OPRUIMING 20% tot 50% KORTING 'OGB Verhoging in 1994 afhankelijk van Rijk' 1 Nieuwbouw Schouwburgplein afhankelijk van medewerking eigenaars Dameskleding Herenkleding Kinderkleding Partnerregister ligt in handen van het CDA Kritiek van publiek Canon kleur copieën Desiree Fraktie V.d. Vorle als enige tegen verhoging vergoedingen raads- en commissieleden CflViNET COViNET Venray PEEL EN MAAS Dcrkwlngsrlngen VERLINDEN JUWELIER VAN DE KAMP Je moet de politie maar voorrang geven Nog dit jaar eerste bungalows op Witte Vennen PEEL EN MAAS r Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP tini v.d. Leur j DONDERDAG 14 JANUARI 1993 Nr. 2 HONDERD VEERTIENDE JAARGANG WIJNÖDRANKENGROEP Vcnrsn llciisciiiiisslRial 1 04780-81h01 PEEL EN MAAS WUN'.'BRANKENGROEP Venray llensrniusMraal I 04780-81801 UITGAVE: DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY UfCEI/DI Al\ WAAD WCUDAV EU AM/!EI/IIJ/! Grotestraat 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-1.0916 VvEEIVDLMI# YwWlV VENIIMT CPI wPlVEVINV Advertentieprijs: 35 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar M50O Abonnementsprijs buiten de regio f 21,00 uitsluitend bij vooruitbetaling modehuis berden De vraag of de gemeente Venray een partnerregister in zal stellen ligt geheel in de handen van het CDA. Afgelopen maandag tijdens de commissievergadering algemene zaken spraken alle politieke party- en. behalve het CDA, zich uit voor zo'n partnerregister. In een partnerregister kan een gemeeente officieel vastleggen wel ke mensen samenleven zonder dat deze gehuwd zy'n. Een partnerre gister kan dienen als officieel be- wijs van samenwonen by diverse instanties. De fraktie Samenwerking wees in haar begrotingsbeschouwingen op de gemeentel yke notitie Homobe- leid uit 1990 waarin enkele doel stellingen geformeerd staan, die volgens mevr. Roling van Samen werking tot logisch gevolg hebben dat er een partnerregister ingesteld moet worden. 'Het doel van een partnerregister is om de mensen die hun lotsverbondenheid willen vastleggen, daartoe de gelegenheid te geven' aldus Samenwerking in haar beschouwingen. 'De gemeente moet aktiever zyn. Zij heeft de mo gelijkheid om zo'n register in te stellen. Wacht er niet te lang mee en geef een voorbeeld aan andere Limburgse gemeenten' aldus mevr. Roling. Venray is, als het besluit tot het instellen van een partnerre gister, de eerste gemeente in Lim burg die dat doet. Burgemeester Waals liet mevr. Ro ling weten dat hy als portefeuille houder in principe positief staat tegenover de invoering van een partnerregister, als daarvoor een meerderheid in de raad te vinden is. Daarmee wil hy niet de landely- ke discussie afwachten. Behalve het CDA konden alle par tijen zich daarin vinden. 'Ik houd de nieuwsgierigheid voor wat be treft het partnerregister nog even boven tafel' aldus fraktievoorzitter V.d. Ven, die daarmee aangaf hier over nog geen uitspraken te willen doen. Financiën in de gemeente Venray zyn doorgaans het exclusieve do mein van ambtenaren en bestuur ders. Het publiek, dat het volste recht heeft om het openbare gedeel te van de besluitvorming by te wo nen, laat het doorgaans afweten. Dat geldt voor financiën net zo als voor de andere terreinen van ge- meentelyk beleid. De publieke tri bune is normaliter dan ook niet of nauwelijks bevolkt en van het spreekrecht wordt evenmin dik wijls gebruik gemaakt Een optre den van een burger in een open bare vergadering, met terzakekun- dig commentaar op het beleid, komt al helemaal zelden voor. Wet houder Joos Truijen van financiën en de leden van de gelyknamige commissie hadden vorige week het voorrecht van zo'n optreden. Ven- raynaar Theo Schrooten verraste politiek en pers met een kritische beschouwing van de gemeentelyke begroting. Schrooten, in het dagelijks leven ambtenaar financiën bij de ge meente Vierlingsbeek, vergelykt de gemeente met een bedryf. Een vry oinvangryk bedrijf, met een jaar omzet van ongeveer 110 miljoen gulden en 250 personeelsleden. Maar ook een bedrijf dat op korte en middellange termijn struktureel verliesgevend is. Elk jaar verliest de BV Venray acht tot negen miljoen gulden, zo stelde Schrooten in z'n betoog. Een bedrijf in staat van fail lissement Schrooten verwijt de gemeente Venray dat ze verandering wil bren- elke week nieuws gen in die situatie over de ruggen van de inwoners, in "bedrijventaal' de klanten. Waar een bedrijf taken zou afstoten en op kosten zou besparen, komt het gemeente bestuur op de proppen met maatre gelen die voordelig zyn voor de organisatie, vry vertaald 'het ge meentehuis'. Al die maatregelen moeten worden betaald door de burgers, die hun belastingaansla gen fors zien stygen. Een onaan vaardbaar beleid, is de konklusie van Schrooten. Ook de vorm waarin de begroting is gegoten krygt de volle laag in de beoordeling van de publieke tribu ne. De gemeenteraad en de burgery krijgen geen inzicht in de geldstro men. Waar komt het vandaan en waar gaat het naar toe? Geen won der dat een gemeenteraad alleen op detailpunten kritiek heeft op het stuk. Verder noemt Schrooten een aan tal zaken op die hy in de begroting 1993 helemaal niet meer kan terug vinden, terwyl ze een jaar daarvoor daarin nog prominent naar voren kwamen. De financieel deskundige vraagt zich af hoe Venray de gevol gen van een zulke begroting - verhoging van tarieven nu en in volgende jaren - aan de Venrayse be volking wil verkopen. Want ook op het gebied van voorlichting scoort de gemeente volgens Schrooten een onvoldoende. GESPREK Wethouder Truyen was het - uiteraard - niet eens met de visie van de kritische inwoner. Hy wilde echter in de vergadering niet op' de kritiek van Schrooten ingaan. Trui- jen nodigde z'n opponent wel ^uit voor een persoonlyk gesprek. Daar in wil de wethouder de begroting best met hem doornemen. Of Venray in 1994 de onroerend- goed belasting gaat verhogen hangt af van wat het Ryk doet. Dat liet wethouder Truyen van financiën vorige week weten aan de financië le commissieleden. Dit naar aanlei ding van vragen in de algemene beschouwingen over het feit dat burgemeester en wethouders het niet onwaarschyniyk achten dat de OGB voor 1994 extra verhoogd dient te worden. Met name het CDA vroeg of het college een verhoging wel acceptabel was. In de Keulsche Pot fondue-, gourmet- en specialiteiten- restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04781-41774 HOLTHESEDIJK 2 OVERLOON UUR FOTOSERVICE DE BLEEK 39 ACHTER DE SCHOUWBURG VERGROTING IN 5 MIN. REDELUK PEIL Wethouder Truyen legde de com missieleden uit dat de hoogte van de OGB in feite door het Ryk wordt bepaald. 'Die heeft voor 1993 be paald dat het redelyk peil ƒ315,- per woonruimte moet bedragen. In 1992 was dat nog ƒ295,- per woon ruimte'. Volgens de wethouder zit Venray met ƒ321,-, ƒ6,- boven dat redelijk peil. Daarby wordt wel het be lastingvoorschrift dat door het Ryk is opgelegd in het kader van de arti kel 12 status van Venray buiten be schouwing gelaten. De Venrayse burger moet, zoals bekend moge zyn, in de jaren 1991 t/m 1994 jaar- lijks ƒ15,- extra belasting betalen, als bydrage in het gezond maken van de gemeente Venray. Die extra belasting staat geheel los van het re delyk peil. REKENING De wethouder legde vervolgens uit dat, als de gemeente zich niet aan het opgelegde redelyk peil Hardleerse fietser Donderdag heeft de politie veel werk gehad met een 61-jarige uit Ys- selsteyn afkomstige fietser die zig zaggend over de weg reed en een gevaar voor het verkeer opleverde. De eerste melding kwam, dat de fietser op de Meerioseweg reed en daar een gevaar vormde. De politie trof de man aan maar konstateerde dat het alkoholgebruik nog mee viel. Hy zou zich netjes gedragen. Enkele uren later kwam de mel ding binnen dat een fietser zich verdacht ophield op de Rouwkui- lenweg. Het bleek dezelfde man te zyn. Nu was zyn alkoholpromillage zodanig dat hij een proces-verbaal inzake het ryden onder invloed kreeg aangezegd. Voor zyn en an dermans veiligheid leverde de poli tie hem af in zijn woning, waar hij aan de zorgen van zyn echtgenote werd toevertrouwd. De fraktie V.d. Vorle sprak zich af gelopen maandag in de commissie algemene zaken als enige uit tegen de verhoging van de vergoedingen voor raads- en commissieleden. Burgemeester en wethouders zijn voornemens om die vergoedingen voor 1993 fors te verhogen. Tbt en met 1992 werd aan raadsleden voor hun werkzaamheden slechts 80% van de maximaal mogelyke vergoe ding (die door het Ryk wordt vast gesteld) uitgekeerd. .Ms tegemoet koming in de onkosten kregen de raadsleden wel 100% van het maxi maal toegestane. De commissiele den kregen in 1992 85% van het maximaal toegestane presen tiegeld. Burgemeester en wethouders wil len nu de vergoedingen optrekken naar 100%. Als reden daarvoor wordt aangegeven dat de destyds als bezuinigingen doorgevoerde kortingen, niet meer passen in het financiële beleid dat gevoerd wordt in het kader van de artikel twaalf status. 'Wat we doen doen we goed, op basis van uitgaven die normaal voor de aktiviteit of weerkaamheid staan' aldus b. en w. in haar raads voorstel. Verder zyn b. en w. van mening dat door de steeds toenemende werkdruk van raads- en commissie leden deze kortingen niet meer ge rechtvaardigd zyn. Bovendien zullen hiermee de kosten van met name steunfraktieleden, beter ge dragen kunnen worden. Als gevolg van dit voorstel zullen de vergoedingen van raadsleden stygen van ƒ10.772,- naar ƒ13.957,-. De presentiegelden van commissie leden zullen stygen van ƒ89,25 naar f109,-. De onkostenvergoeding voor raadsleden zal ƒ2.535,- (was 2.452,-) gaan bedragen. TEGEN Dhr. V.d. Vorle, voorzitter van de gelyknamige fraktie, sprak zich af gelopen maandag als enige uit te gen deze verhoging. 'Ik heb er Grote Markt 7 Venray Tel. 04780-86817 problemen mee, juist nu. De lasten van de burgers zyn flink verhoogd en wy gaan onze vergoedingen ver hogen. Dat schiet bij veel mensen in het verkeerde keelgat. Veel van hen kunnen de lastenverhoging niet of nauwelyks betalen. Ik weet best wel dat het werk van raads- en commissieleden steeds zwaarder wordt maar ik vind dat wy een voorbeeldfunktie hebben in de ma laise waarin de gemeente zit Burgemeester Waals vond het vreemd dat de fraktie V.d. Vorle zich nu tegen dit voorstel uitsprak. Vol gens de burgemeester was op 30 ju ni van het vorig jaar hierover al overleg geweest met de politieke partyen. 'Ik heb toen geen weer stand geproefd' aldus de burge meester. Dhr. V.d. Vorle liet daarop weten dat hy dat als een mededeling heeft beschouwd. 'Wy hebben hierover met onze achterban overlegd en die zeggen nee'. houdt, Venray daar in 1997 de reke ning van gepresenteerd krygL Dan vindt namely k een toetsing plaats in het kader van artikel 12. Als de inspektie dan konstateert dat het belastingniveau in Venray onder dat redelyk peil is zal het de ryks- bydrage, die Ven my ontvangt even redig korten. 'Stel dat het Ryk haar trend doorzet' aldus Truyen 'en vol gendjaar het redelyk peil op 335,- brengt, en Venray volgt daarin niet, dan heeft Venray in 1997 ongeveer een half miyoen te weinig aan be lasting inkomsten. Het Ryk kort dan haar uitkering ook nog eens met een half miyoen zodat de ge meente 1 miyoen minder inkom sten heeft'. BELASTINGDRUK Over de Venrayse belastingdruk moest de wethouder beamen dat die in Venray pittig is, maar hy liet weten dat er in Limburg gemeenten zijn met een nog hogere belasting druk. 'Venray is gedaald van de 3e naar de 6e plaats in Limburg, alhoe wel dat geen maatstaf is'. Naar verwachting zal de gemeen teraad tydens de begrotingsbehan deling. volgende week dinsdag, hierop nog terugkomen. ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 In de nacht van zaterdag op zondag verleende een '29-jarige bestuurder uit Huizen geen voorrang aan een over de Lan- geweg rydende politieauto. Een botsing werd voorkomen, maar by de aanhouding ontdekte de politie dat de bestuurder veel te diep in het bekende glaa*ye had gekeken. Na de blaasproeven kreeg hy een ryverbod van 8 uur en de mededeling dat proces-verbaal inzake het ry den onder invloed zal worden opgemaakt De eerste bungalows op het nieu we rekreatieterrein 'de Witte Ven nen' staan nog dit jaar overeind. Voor 1 januari 1995 staan er minstens 50 bungalows en een deel van de camping. Dat heeft initiatief nemer Maessen afgesproken met de gemeente. Tbgen die tyd moet de gemeente de infrastruktuur hebben aange legd. Het bungalowpark moet goed bereikbaar zyn, de huisjes moeten nutsvoorzieningen hebben en de gemeente moet de toegangsweg, de Sparrend reef. verbreden. Woord voerder Van Soest van het CDA maande de gemeente tot oplettend heid omdat de werkzaamheden wat vlugger gaan dan werd verwacht Van Soest voorspelde problemen als Maessen over een tycye niet vooruit kan omdat de gemeente haar werk niet heeft gedaan. uw weekblad Hotel Asteria te Venray H*" vanaf ~T6 januari geopend zie pagina 4 Zwitserse Tegelkachels Intiek in Ciken en grenen Gopie Antiek geloogd grenen Cel- en Salontafels Stoelen Kasten Dressoirs en Gommodes Slaapkamers Babykamers Banken en Fauteuils Coyd Loom en Biet Dhssing Binnenverlichting Spiegels Woon- en Tuindecoraties Buitenverlichting Bielsen en Hekwerk Bestratingsmaterialen Stationsweg 86 5807 AG Oostrum-Venray tel. 04780-85Q5Ó/803ÓI Open: di. t/m do. 13.30-1730 uur vrij. 13.30-21.00 uur\ za. 9.00-16.00 uur 'Krotpand Schoolstraat 39 (18-06-90). Mogelykheden worden onderzocht om ter plaatse een nieuwbouwprojekt te ontwikkelen'. Dit kan men lezen op de lyst van aandachtspunten van de commis sie ruimtelyke ordening en volks huisvesting. Deze zijde van de Schoolstraat aan het Schouwburg plein heeft de twyfelachtige eer om bovenaan deze lyst te staan en heeft al byna drie jaar de aandacht van deze raadscommissie. PLANNEN Het krotpand zelf is al veel langer een doorn in het oog van vele bur gers en bestuurders. De gemeente heeft in het verleden al vele pogin gen gedaan om daar met de eige naar van het pand. tot een bestem ming of verbouwing te komen. De gemeente kan alleen geen dwin gende maatregelen nemen om dit 'aangezicht' te verbeteren. De laat ste paar jaar hebben daarom diver- Of aan deze zijde van de School straat nieuwbouw ontwikkeld kan worden is een pure financiële kioestie. se projektontwikkelaars zich vastgebeten in dit zuidelyke deel van de Schoolstraat Inmiddels zyn er al diverse plannen ontwikkeld maar ook al weer in de prullebak verdwenen. De financiële aanbie dingen die gedaan werden aan de eigenaren van de nog bewoonde panden waren vaak te laag. Voor projektontwikkelaars is immers al leen de grond interessant Hogere pryzen voor grond en panden ma ken het projekt financieel moeily- ker haalbaar. PLANOFORM Inmiddels heeft zich een volgen de projectontwikkelaar aange diend, die zich in dit deel van het centrum wil vastbijten. Planoform uit Eindhoven zal in de loop van de ze maand aan de diverse pandeige- naren aanbiedingen doen en plannen voorleggen. Op dit mo ment denkt Planoform ongeveer 800 m2 winkelruimte te kunnen realiseren met daarboven in drie bouwlagen tien appartementen. By of onder het complex worden geen parkeervoorzieningen gerealiseerd. Volgens dhr. Steemers van Plano- v \\C form staat het echter nog lang niet vast dat deze plannen doorgaan. 'We geven de mensen de tyd om hierover te beslissen. Hun mede werking is van groot belang anders kan hier niets gerealiseerd worden' aldus dhr. Steemers. Uitspraken over wanneer met sloop en bouw begonnen wordt wil hy dan ook niet doen. Dhr. Steemers is wel blij dat wethouder Kersten 100.000.- wil uittrekken om by te dragen aan een verbetering van dit gedeelte van het centrum. Wethouder Kersten bevestigt dit laatste. 'Waarschynlyk zullen in 1993 enkele geplande bedryfsver- plaatsingen geen doorgang vinden. Het geld uit het fonds Stads- en Dorpsvernieuwing dat daarvoor ge reserveerd is. zal dan hiervoor besteed kunnen worden' aldus wet houder Kersten. Hy verwacht hier over binnen het college van burgemeester en wethouders geen problemen. Grotestraat 76 Venray Patersstraat 10 -

Peel en Maas | 1993 | | pagina 1