Harmonie Sub Matris Tutela Het vaandel van Harmonie Sub Matris Tutela WBÈSÊM PEEL EN MAAS Donderdag 10 juni - Pagina. 23 TOERNOOI IQ, 20 EN 27III De Belg Edmond Vandevenne bracht de serieuze muziekbeoefe ning naar Oostrum. In 1912 kwam hij vanuit het klooster der broeders van liefde in Gent naar 8t. Servatius (Vincent van Gogh Instituut) dat nog in aanbouw was. In Oostrum leerde h(j een meisje kennen waarmee hy op 1 oktober 1915 trouwde. H(j kwam In Oostrum wonen. Zjjn woning werd al gauw het niddelpunt van nieuwsgierigheid. huize Vandevenne aan de Jeysterseweg werd muziek ge naakt. Dat was iets nieuws. In Gent naakte Egmond al deel uit van een nuziekgezelschap. In St. Servatius ijng h\j door met muziek maken. )at betekende thuis oefenen. De eugd vergaapte zich er aan. De bru- aalste jongens vroegen Edmond of zij ook eens op dat koperen ding nochten spelen. Pierre Poels was de eerste, die de smaak te pakken kreeg, spoedig gevolgd door Piet Lemmens, An toon Camps en uideren. BIJ WALMEND OLIEPITJE In de jaren 1916 en 1917 zat een link groepje jongelui in de keuken van Edmond, bij een walmend olie pitje, op van St. Servatius geleende instrumenten ijverig te repeteren. Later verhuisde men naar het ketel huis van de stoomzuivelfabriek. Een ladder op twee rechtopstaande kruiwagens diende als lessenaar. In 1917 zei Edmond tegen Antoon Camps: 'Koenderken, we gaan een meziek maken, maar hoe dat weet ik nog nie'. Het kerkbestuur en de toenmali ge rector Grispen volgden de ver richtingen met belangstelling. Met die steun in de rug ging de wens van Edmond in vervulling. In 1918 was de fanfare een feit. Als naam koos men Sub Matris Tutela (onder Moeder's bescherming), verwyzend naar O.L. Vrouw van Oostrum, die al meer dan zes eeuwen hier wordt vereerd als O.L. Vrouw Behoudenis der Kranken. Over de juiste oprichtingsdatum bestaan twijfels: 6, 12, 13 of 18 ja nuari. In ieder geval schonk de be schermheer Hub. Jenniskens op 20 januari 1918 een kleine trom. Het Kerkbestuur zorgde voor een grote trom. Zeven leden hadden een Sub Matris Tutela in 1937, na een processie. eigen instrument; zy betaalden 5 cent kontributie. Voor degenen, die geen eigen instrument hadden, werd de kontributie vastgesteld op een dubbeltje. De bestuursleden stelden ieder 20,- als renteloos voorschot ter beschikking om in strumenten te kunnen betalen. De repetities werden voortaan ge houden in café Jacob van de Voort. VOOR HET EERST NAAR BUITEN De fanfare trad op 14 april 1918 naar buiten. Men haalde 's morgens om half zeven de kinderen op voor de plechtige Communie, die in dat jaar voor de eerste maal in de Oostrumse kerk plaats vond; daar voor ging men naar de Grote Kerk in Ven ray. Op zondag 5 en maandag 6 janua ri 1919 werden concerten met to neeluitvoering in het café georga niseerd. Voor de eerste rang was de toegangsprys 0,75, voor de tweede rang 0,50. Maar van rang kan nau welijks sprake zijn geweest, want de fil s w, Op 17 jan uari van dit jaar gingen de jubileumfeesten van Sub Matris Tutela van start met een H. Mis in de kerk, de inzegening van het nieuwe vaandel en een receptie. de fanfare om te zetten in een har monie; de eerste in de gemeente Ven ray. Rector Berden vond dat harmoniemuziek beter zou voldoen bij processies. In dat zelfde jaar ging Pierre Poels als eerste lid naar een solistenconcours, in Aarle- Rixtel; hy won er meteen een eerste prijs. In 1929 schonk de familie Jennis kens ƒ1000,- met de bepaling dat 'zo lang de harmonie nog vijf werken de leden heeft deze blijft bestaan'. Omstreeks 1930 vormden enkele leden een jazz-band; rond 1950 kwam daar een boerenkapel voor in de plaats. In 1939 stelde Hub. Jenniskens voor een concert voor de radio te verzorgen. Vanwege de oorlog ging dit niet door. SLAPEND VERDER Op 5 en 6 januari 1941 vond voor lopig het laatste concert met tonee luitvoering plaats. Op 15 januari 1942 besloot Sub Matris Tutela het muziekgezelschap als slapend te be schouwen; men wilde niet voldoen aan de verplichting tot aansluiting aan de Kulturkammer van de be zetter. Na de oorlog namen de terugge keerde muzikanten de draad snel weer op. Op 9 Mei 1945 vond de eer ste vergadering plaats. Helaas moest toen herdacht worden, dat Edmond Vandevenne op 13 oktober 1944 door een granaat dodelijk was getroffen. Ook de tweede direkteur, Tsng Camps, had de oorlog niet overleefd. Op 17 oktober 1944 werd hij het slachtoffer in de angstige da gen die vooraf gingen aan de bevrij ding van Oost rum. Het zou tot 1956 duren voor de harmonie weer over een vast repeti tielokaal kon beschikken. In dat jaar werd het Parochiehuis (nu Ge meenschapshuis) in gebruik geno- Twee jaar na de oprichting in 1918 schonk beschermer Ant. Poels aan de fanfare Sub Matris Tutela te Ven ray-Oostrum het eerste vaandel. Tydens de Tweede Wereldoorlog werd het vaandel opgeslagen bij zaal Linders. Bij de verwoesting van het repetitielokaal liep het vaandel de nodige schade op. Na de oorlog werd het vaandel, zo goed en zo kwaad als het ging, hersteld maar helemaal lukte dat niet Tbt in 1963 heeft het vaandel nog dienst ge daan. In dat jaar kreeg de harmonie nieuwe uniformen aangemeten. Le verancier Pisa te Eindhoven maak te meteen een nieuw vaandel. Met 'lapjeswerk' werd een Maria met harp op donkerblauw stof genaaid; ïlfde stof als dat van de unifor men. Helemaal tevreden waren maar weinig mensen met dit 'mo derne' vaandel. De wens bleef van het oude tot een nieuw vaandel te komen. De opbrengst van jubileum feesten (70 jaar harmonie, 50 jaar parochie, 40 jaar werkcomité) in 1988 werd gereserveerd voor een nieuw vaandel. Sindsdien is stad en land afgereid om iemand te vinden, die het borduurwerk zou kunnen maken. In 1991 kwam Sub Matris Tutela terecht by Riek Vermeulen- Joosten in Sevenum. Zy bleek in staat een getrouwe kopie te maken van het eerste vaandel. Riek maakt en restaureert vaandels; uit liefheb- berij. Alles doet zy met de hand. Na dat Harrie van Nunen uit Oostrum het ontwerp had gemaakt en Riek een middagje was gaan buurten by pastoor J.P.A. de Ceuster, kon zy aan de slag gaan. Het vaandel is een prachtig stuk boorduurwerk gewor den van Onze Lieve Vrouw in het vlas, op een donkerrode pluchen stof. Pastoor de Ceuster heeft op zon dag 17 januari, toen de officiële ju bileumviering (75 jaar) van Sub Matris Tutela van start ging, het vaandel ingezegend. meeste stoelen waren uit de zaal verwyderd. De concerten brachten ƒ138,25 op. Muziekbeoefening en toneelkunst gingen hand in hand. De fanfare verhuisde naar het pakhuis van Jacob van de Voort Hier konden meer bezoekers een plaatsje vinden, alhoewel telkens het pakhuis ontruimd moest worden. VAANDEL Beschermheer Ant. Poels schonk in 1921 een vaandel aan de fanfare. Ter gelegenheid hiervan organi seerde men een groots festival waaraan veertien gezelschappen uit Ven ray en omgeving deel namen. De Harmonie van Arcen kon niet aanwezig zyn. Een telegram ver meldt: dat door de lage waterstand in de Maas hun gezelschap niet met het pont kon overvaren. Op 14 februari 1921 werd een in- strukteur benoemd om eens per week les te komen geven; het was L. Feiten uit Venlo. Er kwam een extra kontributie tot een bedrag van vyf- tien cent om de instrukteur te kun nen betalen. MET HET VOLKSLIED Op 13 december 1925 verliet de fanfare de repetitieruimte by Jacob van de Voort en trok in bij M. Jans sen, die een nieuwe zaal had ge bouwd. Het was toch al een heugly k jaar. Sub Matris Tutela mocht op 22 oktober Koningin Wilhelmina op het perron met het volkslied bin nen halen. In 1950 stond Sub Ma tris Tutela opnieuw aangetreden om, tezamen met de Venrayse Har monie, Koningin Juliana met het Wilhelmus te begroeten. Op 18 januari 1927 werd besloten 1932: The Woef Boys, een jazz band bestaande uit leden van de Harmonie. Omstreeks 1950 komt hiervoor de Boerenkapel in de plaats. In 1972 wordt deze opge volgd door de Eikenhofkapel, Het Zilveren jubileum (eigenlyk in 1943) vierde Sub Matris Tutela op zondag 21 juli 1946 met een groots festival met fanfare-, harmonie- en zanggezelschappen. De Philips Har monie besloot het concert in de vei linghal te Oostrum. TAMBOERKORPS In 1960 werd een tamboerkorps aan de harmonie verbonden. De eerste tambour-maitre was G.F. Hermsen. Op 26 november 1963 stak het he le gezelschap zich in het nieuw. Het uniformencomité wist/ 10.709,20 in te zamelen. Op 13 april 1964 werd eindelijk het besluit genomen ook dames in de gelegenheid te stellen lid te worden. Op 16 oktober 1972 werd de boe renkapel omgedoopt in Eiken hofkapel. Van 1981-1989 bekleedde Anton Janssen het presidentschap van de harmonie, van 1989 tot 1992 Jan Raedts en sedert half november vo rig jaar hanteert Henk Janssen de voorzittershamer. Het ledental van Sub Matris Tutela'is 125, inclusief leerlingen en niet-musicerende leden. CONCOURSEN Deelname aan een concours is eens in de v(jf jaar verplicht Op concoursen heeft, het orkest van Sub Matris Tutela al diverse pryzen in de wacht gesleept, dat begon al tweede helft jaren veertig. De ere- l(jst sinds 1968... In november 1969 te Volkel een eerste prys met pro motie in de tweede afdeling. Diri gent was P.J. Verstegen. Oktober De Oostrumse Harmonie, begin dit jaar, bij de start van het jubi leumjaar. 1975 werd in Leende de eerste pr(js met promotie in de eerste afdeling behaald. Inmiddels in de afdeling Uitmuntendheid aanbeland, werd in november 1979 een tweede prys behaald in St. Michielsgestel. Al daar werd in 1982 in dezelfde afde ling een eerste prijs behaald, evenals in 1986 in SL Oedenrode. Ook in 1990 werd nog een concours gewonnen. Dirigent van al deze suksessen was dirigent Piet Poels. Het tambourkorps behaalde in 1973 maar liefst twee hoofdprijzen. In september behaalde men te Horst de eerste prys met lof, en op 2 december werd men te Kerkrade Limburgs kampioen, beide in de derde divisie met instrukteur H. Martens. De suksesscnreeks werd echter voortgezet onder instruk teur Piet Poels. Augustus 1975 in Grathem een eerste prys met pro motie in de tweede divisie en in no vember een vierde plaats by het Limburgs kampioenschap. Het kampioenschap in de eerste divisie werd in september 1977 in de wacht gesleept te Hoge Mierde. In Harmonie Sub Matris Tutela in 1990 tijdens het Bonds concours in Broeksittard. 1979, 1981 en 1983 vergaarde het tamboerkorps driemaal de eerste prys in de eredivisie, op concour sen in respektievelyk Bergen, Stip hout en Lottum. Na een afdaling naar de tweede divisie werd in juni 1987 te Milhee- ze hier toch weer het kampioen schap met promotie behaald; in november van datzelfde jaar werd het tamboerkorps Limburgs kampi oen in de tweede divisie. Dat het korps het rechte spoor blyft volgen blykt wel uit het kampioenschap met promotie dat in 1991 in de ere divisie werd behaald. Voor de Eikenhofkapel bestaat geen verplichting om eenmaal per lustrum aan een concours deel te nemen. In 1972 werd een tweede, prys gehaald in Merselo, in 1973 te Maaseik in België een eerste prys in de B-afdeling en in 1975 in Over-! loon een eerste pr(js in de Berg- klasse.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 23