PEEL EN MAAS venray 'Mensen die 30 jaar buren zijn geweest, steken eikaars huizen in brand In Venray verdwijnen dagelijks twee fietsen en vinden bijna drie inbraken plaats ouden bruidspaar aan de Kempweg Gouden bruidspaar in Overloon 29 april t/m 8 mei 93 AUTO OCCASION AKTIE Marcel Willemse terug uit voormalig Joegslavië DONDERDAG 6 MEI 1993 Nr. 18 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG Aan de rand van Venray op de Kempweg. naby het Vlakwater, be- jochten wij het echtpaar De Jong- dat binnenkort hun gouden huwelijksfeest hoopt te vieren. In de woning, die dat echtpaar sinds 1971 bewoont, spraken wy met een tevreden echtpaar dat er nog geen spyt van heeft gehad, dat ze vanuit Vlaardingen naar Venray tjjn verhuisd. Als wy hun levensverhaal op de voet volgens blykt dat de gouden bruidegom, CEES DE JONG (76) ge boren en getogen is in Ammerstol, waar zyn vader een schipperebe- dryf runde. Daar doorliep hy de la gere school en kon daarna het iderwys aan de HBS volgen. Tbt ging hy werken op het schip- ibedryf van zijn vader maar dat ;hip was eigenlyk te klein. Tben ird hy opgeroepen voor de dienst- icht en maakte hy de Duitse inval mee. In 1940 nam hy de kans waar om in Den Helder te gaan werken. In de bezettingstyd moest men nl. een werkgeversverklaring hebben om niet naar Duitsland te worden uit gezonden. Hy ging werken als ad ministratieve kracht by een transportbedryf. Daar leerde hy zijn latere vrouw kennen. Na de be- vryding kreeg hy werk als le boek houder op een grossierdery in 't Zand maar in september 1945 wil de hy terug naar het midden van het land en kon hij werk krygen in Vianen. De verbindingen waren in die tyd slecht en hy was van maan dag tot vrydag van huis. Hy hield dat maar enkele maanden vol. Toen kreeg hy administratief werk bij een grossier van zuivelprodukten in Den Helder. Een bedryf dat later overging in de Helderse Melkcen- trale HMC. Twaalf jaar bleef hy by die baas, totdat hy in 1958 een bete re funktie kon krygen by de Ko- ninklyke Hollandia fabrieken in Vlaardingen. Ook toen moest hy weer in de kost gaan en kende het gouden paar alleen maar een weekend-huwelyk totdat ze in 1963 naar Vlaardingen verhuisden. Toen in 1971 de fabriek werd gesloten kon hy op het hoofdkantoor in Am sterdam gaan werken maar dat be viel hem maar weinig. Tben de leans kwam om naar Venray overge plaatst te worden, waar op de Witte Vennen een vestiging van Nestlé kwam, nam hy, na met zyn vrouw een bezoek te hebben gebracht aan Venray, het besluit naar Venray te komen. Ook de woning aan de Kempweg viel hun mee en het was vooral de groene long van Vlakwa ter die hen wel trok. Tbt zyn pensio nering, in 1982, vervulde hy verschillende funkties bii Nestlé. De gouden bruid, GUUS SUS (79) is geboren in Heerhugowaard maar omdat haar oudere naar 't Zand ver- huisden, volgde zy haar lagere school aldaar. Zy moest uit verken gaan maar dan als daghulp. Omdat haar moeder ziekelyk was, kon ze geen vast werk aannemen. Zij deed toen niet alleen huishoudelyk werk maar ook naai- en veretel werk. Ze heeft dat gedaan tot aan haar trouw in 1943. Uit hun huwelyk werden vier kinderen geboren die met hun acht kleinkinderen en 'aanhang' zich al verheugen op het gouden huwe- lyksfeest Dat zal gehouden worden op dinsdag 18 mei. Om 14.00 uur is er in de Vredeskerk een plechtige Eucharistieviering waarna het feest in zaal In den Engel zal worden voortgezet Daar zal het gouden paar van 19.00 tot 20.00 uur de ge lukwensen in ontvangst nemen. Al zyn zy geen rasechte Venray- ere van geboorte, 'wy zyn', zo ver klaarden zyn ons 'wel Venrayera geworden. Wy hebben geen dag spyt gehad van onze verhuizing naar Venray'. Wel vinden zy het een beetje jammer dat hun kinderen en kleinkinderen niet in de omgeving wonen, maar omdat ze nog goed mobiel zijn met hun auto, kunnen zy nog wel hun kinderen en klein kinderen bezoeken. Dat doen ze ook met de regelmaat van de klok. Gebrek aan hobby's heeft het paar niet Tuinieren doen ze graag en het moet gezegd worden, hun tuintje was prima op orde. Beide bridgen ze graag en de bruid is het handwerken en kleding maken nog niet verleerd. Verder zyn beiden ak- tief in de jeu de boulesport terwijl de bruidegom, graag en veel fietst puzzelt en schildert Beiden heb ben dus nog iets omhanden, want stilzitten, dat is voor hen allebei zeer moeilyk. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Op zoek naar de I- ideale H] hypotheek? Starthypotheck Rente vnnaf 6,9% Hypotheek 7 jaar vast (met twee jue bedenktijd! Rente vanaf 7,3% UM O Rabobank. Aangenaam. 1 Op een knullige manier was hem op de thuisreis nog bijna een ongeluk overkomen, maar maan dagavond arriveerde Marcel Wil lemse (26) toch by z'n ouders in de Venrayse Eisenhowerstraat Na een verblyf van een half jaar in het voormalig Joegoslavië, waar hy deel uitmaakte van de eerste compagnie Nederlandse soldaten die hulptransporten verzorgde. Een hele ervaring ryker. 'Je krygt een andere kyk op het leven', zegt Marcel. Maar om terug te gaan naar de Balkan voelt hy weinig. Eerst de vrachtauto en later de bus waarmee Marcel en z'n maten naar Split werden gebracht gleden byna in een ravyn. Onervaren En gelse chauffeurs en spekgladde we gen zorgden er nog haast voor dat Marcel Willemse na een half jaar niet huis kwam. Spannende mo menten aan het einde van een ver blyf in een gebied waar iedereen tegen iedereen lykt te vechten. Voor een eenvoudige Venrayse jon gen, als beroepschauffeur in dienst van het Nederlandse leger, is er geen touw aan vast te knopen. 'In het begin denk je 'Waar zyn ze hier mee bezig?' Dorpen als Mereelo die kompleet plat liggen. Op een gege ven moment kyk je er niet meer naar. Je went eraan en probeert ge woon je werk zo goed mogelyk te doen', zegt Marcel. Dat werk bestond uit het verzor gen van voedseltransporten. Zes maanden geleden vertrok Marcel, chauffeur op een 10-tonner, als lid van het eerste Nederlandse trans- portbatayon naar het voormalig Joegoslavië. Het doel was aan van ke- lyk Baiy'a Luka, maar uiteindeiyk belandden de Nederlanders in het Bosnische plaatsje Vitez. Daar richtten ze hun eigen kamp in en verzorgden de Nederlanders voed seltransporten naar Sanyevo, Met- kovic en Tuzla. 'Telkens twee weken van zes dagen ryden en een week rust Een deel van ons liep dan wacht de anderen zorgden voor het onderhoud van de wagens'. 'DE EEN ZWAAIT, DE ANDER BRENGT DE HITLERGROET De transporten zelf kenschetst Marcel als vermoeiend, soms lang durig. maar niet echt gevaarlyk. Slechte wegen en by elk dorp wel een road block, een wegblokkade, opgeworpen door moslims. Ser viërs dan wel Kroaten. De reis werd dikwyis bemoeily kt door auto's van particulieren, die waren gestrand op de smalle wegen. De routes voer den soms langs de frontlinies. 'Je rydt dan binnen bereik van de mortieren. Zelf ben ik nooit be schoten'. zegt Marcel rustig. Onzeker lykt het allemaal wel. De wegen zyn bezaaid met mynen, zichtbaar neergelegd en vaak ge markeerd. maar toch. Ook de reak- ties van de bemanningen van de road blocks zyn onvoorspelbaar. 'De ene zwaait de ander steekt z'n middelvinger op of brengt de Hit lergroet', zegt Marcel. Bang is de Venraynaar nooit echt geweest "Tenminste niet in het kamp. Het gebeurde allemaal om ons heen. En je went eraan', her haalt hy. Onderweg kreeg de schrik hem wel een paar keer te pakken. 'Als een bewaker by een road block z'n geweer op je richt dan schrik Je wel. Je weet dat het pure intimida tie is, bangmakery. maar er hoeft er maar één keer eenye de trekker over te halen...' Op 11 mei 1943, midden in de oorlog, gaven twee paren elkaar hun jawoord in de St Petrus Ban- kenkerk. Dat waren Jacob Hermsen en Nel Jacobs èn Jéntje Jacobs en Mien Hermsen. Het was toen, en nu nog ongewoon dat er twee huweiy- ken werden gesloten waarvan de bruidegom van een paar, Jacob Her msen en de bruid van het andere paar. Mien Hermsen, broer en zus waren. Bovendien was Nel Jacobs een nicht van de andere bruide gom, Jéntje Jacobs. Daarna werd de bruiloft gezamenlijk gevierd en had men gekozen om het kerkeiyk hu welyk in de Venrayse Grote Kerk te voltrekken. Daarna werd de brui loft gevierd in een grote tent by de ouderlyke woning van de beide Hermsen aan het Vlakwater. Vorige week schreven wy al het verhaal van Jacob Hermsen en Nel Jacobs. Deze week volgt het levensverhaal van het tweede bruidspaar. In de fraaie bejaardenwoning aan 'Achter de Linde' in Overloon was het gouden bruidspaar JÉNTJE JA COBS (80) en MIEN HERMSEN (74) graag bereid hun verhaal te vertel len. Onmiddellyk bespeurden wy al dat dit nog vitale echtpaar lach- tend door het leven gaat De gouden bruidegom, Jéntje Ja cobs is geboren en getogen in Over loon. Na het verlaten van de lagere school was hy voorbestemd om by een boer te gaan werken. Dat ge beurde in Holthees, Vortum-Mul- lem en weer in Holthees, totdat hy b(j de zustere in het klooster ging werken, op hun boerdery. Tben zyn vader stierf werd hy naar huis geroepen om het kleine boerderytje te runnen. Maar dat was geen dagtaak en dus ging hy weer werken by de boeren en zelfs als steenvormer op de steenfabrie ken in Overloon en Beugen. Tben hy na de verwoesting van Overloon terugkeerde uit de eva cuatie, kwam hy in dienst by de Heidemy, o.m. belast met het oprui men van de puinhopen. In 1946 kreeg hy de kans in dienst te komen by de buitendienst van de gemeente Vierlingsbeek, daar werd hy ingezet voor alle voor komende werkzaamheden. In 1957 dacht hy elders meer te kunnen verdienen en ging by de gemeente weg, maar niet voor lang. Met beide handen greep hy de kans weer aan om terug te keren want het was daar by de gemeente toch 'niet zo slecht'. Daar is hy ook gebleven tot aan zyn pensionering. De gouden bruid, Mien Hermsen, is geboren en getogen aan het Vlak water, toen eigenlyk nog een woest gebied. Na school ging zy uit dienen tot zelfs in Helmond. Via de Smakter- weg kwam zy by de Gouden Leeuw terecht, waar ook haar broer wel eens werkte. Dat was ook de reden dat men maar besloot gelyk met haar broer te trouwen en ook zy mochten plaats nemen in de prach tige koets die door de 'Grote' Poels ter beschikking was gesteld. Maar na de huwelijksvoltrekking in de Grote Kerk, die om acht uur 's mor gens plaatsvond (want dan kostte het niets), gingen ze met die koets en de prachtig opgetuigde paarden, naar fotograaf Hoedemaekere voor de trouwfoto's. De koets bracht ech ter de beide moeders naar de feest tent aan het Vlakwater en de beide bruidsparen moesten maar lopen. Op weg naar de feesttent gingen de bruidsschoenen van de bruidegom kapot en moest hy met de schoe nen in de hand verder. Het paar kan er nu nog om lachen. Van dit gouden paar valt nog te vertellen dat er hard gewerkt moest worden om de eindjes aan elkaar te knopen, maar gebrek is er eigenlyk nooit geweest. Zij trouwden in by de moeder van de bruidegom aan de Holthesedyk in Overloon. Via een woning aan de Mereeloseweg werd verhuisd naar de Theobaldus- weg en sinds het gereedkomen van hun bejaarden woning genieten nog iedere dag van hun welverdiende levensavond. Het gouden paar is nog zeer vi taal. De bruidegom fietst graag veel en ver en maakt graag een praatje waardoor hy goed op de hoogte is van wat er in Overloon gebeurd. De bruid is het liefste thuis, handwerkt graag en wil thuis zyn als de kinde ren en kleinkinderen op bezoek ko men. Dat ze dat veel doen merkten we tydens ons bezoek, toen ons ge sprek vele malen onderbroken werd door deze bezoeken. Uit hun huwelyk werden drie zoons en twee dochters geboren die alle vyf trouwden en voor acht kleinkinderen zorgden. Zy zullen met hun verdere familie op vrydag 14 mei het gouden huwelyksfeest vieren. Ze beginnen met een plech tige Eucharistieviering in de paro chiekerk. Daarna zal het feest worden voortgezet in zaal Museum- zicht. waar het gouden paar en hun familie tussen 19.00 en 20.00 uur de gelukwensen in ontvangst zal nemen. VRIJWILLIG VERPLICHT Al met al geen oord waar je vry- willig naar toe gaat Tbch meldde Marcel zich vorig jaar aan voor een voorlichtingsbyeenkomst 'Ik wilde er naar toe om mensen te helpen, puur om humanitaire redenen. Maar na de byeenkomst twy felde ik weer'. Z'n twy fels werden hardhan dig weggenomen door de legerlei ding. Hy werd aangewezen om te gaan. Marcel had er vrede mee. 'Je bent tenslotte beroepsmilitair. Hoe wel ik toen ik destyds tekende nooit had verwacht ooit in Joegosla vië terecht te komen. Ik wilde ge woon chauffeur worden', verklaart de Venraynaar. Ryden heeft hy er geleerd. Onder omstandigheden die een interna tionale chauffeur normaliter niet zal meemaken. Meer nog heeft hy er levenservaring opgedaan, vindt Marcel. 'Je krygt een andere kyk op het leven. Als Je daar de armoede ziet, besef je dat in Nederland ieder een miyonair is'. Hy kan zich niet voorstellen dat in ons land mensen die 30 jaar eikaars buren zyn ge weest nu eikaars huizen in brand steken. V&n de andere kant, hy heeft het meegemaakt Op ander halve dag ryden van Nederland. Marcel heeft z'n pogingen om het te begrypen al lang opgegeven. Verba zen doet hy zich nergens meer over. RADIO Met de thuiskomst van hun zoon is ook voor Marcels ouders een ein de gekomen aan periode vol span ning Het afgelopen half jaar volgden ze thuis alle berichten over de stryd in Bosniè-Hercegovina. Da- geiyks werd in de krant via radio en TV het nieuws gevolgd, 'Om ze ven uur 's morgens stond de radio al aan', zegt vader Piet De landkaart van het gebied lag by de hand voor de oriëntatie. Daarnaast kregen de ouders wekeiyks een bulletin van het ministerie van Defensie en kon den ze bellen naar het informatie centrum. Beiden zyn vol lof over de informatieverstrekking van Defen sie. maar het bleef natuuriyk onze ker. Daaraan is nu een einde gekomen. Op de Elsenhowerstraat - by gelegenheid van Marcels thuis komst door de buurt vereierd- neemt het normale leven weer z'n loop. Om dat te illustreren gaat Mar cel z'n auto wassen.. 'Crimineel Venray' biykt in 1992 niet echt stilgezeten. Dat blykt uit het jaarverslag van de Venrayse gemeentepolitie. Zo ver dwenen er in 1992 maar liefst 750 fietsen, ruim twee per dag. Met het aantal inbraken is het nog droeviger gesteld. Maar liefst 904, zonder de inbraken uit auto's of diefstallen uit woningen en be- dryven, zonder braak. Het jaarverslag van de Venrayse gemeentepolitie is overigens het laatste in haar soort Zoals bekend is gaat de gemeentepolitie over in de regiopolitie. Het Venrayse poli tiebureau gaat dan dienst doen als distriktskantoor voor Venray, Gen nep, Horst en Bergen. INBRAKEN Zoals gezegd, er vonden in Venray 904 inbraken plaats, byna drie per dag Het aantal zaken dat opgelost werd ligt rond de 20%. Het aantal inbraken in auto's bedroeg in 1992 249. Daarvan werd ongeveer 21% opgelost DIEFSTAL By diefstal vanuit woningen en bedryven heeft geen braak plaats gevonden. In Venray vond in 147 woningen en in 262 bedryven dief stal plaats. Verder werd er 51 maal diefstal gepleegd in een sportcom plex, dertien maal op kampeerter reinen en vier maal werd een (telefooncel)automaat gekraakt Winkeldiefstal werd 87 keer gemeld terwyl er drie maal aangifte van tas jesroof op straat werd gedaan. Zak kenrollers zyn in Venray ook aktief geweest Hiervan werd 32 maal aan gifte gedaan, wat door de politie als 'veel' wordt bestempeld. Ook vond er een roofoverval plaats, die opge lost kon worden. Ook fietsendieven zfin in Venray dagelyks aktief gezien het aantal van 750 'gemeldde' fietsdiefstallen.. Daarby kwam ook nog de diefstal van 50 brommers twee motoren/ scooters en 35 personenauto's. Van die 35 pereonenautodiefstallen kon ongeveer de helft worden opgelost Tenslotte werd er 21 maal aangif te van verduistering en 14 maal aangifte van bedrog gedaan. ZEDENDELIKTEN Venray kende in 1992 ten opzich te van de regio een hoog aantal ze de ndelikten. Er werd aangifte gedaan van vier verkrachtingen, drie aanrandingen en vierentwin tig bedreigingen. Hiervan kon on geveer driekwart worden opgelost Een verklaring van dit hoge aantal kon de politie niet geven. GEWELD In 1992 werd drie maal aangifte gedaan van poging tot doodslag Vyfenveertig maal werd er aangifte gedaan van mishandeling In 70% van deze gevallen kon de zaak wor den opgelost Diefstal met geweld vond acht maal plaats en er werd eenmaal proces-verbaal opgemaakt inzake afpersing VANDALISME Vandalen zaten in Venray even min stil. Er werd 142 maal aangifte gedaan van beschadiging van auto's terwyl 97 maal aangifte gedaan werd van vernielingen aan openba re gebouwen, hoofdzakeiyk scho len. Van vernieling aan andere gebouwen werd 107 keer aangifte gedaan. VERKEER Voor het ryden onder invloed op fiets of brommer werd drie maal proces-verbaal opgemaakt Dat ge beurde 40 keer voor het ryden on der invloed van een motorvoertuig Bovendien werd na een verkeerson geval nog eens 50 keer het ryden onder invloed gekonstateerd. In 1992 werden in Venray zes per sonen aangehouden die zonder ry- bewys reden. Het aantal gevallen van doorryden na een ongeval is ook zeer hoog maar liefst 124 maal. Het aantal ongevallen met alleen materiële schade bedraagt 830 ter wyl in 44 gevallen sprake was van lichameiyk letsel by betrokkenen. Ttenslotte werd er meer dan 2000 keer de hulp van de politie ingeroe pen, variërend van bemiddeling tot uitvoering van de vreemdelin genwet Hoewel het cyfermateriaal van 1992 niet voorzien was van cyfera uit voorgaande Jaren, is hiermee toch een duideiyk beeld weergege ven van de situatie in Venray. De nieuw te vormen Regiopolitie zal in ieder geval de handen vol hebben om de burger in Venray een veilig gevoel te laten behouden. VADERS OPGELET! Geef moeder eens een origineel verwencadeau. Zaterdag 8 mei zijn wij speciaal ixxrr u geopend van 9.00 tot 17XX) uur om u met onze c-^"7) ideeën te Lof» helpen. Schoutensvaatje 16 Venray 89295

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11