Venrays bier voor Venrayse mensen DÖBBEIE PIËLHAAS BIERBROUWERIJ „RUTTEN" Wörtelstemp in Jera Ysselsteyn Over bier Bonte Avonden in Overloon Plaatselijke brouwerijen al lang historie RUTTEN'S BIERBROUWERU 6 PEEL EN MAAS Donderdag 28 januari - Pagina 7 Etiketten van twee van Rutten's bie ren: de Döbbele Piëlhaas' en het Lager. "TÉ-* VENRAIJ t y/%% alc. DÖBBELE PIËLHAAS Na de tweede wereldoorlog bleven de brouwketels van 'de Gouden Leeuw' leeg. De kleine plaatselijke brouwerijen hadden de konkurren- tieslag met concerns als Heineken verloren. Voor de brouwerij van de familie Janssen kwam daar nog de extra konkurrentie van een andere Opnieuw de binnenplaats van brouwerij Rutten. Aan dit beeld is slechts weinig veranderd tevens wethouder van Ven ray en lid van de Provinciale Staten van Lim burg. Met een koets reden de gasten van het hotel van en naar het stati on in Oostrum. Later stopte de paar- detram voor de deur, omdat Hubert het voor elkaar had gekregen dat een extra lijntje naar hel hotel werd gelegd. Naast 'de Gouden Leeuw' was een depot van "Van Gend Se Loos'. De brouwerij werd tot aan z'n dood gerund door Martinus. Omdat zoon Piet nog niet oud genoeg was om de zaak over te nemen, werd tij delijk brouwmeester Geurts uit Meerlo aangetrokken. De familie Geurts had in Meerlo een eigen brouwerij. Tben Piet oud genoeg was, werd hy de brouwer van 'de Gouden Leeuw'. Hy runde samen met de zussen Jo en Bartholien de brouwery. Het hotel werd na de dood van Hubert, voortgezet door Cato en Hubert, eveneens kinderen van Martinus Janssen. HET BIER Omdat we al wat dichter by de moderne tyden komen, neemt het schrifteiyke materiaal toe. Zo is be kend wat voor bier 'de Gouden Leeuw' brouwde. Jaap Goumans heeft twee etiketten, waarvan éént je afkomstig is van het Pilsener, net als het huidige een ondergistend bier van 5% alcohol. Het tweede eti ket draagt de naam Donker Lager, een biertje met 3,5% alcohol. Bekend is verder dat 'de Gouden Leeuw' hun bier in eerste instantie aan cafés leverde. In houten vaten met verschillende inhoud leverden Piet Swinkels en Thei Volleberg het bier af in de kelders van de cafee- yes. En die waren er genoeg in die jaren. In 1904 vroegen byvoorbeeld 120 kroegbazen in Ven ray aan de burgemeester verlenging van hun tapvergunntng. De meeste van die cafés waren dikwyis niet meer dan Op zaterdag 30 jan. vindt in de Je ra te Ysselsteyn een nu al legenda risch te noemen optreden plaats. De in Noord-Limburg roem-ruchte formatie Wörtelstemp zal voor de allerlaatste keer met de huidige be zetting ten tonele verschynen. Eric 'potten en pannen' Flinsenberg laat voor de laatste keer al zyn emoties weerklinken op zyn drumstel. Dit sprankelend genot voor het oor is altyd al de finishing touch ge weest voor Wörtelstemp's subtiele 'Love, Peace Sc Destruction'-sound (met andere woorden, hy slaat ge woon gruweiyke hard). Tussen de tranen en plechtighe den door zal Wörtelstemp het nor male repertoire spelen, afgewisseld met nummers uit hun prille begin periode (en nog iets). Deze Tribute toe Flins' begint om 20.00 uur en stopt waarschyniyk ook een keer. Dus kom op tyd want vol is nog niet vol genoeg Namens alle fans: Flins, thanks! Inbraak in vrachtauto Het afgelopen weekend werd door het opensnyden van een dekzeil toegang verkregen tot een aan de Maasheseweg geparkeerde vracht auto. Uit de auto werd een groot aantal onderdelen van Kawasaki motoren ontvreemd. Naar schat ting bedraagt de waarde van de spullen vele duizenden gulden. Ook hier vraagt de politie of eventuele getuigen zich willen melden. Ook diegenen die in het weekend rond die geparkeerde vrachtauto iets ver dachts hebben gezien, worden ver zocht kontakt op te nemen met de politie. Vernielingen aan auto's Een inwoonster deed aangifte van vernieling aan haar aan de Lang straat geparkeerde personenauto. Een buitenspiegel was er af geslagen. Een inwoner deed aangifte van vernieling van een buitenspiegel aan zyn in de Pr. Bemhardstraat geparkeerde personenauto. Voor kleine en grote drukwerken van den Munckhof b.v.y (protestraat 68 - Venray - natuurlijk mag U bellen: 82727 Het tappen van een glas bier in het café, met behulp van koolzuur, is eerst na de oorlog van 1914-1918 algemeen in zwang gekomen. Eerder was in het bier alleen koolzuur van na- tuuriyke gisting Tben hadden al die kleine cafeetjes in de kel der 'n vaasje of vat bier liggen en moest elk glas bier in de kel der getapt worden. Dit vaatje of vat was by aflevering door de brouweryhulpen in de kelder gedragen, gerold, of met behulp van een slee in de kelder ge schoven. Zo'n slee bestond uit twee ste vige houten balkjes, verbonden met een naar onderen gebogen y ze ren beugel, zodat 'n vat of vaatje er over heen kon schuiven. Er waren ook brouweryen die een brouwers-handkar hadden. Dat waren twee flinke wielen, met daar 'n slee tussen, om ca fés binnen loopafstand te kun nen bedienen. Voordat de brouwer het bier afleverde, werd er u-at visiym op het vat gedaan. Deze visl(jm werd verdund door het met wa ter en klopper (kloplies) op te kloppen. Als het vat in de kel der op zyn plaats lag moest het bier 'n paar dagen rusten, dan kon de visiym naar de bodem zakken, en diende dan om. in dien nodig het bier van de laatste ongerechtigheden te zui veren. De visiym vermengde zich beslist niet met het bier. Dat er vroeger veel brouwery en konden bestaan, blykt wel uit het feit, dat in het eerste half jaar van 1899, berekend naar de opbrengst van de bieraccynzen in Venray. Meerlo en Wanssum samen 750.000 glazen bier ge dronken werden. Dat er toen ook veel cafeetjes waren staat ook vast, doordat begin 1904, door 120 café houders, een verzoekschrift by burgemeester en wethouders werd ingediend, voor verlof om voortzetting tot 31 december 1904, voor de verkoop van alkohol-houdende dranken, an ders dan sterke drank. 1878 Schynt voor de Venrayse brouweryen wel een apart jaar te zyn geweest, want toen wer den de brouweryen 'De Gouden Leeuw' en de brouwery van de Paters Franciscanen opgericht, en werd brouwery 'De Roos' door Rutten overgenomen. En zoeë was 't len Venroj Jaap Goumans Gezien de uitgebreide voorberei dingen, ziet het er nu al naar uit dat de Bonte Avonden in Overloon op 30 en 31 januari en 3 februari we derom een enorm sukaes zullen worden. Voor kaartjes kunt u nog terecht zondag a.s. om 11.30 uur in de Cultuurbunker te Overloon. Het ontstaan van de Bonte Avond te Overloon ligt een heel eind terug in de tyd, namelyk in 1954/1955. Voordat de carnavalsvereniging De Huibuuken bestond, werd in Over loon de carnaval georganiseerd door de gezameniyke sportvereni gingen samen met de Raad van Elf. Het ene Jaar de gezameniyke sport verenigingen, het andere Jaar de ge zameniyke culturele verenigingen. Men vond toen al dat carnaval meer moest zyn dan alleen maar dans en drank. Namelyk ook gemoedeiyke spot met de gevestigde orde. Daar om organiseerde men op carnavals- zondag de Bonte Avond. Dat er toen al sprake was van een hoog niveau, blykt wel uit het feit dat Heintje Da vids en Cees Schilperoort In Over loon op de Bonte Avond hebben opgetreden. Later is de Bonte Avond in een vergeethoek terecht gekomen tot dat men In 1976 weer startte met de Bonte Avond in zyn huidige vorm. Het eerste jaar een avond met alle maal vreemde tonpraoters cm slechts één duo uit eigen dorp. Het jaar daarop was er zoveel animo uit Overloon dat er nog maar één vreemde nodig was om de spits af te byten. De laatste Jaren is er zelfs geen vreemde tonpraoter meer en zyn er drie avonden nodig om heel Overloon aan zyn trekken te laten komen. Ieder Jaar opnieuw pro beert de organisatie tezamen met de deelnemers om het niveau ten opzichte van het vorige jaar te ver hogen. Zonder te overdryven kun nen we zeggen dat de Bonte Avonden zyn uitgegroeid tot het hoogtepunt van de Overloonse carnaval. Vernielingen aan auto's Het afgelopen weekend werden er aan een viertal personenauto's ver nielingen aangericht, doordat die met een spuitbus roze lak of derge- ïyke substantie (de samenstelling kon niet worden achterhaald) wer den bespoten. Het betrof twee per sonenauto's die in de Mam bost raat stonden en twee auto's in de Mo- zartstraat. Vrydagavond werd een op het Gouden Leeuwterrein geparkeerde personenauto met een zwarte substantie besmeurd. Ook van deze substantie kon de samenstelling niet worden vastgesteld. Het is voor de eigenaren een hele klus om hun auto's weer 'schoon' te krygen. „DE GOUDEN LEEUW" tot in de eerste wereldoorlog. Om streeks 1916 brandde de brouwery af en de familie V&n Baar bouwde het pand niet meer op. De Vin Baars begonnen in de Spurkt, en la ter in Ysselsteyn. met de kweek van bomen. De naam "t Hert' bleef, na de herbouw, verbonden aan het huidige pand. dat een café werd. flessen wyn. In de eerste wereld oorlog werd het gebouw naast de brouwery ingericht als drogery van groenten en bloembollen. De laat ste werden destyds gebruikt om surrogaat-koffie van te maken. Het was in de oorlogsjaren overigens heel gebruikeiyk dat ook brouwe rijen tydeiy'k op andere produkten overschakelden. De prijzen van graan en hop, de belangrykste grondstoffen, stegen in die tyd ex plosief. In 1922 nam de familie Hulsman de brouwery over. De oudste zoon Wim kreeg de leiding van de brou wery. Thei Slits verhuisde naar Brussel en overleed daar in 1954 op 90-jarige leeftyd. Brouwery 'Wilhel- mina' produceerde tot in 1937. In dat jaar overleed brouwer Wim Hulsman na een auto-ongeluk. 'Wilhelmina' ging verder als bier- handel en verzorgde de klanten met bier van de Venlose brouwery Wolters en later met 'Drie Hoef- yzers' uit Breda. In 1957 stopte de familie Hulsman met de bierhan- del. De machines voor de fabricage van strohulzen werden na de oorlog verkocht in Scandinavië. Op de fo to's die Jaap Goumans heeft opge duikeld is de brouwery te zien als een imposant complex. Wat er met het pand is gebeurd laat de Venray se snuffelaar in lokale historie on vermeld. 'DE KEIZER' Brouwery 'de Keizer' wordt in de annalen al in 1733 vermeld. Dan verkoopt Comelis Michels het com plex, bestaande uit huis, schuren, brouwery en stallen aan het Sant- acker (tegenwoordig de Paters- straat) aan Henricus Groothuysen voor de prys van 1575 gulden. Twintig jaar later komt de brouwe ry in handen van de familie Janssen. Wie de historie van de brouwery bekykt moet haast konkluderen Pieter Kokken en Edmond en Alp- hons Rutten op de binnenplaats van brouwerij 'de Roos'. plaatseiyke brouwer by. Dat was brouwery 'de Roos', gelegen aan de Eindstraat. Deze brouwery, die ook nog deels overeind staat, wordt al in 1848 genoemd. Dertig jaar later wordt 'de Roos' overgenomen door P. Rutten. Tbn tyde van de eerste wereldoorlog is Edmond Rutten brouwmeester van 'de Roos'. Hy wordt onder meer bygestaan door z'n neef, Pieter Kokken, die weer getrouwd was met Aldegonda van Baar, de dochter van Frans. Waar mee de cirkel rond is. Nadat in 1929 een andere broer, Alfons, vanuit Zuid-Limburg naar Venray is geko men, wordt door de Ruttens fors geïnvesteerd in nieuwe machines. Nieuwe klanten komen er ook en 'de Roos' groeit uit tot de grootste brouwerij van Venray. Uit de brouwery aan de Eind- straat kwamen normaal twee soor ten bieren, een licht Lager en een donker Lager. Net als 'de Gouden Leeuw' leverde 'de Roos' het bier in eerste instantie in verschillende va ten. later ook in flessen. By gele genheid van het carnaval in 1946 brouwde Joos Rutten. zoon van Al fons en de laatste brouwer van 'de Roos' een speciaal dubbel Bockbier. Het bier, met een niet te onder schatten alcoholpercentage van acht. kreeg de welluidende naam 'Döbbele Piëlhaas'. Een prima idee, dat echter niet door iedereen werd gewaardeerd. Want Karei Wynen. vorst van de Piëlhaas, was ook ver tegenwoordiger van Heineken. Hy wist een breuk tussen Rutten de carnavalsvereniging te bewerkstel ligen, waardoor wellicht een mooie traditie in de kiem werd gesmoord. Misschien ging daarom enkele ja ren later konkurrent 'Drie Hoefy- zers' met de brouwery stryken... Hoe vooruitstrevend de brouwers Rutten waren blykt ook het feit dat brouwer Joos, samen met Harrie Ja cobs, een machine konstrueerde waarmee 600 etiketten per uur op de flessen geplakt konden worden. Uiteindeiyk legde ook 'de Roos' het af tegen de landeiyk opereren de brouweryen. In dit geval nam 'Drie Hoefyzers' uit Breda de laatste brouwery in Venray over. Het brou wen werd in 1951 gestaakt. Tbt zover de korte historie van Venrayse brouweryen. opgespoord door Jaap Goumans, alweer onder het motto 'En zoeë was 't ien Ven roj'. Een fascinerend onderwerp waarvan je alleen van het lezen al dorst krygt. Sinds kort is, na jaren van leegstand en verwaarlozing, 'de Gouden Leeuw', weer in bedryf. Het markante gebouw in de Leeuwstraat, één van de weinige stukjes industriële archeologie, huisvest de Venrayse vestiging van het accountantsbedryf Deloit- te Sc Touche. Naar aanleiding van de renovatie van 'de Gouden Leeuw' dook Jaap Goumans in de geschiedenis van deze voormalige brouwerij en in de Venrayse brouwgeschiedenis in het alge- j meen. Want wie weet er nog dat in I Venray wel zeven brouweryen zyn geweest? Van vyf ervan staan de i gebouwen, of delen ervan, zelfs nog overeind en in twee panden j wordt nog steeds bier getapt Al j komt dat niet meer uit Venray. De zeven Venrayse brouwerijen luisterden naar fraaie namen als de Roos, de Keizer, d'n Hoebert, 't Hert, de Swaan, de Gouden Leeuw en Wilhelmina. Sommige van die na men hebben ook nu nog een beken de klank in Venray, andere zyn vergeten. Van d'n Hoebert is nog 1 maar weinig bekend, behalve dat ze in de Langstraat lag, vlak achter de voormalige marechausseekazerne, j De brouwery was eigendom van de I familie Vollenberg, die later in Ven- ray bekend zou worden als aanne mers, maar die ook in de horeca bleven. De andere brouwerij die niet meer in steen is terug te vinden is 'Wilhelmina'. Deze tamelyk jonge brouwerij werd in 1909 opgericht door de Venrayse zakenman Thei Slits. Deze Slits was een zoon van Handrie Slits, die in het latere pand van Schaeffers aan de Patersstraat een manufacturenhandel had. 'Wil helmina' lag op de Kruusse, daar waar St. Antoniusstraat en Kruisstraat by elkaar komen. Eigenlijk op een steenworp afstand van de vroegere brouwery d'n Hoe bert. Maar in die tyd lag alles op een steenworp afstand. te leren en om zelf mout te leren be reiden. Terug in Venray brengt hy het geleerde in 'de Keizer' in prak- tyk. Zyn broer. Peter Theodoor, er fde via z'n echtgenote 'de Gouden Leeuw' en werd daarmee de recht streekse konkurrent van z'n broer Frans. Omdat deze ook nog de brou wery van de paters Franciscanen beheerde, net als 'de Gouden Leeuw' in 1878 gesticht, was de fa milie Janssen dus betrokken by drie Venrayse brouweryen. Na het overiyden van Frans An- toon stond diens schoonzoon Hen ricus van Baar aan de roerstok. Van Baar werd later nog burgemeester van Deume. Met deze familie doet de link met de vierde Venrayse brouwery z'n intrede. Want zoon Frans, die z'n kennis van bier en brouwen zelfs tot in Rusland had opgedaan, werd brouwmeester in 'de Keizer' totdat hy brouwery 't Hert' overnam va de familie Camps, 't Hert' lag op de hoek van de Markt en de Marktstraat en is tegenwoor dig café 't Upke'. Brouwerij 'de Keizer' was inmid dels in handen van de familie Poels, net als de Van Baars schoonfamilie van de Janssens. Tydeiyk zwaaide Frans van Baar ook de scepter over de brouwery in de Patersstraat, maar dat werd geen sukses. In 1908 werd 'de Keizer' verkocht aan Ma- thies Janssen uit Weverslo, die er evenmin veel van bakte. De brouwe ry ging hard achteruit en over bleef een café onder dezelfde naam, ge dreven door zoon Helm Janssen en schoondochter Marie. Deze Marie, geboren Michels, was weer een dochter van de hotelier van 'de Zwaan', ook al een voormalige brou wery. In oktober 1944 werd 'de Kei zer' door een Engelse bom totaal verwoest By dat bombardement kwamen veertien mensen om het leven. Frans van Baar bleef by "t Hert' Donker Lager, één van de twee bie ren van 'de Gouden Leeuw'. Brouwerij 'de Keizer' in de Pa tersstraat Op de achtergrond is het torentje van de Paterskerk nog te zien. (Fbto: WJ.M. WzUemsen). Dezelfde brouwerij, maar nu vanaf de binnenplaats gezien. Een schil derij, gesigneerd door L. Pouwéls. een soort huiskamer met een vat bier in de kelder. Voor de eigenaar een leuke byverdienste, maar meer ook niet. 'De Gouden Leeuw' vulde later ook op fles af, vandaar de etiketten. Eerst leverde de brouwery literse beugelflessen, later werden dat driekwartliters met rubber ring en schroefdop. De flessen werden in die tyd rondgebracht door Tinuske Ewals. ALC.GEH.8% 'DE GOUDEN LEEUW' De familie Janssen-Krijns in de tuin. Verder met de familie Janssen en de direkte aanleiding voor dit arti kel, de restauratie van de voormali ge brouwery in de Leeuwstraat. Brouwery 'de Gouden Leeuw' werd, zoals hierboven al vermeld, opge richt in 1878, door Martinus, de zoon van Peter Theodoor. Brouwery 'de Gouden Leeuw' werd genoemd naar het gelyknamige hotel, dat bestierd werd door de broer van Martinus, Hubert. De Janssens waren in die tyd een bekende Venrayse familie. Hubert was niet alleen hotelhouder, maar dat 'de Keizer' zo'n beetje de baker mat van de Venrayse brouweryen is geweest. Via deze brouwery lopen lynen naar de brouwery van de Franciscanen, 'de Gouden Leeuw' en 't Hert'. In het begin van de vori ge eeuw wordt Frans Antoon Jans sen naar Lemberg en Warschau gestuurd om daar het brouwersvak Een deel van een reklameschüd waarop brouwerij 'Wilhelmina' staat afgebeeld. De ware sportmannen. Eten biertje van Wilhelmina ging er bij de voet ballers van DSO in de rust wel in. Sponsoring avant la lettre. Van brouwery 'Wilhelmina' weet Jaap Goumans te vertellen dat het gebouw stond naast de in 1902 door Slits gebouwde strohulzenfabriek. In dat pand werden strohulzen ge maakt die werden geëexporteerd en gebruikt voor het inpakken van

Peel en Maas | 1993 | | pagina 7