PEEL EN MAAS Ondernemers en gemeente dichter bij elkaar Johan Ploegmakers keerde terug uit voormalig Joegoslavië A.s. zondag wordt lominee Weersma in haar ambt bevestigd Weinig publiek bij ;erste Politiek Café Vogelspinnententoonstelling in de Botanische Tuin De charmeur. Ie Pinksterdag- Buurtendag WAO-ers willen belangengroep oprichten Clara von Zitzewitz HOLLANDSE o? NIEUWE »0 o HET0 FEEST o IS BEGONNEN Indememend Venray en de ge- jente zyn voor wat betreft de in- iring van betaald parkeren iets ihter bij elkaar gekomen. Dat is resultaat geweest van overleg sen het college van burge- lester en wethouders, een afvaar- jing van de LOZO, de Kamer van fcphandel en met de Ryksconsu- l |tEconomische zaken, afgelopen De ondernemers hadden dit ge- ,rek aangevraagd naar aanleiding a het Haskoningrapport over het [ital beschikbare parkeerplaatsen Venray. De kengetallen die in dat jport gehanteerd zyn, zyn vol- is de ondernemers benevens de aliteit Zy hadden daarom zelf het stituut voor Midden en Kleinbe- yf ingeschakeld om een tweede pport te maken, dat gebaseerd oest zyn op kengetallen die in- rdaad ook op Venray van toepas- zyn. De bedoeling was om dit pport nog voor afgelopen maan- g gereed te hebben, om zo het Oirlo staat 2e Pinksterdag in het ken van een gevarieerde Buurten- ig. Op de Heesakker wedy veren de verse buurtteams onderling bij etbal, korfbal en touwtrekken. Vanaf 12 uur kunnen de niet- orters meedoen aan een fiets- cht van 21 of 38 km. In de namiddag volgt dan de ijsuitreiking en volgen nog enke- andere officiële handelingen, laronder de jaarlijkse DIS-Waar- iringstrofee. Eventuele informatie over de mrtendag is verkrygbaar by Hay ihten. standpunt van de gemeente om trent de wijze van betaald parkeren nog te kunnen wijzigen. Dat is ech ter niet gelukt. Het rapport zal pas in de loop van volgende week ge reed zyn. Wel is inmiddels een interimrap port gereed. Dat rapport gaf volgens burgemeester en wethouders ech ter geen aanleiding om het raads voorstel over de wyze waarop betaald parkeren zal worden inge voerd, aan te houden of te verande ren. B. en w. blyven er verder by dat invoering van betaald parkeren zal leiden tot een betere benutting van het beschikbare aantal parkeer plaatsen. Een eventuele uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen zal planmatig moeten worden gereali seerd. 'Het rapport Haskoning geeft aan dat daartoe op dit moment, met in achtneming van realisatie van de huidige plannen, geen aanleiding bestaat'. BUSTELLING Tbch zal de gemeente Venray het IMK rapport niet negeren. Indien daartoe aanleiding is, als b.v. de kengetallen inderdaad aangeven dat er een tekort is aan parkeer plaatsen, dan zal de gemeente in A.s. zondag zal, in de Paterskerk, levrouw W.C.P. Weersma tijdens en dienst haar intrede doen als edikant van de Protestantse Ker- engemeenschap Venray e.o. De be- estiging in het ambt en de inzege- ing zal worden gedaan door ds. A. ftlhuis uit Rotterdam. De aanvang n de dienst is 15.30 uur. De dienst vindt plaats in de Pa terskerk omdat de gebruikelyke lo- katie, de aula van het InteiVen College aan de Leunseweg, voor de ze gelegenheid te klein is. Wel zal daar na de dienst voor eenieder de gelegenheid zyn om Mevrouw Weersma geluk te wensen. Me vrouw Weersma is afkomstig uit Rotterdam en zal de eerste vrouwe lijke dominee in Venray zyn. premiere van het eerste poli- ik café in Venray, afgelopen idag in 't Podium, maakte me- enkele zaken duidelyk. Het Po- Café is een zinnige aktiviteit, wekt nog niet echt de interes- de burger. Als men van de aanwezigen de po- ieke achterban wegdenkt, dan iets minder als de helft over. weinig om een goede discussie |op gang te houden tussen de vier inleiders en het publiek. 'Daar ging Jjet ook om' liet gespreksleider Sjors van Beek achteraf weten. 'De discussie tussen de mensen, niet nssen my en de inleiders'. Mea van Vugt, een van de mensen *311 de organisatie van het politiek <afé moest inderdaad erkennen dat de publieke belangstelling tegen- 'iel. Zy moest daarby ook toegeven dat op pr-gebied niet alles vlekke- i verlopen was. Toch ziet zy wel toekomst voor het politiek café. Zy fond de suggestie van gemeentesel- Ktaris De Bever, een van de inlei- rondom de discussie 'Venray tentrum: groeistuipen of nacht merrie'. een goede. Deze stelde nl. teor meermalen een Politiek Café organiseren, maar dan door de gezamenlijke Venrayse politieke partyen. Een suggestie die ook door Jan Beerens, pr-man van het CDA, werd toegejuicht. Inhoudelijk bracht de discussie over het centrum van Venray wei nig nieuwe zaken aan het licht Uit de discussie bleek wel dat veel men sen verschillend denken over de aanleg van het Henseniusplein en Schouwburgplein. De een vond de beleving van de ruimte als mooi ter- wyl een ander de pleinen als oerle- lyk bestempelde. Over de discussie rondom de par- keerperikelen bracht dhr. Clephas, ondernemer en tevens een van de inleiders, naar voren dat gemeente en ondernemers eigenlijk hetzelfde doel hebben: een goed kemwinkel- gebied voor de regio. Van Schayik is volgens Clephas welkom in Venray en ook tegen betaald parkeren heb ben de meeste ondernemers geen bezwaar. Alleen zal de gemeente eerst de parkeerproblemen opge lost moeten hebben. De volgorde is echter anders. Er moeten volgens Clephas eerst voldoende parkeer plaatsen zijn, wat hij onderstreepte met de stelling 'No Parking - No Business' overleg met alle party en haar be leid mogeiyk bystellen. Verder is besloten dat er een werkgroep gevormd gaat worden waaraan een vertegenwoordiging deelneemt van de VZO/LOZO. Deze werkgroep zal het betaald parkeren gaan begeleiden en introduceren en het college adviseren by de reali satie van het betaald parkeren op 1 november a.s. Tenslotte is overeengekomen dat er een gestruktureerd overleg zal worden gerealiseerd tussen de ge meente Venray en een vertegen woordiging van het midden- en kleinbedryf in Venray. Hiermee wil men gezamenlyk bereiken dat ven ray haar positie in de regio verder uitbouwt. Een bundeling van initia tieven is hierby volgens de woord voerders van beide partyen nood- zakelyk. Drie Venrayse WAO-ers zyn voor nemens om in Venray een belan genvereniging op te richten. Zy willen een platform opzetten om mee te kunnen denken en te kun nen sturen in het gemeentelyk be leid, betrekking hebbende op de uitvoering van de Wet Voorzienin gen gehandicapten. Deze nieuwe wet brengt nogal wat veranderin gen teweeg voor chronisch zieken, wao-ers, veretandelyk gehandicap ten en andere mensen die aangewe zen zyn op extra zorg. Met deze wet komt de verantwoor delijkheid voor een aantal voorzie ningen by de gemeente te liggen. De gemeente gaat beslissen over za ken als taxi-vergoedingen, leefvoor- zieningen, woningaanpassing, deel name maatschappeiyk verkeer, ontspanning etc. De gemeente krijgt daarby een zorgplicht voor alle mensen met een handicap of chronische ziekte. Ouderen kun nen eveneens een beroep gaan doen op deze voorzieningen. Helaas zal er in de toekomst wel minder geld beschikbaar zyn. Volgens de initiatiefnemers komt de omvang en de kwaliteit van de voorzienignen onder een grote druk te staan en dreigt er een verso bering. Om mee te kunnen denken wor den er in heel Limburg, en dus ook in Venray, platforms opgericht om te kunnen participeren in het ge meentelyk gehandicapten. De initi atiefnemers zyn in Venray nog op zoek naar mensen die mee willen helpen om dit platform op te zetten. Indien U belangstelling heeft, dan kunt U contact opnemen met mevr. M. Evers-van Veldhoven, tel. 85420. In memoriam: Onlangs is in Berlyn op 93-jarige leeftyd Clara von Zitzewitz overle den. Deze vrouw werd ook wel 'Die mutti von der Friedhof, (de Duitse militaire begraafplaats in Yssel- steyn) genoemd. Meer dan 40 jaar bracht deze vrouw jaarlyks haar vakanties door op en rondom het kerkhof, alwaar haar zoon Ernst Jurgen begraven lag. Zy werd daarby tot 1967 verge zeld van haar echtgenoot Jaarlyks ondernam zy de reis vanuit Berlyn naar Ysselsteyn, om het graf van haar zoon te onderhouden. Ooit verklaarde zy tegenover ons week blad waarom zij haar zoon niet liet herbegraven. 'Hy is samen met zyn kameraden gestorven en ligt samen met hen hier begraven. Hier is hy thuis...' Mevr. Von Zitzewitz is in die jaren de dry vende kracht geweest achter de realisatie van een carillon op dat kerkhof. In de beginjaren werd door kapitein Timmermans, de toenmalige beheerder van het kerk hof, een scheepsbel geluid, teg te ken dat de bezoektyd voorby was. Dat bracht haar op het idee om geld byeen te zamelen voor een carillon. Uit eigen middelen schonk zy de eerste klok. Velen volgden daarna, waaronder de Duitse regering en de stad Berlyn. Vele uren stond deze vrouw, in 'weer en wind, op het kerkhof met een kollektebus om geld voor dit ca rillon byeen te krygen, wat haar uiteindelyk ook lukte. Inbraken in auto's Hoe de dader in de auto van een inwoner, op de parkeerplaats De Gouden Leeuw is gekomen, kon niet worden vastgesteld. De radio- cassettespeler werd ontvreemd. Met geweld was toegang verkre gen tot een in de Monikesstraat ge parkeerde auto van een inwoner. Daar was de radiocassettespeler ontvreemd. Niet kon worden vastgesteld hoe de dader in de auto van een inwo ner is kunnen komen. De auto stond aan de Haammakerstraat ge parkeerd. Ontvreemd is de booster en een zonnebril. Door forcering van het portier was toegang verkregen tot de auto van een inwoner die geparkeerd stond op het Gouden Leeuwterrein. De eigenaar had zyn cassettespeler nog wel zorgvuldig onder de zitting verborgen, maar de dader heeft die toch weten te vinden. DONDERDAG 27 MEI 1993 Nr. 21 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING V 0 O O O u Ze zijn er weer bij uw visspecialist: VISSPECIALITEITEN THIELEN GROTESTRAAT 103 VENRAY TELEFOON 81810 OOK EEN SCHUTTER SCHIET WEL EENS MIS Schutters zyn dynamische lie den. Zy kunnen byna alles. Dit geldt zeker voor de schutters van schuttery 't Zandakker Gilde St Jan. Alleen... zy kunnen het niet al leen. Zy kunnen het alleen samen. 'Ingezonden' van vorige week was binnen dit kader een kwaiyke solo-tour. Samen hebben wy vastgesteld dat by de ere-schoten voorafgaand aan het traditionele koningsschieten op de eerste zondag van mei, in te genstelling met voorafgaande jaren het gehele college van b. w. ver stek liet gaan. Jammer, natuurlyk. Alleen werden daar op de persoon gespeelde konklusies aan verbon den die, eerstens, kant noch wal ra ken en vervolgens de inzet en de belangstelling van overheidswege voor het culturele fenomeen 'schut- tery' meer dan te kort doen. Ook jammer. Onze cultuur-wethouder Dries- sen verzekerde ons er spyt van te hebben bij verhindering van burge meester Waals niet in staat te zyn geweest by dit eeuwenoude gebeu ren aanwezig te zyn. Ook hy vond dit jammer. Wy, de schutters, vin den het samen jammer, dat daarop volgend een rancuneuze alleen gang een situatie kreëert, die volle dig zyn doel voorby schiet Zo gaan schutters niet met hun wereldlyke overheid om. Een schutter mag misschieten, echter het liefst alleen onder de schutsboom en niet in de krant. Burgemeester en wethouders, wy betreuren dit voorval, willen echter graag goede vrienden blyven. Wy verwachten u in de toekomst wel op onze festiviteiten, als vertegenwoor digers van Hare Majesteit de konin gin. Hierin zyn wy echt emotio neel, een emotionaliteit die zich na uw afwezigheid bij ons konings schieten by een van onze leden op een onverantwoorde wyze ontlaad de. Het zy hem vergeven, net zoals wy u deze omissie vergeven. Wy zien elkaar dan ook graag te rug op het SL Janfeest van 20 juni a.s. waar eens te meer zal bly ken, waartoe schutters gezamenlyk in staat zyn in hun bydrage aan de cultuurverryking van onze Venray se gemeenschap. Joep Krynen, voorzitter Schuttery 't Zandakker Gilde St Jan. Zondag was het weer zo'ver. De jaarlyks terugkerende Kennedy- mars werd weer georganiseerd. Ook dit jaar weer veel fanatieke lopers. Deze lopers moeten natuurlyk ver zorgd worden. O.k. Maar dit hoeft myns inziens niet te gebeuren door 4500 fietsers en 250 auto's, die dezelfde route willen ryden als de voetgangers. Zelf hebben we voor 25 personen de verzorging geregeld. Daarby ont zien we in alle gevallen de lopers. Dit wil zeggen dat we daar ryden waar geen lopers zyn. En als we dan (met de fiets) een stukje over de rou te moeten, dan rijden we langs de weg en niet er midden op. Zelf heb ik ongeveer 7 km gelo pen tussen Smakt en Rank Xerox op en neer, omdat we onze laatste lopers gingen 'ophalen' om te steu nen en wat te drinken te geven. Ty- dens de heenweg (tegen de richting in) hebben we byna de hele route langs de weg gelopen om de ver moeide lopers zo min mogelyk lastig te vallen. Tydens deze 7 km zyn we diverse keren door fietsers en auto's van de 'weg gejaagd. Dit was voor ons niet zo heel erg, maar weten die 'eikels' nou echt niet hoe moeilyk het is voor iemand die al meer dan 70 km gelopen heeft om recht te lopen, laat staan om aan de kant te gaan, laat staan langs de kant van de weg te gaan lopen? Namens iedereen die zinnig mee doet aan de Kennedymars (lopers en 'echte verzorgers'): mensen blijf geuxxm thuis of ga in het centrum van Venray staan, een leuke bin nenkomst is namelijk onverge telijk. een 'echte verzorger' Na meer dan tien maanden ver- blyf in voormalig Joegoslavië is de uit Merselo afkomstige 23-jarige vrywilliger Johan Ploegmakers af gelopen maandag op feestelyke wy ze ingehaald in zyn dorp. Die thuiskomst was anders georgani seerd dan wy gewend zyn. Zyn ouders waren voor die gelegenheid uitgeweken naar zaal 't Anker en hadden daar buurtbewoners, fami lie en zyn vele vrienden uitge nodigd. Omdat zaal 't Anker juist een ter ras heeft aangelegd, was voor de te rugkerende vrywilliger de taak weggelegd, het terras officieel in ge bruik te nemen. In de feestvreugde deelde ook de in Lithoyen woonachtige opa. Deze 83-jarige man verklaarde trots te z(jn op zyn oudste kleinzoon. 'Ik heb zyn foto op de kast staan en ik volg de beelden van de stryd in voormalig Joegoslavië op de televi sie. Ik kijk ook met veel belangstel ling de videobeelden die door Johan gemaakt zyn in zyn stand plaats'. Opa was bly dat zyn klein zoon er is. 'Ik hield er wat extra gryze haren aan over en beken eer- lyk 'twee bietjes bang te zyn ge weest' wantje wist het maar nooit'. Trots waren ook Johan's ouders, die graag bereid waren ons te vertellen hoe ze hebben meegeleefd en vooral over hun bezorgdheid of dat het hem wel goed zou gaan. Vooral in het begin, toen het nog niet zo goed gesteld was met de voedselvoorzie ning, hebben zy veel pakjes verzon den via de Veldpost naar de verblyfplaats van Johan in Sloen. Later, toen Johan de gemaakte vide obanden stuurde, werd toch een De Rover 114 Si heeft een goed fysiek. Groen getint glas. Bumpers en buitenspiegels in de kleur van de carrosserie. Doet aan zelfverdediging via centrale deurvergrendeling. Beweegt zich soepel dankzij single-point injectiesys teem en Hydragas-veersysteem. Kortom, een charmeur. Die niet veel vraagt: 23.995,- /"v AA r Er is al een Rover 100 vanaf vJ J J -3 I AMV "SMAKTERHEIDE", VENRAY, I Industrieterrein Smakterheide,Tel.04780-8 10 32 Botanische Tuin D'n Hof te Over- loon organiseert m.m.v. reptielen huis De Oliemeulen uit Tilburg een vogelspinnententoonstelling ty dens het Pinksterweekend van 29 t/m 31 mei. De tentoonstelling vindt plaats in het gemeenschaps huis te Overloon. U kunt kennismaken met de fa scinerende wereld van de vogel spinnen die door velen als zeer angstaanjagend worden be schouwd, zoals overigens alle spin nen. Zy blyken by nadere beschouwing zeer fascinerend te zyn. Een kennismaking met deze on bekende en griezelige dieren is voor menigeen erg interessant Men komt tot de ontdekking dat de ze dieren niet zo eng en gevaarlyk zyn als verondersteld wordt Er zyn ruim 100 vogelspinnen te zien o.a. de zwarte weduwe, goliath (in spreidstand afmeting van een trottoirtegel), de Mexicaanse rood- pootspin, schorpioen en trek- sprinkhanen uit Afrika die daar enorme plagen veroorzaken. Ty dens de tentoonstelling is het zelfs mogelyk om één van de vogelspin nen op de hand te nemen om zo te ervaren dat het mooie en zachte dieren zynn. De tentoonstelling is aangekleed als subtropisch oerwoud. 'lévens zijn er een aantal slangen te bezich tigen o.a. de boa constrictor, tyger- pyton, tapytpyton, Campropeltus De tentoonstelling is dageiyks ge opend van 10.00 tot 18.00 uur. De toegangspryzen zyn: volwassenen ƒ5,-, 65 en kinderen tot 12 jaar ƒ3,50. Tydens deze dagen is een be zoek aan de Botanische Tuin D'n Hof meer dan de moeite waard. Als u de spinnententoonstelling èn de Botanjitfehe Tuin bezoekt is de en tree/Van de tuin of van de ten- nstelling voor de halve prys. klein beetje van die zorg weg genomen. Johan volgde na het behalen van het diploma aan de MTS een jaar het hoger onderwys aan de THS, maar kreeg toen een oproep om zyn dienstplicht te gaan vervullen. Hy moest zich melden in de kazer ne in Ede en werd ingedeeld by het verbindingsbatayon dat later werd aangewezen om de verbindingen van de VN-troepen in voormalig Joegoslavië te gaan verzorgen. Op 9 juli 1992 vertrok hy als vry williger naar het voor hem onbe kende Joegoslavië, niet wetende wat hem te wachten zou staan. Zyn verbindingsgroep bestond uit elf Nederlandse militairen, die de opdracht hadden de gehele com municatie te verzoigen, Hy werd geplaatst in het met Merselo vergen lykbare dorp Sloen, ongeveer 100 km van Zagreb gelegen. "Een prach tige streek' herhaalde Joban vele malen tydens ons gesprek, 'waar ik later zeker, als dat weer mogelyk is, naar zal terugkeren'. Waarom hy als vrywilliger naar voormalig Joegoslavië is gegaan? "In Ede verveelde ik my, ik zocht het avontuur en als het my niet beviel, dan kon ik na enkele maanden te rug'. Er was by hem toen maar een klein beetje een vredesgedachte. Direkt na aankomst werd hy ge- konfronteerd met de enorme ver woestingen, ook in de plaatsen in dé omgeving. Eerst hadden de Kroa- ten, later de Serven de macht in Sloen. 'In de tyd die ik in Sloen doorbracht woonden daar alleen nog oudere mensen en wat kinde ren. De overigen waren of aan het front by hun eenheid of op de vlucht'. RUSTIG 'Nu kan ik wel alle mogeiyke wil de verhalen vertellen, maar dan doe ik de eeriykheid geweld aan. Eigenlyke angsten voor de oor- logsstryd heb ik niet meegemaakt Ik behoefde niet bang te zyn. Het enige wat ik daar wel mistte was dat in het dorp geen discotheek was. al leen een enkele café. In de vrye tyd gingen we wel eens naar een grote re plaats in de buurt om te stappen en dan konden wy er wel weer tegen'. 'De eerste drie maanden toen wy met de Polen, die voor de beveili ging moesten zorgen, de VN-een heid uitmaakten, was het vergele ken met wat later zou komen, beroerd. De voedselvoorziening was slecht en wy waren bly dat er voed selpakketten kwamen uit Merselo. Tben de Polen werden afgelost door de Denen werd het beter. Bo vendien spraken de Polen slecht of geen Engels, terwyi de Denen dat perfekt deden. De voedselvoorzie ning werd veel beter, al hebben wy het al die tyd zonder elektriciteit (generator) en waterleiding moeten doen (water werd in tankwagens aangevoerd)'. ERVARING RUKER By de terugkeer van de 150 vry- willigers, maandagmiddag op Schiphol, was de uit Venray af komstige generaal Bastiaans aanwe zig om die vrywilligere te danken voor hun inzet. As. vry dag is het weer aantreden voor Johan. nu in De Harskamp, waar de spullen moeten worden in geleverd. Daar moeten de vrywilli- gere verachynen by de tandarts en de dokter voor de keuring om dan in het gelid te gaan staan voor hel in ontvangst nemen van de vrywil- ligersmedaille. Dan zit de diensttyd voor Johan Ploegmakers er op. 'Een ervaring ryker' aldus Johan. 'Eerst ga ik myn gekochte tweedehands 'eend' opknappen en dan een baas zoeken'. Of ik de studie weer zal op pakken zal de toekomst uitwyzcn'.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11