Beelden die een schat kosten Nog steeds groei deelnemers Fietsvierdaagse Nu nog commercieel succes Trampolinespringen en ontbijten in de Bleek Geslaagd voetbaifeest van den munckhof bv KTS Venray proefschool landelijk projekt motorvoertuigentechniek Voormalige Montessori-school toch op monumentenlijst VAKANTIE il Gedeeltelijke restauratie beelden Grote Kerk kost 180.000 gulden F"" Stichting CultuRooy tevreden over Pleinfeesten ondanks klein verlies 4 PEEL EN MAAS Donderdag 15 juli - Pagina 5 BIJ DE BOEKHANDEL BENT U GOED UIT grotestraat 68 - venray telefoon 04780-82727 j De stichting CultuRooy, organi sator van het feestweekend by de opening van het hernieuwde Schouwburg- en Henseniusplein, is tevreden over het verloop van de Pleinfeesten. Een goede sfeer, een perfekte organisatie, enthou siaste vrywilligers en een sterk programma. Bovendien zat het weer mee. Hoogtepunten waren volgens secretaris Leo Creemers de groepen East Meets West en La Lupa op zaterdag en Slagerij) van Kampen en Handsome Harry op zondag. Financieel denkt de stich ting het feest met een klein ver lies af te sluiten. Medefinancier café 't Podium komt helemaal uit de kosten. Ook over het aantal bezoekers is de organisatie niet ontevreden. "Al hadden dat er wat my betreft op zaterdagavond gerust 1000 meer mogen zyn", aldus Leo Cree mers. "Naar schatting, het ver loop meegerekend, zyn er zaterdag zo'n 1500 tot 2000 men sen geweest Zondagmiddag was het naar myn mening druk, onge veer 1000 mensen". De CultuRooy-secretaris leidt dat onder meer af uit de omzetten van beide dagen. In totaal is op de terrassen zo'n 32.000 gulden om gezet Het aanpalende terras van café Hulsman schat hy in voor nog eens 8000 gulden omzet Voor de stichting is dat niet vol doende om helemaal uit de kosten te komen, temeer daar er vrydag nog enkele onvoorziene uitgaven gedaan moesten worden in verband met extra versteviging van de podiumoverkapping. Desondanks is de stichting te vreden. "We hebben opnieuw be wezen dat je ook in Venray een Straattheater vormde slechts een klein onderdeel van de Pleinfeesten. Het accent lag meer op de muziek. dergelyk programma kan draai en. De Pleinfeesten hebben naar myn idee alle potentieel in zich om ook commercieel een succes te worden". Andere reakties op de Plein feesten zyn verdeeld. In de wan delgangen werd nogal eens opgemerkt dat geluidsniveau aan de hoge kant was. Wethouder van openbare werken Joos Truyen had die berichten over het geluid ook opgevangen. "Maar dat zyn allemaal subjektieve waarnemin gen", aldus de wethouder. "Klach ten zyn er bij mijn weten niet geweest en de organisatie had de zaak perfekt. onder kontrole. Wat my betreft is dit evenement voor herhaling vatbaar". BEZORGING PEEL EN MAAS Peel en Maas verschijnt wekelijks op donderdagmiddag. Onze be zorgers doen hun uiterste best om de krant voor 19.00 uur bij u in de bus te hebben. Voor bezorgklachten kimt u bellen op vrijdag vanaf 9.00 uur tot 18.00 uur, op ons kan toor, tel. 04780-82727. Wij be zorgen dan uw krant tussen 12.00 en 13.00 of tussen 18.30 en 20.00 uur. Ook kunt u met uw bezorgklach ten in onze boek- en kantoorboek handel, Grotestraat 68, terecht. Er wordt uitsluitend vrijdags op genoemde tijdstippen na bezorgd. ABONNEMENTEN Adreswijzigingen, nieuwe abon nementen en annuleringen die nen, voor dinsdagmiddag 12.30 uur bij ons zijn doorgegeven Al leen dan kunnen ze nog dezelfde week worden doorgevoerd. An ders zullen de wijzigingen pas een week later worden uit gevoerd. Verloting tien helivluchten De jarige Bleekenaren pakken dit weekeindeopnieuw uit. Eindeiyk is het zover: de mensen die de afgelo pen weken met een omcirkeld hoofd in 'Peel en Maas' hebben gestaan kunnen zaterdag aanschui ven voor een grootss) ontbijt in de open lucht. Vrydag kan iedere spor- tieveling in de Bleek trampoline springen. Ongeveer 250 personen zyn uit genodigd om plaats te nemen aan de rijkelijk gedekte ontbyttafel in de Bleek. Van 08.30 tot 09.30 uur wordt hen een uitgebreid ontbyt geserveerd, dat is verzorgd door de Torro-supermarkt. De gasten zyn de prijswinnaars van de foto wedstrijd van afgelopen weken en de besten bij het sjoelen van enkele weken geleden. Ónder de genodigden wordt bo vendien de hoofdprys van de Bleek- jubileumaktie verloot: Helicopter- vluchten boven het centrum van Venray. Tien gelukkigen komen in aanmerking voor deze bijzondere ervaring. Vrydag 16 juli zyn er 's middags en 's avonds demonstraties trampo linespringen in de Bleek. Leden van gymnastiekvereniging St. Christoffel zorgen daarvoor. Ze ge ven bovendien uitleg en begeleiden kinderen (en ouders!) die zelf eens op de trampoline willen springen. De trampoline-attraktie staat van 15.00 tot 21.00 gratis ter beschik king van de bezoekers aan de Bleek. De Katholieke Technische School (KTS) Venray is uitgekozen als projektschool motorvoertui gentechniek. By wyze van proef wordt op de school een andere lesmethode gehanteerd. Dé stof wordt daarby in blokken - modules- aangeboden. De KTS is één van de zes scholen in Neder land en de enige in Limburg die voor het projekt is geselekteerd. Docent motorvoertuigentechniek Gerrit Verstegen van de Venrayse school is één van de auteurs van de experimentele lesmethode. Als de proef slaagt wordt op ter mijn in heel Nederland op de vbo- scholen (voorbereidend beroepson- derwys) modulair onderwijs inge voerd. Per 1 augustus 1995 moeten bovendien voor technische vakken landelijk erkende examens worden afgenomen. Dat is momenteel op het vbo alleen nog het geval bij de algemeen vormende vakken. Dat heeft de directie van de KTS Venray bekend gemaakt na berich ten in deze krant over de zorgen over de toekomst van deze tak van onderwys. In dat artikel (PM 8-7-'93) werd ook gewag gemaakt van de start van een basisopleiding. Dat moet zyn basisvorming die lan- delyk komend schooyaar van start gaat Basisvorming biedt in de eerste jaren van het voorgezet on derwijs een groot aantal vakken. Ook was in het artikel sprake van het behalen van een 'tweede diplo ma'. Daarmee is volgens KTS- directeur De Veen geen tweede KTS- diploma bedoeld, maar het lasdiplo- ma van het NIL, het Nederlands In stituut voor Lasopleidingen. Dit diploma kunnen leerlingen naar keuze naast de gewone lessen behalen. De Marokkaanse moskee op de Eindstraat, de voormalige Montessori-kleuterschool, krygt toch een plaats op de gemeenteiy- ke monumenteniyst Dit naar aanleiding van door de gemeente- ïyke monumentencommissie aangedragen nieuwe informatie over het gebouw. Dat heeft diezelfde commissie via een persbericht laten weten. De commissie schrijft blij te zyn met het besluit van het college van B en W. Eerder werd het pand, gebouwd door architect Wielders, door het college niet by zonder genoeg geacht om beschermd te worden. De monumentencommissie heeft by B en W opnieuw zeven panden voorgedragen voor plaatsing op de monumenteniyst. Het gaat om het complete Odapark, met poort en theehuis, St Paschalis, de Paters kerk en Beukenrode (het voormalig Franciscanenklooster), het woon huis van brouwery de Gouden Leeuw en de panden Stationsweg 27 en 43 en Raadhuisstraat 18. Naar verwachting neemt het coUege in september een besluit over de voor dracht. De adviezen van de monu mentencommissie zyn niet bindend. HEERST NAAR DE OPRUIMING BIJ mm GROTESTRAAT »J VENRAY. TEL. 047M41Z14. TT" In Venray, één van de vier start plaatsen van de Fietsvierdaagse de Peel, zijn dinsdag ruim meer dan 2000 deelnemers vertrok ken. Daarmee is het volgens de Venrayse werkgroep het aantal fietsers opnieuw groter dan het voorgaande jaar. De verwachting is dat ook het totaal aantal uit Venray vertrekkende deelnemers de 2200 van 1992 zal overtreffen. De fietsers hadden dinsdag als reisdoel Boxmeer, via Oploo en Overloon. Gisteren ging het in de regen richting Deume, terwyl van daag naar het oosten wordt ge koerst. Morgen, de slotdag van het evenement, worden de gemeenten Horst en Sevenum aangedaan. De deelnemers kunnen kiezen uit routes met een lengte van 25,40 of 60 km. Onderweg kunnen de fietsers aan diverse spelletjes mee doen, waarmee als hoofdprijs een fiets valt te winnen. Die wordt vry dag uitgereikt in de foyer van de schouwburg. Ook de camping, die in Venray is ingericht voor deelnemers, heeft goede zaken gedaan. In het tweede jaar van het bestaan kampeerden zo'n dertig caravans plus enkele tenten op het terrein van de atle tiekvereniging. Van de Fietsvierdaagse de Peel wordt dit jaar een promotiefilmpje gemaakt, bedoeld voor sponsorwer ving en informatie. Dinsdag wer den daarvoor opnamen gemaakt van de start in Venray. Aanstaande vrydag worden opnieuw opnamen gemaakt in Venray, nu van de slotdag. Ook deze vakantie zal een aantal Venraynaren ongetwyfeld ergens in by voorbeeld Frankrijk of Italië een kerk binnengaan en vol be wondering kijken naar de beel den van heiligen, engelen en martelaren uit de christelyke historie. Hoeveel van hen zouden weten dat ook de kerk 'thuis' een schat aan beelden herbergt? Een schat die het verdient bewaard te biyven. Dat vindt in elk geval de stichting 'Behoud en Restauratie Beeldenschat St- Petrus Banden- kerk Venray'. Een stichting die al leen haar naam voluit hoeft te noemen en iedereen weet waaro ver het gaat 'BRBSPBV', zoals de afkorting luidt heeft zich tot doel gesteld de beelden in hun oude luister terug te brengen. Uit het betoog van voorzitter Toon den Brok tydens een rondleiding biykt hoe hard dat nodig is. "We hebben geluk, er speelt ook nog muziek", zegt de voormalige le raar geschiedenis by het binnen gaan van de Grote Kerk. Het orgel boven onze hoofden stort heftig klanken over de balustrade heen de kerk in. Gelukkig houdt de orga nist het na enkele minuten voor ge zien, wantje kunt nauwelyks tegen elkaar praten. Daarvoor is een kerk weliswaar ook niet bedoeld, maar voor een rondleiding door de Perus Bandenkerk als schatkamer is het wel handig Op het programma staat een uit leg over het waarom van restauratie van de beeldenschat van de dekena le kerk. De stichting BRBSPBV heeft een andere stichting het Restauratie-atelier Limburg in de arm genomen. Conservering van al le beelden, diepgaand onderzoek van een achttal en restauratie van de twee die er het ergst aan toe zijn kost bijna 180.000 gulden. En dan werkt het Restauratie-atelier met studenten om de kosten te druk ken. Een heel bedrag waarvan in middels ongeveer een kwart binnen is. Plus de toezegging van een particulier die de kosten van restauratie van het Oda-beeld voor z'n rekening wil nemen. Subsidie van het ryk is tot maximaal 40% van het bedrag mogelyk, maar dat hangt af van de wyze waarop de beelden bewaard worden. Dankzy de restauratie van de kerk zelf zit dat volgens Den Brok wel goed, al is hy nog een beetje bang voor de kli matologische omstandigheden. Uit kostenoverwegingen wordt de ver warming niet gebruikt als het niet nodig is, maar dat betekent wel temperatuurschommelingen en verschillen in luchtvochtigheid. De 180.000 gulden dekken bij lange niet de kosten van eventuele restauratie van de acht beelden die onderzocht worden. "Indien het kerkbestuur besluit om die eve neens te restaureren, gaan die beel den juist veel geld kosten", verzekert Den Brok. er. maar we hebben nergens een be- wys gevonden dat ze besteld zyn of waar ze vandaan komen", zegt Tbon den Brok. "Volgens Deume z(jn ze van hun. maar ook daarvan hebben we geen bew(js". Mogelyk is het vol gens Den Brok wel. omdat in de 17e eeuw katholieken uit Deume een tydlang in Venray 'gekerkt' heb ben. toen de protestanten het in hun dorp v(x>r het zeggen hadden. "Studenten van de universiteit in Nijmegen gaan wellicht onderzoek doen naar de herkomst van deze beelden". NIET TE VERVOEREN We staan in de linker zybeuk van de Petrus Bandenkerk. Anderhalve meter boven ons hangt de heilige Oda. de Ierse «lelvrouw die volgens de legende gewoond heeft op de plaats waar het huidige Jerusalem- complex staat. De in Venray veel vereerde heilige is er niet best aan toe. dat ziet iedere leek. Net zo erg is het met enkele dames verderop. Ca- tharina en Lucia, beiden gemaakt eind 14c eeuw. Wie goed kykt ziet dat onderdelen van jonger datum zyn. Die zyn van de hand van Piet van Dongen, de kunstenaar die na de oorlog de opdracht kreeg om. met steun van het ryk. de Venrayse beelden te restaureren. Van Dongen heeft daar destyds vyfjaar aan ge werkt, maar de man was natuurlijk noch historicus noch restaurateur. Sommige exemplaren zien er te genwoordig dan ook wat anders uit dan oorspronkeiyk. maar niette min heeft Van Dongen destyds goed werk verricht Catharina en Lucia zyn er het slechtst aan toe van allemaal. Naar het oordeel van het Restauratie atelier kunnen de beelden in hun huidige toestand niet eens vervoerd worden. Ter plekke moeten ze dus behandeld worden. De oorspronke- ïyke polychromie, de meerkleurige verf, moet voorzichtig worden blootgelegd. Verder moet onder zocht worden hoe de toestand van het hout is. om welke houtsoort het gaat. welke delen origineel zyn en wat later is gemaakt Vervolgens worden ze gerestaureerd. Een ty- drovende en dus dure klus. Voor Lucia gaat dit karwei ongeveer zes maanden duren, Catharina vergt de helft van de tyd. Acht andere beelden, waaronder het beeld van Jacobus Mqjor. het ei ken beeld van de zittende paus Pe trus. Christus Salvator en Paulus. het enige stenen beeld in de collec tie, worden geconserveerd, uitvoe rig onderzocht maar niet gerestaureerd. SC HEN KIN GS-AKTE De stichting Behoud en Restaura tie Beeldenschat St Petrus Banden kerk Venray is bezig om tie benodigde 180.000 gulden voor dit werk byeen te brengen. Een kwart is binnen, er is veel belangstelling voor het werk. maar nog ste«ls mist de stichting veel geld. Een van de mogelyke manieren om geld te geven voor de restauratie is het opstellen van een schenkings- lyfrente-akte. De schenker belooft dan de stichting g«lurende mini maal vyf jaar een bepaald bedrag te doen toekomen. Voordeel van deze constructie is dat de schenker het bedrag volledig als aftrekpost voor de inkomstenbelasting kan opvoe ren. Dit in tegenstelling tot eenma lige giften. waarby pas schenkingen boven een bepaald be drag voor aftrek in aanmerking ko men. De notaris én de stichting weten alles van deze vorm van be- lastingvry schenken. Toon den Brok besluit de rondlei ding, die overigens by na dage- lijks voor iedereen gegeven wordt, met enkele tips. Mensen die graag een mooi gerestaureer de collectie beelden zien, moeten maar eens in de Horster Lamber- tuskerk gaan kijken. Wie geïnte resseerd is in de historie van beelden en kerken kan terecht in de Rynlandse plaatsen Kalkar, Xanten en Kranenburg. In de laatste plaats staat het zusje van de Venrayse (gerestaureerde) kerk. Vrouw viel uit raam Uit het door de politie ingesteld onderzoek is niet gebleken dat een 24-jarige inwoonster uit het raam van een flatwoning op de eerste verdieping aan de Mo- zartstraat is geduwd. Maandagavond werd de ambulan ce en politie gealarmeerd dat een vrouw uit een raam van de eerste etage van een flatwoning aan de Mo- zartstraat was geduwd. De vrouw bleek inderdaad uit het raam van de eerste verdieping te zyn gevallen en terecht gekomen in de struiken naast de flat. Ze werd voor behande ling naar het ziekenhuis vervoerd. Uit het onderzoek heeft de politie kunnen vaststellen dat de vrouw de ramen aan het lappen was. toen haar vader haar hoorde roepen. 'Iben deze ter plaatse kwam heeft hy nog getracht zyn dochter aan de benen vast te grijpen en haar naar binnen te trekken. Dat lukte niet en volgens de vader viel zyn doch ter voor zyn ogen tien meter naar beneden. Na behandeling kon de vrouw naar huis worden vervoerd. Late aangifte Dinsdagmorgen deed een 53-jarige inwoonster van Venray aangifte van diefstal van een parels noer en parelarmband, ter waarde van £500,- uit haar woning aan de Sarabandestraat. Zy had beiden gedragen op het huwelijk van haar zuster 15 mei j.l. en deze parels het laatst gezien op 13 juni. Nu zy ze weer nodig had bleken ze verdwenen te zyn. Hoe en wanneer de diefstal heeft plaatsge vonden kon niet worden vast gesteld. Oliespoor De brandweer moest in aktie ko men voor verwijdering van een oliespoor op de kruising Henri Dunantstraat-Oostsingel. De vervui ler kon niet worden opgespoord. Politie vraagt getuigen Dinsdagmorgen parkeerde een 30-jarige inwoner van Merselo zyn grijze Volvo op de parkeerplaats van het tuincentrum aan de Langstraat om 11.00 uur. Tben hy een kwartier later by zyn auto terugkeerde, bleek die aan de rechterflank be- hooriyk te zyn beschadigd, terwyl ook de buitenspiegel was vernield. Hy kon geen visitekaartje van de autorpobilist of automobiliste ont dekken en gezien de aangerichte schade moet de veroorzaker dat hebben bemerkt De inwoner van Merselo is emsttg gedupeerd. SV Venray en Winkelcentrum Venray zyn tevreden over het ver loop van de voetbalactiviteiten, die beide partijen afgelopen zaterdag op de Grote Markt hebben georgani seerd. Er was veel belangstelling voor het doelschieten op keeper Wim Jacobs van Venray 1, het drib belen en het hooghouden van de bal. Volgens een woordvoerder van de Venrayse winkeliers is de activi teit zeker voor herhaling vatbaar. Restauratie is hard nodig vanwe ge de huidige toestand van de col lectie en om de waarde ervan. "Het byzondere aan de beelden van de Grote Kerk is dat ze allemaal origi neel zijn. Bovendien zyn ze destyds voor deze kerk gemaakt Uniek is ook dat ze nooit zyn afgeloogd. Wel overschilderd, maar onder die jon gere verflagen zit nog de oorspron- kelyke kleur", doceert de historicus. Dat maakt een onderzoek natuur lijk zo duur. Al die verflagen moe ten heel voorzichtig verwyderd worden en met een microscoop on derzocht. Den Brok vervolgt: "Het is ook een heel homogene collectie. De kerk is gebouwd vanaf circa 1460 en de beelden zyn in die peri ode gemaakt. Ongeveer 30 beelden dateren uit de middeleeuwen, tot rond 1500. Een twintigtal is ge maakt in de 16e en 17e eeuw en en kele zyn uit nog later tyd". De meeste beelden werden destyds vervaardigd in opdracht van broederschappen en gilden. Het oudste deel van de collectie is gemaakt om op een altaar te staan. "De kerk zag er toen heel anders uit dan tegenwoordig. Er stonden onge veer zestien altaren, van die gilden en broederschappen. De meeste bestonden uit een 'tafel' met daar boven een beeldenkast meestal met luiken ervoor en een beeld er in. Daarvoor zyn die beelden gemaakt". VERNIELZUCHT Den Brok toont een foto van een Maria-altaar. Op de deurtjes van de beeldenkast is in druk houtsny- werk het leven van de maagd uitge beeld. Zo ongeveer moeten ook de andere altaren eruit hebben gezien. Maar waar zyn ze gebleven? "Het Maria-altaar staat momen teel in Tongeren. het altaar van Pe trus staat in een Akens museum en het beeld van St Sebastianus be vindt zich in een museum in Gent De altaren en de beelden hebben de contra-reformatie en de Franse tyd overleefd, maar niet de verniel zucht in de 19e eeuw", zegt de stich tingsvoorzitter met een wat bittere ondertoon. Hy heeft niet veel op met het historisch en cultureel be sef van een aantal negentiende- eeuwse Venrayse geestelyken. "Veel is destyds verkocht voor een habbe- krats omdat men meende het geld nodig te hebben voor een nieuwe vloer. In tegenstelling tot by ons wilde men in België dergelyke alta ren wel hebben. Een Russische prins, die later gewoon een Brussel se opkoper bleek, heeft hier veel weggesleept". De meeste beelden in de Grote Kerk horen dus oorspronkeiyk by altaren. Met uitzondering van de apostelen. Die beelden zyn speciaal voor zuilen gemaakt "Dat is een merkwaardige geschiedenis. Ze zyn ALTAREN

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5