PEEL EN MAAS Jubileum Rabobank: Gratis boek voor elk huisgezin 'Handboogsport hoort niet thuis in café' Een potje discriminatietrefbal Historie dorpen Leunen en Veulen op papier Diana bouwde in rekordtijd eigen onderkomen OOK Euterpe wil Perdstal in erfpacht Venrayse welpen besteedden aandacht aan anti-discriminatieweek UUTNUUEDEGING TZ Dit voorjaar verschijnt een boek over de historie van de dorpen Leunen en Veulen. .Aan het boek, getiteld 'Terug in de t(jd, een greep uit de geschiedenis van Leunen en Veulen' heeft een acht- koppige werkgroep ruim twee jaar gewerkt. 'Terug in de tyd' heeft een oplage van 1500 exem plaren, maar daarvan zyn er slechts 600 voor de vrye verkoop bestemd. De 900 gezinnen in de beide dorpen krijgen een exem plaar gratis aangeboden. Dat kan allemaal omdat de plaatselijke Rabobank de kosten van het boek voor haar rekening heeft geno men. De bank bestaat in maart 75 jaar en ziet het historisch over zicht als een passend geschenk voor de bevolking. Initiatiefnemer voor het boek is Harrie Smits, die zelf al een aantal jaren historische gegevens over Leunen verzamelt. Tlij was het ook die, met het jubileum in z'n achter hoofd, het idee aankaartte bij het Rabobankbestuur. Dat was enthou siast, op voorwaarde dat het werkstuk een kwalitatief goed pro- dukt zou worden. 'Anders kun je het natuurlijk de bevolking niet ca deau doen', redeneert Rabo-direk- tóur Wim Bens. Daarop werd een werkgroep samengesteld, bestaan de uit (ex-)Leunenaren en Veulena ren. Voor de Leunse inbreng zorgden, behalve Harrie Smits, Jan Reintjes, Jan en Maria Bouten en Theo Willemsen. De laatste is te vens bestuurslid van de bank. Ger- rit Reintjes en Maria van Staveren hebben gezorgd voor het Veulense deel van de historie. Terug in de tyd' is gebaseerd op de verzamelingen van de reeds ge noemde Harrie Smits en van Veule naar Gerrit Reintjes. Hun foto's en dokumenten zijn door de werk groep aangevuld. In het kader van de voorbereidingen werden bezoe ken gebracht aan de archieven van het bisdom in Roermond, de ge meente Venray, de provincie Lim burg en aan archieven in Duits land. Ook Peel en Maas diende meermalen als bron voor het boek. Daarna ging de werkgroep de opge doken gegevens tot iets leesbaars omwerken. Daarvoor is vooral Jan Jenniskens verantwoordelijk. De laatste maanden was hy er by na dag en nacht mee bezig. Uiteinde lijk resulteerde het werk in negen hoofdstukken, elk over een stukje Leunense en Veulense historie. GEEN INVLOED Het vyfde hoofdstuk beschryft de historie van de bank. Ondanks de betrokkenheid by het boek van de plaatselijke bank, op 1 maart 1918 gestart als Boerenleenbank, is daar van inhoudelijk weinig te merken. Volgens Rabo-direkteur Bens is er geen invloed uitgeoefend op de re- daktionele inhoud. Dat de Rabo bank toch wel enige invloed heeft gehad blijkt eerder uit datgene wat er niet instaat: over Heide wordt slechts zijdelings geschreven, ter wijl toch op veel terreinen intensief met dit kerkdorp wordt samenge werkt. De bewoners van Heide zijn echter voor hun bankzaken op Ven ray georiënteerd. De overige acht hoofdstukken gaan over de historie in z'n alge meenheid, het kerkelijk leven, on derwijs, maatschappelijk leven, de oorlog en cultuur en sport. In het zevende hoofdstuk zyn de gemeng de berichten ondergebracht BLITZMADEL Bladerend door 'Terug in de tyd' komt de lezer de naam tegen van de Duitse ingenieur Theodor Jaeger, die verantwoordelijk is geweest voor een groot deel van de ontgin ningen rondom de dorpen. Ook op genomen is een overzicht van alle bekende zieleherders van de Leun se kerk en daarvoor van de kapel. Zo staat vermeld dat in de afgelopen twee eeuwen in totaal 69 priesters, broeders en zusters gekozen heb ben voor een religieus leven. Inte ressant is ook het aantal emigran ten dat de werkgroep heeft weten te achterhalen. Ook Leunse en Veu lense families vertrokken deze en vorige eeuw naar het beloofde land overzee. In het hoofdstuk over het agrari sche leven staan stukken over oude - en inmiddels grotendeels verdwe nen - boerderijen, over de bijenteelt en natuurlijk over de boerenbond. De stryd om de stichting van een school in Veulen in de twintiger ja ren is weer aktueel. Met het ver schil dat het toen ging om de komst en nu om dreigende sluiting af te wenden. De tweede wereldoorlog en de In dische jaren komen aan bod in het een na laatste hoofdstuk. In de oor log bevond zich op de grens van Leunen en Veulen een Duits kamp, in de volksmond bekend als 'het moffen kamp'. 'Daar zaten wel een paar honderd soldaten, waaronder een aantal Blitzmadel', herinnert één van de werkgroepleden zich. In dit hoofdstuk uiteraard ook aan dacht voor de vele onderduikers, die op de boerderijen van Leunen en Veulen onderdak vonden. De In dische jaren verliepen voor de Leunse jongens vrij rustig. Van de dertig Indiëgangers is er ééntje niet teruggekomen. Over de aard van zyn heengaan zijn de bronnen niet helemaal duidelijk. Gesneuveld of verongelukt, daarover is men het niet helemaal eens. INTEKENEN Het boek over de historie van Leu nen en Veulen is 200 pagina's dik en bevat 250 foto's. De officiële pre sentatie vindt plaats op 21 mei aan staande. Dan worden de eerste twee boeken overhandigd aan de dorps raadvoorzitters van Leunen en Veu len. In hetzelfde weekend worden rondom het Rabo-jubileum de nodi ge festiviteiten georganiseerd. De 600 vrije verkoop-exemplaren van 'Terug in de tyd' zijn vanaf dat mo ment te koop bij de Rabobank in Leunen. Het boek kost dan ƒ44,90, exclusief eventuele portikosten. Liefhebbers kunnen tot en met 31 maart vooraf intekenen. Het boek kost dan ƒ39,90. Intekenformulie ren zyn verkrygbaar bij de Rabo bank in Leunen en via de bon in dorpsblad De Ruuper is vooraf inte kenen eveneens mogelijk. Dat is echter alleen nodig voor mensen die niet in Leunen wonen of een ex tra exemplaar wollen ontvangen. Op elk huisadres in Leunen en Veulen wordt gratis een boek bezorgd. Na bijna een eeuw de sport bin nen de muren van de Venrayse ho reca te hebben beoefend, beschikt handboogvereniging Diana (anno 1897) over een eigen akkoinmo- datie. In het distri kt Venray-Horst en omgeving bewonen daarmee tien van de twaalf verenigingen hun eigen home. Alleen Merselo en Leunen schieten nog by een café. De handboogschutters van Diana bouwden in een rekordtyd het clubhuis met banen op sport park De Wieën. De leden zyn daar erg biy mee. 'Want handboog- schieten is ook sport en hoort niet meer thuis in een café', aldus voorzitter Mart Hendriks. Sekretaris/penningmeester Mari Thyssen is het daar roerend mee eens. Voor het beeld van de hand boogsport en voor de kontinuïteit van de sport is de associatie met de horeca niet gunstig. Volgens beide bestuursleden heeft dat de toeloop van jeugdige leden jarenlang be lemmerd. Onterecht misschien, maar toch. De aanwas van jeugd is dan ook één van de redenen geweest dat Di ana al enkele jaren broedde op een plan voor een eigen onderkomen. 'Bovendien was de zaal eigenlyk te klein', zegt Mari Thyssen. 'Onder ling ging het wel, maar wedstrijden tegen andere verenigingen konden we nauwelijks houden. De gasten zaten verplicht aan de bar'. De plan nen van de vereniging werden bespoedigd door de mededeling van de zaalhouder dat ze niet langer in In den Engel terecht konden. Na een halve eeuw moest de vereni ging snel op zoek naar een oplossing. SPONSORS Vkn de gemeente kreeg de club een voormalige fietsenstalling op sportpark De Wieën toegewezen. Daarmee hield de bemoeienis van de gemeente echter op. 'We hebben verder nog geen subsidie voor het gehandicaptentoilet gehad', stelt Mart Hendriks. Maar de handboog schutters treurden daar niet lang om. Ze gingen met vereende krach ten aan het werk. Door middel van een "bedelbrief en talloze telefoon tjes - 'Je kreeg er dikke oren van' - slaagden de leden erin om in totaal meer dan een ton aan geld en goe deren bijeen te schrapen. Zonder de rest te kort te willen doen, noemt Mari Thijssen de naam van metaalbedrijf Blitta als meest gene reuze sponsor. Alle stalen deuren, ramen en plaatwerk komen er van daan. De leden zelf brachten ook een groot bedrag in en het resteren de deel probeerde men via een voordelige lening bij een bank te krygen. SAMEN DELEN Wie een beetje bekend is met een handboogbaan weet dat het hele middenstuk daarvan alleen ge bruikt wTordt door de pijlen. Dat had het Diana-bestuur ook in de ga ten en daarom werd gekeken naar een club die van dat middengedeel te gebruik zou kunnen maken. 'Als het middenstuk overdekt is, kan er in principe best een andere vereni ging gebruik van maken op de mo menten dat er niet geschoten wordt', aldus Mart Hendriks. Helaas ketste het idee af op de specifieke eisen en de kosten die daaraan vast zaten. 'We zijn in gesprek geweest met verschillende verenigingen, waaronder judo- en tafeltennisclub en Jong Nederland, maar het bleek niet haalbaar' OPENING Het resultaat is dat het mid denstuk van de akkommodatie - voorlopig althans - niet is over dekt Maar verder is het clubge bouw van alle gemakken voorzien en helemaal aangepast aan de eisen die gehandicapten mogen stellen. 'In de handboogsport zijn gehandi capten volledig geïntegreerd', ver telt sekretaris Mari Thijssen als hy het invalidentoilet toont 'Er wordt geen enkel onderscheid gemaakt tussen een wel en niet-gehandi- capte'. Het gebouw werd in de rekordtyd van een halfjaar neergezet. Dankzy de medewerking van nagenoeg alle leden, die bovendien ook nog eens allemaal een vak uitoefenen dat van pas komt. 'We hebben inderdaad het geluk dat we metselaars, tim mermannen, elektriciëns, schil ders en noem maar op binnen de vereniging hebben', zegt Mart Hen driks. 'Het ging dan ook perfekt Het enige wat wel eens misging was de planning. Als de bouwcommis sie de ene dag een schema maakte, was het daags erna verouderd. Zo hard werd er gewerkt', vertelt een tevreden voorzitter lachend. 'Ik denk dat er in menig bedry f niet zo hard gewerkt wordt als het afgelo pen half jaar by ons', vult Mari Thyssen aan. Op een paar details na is het vere nigingslokaal helemaal klaar voor de opening. Die staat morgen, vry- dag 12 februari, op de rol. Wethou der Driessen komt de eer toe het gebouw om 19.30 uur te mogen ope nen. Daarna is er een feestavond voor leden, genodigden en spon sors. Zaterdag vanaf 19.00 uur kun nen overige belangstellenden een kylye komen nemen aan de Sport- laan. Later dit jaar houdt Diana nog een open dag. voor uw A KETTING A FORMULIEREN drukkerij van den munckhof bv grotestraat 68 venray tel. 04780-82727 DONDERDAG 11 FEBRUARI 1993 Nr. 6 HONOERO VEERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING Personeel textielzaak mishandeld en bedreigd Maandagmiddag kreeg de politie een melding dat personeel van een textielzaak aan De Bleek mishan deld en bedreigd was. Omstreeks drie uur gedroegen drie vrouwen en een man. die ken- nelyk by elkaar hoorden, zich op vallend in die zaak. Omdat het personeel het vermoeden had dat het viertal zich aan winkeldiefstal zou schuldig maken, werden zy in de gaten gehouden. Maar dat oog- kontakt was niet naar de zin van het viertal. Het personeel kreeg scheldwoorden en schuttingtaai naar hun hoofd geslingerd. Ook werden bedreigingen geuit en er werd zelfs geslagen waardoor zowel personeelsleden als de cheffin pyn- lyk getroffen werken. Het viertal vertrok en de politie werd gewaar schuwd. Een zoekaktie aan de hand van het signalement had in zoverre sukses dat de man in het centrum werd aangetroffen. Het bleek een 25-jarige inwoner van Eindhoven te zijn. Hy werd naar het bureau over gebracht ingesloten en voorgeleid. Hij werd herkend en bekende later zowel de slagen als de bedreigin gen. Na opmaking van proces verbaal werd hy huiswaarts gezon den. De drie vrouwen bleven on vindbaar. De man verklaarde van die vrouwen niets te weten. Harmonie Euterpe wil oefenlo kaal de Perdstal aan de Kempweg van de gemeente in erfpacht ne men. Daarna wil Euterpe naast het huidige pand een nieuw repetitielo kaal bouwen. Het huidige gebouw wil de harmonie dan gebruiken als clubhuis. Euterpe wil het gebouw in erfpacht hebben omdat ze dan een garantie heeft lange tyd in de Perdstal te kunnen blyven. De gemeente heeft het verzoek van de harmonie in ontvangst ge nomen en bekijkt de komende tyd of een clubhuis annex repetitielo kaal past in de toekomstige bestem ming van het Vlakwatergebièd. Schoorsteenbrand Zondagmiddag moest de brand weer uitrukken voor een schoor steenbrand in een woning aan de Veldstraat in Merselo. De bewoner had ondertussen de brand met een waterslang geblust maar daardoor was wel rookontwikkeling in de ge hele woning ontstaan. De brand weer kontroleerde of de brand goed uit was en veegde tevens de schoor steen. De schade bleef dankzy het ingrypen van de bewoner beperkt In de avonduren moest de brand weer echter opnieuw uitrukken omdat er weer brand was ontstaan in de schoorsteen. Snelheidskontrole Op de Puttenweg in Ysselsteyn werden woensdagmorgen in beide richtingen snelheidskontroles ge houden. Tussen 9.00-9.45 uur wer den er 89 voertuigen gekontro- leerd. Daarvan reden er 34 te snel. De hoogst gemeten snelheid be droeg 116 km per uur. Tussen 11.20-12.10 uur werden 113 voertuigen gekontroleerd en daarvan reden er 34 te snel. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 113 km per uur. 'Spelen jullie wel vaker samen, of had je voor vandaag gewoon een buitenlands vriendje nodig"?', vraagt welpenleider Baloo. in het dagelijks leven Martin Valk gehe ten. Harm en z'n Surinaamse vriendje Enrico spelen wel vaker samen. Baloo stelt de vraag naar aanleiding van de aktieweek op Radio 3. De popzender besteedt de hele week aandacht aan ra cisme en discriminatie. De Ven rayse scoutinggroep 'de Peel- speurders' heeft geprobeerd het initiatief over te planten naar de kinderen. Zaterdag tien uur. In het lokaal van de welpenhorde in scoutingge- bouw 'Peppelshuus' is het een ka baal van jewelste. Een dikke dertig jongens tussen zeven en elf jaar zyn verantwoordelijk voor de her rie. Elke zaterdag om deze tyd ko men ze byeen. Met hun hardgroene bloezen aan en de verkennerspet op. Om zich uit te kuren en een beetje van het erfgoed van Baden Powell mee te krygen. Zoals dat ge bruikelijk is in de verkennerij speelt de dierenwereld een grote rol. De leiding draagt dan ook alle maal een naam uit Kipling's 'Jung- leboek'. Vandaag staat een bijzondere akti- viteit op het programma. Voor de verschillende leeftijdsgroepen wordt ingehaakt op de Radio 3-aktie over racisme en discriminatie. Ba- Zivart en wit in de rij voor de tref- bal wedstrijd. loo heeft het allemaal keurig voor bereid. De pers is uitgenodigd en afgelopen woensdag was Valk te gast op de radio. Omdat de Venrayse welpen aandacht zouden gaan besteden aan anti-racisme, kreeg de welpenleider alvast de Zilveren Pa perclip van het Radio 3-pro- gramma. Het zaterdagprogramma begint Als alle welpen in een kring zitten begint Baloo te vertellen. Net als op de radio horen de kinderen dat je ook gediscrimineerd kimt worden omdat je een dikke buik hebt of een bril draagt En dat het in ons land nog wel meevalt omdat we in een democratie leven. Dan worden de meegebrachte vriendjes voorge steld. Een stuk of zes kinderen heb ben iemand meegenomen en een tje heeft de zaak omgedraaid. Jeffrey, een jongen met een Indone sische vader, heeft z'n kameraadje Koen meegebracht 'Hee, dat is inte ressant een Nederlander', giapt de welpenleider. 'Ben je wel eens gepest omdat je donker bent?' vraagt hy aan de Su rinaamse Enrico. De krullebol be aamt het 'Hoe voel je je dan?', vervolgt hy. Het is voor Enrico moeilyk om erover te vertellen, of hy heeft er gewoon geen zin in. 'Het doet p\jn'. brengt hy er tenslotte uit TREFBAL Kianta en Ituan komen uit Sri Lanka, maar z(jn geadopteerd door Nederlandse ouders. Ze vertellen over hun broertjes en zusjes thuis. Vader en moeder stonden de kinde ren af na een mislukte oogst 'Als ze ons uitlachen oindat we bruin zijn. zeg ik 'Kyk maar in de spiegel naar je eigen', zegt de ene. Ondertussen begint de aandacht van de welpen behoorlijk minder te worden. T^jd dus voor een snelle schminkpartj. waarbij de gezichten half wit en half zwart worden ge maakt Daarna gaat het naar buiten vooreen spelletje discriminatietref bal. Daarbij worden de partijen nu eens gekozen omdat ze een bril dra gen of een dikke buik hebben. Niet omdat ze wit of bruin zijn. want de jeugd heeft allemaal dezelfde kleur. Na het trefbal wordt er nog een gedicht besproken en gaan de bal lonnen de lucht in. Helaas zyn de aangekondigde gasten, uit het asiel zoekerscentrum in Stevensbeek en woonwagenkinderen uit Helmond, niet gekomen. De kinderen hebben het toch wel begrepen. Voor zover ze belangstelling hebben in derge- ïyke vraagstukken. Want welpen houden meer van trefballen. En daarby is degene af die de bal niet kan vangen.... Poging tot inbraak Uit sporen is op te maken dat ge tracht was de toegangsdeur van een schuur aan de Beemdweg open te breken. De politie sluit de mogelijk heid niet uit dat de dader in zyn werk is gestoord. De aan de Zand hoek wonende eigenaar zit met de braakschade. Alarm ging af Kennelyk is door het afgaan van het alarm de dader van een inbraak in sporthal De Wetteling er vandoor gegaan. Met een trottoirband was een ruit van het plat dak ingegooid. De inbraak heeft vrydagmorgen om 05.00 plaats gevonden. De schade wordt op 500,- geschat om mee te doen aan de boerenbruiloft op dinsdag 23 februari. Om 10.00 uur aanvang ontbijt voor 240 personen kosten f7,50 p.p. Ontbijtkaarten uitsluitend te koop bij Cor Paint Paterslaan 7 tel. 82810 Dagplaquette inhoudende: deelname optocht na de optocht koffie met krentebol. gratis entree schouwburg voor de receptie soep met boeremoes in de tent gratis entree tent boerenmoesbal kosten f 15,- p.p. optochtplaquette kosten f5,- De plaquette zijn te koop bij Chris Jansen sigarenmagzijn Theo Linssen Grotestraat Sjef Hoedemaekers Henseniusplein v..d. Munckhof Grotestraat Torro De Bleek Schols Schoolstraat Inbraak in bedrijf In de nacht van zondag op maan dag was door verbreking van een ruit toegang verkregen tot de kanti ne van een aan de Henri Dunant- straat gelegen bedryf. Een automaat was geforceerd en het daarin aanwezige geld werd ont vreemd. Uit een kast in het kantoor werd een klein geldbedrag ont vreemd en werd een videorekorder meegenomen. Geen voorrang Een 32-jarige bestuurster van een personenauto verleende vrydag morgen om 8.20 uur, toen ze vanaf het Christoffel kruid de Maashese- weg opdraaide, geen voorrang aan een over het fietspad rydende 39-jarige fietsster. Door de botsing kwam de fietsster ten val en moest voor behandeling naar het zieken huis worden vervoerd. 14 Februari is het weer Valentijnsdag. Traditiegetrouw trok daarom dhr. Jacobs van Semperflorens dit jaar weer de Valen- tijnspij aan om enkele mensen met een bloemetje te verrassen. Mensen die voor de buitenwacht werk verrichten wat als normaal beschouwd wordt, maar toch een bijzondere taak hebbenDit jaar viel de eer te beurt aan de Venrayse brandweer. Tijdens een oefe ning op het Vincent van Gogh Instituut verrastte de Venrayse Va- lentijn de oefenende brandweerlieden met een fraaie ruiker.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 11