Het geheim van de witte vrouwen De laatste aanwinsten van het museum een 2öü rgola. Rabobank AGENDA Venrayse kunstenaar Peter van Rijswijk blij met deelname '93 Geheimen' Ingebroken in personenauto En zoë was 't ien VenroL is 'n welkom vakantiekado Verkrijgbaar in de boekhandel Oudervereniging 'Ons Genot' Landweert Lokale boeiend en radio: verslavend ^sintratuin DOE MEE MET HET LITERAIR CAFÉ OP VAKANTIE? DENK AAN UW REISVERZEKERING! Rabobank. Aangenaam. Bibliotheek- nieuws Wereldwinkel Venray Honingslinger Demonstratie PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 29 juli Pagina 3 Amsterdam, Enschede, Sittard, Maassluis, Schiedam. Daarvan daan kwamen de kunstenaars die tot nu toe in het kader van de ma nifestatie '93 Geheimen' in Peel en Maas nader werden belicht Waar je vandaan komt is onbe langrijk, zeker in deze tyd waarin de wereld zo vaak een dorp ge noemd wordt Chauvinisme is ons vreemd in het verenigd Europa. Maar evengoed is het wel leuk te zien dat er ook kunstenaars uit de omgeving meewerken aan '93 Ge heimen'. Eén van hen is Peter van Ryswyck, die al sinds 1986 als beeldend kunstenaar in Venray werkt Vreemd genoeg is '93 Ge heimen' z'n eerste tentoonstelling hier. Werken van Van Ryswyck zijn al geëxposeerd van Texel tot Zuid- Limburg. In galerie Fhenza in Eind hoven is permanent werk van hem te zien. Alleen in Venray exposeer de Peter nog nooit "Toevallig", zegt hy aanvankelyk. Later legt de kunstenaar er iets meer van uit. "Ik moet by mezelf beginnen. Ik werk nogal teruggetrokken. Ze zeggen wel eens dat ik te bescheiden ben. Het tweede is de schrale voedings bodem voor kunstenaars hier: een dun bevolkt gebied, weinig in dustrie en nauwelyks een cultuur beleid". Hy lykt er niet onder gebukt te gaan, al schreef hy voor '93 Gehei men' graag in. "Dat het in Venray gebeurt is al heel aardig, want de re gio loopt nu eenmaal niet voorop wat kunst betreft, maar belangry- ker is nog het niveau van de mani festatie. Ik geloof dat veel mensen niet beseffen wat Venray met '93 Geheimen' in huis heeft", zegt hy. By de selectie heeft het feit dat Pe ter van Ryswyck in Venray is gebo ren en hier werkt niet meegespeeld, verzekert mede organisator Joop Wismans. "Hy maakt in onze ogen goed werk, dat is de basis" zegt hy. NATUUR EN VERBEELDING Voor de manifestatie heeft Peter zich laten inspireren door de titel en het park. Geheimen, natuur, Venray, de Peel, ondoorgrondelijk, mysterieus. Dat zijn de woorden die de gedachtengang weergeven die hebben geleid tot Peter van Rys- wycks bydrage. "In een boekje over de Peel las ik iets over de verhalen van de witte wieven. Vrouwen in witte gewaden die over de moeras sen zweefden. In werkelijkheid wa ren het waarschijnlijk flarden nevel rond een groepje berkebo men, maar in de verbeelding van de bange mensen werden het witte vrouwen. Dat heb ik als uit gangspunt genomen: iets uit de na tuur dat uiteindelijk iets wordt van de verbeelding van de mensen". In de uitwerking moeten beide herkenbaar zyn; de natuur en de verbeelding. Als de menselijke ver beelding met vormen uit de natuur aan de gang gaat, wordt de werke lijkheid vaak veranderd en ver vormd. Dat gebeurt ook in het werk van Peter van Rijswijck. Hy bevindt zich als kunstenaar op het grote ter rein tussen het figuratieve en het abstrakte. Dat levert volgens hem veel spanningsvelden op. Hoe abstrakter je werkt des te meer kan de toeschouwer er zelf aan toevoe gen. Aan de andere kant treedt het gevaar op dat je het zelf niet meer spannend vindt en dat is ook niet de bedoeling. Zeker niet by Van Ryswyck. Hy is in eerste instantie kunstenaar voor zichzelf. "Het is het mooiste beroep van de wereld", zegt hij in een en thousiaste bui. "Je bent in de gele genheid om watje van binnen voelt driedimensionaal neer te zetten. Eerst voor jezelf, maar het mooiste watje kunt bereiken is dat anderen er ook iets van zichzelf in zien en er hun eigen verhaal bij kunnen maken". Toen Peter (39) in 1986 van de Kunstacademie in Maastricht af kwam, waar hy grafische vormge ving studeerde, werkte hy vooral abstrakt, met strenge wiskundige figuren. Voorbeelden daarvan zyn de keramische werken die hij maakte met de intarsia-techniek, een moeilyke techniek waarbij ver schillende soorten klei in één werkstuk gebruikt worden. De laatste jaren heeft hij weer meer in teresse in mensfiguren, nadat hy kennismaakte met het werk van de Belg Jos Vermeersch. Opgeleid als keramist heeft Peter van Rijswijck zich vanaf het begin niet beperkt tot de klei. "Het mate riaal dat het beste by het doel past kies ik uit", zegt hy. In de praktyk zijn het vaak klei, metaal, maar ook glas. Een voorbeeld daarvan is ook het ontwerp dat Peter heeft ge maakt voor een objekt dat het Ven rayse bedrijf Interstyling moet gaan sieren. Z'n eerste opdracht voor een ruimtelijk objekt in Ven ray. Het is nog in de ontwerpfase, maar de kunstenaar denkt aan een stalen frame met daarin gekleurd glas. Als de opdracht doorgaat is het werk waarschijnlijk te zien in één van glazen 'uitstulpingen' in het pand aan de Leunseweg -onderdeel van de voormalige melkfabriek-. Een 23-jarige inwoner deed aan gifte van inbraak in z(jn aan de Vel- tumse Kleffen geparkeerde personenauto. Met geweld was de toegang tot zyn auto verkregen. Ontvreemd werd de radiocas- settspeler, enkele cassettebandjes, persoonlijke bescheiden en autopa pieren. voorwerpen 'Wat Venray bewaarde' Doel van het Venrayse museum is het bewaren, ordenen, bestuderen en conserveren van by voorkeur streekgebonden voorwerpen van historisch belang. Deze voorwerpen worden regelmatig tentoongesteld. Het is echter niet mogelyk alle voorwerpen gelyktydig te expose ren. In de tentoonstelling 'Wat Ven ray bewaarde' is een deel van de wisseltentoonstelling ingericht met de laatste aanwinsten van ht museum. Enkele opvallende uit eigen bezit zyn: een 19de eeuws weefgetouw, dat door vrijwilligers weefklaar ge maakt is (een demonstratie weven kan gegeven worden op aanvrag); gebruikskoper; weegwerktuigen; voorwerpen, die te maken heb ben met verlichting en verwar ming; en schilderyen, foto's en tekeningen van 'oud Venray'; Buiten staat een eikenhouten put, die onlangs is opgegraven in het Brukske. (deze put dateert uit de karolingische tyd rond 800 na Christus. Door alert reageren van de Archeologische Werkgroep Ven ray is deze put gaaf uit de grond ge komen en geconserveerd.) Naast de genoemde voorwerpen met eigen depot is een vaste collec tie te bewonderen zoals kleder drachten, gildezilver, munten, devotionalia en archeologie. In de wisseltentoonstelling zyn tevens te bezichtigen voorwerpen uit de steen koolmynbouw en een mooie verzameling mineralen. Op dinsdag 20 juli ontving het museum, in aansluiting aan de mynbouwtentoonstelling een groot aantal Venrayse oud- mynwerkers met hun echtgenotes. Geluidsopnames van dit gezellige samenzyn kon u beluisteren op de plaatselyke radio. Het museum is geopend iedere woensdag zaterdag en zondag van 14.00-17.00 uur. Groepen op af spraak. Museum 't Freulekeshuus is ge vestigd aan de Eindstraat 8, tel. 04780-83880. By voldoende deelname organi seert het bestuur van de oudervere niging voor haar leden op dinsdag 24 augustus 1993 een dagtocht naar de Ooypolder en een bezoek aan pa leis 'Het Loo'. Vertrek 8.30 uur af by wykcentrum 't Stekske' geplande terugkeer 19.30 uur. Het volledige programma zullen wy by onze le den aan huis bezorgen. De reis wordt verzorgd door Munckhof- reizen te Horst By een aanmelding van 40 personen gaat de reis door. In verband met de capaciteit van de bus kunnen maximaal 50 personen aan deze dagtocht deelnemen. Lokale Omroep Venray zoekt vrijwilligers Het gaat niet slecht met de Lokale Omroep Venray (LOV). Na enkele ja ren van vallen en opstaan 'staat' de omroep nu stevig in de steigers. Fi nancieel en bestuurly'k is de zaak op orde en qua programmering ligt de LOV eveneens redelijk op koers. Alleen de belangrykste factor in een succesvolle organisatie, de mens, is wat ondervertegenwoor digd. Daarom is de omroep gestart met een actie om circa 45 radio- actieven te werven. Gezocht worden enthousiaste werkers. Dat is het belangrijkste criterium waaraan nieuwe vrijwilli gers moeten voldoen. Voor het over ige kan de LOV eigenlijk zo'n beetje iedereen gebruiken: jonge mensen, ouderen, technici, plaat^jesdraai- ers. Maar vooral mensen die een nieuwsneus hebben of dat orgaan willen ontwikkelen. Want de om roep wil haar informatieve taken gaan uitbreiden. Zowel qua zendu ren als in kwaliteit Ook het aantal uren dat iemand in de hobby radio maken kan of wil steken is van ondergeschikt belang De LOV kent vrijwilligers die er per week 20 uur insteken en mensen die enkele uren per maand voor de omroep in touw zyn. Het gaat om het enthousiasme en om de huidige groep van 25 vrijwilligers wat meer armslag te geven. Want de belasting voor zo'n kleine groep om elke dag de radio in de lucht te houden, wordt op den duur natuurlijk te groot Zelfs kennis van het radio maken is geen vereiste om een gewaardeerd LOV-medewerker te worden, even min als vastomlijnde ideeën of kant en klare programma's. Geschikte vrijwilligers kunnen by de omroep zelf een technische of presentatie- opleiding krygen. Er zit maar één maartje aan het vrywilligerschap van de LOV. Vol gens de huidige medewerkers schynt het verschrikkeiyk versla vend te werken. Eenmaal besmet met het virus van de lokale omroep, laat radiomaken je niet meer los. Wanneer dat geen bezwaar vormt, zou u eens contact kunnen opne men met hoofredacteur Cees Mat- thysen. Dennenoord 18, Venray, tel. 04780-13656. U kunt ook de studio bellen voor een eerste kennisma king Het telefoonnumer daarvan is 04780-12362 of 27269. Tydens Venrayse kermis is de Loka le Omroep Venray dagelyks live va naf het kermisterrein in de lucht met muziek, interviews en informa tie. In de buurt van de LOV-stand in de Hofstraat is altyd iemand die meer informatie kan geven over de boeiende hobby van lokale radio Maar een schutting, schuurtje of scherm ziet de clematis ook graag. Als ze maar kan klimmen op een plaatsje in de zon. Keuze uit diverse kleuren. Hoogte 90 cm. Van 8,95 voor WARENHUIS VENRAY Langstraat 133, tel. 0478088585. Aanbtedng is geldig een week na verschimng m deze krant ol zolang de voorraad strekl Literair café Venray-regio De opgave, waarvoor wy onze le zers en lezeressen in de juli-maand stellen, beloont de oplossers van het vraagstuk zelf al. Zy zullen ge nieten van het prachtige gedicht, waarvan onderstaande regels het slot vormen. uant liefde en het besef van liefde daaraan ontsteken ogen en stemmen hun licht daarin ontbloeien de lippen daaruit ontstaat het gedicht Wie is de auteur van bovenstaan de versregels en hoe luidt het ge dicht, waaruit deze regels afkomstig zyn? Inzendingen voor vrydag 13 augustus a.s. sturen naar het secre tariaat van het Literair Café Venray- regio, Rochusstraat 1, 5801 RR VENRAY. Door drie inzenders werd de goe de oplossing gevonden van het juni-vraagstuk. Tien punten is hun deel. De gevraagde versregels waren afkomstig uit een gedicht van Jan Engelman: "Vera Janacopoulos". Het is de naam van een Griekse zangeres. De poëzie van Engelman is het bewys hoe muziek en poëzie elkaar kunnen naderen, hoe woor den, losgezongen van hun beteke- nis, muziek worden. Om de klankwerking van de woorden en het ritme van de versregels is dit ge dicht beroemd geworden; Engel man schryft er niet voor niets als ondertitel "Catilene" boven! VERA JANACOPULOS Cantilene Ambrosia, wat vloeit mij aan? uw schedelveld is koeler maan en alle appels blozen de klankgazelle die ik vond hoe zoete zoele kindermond van zeeschuim en van rozen o muze in het morgenlicht o minnares en slank gedicht er is een god verscholen violen vlagen op het mos elysium, de vlinders los en duizendjarig dolen Gedurende de komende periode zal er elke 4e donderdag van de maand een citaat van een of meer dichtre gels verschynen in Peel en Maas. Per keer vallen er 10 punten te ver dienen. 5 punten voor de juiste titel van het gedicht en 5 punten voor de juiste naam van de dichter. De koplopers vergrootten hun voorsprong. Op de le plaats staan gebroederlyk/gezusterlyk naast elkaar: Mevr. L.M. Colsen en Dhr A. Leys- sen beiden met 40 punten. Daarachter volgen Dhr A.L. Kroft met 30 punten. Mevrouw L. Receveur-v.d. Horst met 20 punten. Mevr. B. de Wit met 10 punten. Houd goede moed! Wie in decem ber de meeste punten heeft be haald, zal proeven hoe het zoet der overwinning smaakt! Veel plezier! Donateurs kaarten 1993-1994 Gaarne nodigen wR iedereen uit om donateur te worden van de Stichting Literair Café Venray- regio. U kunt dit doen door mini maal f 20,- over te maken op Ban krekeningnummer 132 594 250 Rabobank Meerlo (postgiro- nummer Rabobank 10 54 648) Ln.v. Stichting Literair Café Venray-regio. Indien u vragen of suggesties heeft over het werk van het Lite rair Café, dan kunt u terecht by Harry Theunissen, Rochusstraat 1, Venray. Tel. 04780-82948. TIMMERWERKEN vvoor: ramen, deuren, kpzijnen uyvirig IJ. van de Ligt Wanwum, I De Cuyperstrsat 37 04784-2184 In de vakantieperiode is de biblio theek gesloten van maandag 26 ju li to en met zondag 8 augustus. Denk in de vakantie eens aan de bi bliotheek! Wie ons de leukste kaart stuurt maakt kans op een bibliotheek- of boekcnbon ter waar de van f. 25.-. De grondgedachte voor het ont staan van de Wereldwinkel is het rechtstreeks importeren van pro- dukten uit de Derde Wereld van kleinschalige organisaties. Deze or ganisaties ontvangen zo een recht vaardige prys voor hun produkten. Het verschil met veel hulpprojek- ten ls dat er niet tydciykc hulp wordt geboden, maar dat het om iets struktu reels gaat. namely k ge wone handel! Het motto is: 'no aid. but trade!'. Een van de grootste handelsbelem meringen voor de Derde Wereld is de hoge tariefmuur die de Verenig de Staten en EUropa hebben opge trokken voor de import van Derde WEreldprodukten. Voor een ruw produkt hoeft een lager omportta- rief betaald te worden dan voor een afgewerkt produkt Om een voor beeld te geven: voor ruwe. onge brande bonen geldst een tarief van 4%, voor gebrande bonen 12 Het grootste deel van de winst van een gronddstof wordt gemakt nd de In voer in Nederland. Door de hogere importtarieven blyft de status-quo gehandhaafd. Iedere dag is de Wereldwinkel open en wel: maandag 12.00-17.00 uur; dinsdag t/m donderdag 14.00- 17.00 uur; vrydag 14.00-21.00 uur en zaterdag 10.00-16.00 uur. Vlag uit winkel open! Voor meer informatie tydens ope ningsuren: tel. 88571. U kunt ook terecht by An Wondergem, tel. 84545 of Karla Menger, tel. 88005. Tydens de kermisweek is de We reldwinkel gesloten. OP het Zoemhüske, de modelby- enstand van de Imkervereniging Horst e.o., wordt elke eerste zondag van de maand een by een komst ge houden met een speciaal thema. De openstelling in augustus is op zon dag 1 augustus van 11.00 uur tot 13.00 uur en zal in het teken staan van het honingslingeren. De byen hebben gedurende de maanden juni en jli weer volop ho ning kunnen halen op de vele soor ten bloeiende drachtplanten. Dit zyn bomen, struken en bloemen waar de byen veel honing en stuif meel op halen o.a. de acasia's, bra men, lindebomen, vuilbomen (misschien onder de naam pegge- hout of sporkelhout beter bekend), rozen en vele andere planten in de tuin en berm. Aanstaande zondag kunt u zien, hoe de byen de honing opgeslagen hebben in de ramen, die in de by- enkast hangen. De imker haalt de zegeltjes eraf en de honing kan uit de raam geslingerd worden. Dit is een van de spannendste dingen, die een imker moet doen. De byen hal heeft een mooie de monstratieruimte met ondermeer vitrines, waarin veel over het byen- leven te zien is. Wanneer u wilt weten, hoe dat ho ningslingeren in zyn werk gaat of hoe het byenleven eruit ziet, komt u dan zondagmorgen 1 augustus om 11.00 uur naar het Zoemhüske. De toegang is gratis voor jong en oud. elke week nieuws ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van W. Bloemen. R.E. Gabeler, T. Lankveld, II. Schreven en J. Wittgen: H. SCHRAVEN Stationsweg 15, tel. 81465 Weekenddienst voor de patiënten van P. Corver, G. van Loon. E. de Muinek Keizer. A. Coenen, F. Schmeetz. I). Vercauteren en J. de Vocht: 31 JuILl augustus K. de MU1NCK KEIZER Paterestraat 60, tel. 88800 7 en 8 augustus G. van LOON Patersstraat 60, tel. 88800 Weekenddienst voor de patiënten van dr. Keyzer en dr. \fen Dongen: 31 Juli-1 augustus DR. Van DONGEN PasL Jeuckenstraat 6, America tel. 04764-1707 7 en 8 augustus DR. KEUZER Van Beurdenweg 10, Ysselsteyn tel. 04780*41777 vrydag 18.00 lot zondag 24.00 uur Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data by de ge noemde doktoren terecht: 's morgens vari 10.00 tol 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEK EN VER VOER fél. 077-575757 ONGEVALLEN fél. 06-11 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN 31 juli en 1 augustus DE MONNIKSKAP Paterslaan 2, tel. 80140 7 en 8 augustus 8T. ODA Passage 1, tel. 81255 van vrydagavond 18.00 uur tot vol gende week vrydag. Openstelling: zaterdag van 9.00 lot 13.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur Verder alleen voor spoedgevallen (via het nachtluilye) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YS8EL8TEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar: 31 juli-1 augustus S. BILLET, tel. 81458 DIERENKLINIEK VENRAY E.M. Ruymbeek, J.M. van Winden. W.H.M. de Vocht, R.C. Goedegebuure en V. Geurts. Behandeling in het weekend vol gens telefonische afspraak 31 juli-1 augustus W. de VOCHT Oude Oostrumseweg 26, tel. 81336 DIERENARTSENPRAKTIJK W.H. Kremer. W.G.AM. Loonen, G.W. Gelling en R. Eelderink. Behande ling kleine huisdieren zaterdag en zondag volgens afspraak 31 juli-1 augustus a GELLING Vlasakker 1, Oostrum, tel. 10956 7 en 8 augustus W. KREMER Mgr. Nolensstraat 12, tel. 81000 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktyken van mevr. Raay- makers, mevr. Van Eerten. mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren 31 juli-1 augustus H. van EERTEN Jan Poelsweg 2a, Ysselsteyn tel. 42116 7 en 8 augustus A. RAAYMAKERS Horst, tel. 04709-6538 vanaf vrydag 12 uur lot maandag 8 uur VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktyk van mevr. Van Eerten en mevr. Tiggelo ven wordt vanaf maandag 8 uur tot vrydag 12 uur waargenomen door week 31 en 32 H. van EERTEN Jan Pbelsweg 2a Ysselsteyn tel. 42116 De betaalbaarheid van het ware limousine gevoel blijkt uit de leaseprijs voorde Rover 820 LE: 1.380,- per maand (bij 48 mnd/20.000 km per jaar). Dat de CD-speler (Philips DC 964) gratis is, klinkt u ongetwijfeld ook als P" f\f\ muziek in de oren. Rover 800 vanaf \J vJ Rover 820 LE standaard met oj. centrale portiervcrgrendcling via infrarood afstandsbediening, in hoogte verstelbare bestuurdersstoel, elektrisch verstelbare en verwarmde buitenspiegels, alarm, groen getint en warmtewerend glas. Vanaf 820SLE: ABS en elck trut h schuif/kanteldak. Genoemde leaseprijs is exclusief BTW. 3^o AMV "SMAKTERHEIDE", VENRAY, Industrieterrein Smakterheide, Tel. 04780-8 10 32

Peel en Maas | 1993 | | pagina 3