PEEL EN MAAS TUDOR Gouden bruidsspaar in Ysselsteyn 18e Editie Fietsvierdaagse De Peel 13 t/m 16 juli Tentoonstelling over de Limburgse mijnbouw in 't Freulekeshuus Nog vijf dagen tot vierdaagse - 1 000 COIVPAIMT (blank-)eiken en "geloogd grenen meubelen" nu (i.v.m. ruimtegebrek) extra voordelig! VAKANTIE lil s m Fidelen Rosentaler goede beurt Wereld Muziek Concours SCHOENEN Ballonwedstrijd in de Bleek Oproep aan de Kompels De steen kool mynbouw vormt een onderdeel van de tentoonstelling „wat Venray bewaarde" in het Ven- ray museum 't Freulekeshuus. In dez aflevering willen we nader in gaan op de mijnbouw. Over de an dere onderdelen vertellen we een volgende keer. Er waren meerdere redenen om te kiezen voor de mijnbouw in Lim burg: Venray leverde enkele grote voormannen, wier namen vast ver weven zijn met de kolenmijnen. Iedere Venrayer kent H. Poels, de priestervoorvechter voor sociale verbeteringen en C. Raedts, direc teur van de Oranje Nassau mijnen te Heerlen. Vooral vanaf 1952 tot aan de mijnsluiting in 1972 trok een grote groep Venrayse mannen naar de mijnen om daar te gaan werken. Dagelijks brachten auto bussen van de firma van den Munckhof uit Horst drie „schich ten" naar de staatsmijnen en de particuliere mijnen. Na de mijnsluiting was de kans op een baan in de regio groter. Daardoor kwam een groot aantal oud mijn werkers vanuit Zuid-Limburg naar Venray een nieuw bestaan opbou wen. In Venray doken een aantal mijnlampen en andere mooie voor werpen op die afkomstig zijn van de Zuid-Limburgse mijnen. In het museum zijn te bezichtigen: een groot aantal foto's, boeken en oor konden. een glas in loodraam, mijnlampen, penningen, gereed schap, een mijnwerkerspak. fossie len en steenkool uit de mijnen. Voor oud-mynwerkers en hun partners organiseert het museum een bijeenkomst op dinsdag 20 juli a.s. om 14.00 uur in het mu seum. Allen die vanuit Venray naar de mijnen gereisd hebben en allen, die na werkzaam geweest te zijn in de mijnen naar Venray zijn getrok ken zyn van harte welkom. Aan de hand van het tentoongestelde, dia's en video kun U herinneringen op halen en daarna napraten onder het genot van een kopje koffie tot omstreeks 16.00 uur. Om organisatorische redenen ver zoeken wij belangstellenden zich telefonisch of schriftelijk op te ge ven bij het museum. Het museum is geopend iedere woensdag, zaterdag en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Voor groepen or ganiseren wy rondleidingen op af spraak. Museum 't Freulekeshuus, Eindstraat 8 tel. 83880. Bij Cor Paint werken goed opgè^ leide kleur- adviseurs, die u V& adviseren bij een verantwoorde de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray, Tel. 04780-82810 DONDERDAG 8 JULI 1993 Nr. 27 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Één van de grootste wielerevene- menten van Zuid-Nederland met af gelopen jaar 6250 deelnemers op de vier startplaatsen Deume, Hel mond, Meijel en Venray gaat over enkele dagen beginnen. Een spor tief gebeuren voor jong en oud, dat iedereen op zijn eigen manier in kan vullen. 'Acht jaar geleden ook in Venray géstart met 200 deelnemers en af gelopen jaar een deelname van 2200 geeft aan dat dit evenement duidelyk in een behoefte voorziet. Gezien de goedlopende voorin schrijvingen moet het mogelijk zijn ook dit jaar het getal te halen. De kampeerplaats heeft beduidend grotere belangstelling. Uit het hele land, maar ook uit België en Duits land komen inschrijvingen binnen. Woensdag 14 juli (de dag van Ven ray), belooft een zeer drukke te wor den als zo'n 5000 fietsers het Schouwburgplein en de foyer gaan bevolken. Werkgroep Venray heeft zijn draaiboek rond. Vanaf 's morgens vijf uur (als de eerste pijlen van de routes uitgezet worden) tot 's avonds laar zijn de zes leden van de werkgroep (geholpen door 85 mede werkers) op hun post om het geheel goed te laten verlopen. Veiligheid staat weer nummer één en het Ro de Kruis is weer vier dagen in de lucht om de controleposten en de twaalf met mobilofoons uitgeruste wagens en reparatiewagens van de nodige informatie te voorzien, zo dat in samenwerking met de EHBO waar nodig snel hulp geboden kan worden. Gemeente en politie zullen waar nodig bijspringen. Het startschot voor de fietsvier daagse wordt dinsdag 13 juli om 9.00 uur gelost, in Venray door wet houder Driessen van sportzaken. Aansluitend wordt dan het circuit geopend. Ook op plein Voor het eerst zijn er niet alleen activiteiten op de routes maar ook op het Schouwburgplein. Een gezellig terras met muziek, dranken en hapjes is niet alleen be doeld om de deelnemers een gezel lige thuiskomst te bieden, maar ook de Venray-bezoekers iets te la ten proeven van het evenement fietsvierdaagse. Zo kan men vier dagen lang, met iedere dag andere vragen, proberen er achter te komen, hoe hoog, lang, zwaar, enz. de onderdelen zyn van de grootste fiets van de wereld. Wie zal het snelste, met de minste strafpunten het parcours afleggen, weet het meeste van de oldtimers- fietsen of van diverse oude voor werpen. Op woensdag is er de markt met kramen met allerlei artikelen van hobbyisten, oude ambachten, enz. Aan dit alles kan iedereen gratis meedoen!! En daarbij ook nog iede re dag cheques verdienen van ƒ100,- en 50,-. Alle goede antwoorden maken ook nog kans op de hoofdprijs, een schitterende fiets. Voor de kinde ren zyn er speciale pryzen. Trek king van al die pryzen, iedere middag om 17.00 uur door de win keliersvereniging en op de slot middag. De routes Allereerst de Verlinden Routekwis, een niet meer weg te denken activi teit tydens de vierdaagse. De Clephas Veiligheidskwis, in sa menwerking met Veilig Verkeer Ne derland, waarop de deelnemers getoetst worden over de kennis van het verkeer. Magnifique kleurplaat voor de jeugd. Zwem-Squash- en Recreatiecen trum de Sprank geeft alle deelne mers de gelegenheid van 13 tot en met 27 juli vier maal te zwemmen een sterk gereduceerde prij- MEUBELEN Wilhelminastraat 35 a-b. 5802 BA Venray Tel. 04780-84941 zen. Dit jaar een week langer om meer deelnemers in de gelegenheid te stellen van dit aanbod te kunnen profiteren. Intratuin houdt speciaal open huis voor de deelnemers en organi seert een kwis om de deelnemers te testen over hun kennis van plan ten, eet. Het Freulekeshuus heeft een prijsvraag voor de deelnemers. Bovenstaande prijsvragen zyn al len rijkelijk voorzien van prijzen. Trekking op de slotmiddag, vrijdag 16 juli. Verder zyn er op diverse centrale plaatsen nog activiteiten. Het Oorlogsmuseum in Overloon geeft op vertoon van het deelne-, mersboekje aanzienlijke korting. Inschrijvingen: VW Venray, Grote Markt 22, Ven ray, tel. 04780-10505; Poels Rijwie len, Grotestraat 64, Venray, tel. 04780-81553; VW Horst, Kerkstraat 16, Horst, tel. 04709-87604; Profiel, Hoofdstraat 10, Horst, tel. 04709-1561; VW Boxmeer, De Raet- singel 1, Boxmeer, tel. 08855-76665; VW Bergen, Raadhuisstraat 45, Bergen, tel. 08854-1922; Rabobank, Kerkstraat 8, Broekhuizenvorst, tel. 04763-1541; op de weekmarkt in Venray op maandag 12 juli. Inschrijven is ook mogelijk tij dens de vier dagen in de schouw burg. Daginschrijvingen zyn ook mogelyk. De kosten voor de fietsvierdaagse zyn hetzelfde voor alle afstanden nl.: Volwassenen ƒ16,- Houders bejaardenpas ƒ14- Begeleide kinderen tot 14jr ƒ12,- Kinderen t/m ^jr Bij inschrijving vanaf 29 juni tót en met 12 juli is er eerf- korting van ƒ1- Evenals afgelopen jaar is het mo gelijk speciaal voor de deelnemers van de fietsvierdaagse te kamperen. De lokatie is by sporthal De Wet- teling op het terrein van ATV Ven ray. De kosten zyn ƒ60,- van zaterdag 10 tot en met zaterdag 17 juli 12.00 uur. Inlichtingen by dhr. Steverink, tel. 04780-88839, b.g.g. VW Venray, tel. 04780-10505. Algemene infor matie by dhr. Hendrix, tel. 04780-83277 of dhr. Verberkt, tel. 04780-82005. EERST NAAR DE OPRUIMING BIJ V. TEL. 04760*61214. Ondanks de tropische temperatu ren maakten de muzikanten uit Merselo een uitstekende indruk volgens de heren juryleden Mestri- ni, Watz en Rappl. Ze lieten hun concurrenten in de hoogste ama teurdivisie ver achter zich. 407 te gen 460 punten wat uitkomt op een gemiddelde van 8,52. Of het genoeg is weten we pas over twee weken. Daar het optreden in een feestpa- vilioen (tent) was, stegen de tempe raturen op het podium, mede door de lichtinstallatie, tot astronomi sche hoogte van ongeveer 50 gra den Celcius. Door die enorme hitte viel hier en daar nog wel eens wat weg, maar evenzo proficiat Enkele kanttekeningen van een luisteraar; de muziek werd uit- versterkt, daar hebben de muzikan ten en luisteraars toch grote moeite mee gehad. By zo'n evenement moet men live beoordeeld worden. Er moet niet electronische gesleu teld worden, dan wordt de mooie natuurlijke klank die de blaaskapel heeft tekort gedaan. Zo'n evene ment moet in de Schouwburg of in de Roda hal plaatsvinden. Buiten kon je de draaimolen van de kermis horen spelen. Af en toe kwam er ook nog een Drumband langs marcheren, die terugkwam van een optreden in het voetbalsta dion van Roda. Daar vonden de Mars- en Show wedstrijden plaats. Op maandag 12 juli zal in beslo ten kring het gouden huwelijks feest worden gevierd van het gouden paar Albert Martens en Nel- la Peeters, die in 1982 van hun boerderij in Peelplan Zuid verhuis den naar hun aan het Kienhout ge legen bejaardenwoning. Van die verhuizing hebben ze geen spyt ge had, maar de eerlijkheid gebied dat ze ook nooit spijt hebben gehad van de stichting van hun boerderij in Peelplan Zuid. Dit echtpaar moet over de nodige pioniersgeest heb ben beschikt om daar aan het uit einde van de gemeente een boerderij te beginnen, die wel leek op de televisieserie, Het huls op de prairie. Hun levensverhaal lijkt ook wel uit een film te komen. De vlakte, waar de woeste grond door de wer kelozen in de werkverschaffing was omgespit en als het ware doorweekt was van veel zweet en mogelijke tra il eU'van de werkers die geen keus hadden dan te gaan werken in de werkverschaffing voor een mager loon. En de gemeente Venray kon aan een tiental landbouwers die een bedrijf wilden stichten daar een kaven van ongeveer 10 hectare aanbieden. Die landbouwers moesten maar voor een noodbehui zing zorgen, dat was net na de oor log en zo trok het toen nog jonge gezin Martens naar de uithoek van Venray in de wetenschap dat er geen elektriciteit was, geen water en de wegen ophielden by boerde rij Slangen. Daarna moest men maar verder via het karrespoor naar de noodboerderij. Maar laten wy hun verhaal op de voet volgen. De gouden bruidegom, Albert Martens (77) is geboren in Well, maar verhuisde op jeugdige leeftijd met zyn ouders naar een boerdery in Landweert Vanaf zijn jeugd wist hij al dat hy een boerde rij zou willen, maar ook te gaan handelen in vee. Als jonge knaap moest hy al naar de Osse paarden markt met zyn vader mee. Als daar een koop was gesloten, moest hy te »voet met het gekochte paard naar Venray lopen, dward door de Peel. Waren het eerst de Belgische knol len waar hy op verliefd was, want dat waren werkpaarden, later wer den het de Haflingers, ook paarden die eerlyk, trouw en niet lui waren. Albert hoefde zich niet te verhu ren en kon op de ouderlijke boerde rij het vak leren. De gouden bruid Nella Peeters (74) werd geboren aan het Volen, maar haar ouders vetrokken naar Casten- ray en daar ging z(j naar school. Ook zy hoefde niet uit te gaan wer ken of zich te verhuren. Omdat haar vader vrij jong stierf en haar moeder achterbleef, waren het de ooms die haar moeder gingen hel pen. Als tegenprestatie moest zij gaan dienen bij die ooms en tantes. In 1943 werd er getrouwd, omdat ze op de ouderlijke boerderij aan de slag konden. Maar toen er kavels ontgonnen grond werden uitgege ven waren zy by de 200 aanvragers. Er bleven er uiteindelijk tien over Op den handel Na de oorlog werd er verhuisd en in de noodboerderij op die verlaten vlakte intrek genomen. Echte pio niers met die noodboerderij van halve steens muren. Later kon een echte boerdery worden gebouwd en werd de noodboerderij tot paar denstal omgebouwd. Het bedrijf bestond uit tien hecta re, die gebruikt werden als ge mengd bedryf met een tiental koeien, maar ook fokzeugen. De beer stond klaar om zeugen van heinde en verre te dekken. Vooral raakt Albert niet uitgepraar over de stamboekvarkens die op de keurin gen hoge pryzen behaalden, zelfs werden die stamboekvarkens geëx porteerd naar Joegoslavië. Maar met de handel was ook geld te ver dienen en met aangeschafte brom mer werd op den handel gegaan. Moeder Martens heeft de papieren nog steeds bewaard van de behaal de successen. De verhalen van de handel om paarden over de Duitse grens te brengen, al dan niet illegaal, willen wij niet onvermeld lane, 's Morgens werd er op de boerdery samen met zyn vrouw en later met assistentie van de kinderen gewerkt en als het werk het toeliet, 's middags op den handel gegaan. Veel was er nog te vertellen over dit pioniersgezin. Hoe de kinderen naar school moesten, wat enkele ki lometers lopen was, maar dat de boeren van Peelplan Zuid de han den ineen sloegen en met de op brengst van de jachtrechten een schoolbus konden laten lopen. La ter werd de fiets gemeengoed voor de schoolgaande jeugd en de werd de schoolbus afgeschaft Wy schre ven reeds geen wegen, geen licht en geen water, maar desondanks het gezin Martens breidde uit en er kwamen acht kinderen, 4 jongens en vier meisjes. Geen wilde het boerenvak in en zondoende werd de boerderij in 1982 verkocht toen de bqjaarden- woning aan het Kienhout klaar kwam. De handel in paarden en runderen heeft hy nog gedaan tot 1986, al was het al jaren niet meer per brommer maar met de auto. Overigens schuwt hy ook nu niet om met de auto verre reizen te ma ken tot zelfs naar Drenthe. En hy moet ook klaar staan om zyn onafscheideiyke eega naar al die verjaardagen te brengen van kinderen en kleinkinderen met hun aanhang. En die generatie is uitgegroeid met negentien klein kinderen. Och wat moet er nog van dit gou den paar geschreven worden, dat de gouden bruidegom nog steeds zorgt dat zyn één are grote groen- tentuin nog perfect in orde is en dat de hele familie groenten eet van die tuin. Trouwens, de liefde voor alles wat groeit en bloeit, komt tot uiting in de goed verzorgde tuin by hun bqjaardenwoning. Kaarten en kienen, dat laatste alleen door de gouden bruid, maar kaarten heb ben ze zelfs 40 jaar met dezelfde fa milie gedaan. Handwerken kan de gouden bruid als de beste. In 1959 kreeg de gouden bruide gom een ongeval met een paard. Voor zyn leven werd dagenlang ge vreesd, maar zoals hy ons nadruk- kel yk verklaarde, lk ben niet kerks, maar O.LVrouw die heeft my gered. Trouwens, dat deed ze ook toen voor myn leven werd gevreesd na een zware operatie. Ze kunnen zeg gen wat ze willen, maar de dokters hadden geen verklaring voor de reddingen. Wy schreven het reeds, het feest wordt in besloten kring gevierd en er wordt geen receptie gehouden. Wy zyn er wel van overtuigd, dat velen in Ysselsteyn en daarbuiten wel een weg weten te vinden om dit gouden paar op maandag 12 juli ge luk te wensen. De buurt die komt op een andere dag aan hun trek ken, want vergeten doen ze die niet Grolestraat 11 5801 BD Venray De jarige Bleek, het winkelcen trum werd vyf jaar geleden in ge bruik genomen, heeft een zomer lang activiteiten op het programma staan ter gelegenheid van dit lustrum. Zaterdag 10 juli wordt een ballonwedstryd gehouden voor de jeugd, waaraan leuke pryzen zyn verbonden. De ballonwedstryd wordt gehou den onder het motto 'Spel zonder grenzen', omdat de meeste ballon nen wel één of meer grenzen zullen passeren. Tussen 14.00 en 16.00 uur kunnen alle kinderen by het kraampje in 'de Bleek' gratis een ballon afhalen. Daaraan kunnen ze een kaartje bevestigen met daarop hun naam en adres. Om 16.00 uur kunnen de kinderen allemaal tege- lijk hun ballonnen het luchtuim in sturen. De vyf ballonnen die de grootste afstand afleggen bezorgen de kinderen een leuke prys. Voetbal op de Markt Diezelfde middag is er op de Grote Markt een voetbalcircuit, waar klein en groot de balvaardigheid kan testen. Het circuit bestaat uit een viertal onderdelen en is opge zet door SV Venray, samen met de winkeliersvereniging Winkelcen trum Venray. Deelnemers kunnen drie penal ties afvuren op SV Venray 1-doelman Wim Jacobs, drie keer schieten op een in vakken verdeeld doel, zo snel mogeiyk door een aan tal pionnen heen dribbelen en de bal hoog houden. Voor elk onder deel zyn punten te verdienen en de deelnemers met de hoogste punten komen in aanmerking voor één van de fraaie pryzen, beschikbaar gesteld door Winkelcentrum Ven ray. Er zyn pryzen in vier catego rieën: meisjes t/m 12 jaar, meisjes/dames vanaf 13 jaar, Jon gens t/m 12 jaar en jongens/heren vanaf 13 jaar. Behalve pryzen winnen en bal vaardigheid tonen kunnen de fans zaterdagmiddag ook hun favoriete SV Venray-speler ontmoeten, want by elke attractie staan selectiespe lers voor begeleiding en controle. Het voetbalcircuit is geopend van 14.00 tot 16.00 uur. Op dat tydstip vindt de prysuitreiking plaats. Woensdag 14 juli is er alweer een activiteit voor de jeugd. Op het pleinye tussen schoenzaak E Voi en Electro Martens staat van 11.00 tot 18.00 uur een springkussen. Alle kinderen kunnen daarop de hele middag naar hartelust gratis ra votten.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11