PEEL EN MAAS G 'f (jazz' festival venray Duizend nieuwe woningen in 1994 en 1995 PAAS-LUNCH Een halve eeuw 'glas in lood-artiest' Overleg gemeente-Provincie over kruispunt Deurneseweg zit muurvast Matige belangstelling voor j ubilerend CDA Parkeren bij scholen bezorgt buurt overlast PMS-DINER Toch infokasten op kerkdorpen x 18,19,20 juni 1993 derde OOK 'f Het uitgestelde jubileum van Frans Verhofstad Verschillende golflengte 1 April voor uw KETTING FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 Vorig jaar was het 50 jaar gele den dat Frans Verhofstad, in Ven- ray bekend van sülerlei muzikale escapades, in Handel voor het eerst achter een kerkorgeltje plaats nam. Dat was op 19 maart 1942 en Franske was negen jaar. Verhofstad schreef voor z'n jubi leum daarom een mis, ter ere van de Heilige Josef, die op 19 maart wordt vereerd. De 'Missa in hono- rem Sancta Joseph' ligt nog steeds onuitgevoerd op de plank. Het 50-jarig jubileum als 'glas in lood-artiest', zoals hij zelf een kerkmusicus aanduidt, was niet het hoogtepunt dat het had moe ten zijn. Gelukkig staan daar veel andere tegenover, waarover de Brabantse Venrayer sappig weet te verhalen. 'Nee, dat jubileum is me tegenge vallen. Als iemand twaalfeneenhalf jaar in de keuken staat, komt 't in de krant. Bij m\j hadden ze nog ver geten om 't in de personeelskrant te zetten, 't Was nog minder dan 'n veijaardag. Daar had ik dan 'n paar maanden stipkes en böllekes voor zitten tekenen achter m'n piano* Frans Verhofstad kan zich opwin den over de manier waarop z'n part-time werkgever, de lokatie Noordsingel van het Vincent van Gogh Instituut, is omgesprongen met z'n jubileum. Hij hoopt in elk geval z'n mis, geschreven voor vier verschillende stemmen, nog eens een keer uit te voeren. Liefst met een een gezelschap van een paar koren. Bijvoorbeeld de Aostrumse Zangkompeneej, het mannen- ensemble dat hij momenteel met sukses onder z'n hoede heeft. Voor de hobby, want voor het werk is hij grotendeels afgekeurd. Part-time organist by Van Gogh en verder zit hij in de WAO! Na een lange loopbaan waarin muziek de hoofdrol speelt Dat kan ook moeilyk anders wanneer je als jongste geboren wordt in een muzi kaal gezin van dertien kinderen. Frans' wieg stond in het Brabantse Boekei, waar z'n vader schoenma ker was. En lid van de fanfare, waar van ook de zes zonen deel uit maakten. 'De fanfare had 23 leden. Als de familie Verhofstad er niet was, kon de repetitie niet doorgaan'. Op zevenjarige leeftijd kreeg Franske pianoles van de plaatselij- De gemeente Ven ray en de pro vincie Limburg zitten muurvast in de discussie rondom verkeerslich ten op het Kruispunt Deumeseweg- Langstraat Heidseweg. Dat liet wet houder Truijen vorige week don derdag weten tydens de commissie vergadering voor openbare werken en verkeer. Het meningsverschil gaat over de financiering van die verkeerslichten. De wethouder deelde dit mede naar aanleiding' van vragen van dhr. Robberegt van de WD. Hy vroeg zich af hoelang de 'proef op dat kruispunt, met de afgesloten uitvoegstroken nog zou duren. Bo vendien verbaasde het hem dat de uitvoegstrook, komende vanaf Ys- selsteyn, naar de Heidseweg, wel ge bruikt kan worden. Wethouder Truyen gaf aan dat de gemeente Venray nog volop in on derhandeling is met de provincie over dit kruispunt, maar dat dat overleg op dit moment muurvast zit. Reden hiervoor is de wijze van financiering van de verlichting. 'De provincie gaat uit van een kosten verdeling over het aantal wegen dat op dit kruispunt uitkomt. Wy zijn dat niet met de provincie eens en vinden dat de kostenverdeling ge koppeld moet worden aan de ver keersintensiteit'. De gemeente Venray heeft vier wegen die op dit kruispunt uitkomen, de provincie slechts twee. Volgens wethouder Truyen is de drukke Deurneseweg (die straks nog drukker zal worden als de R73 gereed is) de hoofdoor zaak van de noodzaak van verkeers lichten. 'Wy dragen met ons stand punt een redelyke stelling uit', liet de wethouder aan zijn commissie leden weten. 'Wij zullen op basis van goede argumenten de provincie proberen te overtuigen'. Voorlopig blyft de 'proef situatie op het kruispunt dus ongewijzigd. JAZZE SCAT CA vrijdag 18 juni 's avonds feest m.m.v. DESIGN zaterdag 19 juni 's middags Streetparade m.m.v. SAIL 's avonds Oude Stijl Jazz m.m.v. EAST TOWN JAZZBAND ÈN 0PLADENER JAZZC0MPANY zondag 20 juni 's middags Open Hoeve Podium 's avonds Midsummer Rock m.m.v. CRASH Lokatie: De Witte Hoeve Gasstraat 5 tel. 04780-81626 /•Vans Verhofstad, 'thuis' achter de toetsen. 'Pianobegeleiden is voor mij hetzelfde als voor anderen fietsen'. ke koster, k raison van twee kwar tjes per uur. 'Tben ik 'n paar jaar les had. hoorde één van de broeders van Huize Padua me spelen. Huize Padua ligt op de grens tussen Boe kei en Handel en is een 'soort Ser- vaas in het klein', legt Verhofstad uit 'Voor zo'n jong als ik was dat destijds een hele eer, ook al beurde je er geen cent voor. Je mocht met de misdienaars én met het koor mee op reis', schildert Frans het be gin van de 'glas in lood-carrière'. LATE ROEPING Ondanks de magere vergoeding - pas vanaf z'n zeventiende kreeg hy af en toe wat toegestopt - bleef Ver hofstad het orgeltje in Handel lange jaren trouw. Ook in militaire dienst maakte Frans muziek. In de kapel en in het soldatenorkest. Ook dat le verde niets op dan wat extra verlof. Na z'n diensttyd werd de muziek steeds professioneler. 'Ik speelde in big bands in Duitsland als pianist. Dat verdiende toen aardig, maar ik had er een baantje in een drukkery by. zodat ik verzekerd was en der gelijke'. Via het Arbeidsbureau kwam hij, pas op 25-jarige leeftijd, uiteinde lijk toch nog op het conservatori um terecht. 'Als werkstudent. Drie dagen werken en drie dagen stude ren per week'. In die tijd werd er nog zes dagen per week gewerkt Na voltooiing van z'n opleiding ging Frans als muziekdocent het onder wijs in, maar daar hield de Braban der het maar een jaar of vyf vol. Inmiddels was hij dirigent gewor den van het Venrays Mannenkoor. Jan Theelen, de latere studiobaas, tipte Verhofstad dat er op St. Anna een baantje kwam als muziekthera- peut. Frans solliciteerde en werd aangenomen. Uit deze fun kt ie, die hij tot z'n afkeuring in 1982 uitoe fende. komt ook z'n parttime dienstverband bij het Vincent van Gogh Instituut voort FIETSBAND Naast z'n officiële loopbaan als docent en muziektherapeut heeft Frans steeds een hele berg hobby- funkties en -aktiviteiten gestaan. Hy kan ze niet allemaal meer op noemen en gaandeweg het gesprek komt er regelmatig nog een onver melde aktiviteit bij. Daaraan heeft hij talloze mooie herinneringen overgehouden. Plus een koffer vol anekdotes en een kistje vol onder scheidingen. Uit z'n jaren met het Venrays Mannenkoor staat het concert in de Stephansdom in Wenen hem nog voor de geest. Samen met de so praan Marjon Lambriks. Meer we relds was VARA's Songfestival in de jaren zeventig. Nadat het Venrays koor de eerste prys had wegge haald, ging dirigent Verhofstad op de schouders door Hilversum met om z'n nek een gevonden fiets band. Frans Verhofstad schat dat z'n muzikale inzet in de afgelopen hal ve eeuw omgezet kan worden in tienduizenden uren en 'veel geld'. Alleen al de liedjes die hij maakte voor het carnaval, waaronder enke le Venrayse 'evergreens'. Of het ar- rangeerwerk voor andere artiesten. Maar de mooiste herinneringen heeft Verhofstad aan z'n periode als dirigent van het Gemengd Koor in Wanssum. 'Prachtige jaren, te gek', vat hy samen. 'Ik kan daar nog steeds by wyze van spreken op de stoep schijten', zegt hy lachend. 'Het hele dorp leefde daar enorm mee. Als we terugkwamen van een suksesvol concours zat het gemeen schapshuis al vol en dan was het feest hoor. En toen ik destyds ging verhuizen hebben koorleden bij mij het parket gelegd, terwijl hun vrouwen meekwamen om de zaak eens goed te poetsen. Zo gaat dat daar in Wanssum'. besluit de musi cus het verhaal naar aanleiding van z'n verlate jubileum. Pas wanneer de Josef-mis ooit tot uitvoering komt, is die mylpaal echter defini tief gepasseerd. DONDERDAG 8 APRIL 1993 Nr. 14 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG Politiek was de vergadering van de commissie onderwijs, jeugd, sport en recreatie, kortweg OJSR, afgelopen donderdag matig interes sant. Emotioneel daarentegen kwam er zowaar wat vuurwerk uit. Aanleiding voor een verbaal ge vecht tussen WD'er Ruud Poels en wethouder Jan Driessen was het taalgebruik van de laatste. Driessen houdt er een nogal breedsprakig taalgebruik op na, waardoor de es sentie van z'n betoog vaak een beet je wordt verhuld. Bovendien heeft hy de gewoonte om bij het beant woorden van de vragen van com missieleden die vragen uitgebreid in z'n betoog te verwerken. Hy be gint doorgaans een heel verhaal waarin de vraag wordt herhaald, waarna het antwoord daarop volgt. By het aanhoren van die litanie knypen sommige commissieleden al regelmatig de tenen byeen, maar als de wethouder dan ook nog de vraag niet goed heeft begrepen, wordt het een enkeling weieens te veel. WD-woordvoerder Ruud Poels maakte daarover vorige week een opmerking in de richting van de wethouder. Daarna bleek dat wet houder Driessen wel degelyk een vraag prima begrijpen kan en ook to the point kan antwoorden. Wat voor politiek verhaal Poels afsteekt in de commissie is zijn zaak, maar hij moet iedereen in z'n waarde la ten als het gaat om de manier waar op die boodschap wordt verteld, was zyn mededeling. Niet iedereen kan verbaal even goed uit de voe ten. maar dat is geen reden om kri tiek te hebben. Daarmee moest het afgelopen zijn, vond Driessen. Het liberale commissielid sput terde nog wat tegen en kon niet be loven dat het de laatste keer is geweest dat hy de wethouder hier over kapittelt, maar bond tenslotte toch in, Logisch, want Poels is zelf ook niet de spreker die recht op z'n doel afgaat. Telkens wanneer hy een vraag stelt of opmerking maakt, laat hy die voorafgaan door een in elkaar geknutselde inlei ding, die meestal droog-komisch en een beetje cynisch overkomt, maar dikwyls niks met het daarop vol gende te maken heeft. Ze kunnen elkaar dus de hand geven, die twee. De een omfloerst z'n vragen, de an der verhult de antwoorden. Geen wonder dat het publiek er niets van begrypt Vorige week maakten wy melding van de bouw van een evenementen hal op de lokatie van het voormalig zwembad. Velen hadden al direkt in de gaten dat het hier om een 1 april-grap ging, een stunt van de Muziekfeesten Merselo. Een enke ling 'tuinde er toch in', ging aan het bellen, of meldde zich bij zaal 't An ker in Merselo. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING De gemeente Venray gaat in 1994 en 1995 totaal 1000 nieuwe wonin gen realiseren. Dat blykt uit het n ieuwe woningbouwprogramma dat deze week bekend werd ge maakt. Eerder was er nog sprake van 1000 woningen in 1994 alleen maar dat aantal bleek op een foutie ve berekening te rusten. In 1994 zullen 600 en in 1995 b(jna 400 wo ningen gereed komen. Deze forse groei in de woning bouw wordt veroorzaakt door de komst van de groep geleide wapens op vliegbasis De Peel en van 120 Nestlé medewerkers vanuit Amster dam. 'Een gigantische massa" noemde Piet Vosbeek dit aantal. Vosbeek is de gemeentel yke be- dryfskontaktfunktionaris die zich ook bezig houdt met de komst van de militairen en Nestlé-medewer- kers. 'Maar die hebben we ook nodig'. Dat laatste baseert hy op de laatst bekende gegevens. De verwachting, dat de helft van de militairen in Venray komt wonen, zal waar- sehynlyk overtroffen worden. Dat komt omdat een aantal militairen gehuurd wil gaan zitten, om rustig uit te kyken naar een eigen wo ning. Deze 'afwaehters', die dus later willen kopen, kunnen in verband moet de economische gebonden heid met Venray. moeilyk in andere gemeenten een huis huren by de woningbouwvereniging en zyn dus op Venray aangewezen. BEHOEFTE De woningen zullen gerealiseerd worden in Landweert III. maar ook in het centrum wan Venray. Daar liggen op een veertien lokaties nog open plekken, die met woningbouw ingevuld kunnen worden. Het nieuwe woningbouwpro gramma is gebaseerd op een voorlo pige behoeftepeiling, aan de hand van de enquete onder het lucht- maehtpersoneel. Daaruit blykt in 1994 behoefte te zyn aan 129 socia le huurwoningen. 164 sociale koop woningen, 15 premiekoopwonin gen en 309 vrye sectorwoningen. Dat laatste bedrag won it weer op gesplitst in 71 huur en 238 k<xipwo ningen. Voor 1995 z(jn de behoeftec(jfers 97 sociale huurwoningen, 116 so ciale koopwoningen en 227 vr(je sector woningen (62 huur- en 165 koopwoningen). PROGRAMMA De behoefte naar met name socia le koopsoningen is in 1994 groter dan de gemeente aan kan bieden. Daarvoor moeten er 46 goedkope vrye sectorwoningen tussen 140.000.- en 175.000.- gebouwd worden. Hetzelfde geldt voor 1995. Dan moeten er 47 goedkoepre vr(jo sectorwoningen komen. Wat de ove rige cyfers betreft kan de gemeente Venray helemaal in de behoefte voorzien. De gemeente verwacht dal voor het grote aantal vr(je sector huur woningen, beleggers geïntereseerd zullen z(jn. Ook de woningbouwve reniging zal zich op deze vr(je sec tor huurmarkt begeven. De provinciale inloopmanifesta tie die het CDA afgelopen zaterdag organiseerde in het kader van haar 12,5 jaar bestaan, genoot een mati ge belangstelling. Buiten een groot aantal CDA-politiei, waren er maar weinig andere belangstellenden. Het parkeren bij de Petrus Ban den school en bij de scholenge meenschap Marianum, bezorgt het verkeer en de buurt van de Dr. Poelsstraat nogal wat overlast Dat liet mevr. Poels-Peters afgelopen donderdag weten tydens de com missievergadering voor openbare werken en verkeer. Volgens haar wordt er op het kruispunt Dr. Poelsstraat-Mgr. No- lensstraat te dicht by dat kruispunt geparkeerd. 'Als je vanuit de Dr. Poelsstraat komt, dan zie door die geparkeerde auto's niet of er ver keer van rechts komt' liet zy aan wethouder Truyen weten. Ze stelde voor om op die hoek twee parkeer plaatsen op te heffen zodat het zich beter zal worden. De wethouder zeg de toe naar de problemen op dit kruispunt te kyken. Verder wees mevr. Poels-Peters op het parkeren nabij de Dr. Poels- school. 'Ouders die hun kinderen komen halen bij de sehool, parke ren de auto op het trottoir. Mag dat'. Volgens de wethouder mag dat 'überhaupt niet'. Volgens de wet houder is het een bekend probleem dat ouders hun auto zo dicht moge- lyk by de school willen plaatsen als zy hun kinderen ophalen. Volgens hem wordt door de schooldirektie de ouders regelmatig op het door mevr. Poels aangehaalde probleem gewezen, overigens zonder zicht baar resultaat Volgens mevr. Poels- Peters wordt het daarom tyd om eens te gaan verbaliseren. 'Het gaat niet alleen om overlast maar ook om het feit dat het trottoir hierdoor vernield wordt en scheef' gaat liggen'. Reserveer voor eerste en tweede paasdag van 12:00 tot 15:00 uur anaf 16:00 uur RESTAURANT Maasheseweg 76 Venray Tel. 04780 -81181 Fax. 04780 -81211 Van het geplande vragenuurtje met minister Bukman, werd dan ook nauwelyks gebruik gemaakt. Een andere tegenvaller was het feit dat de staatssekretaris van De fensie. Van Voorst tot Voorst, de gro te afwezige was. Ook hy zou zich in Venray melden, maar vanwege zyn kandidatuur voor gouverneur van Limburg, was hem afgeraden om zich in het Limburgse te vertonen. Wel present was de LLTB. die mid dels haar voorzitter van de kring Venray, Frans Jansssen, aan de mi nister een maquette overhandigde. Daarop stond een by en korf en een kip met gouden eieren. De minister van landbouw moet volgens de LLTB deze regio niet te hard aan pakken, anders wordt de kip geslacht. De minister bleek hier geenszins door uit het veld gesla gen en wees de LLTB-ers erop dat het om kwaliteit van varkens en mi lieu gaat, niet om kwantiteit. Met die kwaliteit waarschuwde h(j de veehouders dat zij zorg moeten dra gen voor de kwaliteit van hun pro- dukL 'Het buitenland gr(jpt alle mogelijkheden aan om onze kon- kurrentiepositie binnen de EG te ondergraven', aldus Bukman. De inloopmanifestatie werd opge luisterd door de Limburgse trouba dour Sjef Diederen, maar hy, en cx>k de sprekers, had te maken met een gebrekkige geluidsinstallatie. De Venrayse dames-joekskapel 'van toete noch blaoze' had geen last van die geluidsinstallatie. Voor 'Rooi mien dorp ien de Piël' hadden zy geen versterking nodig. Er komen toch zeven infokasten in de Venrayse kerkdorpen. Dat heeft het college van b. en w. vorige week dinsdag besloten. Eerder ketste plaatsing al' omdat uitgever Suurland niet voldoende adverteer ders op de borden wist te werven. De gemeente wilde niet alleen voor de kosten opdraaien. Suurland heeft inmiddels, na een gesprek met wethouder Truyen. een aange past aanbod gedaan. De kasten blij ven 40.000 gulden kosten, maar de gemeente vergoed de uitgever een deel van de kosten voor onderhoud. De infokasten worden waar schijnlijk na de zomervakantie ge plaatst in Ysselsleyn. Vredepeei, Merselo. Smakt. Oirlo, Casten ray en Heide. Veulen. Leunen en Oostrum zyn al voorzien van een informa tiebord. In de kasten komt een overzichts kaart van de gemeente en kaarten van het betreffende dorp plus twee omliggende kerkdorpen. Ook is er plaats voor een straatnamen re gister en reklameboodschappen. Basis voor de kaarten is de platte grond van Venray. die eveneens d<x>r Suurland is vervaardigd. Die kaart wordt waar nodig aangepast en afgedrukt op lichtecht kunststof materiaal. De infokasten worden verder voorzien van verlichting. De beslissing van b. en w. kruiste vorige week een brief van de Merse- lose dorpsraad over de kwestie met de infokasten. In de brief gaat de dorpsraad in op de geschiedenis van de informatieborden. In no vember 1990 kwam de gemeente met de mededeling dal ze op alle kerkdorpen dezelfde borden wilde gaan plaatsen. De gemeente Venray had kontakt met de Elndhoven.se firma Suurland. die overal info kasten zou plaatsen. In deze kasten zou een overzichtskaart van de ge meente komen, plus een kaart van Merselo en de andere kerkdorpen. In de kast was ook plaats voor zes advertenties en een straatnamen re gister. De gemeente ging echter niet van start met de werkzaamheden. Be gin vorig jaar deelde wethouder Tru(jen mee dat de borden kort daarna geplaatst zouden worden, in het dorpsradenuverleg werd dat nog eens bevestigd. De mededeling wordt eind juni sehriftel(|k be vestigd. In september kregen de dorpen te horen dat het nog wal langer zou gaan duren met de info kasten. In de vergadering van het dorpsradenoverieg van december 1992 deelde wethouder Truien uit- eindeiyk mee dal «ie Suurland- kasten b(j nader inzien toch te- duur waren. Van dat standpunt is het college nu weer teruggekomen.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 13