I Carnaval in Venray 1993 Fiscaal in zicht Schanseknuppels Casele De Knollekes Leunen De Karkiingels Oostrum De Zagewetters Merselo PEEL EN MAAS Fiscale lboetes PEEL EN MAAS Donderdag 4 februari - Pagina u£EL El^ Grote Kerk Deken C.J.R. Buschman, Bindstraat 6. tel. 81275; kapl. H. de Wit O.F.M.. Pale rast raat 29. tel. 82385 b.g.g. 85855; kapl. L. Houben. Dr. Poels- straat 4. tel. 11664. Zaterdag: 11.11. Paulus Miki en gezellen. 9.00 Lsm. Theodora Jaco- ba Poel» en Mathijs Smits (S); overl. oudere Arts-Oomelissen; Jeu Jen niskens, oudera Jenniksens-Jans- sen en Willie; Harry Messe- maekere. 19.00 ZONDAGSDIENST; Vie Goumans; oudera De Lauw- Lindera (koll.); oudera lianen- Willem» (S); overl. oudere Arts- Verkoelen en overl. kleinkinderen; jrd. Jan Verbruggen; Teng Jeuken (koll.); Handy Thminiau (koll.); Jan Petere-Janssen en overl. lam.; Peter Jansen (koll.). Dit weekend is de meeropbrenst van de kollekte voor de Memisa. Zondag: 5e Zondag door het jaar. 8.00 Lsm. voor de parochie. 9.30 Lat. Hgm. Herman Nagelhout (koll.); Kitty Pouwels (koll.); Plet Janssen; overl. oudere Kersten- Ticheloven; tot zekere intentie; Chris Smits (koll.); overl. oudere Ge- rardus Thyssen-Matere, overl. kin deren en overl. lam.; Grada Kutten- Martens. 11.00 H. Mis met volks zang; Nelly van Mil-Giesbere (koll.); Maria Oudenhoven; oudere Cox- Deckere en overl. fam.; Dora Theeuwen-Welbere (koll.); Marie Kolkman-Lindere (koll.); Sjeng Ver- koeyen; Herman de Bruyn (koll.). Maandag: 11. Hieronymus Emili- anL 9.00 Lsm. Nelly Janssen-Muis. Dinsdag: 9.00 Lsm. overl. ouders Thuyis-Muyzere en overl. kinde ren; tot zekere intentie. 19.00 Lsm. overl. oudere H. Oudenhoven-Rut- ten en overl. kinderen; oudera Arts- Dommeek. Woensdag: 9.00 Lsm. voor de overledenen (offerblok). Donderdag: O.L. Vrouw van Lourdes. 9.00 Lsm. Le.v. O.L. Vrouw van Lourdes voor de wereldvrede. 19.00 Lsm. Le.v. O.L. Vrouw van Lourdes voor roepingen tot het priesterschap, diakonaat en reli gieuze leven. Vrydag: 9.00 Lsm. Johannes Hendrikus Peter Janssen en echt- gen. (S); fam. Van de Veght-v.d. Bo gaard (S); Kitty Pouwels. Akolieten: Zo: 9.30 Bart Derkx en Wilco Janssen. Misdienaars en lektoren: Za: 19.00 Mark en Joris Timmerman»; lektor: T. Verbeek. Zo: 9.30 Bart Thomassen en Hans Weyers; 11.00 Miriam en Suzanne Laurense; lek tor: J. Truyen. Vincent van Gogh Instituut St. Servatiuskapel Zaterdag: 18.30 Liturgieviering met volkszang. Lektrice: zr. Jacinta. Zondag: 9.30 liturgieviering met koor. Lektrice: H. Brouwer. Maandag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Dinsdag: 13.30 Schrift-instuif in spreekkamer 2 in het hoofdgebouw. We bespreken de lezingen van de komende zondag. Woensdag: 16.45 Liturgieviering in de kapel. Paterskerk Zaterdag: 8.00 Celina Rojer en Constant Rojer. 17.00 Gelegenheid om te biechten. 18.30 ZONDAGS VIERING; jrg. overl. oudere Vranken-Geuyen; overl. oudere Wilmsen-Vos (koll.); Riek Neuvel- WeertS; Jan Peters (koll.); Annie Linskens-Linders (koll.). Dit week end extra kollekte voor het werk van Memisa. de Medische Missie- aktie. Zondag: 9.00 Voor de parochie. 11.15 Overl. echtgen.; zr. Simons (koll.). Maandag: 8.00 Overl. medebroe dera 19.00 Wim v.d. Munckhof en overl. fam. Dinsdag: 8.00 T.e.v. SL Antonius. 19.00 Clemens en Constant Pyis. Woensdag: 8.00 Lev. en overl. fam. (B). 19.00 Hun. P. Maas-Derkx. Donderdag: 8.00 Geen int. 19.00 An toon Lueassen en overl. fam. Vrydag: 8.00 Overl. ouders en Alexius. 19.00 Gezinsmis; overl. lam. Lucassen-Maassen. Misdienaars en akolieten: Za: 18.30 Bernard Swüste. Zo: 9.00 Emiel Kustere; 11.15 Jaap Janssen. Parochie Brukske Zondag: 10.00 Hoogmis. Voor Francisca Verhelst-van Mil. Vkn- daag deurkollekte voor Memisa. de Medische Missie-aktie. Voor afspraken kunt U bellen naar de pastorie van de Paterskerk: tel. 80202. Vredeskerk Zaterdag: Priesterzaterdagvie- ring. Geen H. Mis om 8.00.10.45 Ro zenkrans en biechtgelegenheid. 11.15 Gezongen H. Mis. 13.30 Lof en zegen met het Allerheiligste. 18.00-18.30 Gelegenheid om te biechten. 19.00 Vooravondmis voor de 5e zondag door het jaar. Kinder woorddienst Jgt Sraar VErstegen; Trees Reyndere-van Kuyk (koll.); Pierre Hendrix; Jep Janssen (koll.); Willy Moij aan-Lange (koll.); overl. oudere Rongen-Peetere (koll.); Tbon Willems (koll.); jgt Leo Bruno, dochter en fam.; overl. fam. Wynhoven-Vollenberg; Randy Tk- miniau; jgt Sjef Smals.. Zondag: 5e Zondag door het Jaar. 8.30 Overl. oudere Drabbels- Klaassen; voor het geesteiyk en tij- deiyk welzyn van de parochie. 10.00 Hoogmis. Nederlands; tot byz. int. (K); Comelis Matthyssen en overl. fam.; Handrie Kleuskens (koll.); Kathi Utjens-Hüls (koll.); Ma ria van Meyel en overl. fam.leden. Maandag: H. Hieronymus Emili- ani. 8.00 Voor de zieken van de pa rochie. 19.00 Voor de weldoeners van de parochie. Dinsdag: 8.00 Om God te danken. 19.00 Voor vrede en gerechtigheid. Woensdag: H. Scholastica. 8,00 Voor alle overledenen. 19.00 Jan Schmitz. Donderdag: O.L. Vrouw van Lourdes. 8.00 Voor priester- en dia kenroepingen en roepingen tot het religieuze leven. 19.00 Wim Peetere (koll.); Piet Vermeltfoort en overl. lam.; Tiny en Noud Cremere- Philipsen. Vr(jdag: 8.00 Lev. en overl. fam. De Haart-Creemers. 19.00 T.e.v. het Kostbaar Bloed van onze Heer. Mededeling: In het weekend van 6 en 7 febr. is de jaarlykse deurkol lekte voor de Memisa (Medische Missie-aktie). Parochie Oostrum Zaterdag: 19.00 Ide Min en overl. fam. Min-Verbeek; Piet Janssen; Martin Moorrees en Wim Verslei- jen; Harrie Claessens; overl. ouders Janssen-Peeters; Lies Janssen- Woltere; Gerrit Rutten; Ties Joosten; jrd. Jan Comelissen; Giel Vennekens en echtgen. en wederz. fam.; Nel v.d. Berg-Linskens; overl. oudere Jans-Verheggen.. Zondag: 8.30 Antoon Janssen. 10.00 Overl. ouders Haegens-van Ling; Giel Vennekens en echtgen. (Koor Harmony). Maandag: 9.00 Tbos Bemaerts. Dinsdag: 9.00 Jan Verheyen. Woensdag: 9.00 Pierre Vandeven- ne en overl. lam. Vandevenne- Vermeulen. Donderdag: 9.00 Overl. fam. Vin Heyster. Vrydag: 9.00 Hanneke van Areen-van Soest. Misdienaars: Za: 19.00 Ivo Ghie- len, Martyn Kempen. Maurice van Mill. Emil Moure. Zo: 8.30 Wim Cle- pahs, Paul van Haeren, Leo van Delft, Roel v.d. Berg; 10.00 Maike Koch, Iris van Dyk, Judith Philip- sen, Susan Frederix. Maandeiykse kollekte: In dit weekend in alle H. Missen de maan- delykse byzondere kollekte voor onze eigen kerk. Parochie Oirlo Zaterdag: 19.00 Gez. H. Mis (Da meskoor). SL Johannes Versteegen en Johanna Cleofas; Frank Voer- mans; Jan Peetere; Sjaak en Jos Driessen; Thei Classens; Grad Ron gen en overl. fam. Dit weekend kol lekte voor Mimisa. Zondag: 11.00 Hoogmis (Heren koor). Nel Veretappen-Stevens; sL Jacobus Bots, Maria Dings en Maria van Arcen; sL Jos Vereleyen en Ma ria Joosten; sL Gerardus Kemme- lings en Petronella Wilhelmina Ewals. Woensdag: 9.00 H. Mis Gerardus Ophey, Hendrika Nooyen en Petro nella Ophey. Vrydag: 9.00 H. Mis voor het wel zyn van onze parochie. Parochie Castenray Zaterdag: 19.00 Jrd. Wim Gee- rets; jrd. Sjeng v.d. Pasch; uit dank baarheid voor een 80-jarige. Tydens deze dienst speciale kollek te voor de Memisa. Woensdag: 9.00 Overl. fam. Goo ren-Din ghs. Misdienaars: Sanne en Tbm. Parochie Leunen 5e Zondag door het jaar. Eerste zondag van de maand: byzondere kollekte voor onze parochie. Zaterdag: 19.00 Lsm. Tb Pypers- Philipsen (oude buurt); zr. Bamaba Emons; Door Jenniskens-Reintjes (LVB; Wim Bouten; gesL jrd. Henri Weys. echtgen. en overl. kindem. Zondag: 10.00 Hgm. als mndd. Harrie de Mulder (2); gesL jrd. An toon van Osch en Gertruda van Osch-Kustere en overl. fam.; gestl. jrd. Leida Loenen-Poels en echtgen. 11.15 Weekd. Aloys Lueassen (1); mndd. Herman van Leipsig en zoon Vrans. Maandag: 19.00 Lsm. Wim Manders. Dinsdag: 19.00 Lsm. Liza Breugelmans-Radt; gesL jrd. Peter Johannes Martens. Woensdag: H. Scholastica, maagd. 19.00 Lsm. overl. fam. Hondrickx-Jenniskens. Donderdag: 19.00 GesL jrd. Wil lem en Theodoor van Opbergen. Vrydag: 19.00 Lsm. Frans Baltus- sen en overl. fam. Baltussen- Lichteveld; weekd. Catho Swinkels- Martens (2): mndd. Pierre Phi- lipsen. In het weekend van 13-14 febr. kerkdeurkollekte voor de Memisa. Misdienaars: Za: 19.00 Tbm Bos en Bart Jeuken. Zo: 10.00 Soiya Broers. Jenny Jenniskens en Mari an Manders; 11.15 Nanette v.d. Berg en Maayke Jenniskens. Ma t/m vr: 19.00 Nanette v.d. Berg en Maayke Jenniskens. Lektoren: Za: 19.00 Gonny Weys. Zo: Jan Reintjes. Overleden: Op 22 jan. overleed in het Radboudziekenhuis te Nyme- gen Aloys Lueassen, Albion straat 14 op 66-jarige leeftyd. Na een plechtige uitvaartdienst op 27 jan. in onze parochiekerk legden wy hem te rusten op ons kerkhof in Leunen. Op 23 jan. overleed in verpleeg huis Beukenrode te Venray Catho Swinkels-Martens, Boodenstraat 26, in de leeftyd van 91 jaar. Na een plechtige uitvaartdienst op 28 jan. in onze parochiekerk legden wy haar te rusten op ons kerkhof in Leunen. Parochie Ysselsteyn 5e Zondag door het jaar. Zaterdag: 19.00 PI. eucharistie viering waaronder toediening van het H. Vormsel door vicaris dr. J. Punt. Zondag: 9.30 (Asperges me'); geestelyk welzyn van de parochie. 11.15 Mndd. M. Teunissen; mndd. W. Hendriks; mndd. J. Janssen (Spreeuwenberg). De tweede kollek te in dit weekend is voor de Memisa (Medische Missie-aktie). Maandag: 19.00 Mathieu Arts. Woensdag: 19.00 A. van Asten- Winnen (LVB); overl. ouders Philipsen-Cremere. Vr(jdag: 19.00 Tot zekere intentie. Misdienaars: Za: 19.00 N. Jaspers, B. Poels, I. Slangen, W. Verheyen. Zo: 9.30 R. Keyzer en S. Ewals; 11.5 E. en R. Jenniskens. Ma: M. Spreeu wenberg en M. Pouwels. Wo en vr: M. en W. Claessens. Parochie Merselo Zaterdag: 19.00 Petrus J. Marcel lis, Johanna Poels en overl. kinde ren; jgt. Johanna P. Hendriks. Misd.: Roel Wismans en Patricia Arts. Zondag: 10.00 Jgt. Maria v. Osch. Misd.: Linda Poels en Diana v.d. Duyn. Dinsdag: 8.30 Harrie Verstegen. Woensdag: 18.40 Rozenhoede. 19.00 Jgt. Hub Janssen, echtgen. en zoon Henricus. Misd.: Ingrid en Nancy Arts. Donderdag: 8.30 T.e.v. Maria Onb. Ontvangen. Vrydag: 8.30 Voor lev. en overl. Kerk poetsen: Mevr. Stiphout-v. Osch en mevr. Van Ass. Wereldlepradag: Opbrengst kol lekte ƒ427,15! Heel hartelyk dank. 6 en 7 Febr.: Memisa-dag; een fol dertje met informatie en een enve lop voor uw bijdrage vindt u by het Krentje. Rektoraat Vredepeel Zaterdag: H.H. Paulus Miki en gezellen, Japanse martelaren. 19.00'Voor de intenties van de paro chianen. Zondag: 5e Zondag door het jaar; Memisa-weekend. 10.00 Overl. oudere Botden-Geurts en zoon Tbnnie. Maandag: H. Hieronimus Aemi- liani. 8.30 Byz. int. (MJ). Dinsdag: 8.30 Voor roepingen. Woensdag: H. Scholastica. 8.30 Voor de vrede. Donderdag: O.L. Vrouw van Lourdes. 8.30 T.e.v. O.L. Vrouw. Vrydag: Zal. Reginaldus. 8.30 Voor het bisdom. Misdienaars: Za: Janine en Leo- nie. Zo: Nicole en Roel. Lektoren: Za: Josien Claessens. Zo: Jan Classens. Thema van de Mimisa-aktie: 'De vrouw in de Derde Wereld, de spil waar gezondheidszorg om draait'. Haar taak in de Derde Wereld is schynbaar veel gewichtiger dan die taak van de vrouw in de 'eerste' wereld... Rektoraat Smakt Zaterdag: 19.00 Avondmis voor alle gevraagde intenties en uit dankbaarheid. Zondag: 8.30 H. Mis te Holthees voor de lev. en overl. leden van het O.L. Vrouwe Gilde; uit dankbaar heid en Lz.i. 10.00 Hoogmis voor Martien Hermans; ouders Hermans-Dooremans; Petronella Derkx; uit dankbaarheid; Lz.i. Woensdag: 9.30 H. Mis Le.v. de H. Jozef; uit dankbaarheid voor ver kregen gunsten. Rektoraat Heide Zondag: 5e Zondag door het jaar. 10.00 Hoogmis voor. Akoliet: Jhon Verkoeyen. Donderdag: Gedachtenis van O.L. Vrouw van Lourdes. 9.00 H. Mis voor overl. oudere Camps-v.d. Pas en kinderen; uit dankbaarheid aan God voor de lev. en overl. fam. Peetera-v.d. Munckhof en vrienden; overl. fam. Wagemans-v. Keulen. Rektoraat Veulen 5e Zondag door het jaar. Mimisa-zondag; kerkdeur kollekte. Zaterdag: 19.00 Hgm. Petran Muyzere en Dora Muyzers-Smits; Jan Verdellen; overl. ouders Sandere-Poels en zoon Thy; uit dankbaarheid (M); voor priesterroe pingen. Zondag: 11.00 Hoogmis voor Grad Reinyes; Christian Erben; een overledenen (PK). Maandag: 8.30 H. Mis voor de pa rochie. Dinsdag: 8.30 H. Mis voor de overledenen. Woensdag: 8.30 H. Mis uit dank baarheid (W); overl. fam. Jenneskens-Poels. Zeven mensen,- vier vrouwen u drie mannen, keurig gerangschikt en tegen 'n muur als achtergrond geplaatst, voor het nemen van eer mooie kiek door de fotograaf, on- streeks 1910. Het is personeel vaj de fam. Poels in de Hofstraat, waa: ook deze foto gemaakt is. Het wared zoals men dat toen zei, de meider! en knechts van de fam. Poels. Mol lyk zyn het seizoenarbeidskrach ten, zoals toen veel gebruikeiyk, die vooral in de zomermaanden tl. deiyk in dienst werden genomeïï vanwege diverse drukke landbouw werkzaamheden, zoals het oogsten' van de diverse granen wat destijds nog grotendeels met de hand gel beurde, alsook het dorsen op een laj tere datum. Twee mannen hebbed een dorsvlegel over de schouder, j V.l.n.r. herkennen we nog: Dooi en Driek Heesen, Drika M; Grad Mommen, Gien Cremers] Helm Willems en Leida Hermkens Donderdag: 8.30 H. Mis voor de overledenen. Vrydag: 11.30 PI. H. Mis by huw. Harm Timmermans en Carla Knapen. Huwelijksafk.: Harm Timmer mans en Carla Knapen (3e roep). Akolieten: Za: Twan Hagens en Bas Reintjes. Misdienaars: Zo: Bas Snoeks en Sandra Smets. Protestantse Kerkengemeenschap Venray e.o. Op zondag 7 februari zal in het In- terVen College, Leunseweg 2a te Venray, ds. H.J.C. van Es uit Eist voorgaan in de dienst. Aanvangstijd is 10.00 uur. Tydens de dienst is er kinderopvang en wordt er kinder- nevendienst gehouden. Na afloop van de dienst is er koffiedrinken. Jehovah Getuigen Hierby nodigen wij u uit voor het bywonen van een bijbeltoespraak met als thema 'Goed nieuws in een wereld vol geweld' in de Konink- rykszaal aan de Henri Dunantstraat 11, aanvang 10.00 uur. Gratis toegang, geen kollekte. Oecumenische Basisgroep Heel de Kerk, heel de wereld A.s. zondag 7 februari is er een woorddienst van de oecumenische basisgroep 'Heel de kerk, heel de wereld'. Thema van deze viering is 'Engelen, hebben we daar een bood schap aan?' Plaats: Kapel bejaar dencentrum Het Schuttersveld, Bergweg, Venray. Aanvang: 11.15 uur. Voor de kinderen is er een kih- dernevendienst. Rehoboth nieuws Ned. Hervormde Evangelisatie op G.G. Kerk: Cuppenpecye 2a Horst. Pastorie: Clapvaeren 4, Horst, tel. 87786. Kerkdiensten: Zondag 7 februari om 10.00 en 14.30 uur. Voorganger: ds. D. Breure, Haatten. Catechisaties/Bybelonderwys: Maandag 8 februari: Groep 1 (vanaf 6 jaar) 18.45-19.30 uur; Groep 2 (van af 12 jaar) 19.40-20.30 uur. Bybel/Kontaktavond: Vanavond, donderdag 4 februari om 20.00 uur. Thema 'Even rusten'. Iedereen is welkom. De avond wordt gehouden aan het Cuppenpecy'e 2a. Het camavalsprogramma voor 1993 ziet er als volgt uit: Vrijdag 5 en zaterdag 6 febr.: Circus Mok, 20.11 uur in de schouwburg. Dinsdag 9 febr.: LSO-vastelaovesconcert, 20.00 uur schouwburg. Vrydag 12 febr.: Jeugdzitting, 18.30 uur In den Engel; organisatie: De Hazekeutel. Zaterdag 13 febr.: Vorstebal, 21.11 uur in de foyer van de schouwburg. Zondag 14 febr.: Ochtendconcert, 11.33 uur in de foyer van de schouwburg. Donderdag 18 febr.: Hazinne- aovend, 20.11 uur in diverse café's. Zaterdag 20 febr.: Prinseninstalla tie, 14.22 uur in de foyer van de schouwburg. Zondag 21 febr.: Vastelaovesmis, 11.00 uur Grote Kerk; Kloonströp- pe, vanaf 11.00 uur-, Kinderoptocht, 14.22 uur; Prinsen receptie, 17.11 uur in de foyer van de schouwburg. Maandag 22 febr.: Grote optocht, 14.11 uur. Dinsdag 23 febr.: Boerenbruilofts optocht, 14.11 uur met om 15.00 uur voltrekking op de Grote Markt; Afsluiting 23.44 uur op de Grote Markt. 20, 21, 22 en 23 febr.: Elke avond bals in schouwburg en tent. Donderdag 4 febr.: Generale bonte zittingsavond. Vrydag 5 en zaterdag 6 febr.: Bon te zittingsavond. Vrydag 12 febr.: Als-wieverbal. Zaterdag 13 febr.: Jong-megjesbal. Zondag 14 febr.: Receptie 't Ven. Maandag 15 febr.: 50+ Bonte avond. Zaterdag 20 febr.: Carnaval, 's Mid dags gemeente installatie Prins; 's avonds receptie jeugdprins en bal. Zondag 21 febr.: Carnaval, 's Mor gens ziekenbezoek; Optochtbal in de Wis; 's avonds Hesen. Maandag 22 febr.: Carnaval, 's Mid dags optocht Venray; 's avonds uit reiking 'Beste Knuppel 1993'. Dinsdag 23 febr.: Carnaval, 's Middags Jongste knuppel; 's avonds Boerenbruiloft. Zaterdag 6 febr.: Aide Wieverbal De Brink, aanvang 20.30 uur. Zondag 7 febr.: Jeugdprinsenre ceptie De Brink, aanvang 13.11 uur. Zaterdag 13 febr.: Rondgang kranL Zaterdag 20 febr.: H. Mis en Prin senreceptie, kerk aanvang 19.00 uur; receptie café P. Martens, aan vang 20.11 uur. Zondag 21 febr.: Carnaval. Maandag 22 febr.: Carnaval. Dinsdag 23 febr.: Carnaval. Zaterdag 6 febr.: Aldewieverbal in het gemeenschapshuis met het uit komen van het boerenbruidspaar 1993. Zondag 14 febr.: Receptie Prins in café-zaal Van Dijk. Maandag 15 febr.: Carnavalscon cert in het gemeenschapshuis ver zorgd door harmonie Sub Matris Tutela. Vrijdag 19 febr.: 's Middags ope ning carnaval by het 'Aostrums Bol werk' en schoolcamaval. Zaterdag 20 febr.: 15.11 uur: Instal latie Prins van Venray gemeente huis te Venray. s' Avonds Jeugdbal in café-zaal Van Dyk. Zondag 21 febr.: H. Mis. Receptie Jeugdprins in café-zaal Van Dijk. Grote Optocht Oostrum. 's Avonds Jeugdbal in café-zaal Van Dyk en Carnavalsbal in het gemeen schapshuis. Maandag 22 febr.: Peuterbal in café-zaal Van Dyk. Bezoek Prins ziekenhuis Venray. Deelname op tocht Venray. Jeugdbal in café-zaal Van Dijk. Carnavalsbal gemeen schapshuis. Dinsdag 23 febr.: 10.00 uur: Peu terbal in het gemeenschapshuis. Boerenbruiloft in het gemeen schapshuis en de Jeugdboerenbrui- loft in café-zaal Van Dyk. Carnavalsbal in het gemeen schapshuis. Zaterdag 13 febr.: Aid Wieverbal. Zondag 14 febr.: Kinderbal. Vrydag 19 febr.: Kinderbal. Zaterdag 20 februari: Vastelao vesmis en aansluitend Prinsenre ceptie. Zondag 21 febr.: Vastelaoves- optocht. Dinsdag 23 febr.: Boerenbruiloft. 'n abonnement waard Een maandelijkse rubriek over fiscale aktualiteiten De fiscus is voor de heffing van vrijwel alle belastingen grotendeels afhankelijk van meldingen en op- gaves door de belastingplichtigen zelf. Via kontroles wordt nagegaan of het goede vertrouwen niet wordt beschaamd. Een serie boetes staat de inspekteur ter beschikking om bij gebleken misbruik lik op stuk te geven. Hieronder een korte toelich ting op de sankties die de fiscus kan gebruiken. Belangryk is het verschil tussen de vervolging via de strafrechten en de boetes die de inspekteur zelf oplegt. Ik zal slechts de tweede kate- gorie bespreken, aangezien de straf- rechtelyke vervolging slechts plaatsvindt bij zeer ernstige of om vangrijke fraudes. Als u het aangiftebiyet inkom stenbelasting niet juist invult kan de inspektie uw aangifte korrige- ren. Bij zo'n korrektie kan geen boete opgelegd worden. Belangryk is het dus om alle relevante infor- matie te verstrekken. Als u denkt dat bepaalde voordelen by u niet belast zijn, doet u er goed aan om deze op een bijlage by de aangifte toe te lichten. Indien de fiscus kor- ;rigeert krijgt u geen boete en kunt i'u via bezwaar alsnog in discussie |gaan over de belastbaarheid. Ver meldt u dit niet, dan loopt u risiko. De inspekteur zou de aanslag ge woon op kupnen leggen zonder re kening te houden met de door u als onbelastbaar beschouwde bate. Als hy daarna ontdekt dat u de betref fende bate had, zal hij, by verschil van inzichL een navorderingsaan slag opleggen. Dat kan tot vyfjaar na afloop van het aangiftejaar. Die boete bedraagt in beginsel 100% van de te betalen belasting. Die wordt door de inspekteur eventueel verminderd tot 50% of 25%. 25% Betaalt u by 'grove schuld', 50% by opzet of indien u 'echt had moeten weten dat', 100% by om- vangryke of verhoudingsgewys ernstige fraude. De inspekteur mag alleen 'navor deren' als een gewone aanslag niet meer kan en hy beschikt over een nieuw feiL Is er al een aanslag ge weest dan volgt dus direkt een na vordering. Een 'nieuw feit' heeft de inspektie uiteraard niet indien u de omstandigheden gemeld heeft by een aangifte. Voor degenen die geen aangifte doen, speelt dit probleem ietwat an ders. Indien de inspektie ontdekt dat zij belasting moeten voldoen kan de inspektie voor de drie laat ste jaren nog een gewone aanslag opleggen en mag dus géén boete opleggen. Voor de twee jaren daar vóór komt wel een navordering en dus met boete. Degene die inkomsten verzwijgt staat er dus minder goed voor als hy aangifteplichtig is en aangifte gedaan heeft. Wellicht verandert dit nog op korte termyn; een wets voorstel is in de maak. Nieuw is de regeling dat een boete i by 'herhaling' wordt verdubbeld. Daartegenover wordt bij vrijwillige verbetering nog slechts 5% boete geheven. Iemand die verzuimd heeft aangifte te doen komt dus re latief goedkoop weg indien hij zelf zyn inkomsten alsnog meldt. H(j betaalt over vyf jaren de belasting (met rente) na, maar wordt niet ge- konfronteerd met aanzienlijke ver hogingen over de belasting van de twee oudste jaren. Ook al krygt u van de belasting dienst geen aangiftebiljet, u dient dit zelf aan te vragen indien u in een jaar meer dan ƒ1.000,- neven inkomsten heeft. Dat betreft dus ook rente of dividend na aftrek van de rente- en dividendvrijstelling By ontdekking zal de fiscus aansla gen opleggen met waarschynlijk 50% boete, in ieder geval voor de oudere jaren. Het advies is duidelijk. U mag rust een andere mening zyn toege daan dan de fiscus en mag in twyfelgevallen de voor u ideale oplossing kiezen. Wat u niet mag doen is de fiscus gegevens onthou den. U riskeert behoorlyke boetes. Zorgt u ervoor bij het doen van uw aangifte dat u relevante gegevens meldt. Meldt ze ook als u denkt geen aangifte te hoeven doen. U be taalt wat u moet betalen, maar be taalt in ieder geval geen boete. Ik wens u een boetevry 1993. Mr. T.C. van Zwieten Rühl/Haegens/van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer, Venray en Reuver, tel. 08855-76464. U

Peel en Maas | 1993 | | pagina 16