Twee schitterende theatervoorstellingen op komst Raadsvergadering gemeente Vierlingsbeek Dittner somber over toekomst dorpen doe mee met het literair café Europees Jaar van de Ouderen: solidariteit tussen generaties een exclusieve collectie schoenen $^dames en heren AGENDA voor Wereldwinkel Venray VVV-nieuws Omroep Venray SYSTEM:CARE 13PEEL EN MAAS Donderdag 28 januari - Pagina 3 r? geurva Literair café Venray-regio Het literair café Venray-regio, dat onlangs suksesvolle schrijvers- avonden organiseerde met als gasten de heren Jos Vandeloo en Ton van Reen, roept lezers uit de regio op mee te doen aan een wedstryd in het herkennen van geciteerde dichtregels. Gedurende de komende periode zal er elke 4e donderdag van de maand een citaat van een of meer dichtregels verschijnen in Peel en Maas op een daarvoor gereserveerd plekje. Per keer vallen er 10 punten te verdienen.- - 5 voor de juiste titel van het gedicht (korrekt gespeld) en - 5 voor de juiste naam van de dichter. Elke maand wordt het klassement gepubliceerd van de top van de wedstrijdladder. Wie uiteindelijk in december 1993 de meeste pun ten heeft behaald, ontvangt daarvoor een prijs. Alhoewel dat een leu ke bijkomstigheid is, gaat het u en ons natuurlijk om 'de geur van hoger honing'. Vandaag de eerste opgave: Wie is de auteur van onderstaande versregels en wat is de titel van het gedicht waaruit de dichtregels afkomstig zijn? Veel zoekplezier en leesgenot bij uw pogingen onderstaand citaat thüis te brengen: 'De sneeuw daalt dwarrelend en zacht door de avond neer in de oude straat en 't is of tijd als een dwaze klacht verstilt, en mij im mijm'ring laat'. Inzendingen voor 21 februari sturen naar het sekretariaat: Stichting Literair Café Venray-regio, Rochusstraat 1, 5801 RR Venray. VERDERE AETIVITEITEN VAN HET LITERAIR CAFÉ ZIJN: Vrijdag 5 maart: literaire avond met Hermine de Graaf. Vrydag 2 april: Ontmoeting met professor L.J.M. Nouwen, schrijver van o.m. het boek: 'Een heilige diplomaat of een diplomatieke heilige'. Vrijdag 7 mei: Grote literaire avond met Kees van Kooten. Naderen mededelingen over bovengenoemde avonden zullen volgen. DONATEURS Indien u donateur wil worden van de Stichting Literair Café Venray- regio, dan kunt u dit doen door minimaal 10,- over te maken op re- keningnr. 13.25.94.250 Rabobank Meerlo. Gelieve wel naam en adres te vermelden. Maandagmiddag waren represen tanten van ouderenorganisaties en het ouderenwerk van het RISC in de raadzaal aanwezig om getuige te zijn van wat wethouder De Loo en (de heer Turkenburg te zeggen had den bij gelegenheid van de opening van het Europees Jaar van de Oude ren, afgestemd op de Venrayse si tuatie. Mevr. De Loo sprak haar dank uit dat de ouderenverenigingen en de zorgafdelingen gekomen waren het probleem van de ouderen, geza menlijk onder de loupe te nemen en wat er in de Venrayse situatie ge: daan zal kunnen worden. 'De oude ren zyn in staat om tesamen veel te bereiken en iets te gaan doen aan de vergrijzing in de samenleving, met het leggen van het accent in de herwaardering van de ouder wor dende mens'. lidariteit tussen de generaties. De huidige generatie ouderen heeft veel tot stand gebracht en dat is ze ker de opbouw van de grote wel vaart, de opbouw van een sterk stelsel van de sociale zekerheid, de totstandkoming van de EG en de opbouw en bescherming van de de mocratie. Het zijn de jongeren die van die ontwikkelingen profiteren. De ouderen hebben dikwijls in moeilijke omstandigheden en met een veel lager welstandspeil aan die opbouw meegewerkt'. POLITIEK Tbt nog toe zjjn de ouderen vol gens dhr. Turkenburg weinig geor ganiseerd en er is nog geen poli tieke party, die zich specifiek voor de belangen van ouderen inzet In dien de belangen van ouderen in de knel komen is het niet ondenkbaar Nieuwjaarsrede burgemeester Vierlingsbeek Schoolstraat 34, Venray Aan de stelling dat ouderen ziek en gebrekkig zijn moet volgens de wethouder nog veel veranderen. De gemeente Venray heeft al veel gedaan op dit terrein. In de politie- j ke agenda is in de nota ouderenbe leid al aandacht geschonken aan deze belangrijke groep mensen. Aandacht vroeg de wethouder voor het Informatiepunt voor Oude ren, aan de dagopvang van oude ren, aktiviteiten op ouderen gericht, het vervoer van ouderen. De wethouder wilde b.v. de moge lijkheden van een belbus wel laten I onderzoeken. 'De nota ouderenbeleid is aan aanpassing toe', aldus mevr. De Loo, 'maar ook zal extra aandacht moe ten worden geschonken aan alleen staande vrouwen' (de alleenstaande mannen werden door de wethou der niet genoemd). Voor de behoef ten en verlangens van de ouderen I moeten wij, maar ook het gemeen tebestuur, een open oor hebben. Sa men met de ouderen moet er I solidariteit komen tussen de gere- I naties. De ervaring van de ouderen, hun wysheid en geschiedenis moe ten in de samenleving de kans krij gen om de fundamenten te leggen voor de brug tussen de jongeren en I ouderen. WAAROM? Voorzitter Turkenburg van de Centrale van Ouderenverenigingen had zy'n toespraak goed voorbereid en vroeg zich af waarom de Europe se gemeenschap het jaar 1993 eigenlijk had uitgeroepen tot het I Europees Jaar van Ouderen en de I solidariteit tussen de generaties. Het antwoord kon volgens hem kort zijn: omdat de EG zich zorgen maakt over het feit dat ouderen eco- I nomisch en sociaal min of meer I worden uitgesloten van deelne- I ming aan het maatschappelijk le ven. 'By ontslag-gevallen zijn het I meestal de ouderen die het eerst I worden ontslagen. Er wordt regel matig gesproken over de betaal- I baarheid van de AOW. De gezond heidszorg komt regelmatig onder I de aandacht en dan vooral de hoge kosten die ouderen daarin ver- I oorzaken. Met name de bekostiging van de AOW kreeg van dhr. Turkenburg veel aandacht. 'Daarmee zitten we midden in het probleem van de so- dat er een politieke groepering zal ontstaan, die zich speciaal op de be langen van ouderen richt De Centrale van Ouderenvereni gingen in Venray heeft een speciale commissie ingesteld, die zich sa men met andere daarvoor in aan merking komende instanties zal bezighouden met het Europees Jaar voor de Ouderen en de solidariteit tussen de generaties. Die solidariteit is van groot be lang en daarom waren ook de on derwijsinstellingen op de bijeen komst uitgenodigd (jammer genoeg waren er geen vertegenwoordigers aanwezig waarover de heer Ad Hyl zyn grote zorg uitsprak). In het kader van de komende ak tiviteiten vroeg de heer Turken burg de gemeente financiële middelen ter beschikking te stel len. Wethouder De Loo vond dat verzoek bespreekbaar. KRANT Aan mevr. De Loo reikte voorzit ter Turkenburg het eerste exem- plaat uit van de krant, die speciaal door het nationale comité 'Euro pees Jaar van de Ouderen en solida riteit tussen de generaties' is vervaardigd en die in een grote oplage onder de bevolking zal wor den verspreid. Daarin wordt uitvoe ring ingegaan op de mogelijkheden die er nog zyn voor de ouder wor dende mens om hen toch een plaats te geven in onze samen leving. De ingestelde werkgroep gaat nu werken aan de samenstelling van een draaiboek, over wat er in het Venrayse allemaal te gebeuren staat. Containers in brand gestoken Zondagavond werd byna tegely- kertyd brand gemeld in twee afval containers, die in het centrum waren geplaatst evenals in enkele zaken. De brandweer wist de bran den te blussen en uitbreiding te voorkomen. Ook hier had de politie de zaak snel opgelost Beide bran den bleken opzettelyk te zyn gesticht en de twee daders konden worden aangehouden. Zy zullen de rekening van het uitrukken van de brandweer en het blussen gepre senteerd krygen. In de Venrayse streekschouwburg kan men nog voor carnaval twee byzondere voorstellingen tegemoet zien. Op maandag 8 februari komt de veelgeprezen Belgische produktie DE KLOKKENLUIDER VAN DE NO TRE DAME. Een groots opgezette to neelvoorstelling met veel muziek en daarom ook wel het Belgische antwword op Les Miserables genoemd. Deze voorstelling is echter vooral een kykspel van de eerste orde, waardoor het bereikbaar wordt voor een heel breed publiek. Wie Les Miserables heeft gezien, moet zeker deze Klokkenluider gaan be- kyken. Hoewel totaal anders zal men eveneens onder de indruk ra ken van zoveel spektakel. Dit is theater in zyn beste vorm en daar om voor iedereen aan te raden. 'Stof tot nadenken' Onder dit motto heeft SOS We reldhandel samen met de landelij ke vereniging van Wereldwinkels een campagne gevoerd. Deze cam pagne had tot doel het promoten van textiel uit India, dat recht streeks en voor een eerlijke pry's wordt gekocht van producenten in India. SOS Wereldhandel hoopt dat in de toekomst 'zuivere' textiel net zo gewoon zal worden als 'zuivere' koffie. Onder zuiver verstaan we dat voor het produkt niet alleen een eerlyke prys betaald is, maar ook dat de werkomstandigheden ge zond zijn, dat er geen diskriminatie van de vrouw is en dat er geen kin derarbeid verricht wordt. Het huis- houdtextiel dat u in de Wereld winkel kunt kopen, wordt door SOS Wereldhandel afgenomen van de organisatie Co-Optex. De weverijen, die by deze organisatie zyn aan gesloten, zyn handweverijen, de zo genaamde handlooms dw.z. dat de getouwen, die meestal by de wevers thuis staan, met de hand bediend worden. Co-Optex is een serviceapparaat dat het verval van de handweefny- verheid in Thmil Nadu (ZO-India) wil voorkomen. Daar zyn 5 mihoen mensen afhankelijk van de hand- weefnijverheid. Al ver voor onze jaartelling werd in de Indusvallei katoen verbouwd, gesponnen en geweven tot grove kleren. In de loop van de tijd is er een kaste ontstaan van handwerks lieden, die de grove stoffen verft en verder bewerkt, speciaal voor de adel in India. In de vroege Middel eeuwen brengen kooplui de fijn be werkte stoffen naar vorstenhoven rond de Middelandse Zee, de Afri kaanse oostkust, Klein-Azië en Chi na Vanaf 1300 raken ze ook in West-Europa in zwang. De grote bloeitijd van de Indiase weefnijver heid is in de 15e eeuw. Door de industriële revolutie wordt de Britse textielindustrie, mede door de kolonisatie van India door Engeland, de grootste kon- kurrent De Wereldwinkel is dagelijks ge opend: maandag van 12.00-17.00 uur; dinsdag t/m donderdag van 14.00-17.00 uur; vrijdag van 14.00- 21.00 uur en zaterdag van 10.00- 16.00 pur. Vlag uit, winkel open! Voor meer informatie tijdens ope ningsuren: tel. 885*71. U kunt ook terecht by An Wondergem, tel. 84545 of Karla Menger, tel. 88005. Twee dagen later, op woensdag 10 februari komt een andere prachtige voorstelling GISELLE. Een oogstre lend ballet door het Nationaal ballet van Litouwen. Vorig jaar bracht dit gezelschap een prachtig Zwanenmeer. Het pu bliek was toen laaiend enthousiast Nu komt men met een ander maar net zo schitterende voorstelling, die iedereen in vervoering zal brengen. Het ballet van Litouwen behoort tot de beste gezelschappen ter wereld en werkt met solisten van het Kirov-ballet in St Petersburg. Er zyn voorstelling die men ge zien behoort te hebben. Giselle is zo'n voorstelling. Het orkest van dit gezelschap is van een onberispelij ke kwaliteit en gelijkwaardig aan de topprestaties van de dansers. Kort om, een meer dan gedenkwaardige voorstelling. Het jaar 1993 zal voor de gemeen te Vierlingsbeek een bijzonder jaar gaan worden want dit jaar zal de laatste stap worden gezet in het pro ces van de gemeentelijke herinde ling. Het wordt tyd dat het proces wordt afgerond. Burgemeester Ditt ner deed een dringend beroep op de landelijke politici om met de no dige voortvarendheid dit nu byna tien jaar durend proces af te ron den. 'Let wel ik ben niet tevreden met de uitkomsten van dit door de provincie zorgvuldig voorbereid proces. Ik blyf van mening dat de overgang van Vortum-Mullem naar Boxmeer onnodig is. Laat men ech ter zorgen dat het huidige plan, met al zijn voor- en nadelen snel afge rond is, zodat op 1 januari 1994 de nieuwe gemeenten zich kunnen richten op andere bestuurlijke ta ken. Maar het lykt' aldus Dittner 'of met name de stedelijke gebieden, de grote steden, belang hebben by de veranderde regiovorming'. De stads- en dorpsvernieuwingsgelden worden by voorrang toegewezen aan de grote steden, alsof er in de dorpen geen of minder geld nodig is voor vernieuwing. De politie sterkte wordt via reorganisatie her zien, ten gunste van de randstad en ten koste van het platteland. De wo ningbouw in de kleine kernen wordt beperkt ten behoeve van de steden. Het lykt erop dat in de ste den de mensen niet kunnen wonen omdat er onvoldoende wordt ge bouwd en dat de mensen in de klei- In de donderdag gehouden raads vergadering werd in rekordtempo een aantal voorstellen zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. Het slopen van de panden Gro testraat 20-22 en het bouwryp ma ken van het vrykomende perceel. Het gevraagde krediet bedroeg ƒ22.325,- en er bleken reeds gega digden te zyn voor die bouwplaat sen. Tevens kan het fietspad daar ter plaatse zodanig worden verlegd dat de verkeersveiligheid toeneemt. De gemeenschappelyke regeling van het streekgewest inzake de af valverwerking werd gewyzigd. Ten behoeve van de gymzaal van de basisschool te Vierlingsbeek werd een bedrag van ƒ5.174,- be schikbaar gesteld, waardoor de rin- genhaakstok en vyf tumbanken kunnen worden vervangen. Mede werking voor vervanging van een set trapezoïden werd geweigerd. Aan hetzelfde schoolbestuur werd wel medewerking verleend voor herstel van de buiten riolering. De vergoedingsregeling voor de leden van de vrywillige brandweer werd aangepast volgens het LOGA akkoord. Ook de gemeente Vierlingsbeek kan nu de raad haar goedkeuring aan haar voorstel heeft gegeven de gemeentel yke identiteitskaart in voeren. De gemeente zal de advies- prys van de VNG zynde ƒ30,50 legeskosten aanhouden. De raad had geen moeite met de aansluiting by het Halt-projekt Land van Cuyk en stelde het ge ne kernen niet kunnen wonen omdat er niet gebouwd wordt Som mige stadsdelen zyn verpauperd, terwijl het woonmilieu in de kleine kernen goed is. Burgemeester Ditt ner had de indruk dat men liever de problemen van de steden oplost ten koste van de dorpen. Burgemeester Dittner besloot zyn nieuwjaarstoespraak 'Gaat het platteland nu een sombere toe komst tegemoet, ik hoop en denk van niet. Maar het zal alleen kun nen als wy als lokale bestuurders in de dorpen en kernen, de vinger op de zere plekken blyven leggen. Iedere bestuurder voor zich, wy ge- zamenlyk en nog beter, de gemeen ten gezamenlyk'. Jonge aanplant op Henseniusplein vernield In de nacht van vrydag op zater dag werden op het Henseniusplein twee nieuw geplante bomen ver nield. Dat de politie ook aan dit soort vandalisme aandacht schenkt werd bewezen doordat reeds in de loop van zaterdag de dader kon wor den opgespoord. Het bleek een 22-jarige inwoner te zyn, die beken de die vernielingen te hebben ge pleegd onder invloed van alkohol, en dat hy een bravourstulye wilde uithalen. De gemeente zal hem de rekening van de vervanging presenteren ter- wyl de politie hem een proces verbaal zaal aanbieden. vraagde bedrag van ƒ8.800,- ter be schikking. Alle lof hadden de raadsleden voor de kredietverstrekking van het Uitvoeringsplan 1993. In dat plan worden de verschillende wer ken vastgelegd. De reservering van dat plan bedraagt ƒ313.868,-. De uitvoering van de afzetting Schaartven zal ook vooraf in de commissie verkeer en openbare werken worden behandeld. Als opvolger van de heer Beurs- kens uit Overloon in de commissie financiën werd met algemene stem men de heer Stoffelen gekozen. RAMPENPLAN Op verzoek van Gedeputeerde Staten van Brabant moest het op 16 maart 1989 vastgestelde rampen plan voor de gemeente Vierlings beek worden aangepast. Gedepu teerde Staten vonden de opsom ming van soorten objekten die als rampgevoelig kunnen worden aan gemerkt te summier. Ook in andere niet genoemde objekten kan zich een niet voorziene ramp voordoen. Ook de in- en externe alarmering was volgens GS onvoldoende. Ook moest het rampenplan worden aan gepast omdat het model rampen plan van de regionale brandweer was gewyzigd. Het college werd ver der gemachtigd bepaalde onderde len van het rampenplan nader uit te werken cq. te wijzigen. De veran deringen zullen door het college wel aan de raad worden kenbaar gemaakt Onderstaand volgt een greep uit de vele voorstellingen die u by ons kunt boeken. Februari: 1: Kek A-Mouse, Arnhem 2-5-7: Opera Nabuco, Rotterdam 6: Golden Earring, Enschede 9: The Flying Pickets, Utrecht 12: BZN, Den Haag 18: Muzikantenstadl, Groningen 19: BZN, Eindhoven 26: Bufïy Sainte-Marie, Rotterdam Maart: 1: Lou Rawls, Rotterdam 8: Chris Rea, Rotterdam 8-9: Boeyen, Sacksioni en Mm het Groenewoud 2, Utrecht 12-13: Hair, Den Haag 19: Candy Dulfer, Eindhoven 20: Spring Rock '93, Dordrecht 23: Tbm Parker in Concert Den Haag 24: Jeff Healy Band. Den Bosch 27: BZN Rhythm of my Heart Den Bosch 28: Vooijaarsfestival Leiden, Leiden 31: Willy de Ville, Utrecht April: 4: Midsummer Night's Dream, Den Haag 5: Willy de Ville, Nymegen 8: Madam Butterfly, Den Haag 14-16: Paolo Conté, Eindhoven, Den Haag Inbraak in personenauto Maandagavond werd, vermoede- ïyk met gebruikmaking van een valse sleutel, toegang verkregen tot de personenauto van een inwoner van Horst die zyn auto op de par keerplaats by De Wetteling had ge parkeerd. Uit de auto werden de radiocassettespeler en een benzine- overhevelingspompje ontvreemd. ZONDAGSDIENST HUISARTSEN Weekenddienst voor de patiënten van W. Bloemen. R.E. Gabel er. T. Lankveld. H. Schreven en J. Wittgen: W. BLOEMEN Stationsweg 15, tel. 81465 Weekenddienst voor de patiënten van I*. Corver, G. van Loon, E. de Muinck Keizer. A. Coenen. F. Schmeetz. D. Vercauteren en J. de Vocht: F. SCHMEETZ Aronskelk 76, tel. 85900 Weekenddienst voor de patiënten van dr. Keyzer en dr. Mm Dongen: DR Van DONGEN Past Jeuckenstrmat 6. America tel. 04764-1707 vrydag 1800 tol zondag 24.00 uur Voor spoedeisende gevallen kunt u op de genoemde data by de ge noemde doktoren terecht: 's morgens van 10.00 tot 11.00 uur 's middags van 17.00 tot 18.00 uur ZIEK EN VERVOER Ttel. 077-575757 ONGEVALLEN Tel. 06-11 WEEKEND- EN NACHTDIENST VENRAYSE APOTHEKEN DE BURGGRAAF Stationsweg 5, tel. 84877 van vry dagavond 1800 uur tot vol gende week vrydag. Openstelling: zaterdag van 9.00 tot 13.00 uur en van 17.00 tol 1800 uur zondag van 10.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tol 1800 uur Verder alleen voor spoedgevallen (vla het nachtluiKje) TANDARTSEN WEEKENDDIENST VENRAY-YSSELSTEYN Voor spoedeisende gevallen uitsluitend na telefonische afspraak neemt waar.- O. VER1IAEGEN, tel. 82281 WEEKENDDIENST DIERENARTSEN DIERENKLINIEK VENRAY E.M. Ruymbeek/ J.M. van WindenAV.H.M. de Vocht/R.C. Goedegebuure. Behandeling in het weekend vol gens telefonische afspraak R GOEDEGEBUURE Stationsweg 13, tel. 81336 DIERENARTSENPRAKTIJ K W.H. Kremer en W.G.A.M. Loonen, G-W. Gelling en R. Eelderink. Behan deling kleine huisdieren zaterdag en zondag volgens afspraak G. GELLING Vlasakker 1, Oostrum, tel. 10956 WEEKENDDIENST VERLOSKUNDIGEN voor de praktyken van mevr. Raay- inakars, mevr. Van Eerteu. mevr. Tiggeloven en mevr. Vermazeren M. VERMAZEREN, tel. 04784-2273 vanaf vrydag 12 uur tot maandag 8 uur WEEKDIENST VERLOSKUNDIGEN De weekdienst van de praktyk van mevr. Van Eerten en mevr. Tiggelo ven wordt vanaf maandag 8 uur tot vrydag 12 uur waargenomen door T. TIGGELOVEN Blauwververstraat 30, tel. 82411 Afspraken maken 's middags tussen 6 en 7 uur. tel. 82411 Programma van Omroep Venray op de FM 90.2 en via de kabel op de FM 102.6 Mhz met op: Donderdag: 19.00-21.00 uur: De Rooy-iyn met Paul Verhoeven. 21.00-22.00 uur: Gast presentator. Vrydag: 19.00-21.00 uur: De Rooy-iyn met Frank v.d. Molen, met o.a. Mu- zaRooy. 21.00-22.00 uur: Gastpresentator. Zaterdag: 18.00-19.00 uur: Het doen met Je roen (van Loon). 19.00-20.00 uur: Stopwatch: Sport met Huub Geurts en Jeroen van Loon. Zondag: 10.00-11.00 uur: Frank van der Molen. 11.00-13.00 uur: Verzoekplatenpro- gramma met Hayke de la Whisky. Bel voor een groet of plaat: 04780- 12362. 13.00-14.00 uur: Jojo's Time machine met Jos Gommans. 14.00-16.00 uur: Ruben in de mid dag met Ruben de Jong. 1600-1800 uur: Frans Janssen met muziek, sport en informatie: 04780-12362. 18.00-19.00 uur: Nico Broers. 19.00-20.00 uur: Houwe Zo! met Ilanna van Beek. 20.00-22.00 uur: Muziekprogram ma met Jos Gommans. Maandag: 19.00-21.00 uur: De Rooy-iyn met Eric Thönissen. 21.00-22.00 uur: Peel grass. Het we kelijkse country-programma van Rein Wortelboer. Dinsdag: 19.0021.00 uur: De Rooy-lyn meL.. 21.0022.00 uur: Gastpresentator. Woensdag: 19.002030 uur: De Rooy-lyn met Gido Boom. 20.30-22.00 uur: Verzoekplatenpro- gramma met Liesbeth Lucassen voor aa. de instellingen. Bel tydens de uitzending voor de groeten, een felicitatie of een verzoekplaat: 0478027269. 22.0023.00 uun Wisselprogram- ma. Automatisering voor het kleine bedrijf. Automatiseringsadviezen Systeembeheer Netwerkbeheer Instructie Programma's op maat O Computers O Netwerken Printers Meer weten.?. Bel even, wij komen graag langs voor een kennismakingsgesprek, -ff 04780 85138 AANPASSING

Peel en Maas | 1993 | | pagina 3