morgana "Ik ben geen journalist, ik ben een verslaggever" Duitse jeugd herdacht dertig jaar werken op Ysselsteyns kerkhof Kermis alleen is niet meer genoeg 20 TOT 50% KORTING f Het eind van de maand begint bij Morgana Frits Hovens 45 jaar in de journalistiek Politie denkt aan wraakaktie PEEL EN MAAS Spinoza-plaquette voor Peel en Maas-medewerker Ander amusement moet niveau kermis op peil houden PEEL EN MAAS Donderdag 29 juli - Pagina 5 politieberichten. Hy is op het poli tiebureau dan ook kind aan huis. Een politie die hij heeft zien veran deren van Rijkspolitie naar Ge meentepolitie en nu naar Regiopolitie. op de allerlaatste showroom-modellen (t/m 31 juli a.s.) slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144, Boxmeer, 08855 - 71488 's maandags gesloten - vrijdag koopavond VERBONDEN Zyn "neus voor nieuws" zoals dat heet, heeft een positieve invloed op Peel en Maas gehad. Het is vooral zijn verbondenheid aan dit blad, die hem nu nog, met een nieuwe ge neratie aan het roer, dagelyks voor Peel en Maas op pad brengt. Dage lijks, want vakantievieren kent Frits Hovens niet, ook niet nu hy bijna 75 jaar is. "De eerlykheid ge biedt wel te zeggen dat ik dit nooit zo lang heb kunnen volhouden als myn vrouw en kinderen niet ach ter my hebben gestaan. Aan m\jn kinderen werd weieens gevraagd of zij een vader hadden. Die was im mers nooit thuis". Hoelang Frits Hovens door wil gaan weet hij niet Zyn gezondheid laat het nog steeds toe om dagelijks met het lokale nieuws geconfron teerd te willen worden. "Zonder dat zal het moeilijk voor my zyn". ONDERSCHEIDEN In de berichtgeving van Frits Ho vens staat de mens altijd centraal. "Natrappen staat niet in myn woor denboek" stelt Frits Hovens, die veel lief en leed in zyn berichtge ving heeft opgenomen. Dat de mens centraal staat blykt ook uit zijn inzet voor het Duitse Militaire Kerkhof in Ysselsteyn. Va naf het begin heeft Frits Hovens by- gedragen aan de "verzoening over de graven heen". Een bydrage die hem in contact bracht met hoge Duitse funktionarissen. Zo werd hy in 1967 ontvangen door de toenma lige Duitse president, H. Lübke, ge volgd door een ontvangst door president Scheel in 1976. In 1983 ontving Frits Hovens van de Duitse regering de Bundesverdienstkreuz. Vorige week mocht hy van de Volks- bund fur Krieggraberfurzorge de Spinoza-plaquette in ontvangst nemen. Frits Hovens is by Peel en Maas de man van de politieberichtjes, de gouden bruiloften en de gemeente raden van Vierlingsbeek en Meerlo- Wanssum. Ook schryft hy over al les wat het Duitse Oorlogskerkhof in Ysselsteyn aangaat Hy doet dit nu al 45 jaar, met hart en ziel. On danks zyn 74 jaar denkt Frits Ho vens niet aan stoppen. BEHEERDER Frits Hovens starte zyn journa listieke loopbaan by het Dagblad voor Noord-Limburg Hy werd in ju li 1948 beheerder van het by kan toor, dat toen nog in de Grotestraat lag De werkzaamheden bestonden niet alleen uit het zorgen voor de berichtgeving hy moest er ook voor zorgen dat de bezorgers hun werk goed deden en ook deed hy de advertentie-aquisitie. Venray bestond toen nog uit rasechte Ven- raynaren en had nog geen 20.000 inwoners. Weldra merkte hy dat Peel en Maas in Venray goed was in geburgerd. De middenstand zag niets in het adverteren in het Dag blad en in 1949 werd dhr. Hovens ontslagen en vervangen door een goedkopere kracht Daarna werd dhr. Hovens cor respondent van De Gelderlander voor de regio Venray. Dit dagblad had in deze regio toen nog redely k wat abonnees. Behalve correspon dent voor De Gelderlander werd dhr. Hovens in de loop der jaren ook correspondant voor Brabant Pers, De Limburger, de NTS, de KRO, de Regionale Omroep Lim burg en zelfs de WDR. GEESTELIJK LEVEN In Venray stond in die jaren met name het geestelyk leven centraal, gezien de vele kloosters en gestich ten. "De invloed van de Geestelijk heid was ook veel groter dan nu" aldus Frits Hovens. Toch ziet Frits Hovens overeen komsten. "Missionarissen die op verlof zyn waren toen regelmatig onderwerp. Nu nog, maar wel min der in aantal. Politieberichten wa ren er toen minder, nu meer. Venray had toen te maken met een opkomst van de industrie, nu zijn het luchtmachtmilitairen die naar Venray komen. Tben waren het de Indië-gangers die naar huis kwa men, nu komen de militairen terug van Joegoslavië of Cambodja." Vanaf de begin 50-er jaren ging dhr. Hovens ook voor Peel en Maas werken als verslaggever. "Ik ben geen journalist, ik ben een verslag gever", zo houdt hy ook nu nog vol. Met veel inzet wist hy regelmatig primeurs voor de neus van anderen weg te "snoepen". Met genoegen denkt hy nog terug aan primeurs zoals de benoeming van burge meester Custers, de benoeming van burgemeester Schols in Den Haag en de oplossing van de moord op Sjang Zeegers. Voor dit laatste werd de opmaak van de krant tot ver in de nacht van woensdag op donder dag uitgesteld. BRUIDSPAREN Het waren niet altyd primeurs die van Frits Hovens' typemachine kwamen. In al die jaren heeft hij byvoorbeeld meer dan 400 gouden bruidsparen geinterviewd, talloze jubilea van verenigingen en perso nen, honderden raadsvergaderin gen in Meerlo-Wanssum en Vierlingsbeek en vele duizenden Zondag werd er een beginnende brand ontdekt aan de achterzyde van een woning aan de Klaproos. Daar was getracht brandende papie ren naast en onder de achterdeur te steken. Tydige ontdekking en snel reageren kon voorkomen dat de brand zich kon uitbreiden. Gezien de omstandigheden is hier duidelijk sprake van brandstichting. De zaak wordt door de politie hoog opgenomen. Men denkt dat hier sprake is van een wraakaktie, mede omdat de bewo ners meerder malen zyn gecon fronteerd met vandalisme aan en rond hun woning. De politie is met het onderzoek gestart en denkt binnen enkele da gen de dader te kunnen aan houden. 100 Injectiespuiten gevonden Personeel van Rijkswaterstaat vond in een greppel langs de Maas- heseweg een 100-tal injectiespui ten. Met de voorgeschreven voorzichtigheid werden de spuiten verzameld en naar het ziekenhuis gebracht voor vernietiging. Coenen nieuwe deken van Venray. voor onze verslaggever Frits Hovens nog een verrassing in petto. Dertig jaar geleden, toen het voor hel eerst mogelyk werd gemaakt dat Duitse jongeren naar Ysselsteyn kwamen om oorlogsgraven te verzorgen, werd dit mede gerealiseerd door de inzet van enkele mensen. Onder hen de toenmalige pastoor van Ys selsteyn, SJef Janssen, kapiteitn Timmemans (vroegere beheerder van het kerkhof) en Frits Hovens, verslaggever van ons weekblad Peel en Maas. In die tyd was er toch wel enige moed nodig om zich in te zet ten voor de verzoening over de gra ven heen. Voor dat werk. wat dhr. Hovens nu al dertig jaar doet, werd hem woensdag de Spinoza plaquet te uitgereikt Daarin staat een tekst van Spinoza gegraveerd: Vrede is niet de afwezigheid van oorlog. Vre de is een instelling tot het goede vertrouwen en gerechtigheid". De plaquette is de hoogste onderschei ding die de Volksbund kent. Hy werd voor het eerst in Nederland uitgereikt Bovendien viel deze uit reiking samen met het feit dat dhr. Hovens zich 45 jaar geleden voor het eerst op het Journalistieke pad begaf. Hierover elders meer in ons blad. Naast een plaquette voor dhr. Ho vens had dhr. Zepf ook een Spinoza plaquette voor kapitein Timmer mans. Deze was echter wegens ziek te afwezig. Hem zal op een later tydstip de plaqüette overhandigd worden. Politie verwijderde takken Er kwamen zondagmiddag by de politie twee meldingen binnen dat er takken op de rijbaan lagen van de Puttenweg en Timmermanns- weg in Ysselsteyn. Tengevolge van een onweersbui waren die takken van de bomen gewaaid en op het wegdek terecht gekomen. Door de politiepatrouille werden de takken verwyderd. De brandweer behoefde niet in aktie te komen. elke week nieuws Traditioneel vond vorige week woensdagmiddag de ontvangst i van Duitse jongeren in het I gemeentehuis van Venray Duitse jongeren, die hun vakantietyd doorbrengen met het verzorgen van graven op het Duitse militaire kerkhof in Ysselsteyn. Naast deze ontvangst werd er door de Duitse jongeren een krans gelegd by het Oorlogsmonument aan het Kerk- pad en by het centrale kruis op het kerkhof in Ysselsteyn. WAARSCHUWING In het gemeentehuis werden de jongeren, 36 leden van een pro testantse jeugdbeweging uit Kai- serstull (Baden Würtemberg), door locoburgemeester de Loo ontvan gen. Zy sprak in haar rede de waar dering voor het werk van deze jongeren uit. Zy liet echter tevens weten dat soldatenkerkhoven. zoals men die in Venray kent, als een waarschuwing moeten worden ge zien. "De kerkhoven moeten ons le ren dat wy nooit meer geconfronteerd mogen worden met oorlog." Mevr. de Loo vroeg zich daarom, in deze tyd waarin de haat tegen buitenlanders lykt te groei en, ook af of we dan nog niets ge leerd hebben. De jeugd uit Kaiserstull had deze boodschap in ieder geval wel begrepen. Het ver heugde de loco-burgemeester dat er nog zoveel jeugd is die hun vakan tie opoffert om te werken op een kerkhof. Zy wenste eenieder naast het werken ook een goede vakantie toe met veel contacten met de bewo ners van Ysselsteyn en Venray. Als blyk van waardering overhandigde zy een wapenschild van de gemeen te Venray aan pfarrer Götz, leider van deze groep jongeren. SPINOZA PLAQUETTE Hermann Zepf, die namens de Volksbund Deutsche Kriegsgraber- fursorge het woord voerde, had Morgen, vrydag 30 juli, begint de Venrayse kermis. Duizenden Venraynaren en mensen uit de omgeving amuseren zich zes da gen op de grootste kermis van Noord-Limburg. Voor de Venrayse ambtenaren Willy Sassen en Peter van Horen is de kermis dagelijks werk. Namens hun afdeling, openbare werken, zyn zy belast met de invulling en moeten ze zorgen dat alles nebjes verloopt. Sassen en Van Horen vormen een enthousiast kermisteam. De een met de uitgebalanceerde kyk op Venray en het vaderlandse ker- miswezen, de ander met het elan van een neo-prof in z'n eerste Tour de France. Het duo doet nog ander werk op het gemeentehuis, maar de Venrayse kermis be schouwen beide als hun exclusie ve werkterrein. Vorige week, anderhalve week voor de start van de kermis, gingen Peter van Ho ren en Willy Sassen een middag op werkbezoek in Tilburg, zoals bekend de grootste kermis van Nederland. Daar werd een nieuwe attraktie geopend -dit jaar nog niet in Venray- en waren een aan tal gasten aanwezig die ook hier present zyn. Een mooie gelegen heid voor Peel en Maas alvast ken nis te maken met de trekkers van Kermis Venray '93. "Kun je de spiegel even by stel len? Met die poster achterop kan ik niks zien door de achterruit", vraagt chauffeur Peter van Horen aan z'n naast hem zittende collega Willy Sassen. Die doet wat hem ge vraagd wordt en maakt ten over vloede melding van het enthousiasme van z'n collega. "Waar vind je nog zo'n ambtena ren?", zegt hy. "De poster van de kermis op de eigen auto geplakt", "In m'n stamcafé hangt er ook een", laat de bestuurder weten. We zyn op weg naar Tilburg, waar de kermis in volle gang is. De groot ste van Nederland, een juiste kwali ficatie die Willy Sassen echter niet zo veel zegt. "Het gaat om de sfeer, de gezelligheid en wat dat betreft zyn er ook andere kermissen die heel hoog scoren", zegt hy. Daarbij hoort ook Venray, hoewel de kermis hier zich qua omvang natuurlyk niet kan meten met byvoorbeeld Tilburg. Maar Venray heeft een goe de naam bij de exploitanten. Willy Sassen voelt zich daar deels verant- woordelyk voor. "We zyn al jaren bezig om de ker mis in Venray steeds gezelliger te maken en te promoten", zegt hy. "Dat kan niet van de ene dag op de andere. Je moet de exploitanten ook wat te bieden hebben. Het duurt een aantal jaren voordat je een goede relatie met die mensen hebt opgebouwd". Sassen noemt de redely ke standplaatstarieven en de onderhandse inschryving aantrek- kelyk voor de exploitanten om een keer naar Venray te komen, in plaats van naar Eindhoven, de grootste concurrent in het eerste weekend van augustus. Veel van hen willen daarna graag terugkomen. "Omdat ze ervaren dat de kermis in Venray leeft. Mensen houden er rekening mee met hun vakantieplanning. Er is wat te bele ven, het is gezellig", zegt Willy Sas sen. Collega Van Horen beaamt dat enthousiast: "We worden vaak al in december gebeld met de vraag wan neer precies de kermis valt het ko mendjaar. De mensen zyn dan hun vakantieplanning aan het maken". BASIS Zo heeft Venray zich de afgelopen jaren geschaard bij de Nederlandse topkennissen. Met bescheiden mid delen, want het kermisteam heeft geen grote budgetten ter beschik king. Dit jaar komt er circa 275.000 gulden binnen aan standgeld en gaat er 175.000 gulden uit aan kosten. Een ton blyft er dus over voor de gemeente. De Venrayse ho reca en de kermisexploitanten stry- ken een veelvoud daarvan op. Willy Sassen is desondanks niet in juichstemming over de toekomst van de Venrayse kermis. "Uit de kermis is promotioneel veel meer te halen. Dat is niet alleen mogelyk. maar ook noodzakelyk. Kermis al leen is tegenwoordig niet meer vol doende. Gezelligheid in het centrum komt er ook door terras sen, overal muziek, omlystende ac tiviteiten. Eigenlyk zou er, geiyktydig met de kermis, een Een blik van uit de Superbowl groot ander evenement moeten zyn. Een muziekfeest, jazzfestival, een concours hippique voor m(jn part We zyn dit jaar hardstikke bly met het initiatief van het elastiekspringen. Een attraktie die ons niets kost en veel mensen trekt Daarmee redden we het dit jaar wel, maar de concurrentie is groot Om dit niveau te houden moeten met name horeca en mid denstand meer doen. Alleen een terras buiten is niet meer genoeg. De kermis is een goede basis, net als de Venrayse bevolking. Maar om de topzaken in de toekomst te kun nen behouden heeft Venray de mensen uit de regio nodig. En die komen alleen als er iets te beleven is, want kermis is het overal", ein digt de kermismeester z'n mo noloog. 2,4 MILJOEN Om even over half twee arriveren we by een heuse wildwaterbaan, de attraktie die vandaag officieel geo pend wordt Sassen en Van Horen schudden druk handen, groeten en knikken. "Er zyn veel collega's hier", zegt Willy Sassen. "Van ge meenten die de kermis op een soortgelyke manier aanpakken als wy. Ik heb de kermismeester van Helmond al gezien". De exploitant heeft z'n best gedaan. Er wordt champagne geserveerd, ser veersters lopen met hapjes en iede re genodigde krygt een button. En een nat. pak, want een rilje in de wildwaterbaan, eindigt niet droog. Het handje schudden en praatje maken gaat verder op weg naar een treintje dat. op kosten van de ex ploitant het gezelschap over de ker mis rydt "Ik doe dit werk nu een jaar of drie, maar het is de eerste keer dat we samen onder werktyd een kermis bezoeken", zegt Peter van Horen, die zichtbaar geniet "Ik ga nu puur voor de kontakten, naar de kermis ben ik zaterdag al ge weest". Vrygezel Van Horen kombi- neert werk en plezier regelmatig op een kermis in Zuid-Nederland. Het Venrayse gezelschap maakt niet de hele promotierit mee. We stappen uit by het reuzerad. dat Sassen en Van Horen bewonderend bekijken. Volgend jaar staat er ook in Venray weer centje, verzekert het kermisteam. Het duo wil graag wat attrakties bekyken die ook naar Venray komen. Op weg naar de fbp Spin en de Super Bowl, de trekkers van Kermis Venray '93. passeren we de draaimolen en de vliegtuigjes van de familie Geven uit Venray. "Die staat ook al Jaren hier met z'n carrousel", zegt Wiily Sassen. "De vliegtuigjes doet z'n zoon", vervolgt hy als we de attrak tie passeren. Geven junior groet va nuit z'n kassa. En daar staat -ie dan: de 'Ibp Spin. Een soort grote bank. die vooruit en achteruit kan. schommelt en 360 om z'n as draait. Voorlopig staan er meer mensen voor de bank dan er op zitten. "Kyk". zegt Sassen. "Daar moetje op letten by de lokatiekcuze voor zo'n attraktie. Je moet wat vri je ruimte ervoor hebben, zodat de mensen kunnen kyken. Hy staat hier niet optimaal", concludeert hy. Toch zit de bank by de volgende rit al stuk voller. Mensen kyken eerst de kat uit de boom. De Top Spin is een splinternieu we en supermoderne attraktie van Italiaanse makely. Volledig compu tergestuurd. Dat is aan de stuurhut te zien. Nog nauwelijks gebruikt en voorzien van een indrukwekkend instrumentenpaneel. Erachter be vindt zich Willy Ordelman. de eige naar van de Ibp Spin. Hy legt graag uit wat de machine allemaal kan en demonstreert de mogeiykheden. "Ik kan nu de 'loop' achteruit hand matig". zegt hy, de handen bewe gend tussen Joystick en drukknoppen. "Tenminste als -ie vol zit Maar dat vergt oefening". Een stukje kermis-ambacht dat niet meer nodig is. want de computer kan dergeiyke kunststukjes feilloos besturen. Op het beeldscherm volgt de operator de bewegingen van de machine schematisch en in kleur. De Top Spin kost compleet onge veer 2.4 miljoen gulden. Een fikse investering, maar de heer Ordel man ziet het wel zitten met de at traktie. "Natuurlyk moet je afwachten wat er komende Jaren weer aan nieuwigheden op de markt komt, maar de Ibp Spin is ze ker niet wat wy noemen een 'een dagsvlieg'". Ordelman heeft daarnaast nog twee attrakties op de Tilburgse kermis. De naast de Top Spin staande Super Bowl. ook op de kermis in Venray, is san een broer. De wereld van de kermisexploitan-, ten in Nederland is klein.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5