Zon brak laat door Ondernemers verwerpen parkeerrapport Wilhelminaplein Veldeke in de fout met Venrays Woordenboek Denk hier eens over na Venray zit met oud papier in de maag Noordlimburgs sukses op NK run-bike-run Deel illustraties afkomstig uit werk Rien Poortvliet Wethouder De Loo: 'Dweilen met de kraan open' 'a9™ PEEL EN MAAS üonoerdag 1b april - Pagina b De Venrayse ondernemers, die met de gemeente in de clinch lig gen over vervanging van de op het Wilhelminaplein verdwenen par keerplaatsen. hebben het rapport van Haskoning over het parkeren rondom het Wilhelminaplein ver worpen. Volgens de ondernemers, die zich daarby gesteund weten door een visie van het Instituut voor Midden en Kleinbedrijf (IMK), op dit rapport, biedt de gemeente geen uitzicht op een toereikende oplossing van de parkeerproblema- tiek, na het verdwijnen van de par keerplaatsen op het Wilhelmina plein. Zy staan daarmee lijnrecht tegenover wethouder Kersten, die namens de gemeente liet weten dat er juist meer plaatsen terugkomen dan dat er verdwijnen. Inmiddels trekken parkeerders zich niets aan van al deze perikelen en is het Wil helminaplein inmiddels weer rede- lyk gevuld met auto's. GLOBALE ANALYSE Afgelopen dinsdag was het ver volg van de hoorzitting, waar de bezwaarmakers tegen de bouwver gunning van Van Schayik, de ge meente en een advokaat van Van Schaijik, hun argumenten nog eens naar voren brachten. Middel punt van de discussie was het rap port van Haskoning, dat vorige week tijdens de hoorzitting door de gemeente werd ingebracht. Dhr. V.d. Boomen, die ruim 90 VZO le den vertegenwoordigde, had dit rapport laten toetsen door het Insti tuut voor Midden- en Kleinbedrijf. Het IMK zette nogal wat vraagte kens bij de gehanteerde normen. Normen van parkeerbehoeften heb ben nl. een maximum en een mini mum. Daartussenin zitten volgens het IMK grote verschillen. Het IMK is verder van mening dat de lande lijke normen absoluut niet van toe passing zijn. 'Een parkeerbehoefte meten is maatwerk en dient te wor den gebaseerd op de specifieke si tuatie' aldus het IMK. Het IMK geeft daarbij aan dat Venray een zeer in tensief autogebruik van centrum bezoekers kent, wat niet in de cijfers van Haskoning naar buiten komt Verder wijst het IMK op het aan tal vierkante meters bedryfsvloer- oppervlak in Venray-centrum. Dit aantal is van essentieel belang voor de berekening van de parkeerbe hoefte. Haskoning gaat uit van 36.000 m2 terwijl er volgens het IMK in Venray sprake is van 41.000 m2. Bovendien heeft, volgens het IMK, Haskoning geen rekening ge houden met het andere zakelijke verkeer, dat niet naar wankels, maar naar banken of het gemeente huis moet. De parkeerbehoefte van deze mensen wordt in zijn geheel buiten beschouwing gelaten. Het IMK is verder van mening dat betaald parkeren een instrument is om parkeren te reguleren, maar geen uitbreiding van de capaciteit kreëert Het IMK maakt in haar reaktie verder nog kanttekeningen bij de verschillende vormen van parkeer- duur en de acceptatie van loop afstanden. Dhr. V.d. Boomen vindt dat het Haskoning-rapport er vanuit gaat dat er geen parkeerproblemen zijn. 'De huidige verhoudingen worden goed genoemd' zo las hij in het rap port, terwyl de Verkeers en Ver- voersnota van de gemeente toch duidelyk aangeeft dat er een tekort is. Dhr. V.d. Boomen werd in zijn be toog gesteund door dhr. Hans Tho massen, die namens een kleine groep ondernemers dezelfde kant tekeningen bij het Haskoning- rapport zette. Hij verweet wethou der Kersten dat de gemeente Ven ray sinds de vorige bijeenkomst geen stappen heeft ondernomen om nader tot de ondernemers te ko men. Volgens Thomassen heeft de gemeente een rapport laten maken wat hun past. MEER PARKEERPLAATSEN Wethouder Kersten distancieerde zich direkt van de stellingen dat de gemeente het rapport heeft laten maken zoals zy dat wilde. 'Wy heb ben gevraagd om alles op papier te zetten, los van wat de gemeente wil. Dit is een zuiver rapport'. Verder vroeg de wethouder zich af welke cyfers er wel gehanteerd moesten worden, als landely ke nor men en kengetallen niet voldoen. 'Normen zyn niet altyd adequaat maar ik weet geen betere cyfers' al dus de wethouder. Op het verwyt dat de gemeente de afgelopen week geen aktie had on dernomen antwoordde de wethou der dat de gemeente, met de aanleg van het terrein aan de Raadhuis straat en de invoering van de blauwe zone langs en voor het ge meentehuis, voldoende had ge daan'. Hy betreurde het verder dat er te eenzijdig naar het rapport wordt ge keken. 'We zitten misschien dich ter bijeen dan menigeen denkt. Ik ben ervan overtuigd dat er meer parkeerplaatsen terugkomen dan er verdwijnen'. WELSTAND Opnieuw werden er opmerkin gen gemaakt over de rol van de welstandscommissie, nu met name over de rol van wethouder Kersten. Tten tyde van de besluiten rondom de bouwtekeningen was hij nl. voorzitter van die commissie. Dhr. V.d. Boomen twyfelde aan de onaf hankelijkheid van die commissie. Wethouder Kersten reageerde daar op dat zijn voorzitterschap toender- tyd geheel volgens de wet was. Sinds 1 oktober vorig jaar is de nieuwe Bouwwet van kracht gegaan en is de wethouder ook voorzitter af. ADVIES De gemeentelyke hoorcommis- sie, onder leiding van mr. Baker mans, zal de komende periode veel tijd nodig hebben om een even wichtig advies naar het college van b. en w. te brengen. Daarby kunnen de vragen die dhr. Bakermans stel de aan de wethouder, maar ook aan dhr. Thomassen, een belangrijke rol spelen. Hij wees de wethouder nl. op de garantie in het bestemmingsplan dat er 150 parkeerplaatsen op het Wilhelminaplein gerealiseerd of ge handhaafd zullen blyven, en vroeg zich af of de gemeente bewust deze route gevolgd heeft om hieronder- uit te komen. Dat werd door de wet houder ontkend. 'De eerste plan nen hielden daar nl. rekening mee'. De wethouder was verder van me ning dat de gemeente hier zoveel mogelijk rekening mee heeft ge houden. Aan dhr. Thomassen stelde dhr. Bakermans de vraag of de Venrayse ondernemers zelf een oplossing hadden voor de parkeerproblema- tiek. Dhr. Thomassen wees op de lo- katie achter Eurotel en de Zuid Ooster als geschikte oplossingen. Andere alternatieven waren vol gens hem te ver weg. Mevr. Berden stelde voor om Van Schayik een an dere lokatie te geven, en om op het Wilhelminaplein een onderaardse parkeergarage te realiseren, terwyl het plein dan, met parkeerfunktie, met groen kan worden aangekleed. Bovendien kunnen dan de aanlig gende panden aan de achterzijde netjes opgeknapt worden. De zon brak weliswaar laat door, maar voor John Raadschelders nog net op. tijd om zowel met de organisatie als met z'n pupillen tevreden te kunnen zyn. Met wat bestendiger weer was de publieke belangstelling ongetwyfeld groter geweest, maar dat is dan ook het enige waarover de Venrayse tri- athlonvereniging mag klagen. In grote lijnen werd het Nederlands kampioenschap run-bike-run Tweede Paasdag een sukses. De Venrayse gymleraar/trainer/ voorzitter en organisator staat dan ook aan de vooravond van een on bezorgde korte vakantie. Met een geslaagd evenement achter de rug en twee clubatleten in de Neder landse selektie van het Europees kampioenschap is het even tijd voor het gezin. 'Franka Jansen is te rug en Hennie Freriks was super', vat hy het sportieve sukses van z'n stal samen. 'Franka heeft getoond dat ze de moraal heeft en in de Ne derlandse top thuishoort. Met haar prestatie na die griepaanval kun nen we in onze handen klappen. Een tweede plaats op minder dan een minuut. Meer zat er echt voor haar niet in. Ze kwam zowel by het lopen als het fietsen net iets kracht tekort. Ze fietste twee kilometer per uur langzamer dan haar schema', zegt Raadschelders. Over het sukses van Horstemaar Hennie Freriks is Raadschelders nog lyrischer. In plaats van een plaats bij de eerste vyftien liep en fietste Freriks naar een vijfde stek. Een enorm per soonlijk sukses voor hem én een plaatsje in de EK-selektie. En dat allemaal in de eerste grote krachtmeting van het seizoen, waarbij de nodige Nederlandse top pers aan de start waren versche nen. Verschillende daarvan haal den echter de eindstreep niet By de dames stopten Lucienne Groene- d\jk en Bianca van Dyk. Jitske Cats stapte zelfs huilend van haar fiets nadat ze was ingehaald door Franka Rob Barel, de winnaar van het NK Run Bike Run, tijdens het fietsen. Jansen. By heren kwamen John Aalbers en Jos Evers niet binnen. Volgens John Raadschelders zyn veel van die toppers op beginners- fouten gestruikeld. 'Een eerste wed- stryd in het seizoen en een breed startveld. Dat betekent stryd. Ieder een wil z'n visitekaartje afgeven. Dan laat je je snel verleiden om veel te hard van start te gaan. Gelukkig hebben myn atleten die fout niet gemaakt en hun eigen race gelo pen', aldus de Venrayse trainer. 'Sportief gezien zijn de doelstellin gen van dit seizoen al ruimschoots gehaald: Franka Jansen terug by de Nederlandse top en Hennie Freriks eveneens in de selektie'. Over het verloop van de dag is Raadschelders eveneens tevreden. Een totaal van 440 deelnemers, die zeer te spreken waren over par cours en organisatie. Hetzelfde gold voor de officials en het publiek, al was dat wat minder in getal dan ge hoopt. 'De formule is goed, de wed strijd is gedeeltelijk op het plein te volgen. In principe kunnen we het draaiboek de volgende keer zo uit de kast halen. Op detailpunten moeten we nog wat verbeteren, maar dat is normaal'. De voorzitter van de Venrayse triathlonvereni- ging prijst de inzet van het gemeen- tepersoneel van Vierlingsbeek en Venray. 'Ik lig regelmatig met ze in de clinch, maar dit keer was het perfekt. En als het goed is moet je het ook zeggen', besluit John Raad schelders in de grootmoedige bui de overwinnaar eigen. UITSLAGEN N.K. Heren: 1. Rob Barel, 2 uur 37 mi nuten en 52 sekonden; 2. Frank Heidoorn, 2.42,45 uur; 3. Pim van de Bos, 2.43,01 uur; 5. Hennie Fre riks, 2.44,33 uur; Dames: 1. Irma Heren, 3.05,02 uur; 2. Franka Jansen, 3.05,59 uur; 3. Wieke Hoogzaad, 3.11,59 uur. Hennie Freriks (rechts) van de Venrayse Triathlon Vereniging, behaalde verrassend een vijfde stek. Werkgroep Mondiale Vorming Wordt u er ook wel eens moede loos van? Van al die ellende in de wereld zoals burgeroorlogen, hon gersnood en onderdrukking? Vindt u ook dat de tegenstellin gen tussen Noord en Zuid alsmaar groter worden en dat er dus weinig lijkt te verbeteren? Dat deze ongelijkheid het bestaan van vele groepen wereldbewoners bedreigt? Dat er slechts één wereld bestaat en geen eerste, tweede of derde en dat we van elkaar afhankelijk zyn? Dat het belangrijk is die weder- zydse afhankelykheid duidelijk te maken? Dat we werkelijk iets kunnen ver anderen niet alleen in onze hou ding maar ook in ons handelen... Wanneer u het hiermee eens bent en u hebt tyd en energie over dan bent u de juiste persoon voor onze Werkgroep Mondiale Vorming. U weet wel: de Werkgroep organiseer de in oktober jl. samen met een gro te groep mensen het festival '500 Jaar Columbus' in het Odapark. Neem die stap in de richting van het Zuiden zodat de verschillen kleiner worden. Nu nog is er een wereld van verschil! Neemt u kontakl op met een van onze Werkgroepleden. Werkgroep Mondiale Vorming: Ans Bistervels, tel. 84238; Ans v. Oers, tel. 83385; Maria Welschen, tel. 88029; Han v. Weers, tel. 84136. Diefstal uit kleedlokaal Er werd aangifte gedaan van diefstal van een portemonnee uit het kleedlokaal van de gymzaal aan de Beukenlaan. In de portemonnee zaten een geldbedrag van ƒ70,- en enkele pasjes. Vernielingen Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een ruit van de voor deur van een woning aan de Burggraaf. Een inwoner deed aangifte van vernielingen aan zyn aan het Knopkruid geparkeerde personen auto. Met en scherp voorwerp wa ren diepe krassen in de lak aangebracht Teveel alkohol Het rygedrag van een 42-jarige bestuurder uit Mecrlo was in de nacht van donderdag op vrydag op de Wanssumseweg. reden dat de po litie een onderzoek instelde. Het bleek dat de bestuurder te veel ge dronken had. De blaastest recht vaardigde een rijverbod van 9 uur en de aaiixeggiug dat proces-verbaal inzake hetViuen onder invloed zal worden opgemaakt In het Venrays Woordenboek zyn illustraties opgenomen die afkomstig zijn van de hand van de bekende tekenaar Rien Poortvliet De tekenaar was niet om toestem ming voor het gebruik gevraagd. Dat is kort na het uitkomen van het boek in 1991 aan het licht ge komen. De uitgever van het Ven rays Woordenboek, de vereniging Veldeke Venray, zegt te goeder trouw te hebben gehandeld en niet geweten te hebben dat op de tekeningen auteursrecht rust. In middels is de zaait tussen de uit gever van Poortvliet en de vereniging in den minne gere geld. Volgens een woordvoerder van de uitgever van Rien Poort vliet zou Veldeke een 'gering be drag' betaald hebben aan de tekenaar. Deze heeft dat direkt iuui een goed doel geschonken. De vereniging heeft aan de zaak geen ruchtbaarheid willen geven uit angst voor negatieve publici st en uit respekt voor de illustra tor van het woordenboek. Ook op dit moment hult Veldeke zich in stilzwijgen over de kwestie. De zaak kwam kort na het ver- schynen van het boek in 1991 aan het rollen. Een briefschrijver die op onze redaktie bekend is maar ver der anoniem wil blyven, stuurde een ingezonden brief met daarby kopieën van tekeningen uit het Venrays Woordenboek en tekenin gen van Rien Poortvliet. Deze ver toonden inderdaad een grote gelykenis. Het bestuur van Veldeke wilde geen kommentaar op de zaak leveren, maar verzocht de redaktie om niet tot publicatie over te gaan. In eerste instantie ging Peel en Maas daarop in, om de vereniging de kans te geven de zaak op te los sen. Er werd afgesproken te wach ten met publicatie totdat het bestuur van Veldeke de zaak zou hebben uitgezocht en in het reine hebben gebracht Tben dat na herhaald informeren nog niet was gebeurd, heeft onze re daktie uiteindelijk kontakt opgeno men met de uitgever van Poortvliet Dat kontakt werd bemoeilykt door dat de boeken van Rien Poortvliet by twee verschillende uitgevers Links de klompenmaker uit Te hooi en te gras van Poortvliet, rechts de klompenmaker uit het Venrays Woordenboek. zyn ondergebracht Unieboek in Houten wilde net als Veldeke geen commentaar geven. De agent van Poortvliets huidige uitgever. Kok in Kampen, was scheutiger met infor matie. De agent, de heer Wegge- mans, bevestigde dat er een regeling was getroffen tussen Velde ke en Poortvliet waarby de vereni ging met een financiële schikking de auteursrechten had afgekocht. Hoe groot het bedrag was kon hy niet zeggen, maar hy schatte het op enkele duizenden guldens. Overigens zou niet Veldeke. maar de uitgever zelf kontakt gezocht hebben over de kwestie, hetgeen door Veldeke-voorzitter Louis Trui- jen wordt tegengesproken. De agent van Poortvliet zegt "by toeval' op het Venrays Woordenboek te zyn gestuit Weggemans noemde het overnemen van andermans werk in het woordenboek 'een beetje naïef. REAKTIE VELDEKE Veldeke Venray heeft via een brief aan de redaktie van Peel en Maas het stilzwijgen toch enigszins door broken. 'De reden dat Veldeke Ven ray zich in dezen terughoudend heeft opgesteld, is ter bescherming van de betrokkenen' schryll voor zitter Louis Truien, namens Velde ke. 'Verder is het maatschappelijk absoluut aanvaardbaar dat degene die anoniem beschuldigd wordt zich zeer terughoudend opstelt ten aanzien van de beschuldiging', ver wezend naar de voor hem anonie me tipgever. Verder noemt Veldeke in haar brief het gebeuren 'niet zo sensationeel als deze krant wil doen vermoeden. De kwestie is reeds lang afgewerkt'. De gemeente Venray weet niet meer wat ze nu aanmoet niet het oud papier-beleid. Net nu het col lege had besloten oin de garantie- pr(js met drie cent te verhogen, kondigt de papiergroothandel op nieuw een prijsstijging aan. De financiële prikkel voor de vereni gingen om het oude papier op te halen kost de gemeente steeds meer geld. Het punt van stoppen is volgens milieuwethouder Mar lies de Loo byna bereikt. 'Het is om treurig van te worden', aldus de wethouder. Op de vergaderagenda van de commissie milieu stond vorige week de nota 'subsidie inzameling oud papier'. Mits tydig goedgekeurd door het college, stond er onder. De commissieleden kregen echter geen nota onder ogen, maar een verklaring van de teleurgestelde wethouder, die het antwoord op het oud papierprobleem ook niet meer wist. VERHOGING OP VERHOGING De ontwikkelingen op de papier- markt gaan zo snel dat de gemeente het niet meer kan bijhouden, schetste mevrouw De Loo. Het colle ge had besloten in de vergadering van 26 maart om het subsidiebe drag per kilo oud papier te verho gen van 6 naar 9 cent. Om de verenigingen te blyven motiveren, want 'gewoon' met hel huisvuil meegeven is goedkoper. Op jaarba sis kost de verhoging de gemeente 60.000 gulden, maar dat had het ge meentebestuur wel over voor deze verkapte subsidie aan de vereni gingen. Die beslissing was natuurlijk essentieel in de nota 'subsidie inza meling oud papier'. De commissie leden zouden de nota in de verga dering gepresenteerd krygen. Inmiddels is het voornemen van het college door de aKtualiteit ach terhaald, moest wethouder De Loo de commissieleden berichten. 'Een paar dagen na het besluit ontvin gen we een brief van de papierhan del waarin ze aankondigen dat opnieuw de behandelprys wordt verhoogd. Dat betekent dat de sub sidie weer omhoog zou moeten en dat de gemeente per jaar 140.000 gulden moet bijdragen. Het is ge woon dweilen met de kraan open', verzuchtte de wethouder. 'Ik weet nu niet wat de oplossing moet wor den. Als er geen alternatieven en perspeKtieven zijn moeten we in het ergste geval gewoon stoppen met de subsidie'. Wat dit konkreet voor het opha len van oud papier in de gemeente betekent is nog onduidelijk. Reak- ties van verenigingen zyn nog niet bekend, maar formeel kunnen ze k la minute stóppen met inzamelen. Wethouder De Loo hoopt echter dat de vrijwilligers 'het nog even vol houden'. Een garantie op een goede afloop durft «ze evenwel niet te geven. AFVALSTOFFENHEFFING De ophaalaktiviteiten van de ver enigingen worden in feite gefinan cierd uil de afvalstoffenheffing De bijdrage van de gemeente aan de verenigingen wordt omgeslagen per aansluiting en verdisconteerd in de afvalstoffenheffing De burger Niet alleen de papierprijs drukt de motivatie voor vereni gingen om het te verzamelen. Ook in brand gestoken contai ners, zoals vorige week ruibij de Hubenlwf, werken deze vorm van afvalscheiding niet in de hand. betaalt dus mee aan het gescheiden ophalen van oud papier. Nu de oud papiermarkL als gevolg van import uit Duitsland en de Verenigde Sta ten, steeds meer onder druk staat, krygen de verenigingen steeds minder voor het ophalen. De han del vraagt zelfs 'behandelkosten'. Het gescheiden ophalen wordt steeds onaantrekkelijker en de ge meenten staan voor de keus; beta len omwille van het milieu-aspekt (en wellicht de kosten via de af val stóffen helling aan de burger doorbelasten) of de markt het werk laten doen en dat betekent stoppen met subsidiëren. Dat houdt in dal het oud papier niet meer wordt in gezameld. maar betekent ook dat de verenigingen wellicht by de ge meente aankloppen voor meer sub sidie. Omwille van het milieu koos het gemeentebestuur aanvankelijk voor het eerste alternatief, in af wachting van de uitslag van hel lan dely ke overleg tussen papierhandel en afvalverwerkers. De subsidie voor oud papier ging dus nogmaals omhoog Door de tussenlydse pry.s- verhoging van de handel is die beslissing op losse schroeven ko men staan.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5