Bouw waterzuiveringsinstallatie in Gonzaga (Brazilië) dit jaar van start HALVE PRIJZEN SHOP Venrayse scholieren winnen kookwedstrijd Regionale politiechef geïnstalleerd D Afscheid Bert Lemmens Jaarverslag ombudsteam PK 85 Vierlingsbeek WINTERFINALE '92 '93 Nieuw projekt Stichting Venray-Divinolandia WAO VAN SOEST Op onze dames afdeling restanten van onze winter- kollektie nu in onze en vele extra koopjes in de opruiming bij Sf VAN OORSCHOT MODÉ 'T VENROJS LAEVE GETAEKEND PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS PEEL EN MAAS Donderdag 28 januari - Pagina 5 De Stichting Venray-Divinolandia hoopt dat medio 1993 gestart kan worden met de bouw van een water zuiveringsinstallatie in Gonzaga, een buurtgemeente van Divinolan- dia de Minas. Zoals bekend onderhoudt Venray middels de Stichting Venray- Divinolandia sedert 1987 nauwe kontakten met het dorp Divinolan- dia de Minas en met name met de aldaar werkende en uit Overloon af komstige Jacqueline Eibers. De Stichting stelt zich ten doel aktivi- teiten in de Derde Wereld te on dersteunen gericht op verbetering van de aldaar aanwezige woon-, werk- en leefsituatie, en kontakten te onderhouden met en te bevorde ren tussen, personen en groepen hier en in de Derde Wereld. beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venrav, Telefoon 04780-86408^ Vernielingen Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een verkeersbord staan de aan de afrit Venloseweg, afslag Casten ray. In het weekend werd opzettelijk een buitenlamp by een bedrijf aan de Timmermannsweg in Ysselsteyn vernield. De schade bedraagt ƒ150,- Ergerlyke vernielingen waren aangericht aan een aan het Berg- kwartier staande personenauto van een inwoner. Beide portiersloten waren met grof geweld 'bewerkt'. Mogelyk een poging tot diefstal van die auto. De schade wordt op ƒ1.500,- geraamd. Door de samenwerking van de Stichting en de dorpsgemeenschap zijn tot nu toe een aantal projekten gerealiseerd t.w.: - een grondige opknapbeurt, in richting en herstel van het zieken huis in Divinolandia; - een gezondheidspost te Gonzaga (afscheidsgeschenk burgemeester Defesche); - een crèche in Divinolandia; - een huizenprojekt in Divinolan dia (m.m.v. de gemeente Vier lingsbeek); - renovatie van een bejaardenhuis in Divinolandia. 8ELEKTIE De projekten zyn geselekteerd met het doel een verbetering te be reiken van de plaatselijke volksge zondheid in het algemeen en de situatie van de armen in het bij zonder. De naburige gemeente Gonzaga is, zoals boven vermeld, recent voorzien van een gezondheidspost. Uit een inventarisatie van de uitge voerde medische behandelingen blijkt dat de bevolking in grote ma te lijdt aan worminfekties als ge volg van een ondeugdelijke drink watervoorziening. WAT BETEKENT DIT VOOR HEN? Wormlarven in het oppervlakte water dringen door de huid en nestelen zich na enige tijd in darm- wand of blaaswand, lever of milt en beschadigen deze organen ernstig. Er treedt een traag, loom beeld op bij de patiënten, waardoor men niet meer adequaat reageert op proble men en mogelijkheden (lethargisch Om die reden heeft de Stichting Venray-Divinolandia de Stichting TOOL in Amsterdam gevraagd ad vies uit te brengen inzake de drink watervoorziening in Gonzaga. TOOL heeft hiervoor TWO (Technische Werkgroep Ontwikkelingsamen werking) benaderd. TWO is werk zaam onder de paraplu van Raad gevend Ingenieursbureau DHV te Amersfoort. Na diverse besprekin gen bleek DHV niet alleen bereid de advieswerkzaamheden uit te voe- Grotestraat 73. Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. ren, doch ook een deel van de kosten hiervan voor haar rekening te nemen uit haar jaarlijkse winst- bestemmingsregeling. In september 1992 heeft in Gon zaga het onderzoek plaats gevonden onder leiding van ir. J.W. Wouters van DHB Water BV, daarby geas sisteerd door de lokale overheden en Jacqueline Eibers. Het rapport is inmiddels aan het bestuur van de Stichting Venray-Divinolandia uit gebracht en is nadien uitvoerig besproken. In samenwerking met alle be trokken partyen is thans een systeemkeuze gemaakt voor de wa terzuiveringsinstallatie en de by ko mende werken voor de waterin- name en distributie voor de gemeente Gonzaga. De investerings kosten voor de gehele installatie worden geraamd op US 200.000,- ca. ƒ360.000,-). Uit een inventari satie van de operationele kosten van de installatie blykt dat de fi nancieringsruimte van de gemeen te Gonzag US 120.000,- groot is. Het is de bedoeling dat de ge meente Gonzaga zelf arbeidskrach ten, stenen en zand levert en ook lokaal een lening aangaat, die door afname en betaling van gezuiverd water terugbetaald kan worden. Een belangrijke bydrage die er voor moet zorgen dat men ervaart dat dit hun eigen waterzuivering is. In het bedrag is tevens opgenomen een opleiding tot verzorging en beheer van de installatie. Een gevoel dat voor ons de enige zekerheid is dat men het ook zelf naar behoren kan verzorgen en onderhouden. STEUN Er resteert echter een financie ringsbedrag van US 80.000,- ƒ144.000,-). De Stichting Venray-Divinolandia heeft zich nu ten doel gesteld om deze middelen by elkaar te bren gen. Zy weet zich daarby gesteund door het Ministerie van Ontwikke lingssamenwerking dat, na inzage van de rapporten en adviezen van TOOL, TWO en DHV Water BV, in principe bereid is het projekt finan cieel mede te ondersteunen. Deze financiële ondersteuning wil in concrete zeggen dat elke gul den die middels akties, giften, do naties, sponsorbijdragen, schen kingen, etc. b(j elkaar wordt gebracht, door het Ministerie van Ontwikkelingssamenwerking zal worden gesubsidieerd met een ge- lyk bedrag tot een maximum van ƒ100.000,-. In het Venrayse zullen de komen de tyd dan ook diverse akties op touw worden gezet voor financiële steun aan dit unieke gemeentelijke samenwerkingsproj ekt. Hoezo 'geluidsoverlast' Ik hoor niks tllllll Jongeren Centrum 'Dingus' tijdelijk dicht na geluidsoverlast. uw weekblad Het team van het InterVen College uit Venray heeft bij een internatio nale kookwedstrijd voor dag- horecascholen in Maastricht de eer ste prys behaald. Margot Alkim, Re- nate Hofmans, Christel Janssen en Daniëlle Manders, allen leerlingen van de eindexamenklas van de af deling horeca- en voedingsdienst, kregen van de jury 122 van de haal bare 180 punten. Het viertal, onder leiding van docent André Duyghui- sen. kon naar huis met drie zware keukenmessen, een fotoalbum en herinneringsborden. Het Venrayse viertal moest een driegangen lunchmenu klaarma ken op basis van een aantal gegeven ingrediënten. Hun prestatie werd beoordeeld op de onderdelen smaak, bereiding, presentatie, hy giëne en originaliteit. De mousse van kalfszwezerik, gevolgd door een gevulde duif met pasta en een par fait ijstaartje, werd door de jury als beste beoordeeld. Het menu was sa mengesteld door de Nederlandse Vereniging van Chefkoks. De wedstrijd was georganiseerd door de stichting Europa Culinair. De kookwedstrijd werd gehouden in het MECC als onderdeel van de horecavakbeurs, die daar momen teel wordt gehouden. Aan de wed strijd deden horecascholen uit België, Duitsland en ons land mee. Op donderdag 4 februari viert de Dr. Pöelsschool het afscheidsfeest van meester Bert (Lemmens), zoals de kinderen hem op school noemen. In 1964 werd Bert Lemmens aan de toenmalige jongensschool Dr. Poels benoemd als onderwijzer. In 1969 werd hy waarnemend hoofd, wegens ziekte van het toenmalige hoofd, meester Janssen. In 1972 volgde vervolgens zijn benoeming tot hoofd. 'Ibt 1985 heeft hij leiding gegeven aan de vele veranderingen die in deze periode binnen het on derwijs plaats vonden. In 1985 begon het onderwijs aan een nieuwe ontwikkeling, de basis school. Bert vond het beter dat iemand anders het roer overnam om de uitgezette koers verder te be waren. Ily deed dan ook een stap te rug en werd weer leerkracht. Met veel inzet wijdde hy zich weer aan het leraarschap, maar allengs kwa men er tekenen van vermoeidheid. Zoals by veel leerkrachten die al wat ouder waren, bleek de 'nieuwe tijd' teveel energie te kosten. Het werd steeds duidelijker dat het zo niet langer meer ging. en uiteinde lijk volgde ziekteverlof. Na een korte adempauze wilde Bert toch weer graag naar school. Dat kon alleen nog op vrijwillige ba sis en het werd duidelijk dat er een einde was gekomen aan een geïn spireerd leraarschap. Daarom neemt de school nu afscheid van meester Bert. Ook na zijn afscheid blijft hU echter op dezelfde wijze als nu verbonden aan school: als vrij williger. De afgelopen tyd heeft hij bewezen dat h(j ook op deze manier een prima bijdrage kan leveren aan het vele werk op deze school. Het afscheidsfeest vindt plaats op donderdag 4 februari a.s. 's Middags wordt dit gevierd met de kinderen, waarna er een receptie volgt voor genodigden en belangstellenden. Die vindt plaats van 16.00 tot 17.30 uur op de Dr. Pbelsschool, Lange- weg 92, Venray. Dat in een gemeente als Vier lingsbeek het ombudsteam van PK 85 nog in een behoefte voorziet blijkt wel uit het zojuist gereed ge komen jaarverslag. Zo zijn de hulp- aanvragen voor huursubsidie toe genomen van zes naar twaalf, maar daalde de hulpaanvragen voor het invullen van belastingformulieren van 56 naar 47. Vanaf de start van het ombudswerk van PK 85 in 1987 werden in totaal 422 hulpaanvra gen in behandeling genomen. Voor al het inschakelen van het ombudsteam by het voeren van procedures geeft de noodzaak van het bestaan van een dergelijk team aan. Het aantal hulpaanvragers over het afgelopen jaar bedroeg 75, wat een toename betekende. Daarvan kwamen er 25 uit Vierlingsbeek, 27 uit Overloon, 12 uit Maashees en 17 uit Holthees. Tien van de aanvra- I gers vroegen hulp in de sektor so ciale voorzieningen, dertien op het gebied van volkshuisvesting; finan ciële vragen waren er van zes inwo ners, terwijl hulp bij het invullen van belastingaangiftes werd ge vraagd door 47 inwoners. Door vier inwoners werd hulp gevraagd op het gebied van de ruimtelijke orde ning en zelfs door één inwoner om trent de huisnummering. Zelf in burenkonflikten vroegen drie in woners hulp en informatie b(j het ombudsteam. Het sekretariaat van het om budsteam is gevestigd aan de Holt- hesedyk 10 in Overloon. Ook kan telefonisch kontakt worden verkre gen, maar dan buiten de kantoor uren, tel. 04781-41828. 'n abonnement waard In de raadszaal werd vorige week woensdag Rob Hermans geïnstal leerd als chef van het distrikt Ven ray van de Regionale Politie. Onder zyn leiding zal straks de rijkspolitie van de groepen Horst, Bergen. Gen nep en de gemeentepolitie Venray opgaan in een distrikt van de regio nale politie. Burgemeester Waals sprak na mens de negen burgemeesters van het nieuwe distrikt. Waals nam de kans waar om met enkele zinnen enige bestuurlijke zorg te vertegen woordigen. Die zorg betreft ener zijds het in het reorganisatieproces buiten schot blyven van de bijzon dere opsporingsambtenaar en an derzijds de zorg van de veiligheid van de burgers. Het besluit tot reor ganisatie van de Nederlandse poli tie is uit noodzaak geboren. Nood zaak omdat de koördinatie tussen gescheiden opererende korpsen (Rijkspolitie en Gemeentepolitie) te wensen overliet. Een noodzaak die zich by alle betrokkenen niet gelijk deed voelen. Volgens Waals werd de grootste noodzaak gevoeld by het openbaar ministerie. Deze kon haar verantwoordelijkheid voor de aan pak van bovenlokale en zware cri minaliteit onvoldoende waarmaken door gebrek kan bevoegdheden voor sturing en beheersing van de politie. Door de geringe schaal grootte van veel korpsen en groe pen waren de mogelijkheden beperkt om goed te kunnen opere ren. Daarnaast werden vele voorzie ningen in stand gehouden, waar door de politie duur en weinig efficiënt werkte. Minder noodzaak werd gevoeld by het lokale bestuur, op de eerste plaats omdat de ge meentegrens overschrijdende pro blemen daar onvoldoende bekend waren. Op de tweede plaats omdat, als die problemen bekend waren, vry'willige samenwerking met be houd van eigen identiteit en zelfstandiheid niet mogelyk bleek. Op de derde plaats zijn lokale bestuurderen altijd terughoudend als het gaat om afstaan van invloed, zeggenschap en macht. De verande ringen in het verleden liepen daar door op niets uit. KRIMPREGIO Kennelyk bleek er geen nood zaak aanwezig te zyn voor de reor ganisatie van vele rijks- en andere overheidsdiensten, die byzondere opsporingsambtenaren hebben voor gespecialiseerde politiefunk- ties. Alleen binnen het Roermond- se arrondissement zyn al 1200 bijzondere opsporingsambtenaren. Burgemeester Waals had er ernstig bezwaar tegen dat deze 1200 bijzon der opsporingsambtenaren buiten de reorganisatie blyven. Er wordt gesproken over een 'krimpregio', die anderzijds uit haar voegen barst van niet reguliere politie. Los van de kanttekeningen is er volgens burgemeester Waals wél sprake van een snelle en effektieve reorganisa tie van twee overheidsdiensten, die in de geschiedenis haar weerga niet kent Maar burgemeester Waals had nog een kanttekening. Hy kan zich niet aan de indruk onttrekken dat de politie daardoor overigens aan gestuurd door het Openbaar Mini sterie, 45% claimt van de operatio nele politiekapaciteit voor de justitionele zorg en te weinig aan dacht schenkt aan de veiligheid. Als de regionale politie de zorg voor de veiligheid wel benoemt tot haar kerntaak en het tegengaan van hin der en overlast, milieuzorg, ver- keerszorg en hulpverlening daar aan ondergeschikt maakt, kan ze wellicht beter inspelen op de com plexiteit en veelzijdigheid van si tuaties die burgers als onveilig ervaren. De zorg voor veiligheid de burgers moet worden gestimu leerd. De subjektief beleefde onvei ligheid van de burger zal meer en meer uitgangspunt voor het politie optreden moeten z\jn. OPENBAAR MINISTERIE Volgens officier van Justitie mr. Laumen leidt meer politie op straat tot een gevoel van 'schijnveiligheid' als er niets wordt gedaan aan de daadwerkelijke bestrijding van de criminaliteit 'Een politieman' al dus mr. Laumen 'kan wel elke dag aan de voordeur een kopje koffie drinken met de burger, maar aan de achterkant kan er in die woning worden ingebroken. Natuurlijk zal wel degelijk alles worden gedaan om de criminialiteit te bestrijden. Natuurlijk zal het verlenen van hulp centraal blijven staan. Bestuur, politie, openbaar ministe rie zijn geen gescheiden kastjes. Handhaving van de openbare orde en dan zal het het Openbaar Mini sterie een zorg zyn hoe dat gebeurd als het maar gebeurd. In de huidige tyd vasthouden aan oude ideeën is fout'. PRO JEKTLEI DER Tbm Wouters sprak in zyn wel komswoord namens het distrikt aan het adres van de nieuwe chef, dat de komst meer duidelijkheid zou gaan verschaffen want het is voor velen een onrustige tyd omdat de plaats van de politieman of vrouw in het distrikt nog te ondui delijk ia Samenvoegen van drie groepen rijkspolitie met de ge meentepolitie Venray die zorg moe ten hebben voor de veiligheid van de 150.000 burgers in dat. distrikt, de 150 politiemensen van hoog tot laag. Maar hij kon getuigen dat de wil aanwezig ia dat de vorming van dat distrikt zo vlakkeloos mogelijk kan verlopen. Bewondering ook voor de leden van de reservepol itie zowel van de rijks- als de gemeente politie. REGIONAAL KORPSCHEF Van Etten stelde dat op het mo ment dat het reorganisatieproces in ontwikkeling is gekomen de instal latie van de chef plaats vindt De re laties bestuur, openbaar ministerie en politie moeten dichter bij elkaar komen. De politie is voor de samen leving en niet andersom. Tbt de kerntaken van de politie behoort wel degelijk het taakveld criminia liteit Echter niet als afgezonderd pakket, vertaald in de vorm van gro te recherche-eenheden, maar geïn tegreerd binnen de basis politie zorg waarby de 24-uurs surveillan ce gewaarborgd blijft, de heer Van Etten was het met burgemees ter Waals eens. dat de politie moet kiezen voor veiligheid en daarmee de criminaliteitsbestrijding onder deel moeten laten zijn van een veel breder pakket Maar de politie kan alleen niet voor veiligheid zorgen. Daarbij valt te denken aan woning bouwverenigingen, verkeersveilig heidsorganisaties, winkeliersver enigingen en vele. vele anderen. Rob Hermans sprak in zijn toespraak van een wel heel bijzon dere dag. want op de dag dat de nieuwe president van Amerika werd geïnstalleerd vond voor hem ook de installatie plaats. 'Ik geloof in het nieuwe distrikt en in de sa menwerking en ik wil er aan bedra gen dat het Iran. Ik heb ervaren dat er een goede werksfeer is in het dis trikt Noord. Met mij zullen allen er alles aan dat doen de aanr(jtijden voor de politie aan hen die hulp be hoeven. zo kort mogelijk blijven maar dal ook alles zal worden ge daan opdat de politie zichtbaar aan wezig is'. De samenleving is complexer en vraagt meer integrale benadering van de veiligheid, waarin door de politie ook de zelfzorgzaamheid van kan het primaat zijn van criminiali- teitsbestrijding. Maar in het dis trikt Venray dreigt de beheersing van kontrole prioriteit te krijgen boven communicatie met de bur gers die op zoek zyn naar veilig heid, maar de onveiligheid anders beleven dan de politie.

Peel en Maas | 1993 | | pagina 5