leder glas is een gevaar op de weg ZE-ALIÊS HÊBBE: PEEL EN MAAS Donderdag 18 mei - Pagina 18 f Grote Kerk Deken GJ.R. Buschman, Bindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M., Patersstraat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855; kapl. L. Houben, Dr. Poelsstraat 4. tel. 11064. Zaterdag: Maria op zaterdag. 9.00 Lsm. Johannes Henricus BogaarsBakens (S). 19.00 ZON DAGSDIENST; Frans Ariëns (koll.); Riek Neuvels-Weerts (koll.); Jan Janssen (koll.); Ellen Janssen- Hendricx (koll.); ouders T. van Dyck-Derikx (buurt): ouders Truyen-Hendricx en »x>n Jan; Ran dy Thmlniau (koll.); Peter Jansen (koll.); Herman de Bru(jn (koll.); Ilarrie Minten (koll.); Maria Ebberin k-Hen ekens (koll.); jrd. Ja cobus van D(Jck; Albert Stevens (koll.); Maria v.d. Boom-Custers (koll.); Wout Lenssen-Jeuken (koll.); Cis Arts-Schwachöfer (koll.). Zondag: 7e Zondag door het Jaar. 8.00 Lsm. Ocar v.d. Loo (S). 9.30 Lat. Hgm. tot zekere intentie; Grada Rutten-Martcns (koll.); Herman Na gelhout (koll.); Martha Gerrats- Slienen en zoon Hay; zeswxl. Dora Theeuwen-Welbers; jrd. overl. zus (B). 11.00 H. Mis met volkszang tot intentie van de carnavalsvereni ging; Mia Verheden (koll.); Sjef Ver meulen (koll.); overl. ouders Jeuken-Verhulsdonk. Maandag: 8L Petrus' Stoel. 9.00 Lsm. Philip Voermans-Jacoba Ver stegen (S); Piet Nabuurs. Dinsdag: H. Pol year pus. 9.00 Lsm. voor de wereldvrede. 19.00 Lsm. Geen H. Mis vanwege carnaval. Woensdag: Aswoensdag; vasten en onthoudingsdag. 9.00 Lsm. Gertruda en Amoldina Poels en ouders; Willem Berden, ouddeken; ouders Van Pelt-Stumpe. 19.00 Lsm. ouders Gossens-Kessels en zoon Willie; Maria Ebbering-Henckens (vriendinnen); Ilarrie Minten (buurt). Tijdens de H. Missen zal de as gewijd worden, welke na de H. Missen zal worden uitgedeeld. Donderdag na aswoensdag: 9.00 Lsm. voor de overledenen (offer blok). 19.00 Lsm. ouders Duykere- Philipsen en zoon Pieter. Vr{)dag na aswoensdag: 9.00 Lsm. voor roepingen tot het priesterschap, diakonaat en reli gieus leven. Akolieten: Zo: 9.30 Peter Harre wijn en Wilco Janssen. Lektor: Za: 19.00 T. Verbeek. Vincent van Gogh Instituut SL Servatiuskapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Lektor.- P. Witten- bola Zondag: 9.30 Liturgieviering met koor. Lektrice: zr. Jaeinta. Int.: Jan Straatman; overl. fam. Straatman van Els. Maandag: Geen viering Woensdag: Aswoensdag 18.30 Liturgieviering met koor.. Paterskerk Zaterdag: 8.00 Antoinette Else vier en Eva Rojer. 17.00 Gelegen heid om te biechten. 18.30 ZON DAGSVIERING. Tbon de Bruljni; Ko de Lange (koll.); Marie Kersten-v. Bracht (koll.); Jig Carel van Mil en dochter Antoinette; Piet Philipsen (buurt). Zondag: 9.00 Petronella Hendriks-Jacobs en zoon Harrie; overl. ouders Maas-Peters. 11.15 Uit dankbaarheid; Constance Berends- Kleeman (koll.); Tbon Sanders en overl. fam. Maandag: 8.00 Mathilde Was- scher en te.v. H. Geest 19.00 Tbt ze kere intentie (Cl.). Dinsdag: 8.00 T.e.v. H. Antonius. 19.00 Jrg Leen Helnen. Woensdag: Aswoensdag; vasten- en onthoudingsdag. 8.00 Overl. medebroeders. 19.00 Zuster Simons (bekende). Na de H. Missen wordt het askruisje uitgedeeld. Donderdag: 8.00 Ans Esser. 19.00 IMet Philipsen (koll.); Jeu Jansen. Vrijdag: 8.00 Run. Arta-Janssen. 19.00 Gezinsmis; jrg Jan Eu wals. Akolieten: Za: 1830 Pascal Kuste rs. Zo: 9.00 Bernard Swüste; 11.15 Martin Leenders. Parochie Brukske Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor de parochie. Woensdag: Aswoensdag. 19.00 Eucharistieviering waaronder het askruiqje wordt uitgedeeld. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: 8.00 T.e.v. het onbe vlekt Hart van Maria. 18.00-1830 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravondmis voor de 7e zondag door het jaar. Kinderwoorddienst Voor Trees Re(jnders-van Ku(jk (koll.); overl. ouders Maassen-, Keretjens; Willy Moijaan-Lange (koll.)-. overl. ouders Rongen-Peeters (koll.): Tbon Willems (koll.); Randy Ikmlnlau. Zondag: 7e Zondag door het jaar. 8.30 Vbor overl. ouders Drabbels-Klaassen; voor het geeste lijk en tydeiyk welzijn van de paro chie 10.00 Hoogmis, Gregoriaans. Voor Handrie Kleuskens (koll.); Kfi- thi LiUens-HOls (koll.); Maria van Meljel en overl. fhm.leden; Frans van Raak. Maandag: 8t Petrus' Stoel. 8.00 Voor de zieken van de parochie. 19.00 Voor Pius en kerk. Dinsdag: 11. POlycarpus. 8.00 Tbt zekere intentie 19.00 Voor de Christenen die vervolging lijden. Woensdag: Aswoensdag Begin van de Veertigdagentijd; vasten- en onthoudingsdag 8.00 Voor vre de en gerechtigheid. 19.00 Voor alle overledenen. Tijdens de H. Missen zal het askruisje worden opgelegd. Donderdag: 8.00 Voor priester- en diaken roepingen en roepingen tot het religieuze leven. 19.00 Jrd. Pieter Gomman8; Wim Peetere (koll.). Vrjjdag: 8.00 Als eerherstel aan het Goddelijk Hart 19.00 Jacob Emonts en zoon Sjaak. Mededeling: Met ingang van 1 jan. 1993 is tot lid van het kerk bestuur van onze parochie be noemd de heer MJ. Nollen. Dhr. Nollen zal de funktie van sekretaris gaan vervullen. Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Overl. fam. Rutten-Cremers; Bert Daniëls en overl. fam.; Jeu Arts, papa en moeke Vermeulen en dochter Truus; Bair van Dijk; Marion Vermeulen; Jac. v.d. Munckhof; Gerd Janssen (na mens de Joekskapel); Toon Thielen; Huub v.d. Venne; Alphons Op 't Veld; Theodora van Areen-Loonen; Gerrit Hermsen en overl. fam. Hermsen-ten Haag; Glel Vennekens en echtgen. en wederz. fam. (Koor Harmony). Zondag: 8.30 Antoon Janssen. 10.00 Lev. en overl. leden van de carnavalsvereniging; Jan Verhe(jen; Piet van Hout; Ties Joosten; Giel Vennekens en echtgen. en wederz. fam. (Oere Tbe en Ei ken hofkapel). Maandag: 9.00 Tot zekere in tentie. Dinsdag: 9.00 Jan Verheljen. Woensdag: Aswoensdag 9.00 Overl. oudere Loonen-van Rens. 19.00 Voor de overl. van hen die of ferden met Allerzielen. Donderdag: 9.00 Hanneke van Araen-van Soest Vrijdag: 9.00 Tbos Bemaerts. Misdienaars: Za: 19.00 Linda STkmmen, Maijolyn Moraal, Maike Koch. Unda v.d. Wielen. Zo: 830 Iris van D(jk, Judith Philipsen. Su san Frederix, Annet Jeucken; 10.00 Susan Janssen. Maud Lepsi. Maud Kessels, Kim Kessels. Wo: 19.00 Li- zette Janssen, Gwenda Nielen, Bi- anca Camps, Fieke Basten. Aswoensdag: Op Aswoensdag zijn er twee H. Missen, om 9.00 en 19.00 uur. Na elke H. Mis zal het As- kruidje worden uitgereikd. Aswoensdag en Goede Vrijdag blijven verplichte vasten- en ont- houdingsdagen Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis in het teken van carnaval. Medewerking Kelderband en Jonge Garde Koor; st Willem Michels en Wilhelmina van Osch-, Thei Classens; overl. fam. Noyen-Claessens; Frank Voermans; tot intentie van de carnavalsvereni ging De Spurriemökke. Zondag: 11.00 Hoogmis. (Heren koor). St Martinus Stevens en Hu- berdina Lenssen en dochter Anna; Teng Bots en Johanna ten Haaf. Woensdag: Aswoensdag gebo den vasten- en onthoudingsdag 9.00 H. Mis en zegening van de As; uitreiking van het askruisje; Piet Martens; st Martien Rongen, Maria Thljssen en Petronella Christiaans. Vrijdag: 9.00 H. Mis Pastoor Schram. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Deze dienst staat in het teken van de carnaval. (Da meskoor); jrd. Lei Heidens; Mien Philipsen; jrd. Johanna Baltussen- Jacobs; grad en Maria Brouwers- Huisman; Leida Duykere-Vulllnghs. Woensdag: Aswoensdag en be gin van de vastentijd. 19.00 H. Mis. Misdienaars: Suzanne en Thijs. Tijdens de dienst van zaterdag avond zal Prins Tbon II de twee nieuwe kandelaars overhandigen, die geschonken worden uit de extra kollekte. De twee kandelaars z(jn kopieën van de reeds aanwezige kandelaars die voor in de kerk han gen. Deze zijn gemaakt door Kunstatelier v.d. Beele uit Horst Ook dit is weer een bijzondere aan winst voor het interieur van onze kerk. De kollekte tijdens deze dienst mogen wy dan ook bijzon der aanbevelen. Mededeling: Wy delen u hierby mede dat tot lid van het kerk bestuur is benoemd mevr. Luykx- Maes. Zy neemt de plaats in van mevr. Druggen. Parochie Leunen 7e Zondag door het Jaar. Zaterdag: 19.00 H. Mis voor lev. en overl. leden carnavalsvereniging 't Knölleke. Zondag: 10.00 Hgm. Willem Al- bert Bal; gest jrd. Willem Jennis- kens en Wilhelmina Jenniskens- Martens. 11.15 Weekd. Alouis Lu- cassen (3); weekd. Piet Litjens (1). Maandag: Geen avondmis. Dinsdag: Geen avondmis Woensdag: Aswoensdag; vasten- en onthoudingsdag. 19.00 Avond mis waaronder wyding en uitde ling van askruisje; lsm. overl. fam. Van Rens-Loonen-, gest jrd. Petro nella Liljens en Michel Loonen. Donderdag: 19.00 Lsm. overl. fam. Koenen-Janssen; Ben Nykamp. Vrydag: 19.00 Lsm. Frans Baltus- sen. Willem Baltussen en overl. fam. Baltussen-Loonen. Misdienaars: Za.- 19.00 Erik en Roel Litjens. Zo: 10.00 Marieke Gommans, Maayke Jenniskens en Nanette v.d. Berg; 11.15 Mike Bui- sen en Daby Leyendeckere. Wo t/m vr: 19.00 Pieter van Pol en Jeroen Swinkels. Lektoren: Za: 19.00 Geen. Zo: 11.15 Harry Bovée. Gedoopt: Sten Houwen. Rector Nabbenstraat 24. Overleden: Op 7 febr. 1993 over leed Piet Litjens, Laagriebroekse- weg 1, in de leeftyd van 65 jaar. Na een plechtige Uitvaartdienst in on ze parochiekerk op 11 febr. legden wy hem te rusten op ons RK Kerkhof. Opbrengst kerkdeurkollekte voor de Memis: ƒ583,05. Rektoraat Heide Zondag: 7e Zondag door het Jaar. 10.00 Hoogmis voor. Akoliet: Ron Swinkels. Woensdag: Aswoensdag; begin van de veertigdagentijd. 19.00 Avondmis: wyding van de as. met uitdeling van het askruisje; voor overl. oudere Camps-v.d. Pas en kin deren; uit dankbaarheid aan God voor de lev. en overl, fam. Peetere- v.d. Munckhof en vrienden; overl. fam. Wagemans-v. Keulen. Rektoraat Veulen 7e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Hgm. als jgt Truus Mulders en overl. fam.; Dina Drabbels-Klaassen; Teng Jen- neskens. Zondag: 11.00 Hoogmis voor Sjef Ewals. Maandag: 9.00 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 9.00 H. Mis voor de pa rochie. Woensdag: Aswoensdag; uitde ling van Askruisjes. 9.00 H. Mis voor de lev. en overl. leden van de carnavalsvereniging. Donderdag: 8.30 H. Mis uit dank baarheid te.v. H. Antonius. Vrydag: 830 H. Mis voor de over ledenen. Akolieten: Za: Marcel Vermulst en Twan Hagens. Misdienaars: Zo: Roy Smets en Tbm Derks. Huweiyksafk.: David Janssen en Gerdy Maas. Parochie Ysselsteyn 7e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 Geesteiyk wel- zyn van onze parochie. In deze vie ring zullen de beide prinsen met hun gevolg by de Heer hun opwach ting maken. Muzikaal wordt deze dienst verzorgd door de Smele- blaozers. Zondag: 9.30 Fr. Jansen (Kaart club); overl. fam. Philipsen- Lemmen; overl. fam. Peetera- Verhaegh. 11.15 A van Asten- Winnen (fam. Thyssen). Maandag: Geen dienst. Woensdag: Aswoensdag; vasten dag. 19.00 Na het evangelie wordt de as gewyd en uitgereikt Vandaag begint de veertigdagentyd, de voor bereiding op het Paasfeest; oudera Van Soest-Swinkels; overl. fam. Muldere-Maessen Vrydag: 19.00 I.p.v. de Woord dienst trekken wy langs de kruis wegstaties om het ïyden en sterven van de Heer te overwegen. Daarna volgt de Offer- of Tafeldienst. Int: onze overl. parochianen. Misdienaars: ZO: 9.30 Sj. Ewals en N. Jaspers; 11.15 M. Arts en I. Potten. Wb: M. Potten en R. Jennis kens. Vr: K Jaspers, M. Spreeuwen- berg en M. Pouwels. Mededeling: In de komende veertigdagentijd houden wy in on ze kerk op vrydagavond een Kruis wegoefening. Als er op die dag 's middags geen dienst is geweest volgt na de Kruisweg een Wei- dienst Parochie Merselo1 Zaterdag: 19.00 H. Mis voor de carnavalsvierders; Antoon Poels en Petronella Jacobs. Misd.: Roel Wismans en Patricia Arts. Zondag: 10.00 Jgt Lambertus v. Meyel en Laurentia Nooyen. Misd.: Unda Poels en Diena v.d. Duyn. Dinsdag: 830 Jgt Herman Ze ge ra, echtgen. en kinderen. Woensdag: Aswoensdag; dag van vasten en onthouding. 18.40 Rozenhoe<ye. 19.00 H. Mis met uit deling van het askruisje; jgt Petro nella Zanders. Misd.: Paul Arts. Donderdag: 8.30 Joh. v. Dyck en Hendrika Hoede makers; jgt AM. Sanders en kinderen. Vrydag: 830 Maria Poels-Bouten. Kerk poetsen: Mevr. Franssen- Arts en mevr. Van Kempen. Met Aswoensdag beginnen de 40 dagen van voorbereiding op Pasen. Ook denken we in deze tyd aan de Vbstenaktie. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: 19.30 H. Mis voor de int van de carnaval. Zondag: 7e Zondag door het jaar. 10.00 Jgt Harrie Arts. Maandag: Peest van St Petrus Stapel. 830 Voor de H. Vader en zyn int Dinsdag: 830 Byz. int (MJ). LUtNtNï'icm* Acht dartele Veulenaren op hun stalen ros. De destyds opgerichte motorclub wilde meteen goed voor de dag komen en presenteerde zich met hun ronkende^en glanzende j motoren aan het grote publiek in i de carnavalsoptocht te Leunen in I 1959. Het spandoek laat aan duide- ïykheid niets te wensen over. Leu- I nen heeft nog steeds geen motor club, en die van 't Veulen is al lang ter ziele. De foto met de stoere rij ders is gemaakt voor het café van M. Rustere, momenteel uitgaans centrum De Steeg aan de SL Catha- I rinastraat. V.l.n.r. zien we: Ger Reintjes, Wiel Erben, Piet Leyssen, Theo Reintjes, Jan Reintjes, Wiel Fleurkens, Ger Leyssen en Piet Cleven. J. v.d. Putten Woensdag: Aswoensdag. Begin van de Vastentyd. Vandaag vasten- en onthoudingsdag. Geen H. Mis om 8.30 maar om 19.30 H. Mis en askruisjeszegen en int voor de pa rochie. Donderdag: H. Walburgis. 830 Voor de zieken. Vrydag: 8.30 Verdieping van geloof. Misdienaars: Za: Marieke en Pe ter. Zo: Antoon en Rmnie. Lektoren: Za: Prins Carnaval. Zo: Jan Classens. Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 PI. Avondmis op geluisterd door carnavalsvereni ging en fanfare. Voor de lev. en overl. leden van onze carnavalsver eniging; Gerrit en Leo Koopmans en tz.i. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor alle persoonlyke intenties; uit dankbaarheid. 10.00 Hoogmis voor Bêr Zegere; oudere Janssen- Vereteegen; Herman Janssen; Sjaak Janssen en Jo Thyssen; Henricus en Josephina Janssen. Woensdag: 9.30 H. Mis te.v. de H. Jozef en uit dankbaarheid en t.z.i. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 21 februari zal in het InterVen College, Leunseweg 2a te Venray, ds. J. Korpershoek uit Veg- hel voorgaan in de dienst Aan- vangstyd is 10.00 uur. Tydens de dienst is er kinderopvang en wordt er kindemevendienst gehouden. Jehovah Getuigen Hierby nodigen wy u uit voor het bywonen van een bybeltoespraak met als thema 'Erkent u Jehova's soevereiniteit in uw pereooniyke leven?' in de Koninkry kszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang geen kollekte. Rehoboth nieuws Ned. Hervormde Evangelisatie op G.G. Kerk: Cuppenpecye 2a Horst. Pastorie: Clapvaeren 4, Horst tel. 87786. Kerkdiensten: Zondag 21 februa ri om 10.00 en 14.30 uur. Voorgan ger: J. Ad riaan se, Utrecht Deze week zyn er geen cathechi- Bybel/Kontaktavond: Vanavond, donderdag 18 februari om 20.00 uur. Thema 'De Duivel weerstaan'. Iedereen is welkom. De avond wordt gehouden aan het Cuppen- petye 2a. 'De Sprank' klantvriendeiyk??? Dit moet toch even gezegd wor den. Vanaf januari 1992 ben ik met myn dochter op zwemles in De Sprank. De hele organisatie met de nodige veranderingen en ergernis sen by de mensen heb ik dan ook al het hele jaar meegemaakt Nu deed zich het volgende voor. Myn vriendin ging met haar dochtertje ook op zwemles. Na 4 les sen gaf ze het op. Ze had nog 8 les sen op haar knipkaart staan. Ze leverde de kaart in en kreeg daar 8 losse kaarsjes voor. Ik heb ze van haar gekregen en ging vrolyk met myn dochter naar zwemles. Gevolg: Ik mocht niet op die kaartjes zwem les volgen. Dat was voor rekreatie- zwemmen bestemd k ƒ4,50. Nu zeg ik: dan betaal ik de rest wel by. Nee. dat ging ook niet het kon niet ver werkt worden in de computer. Dit werd my te gek. De lessen van myn vriendin zyn meer waard dan ƒ4,50 en als ik bybetaal mag het ook nog eens niet Ik snap er niets meer van wat De Sprank allemaal uit haalt Deze les sen waren toch betaald. Nee Sprank, jullie zyn weer klanten kwijt Myn vriendin en haar gezin. Ook wy met ons viertjes zie je er niet meer. De zwemles is opgezegd. Tenslotte zyn Spio en Blub-Blub er ook nog Wy zitten niet voor één gat gevangen. Ga zo door en het zwem- paradys kan helemaal dicht Zorg toch eens voor een goed beleid. Klant is Koning Van ons moeten jullie het toch hebben, niet waar?*?? Petra Poels Vandalisme bij spoorwegovergang Nadat vorig weekend by de spoor wegovergang aan de Maasheseweg de slagboom van de fietsereover gang werd vernield en enkele weg markeringsborden uit de grond waren getrokken, zyn het afgelo pen weekend in de buurt van de spoorwegovergang naar de Loo- beek, drie markeringsborden voor de verkeersdrempels op de spoor baan gelegd. Gelukkig werden deze gevaarlijke obstakels door een in woner van Smakt op tyd ontdekt en van de spoorbaan afgehaald. Hy deed daarvan mededeling aan de voorzitter van de dorpsraad die de politie hiervan in kennis stelde. Diefstal Een inwoner van Meerlo had dinsdagavond een bedrag van 400 gulden uit de geldautomaat ge haald. Hij ging naar diverse win kels inkopen doen totdat hy konstateerde dat zyn portemonnee was verdwenen. Een door hem in gestelde zoekaktie leverde wel op dat hy zyn portemonnee terug vond, maar het geld was er uit ver dwenen. Van de diefstal, c.q. zak ken rollery heeft hy aangifte gedaan. W inkeldiefstal Een 57-jarige inwoner van Swol- gen werd in een warenhuis aan de Grotestraat betrapt toen hy zonder te betalen een portemonnee ter waarde van ƒ25,95 wilde meene men. Hy werd aan de politie overge leverd, die hem na opmaking van proces-verbaal naar huis stuurde. Uitkijk had sukses De laatste tyd waren er diverse keren enkele vernielingen aange richt by enkele flatwoningen aan de Kiosk. Een 24-jarige flatbewoner ging op de uitkyk staan toen hy zondagmorgen bemerkte dat ge tracht werd de ruit van zyn voor deur kapot te slaan. Hy greep in en kon de dader, een 12-jarige jongen in zyn kraag grypen. De jongen werd door hem aan de politie over gegeven. Die stelde de oudere in kennis en die konden hun zoon op halen op het politiebureau, alwaar de knaap vermanend werd toe gesproken. 94 Varkens gestikt bij brand Zondagmorgen omstreeks 10.00 uur werd de brandweer gealar meerd voor een in brand staande varkensschuur by een landbouw bedrijf aan de Moostdyk in Ys selsteyn. Ondanks dat de brand weer snel met groot materieel ter plaatse was, kon zy niet verhinde ren dat de daarin aanwezige 94 var kens de brand niet overleefden. De varkensschuur moet als verloren worden beschouwd. Ganzen op de weg Bij de politie kwam een melding binnen dat op de Maasheseweg en kele ganzen zouden lopen, die een gevaar vormden voor het verkeer. De politie zocht de gehele Maashe seweg en omgeving af, maar de gan zen werden niet aangetroffen. Snelheidskontroles Dinsdag werden op verschillende wegen, zowel binnen als buiten de bebouwde kom, snelheidskontroles gehouden tussen 9.15 en 14.45 uur. Op de Noordsingel passeerden 93 voertuigen de kontrole; er reden er 34 te snel. De hoogste snelheid be droeg 80 km per uur. Op de Overloonseweg werden 79 voertuigen gekontroleerd. Daarvan reden er 34 te snel en de hoogste snelheid bedroeg 98 km per uu. Op de Beekweg werden 68 voer tuigen gekontroleerd; 34 reden te j snel en de hoogste snelheid be- I droeg 123 km per uur. Op de Deumeseweg passeerde I 112 voertuigen de kontrole waar van er 34 te snel reden. De hoogste I snelheid bedroeg hier 120 km per I uu. Op de Puttenwerk reden er van I de 127 voertuigen 34 te snel, hoog ste snelheid 112 km per uur. Behoorlijk onder invloed Op de Eindstraat viel het ryge- drag van een bestuurder van een personenauto de politie op. Het was niet gemakkelyk de auto te doen stoppen. Er volgde een achtervol ging door het centrum tot in de Ei- j kenlaan voordat de politie de bestuurder kon laten stoppen. De bestuurder, een 34-jarige inwoner, j verkeerde behoorlyk onder invloed van alkohol. Hem werd een ryver- bod van veertien uur opgelegd, h(j kreeg proces-verbaal aangezegd en konform de voorschriften werd zyn rybewys ingevorderd. Veilig Verkeer Nederland start groots opgezette campagne Alcohol en Verkeer. We zien een glas bruisend water, alsof er net een hoofdpijntablet in is geworpen. En we horen een stem die zegt: "Er is een revolutionair middel gevon den tegen hoofdpijn, blauwe plekken, bloeduitstortin gen, kneuzingen, heupletsel, schedelbasisfracturen..." De aandoeningen worden steeds ernstiger. De stem besluit: "Het middel wordt verkocht onder de naam frisdrank. En het is overal verkrijgbaar". Het glas verdwijnt uit beeld en een tekst verschijnt: "leder glas is een gevaar op de weg. Rij alcoholvrij." Was getekend: Veilig Verkeer Nederland. aangetoond. En toch zijn er nog steeds automobilisten die het glashard ontkennen. Of zelfs beweren dat ze na een paar glazen juist beter gaan rijden. Levensgevaarlijke borrelpraat is dat." Geen alcohol achter het stuur Veilig Verkeer Nederland for muleerde voor deze campag ne dan ook een hoogst ambi tieuze doelstelling: als je moet rijden, dan drink je géén alcohol. Ook met die een of twee glazen, waarmee je nog binnen de wettelijke marge van 0.5 promille blijft. Het oude thema "Rij alcohol vrij" is voor deze campagne dan ook uitgebreid tot: "leder glas is een gevaar op de weg. Rij alcoholvrij." En met ieder glas wordt dus nadruk kelijk ook het éérste glas bedoeld. WN: "Vanuit het oogpunt van de wetgeving is die 0,5 promille prima, je moet im mers ergens een grens trek ken. Maar in de praktijk werkt het toch anders. De stap van twee naar drie gla zen is namelijk maar heel klein. En van drie naar vier ook. Enzovoort. Wat wij willen is een radicale gedragsverandering. Als je moet rijden, dan drink je geen alcohol. Punt uit. Ook het eer ste glas heeft al z'n effect." Nog vooroordelen volop Tijdens de voorbereiding van de nieuwe campagne ontdek te Veilig Verkeer Nederland dat er nog heel wat vooroor delen bestreden dienen te worden. Zo geloven veel men sen dat je meer bier kunt drinken dan wijn of jenever, omdat bier immers veel min der alcohol bevat. Ze verge ten dat bierglazen veel groter Het hierboven beschreven televisiespotje maakt deel uit van de nieuwe campagne tegen het rijden onder invloed die Veilig Verkeer Nederland dit najaar start. Gewoontedrinkers Is zo'n campagne nog nodig? Weten de mensen zo langza merhand niet dat alcohol en verkeer met te combineren zijn? Een woordvoerder van Veilig Verkeer Nederland: "Uit onderzoek blijkt dat we de afgelopen jaren al heel veel hebben bereikt. Met 'n slok op achter het stuur gaan zitten, wordt door steeds meer Nederlanders als asoci aal gezien. Toch is er nog steeds een groep weggebrui kers die zich niet laat overtui gen. Wg noemen deze groep ■gewoontedrinkers'. Het zijn mensen die bijvoorbeeld voor hun werk regelmatig drinken en rustig met 4.5 glazen op gaan rijden." Een halve seconde elf meter Alcohol heeft vooral invloed op het reactievermogen. Bovendien beïnvloedt het je stemming, waardoor je niet in de gaten hebt dat "de scherpte" weg is. Al na twee drie glazen is er sprake van een duidelijke verminde ring van de reactiesnelheid. Het scheelt al gauw een halve seconde. En bij 80 km/u betekent dit dat de remweg maar liefst 11 meter langer wordt... WN: "Van een paar glazen merk je nog niks, hoor je mensen dan zeggen. Inderdaad, je merkt met veel, maar er gebeurt wel degelijk wat. Dat is wetenschappelijk zijn: je krijgt bij één biertje ongeveer dezelfde hoeveel heid alcohol binnen als bij een glas wijn of (een nog kleiner) glas jenever. Een ander wijd verbreid mis verstand: door tussendoor (of vooraf, of na afloop) te eten, te roken of 'n stukje te wandelen, raak je de alcohol eerder kwijt. Dat zijn sprook jes. Na elk glas heeft de lever ongeveer anderhalf uur nodig om de alcohol uit het bloed te verwijderen. Wat je ook doet. En dan zijn er ook nog de mensen die luidkeels verkon digen dat hun lichaam ge wend is aan regelmatig alco holgebruik. Het kan zijn dat je na verloop van tijd wat later beneveld raakt, maar de effecten op je schuwen we de emotie niet. Je komt er niet met informa tie alleen. We willen de men sen echt raken." Dat gaat met altijd zachtzin nig. Zoals bijvoorbeeld in een advertentie, die als kop heeft: "Bier vlekt met, maar het kreukt wel." (We zien een foto van een auto in de kreukels). Of in de commer cial "Het foto-album". Daarin zien we aan de hand van familiefoto's een jong meisje opgroeien. Op de laatste foto staat ze trots afgebeeld met haar nieuwe fiets. Een luide klap maakt een abrupt einde aan de fotoserie. WN: "Je zult het maar op je geweten hebben. Déér willen we mensen van bewust maken. Vaak wordt er alleen gedacht in termen van al of lichaam en vooral op de reactiesnelheid blijven altijd even groot. Niet zachtzinnig Veilig Verkeer Nederland wil er in de nieuwe campagne alles aan doen deze 'infor matie-achterstand' weg te werken. WN: "Daarnaast niet een bekeuring krijgen of je rijbewijs kwijt raken. Maar eigenlijk heb je nog ontzet tend veel geluk als dat gebeurt. Gepakt worden is duizendmaal beter dan onder invloed iemand het zieken huis inrijden. Of erger. En daar dan de rest van je leven mee moeten leven..."

Peel en Maas | 1993 | | pagina 18