Ziekenhuiskruis mogelijk onderdeel van nieuw monument Deel van kraambedpsyclioses te voorkomen HALVE PRIJZEN SHOP NLW-bedrijven kampen nog steeds met imagoprobleem Tijdelijke verkeersmaatregelen in gemeente Vierlingsbeek WINTERFINALE '92 '93 SYSTEM:CARE Spreekuur en advies WAO/AWW Belangenvereniging in Venray Psychiater Vincent van Gogh Instituut gepromoveerd: Op onze dames afdeling restanten van onze winter- kollektie nu in onze en vele extra koopjes in de opruiming bij VAN OORSCHOT MODE \v Zaterdag 6 februari open dag in Venray PEEL EN MAAS Donderdag 4 februari Pagina 5 De sloop van het oude St. Elisa beth ziekenhuis is in volle gang. Gisteren, woensdag, kon men ook van buitenaf zien dat er een en an der gaande was. Het koperen dakto rentje met daarop een ca. 70 cm groot koperen kruis, werd toen nl. van het dak van het ziekenhuis ver wijderd. Dat gebeurde in opdracht van het bestuur van de Stichting Stadspark die dit, en de eerste steen van het oude ziekenhuis, voor het nageslacht willen bewaren. Voorlo pig wordt het kruis opgeslagen op het lager van Bouwmij Janssen. KLOOSTERS De Stichting Stadspark speelt hiermee in op een initiatief van en kele Venrayers, die een stichting aan het oprichten zyn om een mo nument te realiseren, ter herinne ring aan de circa tien kloosters en gestichten, die de gemeente Venray vroeger kende. De initiatiefnemers van het Stadspark zijn nl. best be reid om zo'n monument in het te realiseren Stadspark op te nemen. 'Het zou zonde zijn als dit met de sloop zou zyn verdwenen', laat Frits Ruijten van de Stichting Stadspark weten. Hy heeft een ontwerp klaar liggen met een cirkelvormig pad, waarlangs diverse herinneringen, zoals het daktorentje van het zie kenhuis, geplaatst kunnen worden. Ook dhr. De Vilder van de Stich ting Stadspark, geeft aan dat dit daktorentje een goede funktie kan hebben. 'Wij zijn met een aantal mensen bezig om iets voor Venray te doen' legt hy uit. 'Dit torentje kan best een goede funktie hebben, evenals een stadspark', vervolgt hij. Hy vindt het dan ook jammer dat de Stichting Stadspark bij de ge meente Venray niet meer krygt dan een luisterend oor. 'Burgemeester Waals zegt wel dat de ambtenaren en de politiek meer naar de wensen van de burgers moeten luisteren. In het kader van de aanleg van de rijksweg 73 moet de Overloonseweg worden gerekonstrueerd. De werk zaamheden zijn thans zover gevor derd dat deze weg ter hoogte van de aan te leggen rijksweg tydelyk voor alle verkeer moet worden afgeslo ten. De afsluiting gaat in op maan dag 8 februari en zal duren tot vrijdag 19 maart a.s. of zoveel lan ger als nodig is of zoveel korter als mogelijk blijkt te zyn. Gedurende deze tyd zal het ver keer op de route Vierlingsbeek- Overloon v.v. worden omgeleid. Het verkeer richting Overloon wordt omgeleid via de Parallelweg, Loon- seweg en Holthesedyk. Het verkeer richting Vierlingsbeek wordt omge leid via de Holthesedyk, Loonse- weg, Gildestraat, Kapelstraat, Makkenweg en Soetendaal. De om leidingsroutes zyn met borden aan gegeven. Voor de (brom)fietsers wordt een aparte kortere route in stand ge houden. In beide richtingen wor den deze via de Rondweg en het Maarsven en een gedeelte langs het werk geleid. Ter hoogte van het werk moet wel rekening worden ge houden met mogelijk enige over last als gevolg van de werkzaam heden. Ook deze omleidingsroute zal met borden worden aangegeven. In verband met de verkeersomlei- dingen worden de volgende aanvul lende tijdelijke verkeersmaat regelen ingevoerd: - Éénrichtingsverkeer op de Paral lelweg in zuidelijke richting met uitzondering van het meest noor- delyke bebouwde gedeelte. - Een inhaalverbod op de Holthese dyk en Loonseweg In een later stadium zullen meer wegafsluitingen volgen. Voorlopig is de planning als volgt: - 8 maart tot 16 april Groeningse- dyk - 13 april tot 15 mei Mullemsedyk - 19 april tot 29 mei Loonseweg - 10 mei tot 10 juli Sambeeksedijk. Nadere berichten hierover volgen te zyner tyd. Wy leveren suggesties aan, die vriendelijk aanhoord worden. Twee jaar na onze eerste plannen hebben we nog steeds geen uitspraak'. KOKER Behalve het daktorentje werd ook de daarin staande klokkestoel van de slopershamer gered. De klok was al eerder door rektor Cöp veilig gesteld. De klokkestoel zal worden opgeknapt en krijgt dan samen met de klok een plaatsje in de kapel van het-ziekenhuis. Binnenkort is de sloop zover ge vorderd dat ook de eerste steen, die ingemetseld is naast de hoofdin gang van het oude ziekenhuis, vei liggesteld lean worden. Het is niet onwaarschynly k dat zich achter de ze steen een koker met inhoud be vindt. Of dat zo is, en wat de inhoud daarvan kan zyn, konden wij ech ter niet achterhalen. Vechtpartijen in Ysselsteyn In de nacht van zaterdag op zon dag werd rond 01.20 uur de politie gealarmeerd dat er een vechtparty tussen een twintigtal jongeren was ontstaan by een discotheek aan de Jan Poelsweg in Ysselsteyn. Then de politie ter plaatse kwam, bleek de vechtparty te zijn afgelopen. Er was een konflikt ontstaan tussen (twee groep jongeren) bezoekers van de discotheek. Korte tijd later ont stond opnieuw een vechtparty tus sen die jongeren in een cafetaria, welke werd voortgezet op straat De gokkast in de cafetaria werd daarby vernield, evenals een geparkeerde auto en een taxi. Drie jongeren raakten gewond by de vechtparty. Zy moesten zich onder medische behandeling stellen. Vernielingen by basisschool in Landweert Namens het bestuur van een ba sisschool in Landweert werd aan gifte gedaan van verschillende vernielingen, die in het tydvak van 11 tot 31 januari jl. zyn gepleegd. Twee prullebakken met alVal waren in brand gestoken. Verder was een muur van de basisschool met graffi ti bewerkt Schoonmaken zal enke le honderden guldens gaan kosten. De politie heeft aanwijzingen over de vermoedelykde daders. Automatisering voor het kleine bedrijf. Cl Automatiseringsadviezen Systeembeheer Netwerkbeheer Instructie Programma's op maat n Computers Netwerken Printers Meer weten Bel even. wij Komen graag langs voor een kennismakingsgt TP 04780 85138 Meldpunt spreekuurhouder De WAO/AWW Belangenvereni ging Venray heeft nu een eigen ruimte ter beschikking gekregen voor haar spreekuur en advies werk. Het adres is: Wykcentrum 't Schöpke, Veltumse Klefïen 62a, Venray. tel. 04780-10290. Tydens het spreekuur kan men informatie krygen over een groot aantal punten zoals: ziektewet uit keringen; uitkeringen; vragen over procedures by BMD, GAK en APB; hulp bij stopzetting van uitkerin gen; hulp bij aanvragen van AWW uitkeringen; hoe beroepsprocedu res op te starten; hulp by financiële probelemn. Iedere 2e en 4e woensdag van de maand van 14.00 tot 17.00 uur te be ginnen op 10 en in verband met carnaval 17 februari. Afspraken om op het spreekuur te komen kunnen gemaakt worden by dhr. J. Peeters, tel. 04780-85874 (privé). Het spreekuur is ook vry toegankelijk voor mensen die geen lid zijn van de vereniging. De werk- wyze van het advieswerk past bin nen de werkgroep van het Arbeids ongeschikten Platform Nederland (APL). Meldpunthouder dhr. J. Peeters is aktief binnen de FNV vakbond voor uitkeringsgerechtigden. Regelma tig organiseert hy voor deze groep themabyeenkomsten. Er is in het meldpunt veel informatie over de aktuele stand van zaken en uw pri vacy wordt natuurlijk gega randeerd. Snelheidskontroles Maandag werden weer op ver schillende wegen snelheidskontro les gehouden. De kontroles werden gehouden op wegen waar maar 50 km per uur gereden mag worden. Op de Langstraat werden 179 voertuigen gekontroleerd; 68 voer tuigen reden te snel, de hoogste snelheid bedroeg 85 km per uur. Op de Noordsingel werden 215 voertuigen gekontroleerd. Daarvan reden er 69 te snel en als hoogste snelheid werd hier 89 km per uur gemeten. Op de Overloonseweg werden 177 voertuigen gekontroleerd, 69 bestuurders reden te hard en de hoogste snelheid bedroeg 96 km per uur. Insluiping Vrijdagmorgen tussen 07.00 en 12.30 uur heeft een insluiper kans gezien in het kleuterdagverblijf Duimelot, aan de Beukenlaan, bin nen te komen. Uit de handtas van een medewerkster uit Horst werd ƒ150,- ontvreemd. Op 20 januari jl. is Jean Luc Klompenhouwer, psychiater en Professioneel Manager Hoofdaf deling 1 van het Vincent van Gogh Instituut in Venray, aan de Eras mus Universiteit Rotterdam gepromoveerd op het proefschrift 'Puerperal Psychosis' (kraam bed psychose). Iiy verdedigt daar in ondermeer de stelling dat het ontstaan van kraambedpsychosen voor een belangrijk deel voorko men kan worden. 'We z(jn in staat een flink aantal vrouwen met een verhoogd risiko te herkennen. Ik pleit voor preventieve behande ling waarin lithium een belangrij ke rol speel L De negatieve bijwerkingen van een dergelijke behandeling wegen absoluut niet op tegen het doormaken van een kraambedpsychose en de risiko's voor de relatie tussen moeder en kind. Behandeling met lithium alleen is overigens niet voldoen de. Je zult ook het nodige moeten doen aan het bevorderen van de omstandigheden waaronder de moeder na de bevalling hecht aan haar kind'. VERHOOGD RISIKO Op het eerste gezicht lykt het risi ko op een psychose in het kraam bed klein: 1 2 op 1000. Tbch brengt een bevalling bijzondere psychiatrische risiko's met zich. In principe is voor alle vrouwen de kans op een opname ten gevolge van psychose in het kraambed 35% groter dan voor haar zwangerschap. Groot verhoogd risiko op vorming van een kraambedpsychose hebben vrouwen die al eens een psychose hebben doorgemaakt (25% kans) en vrouwen by wie in de familie iemand met psychose voorkomen (10 tot 20% kans). Het risiko is het grootst als het om een eerste kind gaat De kans dat een vrouw by een tweede bevalling opnieuw met een kraambedpsychose te maken krygt is 30%. Deze verhoogde risiko's mo gen we niet onderschatten. Je moet denken in termen van minstens zo'n 100 maal hoger dan bij de rest van de vrouwelijke bevolking Ook individuele psychologische faktoren zyn van belang. Verhoogd risiko is er ook voor vrouwen met een gebrek aan emotionele rypheid die zich onder andere uit in over matige precisie, twijfelzucht en een streven naar perfektie. eventueel samenhangend met een sterke af- handely kheid van waardering door sleutelfiguren, met name de moe der. Maar. het is ook weer niet zo dat alle vrouwen met een kraain- bedpsyebose van dit type zijn. Typisch voor de risikogroep zyn in ieder geval een familiare be lasting met manisch-depressieve psychose en een eerdere (kraam- bed)psychose. Het z(jn deze vrou wen die voor een preventieve behandeling in aanmerking komen. PREVENTIE We zouden in het begin van de zwangerschap moeten nagaan of een vrouw behoort tot de risiko groep, meent Klompen houwer. 'Als dat het geval is, is een uitgebreide voorlichting over de risiko's op zyn plaats. De vrouw kan dan zelf beslis sen of ze voor een preventieve be handeling in aanmerking wil komen. Eerlykheid gebiedt dat je mensen over de risiko's van een zwangerschap informeert. Rond zwangerschap en bevalling hangt al teveel een roze waas van gelukzalig heid. Neemt niet weg dat we moeten voorkomen dat vrouwen mogelyk door een van de diepste crisis van hun leven moeten. Deze brengt de moeder-kindrelatie in gevaar, zet de relatie met echtgenoot en familie onder druk. werkt in sociaal op zicht stigmatiserend en heelt dan ook nog eens een psychiatrische opname van drie tot vjjf maanden tot gevolg. Dat wil je toch wel voor komen als je er de middelen voor hebt? En dan hebben we het nog niet over de besparing die het ople vert Een opname in een APZ of PAAZ is heel wat duurder dan maat regelen ter voorkoming'. VANGNET Onderzoek heeft uitgewezen dat Lithium uitstekend werkt by gene zing en ter voorkoming van kraam bedpsychose. Maar er is meer nodig Je zult vrouwen met een ver hoogd risiko gedurende een bepaal de periode een sociaal vangnet moeten bieden. Maximale onder steuning door een ervaren kraam hulp en vervolgens gezinshulp gedurende een wat langere periode, mogelyk enige slaapmedicatie, het stimuleren van goede emotionele V y Grotestraat 73. Venrav Helmond. Roosendaal. Boxmeer. Oss. Venray. Kraambedpsychose onder scheidt zich van aandoeningen als 'maternity blues' en "postna tale depressie'; De eerste is heel normaal en gaat snel weer over. De postna tale depressie ontstaan ten ge volge van relationele en van individuele biologische en psy chologische kenmerken. Soms heeft de moeder zich niet kun nen identificeren met het voor beeld dat haar eigen moeder haar heelt gegeven. Deze de pressie ontwikkelt zich in de eerste zes weken na de be valling Kraambedpsychose is een zeer ernstige psychiatrische aandoening die zich al binnen de eerste 15 dagen na de beval ling volledig ontwikkelt. Er doen zich stoornissen voor in het bewustzyn. het denken en de waarneming en tenslotte tre den stemmingstoomissen op. Allerlei symptomen zoals ver traagd of versneld denken, per soonswisselingen. spreek- dwang expansief gedrag angst, ontstemming agressie, waani deeën - wisselen elkaar in in tensiteit en met hoge snelheid af. Er ontwikkelt zich een situa tie die gevaarlijk is. Soms komt de moeder tot geweld legen haar kind. ondersteuning door partner, fami lie en vrienden en eventueel een 'moedertralning' door een model moeder dragen ook by aan een vei lig klimaat waarin vrouw en kind gedijen. Klompen houwer: 'Het zou helemaal niet gek z(jn als we het initiatief nemen voor een regionale voorziening voor behandeling en preventie van kraambedpsychose. We hebben hier niets dat daarop lijkt De kennis die we hebben, maakt preventie mogelijk'. voor: - bloeiende primula's f1,- per stuk - vaste planten en violen - potgrond voor grond verbetering f 30,- per m3 - winterwortelen kunt u terecht bij PLANTENKWEKERIJ J. VAN DEN BEUKEN Krekelkamp 3, Wanssum Tel. 04784-1629 Fax 04784-2964 Inbraken in personenauto's Twee aan de Kruiden laan gepar keerde personenauto's bleken te zijn opengebroken. De daarin aan wezige radiocassettespelers waren ontvreemd. Een aan Den Tiel in Merselo ge parkeerde personenauto van een inwoner van Merselo bleek openge broken te zyn. De radiocassettespe- ler en CD-speler bleken ontvreemd te zijn. De waarde hiervan bedroeg ƒ600,-. Een in de Serenadestraat gepar keerde personenauto van een inwo ner was opengebroken. Ook hier werd de radiocassettespeler ont vreemd. De laatste jaren is er behoorlyk veel veranderd binnen de SW- bedrijven in Nederland. De socia le werkplaatsen hebben die oude benaming afgeschud en profile ren zich als moderne (toelever) bedryven, die eenzelfde kwaliteit leveren als de collega's, maar waar de mens boven het produkt gaat. Toch zijn de SW-bedryven nog niet tevreden. Ook de Noordlim burgse representant, de NLW Be drijven, vindt dat veel mensen nog steeds een verkeerd beeld van de sociale werkvoorziening heb ben. Onder andere via een open dag, zaterdag 6 februari, wil het bedrijf daar wat aan doen. De NLW Bedrijven, met drie vesti gingen in Noord-Limburg en 850 mensen in dienst, is één van de gro tere werkgevers in de regio. Qua uiterlijk, organisatie en machine park een modern bedryf. Het be drijf is één van de tachtig organisaties in ons land die uitvoe ring geven aan de Wet op de Sociale Werkvoorziening. Sinds 1949 helpt deze wet mensen aan een baan die, door een of andere handicap, in het gewone bedrijfsleven niet aan de bak komen. Dat gebeurde in. zoge naamde sociale werkplaatsen. Door het eenvoudige, geestdodende werk en de mensen die er werkten - vaak geestelijk gehandicapten - had en heeft de naam 'sociale werkplaats' bepaald geen positieve klank. Aan het verbeteren van die naam is de laatste jaren hard gewerkt De meeste SW-bedryven zyn veran derd in moderne ondernemingen, marktgericht en met een werkaan bod dat is gericht op de verschillen de niveaus van het personeel. Naast eenvoudig inpakwerk - net als vroe ger - worden er complexe produk- ten gemaakt en zelf ontwikkeld. HUMAN RESOURCES Optimaal gebruik maken van de menselyke kapaciteit, het zoge naamde human resources manage ment, staat daarby centraal. 'Zorgen dat de mensen op de juiste plek in de organisatie terecht ko men, zodat ze zich thuis voelen', verklaart Karei Clabbers, stafmede werker commercie en marketing. 'In het belang van mens en bedryf. Eenmaal op die plek wordt door training, scholing en verdere bege leiding het rendement nog groter. 'Ik sta er zelf vaak versteld van wat mensen door een goede opleiding kunnen bereiken', zegt Clabbers. De human resources-filosofie toe gepast in het bedrijf levert werk op maat op. zowel voor degenen die het werk moeten doen als voor de op drachtgever. Differentiatie is het to verwoord. Mensen laten doen wat ze het beste kunnen. Voor de staf betekent dat een heel andere bena dering dan vroeger. Om optimaal werk voor het NLW-personeel te krygen gaat het bedryf de markt verkennen, op zoek naar de juiste produkten. Daarbij wordt het be dryf al in het stadium van markt onderzoek en ontwikkeling van een produkt aktief. Een voorbeeld is het produkt zonnehemel. Dat is door de NLW-bedrijven zelf ontwik keld, in samenspraak met de op drachtgever. Soms begint de bemoeienis zelfs al eerder. De NLW- bedryven hebben kontakten met Werknemers van de NLW-bedrijven zetten ingeivikkelde kabelbomen in elkaar. Deze afdeling is gevestigd in het gebouw van de voormalige ine- taalware.nfabriek Jako. organisaties als Inovatiecentrum voor Uitvindingen, waar nieuwe ideeën en produkten in een vroeg stadium bekend zyn. De mogelyke produkten worden zorgvuldig getoetst, voordat er ver der wordt geïnvesteerd. Past het by de mogelijkheden van de medewer kers. by het machinepark en is er iets mee te verdienen?, vraagt de NLW-staf zich af. Daarbij wordt ook gekeken of het produkt iets toe voegt aan het bestaande pakket Op die manier hebben de NLW-bedry- ven de laatste jaren steeds meer hoogwaardig werk binnen gehaald. Werk dat goed is voor de ontwikke ling van de NLW-medewerkers en voor de naam van het bedryf. Kom- plete units maken voor een paar ko pieergiganten. die zonder verdere kontrole in de machines worden gezet is natuurlijk een mooi visite kaartje. PROMOTIE Desondanks zijn de NLW Bedrij ven niet tevreden. Het beeld van 'sociale werkplaats' is bijzonder hardnekkig. Karei Clabbers konsta- teert by buitenstaanders nog steeds een grote onbekendheid met het moderne gezicht van de sociale werkvoorziening. 'We konden dat onlangs weer ervaren tydens een open dag in onze vestiging in Hel den. Mensen staan dan versteld van wat we allemaal doen in het bedryf. Maar ook binnen de NLW zelf - de naam staat officieel voor Werk voorzieningsschap Noord-Limburg West - leeft de gedachte dat alle in spanningen ten spyt het publiek nog steeds een verkeerd beeld heeft van de sociale werkvoorziening. Dat ligt volgens Clabbers onder meer aan het feit dat er nog te weinig aan promotie is gedaan. 'Dit jaar en in 1994 komt dat aspekt nadrukkely- ker aan de orde', belooft hy. Zaterdag 6 februari wordt daar mee een start gemaakt De NLW- vestiging aan de Smakterweg houdt die dag van 10.30 tot 16.00 uur open huis. Het publiek kan dan kennis maken met de NLW Venray In be dryf en met de produkten van de overige twee vestigingen. In Helden en Horst De bezoeker krygt een beeld van een bedryf met een groot aantal verschillende afdelingen, produkten en werkzaamheden. Een korte rondgang levert een lijst je op met daarop drukwerk, boek binden. schoenzolen, sehuifdak- bekleding. kabelbomen, kerami sche sieraden, kartonnen dozen, onderdelen voor kopiëerapparaten. Daarby komt nog de plantsoenen dienst en de produktie van 50.000 fietsen en 8000 zonnehemels per jaar. En de reliëfemblemen, een produkt dat NLW als enige in Ne derland aanbiedt Afgelopen zon dag presenteerde de NLW zich hiermee in het programma 'Aktua in bedryf. dat geheel gewyd was aan de sociale werkzvoorziening in Nederland. Alarm ging af Het is niet onmogeiyk (lat de da der van een inbraak in een garage aan de Horsterweg in Leunen er vandoor is gegaan toen het alarm afging Er was reeds een ruit inge gooid. maar door het afgaan van het alarm bleef de schade beperkt

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5