spetters Zorgen om politiezorg Gemeente heeft zelf moeite met nieuwe Bouwbesluit Veel vragen tijdens inspraakavond Ibetaald parkeren 'De Holocaust in Miniaturen', 1933-1945 in herdenkingszegels WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING FULLTIME VERKOOPSTER csshheb matinicuë ^£a Clw me Masterplan openbare orde en veiligheid voor nieuw politiedistrikt Venray X Asteria nodigt u uit voor... wis 45,- Cor Janssen Met gestolen auto tegen boom Tweemaal gasalarm Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP Lt tini v.d. L-eur FOTO-SERVICE pagim|ONDERDAG 22 APRIL 1993 Nr. 16 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG COViNET ^UN^ORANKENGROEP Venrav i lli'iiscniiisslraal I (I47«(»-81H(II dag idag UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF DV. - VENRAY Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 PEEL EN MAAS Advertentieprijs: 35 d per mm - Abonnementsprijs per half jaar 11500 Abonnementspnjs buiten de regio 121j00 uitsluitend bij vooruitbetaling rSTE Wij vragen: energieke, spontane die ons verkoopteam komt versterken en beschikt over verkoopervaring. Leeftijd 18 t/m 25 jaar. Grotestraat 23 Venray Gaarne sollicitatiebrief voorzien van recente pasfoto. I VAN: aren, n (ook Is, etc RS inray 4190 in \AS irten bi chof nray mi Bouwaanvraag gemeentehuis op onderdelen gebrekkig l Ruim een maand geleden liet wet houder Kersten tijdens een com missievergadering weten dat de gemeente Venray het nieuwe Bouw besluit volgens de regels zou inter preteren en dat bouwers en onder nemers gewoon aan de regels van die wet moeten voldoen, als ze een bouwaanvraag indienen. 'Knelpun ten die er zijn komen voort uit ge brek aan kennis bij een aantal ondernemers in de bouwwereld. Dat kan men de gemeente niet kwa lijk nemen' liet wethouder Kersten weten, naar aanleiding van vragen uit die commissie. Nu is de gemeente Veniay zelf te ruggefloten met haar bouwaan vraag voor de herhuisvesting van het Venrayse gemeentehuis. 'De ge gevens voor de bouwvergunning waren op onderdelen gebrekkig' liet wethouder Truyen, die het her- huisvestingsprojekt leidt, ons des gevraagd weten. 'Net als iedereen moeten ook onze bouwmensen de zaakjes goed voor elkaar hebben'. Beweringen dat de bouw zou zijn stilgelegd spreekt de wethouder tegen. Truijen gaf twee redenen aan waarom de gegevens van de bouw aanvraag niet volledig waren. 'De herhuisvesting van het gemeente huis is het eerste grote projekt in Limburg, dat volgens het nieuwe Bouwbesluit uitgevoerd moet wor den. Veel van de werkzaamheden vallen onder onderhoud en slechts een klein gedeelte is (vernieuw bouw. De grenzen van onderhoud en (verjnieuwbouw waren nog niet helemaal duidelijk' aldus de wet houder. Verder het de heer Truijen weten dat de bouwplannen eind vorig jaar aangepast moesten worden op dat nieuwe Bouwbesluit dat op 1 okto ber in was gegaan. 'Daardoor is ook de bouwvergunning laat aange vraagd'. De gemeente steekt nu alle ener-' gie om de bouwaanvraag in orde te krygen. Wethouder Truijen ver wacht dat de bouwvergunning als nog binnen korte tijd wordt afge geven. Voorlopig voorziet hy weinig vertraging in het herhuisvestings- tnyekt en gaat hy er vooralsnog van uit dat het projekt volgens plan half augustus opgeleverd kan worden. Tentoonstelling in Oorlogsmuseum Het Nationaal Oorlogs- en Ver zetsmuseum in Overloon presen teert van 19 april tot en met 31 mei 1993 de tentoonstelling 'De Holo caust in Miniaturen', 1933-1945 in herdenkingszegels. Uitgangspunt van deze tentoon stelling is de postzegelverzameling van dr. Murray Frost over de Holo caust, de jodenvervolging tijdens de Tweede Wereldoorlog. Deze Ameri kaanse oud-hoogleraar politieke en sociale wetenschappen verzamelt en bestudeert postzegels uit de ge hele wereld die met het jodendom te maken hebben. Hij verzamelt niet alleen om het verzamelen zelf maar vooral om de geschiedenis van de Holocaust te vertellen. De tentoongestelde postzegels en brief kaarten laten zich lezen als een soort beeldroman. Frost ziet postzegels als een be langrijk instrument om mensen iets te leren over de geschiedenis. Postzegels ter herdenking van de slachtoffers en overlevenden van de concentratiekampen zyn één van w s =L Henseniusplein 4a Venray de manieren waarop mensen aan de Holocaust herinnerd worden. Frost hoopt dat de tentoonstelling ertoe by draagt dat de Holocaust zich niet zal herhalen en dat nie mand volkerenmoord ooit meer als slachtoffer, vervolger of getuige hoeft mee te maken. De tentoonstelling bestaat uit 155 postzegels en briefkaarten uit 26 landen. De openingsdatum is 19 april a.s., de vijftigste herdenking van de opstand in het getto van Warschau. Over deze gebeurtenis zal tevens een audiovisuele voor stelling te zien zijn. Bij de expositie wordt in een beperkte oplage een Nederlandse herinneringsenvelop- pe met Poolse herdenkingszegel, af gestempeld te Warschau op 19 april 1993, de vijftigste herdenkingsdag van de opstand, aangeboden. Even eens worden in een zeer beperkte oplage, Poolse eerstedag-envelop- pen aangeboden. Voordat de Poolse ambassadeur, zyne exc. Franciszek Morawski af gelopen maandag in de bunker van het museum de expositie opende, vond in de grote zaal een indruk wekkende herdenking plaats met als hoogtepunt de vertoning van een tien minuten durende video film over de vervolging van de Jo den. Centraal daarbij stond het Getto van Warschau en de vernieti ging daarvan. De samensteller van de expositie dr. Forst benadrukte nog eens dat postzegels een machtig instrument zyn om op een expositie als deze, een duidelijk beeld te geven van anti-semitisme, concentratiekam pen, getto's, het verzet en de her denking van de slachtoffers. Die postzegels zijn door deze Ameri kaan gedurende een reeks van ja ren verzameld en afkomstig uit de gehele wereld. De inspraakavond over de wijze waarop betaald parkeren in Venray uitgevoerd moet gaan worden, ken de een grote belangstelling en lever de veel vragen op. Hoewel de onafhankelijke voorzitter, mevr. S. Frank-Fiedler, vooraf had gesteld dat het alleen ging om de inspraak over de wijze waarop betaald parke ren ingevoerd moet worden, be trachtte zy toch enige souplesse bij de andere vragen, die zich voorna melijk richtten op de vraag of betaald parkeren überhaupt inge voerd moet worden. Een gepas seerd station overigens, want de Venrayse gemeenteraad heeft op 17 december 1991 al besloten om over te gaan tot betaald parkeren. INSPRAAK Daar zat hem volgens enkele on dernemers wel de bottleneck. Zy gaven aan dat de Venrayse onderne mers te weinig betrokken zyn ge weest by die beslissing. Dhr. Hartzema, hoofd van de afdeling openbare werken bestreed dit Vol gens hem is er vooraf wel overleg geweest met de ondernemersorga nisaties. Het invoeren van betaald parkeren is mede tot stand geko men door de vele klachten van ondernemers over de parkeerpro blemen in Venray en het niet funk- tioneren van de blauwe zone. GARANTIE Er waren nogal wat vragen van (voomamelyk) omwonenden. Zij kunnen een ontheffing krygen voor betaald parkeren. Dat gaat dan ƒ120,- kosten. Die ontheffing geeft echter geen garantie voor een par keerplaats. Veel bewoners wilden die garantie juist wel hebben. Ook ondernemers zijn bereid om ƒ300,- voor een ontheffing neer te leggen maar dan moet het niet zo zyn dat zij op momenten geen parkeer plaats kunnen vinden. Vanuit het publiek werd de sug gestie gedaan om beugels te plaat sen op parkeerplaatsen voor mensen met een ontheffing. Deze suggestie zal in ieder geval meege nomen worden. Dhr. Rutten van de gemeente Venray gaf bovendien aan dat het systeem dat ingevoerd wordt, geen eindsysteem is. 'Als bly kt dat er problemen ontstaan op bepaalde lokaties dan zullen daar maatregelen genomen worden'. OOST-WEST Op alle grote pleinen zal een VENRAY, GROTE MARKT 12 VENL0-BLERICK,- HEERLEN. - ROERMOND systeem met slagbomen en achteraf betalen worden gehanteerd. 'Waar om gebeurt dit niet op het plein aan de Raadhuisstraat?' was een veel gestelde vraag. Voor sommigen gaf dit blijkbaar het gevoel dat de veel bediscussieerde oost-west verbin ding daar straks zou komen. Dhr. Rutten liet de aanhorenden weten dat in verband met de studie naar die oost-westverbinding en dus de inrichting van dat gebied, eerst moet worden uitgevoerd. Als be kend is wat er met dat gebied gaat gebeuren, zullen definitieve maat regelen genomen worden. De ge meente wil vooralsnog geen grote investering doen, als die later mo gelijk teruggedraaid moet worden. Dhr. Thomassen reageerde daar op met het gegeven dat parkeren met achteraf betalen toch prettiger winkelt. 'Vooraf betalen geeft een bepaalde druk op het winkelend publiek'. De suggestie van dhr. Tho massen zou in ieder geval meegeno men worden. Overige suggesties die aangedra gen werden was het realiseren van vrouwvriendelijke parkeerplaat sen, net als by De Sprank. Verder werd erop gewezen dat er voor be paalde parkeerplaatsen niet meer ontheffingen moeten worden ver leend dan er parkeerplaatsen zyn. Met name by De Omloop is die pro blematiek nu al aan de orde. Een van de bewoners gaf aan dat hij niet wilde betalen voor een parkeer plaats als hy zyn auto toch elders neer moet gaan zetten, en daar mo- VAN DE KAMP ASSURANTIËN met tekst van eigen negatief f 1,25 per stuk (min. 10 stuks) uur fotoservice DE BLEEK 39 ACHTER DE SCHOUWBURG VERGROTING IN 5 MIN. gelijk nog eens voor moet betalen ook. Mevr. Bloemen tenslotte vroeg of deze inspraakavond niet verdaagd kon worden. Zij vond dat de tyd te kort was om gefundeerd te reage ren op de plannen die Haskoning deze avond presenteerde. Verder gaf zy aan dat alle cyfers die gebruikt^ werden voor de invoering van taald parkeren, door het Institu^ voor Midden en Kleinbedrijf aange vochten worden. Dat staat in een schrijven van het IMK, dat op 13 april, tijdens een hoorzitting over het Wilhelminaplein, is ingebracht. 'Is het niet beter te wachten met het invoeren van betaald parkeren als de juiste cyfers bekend zijn'. Dhr. Hartzema zegde in ieder geval toe dat met het IMK over dit schrijven van gedachten gewisseld zal worden. BUURGEMEENTEN In het verleden zyn er tussen ge meente en ondernemers afspraken gemaakt dat Venray betaald parke ren tegelijk met naburige gemeen ten in zou voeren. Nu blijkt dat Boxmeer voorlopig geen betaald parkeren invoert en dat er in Horst ook nog geen sprake is van betaald parkeren. 'Waarom gaat Venray nu wel over tot betaald parkeren?'. Een vraag die onbeantwoord bleef, maar mogelijk voor politiek Venray nog een aardig onderwerp voor discus sie is. POLITIEK Daarmee zyn we meteen by een stuk kritiek, dat aan het slot van de ze avond geuit werd. Dhr. Schroo- ten liet weten dat het een miskleun was dat niet de politiek verantwoor delijke achter de tafel zaten. 'Op politieke vragen is in feite geen ant woord gegeven.' Volgens dhr. Hart zema krygen de burgers tydens de commissie- en raadsbehandeling nog voldoende gelegenheid om po litiek verantwoordelijke aan te spreken. Dat ontlokte een andere aanwezige tot de opmerking 'Ik hoop dat de politiek eens verstan dig is en dat naar onze wensen ge luisterd wordt Zo niet dan zyn de opmerkingen van vanavond van ge nerlei waarde geweest'. In de commissievergadering fi nanciën en openbare wer ken (6 mei) zal het rapport 'invoe ren betaald parkeren', met de opmeringen en vragen van dins dagavond, behandeld worden. De raad beslist uiteindelijk op 25 mei. Steenstraat 4 Horst O x tel. 04709-86570 exclusieve Italiaanse schoenmode De politiezorg in de straat lijkt er door de reorganisatie niet echt op vooruit te gaan. Door de invoe ring van de regiopolitie komt de politie verder van de burger af te staan dan voorheen. Het wordt moeilyker om de plaatselijke po litiezorg op peil te houden, omdat verreweg de meeste t(jd wordt op geslokt door verplichtingen voor het hele distrikt. Plaatselijke zorg is echter hard nodig want er be staan lokaal nogal wat verschillen op het gebied van openbare orde en veiligheid. Ook bestuurlijk krijgt de burger -in casu de gemeenteraad- minder te vertel len over de politie. Door die ont wikkelingen daalt de bereidheid van de burger om aangifte te doen als er iets gebeurt Dat zijn enkele konklusies uit het ruim 150 pagina's tellende 'Master plan Openbare Orde en Veiligheid'. Het onderzoeksteam 'STEG Beleids advies' uit Nymegen heeft dit plan. in opdracht van de gemeenten uit het distrikt Noord-Limburg, op gesteld. Het Masterplan moet aan het licht brengen waar de prioritei ten liggen op het terrein van open bare orde en veiligheid, zowel plaatselyk als voor het totale dis trict Op basis van het rapport kan de verdeling van de politiemensen over het distrikt gemaakt worden. Ook moet het plan de basis vormen voor plaatselijke veiligheids plannen. Uit het Masterplan blykt dat per gemeente verschillende prioritei ten worden gesteld, aftiankelyk van de voorkomende problemen. Zo wil de gemeente Mook en Middelaar ex tra aandacht voor gewelds- en ze- dendelikten en voor inbraak in woningen. In de gemeente Bergen gebeuren teveel ongelukken (op de Rijksweg) en heeft verkeer dus de hoogste prioriteit Venray, als meest stedelijke gemeente in het distrikt kampt weer met andè^e proble- dère p Hotel Restaurant Weekmenu I'tisse salade met gerookte kip Vissoep met mosselen Medaillons \an varkenshaas met een fijne kruidensaus Dessert "Surprise" Peel-Brunch Heerlijk genieten van een uitgebreid buflet met koude en wanne specialiteiten zoals. Hors d'Oeuvr». filne vissalades en frisse groentesala des Heerlijk warme vleesschotels met rijst en urdapptlgjrntiuren. Ter afsluiting een feestelijk dessen en voor Uw kinderen een ijsje mei ver rassing. Tijdens de Peel brunch serveren wij onbeperkt koffie, thee en melk. ft* 29,50 kinderen 15,00 Reserveren gewenst! men: gewelds- en zedendelikten. diefstal en vandalisme. De gemeen te geeft sociale veiligheid de hoog ste prioriteit Horst en Sevenum hebben in verhouding veel last van criminaliteit op de parken en in de café's. Daarnaast zyn er een aantal pro blemen die in alle gemeenten spe len en dus gezamenlyk kunnen worden opgepakt Volgens het Masterplan zijn dat milieu, verkeer, diefstal uit woonhuizen en overlast door evenementen en uitgaanscri- minaliteit Zelf voegen de onderzoe kers daar de subjektieve veiligheid aan toe. hoewel daarover geen exac te cyfers bekend zyn. Het Masterplan openbare orde en veiligheid wordt komende tyd in de gemeenteraden van Mook en Mid delaar, Gennep. Bergen. Meerlo- Wanssum, Horst Sevenum, Broek huizen, Grubbenvorst en Venray besproken. Hotel Asteria Venray Maasheseweg 80a, 5804 AD Venray Inlichtingenen reserveringen: Tel. 04780-11466 In Memoriam Tbch nog onverwacht is jl. maan dag overleden de bekende Venrayse aannemer Cor Janssen, in de leef tijd van 71 jaar. Cor begon zyn loopbaan in de Venrayse bouwwereld als tekenaar bij Martens Bouwmaterialen en by de afdeling Openbare Werken van onze gemeente. Daar werd hy reeds in de oorlogvaren gekonfronteerd met de vernielingen door bombar dementen en beschietingen. Dat zal ongetwijfeld mede hebben bijgedra gen tot de oprichting van het be kende aannemingsbedrijf Gebr. Janssen, dat hy samen met zyn broer Jan runde. Het was vooral door zijn kontak ten met Rijksgebouwendienst dat het bedryf grote bouwwerken on der handen kreeg tot ver buiten Venray. Mede daardoor kon het be dryf in de loop der jaren uitgroeien tot ruim honderd medewerkers. Ook in Venray zyn verschillende grotere bouwwerken door de ge broeders en de latere Bouwmaat schappij Janssen verwezenlijkt. Om er maar enkele te noemen: het postkantoor, de Vredeskerk, het oude en nieuwe arbeidsbureau, de machtige toren van de Petrus Ban- denkerk, de eerste en tweede fase van het Winkelcentrum De Bleek en nog vele andere. By gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het bedryf kreeg de ge meente een fraai kado aangeboden: het 'Spelement', dat jarenlang de jeugd op het Schouwburgplein ver maakte, en nu in de woonwyk Brukske zyn naam meer dan ooit eer aandoet. Na de oprichting van Onroerend Goed Maatschappij Venrode bv.. waarvan Cor direkteur was, was men in staat gronden en panden aan te kopen om er nieuwe woon- en winkelprojekten te bouwen. Oók in tijden dat het in de bouwwereld niet zo vlot ging. Enkele fraaie voor beelden daarvan in onze eigen ge meente zijn de flatgebouwen De Gouden Leeuw en Henschenius- staete. De restauratie en de her bouw van de oude bierbrouwerij van De Gouden Leeuw met het bij behorende herenhuis had Cor zyn bijzondere aandacht Want, ook na het bereiken van zyn pensioenge rechtigde leeftijd, kon hy het niet nalaten het reilen en zeilen van 'zyn bedryf vrijwel dagelijks te blyven volgen. Ondanks zijn vele zakelijke beslommeringen had hy - als chau- venistische Venrayer - toch nog tyd voor het verenigingsleven. Zo had hij in het vroegere Venray Vooruit en de latere Vereniging Voor Vreem delingenverkeer (VW) jarenlang een bestuursfunktle. Ook was hy bestuurslid van het Nederlands Ver bond voor de Bouwnijverheid, de Kamer van Koophandel en de laat ste jaren van de Stichting Stadspark Venray. Als Prins Cor I zwaaide hy reeds in 1968 de camavalsscepter boven Venray, om vervolgens als senator en APK-lid het Venrayse carnavals- leven mede in goede banen te leiden. Zyn heengaan zal niet alleen In zyn familie een grote leegte achter laten; voor velen was hy immers een goede raadsmap en vriend. Mo ge hy nu de rust vinden die hij' zichzelf amper gunde. Maandagavond kwam bij de poli tie een melding binnen dat op de Geysterseweg een auto tegen een boom was gebotst Later bleek dat op de Geysterseweg tussen Maas hees en Geysteren te zijn. waar een Duitse auto tegen een eikeboom tot stilstand was gekomen. De bestuur der. een 38-jarige inwoner van Ble- riek, bleek niet ernstig gewond te zijn geraakt Omdat hy naar drank rook werd hy na behandeling in het ziekenhuis, door de politie aan gehouden. Hy weigerde zowel de blaasproef als de bloedproef. Tydens het onderzoek kwam vast te staan dat de bestuurder ln een auto reed, die op zaterdag in Kal den kerken was gestolen. De auto had een waarde van 3000 DM. De Blericknaar werd ingesloten. Tben hy dinsdagmiddag in vryheid werd gesteld, werd hy weer onmiddellijk aangehouden, op verzoek van de Venlose politie. Die wilde de man graag voor andere zaken verhoren. Maandagmorgen moest tot twee maal toe het MEGA-personeel in ak- tie komen voor het opsporen van gaslucht die bij de opbouw van de marktkramen op het Hensenius plein werd waargenomen. De eerste melding kwam 's morgens om streeks half acht Het personeel van de MEGA kon echter geen verkla ring daarvan vinden. Om half twee 's middags toen de markt in volle gang was kwam er echter weer een melding binnen. Dit lek kon wel worden opgespoord. Boomwortels op de hoek Kempwcg- Merseloseweg hadden dat gaslek veroorzaakt. Personeel van het MEGA-bedryf kon dit lek dichten. Granaat gevonden Tydens landbouwwerkzaamhe- den aan de Spurkt kwam een nog intakt zynde granaat naar boven. In afwachting van de ruiming door de EOD, werd dit oorlogstuig veilig gesteld. In de Keulsche Pot fondue-, gourmet- en specialiteiten restaurant. nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04781-41774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON Grotestraat 76 Venrdi foto I video Patersstraat 10 - Venray

Peel en Maas | 1993 | | pagina 1