I m. Eind juni meer duidelijkheid over De Sprank GRATIS /y\ Bewoners Wilhelminastraat teleurgesteld Agrariërs moeten samen werken aan een gezonde sektor in Noord-Limburg zonnebril op sterkte! iv o 5 Brilpost Afscheidswedstrijd voor Jan Poels PEEL EN MAAS Ludieke aktie had niet het beoogde effekt Burgemeester Waals tijdens jubileum Rabobank Merselo: .Jo^-uü^C/ >EEL EN MAAS Donderdag 27 mei - Pagina 5 De toekomst van de agrarische ledryven ligt volgens burge- leester Waals in een verdergaande )ecialisatie en in een snelle agrari- catie. De agrariërs zullen wel zelf neer met ideeën en projekten moe- en komen. Die moeten dan wel liet alleen het terrein omvatten wat le agrariërs nu al bestrijken, maar jok terreinen zoals agrarificatie, natuur- en landschapsbeheer, glas- in tuinbouw, agribusiness en mi- ieuvriendelijke intensieve vee- iudery. De burgemeester liet dit afgelo- en dinsdagmiddag, tijdens de vie- lng van het 75-jarig bestaan van de labobank Merselo in zaal 't Anker, ?eten aan een zaal vol agrarische uehoorders. AGRARIFICATIE Agrarificatie is een in de agribusi- ness zelf ontwikkelde beweging om het op de petrochemische industrie i verloren gegane terrein te herwin nen. Kunststofvezels hebben de af gelopen jaren de plaats ingenomen van hennep, vlas, jute en wol. 'Het rund, het varken en het schaap zyn i voor vlees en zuivel, maar niet meer voor leer en wol. Akkerbouw staat hoofdzakelijk ten dienste van de veeteelt en heeft geen eigen funktie meer. Wol en leer zijn ver dreven door kunststoffen' aldus dhr. Waals. Kunststoffen die door een chemische industrie wordt ver vaardigd, die qua milieubelasting wedijvert met de agribusiness*. De burgemeester gaf aan dat hij niet terug wil naar vroeger maar noemt het zeer verdedigbaar dat thans gekeken wordt naar wat er vroeger bruikbaar is. 'Daarin ligt voor de landbouw een uitdaging, waarbij nieuwe produktiemetho- den zeer goed van pas kunnen komen'. Volgens dhr. Waals kan een coö peratieve bank, zoals de Rabobank, daar een belangrijke rol in spelen. OVERHEID Toch is daar volgens dhr. Waals ook een rol weggelegd voor de over heid. 'Overheid en bedrijfsleven zy'n samen verantwoordelijk voor de ontwikkelingen in de landbouw'. Provincie, Rijk maar ook de Euro pese gemeenschap kunnen finan cieel bijspringen maar de agra rische sektor zal zelf aan moeten kloppen. Daarbij verwees burge meester Waals naar een uitspraak van de scheidende Gouverneur Mastenbroek, afgelopen zaterdag in het Dagblad voor Noord-Limburg. Die gaf daarin aan dat de Peelregio met te weinig ideeën naar het Rijk toestapt. Waals kon dat alleen maar onderstrepen. 'Noord-Limburg is een 5b regio, wat inhoudt dat, in dien de herstrukturering van de landbouw aanleiding geeft tot extra financiële injekties, hiervoor mil joenen ecu's zijn geoormerkt'. Onlangs heeft de gemeente Ven- ray via de provincie diverse projek ten gemeld, die eventueel voor Europese steun in aanmerking ko men. 'Daar was verrassend weinig agribusiness bij. Tbt mijn spijt', al dus Waals. 'We proberen de land bouw in de Peelregio naar een gezonde en krachtige toekomst te sturen. Natuurlijk moet de sektor zelf ook met ideeën en projekten komen'. Volgens de burgemeester gebeurt dat nu bar weinig'. SAMENWERKING Dhr. Waals is een voorstander van samenwerking. Samenwerking tus sen LLTB en NCB, samenwerking tussen Noord-Limburg en noord oost Noord-Brabant. 'Het kan toch niet zo zijn dat een LLTB alleen denkt van Mook, via Roermond naar Maastricht. Dan liggen toch al lianties tussen LLTB en NCBO voor de ontwikkeling van de Peelregio meer voor de hand'. De burge meester gaf daarbij °°k aan dat sa menwerking tussen gemeenten en Provincie en gemeenten onderling noodzakelijk is. 'Een krachtig eco nomisch beleid in samenwerking met de provincie, is een harde noodzaak. Niet alleen om te overle ven maar om kwaliteiten te ontwik kelen die kunnen leiden tot een goede, economisch gezonde en mi lieuhygiënisch verantwoorde toekomst'. Volgens Waals hebben de Rabo- banken op de Venrayse kerkdorpen hierop al ingespeeld, met hun aan staande fusie. Het groeiproces naar Rabobank Zeven Roden betekent volgens Waals het veilig stellen van een welvarende toekomst SCHAALVERGROTING Een toekomst die volgens Waals in de agrarische sektor gepaard gaat met schaalvergroting. 'Minder bedrijven, maar met meer econo mische potentie en met meer mo gelijkheden om te voldoen aan de terechte milieu-eisen'. Waals is zich bewust van het feit dat 60 Limburgse agrariërs in 1992 hun bedrijf hebben moeten beëin digen. 'Ik realiseer me zeer wel het persoonlijk verdriet en de sociale problemen van die agrarische on dernemers. Maar anderzijds reali seer ik mü wel dat die agrariëers. die hun bedrijf beëindigd hebben, een positieve bijdrage hebben gele verd aan het noodzakelijke proces van schaalvergroting om daadwer kelijk het hoofd te kunnen bieden aan de effekten van de internatio nalisering van onze samenleving'. Volgens Waals is het einde van het aantal bedrijfsbeëindigingen nog niet in zicht De verwachtingen liggen op een bedrijfsbeëindiging van jaarlijks 3 4% van de onder nemingen. 'Diegenen die overblij ven zijn goede ondernemers die aan incidentele tegenvallers als slechte prijzen, ziekte en pech het hoofd kunnen bieden. Daarnaast is het een van de belangrijkste van goed ondernemerschap anno 1993 dat voldaan kan worden aan de milieu-eisen'. Tijdens een feestelijke bijeenkomst, bij gelegenheid, van het 75-jarig bestaan van de Rabobank Merselo-Vredepeel, kon direk- teur Loeffen afgelopen dinsdag twee cheques overhandigen aan de voorzitters van de dorpsraden van Merselo en Vredepeel De heren Toonen (Merselo) en Huys (Vredepeel) mochten een cheque van resp. f10.000,- en f7.500,- in ontvangst nemen. Voor Merselo is dit een bijdrage in de renovatie van het dorpsplein, waarvan dhr. Toonen betreurde dat dit, door vertraag de procedures, nog niet was uitgevoerd. Dhr. Huys verklaarde dat het geld gebruikt zou worden voor aan passingen in het gemeenschapshuis. Hij zou de cheque overdragen aan het Stichtingsbestuur van 'De kleine Loef. Wel wist hij te vertel len dat het bedrag waarschijnlijk voor een nieuwe bar gebru ikt zou gaan worden, wat uit het publiek de opmerking 'Dat wordt dan de Rabobar', ontlokte. Op 29 juni, twee dagen voordat het kontrakt tussen de gemeente Venray en Sportfondsen Nederland afloopt, zal de gemeenteraad een besluit nemen over de wyze waarop de exploitatie van De Sprank in de tweede helft van dit jaar gestalte zal krijgen. Half juni doen b. en w. daarvoor een voorstel. Op 1 januari 1994 zal De Sprank in handen van een nieuwe exploitant worden gege ven. Wie dat moet worden en op welke wijze de exploitatie opgezet gaat worden, zal door Deloitte «Sc Tb- che Management Consultants wor den onderzocht. Voor zover bekend hebben zich zes gegadigden bij de gemeente gemeld die de exploitatie over willen nemen. VERTROUWEN Uit de discussie over De Sprank, afgelopen dinsdag tijdens de raads vergadering, bleek nog eens over duidelijk dat de raadsfrakties (ook het CDA) behalve de hand in eigen boezem staken, ook een verwijzen de vinger naar Sportfondsen uit stak. Het management van Sport fondsen had in hun ogen gefaald. De meeste frakties hebben geen vertrouwen meer in deze organisa tie. 'U zult dan ook begrijpen dat Sportfondsen Nederland (SFN) by de toekomstige exploitatie voor Sa menwerking Venray niet in beeld is', liet mevrouw M. Roling van deze party weten. REVANCHE Dhr. Janssen (WD) gaf aan dat het optreden van de wethouder sportzaken (Driessen) de afgelopen periode niet sterk was geweest 'Is hy met ons van mening dat hy, als een soort revanche, nu wil laten zien dat het beter kan?', vroeg hy zich af. Verder vroeg PvdA-fraktievoorzit- ter A. Jansen zich af of de wethou der zich de afgelopen periode niet aktiever op had moeten stellen. De wethouder het aan dhr. Jans sen van de WD weten dat hy naar vermogen had gepresteerd en dat hy zich in de komende periode naar vermogen zal proberen waar te maken. Wethouder Truyen vond de kri tiek richting wethouder Driessen niet geheel terecht. 'Wij zy'n geza menlijk verantwoordelijk voor de ondernomen stappen, niet alleen wethouder Driessen, maar het hele college', aldus Truyen. Wethouder Driessen gaf vervol gens aan dat het college bewust ge wacht had met het ondernemen van stappen. 'Dit vanwege het feit dat wy het kontrakt niet wilden op zeggen. Een breuk van onze kant zou leiden tot een groter finacieel debacle', aldus Driessen. Hy voegde daaraan toe dat SFN zich nog tot eind november kansen op een ge zonde exploitatie toedichtte. De wethouder was het overigens met de raad eens dat SFN het hoofd te vroeg in de schoot had gelegd. 'Wy willen dat niet doen', stelde Driessen, die in bedekte termen aangaf dat SFN ook zijn keuze niet zal zijn voor de exploitatie na 1993: 'De keuze van een nieuwe partner hangt mede af van wat er in het ver leden is gebeurd'. Lelijke eend op zijn kant gegooid Grote schade was er voor de 23- jarige eigenaresse van een Citroën personenauto die door vandalen op zijn kant was gegooid. De auto was behoorlyk beschadigd. De auto stond geparkeerd op de parkeer plaats aan de Kiosk. Dit vandalisme werd gepleegd vorige week in de nacht van donderdag op vrydag. Indien er getuigen zijn van derge lijk a-sociaal gedrag, dan worden die vriendelijk verzocht dit te mel den bij de politie. Ook in dit geval moet de eigenaar zelf voor de scha de opkomen, want dat wordt niet door de verzekering vergoed. EEN BRIL JANT IDEE O t.w.v. f 99,= Bij aankoop van een correctiebril ind. glazen, (boven f300, (vraag naar de voorwaarden in de winkel) Venray, De Bleek 27.04780-87021 Jan Poels, die eind april om ge zondheidsredenen zyn aktieve voetbalcarrière beëindigde, krygt op 29 mei a.s. door de spelersgroep van S.V. Venray een afscheids- wedstryd aangeboden. Als tegen stander van S.V. Venray 1 zal het eerste elftal fungeren, dat in 1989 kampioen werd in de hoofdklasse C. De wedstry d begint om 18.00 uur. Jan Poels blyft overigens verbon den aan het eerste elftal van S.V. Venray. Met ingang van het volgen de seizoen zal hij zijn voormalige ploeggenoten als elftalleider by- staan. Hy volgt daarmee Piet Philip- sen op, die eerder dit jaar plotseling overleed. Jan Poels is 28 jaar en speelde ve le jaren in het eerste elftal, waarvan hij ook aanvoerder was. Met het eer ste elftal werd hy drie keer kampi oen. Ook speelde hy voor het Nederlandse amateurelftal acht in terlands en ruim dertig vriend schappelijke wedstrijden. Een slepende knie-blessure zorgde er echter voor dat hy zyn aktieve voet balcarrière vaarwel moest zeggen. De afscheidswedstryd van Jan Poels belooft een leuke wedstryd te worden. In het kampioensteam van 1989 spelen, naast Jan Poels, o.a. Noud Janssen, Jack Lenssen, Geert Litjens, John Vievermans, Rob Meulendyks, Theo Philipsen en Bert Spee. Spelers die nu nog in het eerste elftal spelen, zoals Leon en Wim Vievermans, zullen ook in het 'oude' team spelen. Na de wedstrijd is er nog een gezellig samenzijn in de kantine. uw weekblad Honderdachtennegentig lo pers va7i de 1091 haalden de fi nish niet Het aantal uitvallers viel dus mee, ondanks het feit dat de hitte op zondagmiddag slopend was. De eerste finishers hadden daar minder last van. Dhr. G. van Duinhoven finishte rond 7.17 uur terwijl de eerste Venrayers rond 8.00 uur bin nenkwamen. Toen was de tem peratuur nog aangenaam. In de loop van de dag druppelden de deelnemers binnen, de een wat gemakkelijker dan de an der, sommigen met een enkel bloemetje, anderen weer met een arm vol bossen. Slechts een enkeling moest direkt na de meet meteen door het Rode Kruis behandeld worden. Ande ren lieten zich onderweg cd aan hun blaren helpen. Al met al kan de organisatie terugkijken op een geslaagde lustrum-Kennedymars, die aan publieke belangstelling, bij de fi nish en langs de route, niet te klagen had. Ondanks het feit dat de organisatie er alles aan deed om auto's op het parcours te mijden, kon niet worden voorkomen dat een enkeling zich 'in de route reed'. Ook het aantal fietsers dat in de loop van zondag de lopers begeleid de' was enorm. Jammer was wel dat niet iedere fietser reke ning hield met de lopers en met tegemoetkomende fietsers. Iets waar ook de organisatie helaas niets aan kan dgen. De bewoners van de Wilhelmi nastraat zyn teleurgesteld na de raadsvergadering van afgelopen dinsdag. Het compromisvoorstel dat het college van b. en w. deed, in verband met het betaald parkeren in de Oraiyebuurt, geeft volgens de bewoners aan dat het college alleen maar oog heeft voor het betaald par keren en niet voor de invloed die betaald parkeren zal hebben op de Wilhelminastraat en de gehele Oranjebuurt. Een ludieke aktie, door de CDA- fraktie op maandagavond te verras sen met een 'verboden te parkeren taart', om zo de aandacht voor de problemen in de Wilhelminastraat te vragen, heeft dus niet dat effekt gehad wat de bewoners er van ver wacht hadden. MOGELUK Het goedegekeurde raadsvoorstel hield voor de Oraiyebuurt in dat in beginsel betaald parkeren doorge voerd moet kunnen worden in de Dr. Poelsstraat, de Wilhelmi nastraat (tussen Julianasingel en Pr. Hendrikstraat) en de Pr. Bern- hardstraat (tussen Julianasingel en Pr. Hendrikstraat). Voor deze stra ten zal een parkeerbeheerssysteem nodig zyn. De gemeente wil eerst de behoefte voor belanghebbenden vaststellen. 'Mocht daaruit blyken dat daarmee in voldoende mate de parkeermogelykheden worden be nut dan zal betaald parkeren ach terwege kunnen biyven'. aldus het raadsvoorstel. 'Indien de situatie niet beheersbaar zal blyken te zyn, zal alsnog het regime van betaald parkeren worden ingevoerd'. DISCUSSIE Met name de PvdA stelde afgelo pen dinsdag enige kanttekeningen by dit compromis. Volgens dhr. Jansen kon zijn fraktie zich in eer ste instantie wel verenigen met het compromis. De PvdA is er van over tuigd dat de uitslag van de inventa risatie zal aansluiten op haar standpunt, dat de Wilhelminastraat al voldoende bezet wordt door be langhebbenden. 'Voor een paar plaatsen willen wy hier geen be taald parkeren invoeren', aldus Jansen. De wethouder liet daarop weten dat de gemeente in ieder geval met de Oranjebuurt gaat praten over waar betaald parkeren eventueel in gevoerd gaat worden. De wethouder wees erop dat by de inventarisatie ook gekeken zal worden naar de parkeergelegenheid op eigen ter rein. 'Als mensen op eigen terrein kunnen parkeren dan zullen ze dat ook moeten doen' aldus de wet houder. De PvdA-fraktie was niet hele maal tevreden met dit vooruitzicht voor de bewoners van de Wilhelmi nastraat. 'Wy zyn het niet eens met de wyze waarop de wethouder hier mee om wil gaan. De potentiële winst weegt niet op tegen de over last die dit meebrengt', waarop de PvdA geacht werd op dit punt tegen te stemmen. BRIEF De bewoners van de Wilhelmi nastraat hebben in een brief aan wethouder Truyëfr hun teleurstel ling nog eens duidelijk gemaakt 'Uw aanbod is alleen dat U ons wenst te informeren over de ma nier van invoeren van betaald par keren in onze straat en buurt Overleg alleen daarover achten wy overbodig. Een aanbod om overleg te voeren met de belanghebbenden in onze buurt zouden wy kunnen waarderen, mits dit een open en constructief overleg wordt waarby de gehele verkeersproblematiek van onze straat en buurt aan de or de komt.' De bewoners wijzen er daarby nog eens op dat hun WOON- buurt door de aanwezigheid van be drijven en scholen al extra zwaar belast is. 'Invoering van betaald par keren zal deze situatie alleen maar verergeren'. Diefstal tuinstoelen Een inwoner deed aangifte van diefstal van twee tuinstoelen die op het balkon van zyn flat aan de Haammakerstraat stonden. De waarde van die stoelen is ongeveer 250,-. De datier van de diefstal van een tuinstoel uit de tuin van een bunga low aan de Matterhomlaan heelt het gemakkeiyker gehad. Mogeiyk is die dader in zyn werk gestoord want er stonden meerdere stoelen. Als er getuigen zyn van deze diefstal worden zy dringend ver zocht kontakt op te nemen met dc politie. j Burgemeester Waals voor een aan-1 I dachtig, voornamelijk agrarisch I I publiek, over de toekomst van deze I I sektor. JIGE0NW0C0 make-up met het "Oog" op de toekomst Antr-rrmpel behandelingen Plaatselijk afslanken Uitgebreide make-up adviezen

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5