Strengere regels voor de jacht L OUDE FOJO Kursus One Braine Katholiek Vrouwengilde Reaktie WBE Venray op nota Jacht en Wildbeheer Hulp bij invullen belastingformulieren OOK j* PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 4 maart - Pagina Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman. Bindstraat 0. tel. 81275; kapl. II. de Wit O.F.M.. PdU-rsstraat 29. tel. 82385 b.gg 85855; kapl. L. Iiouben, Dr. Poelsstraat 4. tel. 11664. Zaterdag in de eerste week van de Veertigdagentijd: 9.00 Lsm. overl. ouders ArLs-Comellssen en Jeu Jennlakens; Haary Mcssemaec- kers. 19.00 ZONDAGSDIENST; Nelly van Mü-Gtesbers (buurt); Maria Ou denhoven: ouders J. de Lauw- Linders (koll.); Jan Peters-Janssen en overl. fain.; ouders Antoon Stip hout en Maria Claessens; Peter Jan sen (koll.); Ben Franssen en Door Graat; Herman de Bruyn (koll.); Harrie Minten (koll.); overl. Tam. Noyen-Zeegers en kinderen; Maria Ebberink-Henekens (koll.); Jacobus van Dyck en zoon Marinus; Albert Stevens (koll.): Maria v.d. Boom- Custers (koll.); ouders Re\jnders- Artz; Wout Lenssen-Jeuken (koll.); Cis ArLs-Schuchöfer (koll.). Zondag: Tweede Zondag van de Veertigdagentyd. 8.00 Lsm. voor de parochie. 9.30 Lat. Hgm. Harry Hanssen (koll.); Kitty Pbuwels (koll.); Piet Janssen; tot zekere in tentie; Chris Smits (koll.); overl. ouders Gerardus Thyssen-Maters. overl. kinderen overl. fam.; Herman Nagelhout (koll.); Martha Gcrrats- Stienen en zoon Hay. 11.00 H. Mis met volkszang verzorg door ons jeugd- en kinderkoor. Onder deze H. Mis zal door de hoogeerw. heer J. Punt aan onze meisjes en jongens van de 8e groep van onze basisscho len het II. Sacrament van het Vorm sel worden toegediend. Tbt intentie van de vormelingen en hun ouders; ouders Tbcken-Maes (S); overl. ouders Sikes-Nelissem Sjef Vermeu len (koll.); Jan M.H. Janssen, overl. ouders en broers; Chris Kenkens (koll.); Ser Bovee (koll.). Maandag In de tweede week van de Veertigdagentyd; H. Johannes de Deo. 9.00 Lsm. Nelly Janssen-Muis. Dinsdag in de tweede week van de Veertigdagentyd: 9.00 Lsm. Jac- que Backes. 19.00 Lsm. lam. Muis- Bekkers (S); ouders Jacobs-v.d. Loo. Woensdag In de tweede week van de Veertigdagentyd: 9.00 Lsm. voor de wereldvrede. Donderdag in de tweede week van de Veertigdagentyd: 9.00 Lsm. voor de overledenen (offerblok). 19.00 Lsm. Wout Lenssen-Jeuken (buurt). Vrydag in de tweede week van de Veertigdagentyd: 9.00 Lsm. voor roepingen tot het priester schap. düdfonaat en religieus leven. Akolleten: Zo: 9.30 Peter Harre- wyn en Wil co Janssen. Misdienaars en lektoren: Za: 19.00 Frank kappel en Ties Koop- mans; lektor: W. Bistervels. Zo: 11.00 Mark Timmermans en Hans Weyers. Vincent van Gogh Instituut St. Servatiuskapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Lektrice: zr. Jacinta. Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor. Lektrice: II. Brouwer. Int: Harrie Minten (bowlingvrienden). Maandag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Dinsdag: 13.30 Schrift-instuif in spreekkamer 2 in het hoofdgebouw. We bespreken de lezingen van de komende zondag 16.45 Groepsme- ditatie in het Stiltecentrum. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Paterskerk Zaterdag: 8.00 Truus Naus- Verheyen. 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGSVIERING. Overl. ouders Wil m sen-Vos (koll.); Riek Neuvel-Weerts; Jan Peters (koll.); Annie Linskens-Linders (koll.); Piet i'hilipsen (buurt); Ko de Lange (koll.). Zondag: Tweede Zondag van de Veertigdagentyd. 9.00 Voor de pa rochie. 11.15 Gezongen door de Zangers van St. Frans; overl. ouders Denyens-Budé; overl. fam.; zuster Simons (koll.); overl. fam. Slits; Mar ty n Wismans; Jrg Sraar v.d. Bosch. Maandag: 8.00 Elisa Palm en Le.v. H. Geest 19.00 Overl. ouders Manders-Hüpen; Johan Verhoeven en Willy; Harrie Clephas. Dinsdag: 8.00 Te.v. St. Antonius. 19.00 Overl. lam. Ulder-Doyé; Jap. van Rhee. Woensdag: 8.00 Overl. medebroe ders. 19.00 Jan Peters. Donderdag: 8.00 Tbt zekere int 19.00 Overl. fam. Lueassen- Maassen; overl. fam. Martens- Fleurkens. Vrydag: 8.00 Run. Arts-Janssen. 14.30 Uit dankbaarheid by 40-jarig huweiyk Achten-Rooyakkers. 19.00 Gezinsmis; overl. fam. Janssen- Kryns; Harrie \blleberg. Misdienaars en akolleten: Za: 18.30 Emiel Kusters. Zo: 9.00 Jaap Janssen: 11.15 Pascal Kusters. Parochie Brukske Zondag: Tweede Zondag van de Veertigdagentyd. 10.00 Hoogmis. \bor Tb van Ryn en Overl. fam. \bor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de I'aterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: Priesterzaterdagvie- ring Geen H. Mis om 8.00 uur. 10.45 Rozenkrans en biechtgelegen heid. 11.15 Gezongen H. Mis. 1330 Lof en zegen met het allerheiligste. 18.00-1830 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravondmis voor de 2e zondag van de Veertigdagen tyd. Kinderwoorddienst Voor Trees Reynders-van Kuyk (koll.); Pierre Hendrix; Willy Moijaan-Lange (koll.); Tbon Willems (koll.); Randy Tkminiau; Wim van Gend en overl. fam. Van Gcnd-van Mil; Harry Stry- bosch (koll.). Zondag: Tweede Zondag van de Veertigdagentyd. 830 Harrie Jans sen en overl. fam.; overl. ouders Drabbels-Klaassen. 10.00 Hoogmis. Nederlands; tot byz. int (K); Harry Swinkels en overl. fam.; Kathi Liyens-Hüls (koll.); Maria van Meyel en overl. fam.leden. Maandag: 8.00 Voor de zieken van de parochie. 19.00 T.Z.I. Dinsdag: 8.00 Voor de Christenen die vervolging ïyden. 19.00 Overl. ouders V.d. Waeter-Houwen; Grad Linders en overl. fam. Woensdag: 8.00 Voor de weldoe ners van de parochie. 19.00 Voor vrede en gerechtigheid. Donderdag: 8.00 Voor priester- en diaken roepingen en roepingen tot het religieuze leven. 19.00 Frans Schmitz; Harrie Hendrix en overl. fam.; Harrie Mommen. Vrydag: 8.00 Als eerherstel aan het Goddelyk Hart 19.00 Voor alle overledenen. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Overl. ouders Jans-Verheggen; Theodora van Arsen-Loonen (buurt); Harrie Claes sens-, overl. ouders janssen-peeters; Lies Janssen-Wolters; Tbon Thielen; Giel Vennekens en echtgen. en we- derz. fam.; Lucie Raedts. Zondag: 8.30 Antoon Janssen. 10.00 Gest jrd. Gerardus Camps; Ja cobs en Rosalia HUlen; gest. jrd. Frans Muyres en Maria Dupont; overl. fam. Raedts-Verhees; Piet Custers; Lei en Ger Janssen; Giel Vennekens en echtgen. en wederz. lam. (Koor Harmony). Maandag: 9.00 Gest. jrd. Jacob van Voort en echtgen. Dinsdag: 9.00 Jan Verheyen. Woensdag: 9.00 Piet en Grada Camps-Vermeulen en zonen. Donderdag: 9.00 Tbos Bemaerts. Vrydag: 9.00 Tot zekere intentie. 14.00 Voor bruidspaar Jeuken de Swart Misdienaars: Za: 19.00 Erik Schuurmans, Paul de Beer, Ralph Kessels. Marco Janssen. Zo: 8.30 Linda Stammen. Marjolyn Moraal, Maike Koch, Linda v.d. Wielen; 10.00 Martyn Kempen. Ivo Ghielen, Maurice v. Mill, Emil Moure. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Jon ge Garde Koor). St. Pieter Jan Dries- sen en Johanna Duyckers; Sjaak en Jos Driessen; st Willem Claessens, Gertruda Ewals en Maria Baten; overl. fam. Noyen-Claessens; Thei Classens; jrd. Wiel Baltissen; overl. fam. Nooyen-Verstappen, tevens uit dankbaarheid; tot byz. int (G); uit dankbaarheid. Zondag: 11.00 Hoogmis. (Heren- koor); Nel Verstappen-Stevens; An toinette Smits-Theuws. Vrydag: 9.00 H. Mis voor Christi- aan Friesen en Catharina Thyssen. Parochie Leunen Tweede Zondag in de Veertigda gentyd; Eerste zondag van de maand: bijzondere kollekte voor onze parochie. Zaterdag: 19.00 Lsm. T. Pypers- Philipsen (Jos en Ria Pypers); Mi chel Loonen, Elly Loonen en Elly van Berlo; Wim Bouten; weekd. Grada Holtackers-Vullings (1); jrd. Theo Brok. Zondag: 10.00 Hgm. als mndd. Harrie de Mulder (3): gest jrd. pastoor Jacques Haenen. 11.15 Hen- ricus Leyssen; Herman van Leipsig en zoon Frans; weekd. Alouis Lu- cassen (5); weekd. Piet Liljens (3); gest jrd. overl. ouders Josef Litjens en Petronella Litjens-Nabuurs. Maandag: 19.00 Gest jrd. Willem Keyzers en echtgen. Dinsdag: 19.00 Gest jrd. Hendrik Heesen en echtgen. Woensdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Hendrickx-Jenniskens. Donderdag: 19.00 Lsm. Frans van Bavel en overl. fam. Vrydag: 19.00 Weekd. Catho Swinkels-Martens (6); gest jrd. Pe ter Johannes Rongen en echtgen. Misdienaars: Za: 19.00 Tbm Bos en Bart Jeuken. Zo.- 10.00 Mark de Klein, Pieter Van Pol en Jeroen Swinkels; 11.15 Maayke Jennis- kens en Nanette v.d. Berg. Ma t/m vr: 19.00 Mike Buise en Davy Leyen- deckers. Als je niet kunt komen dienen, moet je zelf voor een ver vanger zorgen zoals we hebben af gesproken! Lektoren: Za.- 19.00 Gonny Wys. Zo: 11.15 Jan Reintjes. Gedoopt: Chris Hermans. Steeg- se Peelweg 69; Lisanne Jacobs, ur ban usweg 10G Huweiykaafk.: Wim Jacobs en Thea Vklckx. beiden uit onze paro chie (2e roep). Overleden: Op 21 febr. overleed in het ziekenhuis te Venray Grada Rektoraat Veulen Tweede Zondag van de Veertig dagentyd. Zaterdag: 19.00 Hgm. als jgt kin deren Willems; Petronella Ver- hoeven-Leyssen-Ewals; priester roepingen; Dien Burgers-Driessen. Zondag: 11.00 Hoogmis voor rek- tor Iloogers; Christian Erben; een overledene (PK); als 2e 1-wkd. Teng Hagens; uit dankbaarheid overl. fam. Janssen-Fyten. Maandag: 8.00 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 8.00 H. Mis voor de overledenen. Woensdag: 8.00 H. Mis uit dank baarheid (W). Donderdag: 8.00 H. Mis voor de overledenen. Vrydag: 1330 PI. Hgm. by huw. David Janssen en Gerdy Maas. Akolleten: Za: Twan Hagens en Bas Reinyes. Misdienaars: Zo: Roy Smets en Nico Knapen. Parochie Ysselsteyn Tweede Zondag in de Veertigda gentyd. Zaterdag: 19.00 (Kinderkoor); mndd. M. Teunissen; jrd. Petr. v. Well-Thoonen en echtgen.; past. Spreeuwenberg en overl. fam. Spreeuwenberg-Verlinden; overl. fam. Bovée-Cuypers; Fr. Horrevoets en echtgen. Zondag: 9.30 (Asperges me'); jrd. Willem Spreeuwenberg en echt gen.; Fr. Jansen (kaartclub); overl. fam. Peeters-Verhaagh. 11.15 Mndd. J. Janssen (Spreeuwenberg). Maandag: 19.00 L. Koonings- Veron; ouders Jacobs-v.d. Sterren. Woensdag: 19.00 Jrd. Gr. Arts; jrd. Martien Hendriks; overl. ouders Philipsen-Cremers. Vrydag: 19.00 I.p.v. de zg. Woord dienst trekken wij langs de 14 Kruiswegstaties om het Lijden van de Heer te overwegen. Een zeer zin volle oefening in deze Veertigdagen tyd. De ons pas geschonken Kruiswegstaties zyn niet alleen be doeld als dekoratie van de kerk! Misdienaars: Za: 19.00 I. en J. Slangen. Zo: 9.30 N. Jaspers en H. v.d. Hoff; 11.15 M. Arts en T. van Asten. Ma: B. Poels en We. Verhey en. Wo: M. en W. Claessens. Vr: K. Jaspers, M. Pouwels en M. Spreeu wenberg Spreuk van de week: 'Wie be weert zonder zonde te zyn, bedriegt zichzelfl' (Johannes) Doopschema: (maart) Op de zon dagen 14 en 28 kan in onze kerk het Sacrament van het Doopsel worden toegediend. Maak tydig een afspraak! Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Mathieu v.d. Ven- ne Misd.: Willem Loonen en Wil Poels. Zondag: 10.00 Jgt. Petronella v.d. Heuvel, overl. ouders en kinderen. Misd.: Roel Wismans en Patricia Arts. Dinsdag: 8.30 Lev. en overl. lam. Janssen-Pubben. Woensdag: 1830 (niet 19.00) H. Mis voor de Bond van ouderen. Misd.: Linda Poels en Diana v.d. Duyn. Donderdag: 8.30 Teng Michels (koll.). Vrijdag: 830 Voor de parochie. Kerk poetsen: Mevr. Pöels- Nooyen en mevr. Van Dyck. Rektoraat Vredepeei Zaterdag: Priesterzaterdag. 19.00 Voor de parochie en voor roe pingen. Zondag: Tweede Zondag van de Veertigdagentyd. 10.00 Fkm. Lenkens-Ermens. Maandag: H. Johannes de Deo. 830 Byz. int (MJ). Dinsdag: H. Francisca Roman. 8.30 Voor de vrede. Woensdag: 8.30 Henk Nabuurs. Donderdag: 8.30 Voor de zieken. Vrydag: Zal. Aloius Orione. 830 Voor onze vormelingen. Misdienaars: Za: Janine en Roel. Zo: Nicole en Anke. Lektoren: Za: Josie Claessens. Zo: Jan Classens. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis; Meer- lo's Gemengd Koor; int Martinus Martens en Hendrika Martens- Michiels; Thei Arts; Louisa Waps- Vermeer en Lz.i. Zondag: 8.30 Gebeds- en commu niedienst te Holthees. 9.00 H. Mis Le.v. de H. Jozef; fam. Ebus; fam. Bongaerts-Kersten; fam. Beckers- Lenssen. 1030 Hoogmis; Kami el - koor Nymegen; Piet Geurts-, Rene Buyzen; Mqj. Van Duren; B. Geurts; Wilhelmina Janssen; Ber Zegers. 15.00 Gebedsdienst Le.v. H. Jozef. Woensdag: 930 H. Mis Le.v. de H. Jozef; fam. en overl. fam. Evers- Koenen; v.v.i.; fam. Brouwers; mqj. Van Duren. Jehovah Getuigen Hierby nodigen wy u uit voor het bywonen van een bijbel toespraak met als thema 'Acht God u per- sooniyk belangryk?' in de Koninkrykszaal aan de Henri Du- nantstraat 11. aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. Holtackers-Vullings. Pater Kusters- straat 5. in de leeftyd van 85 jaar. Na een plechtige Uitvaartdienst in onze parochiekerk op 25 febr. leg den wy haar te rusten op ons kerkhof. 0p deze foto uit 1946 zien we een groepje Ven ray se ouderen ge zellig samen een kaartje leggen. De ze mensen hadden hier destyds hun vaste stek. en kwamen hier re gelmatig by elkaar om gezellig by te praten en het kaartspel te beoefe nen. Dat was in het zeer bekende café van Teng van de Ven, voorheen Driekus Willems, café anex kin derspeeltuin. Op de achterste ry zit v.l.n.r.: Piet Michiels, Tbon Coppers, Petran Wil lems (Weverslo), Jan de Bruyn en Theike van Dyck (Langstraat). J. v.d. Putten Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 7 maart zal in het In- teiVen College, Leunseweg 2a te Venray, mevr. W. Weersma uit l-aag Soeren voorgaan in de dienst. Me dewerking wordt verleend door het kerkkoor o.l.v. mevr. G. v.d. Giesen. Aanvangstyd is 10.00 uur. Tydens de dienst is er kinderopvang en wordt er kindemevendienst ge houden. Na afloop is er koffiedrinken. Rehoboth nieuws Ned. Hervormde Evangelisatie op G.G. Kerk: Cuppenpedje 2a Horst. Pastorie: Clapvaeren 4, HorsL tel. 87786. Kerkdiensten: Zondag 7 maart om 10.00 en 14.30 uur. Voorganger: ds. W. Vlastuin, Wouterswoude. Woensdag 10 maart om 19.00 uur (biddag voor gewas en arbeid). Voor ganger: ev. J.A.J. Bals, Horst. Catechisaties: Maandag 8 maart: Groep 1 (vanaf 6 jaar) 18.45-19.30 uur: Groep 2 (vanaf 12 jaar) 19.40-20.30 uur. BijbelTKontaktavond: Donder dag 11 maart om 20.00 uur. Thema 'Waar is de morgenstond'. Dit n.a.v. de reis van een mens, genoemd in Ps. 23. De avond wordt gehouden aan het Cuppenpedje 2a. In deze kursus ligt de nadruk op het vaststellen en opheffen van dis- lectieën. Dislectie is het onvermo gen tot lezen, schryven. uitspreken en begrypen van woorden, zinnen en cyfers. In feite hebben we allen dislectische leerervaringen, on geacht hoe goed wy lezen, begry pen, schryven of rekenen. In deze kursus leer je: drie nieu we spiertesten; het werken met de bodycomputer d.m.v. de zgn. vin germodes. Via de vingermodes ontdek je welke prioriteit het lichaam aan geeft om aan te werken. Deze kun nen zyn: elektromagnetisch; emotioneel; genetisch/chemisch; struktureel. En natuurlyk leer je diverse korrekties op het desbetref fende onderwerp. Om aan de kursus One Brain deel te nemen, is het wel nodig datje de kursus Tbols of the Trade hebt ge volgd. De kursus wordt gegeven in de 'Lochting' te Venray en wel op 13 en 14 mei a.s. Inlichtingen en opga ve: Giel Terwyn, tel. 04780-86807. Dinsdag 9 maart a.s. gaan we naar museum van Bommel van Dam in Venlo. We bezoeken daar de ten toonstelling van de veelzydige kunstenaar Shinkichi Tyiri, een Japanner van geboorte, die na veel omzwervingen terecht is gekomen in Baarlo! Vertrek om 14.00 uur (dus niet 13.30 uur) vanaf de 2e parkeer plaats by het gemeentehuis (P.5). De rondleiding wordt verzorgd door mevr. Pascalle Mansvelders. Tbt dan! Kyken naar kunst gaat in april niet door maar wordt i.v.m. Pasen verschoven naar mei. Petra Bouhuys. tel. 10122, Joke Hovestad, tel. 83074. Brandjes Weer werd een aan De Bleek ge plaatste container met afval in brand gestoken. De brandweer bluste de brand. Een by een horecabedrijf aan de Grote Markt geplaatste brievenbus was door vandalen in brand gesto ken. Gelukkig bleef de schade be perkt tot de brievenbus. Kortsluiting in een wasmachine was oorzaak dat een schuur achter een woning in het Loenerveld in brand raakte. Het vuur sloeg over naar de schuur van de buren. De brandweer wist de brand te blussen en de schade bleef beperkt tot de beide schuren, waarin ook wat ge reedschap verloren ging. De schade wordt op enkele duizenden guldens geraamd. Staatssekretaris Gabor heeft op 23 januari '93 de gewy'zigde nota Jacht en Wildbeheer aangeboden aan de Tweede Kamer. De wyzi- gingen in deze ontwerpnota kwa men tot stand naar aanleiding van reakties en koinmentaren vanuit de Jaehtraad, de Natuurbescher- mingsraad, de Bosbouwvoorlich- tingsraad, de Voorlopige Commis sie voor de Nationale Parken en andere organisaties op het gebied van natuur, milieu en jacht De nota gaat over de jacht op het be heer van de wildsoorten. De jacht op b.v. vissen en muskusratten wordt niet besproken. De nota zal gebruikt worden als bouwsteen voor de in voorbereiding zynde regeling van de jacht in de nieuwe Flora en Faunawet Veranderde opvattingen over na tuur en natuurbescherming zyn de redenen geweest om te komen tot een nieuwe formulering van de uit gangspunten voor beleid op het gebied van de jacht en het wildbe heer. Deze zyn: 1. "Wild wordt beschouwd als een natuurwaarde en niet als een kweekpodukt. De wildsoorten zyn daarom ten volle onderworpen aan het soortenbeleid zoals omschre ven in het Natuurbeleidsplan'. Met soortenbeleid wordt instandhou ding en herstel bedoeld, van een zo natuurlyk mogelyke verscheiden heid aan in het wild levende planten- en dierensoorten als ele menten van de ecosystemen waar van ze deel uitmaken'. Jammer dat de nota niet voorziet in een nauw keurige omschryving van het be grip 'natuurlyk'. Is dat de situatie zoals die 10 jaar geleden was, of 25 jaar of 100 jaar geleden, maar dit terzyde. 2. 'De notie dat wild een natuur waarde is betekent niet dat wordt voorbijgegaan aan de ekonomische en rekreatieve betekenis van het wild. Bejaging wordt onder bepaal de voorwaarden aanvaardbaar ge acht. Voorop staat de voorwaarde dat de instandhouding van de po pulatie van de bejaagde soort niet in gevaar mag komen. Bejaging van een soort wordt voorts slechts aan vaardbaar geacht indien daarmee een redely k doel is gediend. Daar onder wordt met name begrepen de verkrijging van voor mensenlijke konsumptie geschikt wild. de bestryding van schade aan de land bouw, de bescherming van het be lang van de volksgezondheid en de openbare veiligheid en de bescher ming van flora en fauna'. 3. 'De instandhouding van het wild is een gemeenschappelijke zorg voor jachthouders, grondge bruikers en overheid. Aan deze zorg dient onder meer inhoud te wor den gegeven door te voorzien in vol doende opvang voor het wild, met name ten aanzien van trekkende wildsoorten. Voor zowel de Wildbe- heereenheden als de terreinbehe rende natuurbeschermingsorgani saties ligt hier een taak'. NIET ALLEEN WOORDEN MAAR OOK BELEID De voornoemde uitgangspunten hebben nogal wat konsekwenties voor het te voeren jachtbeleid. De trekkende wildsoorten hebben een leefgebied dat zich uitstrekt over meerdere landen. Ons land ftinkti- oneert als doortrekweg en als over- winteringsgebied voor verschil lende soorten ganzen en eenden en voor de houtsnip. De verantwoorde lijkheid die wy dragen is dus een grensoverschrijdende en dat is voor de staatssekretaris dan ook de reden om aan de bqjaging van trek vogels strengere voorwaarden te stellen dan aan de bejaging van standwild. Zo zal de jacht op krakeend en goudpluvier niet meer toegestaan zijn. Er zal een beperking van jacht plaats vinden in wetlands en grote wateren om met name de eenden en ganzen voldoende rust en foura- geergelegenheid te geven. Jacht zal in deze gebieden niet worden toege staan. tenzy noodzakelijk om reden van natuurbescherming of schade- bestryding Jagers met jachtvelden in de kuststreek zullen in hun wild- beheerplan moeten aangeven op welke manier zy de bescherming van de houtsnip uitvoeren. Ook zal er een handelsverbod gelden voor houtsnippen, watersnippen, goud plevieren, kuifeenden, wintertalin gen, tafeleenden, toppereenden, krakeenden, slobeenden en pyl- staarten. Volledig terecht is het gebruik van loodhagel per 1 februari '93 niet meer toegestaan, waarby wel opgemerkt dient te worden dat deze regeling overhaast is ingevoerd. Ho pelijk zullen er zich in het komen de jachtseizoen geen ernstige ongelukken voordoen ten gevolge van het gebruik van nieuwe lood vrije hagel. BIJZONDERE GEBIEDEN Behalve voor de bescherming van specifieke soorten, zijn in bepaalde natuurgebieden ten aanzien van de uitoefening van de jacht ook beper kingen wenselyk in verband met het beheerdoel van deze gebieden. In die natuurgebieden waarin er voor wordt gekozen om natuurlijke processen zo ongestoord mogelyk te laten verlopen, dient jacht in principe niet plaats te vinden. Jacht zal hier slechts kunnen plaats vinden voor zover noodzake lyk voor het realiseren van het be oogde natuurdoel of voor het beperken van wildschade. In na tuurgebieden waarin een 'halfna- tuurlyke' eindsituatie wordt nagestreefd, zal op grond van beoor deling van effekten worden bepaald in hoeverre jacht toelaatbaar is. Een kanttekening by voorgaande passage lykt my wel op zyn plaats. Van een zelfregulerende natuur zal in Nederland, naar myn mening nooit sprake kunnen zyn omdat de externe invloeden in ons kleine land nooit uit te schakelen zijn. De Oostvaardersplassen worden vaak als het voorbeeld genoemd van een zichzelf regulerende natuur. Ge makshalve wordt dan maar verge ten dat dit gebied ontstaan is ten gevolge van ingrijpen van de mens en dat de waterstand in dit gebied nu nog steeds gereguleerd wordt door de mens omdat anders de zaak te veel dichtgroeit of op andere plaatsen weer te weinig. Nieuwe woonwijken, wegen, spoorlijnen, fabrieksterreinen etc. versnipperen de natuur zodanig dat deze in onba lans raakL Ook de bevolkingsaan was legt een zware claim op de natuur. De Stichting Natuur en Mi lieu pleitte in de jaren zeventig reeds voor een gewenst inwoner aantal van 10 miljoen voor Neder land uit oogpunt van natuurbe houd. Ook het alarmerende rapport van de Club van Rome, uitgebracht in 1972, kon aan het politieke stre ven naar welvaartsgroei, en dus ook aan toename van het ruimtebeslag, geen wending geven. Het ziet er Ook dit jaar biedt de Stichting RISC aan ouderen woonachtig in de gemeente Venray. hulp by het in vullen van het aangiftebiyet Lb.v. de inkomstenbelasting. Op dinsdag 16 en 23 maart woensdag 17 maart 1993 is een belastingambtenaar aanwezig in De Kemphaan, Kenne- dyplein 1 te Venray. Op woensdag 24 maart 1993 is een ambtenaar aanwezig in het SL Joriskwartier, Burg Esserstraat 20 te Venray. Indien u ouder bent dan 55 jaar kunt u een beroep doen op deze vorm van dienstverlening Bent u jonger en hebt u moeite met het in vullen van het formulier, kunt u ook een afspraak maken. Om hier voor in aanmerking te komen dient u zich aan te melden by het Aktivi- teitencentrum voor Ouderen. Ken- nedyplein 1 te Venray. tel. 04780- 86706 ('s morgens tussen 9.00 en 10.00 uur). Tevens dient u reeds in het bezit te zyn van uw aangiftebil- jeL niet alle ouderen krijgen een biyet toegezonden! By aanmelding wordt er een af spraak gemaakL op welke dag en tydstip u terecht kunt. Opgave voor dinsdag 23 en woensdag 24 maart is mogelyk tot vrydag 5 maarL naar uit dat de natuur straks terug gedrongen wordt tot reservaten dit dan als kleine kunstmatig in stand gehouden eilandjes verspreid zul len liggen tussen afvalhopen en ste den. Echter iedere aktiviteit die kan dragen aan betere meningsvor ming over de natuur en behoud van de natuur dient positief benaderd te worden. Aan de bejaging van hermelijn en bunzing ligt momenteel geen scha- demotief meer ten grondslag. On der bepaalde voorwaarden zal bestryding door de grondgebrui kers toch nog kunnen plaats vinden. BELANGRIJKE TAAK VOOR WBE Het beleid voor het wildbeheer zal er op gericht zyn jachthouders te stimuleren om te komen tot een nog meer planmatige en gekoördi- neerde aanpak. Samenwerking tus sen jachthouders en wildbeheer eenheden is daarvoor een vereiste en zal daarom worden aangemoe digd. Voor het beheer van reewild is inmiddels besloten vanaf 1 januari 1992 in beginsel nog slechts af schot te verlenen op basis van een aanvraag die een gebied betreft van tenminste 5000 ha. Voorts zullen jachthouders wor den gestimuleerd een bijdrage te Ie veren aan de verbetering van de kwaliteit van het leefgebied voor het wild in met name de agrarische gebieden. Letterlijk wordt in de no ta gezegd: 'De biotoop verbeterende maatregelen en het toezicht op stro perij hebben daarbij niet alleen een positieve invloed op de wildstand maar ook op het behoud van ande re natuurwaarden. De jacht draagt daarmee direkt en indirekt by aan het behoud en herstel van natuur en milieu. Uit de voorgaande samenvatting van de nota Jacht en Wildbeheer blykt duidelijk dat er voor de wild beheereen heden een zeer belang ryke taak is weggelegd. Jagen, zonder aangesloten te zijn by een WBE, zal in de toekomst nagenoeg onmogelyk zyn. De WBE vormt de basis van het jachtbedryf en straks de nieuwe statuten gaan gel den ook de basis van de KNJV. Mis schien een goed moment voor die jagers die nog geen lid zyn van de KNJV om zich alsnog aan te sluiten by deze vereniging. Het adres van de KNJV vindt u aan het einde van dit artikel. Overigens kunt u ook kontakt opnemen met de WBE Venray. KNJV, Amsterdamseweg 16, 3800 BD Amersfoort, tel. 033-619841. WBE Venray. L. v.d. Hoff, YsseJ-j steynseweg 107, 5813 BM Yssel steyn, tel. 04780-41345. U dient voor de invulling van het aangiftebiljet mee te brengen: - overzichten van loon/pensioen/ uitkeringen/huursubsidie; - bescheiden omtrent huurop brengsten/negatieve opbrengst onroerend goed; - bescheiden omtrent rentes van persoonlyke leningen; - bescheiden omtrent lopende ban k-/giro reken ingen/spaarban k- boekje; - bewy sstukken inzake ziekte- en/of studiekosten; - bewijsstukken van giften, bv. aan kerken. voor uw i KETTING- j m FORMULIEREN i w drukkerij i 0 van den munckhof bv j grotestraat 68 venray 0 tel. 04780-82727 j 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1993 | | pagina 16