PEEL EN MAAS Diamanten bruidspaar in Het Schuttersveld Gouden bruidspaar aan Franciscuslaan 25 Jaar Welshruiters Hoe is het met onze arisen Venrayse en kapellen? CDA schonk klok voor carillon Technika 10 woonhuis met tuin Kollekte Nationaal Fonds Kinderhulp Weer een vernieuwd kruis geplaatst 'Het carillon' in de Grote Kerk is nog niet kompleet Bedryven, in stellingen, partikulieren e.a. kun nen hun by drage voor de voltooiing van het carillon nog steeds overma ken aan de Stichting Carillon. Hiervan was de CDA-afd. Ven ray uiteraard op de hoogte. Zij wilde tg.v. het koperen jubileum de bevol king van de gemeente Ven ray be danken voor het in haar gestelde vertrouwen over een lange reeks van jaren. Tbon Theeuwen, de afdelings voorzitter, overhandigde tijdens de inloopmanifestatie op 3 april jl. aan de heer Adriaanse. de voorzitter van de Stichting Carillon, een sym bolische klok, voorzien van een royale cheque. In zijn dankwoord sprak de heer Adriaanse de hoop uit dat door het genereuze gebaar van de Venrayse CDA-afd. de rest van het benodigde geld binnen blijft stromen. Heel toepasselijk zong Sjef Diede ren daarna het Limburgse lied: 'Loeënde klokke'. Vrouwen hebben een grote ach terstand in de techniek. Deze achterstand ontstaat al in de kin dertijd. Een meisje met een gereed schapskist is nog steeds geen alle daags gezicht Technika 10 wil meisjes op jonge leeftijd vertrouwd maken met techniek. Technika 10 is een landelijk pro- jekt, gericht op meisjes tussen 10 en 12 jaar. De Stichting RISC is in januari gestart met Technika 10 clubs in de gemeenten Gennep, Bergen, Venray en Horst. In de clubs, bestaande uit 12 meisjes, wordt techniek leuk, aantrekkelijk en uitdagend aangeboden. Onlangs is in Venray de eerste kursus elek triciteit, bestaande uit 8 bijeen komsten, met groot sukses afgeslo ten. De meisjes hebben onder meer geleerd een ienuwppiraal en een matbel >£eU' tewnaken. v%\V k Momenteel loopt de kursus hout. Hierin maken de meisjes onder an dere een bloemenpersje en een brievenstandaard. De clubs worden begeleid door deskundige vrouwen. Gezien de grote belangstelling voor Technika 10 in Venray is er mo menteel een wachtlijst voor de clubs. Na de zomervakantie start de Stichting RISC weer met een nieu we kursus. Wij zoeken een leuk prijs en daturn in overleg tel. 040-83330) Op de derde verdieping van het verzorgingshuis Het Schuttersveld bezochten wij het echtpaar Duykers-Klaassen in verband met hun komend leest, de viering van hun diamanten huwelijk. En wy troffen een, ondanks dc leeftyd, nog zeer vitaal paar alm dat gaarne bereid was hun verhaal te vertellen. De diamanten bruidegom, SEF DU IJ KERS (88) is geboren en geto gen aim het Iloogriebroek en stamt uit een echt boerengezin, waarvan zowel de ouders als later ook de kin deren, echte pioniers waren die er niet voor terugschrokken om naast de grond van de ouderlijke boerde- ry ook nog woeste grond te ontgin nen. Dat gebeurde aan het Iloogrie broek, maar ook aan de llorster- weg. Die pioniersgeest resulteerde er in, dat in latere jaren nog v\jf boerderyen konden worden ge bouwd, die allen bezet werden door het geslacht Duijkers. De diamanten bruidegom was eerst werkzaam op de ouderlijke boerderij. Tben zijn broer aan de Ilorsterweg een hoendcipark be gon ging hij daar werken totdat hy zelf klaar was om een eigen bedryf te beginnen. Dat kwam aan de Ilorsterweg en werd een veehoude rij met kippen, varkens en koeien. De diamanten bruid, DORA KLAASSEN (82), is geboren en geto gen in Overloon waar ze ook het on derwijs volgde. Ook zy kwam uit een boerengezin en moest al vry jong mee aanpakken. Na de school volgde zij ook nog bij de Zusters van Overloon de naaikursus die haar la ter goed van pas zou komen in het steeds groter wordende gezin. Na de trouwery in 1933 betrok het paar de pas gereedgekomen boerderij aan de Horsterweg. Het was in de crisisjaren ook voor de boeren geen vetpot, maar als ze daar nu over zou klagen, dan zou ze niet eerlyk zyn. Het was hard werken en al groeide het gezin in dertien jaar tot tien kinderen, gezellig bleef het zeker. EMIGRATIE In de na-oorlogse tijd zagen veel boeren en mensen met de grotere gezinnen het eigenlijk in ons land niet zo zitten om een bedryf op te zetten. En zoals zovelen dacht het echtpaar Duijkers tnet hun kinde- r<ih aim^en goudjj^ekomsL Men walde emigreren naar Canada en in 1952 werd de oversteek gemaakt Niet dat ze daar als emigranten niet slaagden, maar door heimwee besloot men in 1960 terug te keren naar Castenray. Een zoon bleef ach ter terwyl later nog twee zoons te rug gingen naar Canada. Alle drie hebben daar een goed bestaan we ten op te bouwen. Het bedr\jf aan de Horsterweg was indertyd verkocht maar aan de Lollebeekweg werd weer begonnen, nu met een tuindery en wat kip pen. In 1975 werd een bqjaardenwo- ning gebouwd tegenover het bedrijf aan de Lollebeekweg en daar bleef men wonen tot 1988. Tien werd er om medische redenen verhuisd naar Het Schuttersveld. Geen van hun kinderen wilde boer worden, wel hebben enkelen als tuinder hun brood weten te ver dienen. Al hun kinderen, ook zy die in Canada wonen, zullen met dertig kleinkinderen en acht achterklein kinderen het diamanten huwelijks feest meemaken. Het diamanten paar verheugt zich er al op dat ze op de foto gaan met hun kinderen. Op maandag 26 april zal om 14.00 uur het feest worden ingezet met een plechtige eucharistieviering die ter hunner intentie zal worden opgedragpn in de kapel van Het Schuttersveld. Daarna krygt ieder een dc^Cfk'^tj|kl^£t« diamanten paar geluk te wensen in de rekrea- tiezaal van Het Schuttersveld, al waar ze omringd worden door de go^de zorgen van het personeel. i *-tu Jtoi ad Ponyclub De Welshruiters uit Ys- dsteyn viert komend weekend het ^-jarig jubileum. Dit feest begint >Tydag 16 april met een receptie van 20.00 tot 21.30 uur in Pilot te Isteyn. Iedereen is op deze re- teptie van harte welkom, in het bij zonder de oud-leden. Vervolgens is er op zondag 18 'Pril een groots opgezet jubileum- wncours. Hieraan wordt deelgeno men door 500 ruiters en amazo- "es. Dit ponyconcours wordt jehouden op de hoek Deumese- *®g-Jan Poelsweg. De ponyclub werd op initiatief de landelyke rijvereniging De teldraver opgericht De officiële Prichting was in maart 1968. Met oefenen werd begonnen bij familie Klomp. Er werd toen me- *n aan wedstrijden deelgenomen, tor de jaren heen zyn er verschil de wedstryden georganiseerd. Al 15 jaar houden De Welshruiters een samengestelde wedstrijd en in augustus 1981 werd het Limburgs kampioenschap voor ponyruiters georganiseerd. Vele kampioen schappen zyn er in al die jaren ge vierd zowel individueel als met achttal rijden. Het hoogtepunt daar van is het NKB kampioenschap achttal M in 1989. Andere hoogtepunten vormen het deelnemen in 1985 van Wilma Diefstallen op bouwplaatsen In de nacht van woensdag op donderdag werd weer ingebroken in drie bouwplaatsen of bouwbe drijven en wel aan de Steegse Peel- weg, de Veulenseweg en de Casten- rayseweg. Er werd elektrisch en handgereedschap ter waarde van enkele duizenden guldens ont vreemd. Lemmens aan de EK in de discipli ne dressuur en Leopold van Asten in 1990, 1991 en 1992 aan het EK springen. Tijdens wedstrijden vallen De Welshruiters altyd op door hun groot enthousiasme. Papiercontainer in brand gestoken Twee jeugdige "brandstichters' van 13 jaar konden worden achter haald nadat ze de bij de Hubenhof- flat staande papiercontainer van de Atletiekvereniging in brand had den gestoken. De brandweer kwam in aktie en het containerverhuur bedrijf uit Weert zal de schade vast stellen. De jeugdige brandstichters zijn door de politie aan hun ouders overgegeven. De politie maakte van een en ander proces-verbaal op. DONDERDAG 15 APRIL 1993 Nr. 15HONDERD VEERTIENOE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING <\AR IATIS antiei i 'Werkgroep Kruisen en Ka- was jarenlang een belang- afdeling van Veldeke Venray, ^plaatselijke vereniging voor cultuur. Om diverse redenen echter besloten, dat het be was als 'Kruisen en Kapellen' eigen leven ging leiden. Begin dit jaar werd dan ook de iting Kruisen en Kapellen in gemeente Venray' opgericht i stichting met eigen bestuur [eigen statuten. De bezetting is lgens dezelfde gebleven; alle a van de voormalige werk- >p zyn nu lid van de stichting porden. De band met Veldeke blijft na- urlijk bestaan: regelmatig ko- beide besturen byeen om gedachten te wisselen en, ar wenselijk, projekten te kom- jeren. Kruisen en kapellen zijn iners niet los te denken van bay's volkscultuur. Maar hoe is het nu eigenlijk (eld met onze Venrayse Kruisen Kapellen? Wie de krant leest at regelmatig de schrik om het rt: 'Corpus van het kruis gerukt vernield', 'Kruis kompleet uit de ond gehaald en onherstelbaar be- ladigd', 'Offerblok opengebroken helemaal verdwenen', 'Kapel peurd door frietje/mèt-resten' erger nog, bewerkt met spuitbus verfkwast. Domme en zinloze vernielingen n vandalen en zatlappen! INSPEKTIETOCHT jndanks bovenstaande teleur- illende gebeurtenissen laat de chting het hoofd zeker niet han- n. De heren J. Verbeek en J. v. lor hebben onlangs een inspektie- cht gehouden langs alle (63) Ven- pe kruisen en kapellen. Het sultaat werd vermeld in een uit- erig en gedetailleerd rapport. De nklusies variëren van 'keurig in de' tot 'grondige restauratie nood- kelijk'. Daartussen allerlei andere merkingen, zoals: schoonmaken, en op kapellen vervangen, ont- esten, scheuren in corpera repa wn, bomen en struiken in de igeving snoeien, enz. Ibch, in het algemeen en even af zien van de vernielingen, mogen ize Venrayse kruisen en kapellen st gezien worden. Dat geldt zeker or die objekten, die door eige- PJj ars of buurtbewoners in de gaten ^^iorden .gehouden en worden rzorgd. VOCHTPROBLEMEN :t inspektierapport vermeldt dat een aantal kapellen te kam- heeft met de nadelige gevolgen vocht-inwerking. Met een des- idige op dit gebied werden na de lene inspektietocht nog eens iele kapelletjes bezocht om de 'itproblemen vakkundig te be- |ken. Versleten voegwerk en ge leurde (soms bijna verpulverde) len bleken in veel gevallen de loeners te zyn. Het stucwerk de binnenkant heeft dan em- te lyden van het vocht, dat via e buitenkant is opgenomen. Een simpele anti-vocht-behande- ng van de muren blykt in de leeste gevallen niet de ideale plossing te zijn, zoals aanvankelijk erd gedacht. Daarvoor zijn de auwwerkjes meestal te oud. In het gemeen werd dan ook het advies gegeven: De voegen flink diep uit hakken, opnieuw vullen, slechte stenen vervangen en scheurtjes zo goed mogelyk dichten. Als de binnenkant van een kapel letje opnieuw een schilderbeurt krygt dan moet ook gelet worden op de verf. Als 'niet-ademende' verf wordt gebruikt is de kans groot, dat deze snel zal afbladderen door het vocht. Al met al is de stichting niet onte vreden over de algemene stand van zaken, maar het blijft hard werken om de betreffende monumentjes netjes te houden en voor het na geslacht te bewaren. Hard werken, maar dé vrywilligers doen het lief de en plezier. En ze mogen dan ook terecht een beetje trots zijn als er wee»" een klus is geklaard. Zoals vo rige week. VERNIEUWD KRUIS HERPLAATST Afgelopen Goede Vrijdag werd nl. op de hoek Rosmolenweg-Spurk- terdyk in Oostrum het geheel ver nieuwde kruis herplaatst, kompleet met nieuw zinken dakje (zie foto). Ook een nieuw offerblokje; u mag raden wat er met het vorige is gebeurd! Tussen haalyes: Het openbreken van offerblokken of eraf slopen en in zyn geheel meenemen heelt geen enkele zin. De paar gulden, kis die er al inzetten, 'lonen' zeker de moeite niet. De tyden zijn voorby, dat met het offergeld de H. Missen ter intentie van overleden buurtbe woners konden worden betaald. Het vernieuwde kruis op de hoek Rosmolemveg-Spurkterdijk Het vernieuwde kruis staat er weer keurig bij. Dit is het enige veldkruis binnen de parochie Oostrum en werd in 1951 gesticht door de heer Janssen. Hij wilde daarmee zijn dank uiten voor het lyfsbehoud tijdens de Tweede We reldoorlog en de evacuatietijd. Hij kreeg daarbij financiële steun van buurtbewoners. De maker van het oorspronkelijke coypus is, on bekend. De Rozenkranszondag (eerste zondag in oktober) in 1951 werd dit kruis ingezegend door pastoor As- selbeghs van Oostrum. GELD De Stichting Kruisen en Kapellen in de gemeente Venray is financieel afhankelijk van giften en donaties. Uiteraard wil geen van de vrywilli gers ook maar één cent hebben voor het verrichtte werk. Regelma tig wordt bij bedrijven aangeklopt voor hulp; dikwyls voor een vrien denprijsje of zelfs voor een 'laat maar zitten'. Toch is er nog veel geld nodig. Als de 'Monumentjes van De votie' u aanspreken, uit welke ge voelens dan ook, dan willen wij u graag wijzen op de bankrekening van de Stichting: 15.39.42.878 (Ra- bo) t.n.v. Stichting Kruisen en Ka pellen, Venray. Ook het 'penning ske van de weduwe' is van harte welkom. nog geld waard. Madr," deskundig als Ties is, weet hij ons nu te vertel len dat zure regen en andere stof fen de bossen geen goed hebben gedaan en dat de kwaliteit ver is achteruit gegaan. Het was hard werken in de bos sen. maar met plezier heefl hy by- na 30 jaar in de buitenlucht gewerkt, totdat een ziekte hem noopte met verken te stoppen. ORGANISATOR In de Rips hadden ze Ties inmid dels ontdekt ids een goede organisa tor. Hy is daardoor onverbrekelijk met de geschiedenis van de kerk in deze plaats verbonden, want vele ja ren was hij kerkmeester van de pa rochie. Ook had hij een aandeel by de totstandkoming van het nieuwe Godshuis. Daarnaast heelt ook het Wit-Gele-Kruis vele jaren kunnen profiteren van de inzet. Ook was hy vele jaren lid van de vry willige brandweer van Rips. De gouden bruid, JANSJE KUIJ- PERS (80). is geboren in Beek en Donk maar bracht haar jeugd en schooltyd door in Odiliapeel. Zy stamt uit een zeer groot gezin, want ze groeide op temidden van tien zussen en vijf broers. Omdat haar ouderlijke boerderij meer dan een uur lopen van de school lag. was de schoolwet niet op haar van toepas sing Dat betekende dat ze op 11- jarige leeftyd al uit moest gaan die nen. Uit dienen dat heelt ze gedaan tot haar 25e jaar waarna ze nog v(jf jaar thuis werkte, totdat ze trouwde en naar de Rips verhuisde. De gouden bruid kan ons vele kranteknipsels laten zien. llaar fa milie heeft meerdere malen de krant gehaald. De topper was in 1981 toen de 'blagen van Driekske en Nelleke Kuijpers' tezamen de leeftyd hadden bereikt van 1000 jaar en dal is een groots feest ge weest waar ze nog graag over ver tellen. PEEST Op dinsdag 27 april zal er feest worden gevierd ter gelegenheid van hun gouden huwelyk. De dag be gint om 15.00 uur met een plechti ge eucharistieviering in de Palers- kerk. Daarna wordt het feest voortgezet in het Pelgrimshuis in Smakt waar iedereen tussen 19110 en 20.300 uur de gelegenheid krygt om het gouden paar geluk te wensen. Uil hun huwelijk werden vier kinderen, geboren die met vyf kleinkinderen en twee achterklein kinderen hun gouden feest zullen meevieren. Het paar kou ons niet vertellen hoeveel andere familiele den dit feest zullen meemaken. Dal dia er tientallen zullen zyn. is ge zien de omvang van de familie van de gouden bruid en hun hechte fa milieband. wel duidelyk. De landelijke kollekte Kinder hulp (voorheen: Nationaal Fonds Kinderbescherming) zal in 1993 worden gehouden in de week van 18 tJm 24 april. Tijdens deze kollek- teweek zullen ongeveer 30.000 kol- lektanten op pad gaan om voor het fonds zoveel mogelijk geld bijeen te brengen. Er zijn in Nederland tienduizen den kinderen die, om wat voor re den dan ook. niet thuis kunnen wonen. Die kinderen groeien op in tehuizen, internaten of pleeggezin nen. Ze worden daar doorgaans met liefde omringd, maar voor dingen die kleur aan hun bestaan kunnen geven, zyn de bestaande overheids subsidies vaak ontoereikend. Kinderhulp is er om in zulke si tuaties een helpende hand te bie den. Zonder op zoek te gaan naar 'schuldigen' en zonder te letten op ras, gezindte of nationaliteit, zet het fonds zich in om het leven van die kinderen met minder kansen in Nederland op te fleuren. De mate waarin Kinderhulp dat kan blijven doen, is voor een groot deel afhan kelijk van de opbrengst van de jaar lijkse koilekteweek. Er wordt vrijwel overal gekollek- teerd. Voor wie de kollektant deson danks 'mist', is het natuurlijk ook altijd mogelyk een bijdrage over te maken op gironummer 40.40.40 ten name van Kinderhulp, Deventer. Voor nadere informatie: /Natio naal Fbnds Kinderhulp,/Brink- poortstiuat 32. 7^11 HS^Deventer, tel. 05700-11899. Am de Franciscuslaan bezochten wij het echtpaar Ties van de Wyst en Jansjc Kuijpers vanwege het feit dat ze op dinsdag 27 april a.s. hun gouden huwelijksfeest vieren, te midden van hun kinderen, klein en achterkleinkinderen en verdere familie. Wij troffen in die prachtige bejaardenwoning een tevreden echtpaar aan, dat nog iedere dag ge niet van hun welverzorgde levens avond. na een leven van hard werken. Deze rasechte Brabanders biyken er nog geen dag spijt van te hebben gehad dat ze in 1976 naar Venray kwamen. Na eerst aan de Kolk weg te hebben gewoond ver huisden zyn in 1980 naar de toen gereedgekomen woning aan de SL Franciscuslaan. De gouden bruidegom.-TIES van de WIJST (79) is geboren en getogen ln Vol kei. Hij moest al vroeg op de ouderlijke boerderij mee aanpak ken. Dat aanpakken en hard wer ken kwam hem later goed van pas. Hij bleef op die boerderij tot zijn 18e jaar. Omdat toen zijn moeder kwam te overlijden ging hy naar zijn zuster om ook daar op hun hoe rerij mee te helpen. 'Iben hij in 1943 trouwde verhuis de hy naar de Rips en vond hy werk in de bossen die beheerd wer den door de Ileidemij. Iben werd er nog onderhoud aan de bossen ge pleegd en dat hout was in die lyd (het werd gebruikt voor mynhoul)

Peel en Maas | 1993 | | pagina 9