Met nieuw Sint-Jansaltaar herstellen schutters een eeuwenoude traditie K^l FANCYFAiR PEEL EN MAAS Pater Falco neemt na bijna 30 jaar afscheid van Boschveldcollege u Schutterij bewijst dienstbaarheid aan kerk en maatschappij Het geheim van het dierbare PEEL EN MAAS GENIET rAN PORSELEIN - KRISTAL - BESTEK BISTRO „de PARIS" y O KOM EN DOE MEE donderdag 17 juni 1993 Nr. 24 De Venrayse Schutterij 't Zandak- ker Gilde Sint Jan gaat op zondag 20 jun op een wel zeer bijzondere wijze het feest van haar patroonhei lige vieren. Eerst zal in de Grote Kerk het door de schutters herop gerichte Sint Jansaltaar, het nieuwe Sint Jansbeeld en de Gilde-stola of ficiéél worden ingewijd. Dat ge beurt tijdens de plechtige H.Mis om 11.00 uur, opgedragen door Mgr. Castermans, hulp-bisschop van Roermond. Hij wordt daarbij geas sisteerd door pastoor H. de Wit en kapelaan L. Houben. Verder zullen de nieuwe schutter- suniformen, evenals de nieuwe in strumenten van het muziekkorps voor het eerst worden getoond. Bij zonder daarbij is, dat de eeuwen oude Schelleboom geheel in zijn oude glorie is hersteld. Bij die kerkelijke, zullen een ver tegenwoordiging van het College van B en W van Venray en vele auto riteiten van Bond en Federatie van Schutterijen in beide Limburgen, Brabant en het Land van Cuijck aanwezig zijn. Tijdens deze mis zul len ook nog vier charmante marke- tensters geïnstalleerd worden. De mis zal worden opgeluisterd door het Venrays Mannenkoor en de Ko ninklijke Harmonie Euterpe. St Jansaltaar Maandenlang hebben de Venray se schutters in de Grote Kerk ge werkt aan de restauratie van het Sint Jansaltaar. De uit 1426 date rende schutterij, die vroeger aan Sint Jacobus was toegewijd, koos rond 1600 Sint Jan de Dopers als patroonheilige. Aan hem was een altaar met een eigen bedienaar in de Grote Kerk toegewijd. In het be gin van de 19e eeuw, toen een nieu we vloer in de kerk werd gelegd, verdween dit Sint Jansaltaar. Nu wordt een altaar, afkomstig uit het Sint Jozefklooster aan Sint Jan toe gewijd, onder voorwaarde, dat hier aan tenminste eenmaal per jaar op 24 juni de Sint Jansmis zal worden gelezen, waarmee een oude traditie wordt hersteld. Het altaar wordt versierd door een Sint Jansbeeld, dat door Henk Hoedemaekers uit hout is gesne den. Voor de celebrant van het al taar heeft de Schutterij een speciale Gilde-stola laten maken door de uit Venray afkomstige Zuster Adelia Ja- Het St Jansaltaar, door leden van de Schutterij zelf gerealiseerd uit het oude altaar van het St Jozef klooster, zal a.s. zo7idag ingezegend worden. cobs, van de Kleine Zusters van de H. Joseph te Heerlen. Nieuwe uniformen Tben in september 1975 na een vijftienjarige sluimerperiode op initiatief van de actieve huidige kei zer en voorzitter Joep Krijn en de schutterij uit haar slaap werd ge wekt, werd ten behoeve van de ge- weerdragende schutterij gekozen voor een uniform van de schuttery- infanterie anno 1856. Ook het vaan del geënt op een regimentsvaandel uit dat jaar. De 65 uniformdragende schutters hebben intussen hun uniform vernieuwd en volgend jaar zullen ter vervolmaking daarvan de uitrustingsstukken worden ver: nieuwd. Ook het tamboercorps, dat de schutterij bij al haar activiteiten be geleidt, heeft het instrumentarium vernieuwd, terwijl de keizerin een nieuwe robe zal dragen. KOM CCMEO HELPEN 26 EN 22JUNI SPORT TERREIN OOSTSTINGEL honderd veertiende jaargang Marketenstere Voorzitter en keizer Joep Krynen en het door hem bezielde bestuur, doen er alles aan om eeuwenoude tradities nieuw leven in te blazen. Tot de vroegere weermachten be hoorden koopvrouwen, die als can- tinehoudsters (cantinières) bij de compagnieën van het leger te velde en op manoevres waren ingedeeld. In Nederland noemde men deze schilderachtige geüniformeerde vrouwen marketensters of zoete- laars. Ook de schutterijen hadden vroeger marketensters, die een klein, door koperen banden omge ven en van een kraantje voorzien vaatje met jenever nabij de heup droegen. Ook hadden zij een mand je met brood, kaas en worst by zich. De schutterijen Sint Anna Maas- bree, Sint Jan Grubbenvorst en Sint Sebastianus Sevenum kennen het fenomeen marketenster al. In aanwezigheid van deze dames zul len zondag de vier nieuwe Venrayse marketensters worden geïnstal leerd. Dit zyn Marian Coersen, Ma rian van Lierop-Rooyackers, Toos Linders-Verhaeg en Monica Stiphout Activiteiten Sinds haar re-activering in sep tember 1975 heeft de schutterij 't Zandakker Gilde Sint Jan zeer veel activiteiten ontplooid, die vrijwel alle voldoen aan de oude doelstel lingen: de dienstbaarheid aan Kerk en Maatschappij. Daarmee heeft zy een niet meer uit de Venrayse gemeenschap weg te denken plaats veroverd. De schutters zullen geen gelegenheid ongebruikt laten om zich naar bui ten te presenteren by kerkelijke en burgerlijke plechtigheden. Is het nit by de intocht van Sint Nicolaas, dan wel by de pastoorinstallaties, recepties, processies (zoals pas gele den in Oostrum) en de opbouw van de Kerststal elk jaar in het centrum van Venray. Niets is de schutters te veel om kostbare aanschaffingen te doen, teneinde oude tyden te doen herleven. Niet alleen het nieuwe Sint Jansaltaar, de nieuwe unifor men, de eeuwenoude Gildetrom, het vaandel, de (nieuwe) marke tensters, het prachtige roodkope ren draagbord (dat werd vervaardigd door Karei Beerkens) zyn daar een voorbeeld van. Ook is nu door Karei Beerkens de eeuwen oude Schelleboom in zyn oude glo rie hersteld. Een voorbeeld van eendrachtig samen werken is de realisatie van een eigen onderko men, het Schutskempke, by de schietbaan aan de Endepoel. En als we de voorzitter van de schuttery mogen geloven is het einde van al die activiteiten nog lang niet in zicht. Kunstenaar Adriaan Nette vraagt medewerking van 93 Venraynaren Een uitwisseling tussen pu bliek en kunstenaar. Wie is pu bliek en wie de kunstenaar. Het materialiseren van een maanden lang proces van voorbereiding en creativiteit Een gebaar, een ont moeting. Wanneer je praat met de Haagse kunstenaar Adriaan Nette komen opmerkingen en vragen van dit soort naar boven. Adriaan is één van de deelnemers aan de manifestatie '93 Geheimen'. On danks de wat cryptische ope ningszinnen heeft de kunstenaar voor de manifestatie een heel hel der plan in gedachten. Hy wil met de hulp van 93 'doorsnee Venray naren' een kunstwerk maken en dat feestelyk openen. "Wat ik wil is een groep mensen uit Venray vragen om iets wat hen dierbaar is ter beschikking te stel len. Een object uit de persoonlijke sfeer of uit de huiselyke omgeving, iets wat voor hen om wat voor re den dan ook waarde heeft. Het geeft niet wat het is, groot of klein, duur of goedkoop. Die objecten ga ik ver werken tot een totaalbeeld, een beeld van mensen. Een beeld dat ook iets zegt over Venray van dit moment". Adriaan Nette heeft het concept van z'n bijdrage aan '93 Geheimen' in z'n hoofd. Veel meer kan het ook niet zyn, want hoe het werkstuk er uit komt te zien is grotendeels af- hankelyk van de inbreng van de Venraynaren. In de visie van de Haagse kunstenaar zou het een le vendig, by na een levend geheel moeten worden. "Het mooie is dat die 93 mensen samen het beeld be palen. Ik ken het eindeffect niet, jhet blyft een verrassing". De enige beperking die Nette zichzelf heeft opgelegd is het aantal deelnemers. Dat is gesteld op 93, net zoveel als het thema van de ma nifestatie, wat uiteraard is afgeleid van het jaartal waarin alles plaats vindt In feite kun je het werkstuk zien als de belichaming van het the ma. Immers, 93 mensen maken hun persoonlyke geheim openbaar. elke week nieuws Optocht De bedoeling is volgens Nette om de dierbare onderdelen van het werkstuk voor de opening van de manifestatie in een soort van op tocht vanuit het centrum naar het Odapark te brengen. Daar voegt de kunstenaar de onderdelen bijeen. De openingshandeling is het mo ment waarop alle gedachten, con cepten en bewegingen samenkomen. Zowel die van he men de 93 Venrayse 'deelnemers' aan het project, als die van de pro fessionele kunstenaars. Uit de documentatie die de Haag se kunstenaar by zich heeft, en op grond waarvan de organisatie hem heeft geselecteerd, blijkt dat Adri aan Nette een voorliefde heeft voor 'optochten' van uiteenlopende aard. Zelf noemt hy het liever dynami sche sculpturen, beelden die bewe gen in de ruimte van de stad. "Ik ga veel uit van de ruimtelyke en socia le condities binnen een omgeving. Met alle respect voor collega's die dat wel doen, maar ik maak een werkstuk niet in m'n atelier". Ook voor z'n deelname in Venray heeft de kunstenaar de stad bezocht en een wandeling gemaakt Krant Voor het kunstwerk vraagt Nette dus 'gewone' mensen met 'gewone' dingen, die voor hen een bepaalde betekenis hebben. Door ze in een andere omgeving te plaatsen ga je er ineens anders tegenaan kyken. Gewone dingen worden kunst. "Ge wone dingen zyn vaak kunst", zegt Adriaan. "Gebruiksvoorwerpen zyn vaak heel mooi van ontwerp, maar toch zal niemand een koffiekopje kunst noemen. Het gaat om het beeld datje er van hebt, de manier waarop je naar iets kykt". Adriaan Nette wil graag dat het publiek de 'gewone' dingen ook eens op een andere manier bekykt en niet het traditionele onderscheid hanteert dat iets alleen maar kunst is als het in een museum aan de muur hangt. Als voorbeeld haalt de Hagenaar een krant tevoorschyn. Op het eerste gezicht een heel gewone krant. Koppen, foto's, een commen taartje. Alleen je kunt hem niet le zen. De lettere staan in een heel andere volgorde dan het ons beken de alfabet. Adriaan Nette heeft de krant gemaakt voor een kunstpro ject in Amsterdam en iets soortge- lyks wil hy wellicht ook tydens '93 Geheimen' proberen. Bijvoorbeeld huis-aan-huis verspreid. "Een gra tis kunstwerk voor iedereen, in el ke brievenbus", zegt hij. Het zou mooi zijn als het lukte. Diefstal van sproeiers Van een aspergeveld aan de Veu- lenseweg werden 26 gewone en 3 zwenksp roeiers van de leiding ont koppeld en meegenomen. De waar de van de sproeiers bedraagt 1.577,-. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Zo maar muziek maken of een lied zingen, ook al is dat niet per fect, dat geeft plezier, contact en be vestiging. Daarom vind ik dit werk zo boeiend. Dat zegt Pater Rdco, die na byna dertig jaar het Boschveld college gaat verlaten. De schoolge meenschap neemt donderdag 24 juni afscheid van Ealco en zal hem op luisterryke wyze bedanken voor al zyn verdiensten. De receptie zal zyn van 17.00-18.30 uur in de aula van de school. Pater Fklco werd geboren als Pe ter Franken in december 1934 te Heerlen. Al spoedig verhuizen zyn ouders naar Maastricht, waar hij de lagere school volgt en zyn jeugd doorbrengt, waardoor hy zich altijd een Maastrichtenaar is blyven voe len. Na de lagere school voelt hy zich geroepen om Pater Domini caan te worden en begint hy zyn opleiding aan het Dominicuscolle- ge te Nymegen. Daar kan hy echter moeilyk aarden en na een jaar keert hy terug naar Maastricht, waar hy naar de MULO gaat. In 1953 komt hy naar Venray en wordt hy leerling van de derde klas van het Gymnasium IC. Na zyn gymnasium opleiding volgt het no viciaat te Slenaken, filosofie te Ven ray en theologie in Alverna. In 1963 wordt Ealco tot priester gewyd en volgt hy nog eerst een jaar pasto raal theologie te Maastricht, voor dag hy definitief naar Venray terugkeert. In september 1964 wordt Ealco benoemd in Venray aan het toen malig Lyceum voor Jongens. Op school gaat hy godsdienstlessen ge ven en in het internaat van de fran ciscanen wordt hy surveillant en begeleider van de internen, een meer dan dagvullende taak. In 1967 start hy -daartoe gestuimuleerd door rector P.J.G. Gussen - met de eerste lessen Muziek op de brug klassen. In deze jaren ontstaan het schoolkoor Capriccio en het schoo- lorkest, dat later aangevuld wordt met leerlingen van de Sg. Jeruza lem en de MAVO en daardoor de naam Bojema krygt Fhlco studeert van 1976 tot 1980 aan het Conservatorium te Maas tricht en slaagt op 24 juni 1980 voor Muziekonderwys B- schoolmuziek. Maar reeds lang voordat ny zicli professioneel met de muziek ging bezig houden, heeft hy al het koor en het orkest opge richt Ouders en leerlingen herin neren zich de school op grond van bepaalde gebeurtenissen. By al die officiële en minder officiële activi teiten en festiviteiten was Fhlco met zyn orkesten, koren en dansgroe pen aanwezig: Bojema, Cappricio, het lerarenkoor en lerarencabaret ontelbare dansgroepen met al of niet exotische namen. Hy verzorg de de muziek voor 5 grote musicals en revues, die by de opening van het nieuwe Boschveldcollege in 1969 en daarna by gelegenheid van het lustrum werden opgevoerd in de schouwburg van Venray. Al deze musicals, revues, matinees, recep ties en concerten: hy gaf hierdoor een extra dimensie aan de school. Maar ook buiten de school heeft hy op muzikaal gebied heel veel werk verzet Concerten buiten de school: in de schouwburg en by ve le vieringen in de verschillende pa rochiekerken van Venray. Muziekkampen voor jongeren in binnen-en buitenland. Zyn eigen actieve lidmaatschap pen van vocale en instrumentale ensembles waren talryk. Om slechts enkele activiteiten in deze van de laatste jaren te noemen: Lid van het Salonorkest Romance; lid van het Venloos Symphonieorkest en lid van het de volksmuziekgroep Mallemoer, dat vele festiviteiten en folkloristische evenementen in de regio Venray en ver daarbuiten met zyn gevariëerdere programma opluisterde. Het unieke van Rdco zit niet op de eerste plaats in het muzikale werk, dat hy verricht. De kern ligt in de combinatie van zyn eigen pro fessioneel genot van muziek en de vreugde, die hy beleeft aan het stuntelig enthousiasme van de be ginnende muzikantjes. Hy zegt het zelf vreemd te vinden, dat be roepsmusici alleen maar oog en oor hebben voor de techisehe en esthe tische perfectie van de muziek en de schoolmuziek van mindere orde achten. Als geen ander is Fhlco in staat kinderen te enthousiasmeren voor de muziek. Met trots zegt hy-. Ik heb heel wat kinderen aan het musiceren gekregen en ik weet dat het heel wat waard is te ontdekken datje iets kunt, datje capaciteiten Slgarenhuis Chr. Jansen Grote Markt 22 schoolstraat 18, 5801 bp venray, tel. 04780-88777 i Stijlvolle woonideeën voor de gedekte tafel, kookpannen, quiltstoffen en cadeau-artikelen Zoo nas BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER SCHOUTENSTRAATJE 8 VENRAY hebt Dat is Fhlco ten voeten uit Veel jongeren uit Noord-Lintburg hebben onder zyn bezielende lei ding kennis gemaakt met de mu ziek. Zyn eigen enthousiasme en zyn gave om dicht by de jeugd te blyven staan vormen de basis voor zyn sukses. Al ver de 50 gepasseerd heeft hy toch nog altyd dat ontwa penende van de jeugd behouden. Op school voerde hy de muziek in als eindexamenvak op de HAVO. Een gewaagde operatie, maar wel de logische voortzetting van de profes sionele aanpak. Gewaagd in die zin, omdat Fhlco maar weinig op heeft metal die regelingen en frustreren de voorschriften, die vaak alleen maar afleiden van het plezier van muziek. Fhlco is een pedagoog by uitstek. Hy heeft een zonnige natuur, altyd goede zin en optimistisch ingesteld en altyd bereid in de organisatie mee te werken. Jarenlang was hy mentor op de brugklas. Hy wist dan alles van de aan hem toevertrouwde leerlingen en zal steeds weer deze nog jonge leerlingen stimuleren. Sinds augustus 1989 maakt hy gebruik van de halve DOP. zodat hy sinds die tyd de helft van zyn be trekkingsomvang aan lessen gaf, nameiyk 11 uur. Per 1 augustus a.s. gaat hy op eigen verzoek het Bosch veldcollege verlaten. Niet om te gaan rusten, maar om als franci scaan een nieuw werk te beginnen. Hy gaat werken voor de door hem zo genoemde vierde wereld. Het is maatschappeiyk pastoraal werk vanuit de Vrank te Heerlen, een pa rochie van de franciscanen. Het werk richt zich in het byzonder op jongeren. De problematiek komt voort uit drugsverslaving, alkoho- lisme en nieuwe vraagstukken van de asielzoekers. H(| komt daar in de parochie by pastoor Huub Latten, geen onbekende franciscaan in Venray. Diefstal scooter ging niet door Zaterdagavond kwam een witte personenauto aanryden in de Sara- bandastraat en stopte by een Juist daar neergezette scooter. De bezit ter wilde even verder afscheid ne men van zyn vriendin. Beiden zagen de auto stoppen en een inzit tende tegen de bestuurder zeggen, die staat niet op slot De man wilde die scooter vervolgens meenemen, maar dat werd door de eigenaar voorkomen. Tben de man merkte dat hy ontdekt was, gooide hy de scooter tegen de grond en liep weg Jammer genoeg kon geen kenteken aan de politie worden doorgegeven. Schoolstraat 31 Venray Tel. 04780-82215

Peel en Maas | 1993 | | pagina 13