hy in Duisland te werk zou worden gesteld. Om dat te voorkomen werd hy hulpbestel ler by de PTT. een funktie die hy na evacuatie nog enkele jaren uitoe fende, Het Knopenhuis en de han del in kleinvakartikelen werd weer voortgezet, totdat hy zich in 1972 liet saneren en verhuisde naar een flat aan de Haammakerstraat Marie Geubbels (85) is geboren in Arcen en Velden, maar omdat haar ouders naar Venray verhuisden bracht zy haar schooyaren hier door. Daarna, en ook dat was toen gebrukeiyk, werd ze verhuurd by de boeren. Dat betekende de boerin helpen met de hudhouding en mee aanpakken met alle boerenwerk. Tben haar ouders verhuisden naar Mierlo-Hout ging Marie werken op de textielfabriek van Tweka in Gel drop. Naar het werk te voet, later met de trant. In Mierlo-Hout opde kermis leerde zy haar man kennen en dat was een kennismaking voor het leven. De eerste tyd van haar huwelyk werkte ze nog op de tex tielfabriek. totdat het niet meer kon. Uit hun huwelyk werden 5 zoons en 2 dochters geboren enkele jaren geleden stierf een van hun zoons. Met de 12 kleinkinderen, hun aanhang en de 7 achterklein kinderen zullen hun diamanten feest meemaken. De feestdag wordt begonnen met een plechtige eucha ristieviering in de St Petrus Ban den Kerk die om 15.00 uur begint Dan gaat het gehele gezelschap naar zaal In Den Engel voor het ver dere feest Tydens de receptie, die gehouden wordt van 19.00 tot 21.30 uur, krygt iedereeen de gelegen heid het paar hun gelukwensen aan te bieden. Sterken Tben het paar het gouden huwe lyksfeest vierde, was de moeder van de bruid nog present op een leef tyd van 100 Jaar. Ook by dit feest zyn de 'sterken' qua leeftyd goed vertegenwoordigd. Liefst 18 naaste familielden broers en zusters van de bruid m bruidegom zullen hun diamanten feest meemaken en die variëren in leeftyd van 67 tot 92 jaar. Het diamanten paar zelf is 85 jaar en voor die leeftyd zyn ze nog zeer vitaal. Mogeiyk dat dit komt door dat ze tot voor enkele Jaren aktief waren in de volksdansclub voor Ouderen en dat ze veel hebben ge fietst en gewandeld, maar vooral dat ze op de hoogte wilden zyn met alles wat in Venray afspeelt In Ven ray hebben ze zich vanaf de eerste dag thuis gevoeld, of dat nu in de Marktstraat Schoolstraat de Haam- makersflat of de Schutterveldflat was. Tbon Scheepers was, is en blyft nog altyd een gezien figuur in zyn Venray, want voor iedereen die hy tegenkomt heeft hy een vriendeiyk woord over en toen het nog kan bood hy gaarne de helpende hand. In de Iiaammakersflat was hy nog enkele jaren concierge en om die funktie goed te kunnen uitoefenen moet men niet kontaktarm zyn, maar behulpzaam zo weet Tbon Scheepers ons zyn geheim te ver klappen. Nog steeds kan men Tbon aantreffen in het centrum als hy weer op weg is om boodschappen te doen. Tydens dat boodschappen doen komt het kan ook niet an ders, Tbon weer op de hoogte van het Venrayse nieuws.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 9