Wilhelminaplein begint op schaakbord te lijken Venray wordt vanuit de lucht bekeken Wethouder gaat praten met Zuidooster Nieuw-Guinea herinnerings- kruis voor Karei Gaal DE NIEUWE KOLLEKTIE IS BINNEN! INGEZONDEN J, Burgemeester en wethouder op bezoek in Oostrum 'T VEIMROJS LAEVE GETAEKEND WAO SOEST peel en maas Donderdag 8 april - Pagina 5 De 'strijd' om het Wilhelmina plein gaat steeds meer op een schaakspel lyken. Afgelopen maan dag kwamen de partijen weer bij een tydens een zitting van de gemeentelijke hoorcommissie. Het opsommen van argumenten voor en tegen de gang van zaken rond om het Wilhelminaplein, bleek, net als vaak in een schaakspel gebeurt, een herhaling van bekende zetten. Alleen toen wethouder Kersten met een nieuwe zet kwam, werd de hoorzitting 'afgebroken'. Volgende week dinsdag vindt het 'eindspel' van deze hoorzitting plaats. TEGENOVER ELKAAR Ondanks de wens van de Venray se gemeenteraad, vorige week dins dag geuit, om gemeente en bezwaarmakende ondernemers dichter by elkaar te brengen, bleek afgelopen maandag dat beide party- en nog steeds lijnrecht tegenover elkaar staan. De advocaten van de Venrayse ondernemers drongen met name aan op het in oude staat brengen van het Wilhelminaplein. Door de gemeente zou dat, in geval van schorsing, beloofd zyn. 'Waar om is dat nog niet gebeurd, on danks duidelyke toezeggingen' was een van de vragen. Ook werd kritiek geuit richting Welstandscommissie, die de oor spronkelijke bouwplannen van Van Schayik (met ongeveer 150 par keerplaatsen), afkeurde. Gezien het behoud van parkeerplaatsen, waren deze plannen de winkeliers liever geweest Dhr. Hendricx, een van de be zwaarmakende ondernemers, had nog een eigen betoog. Hy wees op de verstoorde relatie met de ge meente, die volgens hem het hoog tepunt had bereikt toen enkele uren voor de uitslag van de Raad van State, door de gemeente de 15 parkeerplaatsen in de Wilhelmi- nastraat werden verwijderd. 'Dit kan met geen enkel redelijk argu ment worden uitgelegd. Dit was vol gens mij bot machtsvertoon. Gevolg? Irritatie!' Dhr. Hendricx was overigens wel van mening dat het tyd werd dat de vizieren open geklapt worden. 'Plaats om de strydbyl te begraven is er voldoen de in Ven raymeende Hendricx, doelend op de zandvlakte die Wil helminaplein heet HERHALING Verder bleek de hoorzitting een herhaling van zetten. Reeds beken de argumenten tegen het verlies van de parkeerplaatsen en andere onderdelen van de plannen, wer den nog eens aan de voorzitter van de hoorcommissie uitgelegd. 'Ibtdat uiteindelyk wethouder Kersten met een variant kwam. Na lang aan dringen van ondernemers en ook politici, kwam hy met een rapport van het buro Haskoning op de prop pen. In dat rapport staan alle par- keercijfers en de gevolgen van de plannen voor die cyfers nog eens helder in beeld. Daarop werd de hoorzitting eerst geschorst voor een leespauze en later verdaagd naar volgende week dinsdag. Dan zal het eindspel van deze hoorzit ting plaatsvinden, maar of het rap port van Haskoning dit schaakspel uit haar patstelling zal helpen, is nog de vraag. Jac. Nooyen Mannen Mode is de speciaalzaak voor een uitgebreide kollectie betaalbare mannenmode. Voor deskundig advies. En... voordeel via uw vaste klantenkaart Grotestraat 27 Venray Tel.: 04780 - 83938 Alle veranderingen worden door ons in eigen atelier gratis voor u verricht Over inkrimping busdiensten Wethouder Truyen heeft bin nenkort een gesprek met de di- rektie van de Zuidooster over het openbaar vervoer in de gemeente. Aanleiding voor het gesprek is de aankondiging van de busonder neming dat per 23 mei de bus diensten worden ingekrompen. Truyen wil praten over andere vormen van vervoer, maar niet over een financiële bydrage van de gemeente aan onrendabele l(jnen. Volgens Truijen is bij Zuidooster wel de bereidheid om het openbaar vervoer op een acceptabel niveau te houden, maar is ook de busonder neming gebonden door van boven af opgelegde bezuinigingen. 'Het is niet leuk, maar ik kan de handel wijze van Zuidooster wel respekte- ren. Zy moeten een bedryf runnen. Aan luchtbussen, een bus met al leen een chauffeur erin, heb je niets. We moeten dus gaan praten over vervoer op maat. In welke vorm zoiets gegoten moet worden, moeten we daarna maar eens bekij ken', aldus Truijen. Een ander onderwerp van ge sprek is het aanpassen van de rou tes in 1994. Dat thema komt ook aan de orde in een rapport over de Vervoerregio dat in september uit komt. 'Venray groeit, Landweert komt erbij. We zullen in elk geval meer bushaltes moeten krijgen', zegt Truyen. Een datum van het ge sprek met het regionale busbedrijf is nog niet bekend. OUDEREN Eind januari maakte Zuidooster al bekend dat met ingang van 23 mei een aantal buslijnen verdwijnt of wordt ingekrompen. Voor Venray gaat het vooral om het vervallen van de verbinding tussen het NS- station in Oostrum en Oirlo. Ande re lynen worden zodanig inge krompen dat met name avond- ritten vervallen. Dat betekent concreet dat in de wijken Veltum en Noord-West al vroeg in de avond geen bussen meer rijden. In de wijk Noord-West wonen relatief veel oudere mensen, in bejaardencen trum Schuttersveld en in de flat Ho ge Beek. Bovendien vervallen de twee dagelijkse ritten van het busstation naar het ziekenhuis. Vernielingen aan bushalte Vandalen hebben twee ruiten van een bushalte van de Zuid Ooster, aan de rondweg Brukske, vernield. Burgemeester Waals en wethou der Truyen wonen dinsdag 13 april de vergadering van de Dorpsraad van Oostrum by. De vergadering wordt verder bezocht door de voor zitters van de overige dorpsraden in de gemeente. De dorpsraad vraagt onder meer de aandacht van de bestuurders voor de verkeersveiligheid in Oostrum. Met name de snelheid op de doorgaande weg Mgr. Hanssen- straat is veel Oostrummers een doom in het oog. Er wordt te hard gereden en de weg wordt gebruikt door grote vrachtauto's. Op gezette tijden ontstaan er gevaarlyke situa ties door geparkeerde auto's by de bakkerswinkel en de cafetaria. De dorpsraad pleit verder voor het leg gen van verkeersdrempels in de weg Randen rade. In de vergadering komt wellicht ook aan de orde de gang van zaken rondom de Witte Vennen. Daar is de Ysselsteynse firma Maessen be zig met het afgraven van zand en de aanleg van een bungalowpark. Bo vendien breidt volgend jaar de Nestlé-vestiging uit. Oostrum ver keert nog in het ongewisse wat de gevolgen van deze aktiviteiten voor het dorp zullen zyn. Ook met het komen van De Sprank sprankelen de Venrayse po litici van een slecht management Nam men niet overhaast de beslis sing De Sprank te laten bouwen on danks dat het de gemeente Venray financieel slecht ging (artikel 12-status in het vooruitzicht)? De Sprank was geen haalbare kaart voor Venray ondanks de veelbelo vende kreten. Dan maar een peperduur onder zoeksbureau inschakelen om na te gaan waar het mis ging, een schuld vraag mocht immers niet gesteld worden. Is men by de gemeente zelf zo fantasieloos om zelf op het idee te komen dat er toch wel konkurren- tie van de rekreatieparken en zwembaden uit de omgeving te ver wachten zou zyn? Het ergste van de hele zaak is dat wy, inwoners van Venray, voor dit wanbeleid zelf moeten boeten! Het geld zal immers ergens vandaan moeten komen (verhoging onroe rend goedbelasting?). Laat de politici van Venray zelf eens het boetekleed aantrekken en niet de schuld van hun falen op derden schuiven! Het is nu toch weer duidelyk dat we de politici kritischer in de gaten moeten houden, niet alleen nu ty- dens de affaire van De Sprank, niet alleen vóór de gemeenteraadsver kiezingen, maar ook nó 1994! P.S. Tip voor de gemeente: Bouw een rekreatiepark achter De Sprank i.p.v. in de Witte Vennen, maar wees waakzaam voor de kon- kurrentie! A. v.d. Sanden EEN DUUR KOPJE KOFFIE!!! Parkeren in Venray, is zoals u wel licht weet het probleem van de dag. Zo ondervonden wy op de Oude Oostrumseweg. Hier geldt een par keerverbod voor beide zyden van de weg. Doch op sommige stukken is parkeren wel toegestaan. Een goede kennis van de verkeersbor den, is vooral hier, noodzaak. Zo dachten wij vorige week zater dag een heerlijk kopje koffie te gaan drinken bij een familielid op voornoemde weg. Wy parkeerden onze auto, konform de borden, op de toegestane plaats. Zo stonden er nog twee voertuigen, op een toe gestane plaats geparkeerd. Doch wat schetste onze verbazing? Bij te rugkomst van ons 'gratis' kopje kof fie. werd ons de rekening a 50,- gepresenteerd wegens foutparke- ren. De dienstdoende (reserve) ambte naar, die nog vrolyk aan het uitde len was, werd hierop door de gedu peerden aangesproken omtrent de reden van het proces-verbaal. Als antwoord kregen wy te horen, dat hier parkeren al een jaar niet meer mocht Wy reageerden hierop, dat wy altijd de auto hier neerzetten, konform de aldaar geldende regels. Praten hielp echter niet en alvo rens de ambtenaar wegreed zei hij nog 'de dames moeten de verkeers borden maar eens gaan leren'. Om- wij in ons recht stonden, werd iet politiebureau gebeld en de si tuatie duidelijk gemaakt. Hierop werd de dienstdoende ambtenaar teruggestuurd en na veel discussie werden de "bonnen' alsnog ver scheurd. Hieruit blijkt dus, dat niet alleen van dames in het verkeer verwacht mag worden dat zij de verkeersre gels kennen maar van de dienst doende ambtenaar mag men dat zeer zeker verwachten. Als men een dergelyke funktie bekleedt is het een vereiste datje de regels kent. Iedereen maakt fouten in het ver keer en in zyn of haar funktie. Een fout toegeven blijkt echter nog voor velen een probleem. Misschien heeft deze ambtenaar te lang reser ve gestaan, en zogeheten refresh ment kursus m.b.L de verkeers regels zou misschien een oplossing kunnen zyn voor zyn problemen. De dames van de verkeersborden Auto in de greppel Dinsdagmorgen kwam by de poli tie een melding binnen dat in een greppel langs de Veulenseweg een witte Golf personenauto lag. Er was by die auto geen bestuurder te vin den. Aan de hand van het kenteken kon worden vastgesteld dat de auto toebehoorde aan een inwoner van het Veulen. Uit navraag bleek dat de auto in de zachte wegberm was ge raakt en over de kop was geslagen. De bestuurder was licht gewond en was door familieleden naar het zie kenhuis vervoerd. De bestuurder kon na behandeling naar huis wor den overgebracht. De familie zorgde voor berging van de auto. Ook is tijdens ons onderzoek gebleken dot het woter von 'De Sprank' beduidend minder not is don dat von de ^concurrerende boden Resultaten diepgaand onderzoek bekend De gemeente Venray zal by na ƒ95.000,- beschikbaar stellen om de gemeente vanuit de lucht te laten fotograferen. De foto's gaan vervol gens als hulpmiddel dienen by het in digitaal in kaart brengen van de gemeente. De foto's worden verti kaal en op diverse schalen geno men. Hiermee krygt de gemeente in een oogopslag gegevens over bo men, bos. water, bebouwing (ook il legale!). akkerland, weiland, wegen, verkeer en parkeerplaatsen. De fo to's kunnen verder worden ge bruikt voor brandweer, voorlich ting en representatie. Een voordeel van het gebruik van foto's is dat de ambtenaren niet meer zoveel 'het veld in hoeven' om zaken op te nemen. De totale gemeente wordt opgeno men op een schaal van 1:2000. Van de kommen van de kerkdorpen worden opnames gemaakt op een schaal van 1:1000 terwyl Venray centrum op een schaal van 1:500 wordt opgenomen. ILLEGALE BOUW Het voorstel werd afgelopen week in diverse commissies behandeld en, met uitzondering van de fraktie V.d. Vorie, akkoord bevonden. Wel waren er nog wat vragen omtrent il- Op vrijdagmiddag 2 april jL ont ving de heer Karei Gaal na 30 jaar alsnog het Nieuw Guinea-herin- neringskruis uit handen van lt. kol. b.d. J.G. Brouwer. Deze uitreiking vond plaats tydens de maandelijk se bijeenkomst van de Bond van Wapenbroeders afdeling Venray en Omgeving, in zaal Martens te Leunen. Het Nieuw-Guinea-herinnerings- kruis werd in 1962 ingesteld voor hen, die betrokken zijn geweest ty dens de Indonesische infiltraties in het voormalige Nieuw-Guinea, In het heetst van de stryd waren ca. 7.000 Nederlandse militairen, over wegend dienstplichtigen, by deze stryd betrokken. By terugkeer ont vingen zy genoemd kruis. De perio de om daarvoor in aanmerking te komen was vastgesteld op 1 januari t/m oktober 19962. ONRECHT Deze periode deed onrecht aan hen, die voor 1962 reeds verwik keld waren in deze infiltraties. De Bond van Wapenbroeders, initia tiefnemer van het Veteranenplat- form heeft van het begin af aan gestreden om dit ongedaan te ma ken. Met gedeeltelyk sukses in 1991 ging de minister van Defensie door de knieën en bepaalde dat de periode vanaf 1958 t/m oktober 1962 werd vastgesteld. BELOFTE De heer Karei Gaal was als be roepsmarinier twee maal achttien maanden in Nieuw-Guinea betrok ken by de verdediging van het Ne derlandse grondgebied. Daarby liep hy o.a. een maagschot op. Door hem en zijn strydmakkers werd deze on rechtvaardigheid zwaar gevoeld. In 1986 beloofde de voormalige voor zitter van de Bond van Wapenbroe ders lt kol. b.d. J.G. Brouwer dhr. Gaal zich in te zetten om dit pro bleem voor hem op te lossen. Om dat dit is gelukt gaf Karei Gaal er de voorkeur aan om in Venray de uit-\ reiking te doen plaatsvinden door de heer Brouwer. MARLMER Nadat dhr. Brouwer de stryd voor erkenning had geschetst ging hy over tot de uitreiking en voorlezing van het Koninklyk Besluite. Onder applaus van de aanwezige Wapen broeders werd het versiersel ver strekt Dhr. Gaal betrok in zyn dankwoord de Bond van Wapen broeders, waarvan hy lid is, voor hun hulp en bedankte deze vereni ging dat zy 'deze marinier hebben opgenomen als vriend en stryd- makker'. De by'eenkomst werd voortgezet met een gezellig samensyn. legale bouw. privacy en commercie. Huub Muysers (CDA) hoopte dat met deze foto's geen hekseiyacht ontketend zal worden op illegale bouwers. PvdAer Bert Linskens dacht daar juist anders over. Hy was van mening tlat de foto's hier voor wel gebruikt konden worden. WD-er van Hooit had daar ook niet zo'n problemen mee maar stelde wel de vraag hoe lang het duurt voordat er aktie wordt onderno men. nadat die foto's zyn gemaakt Als dat te lang duurt is er volgens hem al eigenlyk sprake van gedo gen. Volgens Gys Frencken, hoofd van de afdeling VROM. worden de kaarten in eerste instantie gemaakt voor het digitaliseren. Het opspo ren van illegale bouwsels heeft vol gens hem weinig prioriteit. Wet houder Keraten voegde daar wel aan toe dat de gemeente niet in de publiciteit zou brengen wanneer er waar foto's gemaakt worden. Hij achtte het niet ondenkbaar dat ille gale bouwers hun bouwsels dan zouden gaan camoufleren. COMMERCIE Bert Linskens gaf verder aan dat het verder verspreiden van deze fo to's best wel eens een lucratieve be zigheid zou zyn. Hy vroeg zich af wie dal ging doen. Dhr. Lemmens (fraktie Vd. Voile) vroeg zich daar by af hoe het dan met de privacy van de mensen staat Op grond hiervan kon hy zich niet verenigin gen met het laten maken van luchtfoto's. De gemeente zal in ieder geval de gevolgen voor die privacy onderzoe ken. Wethouder Kersten liet verder weten dat commercieel gebruik zonder toestemming van de ge meente uitgesloten is. Gys Frenc ken sluit niet uit dat de gemeente deze foto's zelf gaat verkopen aan particulieren en/of bedryven. Granaat gevonden. Tydens landbouwwerkzaamhe- den aan de Heidsepeelweg kwam een nog op scherp staande granaat naar boven. In afwachting van de ruiming door de EOD werd het oor logstuig veilig gesteld. beëdigd makelaar en taxateur onroerende goederen 'R AL UW TAXATIES Gemmedal 12. 5801 HJ Vènray Telefoon 04780-86408 Deze 'uitgerekte' foto zijn er zo'n 200 'van d'n Elastieke'. Af gelopen zaterdag hielden deze nazaten van het echtpaar Jans- sen-Qrisel voor de vijfde keer een reünie. In 1971 werd deze reünie voor de eerste keer geor ganiseerd. De familie Janssen dankt hun bijnaam 'van d'n Elastieke' aan Gerardus Janssen. Deze voorva der van de reünisten statui be- kerul als een zeer lenig man Bovendien was hij vrij slank, waardoor hij door een beugel van een beugelbaan kon krui pen Iets wat niemand hem in die tijd nadeed. De reünie afgelopen zaterdag werd na een H. Mis in de Grote Kerk, voortgezet met een gezel lig samenzijn in zaal In den En gel. De oudste 'Elastieke' was Gerrit Janssen (80 jaar) uit Rosmalen. De jongste is de 1-jarige Bieneke Kaïeman.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5