V 4 -O -A Dokter met half jaar lagere school Schuld zonder boete Gemeente Venray steunt St. Odapark-initiatief Venray pleit voor milieuschool op HBO-niveau Thema-avond over 'Voedsel voor de toekomst' Jon Een neus f^Woor stijl. morgana Vietnamees duo overwon taalbarrière Rapport 'Sprank' heeft rare nasmaak woonhuis met tuin De Voorjaars border PEEL EN MAAS Paginj peel en maas Donderdag 1 april Pagina 5 m m De 27-jarige Due Thran uit Venray mag zich sinds eind vorig jaar werktuigbouwkundig inge nieur (ir) noemen. Z'n twee jaar jongere zus Cam Khé rondde in februari haar medicijnenstudie (voorlopig) af. Twee jonge mensen die in een gemiddeld tempo door de boeken z\jn gegaan. Het feit dat Due en Cam Khé dertien jaar •leden nog geen woord Neder lands spraken, tilt de studie prestatie boven de middelmaat uit, hoewel het duo zelf van veel lof niets moet hebben. Ze zyn met onderwys opge groeid, vinden Due en Cam Khé. lun vader was in het voormalige Euid-Vietnam inspekteur van on derwijs. Bovendien staan leren en (tennis vergaren in Vietnam van oudsher in hoog aanzien. Ouders stimuleren het dan ook dat hun onderen gaan studeren. Dus vin den broer en zus hun onderwys- irestatie niet zo bijzonder. Ook dat e als 13- en 11-jarige de Nederland- ie taal nog moesten leren, beschou wen ze niet als een regelrechte atie. 'Als kind leer je heel snel', ineent Cam Khé - zeg maar 'Gé' -. De ouderen hebben veel meer moeite d met aanpassen dan wij'. Een opmerking die haar vader kan be vestigen. Hy heeft nog steeds veel moeite met de Nederlandse uit spraak, hoewel lezen en schrijven hem redelijk afgaan. Maar het is na tuurlijk moeilijk om voor een voor malige Vietnamese inspekteur van onderwijs in Nederland emplooi te vinden. En zonder werk raak je in samenleving al gauw geï soleerd. Desalniettemin valt het ook voor ambitieuze Vietnamese kinderen niet mee om het Nederlandse schoolsysteem zo'n beetje van on der naar boven te doorlopen. Cam bijvoorbeeld bezocht nog een half jaar de lagere school voordat ze naar de Mavo ging. Vandaar stapte ze over na de Havo om vervolgens VWO te gaan doen. Haar broer Due doorliep het hele rijtje technische opleidingen. Van LTS, via MTS en tot en met de Technische Uni versiteit. 'Ik ben denk ik één van de weinigen die zo'n beetje alle techni sche opleidingen in Nederland heeft doorlopen', vertelt Due la chend. Een derde kind van de fami lie Tran, Dung, studeerde eveneens. Hy deed HTS-computertechniek en woont en werkt inmiddels in Almere. GEEN TRAUMA Het begon voor het Vietnamese gezin allemaal in december 1979. Na de vlucht per boot uit het door de communisten geregeerde Viet nam en een verblyf van drie maan den in een opvangkamp in Singa pore, kwam het gezin Tran in Nederland aan. De familie behoorde tot de eerste groep Vietnamese bootvluchtelingen die in Nederland arriveerde. Ze kwamen terecht in een als opvangcentrum ingericht bungalowpark in Havelte. "Iben we hier aankwamen zagen we voor de eerste keer in ons leven sneeuw', weet/ Cam Khé zich te herinneren. Ook de eerste taallessen staan haar nog helder voor de geest. 'Achter de juf aan door de klas en by elk meu belstuk vertelde zij wat het was. Wy moesten dat dan nazeggen', lacht de kersverse basisarts. Na een jaar in Havelte in een bun galow te hebben gewoond, kreeg het gezin in Venray een woning toe gewezen. Hier maakten ze kennis met hun gastgezin, de familie Broeksteeg, die hen verder wegwijs heeft gemaakt in de (Venrayse) sa menleving. Met het Venrayse gezin ontstond een familiaire band, die tot op heden is blyven bestaan. By 'vroeger', de gebeurtenissen in hun geboorteland, hun vlucht en het verblyf in opvangkampen, staat de familie Tran eigenlyk niet zoveel stil. 'We praten er wel over, hoor', zegt Cam Khé, 'maar het zijn geen traumatische ervaringen. Net zoals andere gezinnen praten we wel eens over vroeger by allerlei gele genheden'. MENTALITEIT Ze blyven er allemaal betrekke- lyk nuchter onder en misschien is dat wel één van de redenen waarom Due en Khé zich goed thuisvoelen in ons land. Dat ze moesten gaan le ren werd hen thuis met de paplepel K8 v|: R' ff W A a HBr «r.v, - W ingegeven en ook qua werkhouding sluit de mentaliteit wel aan by de Nederlandse. 'Vietnam is een arm land. Iedereen moet er hard wer ken, dat zijn we gewend'. Cam Khé moet er bijvoorbeeld niet aan den ken om een halfjaar thuis te zitten. Omdat ze pas in augustus in een Nijmeegs ziekenhuis aan de slag kan als arts, heeft ze tydelijk een baan genomen in het ziekenhuis van Helmond. Haar broer Due zit momenteel wel thuis. Zyn kontrakt by Philips, waar hy na z'n studie drie maan den kon werken, is inmiddels afge lopen. Due wil het liefste de komende tyd aan onderzoek beste den. 'Daarna zie ik nog wel', zegt de 27-jarige, die als specialisatie pro- duktietechniek heeft. Hy ziet z'n toekomst in elk geval bij een groot metaalverwerkend bedrijf. TAAL Hoewel ze zich uitstekend thuis voelen in Nederland en Venray, ver geten de Vietnamezen hun geboor teland niet. Samen met de rond vyftien andere gezinnen uit Viet nam, allemaal bootvluchtelingen, worden de feesten van thuis ge vierd, met als hoogtepunt het Viet namese nieuwjaar in februari. Dan komt ruim de helft van de ongeveer 8000 in ons land verblijvende land genoten ergens byeen. De gemeen schap heeft in ons land ook een culturele vereniging en op sommi ge basisscholen kunnen Vietname se kinderen him moedertaal leren. Vader Tran vindt dat, net als Due en Khé, wel belangryk. 'We moeten de taal blijven spreken', zegt hy. 'Zo dat later de kinderen van mjn kin deren met elkaar kunnen praten. 'Vietnamezen zyn verspreid over de halve wereld', verduidelijkt Khé. 'De kinderen leren overal de taal van dat land. Maar als we de eigen taal aanhouden, kunnen we later met elkaar communcieren'. Of dat later in Vietnam of elders is, weten Due en Khé nog niet. Weer vlaggen ontvreemd Er werd aangifte gedaan van dief stal van twee Amerikaanse vlaggen ten nadele van een countryclub in Leunen. De vlaggen waren geplaatst aan de Albionstraat Met een verbazingwekkende nonchalance werd dinsdagavond in de schouwburg het vonnis ge veld over De Sprank. Met woorden als 'manco' en inschattingsfou ten' werd door de betrokken par tijen verbloemd dat het hier gaat om tonnen verlies, waarvan de Venrayse belastingbetaler het irootste deel moet gaan op- loesten. Schuldigen zyn niet aan wyzen, van enig verwijtbaar ge- ag is geen sprake, laat staan van onregelmatigheden. Er zyn fou ten gemaakt die we in de toe komst zullen vermyden. En daarmee was de kous voor Sport fondsen Nederland en voor Hevo Projectontwikkeling af. De ge meente moet alleen verder breien. Aan de orde was de presentatie van de analyse over de besluitvor ming, ontwikkeling en exploitatie van De Sprank, in opdracht van ge meente en Hevo gemaakt door on derzoeksbureau Twijnstra en Gudde. Een historisch overzicht, waarin de onderzoekers het debacle rond het zwemcentrum op een ryt- je hebben gezet, Op hoofdpunten, zonder schuldigen aan te wijzen en zonder aan te geven hoe het in de toekomst verder moet. Geen schuldigen, geen verwijt baar handelen. Het rapport heeft de voornaamste oorzaken van de mis lukking aan het licht gebracht. Bij het opstellen van haalbaarheids- prognoses is te weinig rekening ge houden met de baden op de parken in America. In de filosofie van He vo, gemeente en Sportfondsen vormden die geen konkurrentie voor De Sprank. De baden op de parken waren bestemd voor het vertier van de bungalowgasten. Aan dagjes-zwemmers uit Venray had den Loohorst en vooral Meerdal geen behoefte. Dat bleek een misvatting. Na de bouw van De Sprank bleken de par- key wel degelijk belangstelling te. hebben voor de zwemmers uit Ven ray Met name Loohorst. Door met de prys te stunten en de openstel ling te verruimen werden de dag jesmensen gelokt VERLIES De viaag is of die misvatting de betrokkenen is aan te rekenen. De onderzoekers vinden van niet en de mensen van de gemeente, Hevo en Sportfondsen Nederland waren het van harte mee eens. Die konklusie van Twynstra en Gudde lykt echter voomamelyk te stoelen op de konstatering dat er geen party is die voordeel heeft gehad by de gang van zaken. 'Alle partyen staan op verlies', verklaarde onderzoeker Pluymers. Omdat bovendien niet kon worden aangetoond dat er be wust of onbewust onzorgvuldig is gehandeld of dat er iets is gebeurd dat niet door de beugel kon, conclu deerde T en G dat er geen specifieke schuldigen zyn aan te wyzen. Een konklusie die prima past in het straatje van de drie partyen. Daarmee hoeft het nog niet persé een juiste te zijn. Dat een fout wordt gemaakt en tot twee keer toe niet wordt opgemerkt, neemt niet weg dat die fout gemaakt is. Zelfs drie keer. Fouten die geld hebben ge kost. Voor Hevo is het financieel ri- siko beperkt gebleven tot 1,5 ton. Sportfondsen Nederland beperkte het risico tot één jaar. maar zit er naar schatting voor ruim een half miljoen in. Respektievelyk minder winst en een pittig verlies. Voor bei de partijen is daarmee echter het verhaal 'Sprank' ten einde. Venray stopt er drie kwart miljoen per jaar in, maar voor de gemeente is het verhaal helaas nog niet over. Venray zal komende tyd diep in de porte monnee moeten grijpen om het zwembad aan de Kempweg open te houden. Bedragen die er niet om liegen. En dat allemaal vanwege 'in schattingsfouten' en 'manco's'. Omdat aan die fouten geen perso nen te köppelen zyn, biyft het bij een kollektieve schuld. Tenminste op dit moment en voor het publiek. Achter de schermen zyn ongetwy- feld harde woorden gevallen. Welke consequenties de ondernemingen Hevo en Sportfondsen daaruit trek ken of hebben getrokken is hun zaak. In de gemeente Venray ge beurt vooralsnog niets. De betrok ken ambtenaren werken aan een oplossing voor de toekomstige ex ploitatie van De Sprank, de porte feuillehouder doet hetzelfde en de gemeenteraad wacht af wat hen over een paar maanden wordt voor geschoteld. De Venrayse burger be taalt z'n aandeel in de kosten en is by de verkiezingen in 1994 de hele affaire weer vergeten. Bert Albers. 'Een kans die we met beide han den dankbaar aangrypen' noemt wethouder Driessen het initiatief van de Stichting St. Odapark, om dit park grondig op te knappen, funktioneler te maken en te behe ren. 'Al vanaf 1976 zijn hier zoveel plannen op losgelaten, echter zon der resultaat. Dit initiatief heeft vol gens het college van burgemeester en wethouders alle kans van slagen en verdient daarom een volwaardi ge ondersteuning'. Daarmee geeft de wethouder aan dat de gemeente bereid is een bydrage te leveren aan het opknappen van het park. Een opknapbeurt, waarmee een bedrag gemoeid is van ƒ325.000,-, exclusief het onderhoud voor de komende tien jaren (ca. ƒ15.000,- per jaar). ƒ115.000,- De Stichting heeft aan de ge meente een bydrage van ƒ115.000,- ineens gevraagd. Voor dit bedrag zal de Stichting de komende tien jaar het totale onderhoud van het park op zich nemen. De gevraagde ge- meentelyke bydrage is daarvoor niet voldoende. Via sponsoring, subsidiëring door provincie of an dere overheden, vrijwilligerswerk Wij zoeken een leuk prijs en datum in overleg tel. 040-833300 etc. wil de Stichting andere midde len verwerven. Inmiddels is er al door sponsoren een bedrag van ƒ65.000,- ti. ACHTERSTALLIG ONDERHOUD Een van de voorwaarden die de Stichting gesteld heeft is dat de ge meente wel eerst het achterstallig onderhoud wegwerkt. Inmiddels is de gemeente hiermee begonnen. Het gaat hierby om het snoeien en verwyderen van bomen, bemesten van monumentale bomen en de aanplant van jonge bomen. Voor het onderhoud van het St. Odapark heeft de gemeente nog een bedrag beschikbaar van ƒ70.000,-. Met het wegwerken van het achterstallig onderhoud is een bedrag gemoeid van ƒ20.000,-. De overige ƒ50.000,- zal aan de Stichting als eenmalige subsidie beschikbaar worden gesteld, waarmee de renovatie van het park en het theehuis ter hand kan worden genomen. Verder zal de gemeente Venxay de ƒ10.000,-, die jaarlyks bedoeld zijn om het St. Odapark te onderhou den, eveneens ter beschikking stel len van de Stichting. OVEREENKOMST De Stichting St Odapark (overi gens nog in oprichting) zal een huurovereenkomst voor tien jaar aangaan met de gemeente. De huur van het park bedraagt jaarlijks het symbolische bedrag van ƒ10,-. De Stichting heeft voor ogen het park als wandelpark in stand te houden, met beperkte rekreatieve mogelijk heden. Verder wil de stichting de natuurwaarde behouden, cq. verbe teren en de mogelykheid bieden voor natuuredukatie. Na de renova tie van het theehuis zal dit als mid delpunt moeten gaan dienen voor aktiviteiten op het gebied van kunst en cultuur. De Stichting zal jaarlyks aan de gemeente hun aktiviteiten, en de gang van zaken rondom exploitatie, beheer en onderhoud moeten rap porteren. 'Dat is de Stichting ver plicht' aldus wethouder Driessen. 'Ook is bepaald dat het park dient te worden opgesteld voor het publiek'. De Stichting is inmiddels volop bezig met de voorbereidingen. Op 10 september is immers de start van de manifestatie '93 Geheimen'. Dan moet het park helemaal en het Theehuis voor een groot deel gere noveerd zyn. Heden, donderdagavond, zal de commissie onderwys, jeugd, sport en rekreatie zich over het voorstel van burgemeester en wethouders buigen. De vergadering begint om 18.00 uur in het gemeentehuis. Inbraak in tent In de nacht van donderdag op vrijdag was de omheining van een garagebedryf aan de Leunseweg ka pot geknipt, mogelyk om toegang te verkrygen tot de op het terrein ge plaatste tent waarin enkele auto's staan. Om in die tent te komen was het tentzeil kapot gesneden. Een in die tent staande personen auto werd gedeeltelyk "gesloopt". Vier wielen waren er vanaf gehaald, de spiegels waren met ruw geweld verwyderd en het achterruitje was vernield. Mogelyk dat eerst ge tracht is de hele auto te ontvreem den. maar dat is kennelyk niet gelukt en heeft men toen maar de wielen eraf gehaald. De schade aan de auto bedraagt 3.300,00 terwyl de schade van de inbraak op onge* veer 1.000,00 wordt geschat. De gemeente Venray pleit in een reaktie op de structuurvisie (toe komstvisie) Noord- en Midden- Limburg voor een Milieuschool in de regio Venray. Het speelt daarmee in op het belang van een intensief milieubeleid, dat door de Provincie Limburg wordt onderstreept Burgemeester en wethouders van Venray zyn het in hun reaktie eens met het standpunt van de provincie dat de milieuproblemen in deze re gio een provinciegrens-overschry- dende aanpak verdient 'De op richting van een instelling voor hoogwaardig milieu-onderwys, zou naar onze mening recht doen aan de alhier bestaande problematiek, de aanwezige ervaring, de mogeiyk- heden en de noodzaak tot direkte toepassing én een uiterst gunstig draagvlak', menen b. en w. Zy geven daarmee aan dat de kennis, en de ontwikkeling van de kennis op het gebied van de milieuproblematiek, naar de plaats gebracht moet wor den waar de toepassing het hardst nodig is. Bovendien kan zo'n instel ling optimaal profiteren van de aan wezige know how van de Techni sche Universiteit in Eindhoven, de Landbouw Universiteit in Wagenin- gen en van de naburige hoge scholen. Het Ikvos (Interkerkelijk Vor mingswerk Ontwikkelingssamen werking) organiseert op maandag 5 april a.s., samen met de Werkgroep Mondiale Vorming Venray, een thema-avond. Centraal op deze avond staat de landelyke campagne 'Voedsel voor de toekomst' en 'Werk samen aan een schone wereld'. De byeenkomst gaat over de ontwikke lingen in de landbouw, onze voed- selconsumptie en het milieu. Een van de gespreksonderwer pen zal zyn het feit dat er wereld- wyd nog nooit zoveel voedsel is geproduceerd als nu, en dat er toch jaarlyks miyoenen mensen aan on dervoeding sterven. Ook wordt de relatie tussen voedselproduktie en milieu besproken. Het programma zal bestaan uit een presentatie van een diaklank- beeldj aangevuld m<jtverdere infor matie. Daarna zal er een gesprek cq. discussie over dit onderwerp wor den gehouden, waarna er ook prak tische tips en adviezen worden gegeven. De avond, op 5 april a.s., wordt ge houden in de basisschool Coninx- hof aan de Tinnegieterstraat. De aanvang is 20.00 uur. Voor meer in lichtingen kunt U bellen met tel. 86058 of 84136. Jassen uit café gestolen Uit een café aan de Hensenius- straat werden ten nadele van een 20-jarige en een 19-jarige hun jas sen gestolen. In een jas zat een geldbedrag van 750,-. in de andere jas zaten voor de eigenaar belangry- ke papieren. Alleen al door z'n nieuwe grille onderscheidt de Rover 400 zich stijlvol van andere middenklasse sedans. Maar ook in motoriek en uitrusting biedt hij standaard vele extra's. Geen wonder dat de Rover 400 door velen wordt begeerd. Daarom is een Rover400 ook standaard voorzien van anti-diefstal alarm. QQr Rover 400 vanaf IAMV "SMAKTERHEIDE", VENRAY, Industrieterrein Smakterheide, Tel. 04780-8 1032 Afgelopen zondag werd in het Zuidlimburgse Mesch oud-deken Buschman feestelijk ingehaald als nieuwe pastoor van deze kleine gemeenschap. Terwijl overal in het dorp de vlag uithing, zorgden enkele personen uit Venray en omgeving, voor een feestelijk tintje. André van Goch (voorzitter kerkbestuur SL Petrus Banden), Koos vatn Haren en Geert Bakens (van de Kooy uit Wanssum) zorgden er in de vroege ochtenduren voor, dat bij het uitgaan van de kerk, alle bezoekers, inclusief hun nieuwe pastoor, een glas champagne kre gen aangeboden. Zij werden daarbij geassisteerd door twee kenn is sen van de oud-deken uit het Zuidlimirurgse Weiten, waar Buschman eveneens pastoor is geweest. Een le uk gebaar dat door de gemeenschap in Mesch en door pastoor Buschman zeer op prijs werd gesteld. ^el&rde (mtumw/d 'n Lente vol goede y ideeën voor uw slaapkamer. Rijke kleuren. Veel nieuwtjes.1 Nü in Morgana's\ lenteshow! Beslist komen kijken. slaapkamers DE BEST-NOY Steenstraat 144. Boxmeer, 08855 - 71488 's maandags gesloten - vri)deg koopavond De modelbyenstand 't Zocmhuks- ke van de Imkersvereniging Horst e.o. start het Jaar 1993 met het the ma: de vooijaarsborder. Reeds eer der is het begrip "border" aan de orde geweest. Wy hebben toen trachten aan te geven dat een bor der het gehele jaar door dat kan zyn zo men daaraan de voorkeur geeft. Men noemt dit de "vienseizoe- nenborder". Toch zyn er tuinlief- hebbers, die de border elk seizoen opnieuw aanplanten met eeyjarige planten al of niet tussen vaste plan ten in. Men tracht daardoor een doorlopende bloemenpracht te be werkstelligen. Van de andere kant vraagt het echter wel meer werk. Ongetwyfeld zal het plezier wat men eraan heeft dit grotendeels compenseren. De imkery is zeer gebaat met bor ders die vroegbloeiende planten hebben. Immers, nauwelijks de winter al of niet goed doorgekomen zullen de byen onmiddellijk op zoek gaan naar vooral stuifrneelpro- ducerende planten. De wilg is daar van een goed voorbeeld. Dat geldt in het algemeen voor alle planten die in februari (sneeuwklokje), maart (crocussoorten, lenteklokje, muurbloemen) en april bloeien. De ze planten zyn in het algemeen bol- of knolgewassen en vaste planten. De drachtplantentuin van 't Zoernhukske heeft vooijaarsbloei- ers die de moeite waard zyn. Meer inlichtingen daarover kunt u kry- gen op zondag 4 april a.s. tussen 11.00 en 13.00 uur. We verwachten een enorme belangstelling, kom dus op tyd. Winkeldief betrapt Vrydagavond zag personeel van een kledingzaak in de Grotestraat iemand uit de rekken enkele spy- kerbroeken meenemen zonder die af te rekenen. Toevallig was een pa trouille van de politie in de Gro testraat en die kon de man in zyn kraag grypen. Het bleek een 26- jarige Venraynaar te zyn. Hy werd na verhoor en opmaking van proces-verbaal huiswaarts ge zonden. 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5