Venrayse hulp voor Pools ziekenhuis Raadsvergadering gemeente Meerlo-Wanssum Jan Litjens 40 jaar bij Van Gogh Instituut Groepswonen voor 55-plussers Venrayse 'techneut' heeft handen vol werk in Rawicz: PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 11 februari - Pagina 5 Het ziekenhuis in Ratmcz, een om gebouwde kazerne. uur ryden van Rawicz. Hy was daar met enkele collega's om infuuspom pen, die hier om medisch techni-, sche redenen afgekeurd waren, af te leveren in het ziekenhuis aldaar. De kontakten met dat ziekenhuis waren gelegd via een collega die in Maasbree woonachtig is. Deze ge meente onderhoud banden met Wolsztyn. VEROUDERD Terug in Nederland werd Loonen gekonfronteerd met een aantal Po len die in het Venrayse ziekenhuis stage liepen, als gevolg van het feit dat de Rotaryclub zich intensief ging bezighouden met het zieken huis in Rawicz. 'Ik kwam in kon- takt met de toenmalige direkteür van dat ziekenhuis. Hij vroeg my toen of ik hen kon helpen met de apparatuur die via de Rotary in Po len afgeleverd werd. By hun ont brak het aan technisch deskundige mensen. Ik voelde daar wel voor'. Ttoen ik vorig jaar april voor het eerst naar Rawicz ging, hebben we daar wel eerst goede afspraken ge-' maakt. Er was een nieuwe burge meester en een nieuwe direkteür van het ziekenhuis en we wilden gewoon zwart op wit dat de appara tuur uitsluitend in het ziekenhuis gebruikt zou worden. Die garantie kregen we uiteindelyk'. In Rawicz trof Antoon Loonen sterk verouderde apparatuur aan. 'Apparatuur die eigenlijk in een museum thuis hoort. De operatie kamer had wel beademingsappara tuur maar geen bewakingsappara tuur. De toestand van de patiënt kon dus nauwelijks gekontroleerd worden'. I Sinds anderhalQaar is de Rotary Club Venray-Horst vol.op aktief om het ziekenhuis van het Poolse plaatsje Rawicz te voo rzien van mo derne medische instrumenten. In strumenten, die hief vanwege de hoge eisen afgedankt worden, maar die'daar een dankbare aanvulling vormen op het haast antieke instru mentarium van dit Poolse zieken huis. Een niet onbelangryke rol in dit gebeuren vervult Antoon Loo nen, hoofd van de dionst medische apparatuur in het St. Elisabeth zie kenhuis. TOEVAL Het feit dat de Rota iry Club en An toon Loonen by elkaar zijn geko men, berust op enige toeval. De Rotary Club had via een van hun leden, burgemeester Fksol van Horst, het verzoek gekregen of de vereniging niet iets kon betekenen voor het ziekenhuis ;in Rawicz, een plaats in Polen waarmee de ge meente Horst al enige jaren kontak ten onderhield. In april 1991 gingen diverse mensen van de Rota-- ry Club een kijkje in dat ziekenhuis nemen. 'Een bezoek dat ons altyd zal heugen' meent 1 Sarei Thomas sen van de Rotary. 'Het ziekenhuis is gevestigd in een voormalige ka zerne die in 1940 omgebouwd is tot j hospitaal. Sinds die tyd is aan het gebouw nooit meer i ets veranderd. De situatie binnen in het zieken huis is ook al niet veel beter. Toen 1 wy rondgeleid werden hebben we j veel dingen gezien die onvoorstel baar zijn: verloskam ers waar meer- i dere vrouwen aan het bevallen zyn; een intensive care die nog minder is dan een normale kamer hier in het ziekenhuis etc.' Eind 1991 was Antoon Loonen in Polen, in het plaatsje Wolsztyn, een vriendelykheid van de mensen. Zy tonen zich daar zeer dankbaar voor het werk dat door de Rotary Club en door Antoon Loonen wordt verricht 160 BEDDEN Werk. waar voorlopig nog geen eind aan komt Inmiddels zyn er o.a. tien infuuspompen, tien spuit- pompen, een EEG hersenonder zoekapparaat. een gehooronder- zoekapparaat diverse laboratorium apparatuur, monitoren bloeddruk meters en andere apparaten naar Polen gebracht Op de verlangiyst staan o.a. nog nareose-apparatuur. bewakingsapparatuur, cardiologi sche apparaten en diverse andere apparatuur, die hier afgeschreven zyn en normaal naar de sloop gaan. maar die daar nog uitstekend dienst kunnen doen. Tydens ons gesprek met Antoon Loonen kreeg deze bovendien nog de toezegging dat de lampen van de operatieka- De heren S'iessink en Hippe van de Hotary, tijdens een bezoek aan het Poolse ziekenhuis. mers, die momenteel verbouwd worden, ook mee naar Polen kunnen. in maart staat bovendien een gi gantisch transport te wachten, in het St. Elisabeth ziekenhuis wor den 160 van de '230 bedden vervan gen. Thans wordt gekeken op welke wyze deze naar het ziekenhuis in Rawicz vervoerd kunnen worden. Geprobeerd wordt om de mensen in Rawicz te aktlveren om in Polen transport te regelen. Volgens An toon Loonen zyn ze daar best be reid toe. 'Dit is ook voor hun interessant'. Behalve over antieke apparatuur, beschikt het ziekenhuis in Rawicz ook over een antieke telefoon 'centrale'. Behalve dat veel apparatuur ver ouderd is, is er ook een gebrek aan essentiële apparatuur. Er is een groot tekort aan beademingsappa ratuur, met name voor kinderen. Via myn kontakten als hoofd van de dienst medische apparatuur, heb ik beslag kunnen leggen op een kinderbalgje voor beademingsappa ratuur. Een eenvoudig ding waar wel mensenlevens mee gered worden'. Een ander voorbeeld is de röntge napparatuur. 'Ook dat is een mu seumstuk. De mensen staan daar bloot aan stralingsgevaar'. Antoon Loonen moet overigens wel erkennen dat het in het zieken huis van Rawicz schoon en netjes is. ONDERHOUD Antoon Loonen is inmiddels al zeven keer naar Rawicz gegaan. De intensive care afdeling van het ziekenhuis in Rawicz met minima le voorzieningen. Spullen brengen, apparatuur in stalleren en personeel instrueren. Verder onderhoud plegen aan appa ratuur die kapot is. Is dat daar niet te repareren, dan gaat de appara tuur mee naar Nederland. Alle ap paratuur die naar Rawicz gaat, wordt geregistreerd. Van alle bezoe ken maakt Antoon Loonen een ver slag dat o.a. naar de Rotary Club gaat. Die club organiseert en regelt transporten van goederen naar Po len. Tijdens die bezoeken rydt hy ook nog vaak even naar het zieken huis in Wolsztyn, om daar hulp te verlenen. 'De situatie daar is nog er ger dan in Rawicz. Daar zyn nog veel ruimtes die ik nog niet heb mo gen betreden...' VRIJE TUD Voor Antoon Loonen gaat er ook veel vrye tyd in zitten. 'Byna te veel' zo meent hy. 'Vrye tyd is op dit moment een groot probleem, waar ik een oplossing voor wil vin den'. Hulp by zyn onderneming zou zeer welkom zyn want hy wil toch minstens 4-5 keer per jaar naar Ra wicz gaan om de mensen daar te helpen. De noodzaak van die hulp is een dryfveer voor Antoon om re gelmatig de lange reis (12 uur in de auto) naar Polen te maken. 'Je ziet direkt resultaat van je werk. Een apparaat dat daar gerepareerd wordt, wordt meteen ingezet om mensenlevens te redden. Hier in Venray is er altyd wel vervangende apparatuur. Daar niet. Daarom is het belangryk dat apparatuur blyft draaien'. Een andere dryfveer is de gast- In de maandagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Meerlo-Wanssum warden de volgen de besluiten genomen. De Stichting Katholiek Onderwijs in Wanssum krygt een vergoeding van 737,80 voor (Je kosten van de eerste aanschaf van een onder- wysleerpakket vocur het Nederlands Onderwys aan Anderstaligen. Het CDA gaf het college kompli- menten voor het voorstel een jaar lijkse bydrage te verlenen aan het buurtbusprojekt Meerlo-Tienray- Horst-Griendtsveen. Die bydrage J bedraagt ƒ1.500,-. H et CDA hoopt dat I er voldoende vrijwilligers gevon- j den worden voor ilit projekt. Voor I de bejaarden zal een speciale voor- lichtingsavond worden gehouden. De reeds langer levende wens om verbinding te kryjgen met Horst zal met zes maal per' dag nu realiteit worden. De raad ging akkoord met het voorstel om medewerking te verle nen voor onderhouds- en reparatie werkzaamheden van de cv-instal- latie aan de basisschool in Wanssum. SUBSIDIËRING OUDEREN Alle frakties waren vol lof over het subsidiëringüivoorstel van de zes ouderenorgan isaties in de ge meente Meerlo-Wanssum. Het is een stap vooruit en de besturen be palen nu zelf over de besteding van die subsidie. Volgens het CDA was die verorde ning een vervolg op de nota oude renbeleid en de ouderen hebben hier inspraak in g|ehad. Wethouder Beterams was blij met de lof van de frakties en stelde; dat zeker twee keer per jaar gepraat zal worden met de ouderenverenigingen. Het zal zeker in de toe komst niet by de nu voorgesteld bedragen blyven. Het coUege zal zeker blijven luiste ren naar de v/ensen van de ouderen. Het college is hiermee tegemoet gekomen aan de wensen en verlan gens, door de verschiUende frakties uitgesproken by de algemene be schouwingen. In de verordening wordt bepaald dat een vereniging een basisbedrag k rygt van 500,- en een bedrag van 8t„- voor elk KBO-lid en een bedrag van. ƒ4,- voor elke in woner in hetbetreffende dorp, ouder dan 65 jaar, die geen lid is van de KBO. Voor de rekreatieve en edukatieve aktivileitskosten wordt 40% gesubsidiee:rd in de huisves tingskosten; eenzelfde percentage |n de kosten van leiders/leidsters, instrukteurs en dirigenten, en een bedrag van ƒ250,- per regelmatig te rugkerende aktiviteit Enkele frakties waren geschrok ken van het hoge bedrag voor de re novatie van de Peuterspeelzaal in Meerlo. Het ging hier om ƒ50.000,-. Wethouder Beterams verklaarde dat in eerste aanleg zelfs aan een groter bedrag was gedacht het be drag wordt uit het fonds Stads- en Dorpsvernieuwing beschikbaar Tot ambtenaar van de burgerlyke stand werd benoemd het raadslid B. Derksen. Namens de PK-fraktie werd- gevraagd of dit wel mogelyk was. Toen dat werd bevestigd had ook die fraktie geen moeite met de benoeming. Aan de heren A. Gros- zwardt, J. Hofman en oud-burge meester M. Ditrich werd eervol ontslag verleend als ambtenaar van de burgerlyke stand. WANSSUM Voor het opsteUen, begeleiden van de struktuurvisie Ontwikkelen/ Ontsluiting Haven- en Industrieter rein Wanssum stelde de raad een bedrag beschikbaar van ƒ94.300,-. De eerste taak zal zyn uit het exact in beeld brengen en vastleggen van het tracé van de noordelyke omlei dingsroute. Daarbij zullen de reeds gesignaleerde en mogelijk nieuwe knelpunten worden vastgelegd. De raad zal stapsgewyze op de hoogte worden gehouden. Omtrent de haalbaarheid kan dit ngjaar een besluit worden verwacht. Een bedrag van ƒ215.000,- werd beschikbaar gesteld voor de afvoer van havenslib en de afwerking van het slibdepot. Het CDA was zelfs blij dat die 'rotzooi' werd opgeruimd. Hopelyk zal dit het laatste geld zyn wat de gemeente in die afvoer moet stoppen. Besprekingen over de bydrage van het Waterschap omtrent de af voer van het zand van de zandvang zullen binnenkort plaatsvinden. By beschikbaarstellen van een krediet van 57.575,- voor de re- konstruktie van de Busserhofweg in Wanssum werd opgemerkt dat met de uitvoering nog even wordt gewacht totdat duideiykheid is ver kregen omtrent de plannen van de rondweg. Met het ter beschikking stellen van ƒ500.000,- voor de aanleg van de 2e fase stam riool Blitterswyck had de raad geen moeite. RONDVRAAG De heer Janssen bracht de pro blemen rond de vergoeding voor het ophalen van oud papier weer eens naar voren. De ophalers wor den, nu de verkoopprys van het oud papier zo laag is, benadeeld. Uit eigen onderzoek is gebleken dat, als de gemeente dat papier zelf moet af voeren, de gemeente duurder uit is. Burgemeester Hahn verklaarde het probleem te kennen. 'In gewest- verband komt het probleem aan de orde om iedere gemeente dezelfde vergoeding te laten betalen. Daarop wil het coUege nog wachten'. 'n abonnement waard Op 16 februari zal de heer Jan Lit jens, verpleegkundig afdelings hoofd van de afdelingen Stations weg 48 e.v. en Kerkdyklaan 1 t/m 6 40 jaar in dienst zijn van het Vin cent van Gogh Instituut Hy zegt: 'Het opheffen van de bedverpleging na een bezoek van professor Van der Scheer en de ontwikkeling van de medicamenteuze therapiën zyn ontwikkelingen die my goed zijn by gebleven. Echter, de veranderin gen in de positie van de patiënt in ons instituut gedurende de afgelo pen 40 jaar hebben wel de meeste indruk op my gemaakt. Het meewe- ten, meedenken en meebeslissen in het individuele behandelplan of - via de bewonersraad - in het alge mene beleid is van niet te onder schatten waarde voor het totale behandelklimaat'. In 1953 kwam dhr. Likens als leerling verpleger in dienst op zaal 2 om in 1957 op zaal 4 zijn B- diploma te halen. In 1969 slaagde hy voor de stafopleiding in Nyme- gen en in 1971 volgde zyn benoe ming tot afdelingshoofd van zaal 2 (opname en crisisinterventie) en la ter van paviy'oen G. In 1986 werd hy benoemd tot 'van direkte patiën tenzorg vrygesteld' hoofd van de af delingen waaraan hy nu nog leiding geeft. Dhr. Litjens heeft altijd veel be langstelling getoond voor de ont spanning van de patiënten. Hy was daar aktief mee bezig en kon dat uitstekend kombineren met spor ten die hij zelf beoefende. Als dhr. Litjens ten gevolge van wisselende diensten zyn aktieve voetballoop baan by SV Venray - keeper van het eerste - moet beëindigen is hy een van de mensen die de voetbalclub Servio weer nieuw leven inblaast Het resultaat: deelname aan de be- dryfskompetitie en wat nog meer Waarschuwing Om anderen te waarschuwen deed een Venrayse mevrouw by de politie aangifte van oplichting. Zij had aan de deur een tweetal schil- deryen gekocht van een voor haar onbekende man die haar met veel overredingskracht had bewogen die schilderyen te kopen. Omdat de schilderijen niet van een voor haar passende lyst waren voorzien ging ze hiervoor naar een Venrayse zaak. Daar kreeg ze de schrik van haar le ven toen haar werd medegedeeld dat ze waardeloze 'troep' had gekocht Thuisgekomen zette ze een en an der nog eens op een rytje en toen bleek dat de haar verstrekte gege vens totaal niet klopten. Ook het adres van de verkoper is haar on bekend. De mevrouw wil met haar aangif te voorkomen dat ook andere inwo ners de dupe worden van dergeiyke praktyken. telde, met 'de mensen naar buiten kunnen'. Als midgetgolf zyn favoriete sport wordt duurt het niet lang of dhr. Litjens start samen met echtgenote Jo een golfclub voor patiënten. Hy zal de club twaalf en een half jaar begeleiden. Ook op het terrein van de personeelsontspanning heeft hy een staat van dienst. Hij was onder meer tien jaar sekretaris van de Pi ca's, leverde zyn aandeel in de SVCB en het zangkoor en boven dien was hy de 11e Prins Carnaval van het instituut Met de invulling van zyn eigen vrye tyd heeft dhr. Litjens evenmin moeite. Bezigheden als fietsen, tui nieren, knutselen met hout en wer ken aan zyn balpenverzameling (pennen zyn nog altyd welkom) zijn zyn grootste hobby's. Ook het verenigingsleven mag rekenen op een aktieve bydrage van dhr. Lit jens. Hy is voorzitter van de wyk- vereniging Veltum en penning meester van de midgetgolfclub MGC Buitenlust BEMIDDELING O.G. Tel. 04780-12772 UW HUIS VERKOPEN? SNELLE VERKOOP, LAGE KOSTEN!! Bel vrijblijvend voor meer informatie! Zandakker 24 5801 DV Venray b.g.g. tel. privé 0478087497 Met luohtouks geschoten Er werd aangifte gedaan dat er met een luchtbuks was geschoten op een woning aan de Kempweg. Omdat er verschillende keren ge schoten was. is het niet onmogelyk dat getuigen dit schieten hebben gezien of gehoord. Zy worden drin gend verzocht kontakt op te nemen met de politie. x/ 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND Sloop oude zwembad bijna voltooid, alleen het gat moet nog dichtgegooid worden Een vry jonge ontwikkeling is het groepswonen voor 50-plussers. Een woongroep van 50-plussers is geen vorm van verzorgd samen- wopnen zoals in een verzorgings huis of een serviceflat met regels die door anderen zyn gemaakt Deelnemen aan een woongemeen schap van 50-plussers is de be wuste, weloverwogen keuze om met behoud van zelfstandigheid deel te zyn van een groep die funktioneert volgens afspraken die door de leden van de groep zelf worden gemaakt en desgewenst herzien. In het voorjaar van 1992 is in Venray opgericht de 'Woongroep 50 die zich ten doel heeft, gesteld om op een geschikte lokatie in de gemeente een pand te bouwen met 25 tot 30 appartementen die de le den van de groep te huur worden aangeboden. In het pand wordt ook een gemeenschappelyke ruimte ge- kreëerd voor rekreatieve doelein den maar die ook voor huishoude- lyke werkzaamheden gebruikt kan worden. Wat is groepswonen? Hierover biykt by velen nog misverstand te bestaan. Groepswonen voor 50- plussers betekent dat ieder, indivi du of paar, een eigen en komplete woning heeft, waarbinnen een pri vé leven gewaarborgd is. Groepswo nen betekent ook. dat er tussen de bewoners een zeker groepsverband bestaat, dat bepaalde ruimten en voorzieningen worden gedeeld, zulks uit een oogpunt van doelma tigheid of van gezelligheid. De on derlinge verbondenheid kan tot uitdrukking komen door byvoor- beeld boodschappen te doen of me- dieynen by de apotheek te halen als een der medebewoners ziek mocht zyn. Zo zyn er vele voorbeel den te noemen hoe men elkaar in een woongroep in geval van nood kan bystaan. Ook is groepswonen een kwestie van geven en nemen. Y&n je aanpas sen en tolerant zyn. Van hulp geven, maar ook van hulp aanvaar den. Als bewoner heb je vertrouwde kontakten om je heen. Je kunt eens samen eten in de gemeenschappe lyke ruimte of samen aktief zyn in hobby's die je met een ander deelt. Je kunt lief en leed delen. Je hoort ergens by en je blyft aktief. Je kunt krachten, kennis en ervaring bun delen, zodat je langer en prettiger zelfstandig kunt leven. In ons land, maar ook in het bui tenland, zyn al meerdere woon groepen regealiseerd, meerdere staan op stapel, zoals by ons in Venray. Mocht u meer wensen te weten over deze woonvorm vraagt u dan eens om meer informatie door het bellen van de telefoonnummers 11981 en 10157 in Venray. Inbraak in automatenhal Zondagmorgen kwam er by de politie een melding binnen dat er werd ingebroken in de speelauto- matenhal in de Poststraal. Tben de politie arriveerde bleken de daders verdwenen te zyn. Er werd ge- konstateerd dat een aantal automa ten was opengebroken. Hangende het onderzoek kon ons niet worden medegedeeld welk bedrag er is buit gemaakt. Tbegang was verkregen door forcering van een luik aan de achterzyde. Verkeersongeval Maandagmorgen om 11.15 uur wilde een 87-jarige fietser uit Oostrum. komende vanaf de Mgr. Hanssenstraat. de kruising met de Deumeseweg-Wanssumseweg over steken. Hy bemerkte een uit de richting Venray afkomstige perso nenauto, bestuurd door een 30-jarige inwoner van Geesbrug echter te laat op. De bestuurder kon de fietser niet meer ontwyken. By de botsing werd de fletser zwaar ge wond. en werd naar het ziekenhuis overgebracht Meisje verleende geen voorrang Maandagmiddag omstreeks vier uur verleende een 9-Jarig meisje, dat met haar fiets over de Langeweg reed, by het linksaf slaan naar de Hoenderstraat geen voorrang aan de haar crver de Langeweg tegemoet komende personenauto, bestuurd door een 63-jarige inwoner. De bestuurder kon het meisje niet meer ontwyken en by de botsing werd het kind dusdanig gewond dat ze ter observatie naar hel zieken huis moest worden overgebracht uouw

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5