PEEL EN MAAS 1 ooo Het geheim van het theehuis Renovatie Theehuis vordert Order Mercedes Benz voor Inalfa Ontbijten met de jas aan Kindervakantiewerk 1993: Toch weer voldoende leiding voor CÜI\l>AhVï Ziekenhuizen en Van Gogh Instituut gaan nauwer samenwerken Vincent van Gogh Instituut gaat provinciaal meldpunt Korsakov-patiënten opzetten .Amsterdams duo zorgt voor 'tijdelijke opklaring' tijdens '93 Geheimen' Nieuwe straatnamen op terreinen van Gogh Instituut Zwemmen verboden Bedrijf gaat frames voor vrachtwagenstoelen maken Gemeente schorst ambtenaar PEEL EN MAAS De Venrayse Kunstkring, orga nisator van de manifestatie '93 Geheimen' heeft zo links en rechts behoorlek wat krediet en krygt dan dingen voor elkaar die anderen niet lukken. Maar soms moeten ook Joop Wismans cs het hoofd buigen en is een bepaald voornemen in de praktijk niet uit voerbaar. Zo is het in het geval van het Amsterdamse kunstenaars duo Giliam Se Gort Voor '93 Ge heimen' diende het tweetal een plan in om een deel van het thee huis in het Odapark permanent van een wandschildering te voor zien. Dat gaat niet door, maar Gili am Gort hebben een alleraardigst alternatief bedacht 'De opklaring van het theehuis' is de titel. Het theehuis zal er be hoorlijk van in de wolken geraken. Het centrale gebouw in het Oda park wordt namelijk voorzien van een krans van kleurrijke wolken. De wolken, ruim een meter in doorsnee, worden door Giliam Gort beschilderd. Rondom het ge bouw dryven in totaal veertien wol ken voorbij. Ze zyn gemaakt van plaatmateriaal en met beugels be vestigd, zodat ze helemaal vry han gen van het theehuis. Het oorspronkelijke plan was om i een deel van het gebouw te be pleisteren en daarop de wandschil dering aan te brengen. Dat plan kreeg wel de steun van de stichting Odapark en ook van de Venrayse Kunstkring, maar stuitte op het 'nee' van de monumenten com missie. GROTTEN Jan Giliam en Ben Gort zijn 'gespecialiseerd' in het maken van schilderijen op bestaande onder gronden. Veelal zijn dat bouwwer ken of delen ervan. Het Amsterdamse duo be-schildert sinds een jaar of drie gevels, vloe ren, plafonds en balkons. By parti culieren, maar sinds kort ook in openbare gebouwen en by bedrij ven. Geen kunst tegen de muur, maar rechtstreeks erop. Hoewel niets nieuws, zyn er maar weinigen die het doen. Het begon voor Jan en Ben name lijk in 1990 tydens een reis door de Pyreneeën. Daar zagen ze de be roemde prehistorische tekeningen in grotten en op rotsen. Weer thuis ontstaat de eerste vloerschildering. "Schilderen op vaste ondergrond is al eeuwenoud", zegt Ben Gort. Hij wyst op de wandschilderingen in het oude Egypte, de mozaïeken uit de Romeinse tyd, de fresco's. De mensen lieten iets achter in een omgeving. "Tegenwoordig zie je het haast niet meer", vervolgt de kunstenaar. Schilderyen worden gemaakt, ingelijst en krygen ver volgens ergens een plaats. Wy laten ons schilderij net als vroeger ach ter op de wand of vloer". Behalve dat het werkstuk er wordt achtergelaten, wordt het ook ter plekke gecreëerd. De omgeving en de ruimte bepalen daardoor veel sterker het uiteindelijke resultaat dan wanneer een werkstuk in het atelier tot stand is gekomen. Zeker omdat Giliam Sc Gort volledig asso ciatief werken. De voorstelling komt tot stand doordat de kunste naars al werkend voortdurend op elkaar reageren. Jan Giliam: "Door samen te schilderen dagen we el kaar voortdurend uit. Zo verleg je grenzen, ga je verder dan wanneer je alleen bezig bent". Die werkwyze is voor het duo dan ook essentieel. Van begin tot einde worden hun schilderijen samen gemaakt. Dat zie je er niet aan af. Het lykt alsof één schilder aan het werk is geweest. Het resultaat van elkaar wederzyds totaal vertrouwen. Gili am: "Ieder van ons heeft z'n eigen handschrift, maar samen ontstaat er een nieuwe hand van schrijven". DEFINITIEF Schilderen op een 'onroerende' ondergrond is iets heel anders dan op verplaatsbare dragers. Het is minder vrybly vend en meer defini tief. De kijker is tevens de gebrui ker, die meestal veel uren 'in het kunstwerk' doorbrengt. De op drachtgever moet er zich dus wel een beetje prettig by voelen en er ook na langer tijd nog nieuwe din gen in ontdekken. Dat is ook de re den dat Giliam Sc Gort abstrakt en associatief werken. Een afbeelding is hen 'te eenvoudig', na relatief kor te tyd is de kyker de schildering moe. Anderzijds moet een schildering in een hal of in een badkamer ook blyven zitten. De gebruiksaspecten spelen dus ook een rol. Afhankelyk van het gebruik komen er over de tekening -gemaakt met spuitfverf, kryt, acrylverf of viltstiften- één of meer slijtlagen. Verf en afdeklagen zyn uitvoerig getest op duurzaam heid en zo min mogelyk milieube lastend. Een schilderij op vloer of wand kost de schilders dan ook on geveer een week, vooral vanwege de droogtijd van de laklagen. In de werkplaats van de aanne mer Raedts is het werk aan de nieuwe kozijnen van het Thee huis in het Odapark afgerond. Tij dens noodzakelijke sloopwerkzaamheden in het Theehuis bleek dat het ook nodig was de bewerkte plafondbalken te vervangen. Deze worden op het moment volgens het oorspronke lijke ontwerp nagemaakt Na de bouwvakantie plaatst Raedts de kozijnen en balken en zal het Theehuis binnen de kortste keren weer wind en waterdicht zijn. De daken van de bijgebouwen zijn in middels dicht en er is al veel houtwerk aan het gebouw ver vangen. Langzaam maar zeker komen de gelden voor de restauratie van het Theehuis en Odapark binnen. Kon den we al bijdragen melden vn de Industriële Club Ven ray. Rank Xerx, Inalfa, Nelissen van Egteren en Kersten Wanssum, inmiddels zyn er ook difinitieve toezeggignen binnen van Thomassen Modehuis, Venray, en van Kusters Bouwmate rialen, Heide. Bouwbedrijf Verhoe ven heeft toegezegd de monumentale ingang van het park aan de Merseloseweg te renoveren, Janssen Bouwbedrijf in overleg met Raedts werkzaamheden aan het Theehuis verrichten en Ver enigde Bedrijven Janssen Sc De Jong Horst heeft zich bereid ver klaard in het voorjaar van 1994 een aantal wegen in het park te verbete ren en te verharden. Aannemersbe drijf Maessen Ysselsteyn, zal grond- ensloopwerk verrichten. Een aantal ondernemers heeft bedragen toege zegd en beraadt zich op de hoogte ervan. Ook particulieren hebben inmiddels bijdragen overgemaakt Inmiddels is gebleken dat de heer Jan Houben van Houbensteyn Hol ding B.V. Ysselsteyn, een jaar of ze ven geleden by de gemeente Venray een aardig bedrag heeft gedepo neerd met de opdracht het te beste den voor renovatie van Theehuis en Odapark. Stichting St Odapark ver heugt zich by voorbaat op ont vangst van dat bedrag dat met rente op rente inmiddels wel flink ge groeid zal zijn. Het bestuur van de Stichting St. Odapark verwacht in de loop van de komende maanden het financiële plaatje voor de reno vatie van Theehuis en park gevuld te hebben. De voorbereiding voor de herin richting van het park gaat ook gestaag door. Op 24 augustus zal de werkgroep die de groene renovatie, voor het eerst vergaderen. Voor deelname aan de werkgroep zijn uitgenodigd de Jeugdnatuurwacht, de Imkervereniging, het IVN en de heren Joep Vaessen, Ed van der Zwet en Gerrit Linders. Ook heeft het bestuur de aanvraag voor be noeming van een beheerder van Theehuis en Odapark op de rails gezet Eén van de weinige draagbare wer ken van Giliam Gort, een schilde ring naar een werk van Ltdins Schiller. Het is met spuitver/, viltstift en pastelkrijt gemaakt op hout en daarna voorzien van een slijtvaste afdeldaag. SCHOUWBURG Ben Gort en Jan Giliam werken tot nu toe vooral voor particulieren. De bedoeling is om in de toekomst meer openbare ruimten te gaan be schilderen. Momenteel werken ze aan een apotheek in Amsterdam. In november vertrekt het duo naar de VS om daar by een bedryf de en tree te gaan beschilderen. Een openbaar gebouw als het theehuis is het eerste in z'n soort waar de Amsterdammers aan gaan werken. Als het aan Giliam Sc Gort ligt hoeft het daar niet by te blyven. De kunstenaars hebben een voorstel gedropt bij het schouwburgbestuur voor een wandschildering op de westelijke gevel van de schouw burg. De muur aan de Merseloseweg is inderdaad niet het fraaiste stuk architectuur in Venray en kan best wat aankleding gebruiken. Giliam Sc Gort vinden een schouwburg bo vendien een uitermate geschikt ob ject Een cultuurtempel kan wat hen betreft best wat meer culturele uitstraling gebruiken. Misschien een goed idee voor het schouwburg bestuur om na 10 september het Odapark eens te bezoeken... Voor hun bydrage aan '93 Gehei men' zoeken Giliam «Sc Gort nog een of meer sponsors. Omdat de kunste naars slechts een kleine vergoeding krygen voor deelname aan de ma nifestatie en kunst maken nu een maal geld kost, is het duo by bedryven op zoek naar financiële ondersteuning voor hun project. In ruil daarvoor willen de Amsterdam se kunstenaars een nader te bepa len object in het bedryf beschilderen. Geïnteresseerden kunnen kontakt opnemen met Gili am Sc Gort, Louise Wentstraat 35, 1018 MS Amsterdam, tel. 020-6224468. De afgelopen weken zyn wegen en paden op de terreinen van het Vincent van Gogh Instituut van een naam voorzien. De aangelegen ge bouwen hebben gelyktydig een huisnummer gekregen. De straat namen zyn ontleend aan oude veld namen die vroeger in het gebied in het gebruik waren. De operatie heeft tot doel om meer duidelykheid te verschaffen in de interne adressering op de ter reinen van het instituut. Volgens woordvoerder Peterink is er altyd onduidelijkheid geweest over de adressering en naamgeving. De na men en paden hadden geen na men, de gebouwen doorgaans wel. Daarvan gaven de namen soms ook aanleiding tot misverstanden. Zo waren verschillende paviljoens die met eenzelfde letter werden aange duid. Andere gebouwen waren be kend onder een nummer, weer andere paviljoens hadden een heili gennaam. Die namen kunnen blyven, maar spelen geen rol in de adressering. Elk gebouw op de lokaties Noord singel en Stationsweg heeft voor taan een eigen adres, met straat en nummer. De straatnaamgeving is volgens de heer Peterink een uitvloeisel van de ingevoerde nieuwe huisstyl. De komende tyd worden by de in gangen van beide lokaties nog info- kasten geplaatst, met daarin plattegronden en aanduidingen van de nieuwe situatie. Eind sep tember of begin oktober komt een brochure beschikbaar en is de nieuwe adressering officieel geldig. Nogmaals willen wij erop wyzen dat het verboden is om te zwem men in de grindafgraving aan de Witte Vennen. Uit oogpunt van vei ligheid en van de volksgezondheid hebben ondernemer Maessen en de politie besloten om er borden te plaatsen waarop aangegeven staat dat het verboden is dit terrein te be treden. Personen die nu op dit ter rein worden aangetroffen kunnen rekenen op een proces verbaal. Kleinigheidje Dinsdagmiddag kwamen twee vroeuwen een tabakszaak aan de Langstraat binnen en kochten voor een klein bedrag wat snoepgoed. Alsof het afgesproken was kwamen toen nog vyf klanten binnen, die kennelijk by die twee vrouwen hoorden. De eigenaar had het ge voel dat het zevental iets in hun schild voerde en hy verzocht het gezelschap zyn zaak te verlaten. La ter miste hij wat snoepgoed en een sigarettenrolapparaat. Hy deed van dit voorval aangifte bij de politie. Olievat gedumpt Langs de Deumeseweg werd in een greppel een olievat aangetrof fen wat dar kennelyk was 'ge dumpt'. Personeel van gemeentewerken ruimde het vat op. DONDERDAG 22 JULI 1993 Nr. 29 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG Ondanks de alarmerende be richten is het Kindervakantie werk Venray er ook dit jaar in geslaagd om weer voldoende vry- willigers op de been te brengen. Tachtig leiders en leidsters vorm den samen met de ruim 500 deel nemende kinderen 50 groepen. Centrale plaats was dit jaar het terrein van het oude zwembad. Daar plaatste de organisatie de vry- dag voor het begin van de Kinderva kantieweek al de geraamten voor een compleet dorp dat door de kin deren op de eerste dag werd afge maakt Op het weekprogramma stonden onder meer een bezoek aan het 'Land van Ooit', zwemmen in 'de Sprank', knutselen, speur tochten en andere spellen. Het uit stapje naar het 'Land van Ooit' op woensdag viel een beeije in het wa ter, maar gelukkig werden er bin nen extra voorstellingen gegeven. Donderdag ging het geplande bui- tenprogramma ondanks de motre gen door, maar vry dag week de organisatie uit naar de aula van het Boschveldcollege. Het Kindervakantiewerk heeft in de voorgaande week veel hulp ge kregen van Venrayse personen, be dryven en instellingen, in de vorm van materiële en financiële by dra gen of daadwerkelijke hulp. De or ganisatie wil hen, maar ook alle leiding en vrywilligers daarvoor hartelyk danken. de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7. Venray, Tel. 04780-82810 Bij Cor Paint werken goed opgej leide kleur- adviseurs, die u adviseren bij een r verantwoorde kleurkeus. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Inalfa gaat voor vrachtwagen producent Merceries Benz frames voor vrachtwagenstoelen maken. Eind september moet de prod uk- tie in Venray volop draaien. Op jaarbasis betekent de order vol gens Inalfa-woordvoerder E. Pe ters 'een extra omzet van enkele miljoenen guldens'. Op korte ter mijn biedt de produktie van stoe len frames werk aan v(jf mensen. Als er vervolgorders komen neemt dat aantal waarschijnlijk toe. Mercedes maakt tot op heden alle stoel frames zelf. Eerder sloot Inalfa al een order voor dakluiken af met 's werelds grootste vracht wagenproducent Het Venrayse metaalbedryf schryft dat in het juli-nummer van haar personeelsblad. Het gaat vol gens het artikel om de produktie van bestaande onderdelen, die Mer cedes wil uitbesteden. De frames worden nu In een fabriek in de buurt van Karlsruhe gemaakt. Het produktieproces van een stoelfra- me omvat onder meer persen, mon teren en lakken. Inalfa neemt van de Duitse onderneming een aantal gereedschappen, waaronder volau tomatische lasmaehines, over. Did gebeurt tegen een symbolisch be drag. waardoor de investering voor Inalfa in machines gering blyft. "Het enige wat nodig is zyn enkele bouwkundige aanpassingen", aldus de heer Peters in een toelichting UITSTRALING Volgens het artikel in de perso- neelskrant betekent de order een enorme uitdaging voor Inalfa en kan het een doorbraak betekenen voor de relatie met het Duitse con cern. Bovendien hoopt het bedryf op uitstraling naar andere vracht wagenproducenten of stoelen fabri- kanten. Van het produceren van schuifdaken voor de personenauto- divisie van Mercedes is voorlopig nog geen sprake. By de competitie om de order had Inalfa concurrentie van een aantal andere bedryven. Inalfa heeft de indruk dat de serieuze aan pak by de Duitsers in de onderhan delingen de doorslag heeft gegeven. Het Venrayse bedryf was de enige in competitie die de onderhande lingen vanuit een projectteam aan pakte. Ook daarvan was Mercedes onder de indruk, aldus het artikel in het personeelsblad. B\jna 200 mensen zaten afgelo pen zaterdag aan de ontbijttafel in 'de Bleek'. Weliswaar met de jas aan, maar de aangeboden brood- maal tyd smaakte er niet minder om. De organisatie van het open lucht-ontbijt, de winkeliers van de Bleek, zy'n dan ook dik tevre den over de activiteit Tydens het ontbyt werden onder de aanwezi gen vyftien helicoptervluchten boven het centrum verloot Zater dag 14 augustus stygen de heli copters met de pryswinnaars op. De ontbyttafel was gedekt voor 215 mensen. Uitgenodigd waren de winnaars van eerdere activiteiten die in verband met het vy (jarig bestaan werden gehouden; de etala gewedstrijd, de sjoelwedstryd en wekelykse foto in onder andere dit weekblad. Ook de bewoners van de woningen boven de winkels in de Bleek hadden een invitatie gekre gen. Dat niet iedereen die was uitge nodigd ook om half negen aan de onbyttafel zat wyt mede organisator B. Willems aan het on zekere weerbeeld. "Er zyn onget- wyfeld mensen geweest die hebben gedacht dat het ontbyt niet door ging We hebben zelf tot 's morgens De directies van de Ziekenhui zen Noord-Limburg -St. Maartens Gasthuis in Venlo en SL Elisabeth- ziekenhuis Venray- gaan nauwer samenwerken. In augustus wordt, een overeenkomst getekend waa rin de samenwerking tussen de psychiatrische afdelingen van de ziekenhuizen (PAAZ) en het Van Gogh Instituut wordt bekrach tigd. Andere vormen van samen werking zyn nog onderwerp van besprekingen. Gedacht wordt aan ouderenzorg, volwassenenzorg en de hulpverlening aan somatische patiënten met gedragsstoor nissen. De samenwerking tussen de PAAZ-afdelingen en de psychiatri sche instelling houdt in dat er een gezamenlyk beleidsplan wordt op gesteld. Daarin worden onder meer het beleid, de activiteiten en de by- horende budgetten geregeld. Doel van de samenwerking is verbeteren van de kwaliteit van het zorgaan bod. Bovendien is het een stap op weg naar de integratie van verschil lende functies binnen de geestely- ke gezondheidszorg. In een volgende fase wordt by die samen werking ook het RIAGG (ambulante zorg) betrokken. Mensen in Venray en omgeving die psychiatrische hulp nodig heb ben, merken hoegenaamd niets van de nauwere samenwerking. An ders is dat voor bewoners van Venlo en omstreken. Die kunnen in de tcekomst veel vaker worden verwe zen naar de PAAZ-afdeling van het St Maartens Gasthuis en hoeven minder snel en minder vaak de reis naar het psychiatrisch instituut in Venray te maken. Het Vincent van Gogh Instituut gaat een provinciaal hulpverle ningscircuit opzetten voor men sen met het Korsakov-syndroom. Het instituut krygt daarvoor van de provincie Limburg dit en vol gend jaar 150.000 gulden. Daar na wordt bekeken of ook in 1995 subsidie gegeven wordt. Dat meldt 'Impressie' het perso neelsblad van het Vincent van Gogh Instituut Het provinciaal hulpverleningscircuit moet preven tie. behandeling en nazorg in heel de provincie regelen. Centraal in de behandeling van Kosakov-patiënten staat de reeds bestaande kliniek, die aan de Stationsweg is gevestigd. Voor het geven van voorlichting en informatie plus het registreren en beheren van patiënten en hun gegevens wordt een apart meld- en registratiepunt ontwikkeld. Waar dat punt wordt gevestigd is nog niet bekend- half zeven gewacht met de beslis sing om wel of niet te overkappen. We hebben het er toen op gewaagd om zonder overkapping door te gaan en gelukkig is het droog ge bleven". De heer Willems is verder vol lof over de complete verzorging Die was grotendeels in handen van de mensen van Torro. De supermarkt had gezorgd voor diverse soorten brood, beleg en fruit, terwyi het personeel van de lunchrooms L'Herberie en Lion d'Or voor de kof fie en de bediening verantwoorde- lyk was, by gestaan door personeel van andere Bleek-winkels. "Het was perfect in orde. Iedereen was dik te vreden", aldus de woordvoerder van de winkeliers. De personeelsleden van 'Ibrro hadden zaterdag een extra drukke dag. Na het ontbyt in de ochtendu ren moesten de medewerkers de: zelfde middag weer paraat staan om 175 deelnemers aan de kleder drachtenshow van een koffietafel te voorzien. De gczameniyke maaltyd op de Grote Markt vormde de afslui ting van de eerste klederdachtens- how die folkloristische dansgroep de Hakkespits, samen met Winkel centrum Venray, had georga niseerd. De gemeente Venray heeft, voor de duur van het strafrechteiyk on derzoek, een medewerker met in gang van 14 juli ji. geschorst Deze 33-jarige ambtenaar wordt op 15 september a.a gedagvaard voor de politierechter in Roermond op ver denking van het houden van een hennepkwekery in een woonhuis in Veltum. De Venrayse politie ontdekte op 19 februari deze hennepkwekery. die u-as opgezet in een slaapkamer en de badkamer van een woning In die kamers bevonden zich ongeveer 400 planten, byna klaar voor de oogst Deze "huiskwekery" was voorzien van groeilampen een een sproei-installatie. Die sproei- installatie raakte echter defekt waardoor er waterschade ontstond. Na klachten van de buren werd de kwekery ontdekt De man was al vanaf 2 maart jl. de toegang tot het gemeentehuis ont zegd. By wyze van ordemaatregel is die ontzegging nu omgezet in een schorsing uw weekblad

Peel en Maas | 1993 | | pagina 9