De Verheven Peel, plan voor een (h)echt natuurgebied Zorgen om toekomst technisch onderwijs Legpenning Industriële club voor KTS'ers Tiroler Weekend in Leunen 3 daags cross spektakel in Venray Sprekers bij uitreiking KTS-diploma's: PEEL EN MAAS 5Sr DE VOLLE MAAN presenteert: 27, 28, 29 augustus Golden Moonlight Music Weekend Lucille Starr (can.) Ruud Hermans Tulsa Jimmy Lawton Hot Beaver Band m.p. Searchers (Eng.) Mud (Eng.) - Ve-Ge Band Zwarte Fanfare - De Plaarzek 3ot Venrays duo tweede bij international duivenvlucht Barcelona Kinderen Molenklef protesteren tegen plannen gemeente Werkgroep Behoud de Peel presenteerde ontwikkelingsvisie PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS 4 Donderdag 8 juli -1 Niet alleen direkteur de Veen van de KTS sprak woorden van bezorgd heid over de toekomst van de tech nische opleidingen, maar ook de voorzitter van het curatorium van de KTS de heer Puyn en de voorzit ter van de Industriële Club Venray uitten zich in soortgelijke bewoor dingen. Dat gebeurde tijdens de tra ditionele uitreiking van de diploma's aan de geslaagde leerlin gen van de KTS. De heer Puyn haalde nog eens aan dat in Venray het afgelopen jaar gestart was met opleidingen aan het Technisch Onderwys wat moge lijk is gemaakt dank zij steun van de Provincie, de gemeente Venray en het bedrijfsleven. Komend jaar zal ook de schoolfusie verder wor den uitgebreid, terwijl op 1 augus tus gestart wordt met de basisopleiding, waardoor na twee jaar de leerlingen bepalen welke vorm van onderwijs zij verder gaan volgen. De KTS kan als één van de zes VBO-scholen motorvoertuigen techniek starten. Jammer is dat de instroom niet aan de gestelde ver wachtingen heeft voldaan, terwijl vaststaat dat de technische oplei dingen garanties geven voor een vaste toekomst De open dagen die een succes zijn gebleken worden in de toekomst voortgezet Direkteur de Veen deelde mee, dat 107 leerlingen aan het examen hebben deelgenomen, dat helaas er zes moesten worden afgewezen, ter wijl één leerling nog een uitgesteld examen kan afleggen. Voor achttien leerlingen was het dubbel feest, want die behaalden een tweede diploma. Voor de vijftiende maal werd aan een leerling van de KTS die bewe zen had de meest belovende leer ling op weg naar goed vakmanschap in dat jaar te zijn de oorkonde en legpenning uitgereikt van de Industriële club Venray. Ook deze keer werd die uitreiking ge daan door directeur Stollman van Rank Xerox. Hij feliciteerde de geslaagden met hun diploma, want daarmee was de basis gelegd voor een technisch be roep, waarom de Venrayse industrie zit te springen. Bezorgdheid en daarom geen blijdschap in die kring dat het aantal aanmeldingen beneden de verwachtingen is geble ven, waardoor er voor de toekomst problemen voor de industrie kun nen ontstaan. Over de hoofden van j de geslaagden richtte de heer Stoll- man zich tot de ouders met de ver- j zekering dat de tijd dat het witte broodje, de verzekerde toekomst was, al lang achter ons ligt. De meestbelovende leerling was René Geurts, die het klaar gespeeld had maar liefst vijf negens en een tien voor wiskunde op zijn rapport te krygen. Een unicum aan de Ven rayse school. De school kon dank zy de medewerking van de IC- Venray nog aan de volgende leerlin gen voor hun inzet een prys uitrei ken: Ali Bagci, Sander Reyndere, Bas van de Weem, Sander Spee, Stephan Sens, Claudia Langewen, Paul Hendrix, Renzo van Duynho- ven, Pascal Smits, Paul Beterams, Timur Cadirci, Abdessamed Houb- ban en Badr El-Allali. In zijn felicitatiewoord hield de voorzitter van het curatorium een warm pleidooi dat wy met zijn allen moeten vechten tegen de achteruit gang van de verdraagzaamheid en meehelpen om de maatschappij menselyker en leefbaar te maken. Direkteur de Veen trok het boete kleed aan omdat by de exame nuitslagen de geslaagde leerling Comelissen uit Oostrum niet was vermeld, wat voor de nodige com motie in het dorp had gezorgd. Die leerling kreeg nu van de volle aula een daverend applaus. Blaaskapel Die Fröhlichen Rü- j bensammler uit Leunen organi seert dit jaar voor de 10e keer een I Iieimat-Abend en een Tiroler Mati- inee. Te gast zyn op zaterdag Her- i man Engelbertinck und seine ^Isseltaler Musikanten. Op zondag zijn dat Muziekkapel de Rogstekers uit Nijnsel en de Zwarte Fanfare uit Aarle-Rixtel. Tien jaar geleden besloten Die Fröhlichen Rübensammler een feestprogramma te organiseren voor Harmonie-Drumband St. Ca- tharina, als dank voor een voor schot verstrekt voor de aanschaf van uniformen. Alle leden van de kapel zijn namelyk lid van St. Ca- tharina. De Heimat-Abend werd op zondag voortgezet via een Frühshoppen. Na enkele jaren veranderde deze naam in Tiroler-Matinee. Zowel de Heimat-Abend als de Tiroler- Matinee sloegen zo goed aan by het publiek dat dit jaar beide feestda gen alweer voor de 10e keer georga niseerd worden. Voorwaarde voor beide dagen is dat de muziek bestaat uit Egerlander- en Tjechi- sche muziek. Aan de kinderen wordt ook gedacht Hiervoor wor den diverse kinderspelen op touw gezet I Heimatabend Herman Engelbertinck und seine Isseltaler Musikanten, ook wel Neerlands spectaculairste blaasor- kest genoemd. Dit orkest bestaat uit muzikanten afkomstig uit diverse plaatsen aan de oevers aan de IJssel en staat sinds 1990 onder leiding van Ernst Mosch-musicus Herman Engelbertinck. Engelbertinck speelt zelf al ruim twintig jaar by die Original Egerlander Musikan ten van Ernst Mosch en weet dus wel wat schwung is. Engelbertinck is van mening de Mosch zyn beste tyd kende in de zestiger jaren, toen nog de authentieke krachtige lander muziek werd gespeeld. Nu speelt Mosch meer op een sympho- nische manier, waardoor de power minder is, aldus Engelbertinck. Hy keert dus met de Isseltaler Musi kanten terug naar de oorspronkelij ke stijlopvatting van de Egerlander muziek en bewyst tegelijkertijd dat deze ook kan swingen. Optreden: zaterdag 10 juli om 20.15 uur. Entree voorverkoop ƒ15,- kassa ƒ17,50. Tirolermatinee Op zondag 11 juli start om 13.00 uur het Tiroler-Matinee. De entree is gratis. Eerst treden Die Fröhli chen Rübensammler op en daarna muziekkapel de Rogstekers uit Nynsel. Deze kapel maakt die al meer dan 25 jaar muziek maakt, heeft haar repertoire opgesplitst in twee gedeelten: Böhemische en stimmungs muziek. De muzikale leiding is in handen van Harrie van Oorschodt. De kapel bestaat uit on geveer 20 personen. De Zwarte Fanfare zal het tweede lustrum van Heimat-Abend/Tiroler- Matinee afsluiten. Deze kapel is be kend van deelnames aan festival in geheel Brabant en Limburg. Het re pertoire bestaat uit Moravische en Egerlander muziek, aangevuld met populaire blaasmuziek, dit alles met de nodige show gebracht. Ge zelligheid staat by de muzikanten van Aarle-Rixtel voorop. Juist dat ongedwongen karakter van de ka pel maakt haar tot een van de meest gevraagde kapellen uit de re gio en ver daarbuiten. Diverse pu blieksprijzen zijn hun al ten deel gevallen. In 1990 maakten ze een succesvolle concertreis naar het voormalige Tsjechoslowakye, voor velen het mekka van de blaasmu ziek. Hoogtepunt tijdens deze reis was een veertig minuten durend optreden voor de Tsjechoslowaakse televisie, Ceska TV Ostrawal. Foto: Die Isseltaler Muzikanten. Weet U, wat er gebeurt/ als NIEAadverteért PEEL EN 30 jongeren slaags in Castenray In ons bericht dat in de nacht van zaterdag op zondag een 30-tal jonge ren slaags zyn geraakt op de Horsterweg in Castenray, zijn vol gens de uit Castenray afkomstige betrokkenen onjuistheden geslopen. Zo zouden er door de uit Casten ray en Horst afkomstige jongeren geen racistische opmerkingen zijn gemaakt, maar over de gebruikte woordenschat van die jongeren heeft de politie een andere mening: de uit Voorbrug afkomstige jonge ren hadden een donkere huids kleur en volgens de woordvoerder van de politie waren de opmerkin gen van dien aard dat zij bestem peld kunnen worden als racistische taal. Volgens de uit Castenray en Horst afkomstige jongeren is onze be richtgeving te zeer de verwoording van de uit Voorburg afkomstige jon geren en is hun mening niet ge vraagd. Ook was ons bekend dat de auto's van de uit Voorburg afkomstige jon geren verkeersgevaarlyk zouden hebben gereden. De jongeren uit Castenray en Horst dachten dat de Voorburgse jongeren enkele meis jes, die per fiets naar Horst gingen, zouden lastig vallen en daarom hadden ze die willen beschermen. De politie heeft, zo bevestigde zij ons na de opmerkingen vanuit Castenrayu, de namen van de jon geren en de kentekens van de auto's genoteerd, maar tot op heden is er nog geen klacht inzake mis handeling bij de politie binnenge komen. Of en wannner de politie het onderzoek zal afsluiten en of het tot vervolging zal komen staat op dit moment nog niet vast. Om tot proces verbaal, inzake mishande ling over te gaan, moet een slachtof fer aangifte doen dat hij pijnlyk is getroffen. elke week nieuws DE OPRUIMING BIJ GROTESTRAAT 93 VENRAY. TEL 04780-91214. MAG U NIET MISSEN! TENT SCHOUWBURGPLEIN CENTRUM VENRAY 27 aug. Countryavond 20.00 uur f17,50 28 aug. Goud van Oud 20.00 uur f 20,- 29 aug. Tiroler Matinee 12.00-18.00 uur gratis info kaartverk. Café De Volle Maan Merseloseweg 96, tel. 04780-10036 Life Style Henseniusplein 4a, tel. 04780-85703 Sigarenhuis Jansen Grote Markt 22, tel. 04780-82196 Music World - CD Galerie Passage 8, tel. 04780-11551 Het komende weekend zal Circuit de Peel in het teken staan van de jeugd motocross. M.C.C. Venray or ganiseert op deze dagen in samen werking met de jeugdcommissie van Motosport Organisatie Neder land het 9e int. Jeugdweekend. Op vry dagavond wordt er eerst de dea lercup wedstryd verreden waarin de beste amateur coureurs uit Bel- gie, Denemarken en Nederland aan de start zullen verschijnen. Zo zul len o.a. Walter van Rompay, Noel Steurs uit Belgie, Martin Pedersen, Sebastian Groot uit Denemarken en uit Nederland Ben Scheres, Tini Verachtert, Rob Verstegen en Ralph Sigmans aan het werk te zien zyn voor hun Dealer. Naast de dealercup zyn er ook wedstrijden voor de 125 cc en 250 cc junioren en de 125 cc promotie. Hierin zullen diverste streekcoureure van start gaan. Zo zullen Mark van Dyck (Leunen), Gerd Alards (America) in de 250 cc junioren uitkomen. Bij de 125 cc junioren zullen Johan en Peter Ver stegen (Wanssum) hun beste beent je voor zetten. In de 125 cc promotie is Ed Claessens uit Castenray de favoriet voor de eindo verwinning. Op zaterdag is het dan ruim baan voor de jeugd. Om 9.00 uur starten de trainingen. Van 10.30 tot 12.00 uur start de voorstelling van de deelnemers. Het weekend zal hier na officieel geopend worden door Wethouder Driessen.. In totaal zullen meer dan 380 coureurs uit 9 verschillende landen naar Venray komen. VOor de eerste maal komen er ook rijders uit Let land en Estland. De coureurs kun nen uitkomen in 10 verschillende klassen. Als extra is er een de monstratie van quads (vierwielers) 50 80 cc welke uit Belgie komen aan het programma toegevoegd. Al ler rijders zullen zowel op zaterdag als op zondag twee manches rijden. Ook de regiojeugd is goed verte genwoordigd. In de 60 cc automa ten zijn Jimmy en Dennis v.d. Laar (Venray) Rob v. Benthum (vierlings beek) van de party, vooral van Den nis wordt het nodige verwacht daar hy reeds vele overwinningen op zak heeft dit jaar. In de 60 cc ver snellingen komt naast Ruud Pij pers (Wanssum), Niek v. Benthum (Vierlingsbeek) ook Patrick v.d. Broek (Venray) uit. Patrick is een van de te kloppen mensen in deze klasse. Gezien het grote aantal (49) inschrijvingen in deze klasse is de winnaar een echte „grote" coureur. In de 80 cc mini a klasse zal Rob Mulders (Wellerlooi) zyn best doen om een van de bekers in de pryzen- kast te kunnen by zetten. De laatste tyd in steeds betere vorm stekende Dave Jacobs (Venray) zal bij de 80 cc hoge wielen zijn uiterste best doen. By de 125 cc jeugd zal Ronald Driessen (Well) er alles aan doen om een goede prestatie neer te zet ten. In de veteranen klasse zal Tan v.d. Dijck (Leunen) alles op alles zet ten om een beker in de wacht te slepen. Het programma voor het week end is als volgt. Vrydag 9 juli 18.00 uur aanvang Dealercup met om 22.00 uur disco in de tent. Zaterdag 10 juli 10.30 uur opening door wet houder Driessen en om 12.00 uur start van de eerst manches. De wedstrijden worden om ongeveer 19.00 uur afgesloten. In de avond is er dan een gratis toegankelijke dis co in de tent. Op zondag zyn er van af 11.15 uur de laatste manches. De laatste manches. De laatste manche is om ongeveer 18.00 uur afgelopen, waarna om 19.00 uur de prijsuitrei king begint Het geheel vindt plaats op circuit de Peel aan de Middenpeelweg N277. De entree is extra laag gehou den. Het gehele weekend is gratis toegankelijk voor iedereen. De duif van het Venrayse duo Joos van Haren/Martien Stiphout is afge lopen zondag tweede geworden in de internationale fondvlucht va nuit Barcelona. Aan de vlucht de den in totaal 30.000 duiven uit Nederland, België, Luxemburg, Duitsland, Engeland, Tsjechië en Slowakije mee. De internationaal in aanzien staande vlucht werd voor het eerst sinds 22 jaar ook gewon nen door een Limburger. De duif van Jan Theelen uit Buggenum was het eerste thuis. De beide Venrayse duivenliefhebbers lieten zich zon dagmiddag een glas champagne goed smaken. Een groep van zo'n 20 kinderen heeft afgelopen maandag in de commissie ruimtelijke ordening ge protesteerd tegen het voornemen van de gemeente om het sportveld op de hoek Molenklefweg/Hagelweg aan te wyzen als toekomstige wo- ningbouwlokatie. Hun protest werd schriftelijk gesteund door de direc tie van de Dr. Poelsschool en De Essel. Volgens de kinderen wordt het grasveld druk gebruikt om te spe len en te sporten, niet alleen door jeugd uit de wyk Molenklef, maar ook door kinderen uit Desselke. Ook 'de Essel', de school voor speci aal onderwijs die in de buurt ligt, en de Dr. Poelsschool zouden er re gelmatig tijdens schooluren ge bruik van maken. Het terrein aan de Molenklef, vroeger een sportveld van de zusters Ursulinen, is boven dien het enige veld in het noord westelijk gedeelte van Venray. De kinderen boden wethouder Kersten een lyst met handtekenin gen aan. Alle bewoners, op drie na, hadden het verzoek van de kinde ren om het veld te behouden, on dertekend. Volgens de bewoners is in de wyk met verbazing gerea geerd toen bekend werd dat het trapveld als mogelyke woning- bouwlokatie in beeld is. "U kunt zich niet voorstellen hoe intensief Werkgroep Behoud de Peel heeft haar 15-jarig bestaan aange- grepenom een ontwikkelingsvisie voor de Deurnesepeel, Mariapeel en omgeving te presenteren. De nu nog afzonderlijke natuurge bieden moeten in de toekomst aan elkaar groeien. In het centrale deel moet een 1500ha groot wildemisgebied on- staan waar de natuur zich on gestoord kan ontwikkelen. Hier zullen zich boomloze voedelarme venen, moerassen en plasse maar ook bossen en stuwelen ontwikke len. De invloed van de mens wordt er beperkt tot die van waarnemer. In de hoogste delen van de Verhe ven Peel, Mariaveen in Sevenum en Marisberg in Helden ter grootte van 900ha, wordt een open halfnatuur- lyk landschap nagestreefd met hei de en verspreide boomgroepen, een open heischraal savannelandschap. Op de lagere, natte plekken kunnen zich allerlei moerassituaties ont wikkelen. De hogere delen worden aangemerkt als een hydrologische motor. Verder onderscheidt de werk groep flanken en attentiezones (3500ha) waarin een aantal Reel- restanten liggen. In de flanken wordt gestreefd naar natuurontwik keling en een landbouwkundig ge bruik dat in overeenstemming is met de te beschermen natuurwaar den. De verder weg gelegen atten tiezones worden geschouwd als gebieden waar geen ingrepen in de waterhuishouding mogen plaats vinden die negatief zyn voor de na tuurwaarden. Badkuip De vrijwel ideale omstandigheden om een uniek natuurgebied te ma ken zin te herleiden tot enkele spe ciale eigenschappen van de ondergrond en het reliëf: Aan de westzijde ligt de nagenoeg ondoor- latende Peelrandbreuk, de voor wa ter ondoorlatende ondergrond ligt dicht aan het oppervlak en in het gebied liggen twee waterscheidin gen, waardoor geen water naar het gebied toestroomt Er is spraken van een badkuip die ingegraven ligt op de hoogste plekken in het land schap. Verder zijn de huidige na tuurwaarden al van internationaal belang. Deze waarden kunnen zich verder ontwikkelen. Het plan betekent dat een aantal landbouwbedrijven op termyn zal moeten verdwynen. Deze zuilen door het Rijk aangekocht moeten worden. Dr. ir. II. Curfs van het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Vissery liet namens staatssecreta-' ris Gabor weten dat de visie naad loos aansluit b(j de visie van het Ryk. De Peelvenen worden aange merkt als een strategisch groenpro ject Het kabinet wil dat in de regio 1200ha landbouwgrond wordt aan gekocht voor natuurontwikkeling. Voorzitter P. Jacobs-Aarts van de Na dere Uitwerking Brabant-Limburg (NUBL) merkte op dat het plan een goede kans van slagen maakt Vol gens haar zitten er goede en bruik bare elementen in. Ing. I. Gijsbers van het Jong Agra risch Peel Initiatief (JAPI) had meer moeite met de visie. Met name de gevolgen voor de landbouw zullen in beeld gebracht moeten worden. Het is het zoveelste plan dat over de regio wordt uitgestort zonder dat de landbouw by het opstellen vim de visie betrokken is. Dat komt de ac ceptatie van het plan niet ten goe de, aldus Gysbere. II y erkende dat de agrarische jongeren de doelstel ling van het behoud van het hoog veen onderschrijven. P. Blankere, de schryver van de Verheven Peel bood Curfs het eerste exemplaar aan. Het zeer lezens waardige boekje is verkrijgbaar in de boekhandel voor ƒ9,95. 'n abonnement waard dit terreintje wordt gebruikt. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat zyn er kinderen aan het spelen. He le sportdagen worden er gehou den", schetste een buurtbewoner. Naar aanleiding van de onver wachte kritiek, die staande de ver gadering deels werd overgenomen door de commissie, zegde wethou der Kersten toe eventuele alterna tieven te zullen bekyken. PvdA-er R. Zwiebel suggereerde om een an dere lokatie, by Hardeweg, naar vo ren te halen, ten faveure van de Molenklef. "Ik stel jullie bydrage -aan de discussie op prijs, maar dat betekent niet dat iedereen z'n zin kan krygen. Besturen is kiezen, we moeten de belangen afwegen van voetbalveldjes, wegen, groen, huizen". Het trapveld staat op een lyst met mogelyke kleinere bouwlokaties in .Venray, Op het terrein van byna 7000 m2 wil de gemeente maxi maal 14 dure vrije sector-woningen bouwen, passend in de rest van de wijk, waar voornamelijk vrijstaan de huizen in het groen staan. De ge meente wil de woningen al medio 1994 klaar hebben. Voordat met de bouw gestart kan worden, dient de gemeente eerst de bestemming van het gebied te wyzigen. Het terrein staat nu te boek als 'sportterrein'. Beukenlaan Op die lyst staat ook het sport- en speelveld op de hoek Eiken- laan/Beukenlaan/Leunseweg -het vroegere hockeyveld-. Ook hier gaat het om een drukgebruikt terrein. De gemeente heeft hier 40 huurwo ningen voor ouderen gepland. Ge praat wordt met de woningbouwvereniging over een zorgproject zoals dat in het Joris- kwartier staat De gemeente hoeft in dit geval geen bestemmingsplan te wyzigen, maar heeft in haar loka- tiestudie wel opgenomen dat voor het speelterrein een alternatief ge zocht moet worden. Voor de grotere jeugd zou dat op de sportvelden van 'de Wieëen' kunnen liggen, zoals mevr. Roling van Samenwerking voorstelde. De heer Lemmens suggereerde om het zorgproject te bouwen op de huidige hertewei van Beukenrode en die wei te verplaatsen naar het sportveld. elke week nieuws Autokraker op heterdaad betrapt 'terwijl een inwoner van Venray een frietje ging halen in de cafeta ria in het Veltumse winkelcentrum haalde een 22-jarige inwoner van Boxmeer de autoradio uit de auto weg. Dat werd gezien door een pas serende inwoner en die stelde de eigenaar daar van op de hoogte. Met medewerking van mede cafetaria- bezoekers zette hij de achtervolging in. De achtervolgers zagen nog dat de dader de radio weggooide maar konden hem in zijn kraag grijpen en aan de politie overgeven.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5