PEEL EN MAAS Eerste diamanten bruidspaar in Ysselsteyn 'Mart Willems komt naar ie toe deze zomer' Scholieren brengen verkeer in kaart Extra commissievergadering over Buitengebied üjewoners Brukske geïnformeerd over Structuurvisie Omwonenden kijken toe hoe dorpsgenoot wordt gemolesteerd Antennemast in Ysselsteyn PEEL EN MAAS "De verplaatsing van de tafel- nnishal van Red Stars is de rstkomende tien jaar zeker niet n de orde. De hal is door de ver- liging zelf gebouwd, staat pas I n jaar of acht en is nog lang niet (esch reven". De Venrayse wel- nsambtenaar Frits Vossen, ördinator sociale vernieuwing I de wyk Brukske, liet dat dins- gavond weten tijdens de eerste 11 twee voorlichtingsavonden 'er de Structuurvisie Brukske. i de avond, speciaal voor de be- iners van Brukske I, versche- !ii ongeveer 80 mensen. Zy irden geïnformeerd over de mo- Hjke plannen van de gemeente et de wijk de komende de- nnia. Afbreken van de tafeltennishal s één van de vele voorgestelde latregelen om de leefbaarheid in Brukske voor langere tijd op il te houden. De onderzoekers BRO, het bureau dat het be- dsstuk op verzoek van de ge- eente produceerde, stellen ook or om woningen en schuurtjes te rplaatsen en paden te verleggen, achterkanten van de percelen 1 BRO een meer uniform gezicht ren door eenzelfde soort van af- I stering. De bus moet weer in de jk komen en een halte krijgen Edebij de winkels. Over deze en andere voorstellen de structuurvisie werd dinsdag et de betrokkenen gepraat. In het gemeen werden de plannen 'mild isitief ontvangen, maar het pu- l iek heeft toch nog steeds de nodi- scepsis over gemeentelijke annen in het algemeen. Voorzit- r Frits Vossen, op het podium assisteerd door wykopbouwwer- sr Mart Willems en de heren Har- n en Stegenga van het bureau verzekerde dan ook by herha- ïg dat er nog niets beslist is over toekomst van Brukske. "Over al- details wordt met de bewoners tvoerig overleg gevoerd", aldus issen. "Mart Willems komt naar u e deze zomer", verklaarde hy aan het eind van de twee uur durende byeenkomst, met een Veronica-kreet Daarmee doelde hij op de informatie-avonden die de opbouw werker, samen met het wykplat- form, binnenkort gaat opzetten. Elk woonblok of straat krijgt afzonder- lyk de gelegenheid om te reageren op de plannen, zeker als het gaat om de gevolgen voor de eigen situa tie. By dat overleg worden ook an dere partijen, zoals de woningbouwvereniging betrokken. De eerst avonden starten over enke le weken. De opmerkingen van de bewoners worden verwerkt in de definitieve versie van de Structuur- visie Brukske. De gemeenteraad moet dat stuk goedkeuren en daar na heeft iedereen nogmaals de gele genheid om in de officiële inspraakprocedure eventuele be zwaren kenbaar te maken. Deze week starten ook de gesprekken met andere partijen, zoals de Zuid ooster en de eigenaren van de wo ningen en de winkels. BITS In Brukske I zal het met de kri tiek zo'n vaart niet lopen. Althans zo lijkt het, afgaande op de geluiden dinsdagavond. In dat deel van de wyk wordt het minst ingegrepen. De heer Harten kreeg op z'n opmer kingen over de achterkanten van de tuinen -'je ziet naast elkaar Her- as hekwerk, coniferen, helemaal niets en Gamma-schuttingen'- een instemmend gemompel te horen. Hetzelfde geluid steeg op toen colle ga Stegenga even later vertelde over de onduidelyke eigendomsverhou dingen van stukjes stoep en groen in de straten. Een enkeling vroeg zich af hoe het in de toekomst met onderhoud en beheer van die mooie nieuwe afscheidingen zal gaan, maar verder leken de Bruks- kenaren het wel een geschikt idee te vinden. Meer kritiek kwam er op de ideeën over de busroute. BRO wil een doorbraak maken door het een- Terwyl een inwoner met de hrik om het hart probeert te ont- Imen aan z'n belagers staat de 8t van het dorp erby en slaat de beurtenissen gade. Een scene uit m film? Los Angeles? Nee, Ys- Isteyn, Noord-Limburg, vorige sek donderdag. In de nacht van woensdag op inderdag gaat in een Ysselsteyns Klryf aan de Gezellenbaan het arm. In het huis van de directeur eneens. Het is niet de eerste keer net als voorgaande keren staat man meteen naast z'n bed. Hy apt in de auto en gaat poolshoogte Bmen bij de zaak. Het alarm is let aangesloten op de meldkamer in de politie en de man nam geen «tact op met de politie. het bedrijfspand aangekomen et de Ysselsteynse ondernemer en stilstaande auto. Er staat een by, terwyl hy door de penstaande duer van het pand ziet at twee anderen binnen zyn. Als e mannen hem ontdekken stap- en ze snel in de auto en rijden met lote snelheid op de Ysselsteyner Z'n auto wordt geramd en de in- •rekers verdwynen in de richting an het dorp. De ondernemer zet Hidanks de schrik de achtervol- ing in, toeterend en met ingescha alde alarmlichten. In het centrum speelt de volgen- C scene zich af. De inbrekers pro beren wel een keer of tien de auto an de Ysselsteyner te rammen. Secies weet hij het niet meer, want aarvoor ging het allemaal te snel. toderwijl probeert de man claxon erend de aandacht van de wakker ïworden buurtbewoners te trek- Tot z'n ontsteltenis komt er he- anaal niemand in actie. Ook niet e brigadier van politie, die in het orp woont en net als de rest wak er is geworden. Uiteindelijk zyn e beide auto's ryp voor de sloop en rijgen de drie inbrekers de Ys- Sjsteyner te pakken. Ze slaan hem in elkaar en vluchten te voet in de richting van de Deumeseweg. Daar stelen ze de personenauto van een 23-jarige man uit Mechelen en ver dwijnen spoorloos. De politie, in middels gewaarschuwd door de brigadier, houdt later die nacht een Blerickenaar aan, maar die blykt met de inbraak en knokpartij in Ysstelsteyn niets te maken te hebben. Achteraf De Ysselsteynse ondernemer blyft zitten met de opgelopen verwon dingen en een kater over de hulp vaardigheid van z'n dorpsgenoten. "Half Ysselsteyn heeft het gezien en niemand die een hand heeft uit gestoken", vertelde hij enkele da gen na de gebeurtenissen. Daarover is hij teleurgesteld. Kritiek op de politie heeft hy niet. Spyt van wat hy gedaan en gelaten heeft even min. "Je kan wel zeggen 'Waarom is het alarm niet op de politie aan gesloten' of zich afvragen waarom ik niet eerst de politie heb gebeld en daarna op pad ben gegaan. Dat is allemaal achteraf praten", zegt hy. Een volgend keer zal hij de politie bellen, maar niet wachten tot ze er zyn. "De inbrekers zyn met lege handen vertrokken en dat door myn inzet". Hy heeft inmiddels een gesprek gehad met de brigadier van politie, die verklaarde dat hy in de veron derstelling had verkeerd dat het om een aantal opgeschoten jongelui ging, die wat stoer hadden willen doen. Tben de man besefte dat het wat serieuzer was, had hy de colle ga's in Ven ray gebeld, maar die wa ren reeds op de hoogte. Voor een eventueel volgend keer belooft de manhaftige ondernemer inbrekers op een andere manier te gemoet te treden. Z'n bedryf wil hij in de toekomst extra beveiligen met behulp van een speciale waakhond. tram aan de noordzyde van de wijk. De route kan dan verlegd wor den zodat de bussen het zuidelyke deel van de rondweg overslaan en stoppen midden in het centrum. Van verschillende kanten werd de vrees geuit dat de ringweg, die nu van twee zijden doodloopt in het centrum, een sluiproute voor auto's gaat worden. Dat is echter niet de bedoeling verzekerden de deskun digen. "Er zijn voldoende techni sche middelen om te zorgen dat een bus er wel door kan, maar een (vrachtjauto niet", aldus de heer Harten. Dat variëert van hekjes die by nadering van de bus opengaan, tot verhogingen in het wegdek die de passerende auto op z'n minst het carter kosten. GEEN ALLOCHTONEN Uit andere vragen bleek de twijfel by de bewoners over de haalbaar heid by de mensen. "Ze verhuizen hier om de haverklap en dan blyft de scheve schutting buiten staan. De volgende bewoner doet er ook niets aan en zo blyft dat vaak jaren zo", schetste één van de aanwezi gen. "Hoe bereik je de mensen die 't allemaal niets interesseert", zei een ander. "En dat zyn er veel", voegde hij er aan toe. Dat blykt ook wel uit het aantal aanwezige buurtbewoners: 80 men sen op een bevolking van pakweg 2500 mensen in Brukske I. Mensen van Turkse en Marokkaanse af komst, in Brukske 11% van de tota le bewoners uitmakend, zaten er dinsdag helemaal niet tussen. De folder -alleen in het Nederlands- kwam dan ook pas in het weekend by de mensen in de bus. Deson danks was BRO-medewerker Ste genga niet ontevreden over de opkomst. "Ik had er persoonlyk zo'n 60 verwacht", zei hy. De heren Harten en Vossen zagen de oplossing voor het bereiken van de bewoners in het proces van soci ale vernieuwing dat sinds ruim één jaar in Brukske loopt Op dezelfde wyze, met kleine projecten, straat voor straat, moet ook de ruimtelyke vernieuwing van de wyk gestalte krygen. Te beginnen met byvoor- beeld de aanpak van de erfafschei- dingen in die straat waarvoor er de meeste belangstelling is. In dat pro ces zal de wykopbouwwerker on- getwyfeld een stevige rol te vervullen krijgen. 'Mart Willems komt naar je toe deze zomer' kon wel eens de kernzin worden in de inspraak- en voorlichting rondom de Straetuurvisie Brukske. Brand in flat In de vroege zaterdagmorgen, rond 4.00 uur, werd brand ontdekt in een woning op de 6e etage van een flat aan de Haammakerstraat De bewoner, een 34-jarige inwoner, wist aan de vlammen te ontsnap pen maar voor zijn kat kwam red ding te laat. De woonkamer brandde geheel uit terwijl de onder de flat gelegen woningen waterschade opliepen. De bewoner werd voor observatie opgenomen in het ziekenhuis. Tben hij daar werd ontslagen werd hy door de politie, op verdenking van brandstichting aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Verschillende bewoners werden uit veiligheidsoverwegingen ver zocht hun flat tydelyk te verlaten. Er was geen sprake van paniek en de brandweer had de brand snel onder controle. De PTT wil in Ysselsteyn een an tenne, bouwen van ruim 50 meter hoog. Het gevaarte moet komen staan naast de waterzuiverings- sinstallatie aan de Ysselsteynseweg en maakt deel uit van een landelyk netwerk van antennes voor draag bare en autotelefoons. Behalve een mast komt er ook een klein ge bouwtje van drie by zes meter voor de zend- en ontvangstinstallaties. Voor de bouw van de mast is een voorbereidingsbesluit noodzakelyk omdat het huidige bestem mingsplan dergelyke bouwwerken niet toestaat in het buitengebied. De gemeente wil hieraan meewer ken omdat er weinig keuzemoge- lykheden zyn. Technisch gezien kan maximaal 500 tot 1000 meter van de ideale plaats worden afgewe ken. Juridisch kan de gemeente weinig doen omdat de PTT op grond van de Wet op de Telecom municatie it soort activiteiten mag verrichten. Afgelopen maandag ging de com missie voor ruimtelyke ordening dan ook akkoord met het nemen van een voorbereidingsbesluit. Eer der had de welstandscommissie als positief geadviseerd over dit land schappelijk ingrypend bouwsel. Informatie voor beslissing Noordtangent Afgelopen vrijdag tussen 15.30 en 18.30 uur hebben 140 leerlin gen van scholengemeenschap Je rusalem op 130 strategische punten in Venray het passerend verkeer geteld en beschreven. De verzamelde gegevens worden ge bruikt voor het rapport over noodzaak van de Noordtangent, de verbindingsweg van oost naar west via de noordzyde van het centrum. De resultaten van het onderzoek zyn ook bedoeld voor het op te stellen Structuurplan (zie elders in dit blad). De scholieren noteerden op een lyst niet alleen het aantal auto's dat op de betreffende plek passeerde, maar schreven ook de kentekens op. Door die te vergelijken kunnen de onderzoekers de verkeersstro men in en rond het centrum in kaart brengen. Doel is een ver keersmodel te maken dat voor meerdere doeleinden gebruikt kan worden. Met behulp van het model kunnen de gevolgen van verande ringen op één plaats voor de ver keersstroom op andere plaatsen snel worden doorgerekend. Het mo del kan ook helpen by het bereke nen van (geluids)overlast, bij het onderhoud van wegen, de hoeveel heid uitlaatgassen en dergelijke. De leerlingen van Jerusalem wa ren ingeschakeld door onderzoeks bureau BVA uit Raai te. Voor hun diensten kregen ze allemaal een vergoeding van tien gulden per uur. De school hield de actie onder het motto 'Op Jerusalem tel je mee'. De leerlingen van Jerusalem kre gen instructies van een docent voordat ze drie uurtjes in de zon verkeer gingen tellen. DONDERDAG 10 JUNI 1993 Nr. 23 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Voordag wy hun verhaal volgen moeten w(j nog kwyt dat dit paar hun jawoordt heeft gegeven tegen over de ambtenaar van de Burgely- ke Stand ten huize van de bruid, de ambtenaar kwam daarvoor graag. Na de kerkelijke bevestiging werd er daags daarna door het jonge paar op huwelijksreis gegaan naar Ma ria's genadeoord in Lourdes in daar aan Maria de voorspraak van een goed huwelijk te vragen. Die wens is vervuld geworden, want uit hun huwelijk bleven 11 kinderen in le ven. De volgende generatie bestaat uit 30 kleinkinderen en 18 achter kleinkinderen. Een dochter emi greerde naar Australië en daarom zullen niet alle klein-en achter kleinkinderen hun diamanten feest meevieren. Het bedrijf St Joseflioeve werd la ter gesplitst in twee bedrijven. Een bedryf heeft zelfs 120 melkkoeien en jongste zoon runt daar een zui- velboerdery waar men op het be drijf zuivelprodukten kan kopen. In 1974 vond het diamanten paar het welleyes en lieten ze graag de bedrijfsvoering over aan hun kin deren. Ze gingen wonen in de pas gereed gekomen riante bejaarden - woning Nadat de diamanten brui degom betrokken was geweest by een verkeersongeval - hy werd op zyn fiets aangereden door een auto - was het volgens de medici beter dat ze gingen verhuizen naar de aanleunwoningen van het Schut tersveld en daar hebben ze zich goed gewend. Zonder hun andere iets tekort te willen doen spreken zyn beiden met veel ontzag over hun priester zoon Theo, priester In de congrega tie van de Regulier Kanunniken van St Augustinus die binnenkort zyn zilveren priesterfeest - ook in Ysselsteyn - hoogt te vieren. Was die maal door zyn Oversten uitgezon den naar Chili, maar werd later aangewezen als aalmoezenier van het Nederlandse leger, stond klaar om naar Libanon te worden uitge zonden, maar dat ging niet door. La ter aangewezen om de Nederlandse soldaten geesteiyke by stand te ver lenen in Joegoslavië en is na terug keer legeraalmoezenier in de kazerne in Ede. Voldaan over het bereikte, schre ven wy 10 jaar geleden, genieten ze nu nog elke dag van en spyt over hun vestiging daar aan de rand van de Peel, aan de rand van Venray dt hebben ze nooit gehad en dat on derstreepten zy ook nu weer. Had den ze eerst alleen de goede zorgen van kinderen en kleinkinderen, daarby is nu ook nog gekomen de goede zorgen van het personeel van het Schuttersveld. Al houden ze geen receptie, wy weten zeker dat velen in Ysselsteyn toch die dag nog de weg weten te vinden im dit eer ste Ysselsteynse diamanten bruidspaar geluk te wensen. elke week nieuws Niet naar huis lopen In de nacht van vrijdag op zater dag ondekte de politie langs de Horsterweg een 21-jarige inwoner uit Horst die daar lag te slapen. De politie maakte de man wakker. Iiy verklaarde dal zyn bromfiets defect was en hy geen zin had om naar huis te lopen. Met medewerking van de politie kon de bromfiets b(j een gezin aan de Horsterweg wor den gestald. De politie gaf de man vervolgens een lift naar huis. Op zondag 20 juni staat Ys selsteyn in het teken van een dia manten bruidsspaar en dat is voor het eerst in de geschiedenis van het dorp. Nu kunnen wy daarover twisten of dit paar nog wel tot Ys selsteyn gerekend kan worden, om dat ze sinds juli van het vorig jaar op medische gronden hun intrek moesten nemen in de aanleunwo ningen by het bejaardenoord Schuttersveld en hun b<yaardenwo ning aan de Pionierstraat moesten opgeven. Maar het diamanten bruidsspaar Sjeng Slangen (87) en Maria van Montfort (83) heeft, meer dan 55 jaar van hun huwelyksleven in Ysselsteyn doorgebracht, dus la ten we het er maar op houden. Zondag zal om 11.15 uur in de pa rochiekerk van de H. Oda in Ys selsteyn een plechtige Eucharistieviering worden opge dragen door hun priesterzoon Theo, die wordt opgeluisterd door het Ysselsteynse koor Vivace. Daar na zal de viering worden voortgezet in zaal Roelanzia en er zullen er ve len zyn want de familieschare is groot. In verband met de leeftyd is er deze keer vanaf gezien om een re ceptie te houden. Wel zal fanfare de Peelklank namens de bevolking van Ysselsteyn aan het eerste dia manten bruidsspaar een muzikale hulde brengen. De bruidegom is geboren en geto gen binnen de gemeentegrens van de gemeente Linne, maar daar had den ze alleen een boodschap aan als iets officieel geregeld moest wor den, want kerk en school die wer den in Odiliënberg bezocht, dat was veel korter. De bruid is geboren en getogen in Posterholt. Beide waren kinderen uit bekende boeren geslachten en hadden voor hun hu welijk op de ouderlyke boerderyen gewerkt. Nadat ze de eerste jaren van hun huwelyk hadden doorgebracht in Midden-Limburg, grepen ze de kans toen de vader van de bruidegom besloot voor drie van zyn zonen een bedryf aan te kopen. Op het ontginningsbedrijf van Jaeger kocht men een bedryf van 27 hecta re, in het lege gebied. De eerste reactie by aankomst aan het einde van de Jaegerhofweg was: Dit is niet het einde van Venray, maar het ein de van de wereld. Een voorstelbare reactie want Peelplan Zuid moest nog ontgonnen worden en een Mid den Peelweg was er niet Verstoken van alle toen bekende voorzieningen, geen electrisch licht, geen waterleiding en geen we gen, alleen wat karresporen. Maar toch bleken die 27 hectare te weinig voor een goede bedryfsvoering en vry snel werden er nog 25 hectare bygekocht. Het bedryf van de fami lie Slangen, de St Josefhoevem was de grootste melkleverancier van de Venrayse zuivelfabriek, want met 40 melkkoeien was men in 1936 een hele grote boer. Dat melken ge beurde toen al machinaal want met de hand melken, daar was geen be ginnen aan. Het bedrijf was geen puur melkveebedryf, maar een ge mengd bedryf en dat betekende dat vooral in het oogstseizoen veel ex tra werk moest worden verricht. Naam had het bedryf Slangen ook voor de teelt van zaaigranen en dat leverde in de crisistyd toch nog een goede winst op. Natuurlyk was het ook voor een grote boer moeilyk in de crisistyd en in de oorlog werd het al niet veel beter. De wegen waren al slecht, maar omdat de Duitsers in het Veu len een groot kamp hadden werden de slechte wegen nog slechter door de Duitse transporten. De bevry- ding bleek tevens het bevel tot eva- cutie naar Deume, maar zodra er mogelykheden waren voor terug keer naar de St. Joseflioeve werden die benut Ook Ysselsteyn werd na de oorlog opgestuwd in de vaart der volkeren: er kwam licht, er werd waterleiding aangelegd, er kwam telefoon en er kwam krachtstroom en die stroom had juist een bedryf als dat van de familie Slangen nodig. Peelplan Zuid kwam tot ontginning en de fa milie Slangen woonde niet meer aan het einde van Venray. Er kwa men betere wegen en de Midden Peelweg werd aangelegd. Met alle gevolgen van dien. Vele raaien wa ren zy getuige van ernstige verkeer songevallen aan de kruising Midden Peelweg-Jaegerhofweg- Paarden kopweg Tydens ons gesprek kwam nog naar voren hoe moeilyk het in die eerste jaren was, 's zondags naar de kerk in Ysselsteyn was een hele op gave, ook dat de kinderen die lange weg naar school moesten afleggen en dan dikwyls over onbegaanbare wegen, vooral in de winter. Het werd wat beter toen in Veulen school en kerk werden gesticht. Maandag 21 juni komt de com missie voor ruimtelyke ordening in een extra vergadering byeen. Enig agendapunt voor die datum is de bespreking van het plan van aanpak voor het Structuurplan en het Bestemmingsplan Buitenge bied. Deze plannen stonden afge lopen maandag op de rol, maar doordat de commissieleden de by het voorstel horende bylagen niet hadden ontvangen kon van een serieuze bespreking geen sprake zyn. Op voorstel van wethouder Kersten werd besloten tot een extra vergadering. Volgens de wethouder is het onderwerp te belangryk om niet grondig te bespreken in de commissie. Eerder hadden de frac ties zich al het recht voorbehouden om in de raadsvergadering uitvoe rig op dit punt terug te komen. Door het voorstel voor een extra vergadering is dit niet nodig De gemeente Venray wil in een plan de ruimtelyke mogelykheden en de gevolgen van ingrepen daarin voor de gehele gemeente en voor langere tyd vastleggen. In het plan moet globaal worden aangegeven waar de gemeente de komende ja ren woningen wil gaan bouwen, wat landbouwgrond blyft, waar in dustrieterreinen komen en waar de natuur haar gang kan gaan. Het Structuurplan gaat daarbij uit van de uitgangspunten in de Buck-nota. Op kleinere schaal wordt het Struc tuurplan weer uitgewerkt in bestemmingsplannen. Verder dient het plan om bestaand beleid op deelterreinen op elkaar af te stem men. Byvoorbeeld beleid ten aan zien van de kleine kernen, volkshuisvesting en milieu. Bestemmingsplan Met betrekking tot het buitenge bied stelt het college voor om die nadere uitwerking meteen aan het structuurplan vast te koppelen. Re den hiervoor is dat ry'k en provin cie by de gemeenten aandringen om snel hun oude bestem mingsplannen in het buitengebied te vernieuwen. Ook voor een goede aanpak van de gemeentelyke Mi lieuproblematiek zyn up to date bestemmingsplannen noodza kelyk. Het adviesbureau BRO uit Vught gaat beide plannen voor de gemeen te opstellen. Het bureau is uit zeven kandidaten gekozen vanwege hun bekendheid met Venray, de provin cie en de kennis van de problema tiek rondom de veehoudery in deze streken. Het hele project gaat een half miyoen gulden kosten. Daar komt nog een bedrag van naar schatting 150.000 gulden bij voor de salarissen van de eigen ambtena ren, die voor het project worden in geschakeld. Veel aandacht wil het college schenken aan informatie voor aller lei groeperingen die belang hebben by de beide plannen, zoals boeren bonden, milieugroeperingen, on dernemingen en de Venrayse burgers. Voor het communicatietra ject is in het budget 40.000 gulden opgenomen. Voor verkeersonder- zoek zit in de 500.000 gulden een bedrag van 55.000. Hetzelfde bu reau dat de verkeersstromen in kaart brengt ten behoeve van al dan niet aanleggen van de oost-west verbinding brengt ook de rest van de gemeente in kaart.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 13