Wijkraad Venray-Zuid wil betere ruimte Tijdelijk Scniesser voordeel! Opening pleinen wordt toch tweedaags feest Verkeersdrempels in Oirlo Peuterspeelzalen willen lange wachttijden terugdringen WV Venray organiseert weer wandeling door de Heidse Peel Net geen prijs voor NLW-produkt 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Schiesser® f21.95 NU FL. 29.== Fietsronde voor goede doel doet ziekenhuis aan Anti rookmagiër naar Venray PEEL EN MAAS Culturooy werkt hard aan programma zondag na PEEL EN MAAS Donderdag 17 juni Pagina 5 Ook kritiek op toewijzingsbeleid woningbouwvereniging De wijkraad van Venray-Zuid, ook bekend als de bomenbuurt, heeft behoefte aan een beter gebouw, zo dat de raad kan werken aan de inte gratie van allochtone wijkbewoners. "We zijn de enige wijk in Venray zonder een fatsoen lijk eigen wijkgebouw", zegt wij kraadvoorzitter M. Leenders. De wijkraad van Venray-Zuid maakt ge bruik van het gebouw van jeugdve reniging 'de Springplank' aan de Beukenlaan. De verhouding tussen beide gebruikers is echter niet op timaal. De wijkraad wil volgens haar voorzitter graag de Turkse en Ma rokkaanse bewoners van de wijk by de activiteiten betrekken. In Zuid wonen ongeveer 35 buitenlandse gezinnen op een totaal van ruim 190 woningen. Communicatie met hen ziet Leenders als enig middel om de wyk ook op de lange termyn leefbaar te houden. In samenwer king met bijvoorbeeld het RISC wil de wykraad wel activiteiten opzet ten om met name ook de vrouwen en kinderen te stimuleren tot socia le activiteiten. Leenders beseft dat dit een kwestie van lange adem is, "maar als je niets doet gebeurt er helemaal niets". Groot struikelblok voor initiatie ven is het gebrek aan ruimte vindt de wijkraadvoorzitter. De wykraad deelt het gebouw aan de Beuken laan met jeugdvereniging 'de Springplank'. De laatste is de eigen- lyke hoofdhuurder en beschikt over de meeste uren. De wykraad kan door de week alleen 's avonds na negen uur en op de vrijdaga vond terecht. Alternatieve ruimte is wel voorhanden meent Leenders. In de buurt staat de gymzaal, die een andere functie krijgt. De wy kraad wil zelf wel de handen uit de mouwen steken bij aanpassing van het gebouw. Ook de Vrye Academie zou volgens de wykraadvoorzitter uitkyken naar een andere stek. Ruimte genoeg Op het gemeentehuis ziet de afde ling Welzyn, by monde van F. Vos sen, weinig mogelijkheden voor de suggestie van Leenders. Aanpas sing en zeker de exploitatie van de gymzaal noemt hy financieel on haalbaar. Bovendien biedt het hui dige gebouw volgens Vossen nog mogelijkheden genoeg voor uitbrei ding van activiteiten. "Het aantal dagdelen in de week is groter dan de behoefte van de beide verenigin gen", aldus de ambtenaar. "Ik zou niet weten welke argumenten ik by het college zou moeten aandragen om de wens van de wykraad geho- rió'réèrd te krijgen. Activiteiten voor allochtonen is een prima idee en ruimtelijk gezien is het volgens my goed mogelijk". Geen toename Tydens een bezoek van de Ven- rayse CDA-fractie aan de wijk had Er komen verkeersdrempels in de kom van Oirlo en een tweetal kruispunten worden verhoogd. Dat heeft wethouder Truien van openbare werken maandag toege zegd aan de 'Werkgroep Ver- keerksveiligheid in Oirlo'. Meer verkeersremmende maatregelen zijn niet van de baan, maar reali satie is op dit moment nog niet mogelijk. I Truyen deed z'n mededeling in een gesprek met de Oirlose werk groep naar aanleiding van het rap port "Verkeersveiligheid in Oirlo'. Daarin wordt de verkeerssituatie in het dorp onder de loep genomen en suggesties gedaan voor een groot aantal verbeteringen. De belan grijkste daarvan zyn een aantal ver keersdrempels in de Hoofdstraat, de weg die het dorp in tweeën deelt. De gemeente heeft dat idee nu deels overgenomen. By het binnen rijden van de bebouwde komt aan weerszijden een drempel in dé Hoofdstraat, omgeven door een poort Die poort geeft aan dat de kom van Oirlo begint en werkt te vens als een optische weg versmalling. De werkgroep had in het rapport ook gepleit voor vier verhoogde kruisingen en een extra drempel in de buurt van zaal 'de Ruif. Daarvan wordt voorlopig alleen het kruispunt Ge rtrudisst raat- Haal akker-Hoofdstraat gereali seerd. Ook het pleidooi voor trot toirs vanuit het dorp tot aan 'de Ruif en van de kerk naar de weg Haalakker wordt voorlopig niet ge honoreerd. Hetzelfde geldt voor de uitbreiding van het trottoir langs de Pastoor Gerardsstraat. Volgens de Oirlose werkgroep zyn de plan nen echter niet van de baan. Ook het overleg met de wethouder krygt een vervolg. De Oirlose werkgroep is in eerste instantie tevreden met de reactie van de gemeente. De peuterspeelzalen in Venray- centrum kampen met lange wacht lijsten. Met name by de peu terspeelzaal in Landweert en in mindere mate bij De Paddestoel aan de Beukenlaan zyn de wachtlysten dermate lang dat het niet uitgeslo ten is dat kinderen niet op de peu terspeelzalen terecht kunnen. De Venrayse peuterspeelzalen hebben nu besloten om de toe gangsleeftijd te verhogen. Kinde ren konden tot op heden vanaf hun tweede jaar op de peuterspeelzalen terecht Vanaf augustus is die mini mum leeftijd verhoogd naar 2,5 jaar. Daardoor zijn kinderen min der lang op de peuterspeelzaal en ontstaat er meer ruimte voor ande re kinderen. De leiding van de peu terspeelzalen hopen dat daarmee de wachtlysten ook korter zullen worden. Bovendien heeft deze verhoging van de minimum leeftyd te maken met het gewenningsproces van kin deren oji de peuterspeelzalen. "Kin deren van twee jaar zyn nog erg jong en kunnen moeily ker wennen aan de omgeving dan kinderen die een half jaar ouder zyn" aldus Mevr. Drykoningen namens de Venrayse peuterspeelzalen. Verder wordt ook de aanmel- dingsleeftyd met een half jaar ver hoogd. Kinderen konden tot op heden vanaf 18 maanden aange meld worden, dat wordt met ingang van augustus 2 jaar. Inschryving kan elke eerste dinsdag van de maand, met uitzondering van de maanden juli en augustus vanwege de vakanties. UITBREIDING Peuterspeelzaal De Blokkendoos in Landweert is gehuisvest in wyk- gebouw 't Stekske. De leiding van deze peuterspeelzaal zal na de ver bouwing van dit wykcentrum een grotere ruimte kunnen betrekken. "We willen kyken of we dan, febru ari/maart volgend jaar, ook onze huidige ruimte erby kunnen hu ren, zodat we enkele dagdelen met dubbele groepen kunnen werken. Hierover moeten we nog wel overleg plegen met de gemeente" laat mevr. Drykoningen weten. De Wijkraad Zuid is van mening dat ze te weinig gebruik kunnen maken van De Springplank. de wijkraad zich eveneens bezorgd getoond over het toewijzingsbeleid van de woningbouwvereniging. De wykraad heeft de indruk dat de ver huurder by de toewyzing van wo ningen voor allochtonen speciaal in de richting van Venray-Zuid kykt De heer De Klerk, hoofd Bewo ning van de woningbouwvereni ging Noord-Limburg, bestrydt die opvatting. "Een aantal jaren gele den toonde de wykvereniging zich ook al bezorgd over de toename van het aantal allochtonen in de wyk. We hebben destyds de afspraak ge maakt het aantal niet op te voeren. Daaraan hebben we ons, behoudens incidentele afwy kingen, gehou den", zegt De Klerk. Volgens cyfers van de WBV is het aantal allochtone gezinnen in Venray-Zuid de afgelo pen driejaar nagenoeg constant ge bleven. In de eengezinswoningen wonen zestien allochtone gezinnen op een totaal van 127 woningen. Het aantal flatbewoners van buiten- ^E&ïdse afkomst is Wat groteri 20 van de 66 flats aan de Zuidsingel wor den door hen bewoond. Van woensdag 23 juni tot en met woensdag 15 september organi seert de VW-ANWB Venray elke woensdagmiddag een wandeltocht onder leiding van Jan de turfsteker in het unieke natuurgebied de Heidse Peel. De Heidse Peel is het natuurgebied dat begrensd wordt door de Deumeseweg, de provincie grens tussen Venray en Deume en door het kerkdorp Ysselsteyn. De tocht door het natuurgebied de Heidse Peel begint iedere woens dag tussen 13.00 uur en 13.15 uur vanaf de Rotonde Heidsepeelweg in Ysselsteyn (einde verharde weg). Om 13.30 uur start de wandeling naar het natuurgebied. Tydens de wandeling zal Jan de turfsteker een demonstratie turfsteken verzorgen. Het turfsteken gebeurt op een dus danige wyze, dat het natuurgebied onaangetast blyft Staatsbosbeheer verleent dan ook gaarne haar me dewerking aan deze unieke wandel tocht die omstreeks 16.30 uur by het startpunt eindigt. De kosten bedragen ƒ6,- per per soon, te voldoen by de gids. Op afspraak en voor minimaal 20 personen zyn andere tyden moge- lyk. Inlichtingen en reserveringen by de VW-ANWB Venray, tel. 04780-10505. ïïetster dacht niets te mankeren Woensdagmorgen om kwart voor twaalf kreeg een 55-jarige fietster uit Geysteren op de splitsing Julianasingen-Oude Oostrumseweg geen voorrang van de personen auto, bestuurd door een 27-jarige inwoner uit Cuyck. De fietster werd geraakt en kwam ten val. Zy dacht dat haar niets mankeerde. Om ze kerheid te verkrijgen werd ze naar het ziekenhuis overgebracht Uit het onderzoek bleek dat ze enkele nekwervels gekneusd had en dat ze ter observatie moest worden op genomen. Ondergoed voor mannen die kwaliteit en pasvorm willen voor een betaalbare prijs. 100% katoen in 3 kleuren. Slip of singlet 2 Stuks Perfektie is onze kwaliteit UNIEKE EXTRA - AANBIEDING SCHIESSER PYAMA'S zaken in VENRAY, BOXMEER, CUIJK, DEURNEenGEMERT Elf toerfietsers vertrekken maan dag 21 juni voor een vyfdaagse tocht van 1000 km langs een groot aantal ziekenhuizen in Nederland. De fietsers doen op hun tocht alle ziekenhuisshops van de firma An- toine Petit aan. Dit bedryf heeft de tocht op touw gezet om geld by een te brengen voor het Kinderbrand wondencentrum in de Columbiaan- se hoofdstad Bogotd. Woensdag 23 juni om 17.15 uur worden de fiet sers in het Venrayse ziekenhuis ver wacht Belangstellenden zyn van harte welkom om de deelnemers aan te moedigen en om financieel by te dragen aan de actie. De bedoeling van de actie, die wordt gesteund door het Brand wondencentrum in Beverwijk, is om voldoende geld in te zamelen voor het opzetten van een huid- bank en een uitbreiding van het centrum met vyftien bedden. Daar naast proberen de fietsers een stage van personeel uit Bogotd in Bever- wyk te financieren. In Bogotd lo pen jaarlyks 1800 kinderen brandwonden op, waarvan vele door het gebruik van onveilige gas-, olie- of elektrische apparaten. Wie wil meedoen aan de actie van het Rotterdamse bedrijf kan een bydrage storten op het speciale gi ronummer 2520 ten name van KBP B-B (Kinderbrandwondenproject Beverwyk-Bogotó) te Rotterdam. KOM EN DOE OOK MEE De Zwitserse anti-rookmagiër Bruno Michel houdt zondag 20 juni een sessie in restaurant Buitenlust. De Zwitser helpt door middel van handoplegging verstokte rokers van hun gewoonte en verslaving af. Behoorlyk wat Venraynaren be zochten de behandelaar al op één van z'n spreekuren in België of Duitsland. Michel beweert om mensen bin nen de minuut van het roken af te kunnen helpen. Hij behandelt ro kers al veertien jaar met z'n me thode, die hy van z'n vader heeft overgenomen. Zondag is hy tussen 10.00 en 13.00 uur aanwezig in Bui tenkist elke week nieuws Dinges zoekt alternatief voor Houseparties De officiële opening van de op nieuw ingerichte Schouwburg- en Henseniusplein gaat toch gepaard met een tweedaags spektakel vol theater en muziek. Ondanks dat de actie in deze krant om bevol king en bedr(jven warm te maken voor een financiële bijdrage niet het gewenste resultaat heeft opge leverd, heeft de stichting Cultu- Rooy de begroting rond om zondag aan de officiële openings dag vast te plakken. Door de opzet is wel onzeker of de 'pleinfeesten' volgend jaar een vervolg krygen. "Het bestuur heeft lang gedubt, maar we vinden dat een dergelyk evenement twee dagen moet du ren", zegt CultuRooy-voorzitter Jan Verheyen. De stichting heeft enkele weken geleden een afspraak ge maakt met de uitbaters van het Venrayse café 't Podium. Het café zal zaterdag 10 en zondag 11 juli de complete horeca op het plein ver zorgen en biedt CultuRooy in ruil daarvoor financiële zekerheid voor het organiseren van de activiteiten op zondag. Oorspronkelijk was het de bedoeling van de stichting om de gezamenlyke Venrayse horeca te interesseren voor het project en de opbrengsten daarvan te reserveren als eerste aanzet voor de organisatie van komend jaar. CultuRooy wil van de plein feesten graag de opvolger van het ter ziele gegane Straatfestival ma ken, maar beseft dat dat niet een voudig zal zyn. Het grootste deel van het sponsorgeld voor deze keer is immers byeengekomen voor de opening van de vernieuwde plei nen. De zelf gestarte actie onder het motto 'Samen maken we een leeg plein lekker vol' brengt naar schat ting slechts drie tot vierduizend gulden op, een kwart van het beno digde bedrag om zelfstandig een tweedaags programma te kunnen betalen. Dankzy de overeenkomst met café 't Podium is de tweede dag alsnog binnen bereik gekomen. Twee podia Het publiek zal van het geworstel op de achtergrond van de organisa toren niets merken. CultuRooy heeft zoals gebruikeiyk weer een ei- genwys programma samengesteld, dat elementen van de succesvolle Straatfestival-formule in zich draagt, maar waarin het accent meer ligt op muziek. Bovendien wordt, in tegenstelling met het Straatfestival, met twee podia ge werkt, een op elk plein. Afwisselend spelen daar grotere en kleinere groepen. Het gebruik van twee podia betekent dat het programma niet wordt onderbro ken door opbouwen en afbreken, waardoor de vaart erin biyft. Tus sen 18.30 en 01.00 uur presenteert CultuRooy dan ook zeven acts, te be ginnen met de plaatseiyke rap groep 'Little Masters'. Deze jeugdige rappers en dansers maakten on langs ook al indruk tydens de ma nifestatie 'Greep in het donker'. Na een half uui^je rap en hiphop is het tyd voor 'De Sufgerukte Wallies', een groep dwaze muzikanten uit Maastricht De muziek is een sa menraapsel van rock 'n roll tot smartlappen, die een maffe show omlyst "Zo gek als een deur, ze krygen iedereen mee", karakteri seert Annelies Smits van de pro grammawerkgroep van CultuRooy deze artiesten. De beide eerste acts spelen op het hoofdpodium, voor het derde optre den verplaatst de actie zich naar het Henseniusplein. Het 'Trio Con cordia' vertelt tussen 20.00 en 21.00 uur een muzikaal verhaal dat zich afspeelt in een hotel. De Filterstripper, een produkt dat door de NLW-bedry ven In Ven ray wordt vervaardigd, is gisteren in Rotterdam net buiten de pry- zen gevallen. De Filterstripper was één van de tien genomineer den voor de titel 'Uitvinding van het Jaar'. Desondanks is men in Venray zeer tevreden over het pro dukt, waarvan men in de toe komst veel verwacht De Filterstripper (zie foto) is een apparaat waarmee oliefilters uit (au- tojmotoren uit elkaar kunnen wor den gehaald. Het bestaat uit een schyf met daarop drie roterende in stelbare messen en een opvangbak. Na het afsnyden van de bodem valt het filter in onderdelen uiteen. De yzeren onderdelen (ca 70% van het totaal) kunnen worden gerecycled, oliefilter en restjes olie gaan naar het chemisch afval. Het apparaat is uitgevonden door een Nederlandse garagehouder die z'n vinding deponeerde by het ID- NL, het innovatiecentrum dat is gespecialiseerd in uitvindingen. Het Venrayse bedryf zag wel wat in de Filterstripper. Na een markton derzoek vorig my aar nam NLW- bedryven het apparaat begin 1993 in produktie. Volgens marketing manager Klabbers van de NLW- bedryven is er veel belangstelling voor de stripper, zowel uit eigen land als uit België en Duitsland. De NLW-bedryven verwachten dit jaar nog enkele honderden produkten af te zetten. Voor 1994 ligt de prog nose op een produktie van 50 tot 100 Filterstrippers per maand. Het apparaat kost tussen de acht en negenhonderd gulden en is spe ciaal bedoeld voor garages. In Ven ray is nog geen garagebedryf die beschikt over dit milieuvriendeiy- ke apparaat East Meets West Om kwart over negen begint op het grote podium voor de schouw burg het concert van de Nederland se 'multiculturele band' East Meets West'. De naam zegt het al, in de groep ontmoeten zich culturen en dat weerspiegelt zich in de muziek. Westers verteerbare klanken met veel Turkse en Arabische invloe den. Het volgende optreden is van Ernst Langhout een geroutineerde artiest, die enkele jaren gelden be kend werd door z'n optredens in de voormalige Sovjet-Unie. Langhout speelt semi-akoestische folkachtige muziek op het wat kleinschaliger podium op het Henseniusplein. Het is dan inmiddels 23.15 uur, goed donker en dus tyd voor het spektakelstuk van de avond. *Vuur- drift' heet het stuk dat theatergroep Flup en Juu opvoert Met tromge roffel en grote insect-achtige bouw sels vertelt de groep het verhaal van de vuurdrift, waarby uiteindelyk de hele zaak in vlammen opgaat. "Vuurdrift' is niet alleen het spek takel van de eerste avond, maar te vens de opmaat voor het muzikale sluitstuk. Vanaf omstreeks kwart voor twaalf treedt op het grote podi um 'La Lupa' op. Een band uit Kam pen, die het enkele jaren geleden ver schopte tydens de Grote Prys van Nederland en nog steeds een veelgevraagde act is. Aanstekelyke dansbare muziek, op basis van ste vige funk-ritmen laten het Schouw burgplein tot één uur swingen en daveren. Claxonconcert De zondag draagt nog meer dan de zaterdag een muzikaal stempel. CultuRooy kon tot voor kort, in ver band met de onzekere begrotingssi tuatie, alleen nog maar opties nemen op acts. Nu is men druk doende die opties in definitieve boe kingen om te zetten. Zeker is in elk geval dat zich om 15.00 uur circa 30 automobielen op de pleinen verza melen om even later los te barsten in een overdovend claxonconcert. Dirigent van het geheel is Bo de Graaf, die de hele ochtend ervoor met de deelnemers heeft gerepe teerd. De rest van het programma was by het drukken van deze uitga ve nog niet honderd procent zeker. Vrijwilligers!! 'CultuRooy' kan voor het wee kend van zaterdag 10 en zondag 11 juli nog wat medewerk(st)ers ge bruiken. Met name voor hand- en spandiensten op het horecavlak. Mensen die iets willen doen voor het culturele leven in Venray kun nen kontakt opnemen met Jan En gels van de stichting telefoon Portefeuille goed verstopt Een 65-jarige inwoner had zyn portefeuille in zyn auto, naar zyn zeggen goed verstopt Kenneiyk toch niet goed genoeg, want die por tefeuille, met ongeveer ƒ150- en persooniyke bescheiden, bleek ver dwenen te zyn. Hy kon by zyn aan gifte van de diefstal niet verklaren waar die precies uit zyn auto was gehaald. Hy had geen sporen van braak aan de auto kunnen ont dekken. Flessen wjjn gestolen Zaterdag kwam een jongeman in de feesttent op het sportterrein De Wieen aan een personeelslid vra gen of die een fles wyn voor hem wilde openen. Omdat die fles koud aanvoelde, vond men het vreemd en men ging daarna op onderzoek uit Tben bleek dat uit de koelkast 23 flessen wyn verdwenen waren. Een zoekaktic in de buurt leverde wel de vondst van 21 flessen op. De onbekende jongeman werd niet meer aangetroffen.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5