25 jaar keizerschap in Geysteren Nationale collecte AVO Integratie Gehandicapten Milieusamenwerking loopt niet lekker RISC start dagopvang in het St. Joriskwartier unie van (oud)buurtbewoners Lull PITON-projekt gestart Geslaagd Reünie scholengemeenschap Stevensbeek-Bergen De eerste onderscheiding Computerclub Regio Venray Uitslag ballonnenwedstrijd koninginnedag lina IEL EN MAAS Donderdag 10 juni Pagina 7 ;rdag 12 juni viert Geysteren Harry en Toos Boom-Arts vor- dan al 25 jaar het keizerspaar het koninklijk St. Willebror- 1de. Al die tyd hebben beiden r gestaan om hun gildephchten vervullen, voorwaar niet altfjd gemakkelijk iets. Als dank edt het gilde de beide jubilarissen f en feestavond aan, die om 19.00 ur begint met een H.mis in de St. fillebrorduskerk in Geysteren. Op 13 juni 1968, sacrementsdon- erdag, traditiegetrouw de dag van et koningsschieten in Geysteren, het Harry Boom om voor de le achtereenvolgende keer de ilngsvogel omlaag te laten tui- Dat betekende voor de jarige Harry dat hij zich keizer het gilde mocht noemen. Zfjn iendin Toos Arts bleek bereid kei- in van het gilde te worden: een rouw tussen al dat mansvolk van ildebroeders. Beide konden toen niet weten rat er van hen verwacht werd, im- ;rs zfj hadden geen voorbeeld. In historie van het Geysterse gilde ras het al lang geleden dat iemand sizer werd. In 1884 schoot J.H. v. euven zich tot keizer en deze was a meer dan 50 jaar keizerschap in 937 overleden. Ook in de wijde --^fciugeving waren er slechts enkele ildes die een keizer kenden. Dus nwetend, maar wel vastbesloten m er iets moois van te maken be- jonnen Harry en Toos aan hun aak. lUtfjd in de schijnwerper Hoewel de koning de hoogste ünctionaris is in het gilde, zijn de ilikken van met name buitenstaan- het meest gericht op het kei- ipaar. Door hun kostumering en 'ooral door het dragen van een croon trekken zij de meeste aan lacht. Bovendien worden zij altijd ïaar voren geroepen bij bijzondere 'elegenheden en die zfjn er vele ge ureest voor het gilde. Belangrijkste gebeurtenis is natuurlijk het be- wek van koninging Beatrix aan Geysteren in 1984. Maar ook is daar le doop van de Lunsroos in 1968, een optreden op Soestdijk met ko ninginnedag 1974, de opening van de Rijksuniversiteit Limburg in 1975, de inhuldiging van koningin rix te Amsterdam in 1980, de apening van de nieuwe brug over de Maas, de opening van het provin ciehuis, optredens in vele Neder- andse steden, maar ook in Frankrijk, België en Duitsland. weêr*wordt~hë£ keizerspaar voorgesteld aan bijzondere perso nen en steeds weer weten beiden - met een kwinkslag - de sympa thie van de hoogwaardigheidsbekle- ders waarmee zij te maken krijgen te veroveren. Familie Het gaat niet alleen om bijzonde re gebeurtenissen, steeds weer wanneer het gilde een activiteit heeft, is de keizer present en bijna altijd vergezelt de keizerin hem. Van de andere kant is het gilde ook steeds present. Wanneer er by het keizerspaar iets bfjzonders is. Toen Harry en Toos in het huwelijk tra den begeleidde het hele gilde het paar naar het gemeentehuis en trok de hele stoet naar de St. Wille- brorduskapel in de Geysterse bos sen, waar de kerkelyke inzegening van het huwelyk plaatsvond. On derweg klonken luide knallen van donderbussen. Enkele jaren later bouwde het paar een nieuwe woning in Geyste ren en daarbij hebben zij veel hulp gekregen van de gildebroeders. Ook de twee zonen Maikel en Sjoerd werden bij hun geboorte naar oud gebruik verwelkomd met geschut van donderbussen. Programma Zaterdag 12 juni staat Geysteren in het teken van het kejzersfeest. Het gilde haalt het paar om 18.45 uur thuis af en begeleidt hen naar de kerk. Daar wordt een H. mis met gildeeer opgedragen door gilde- priester pastoor van Kempen. De zang wordt verzorgd door een koor van gildebroeders. Vervolgens is er een vendelhulde op het pleintje voor de kerk en daarna begeeft het gezelschap zich naar het gildehuis, zaal Kleeven. Daar is dan eerst een receptie en tegen 21.30 uur vindt de officiële huldiging plaats, waar voor de gildebroeders een zeer orgi- neel kado hebben bedacht. De avond wordt afgesloten met stem mingsmuziek, waarby gelegenheid is tot dansen. Het programma zit ingebed in een druk weekend voor het Geysterse gilde. Op donderdag 10 juni, sacrementsdonderdag, vindt immers vanaf 18.30 uur traditige- trouw het koningschieten plaats; dat is dit keer in een wat andere vorm gegoten, om wat meer cachet te geven en wat meer de aandacht te richten op de vertrekkende en de nieuwe koning. De dag na het kei- zersfeest luistert het gilde eerst de sacrementprocessie op en daarna 'gaat de nieuwe koning en jeugdko- ning voorgesteld worden aan gilde- priester en beschermheer en wordt de koning vervolgens naar huis be geleid. Het is inmiddels dertig jaar gele den dat het buurtschap Lull door uitbreiding van het psychiatrisch centrum St. Servatius, wat werd gesteund door de gemeente Ven ray, uiteenviel. Mensen die in Lull gebo ren en getogen waren, moesten dit buurtschap verlaten. Een hechte buurtschap, waor de naoberplicht nog normaal was. By een aantal oud-bewoners van Lull is het idee geboren om een reünie te gaan houden van oud bewoners. Omdat het voor.de orga nisatie haast ondoenlyk is om iedereen persoonlyk te benaderen, wil men dat ook via dit artikel doen. Iedereen die in Lull geboren en getogen is, of nog een binding heeft met dit mooie buurtschap, en nog niets afweet van deze reünie op 30 oktober a.s., kan contact opne men met H. Jeuken, Kamperfoelie 65 te Venray, tel. 04780-10509 (na 18.00 uur). De reünie op 30 oktober zal plaatsvinden danscentrum Jans sen aan de Raadhuisstraat, voor oud-inwoners van Venray, de voor malige Burggraaf. De reakties die de organisatie tot nu toe heeft ontvangen waren zeer positief. Het belooft op 30 oktober een mooie dag met mooie herinne ringen te worden. Op deze foto, rond 1960, staat de familie Aben voor hun ivoning aan de SL Servatiusiveg. AVO Integratie Gehandicapten is een landelijke organisatie waarvan Hare Majesteit Koniging Beatrix be schermvrouwe is. De vereniging zet zich reeds meer dan 65 jaar in voor mensen met een handicap. Dit doet zfj door middel van individuele fi nanciële hulp bfj de aanschaf van hulpmiddelen en het treffen van voorzieningen als wettelyke rege lingen daarin niet zfjn voorzien. Ook geeft de vereniging ondersteu ning aan gehandicapten die een eigen bedryf willen beginnen. Zolang de integratie van gehandi capten problemen blfjft opleveren is er veel werk voor een vereniging als AVO. Zeker in deze tijd, waarin het sociale beleid van de overheid in de knel komt door geldgebrek, doen steeds meer gehandicapten mensen een beroep op de hulpver- leningsmogelykheden van AVO. Tussen 13 en 19 juni gaan de AVO- collectanten langs de deuren en vragen u om een bfjdrage voor de integratie van gehandicapten. U kunt met u bydrage daarwerkelyk gestalte daaraan geven. AVO stelt Gehandicapten doen net zo goed mee. Samen voor en met de gehandicapten aan de slag, want leven met een handicap niet gemakkelijk. Zy hebben im mers net zoveel recht op een zo compleet mogelyk leven als ieder ander. De Socuterafilm die de nationale collecte ondersteunt wordt uitge zonden op zondag 13 en woensdag 16 juni. De AVO-collecte wordt georgani seerd door de WAO-AAW groep Ven ray. Deze groep is nog op zoek naar collectanten om hen te ondersteu nen. Voor meer informatie tel. 84658 of 85402. Aan de Hogeschool in Sittard is Debbie Custers geslaagd met als stu dierichting Inrichtingswerk in de sector Hoger Sociaal Agogisch On- derwfjs. Aan de ClOS-opleiding te Sittard slaagde onze plaatsgenote Annema- rieke van Hulst Het wil nog niet zo vlotten met de uitvoering van het Bydragenbesluit Uitvoering Gemeentelfjk Milieube leid (BUGM). Opstartproblemen, personele problemen en meer pra ten dan doen hebben 75.000 tot 100.000 gulden verlies opgeleverd. Het cluster, waarin onder aanvoe ring van Venray, de gemeenten Ar- cen en Velden, Bergen, Broekhuizen, Grubbenvorst, Horst Meerlo-Wanssum en Sevenum sa menwerken op het gebied van mi lieuwetgeving en hinderwet, moet dat verlies samen dragen. Het cluster heeft een achterstand in de produktie van een halfjaar. Als clustergemeente moet Venray verantwoording afleggen by het mi nisterie om in aanmerking te ko men voor uitkering van de BUGM-gelden. Wethouder De Loo zei in de vergadering van de com missie Milieu vorige week niet te verwachten dat er problemen ont staan bij de uitkering. De dekking van het verlies zal deels uit de be groting moeten komen. Het Bydragenbesluit Uitvoering Gemeentelijk Milieubeleid komt de gemeenten financieel tegemoet als ze gezamenlyk structureel willen samenwerken op milieugebied. Het besluit werd eind jaren '80 geno men toen bleek dat de gemeenten afzon derlfjk te weinig menskracht en kennis in huis hadden om de in gewikkelde wetgeving te kunnen af handelen. In Noord-Limburg besloten de gemeenten in 1990 om de BUGM-regeling gewestelyk uit te voeren. Om de zaak overzichtelyk te houden werd het gewest weer verdeeld in drie clusters. In elk cluster is één gemeente die een ambtelyke diensten verleent aan de overige clustergemeenten. In deze regio is dat Venray. De samenwer king startte officieel in september 1991, maar praktisch begon men het tweede halfjaar van 1992. Voordat men aan de slag kon moesten een groot aantal afspraken worden gemaakt over de manier van vraag en aanbod van de diensten. Daarmee ging meer tfjd gepaard dan was voorzien. Gaande weg de periode ontstond er boven dien een achterstand in de dienstverlening en gingen de ge meenten hun stukken ook steeds later aanleveren. Bovendien werd de service bemoeilykt doordat vrfj- wel iedere gemeente een eigen am moniakbeleid heeft en eigen vergunningen. Die regels wat meer stroomlynen kostte eveneens veel tfjd. In feite loopt het proces van uniformering nog steeds door. Dat zyn enkele oorzaken die in een evaluatierapport over het eerste halfjaar staan opgesomd. De we thouder liet doorschemeren dat het niet alleen aanloopproblemen zyn die het cluster parten speelt Het lfjkt erop alsof de deelnemende ge meenten niet van harte willen mee werken aan de gezamenlfjke uitvoering van milieuwetgeving. "Je wordt er inderdaad niet vrolyker van", moest De Loo misnoegd constateren. "Droevig", was ook de benaming die CDA-woordvoerder Van de Ven gebruikte. Collega Jansen van de Party van de Arbeid vond het geen beste beurt van de clustergemeen ten. Als lichtpuntje kon wethouder De Loo melden dat de produktie van hinderwetvergunningen voor Venray zelf geen vertraging heeft opgelopen. "We liggen redelijk op schema". Dat kon de wethouder van de clustergemeenten niet zeggen. De scholengemeenschap Stevensbeek-Bergen houdt zaterdag 19 juni een reünie. De reünie staat gepland vanwege de opening van de nieuwbouw van de scholengemeen schap. Behalve een reünie staat ook een tentoonstelling met werk van ex-leerlingen op het programma. Belangstellenden die nog geen uit nodiging hebben ontvangen kun nen een exemplaar aanvragen via telefoonnummer 08858-2162. Zaterdag 5 juni zyn de prijzen uitgereikt aan de kinderen die op konin ginnedag meegedaan hebben aan de ballonnenwedstrijd. Van de ongeveer 1500 ballonnen die dag de lucht in zyn gegaan zyn van ongeveer 140 bal lonnen de kaarten teruggekomen. Het was een noord-westelyke stroming die de ballonnen richting Rotter dam stuurde. Echter van geen enkele ballon is de kaart terug gestuurd uit Engeland, meer er zullen er vast in de Noordzee geland zyn. Er is wel een zeer eigenwfjze ballon geweest die afgedreven is naar Polen. De prfjswinnaressen en prijswinnaars welke zaterdag op het VW-ANWB kantoor aanwezig waren werden door de voorzitter van het Oraiyecomité Dhr. P. Kienhuis met de prysjes verrast Allereerst kreeg de voormalige eigenaar van de wonderballon Derk Poels een prachtige kleurdoor uitgereikt. De ballon van Koen Verstraten landde in Schiedam en de familie van de Meer zond het kaartje van Koen terug. Iets verder kwam de ballon van Marlou Saris. Het kaartje werd door de fa milie Bonnet teruggestuurd vanuit Zoetermeer. De winnares was de bfjna 2-jarige Jadeena Janssen. Haar ballon landde in Rozenburg. De fa. Maatschap Europoort Terminal was zo aardig haar kaartje terug te zenden. Behalve enkele VW bonnen kregen alle kinderen tevens een overheer lijke snoepstaaf overhandigd met snoepjes in de kleuren rood-wit-blauw. Dhr. Kienhuis bedankte de kinderen, ouders en aanwezige oma voor de komst naar het VW-ANWB kantoor. Tevens sprak hfj de wens uit dat we volgend jaar koninginnedag net zulk prachtig weer hebben als dit jaar, dat de deelnemers net zo enthousiast weer meedoen en de winkeliers die dit evenement van het Oraiyecomité sponsoren weer garant staan voor bal lonnen, gas en pry zen. Wie denkt er nu bfj dergelijke tropische temperaturen aan car naval? Behalve de liedjesmakers en de commissie Pers en Promo tie van de Piëlhaas waarschijnlijk niemand. De genoemde commis sie heeft het seizoen van de on derscheidingen afgelopen zaterdag 'opengebroken'. En wel met een heel nieuw ingestelde or de, die van 't Haöltere PöUeke. Deze orde is bedoeld voor men sen die de Venrayse gemeenschap hebben doen schaterlachen om een blunder van formaat. De orde is ei genlijk een voortzetting van het ini tiatief dat de redactie van 'de Piëlhaaskrant' enkele jaren gele den nam tot de uitreiking van de 'Bok van het Jaar'. Na een eerste uit reiking aan de toenmalige wethou der Wim Claessens en een jaar zonder bok, stierf de onderschei ding een stille dood. Met de Orde van het Haöltere Pölleke wil de Piël haas een nieuwe poging wagen, te meer daar er volgens de commissie P&P 'meer dan voldoende' geschik te kandidaten zyn. Voor het eerste 'Pölleke' kwam bfjvoorbeeld de gemeente Venray prominent in beeld. Voor de monsterklus van het bestraten van de Sahara en het daarna overbren gen naar het centrum van Venray. Of vanwege het sprankelende ballet dat het afgelopen jaar werd opge voerd rondom het zwembad. Ook de winkeliers kwamen in aanmer king omdat ze met hun festival over de straat rolden. Hat carilloncomité was kandidaat omdat ze weliswaar een prachtig klokkenspel liet neer hangen, maar de bijbehorende mu ziek beperkt bleef tot drie titels. Na enige weken werden de gemeente ambtenaren het 'Aan U o Koning der eeuwen' wel moe, temeer daar het hen voortdurend aan hun baas deed herinneren. Uiteindelyk vond de commissie dat voor 't eerste 'Pölleke' de hand in eigen boezem moest worden gestoken. Want ook bfj de Piëlhaas worden op z'n tfjd bokjes geschoten of staan er paaltjes in de weg. In ze kere zin is de onderscheiding ge noemd naar de eerste aanleiding voor het weggeven ervan. De stoet van de Boerebruiloft stond name ly k afgelopen carnavalsdinsdag plotsklaps voor een ry houten paaltjes toen men de Bleek bfj de Schoolstraat weer wilde verlaten. Verantwoordelfjk daarvoor was Leo Otten, voorzitter van de commissie Boerebrulleft van de Piëlhaas en in het dagelfjks leven werkzaam bfj de afdeling openbare werken van de gemeente. Ilfj kreeg daarom heel te recht het eerste Haöltere Pölleke omgehangen. Mishandeling katten De politie vraagt de medewerking van de inwoners van de Hoofdstraat in Oirlo die de oplossing kunnen geven aan het opsporen van een kattenhater die op alle mogelfjke manieren deze dieren mishandeldt Een kattenliefhebster werd sinds april al driemaal geconfronteerd met de kattenhater. De eerste keer kwam een poes strompelend thuis en stierf ze korte tfjd later een on verklaarbare dood. De tweede keer kwam een poes met ademhalings- moeilfjkheden thuis. Deze kon nog gered worden, maar deze week kwam een andere poes terug die ernstig gewond was aan haar oog, dat met een luchtbukskogeltje was doorboord. De ontboden dierenarts denkt dat het oog als verloren moet worden beschouwd. Zfj die de poli tie op het spoor kunnen zetten van de dierenkweller kunnen rekenen op discretie. Onbewaakt ogenblik Heel even werd een jas met daar in een portefeuille, in een kantoor van een bedryf aan de Grotestraat onbewaakt gelaten. Dat was echter lang genoeg, want die portefeuille was verdwenen. Daarin zat een geldbedrag van ƒ1.700,- en voor een bedrag van 500,- aan buitenlandse valuta. Man van fiets gevallen In de vroege woensdagmorgen om 3.00 uur werd om een ambulan ce gevraagd door een 40-jarige in woner vanuit een telefooncel in het Brukske. Hfj was gewond geraakt door een val met zfjn fiets. De poli tie werd daarop ook ingeschakeld en die troffen daar inderdaad de man liggend aan, maar een ambu lance was niet nodig. De politie bracht hem naar de eerste hulp voor enkele hechtingen, waarna hfj naar huis kon worden overge bracht De Stichting RISC, afdeling oude renwerk is voornemens om in sep tember van dit jaar van start te gaan met een projekt dagopvang. De dagopvang vindt plaats op een dag in de week, de vrfjdag. Het be treft een groepsgewfjze opvang van ouderen die onder leiding deel gaan nemen aan activiteiten. Bfj het activiteitenaanbod wordt zoveel mogelyk uitgegaan van de indivi duele behoeften en mogelfjkheden van de ouderen. De dagopvang is bedoeld om ouderen, die vereenza men of dreigen te vereenzamen, niet verzorgingsbehoeftig zfjn en tevens ter ontlasting en ondersteu ning van de mantelzorg en de pro fessionele hulpverleners. Het langer zelfstandig blfjven wo nen staat hierbfj centraal. De bo vengenoemde aktiviteiten zullen plaats gaan vinden in de gemeen- sehappelfjke ruimte van het Woon zorgproject St Joriskwartier. Ouderen die deel willen nemen Vrfjdag 11 juni as. organiseert computer club Venray weer een bfj- eenkomst voor onze leden. Op deze avond kunne leden, wie in het bezit zfjn van een zelfbouw packet-modem, hun bfjbehorende apparatuur mee brengen om de modem te testen met behulp van het advies welke door packet-radio hobbyisten wordt gegeven. Op deze avond weer een cursus Pascal, een gestructureerde pro grammeertaal voor de PC of MSX computers. Op onze club zfjn weer mensen aanwezig die zfjn gespecia liseerd in deze taal en u er alles over kunnen uitleggen. Mensen die nog geen lid zfjn van onze club, kunnen eens een kfjlye komen nemen tegen een geringe club-bfjdrage. Wfj nodigen bfj deze iedereen uit In verband met andere activitei ten in het volksuniversiteitsge bouw, zfjn er voorlopig alleen nog maar computer club avonden op vrfjdag. Voor vragen of informatie kunt u bellen met Frans Janssen tel. 86198 of Jan Gilliam tel. 85162. aan de dagopvang dienen dit schrif- telfjk kenbaar te maken bfj do Stichting RISC, afdeling Ouderen werk, Kennedyplein 1, tel. 86706 of 89066. Ook kunt U hier terecht voor meer informatie VRIJWILLIGERS Voor bovengenoemd projekt vraagt de Stichting RISC overigens nog enkele vrfjwilligers. Zfj zullen worden ingezet voor de begeleiding en ondersteuning van de aktivitei ten, bfj de maaltfjdvoorziening en het vervoer. Bent U geinteresseerd. dan kunt U contact opnemen met het RISC, afd. Ouderenwerk, onder bovenge noemd telefoonnummer. Inbraak in auto Een 29-jarige inwoner deed aan gifte van inbraak in zfjn aan de Doormanstraat geparkeerde auto. waar toegan was verkregen dor for cering van het portier. Uit de auto werd ontvreemd de radioeasset- tespeler ter waarde van 400,-. Dat konden ze maar moeilijk begrijpen Maandagmorgen kwam bfj de po litie een melding binnen van bewo ners in de omgeving van de Zandakker dat jeugdige personen, die waren uitgestapt, uit een bus, de aan de straat staande zakken met kleding, bestemd voor de aktie Sa men sterk tegen Aids gingen open maken en uit die zakken kleding meenamen. De politie constateerde dat die buspassagiers afkomstig uil waren uit Roeminië die in Venray een stop maakten. Ze konden het maar niet begrfjpen dat hier aan de straat ge woon maar zakken mei kleding worden neergezet, terwfjl in hun land er een grote behoefte is aan kleding De jeugdige Roemenen werden ten verstaan gegeven dat het in Ne derland niet geoorloofd is om aan de straat staande zakken open te maken. Ook kwamen er meldingen bin nen dat personen van de Poolse na tionaliteit zich eveneens over zakken met kleding hadden ont fermd. Ook hen werd te verstaan ge geven dat dit verboden is. Gericht op integratie vluchtelingen in Noord-Limburg Vorige week is in de regio noorde- Ifjk Noord-Limburg een opvang- en begeleidingsprojekt gestart voor mensen die nieuw in de samenle ving komen. Het Projekt Integratie. Tr^jektbegeleiding en Opvang Nieuwkomers Noord-Limburg (PI- TON) heeft tot doel nieuwkomers zo snel mogelfjk een plaats te geven in de samenleving inclusief een baan. PITON richt zich in eerste instantie op asielzoekers en vluchtelingen met een verblfjfsvergunning Hen wordt een individueel pro gramma aangeboden dat Integratie in de regio voor de mensen verge- makkelfjkt In de praktfjk gaat het om het leren van Nederlands en ba sisvaardigheden om zich in de Noordlimburgse samenleving te kunnen redden. Deelnemen is niet verplicht Het projekt wordt uitgevoerd door het R1M, het Regionaal Insti tuut voor Maatschappelfjk werk. en betaald door de gemeenten Bergen. Broekhuizen. Gennep. Grubben vorst Horst Meerlo-Wanssum. Se venum en Venray. De kosten bedragen voor de periode tot 1 juni 1994 100.000 gulden. Blfjkt PITON na een jaar succesvol dan is de kans op voortzetting groot Naar verwachting krfjgt het RIM komend jaar ongeveer 130 mensen op bezoek, die meestal via de socia le diensten van de gemeenten wor den doorverwezen. De maatschappelfjk werker bekijkt per geval wat nodig is aan scholing en begeleiding en schakelt «le diver se instanties in. In veel gevallen zfjn dat instellingen voor basis- en volwasseneneducatie. In een later stadium wordt eventueel de ar beidsvoorziening erbfj betrokken.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 7