i Buitenlandse kinderen halen achterstand in Van de wind kun je niet meer leven ot slot.... RUIMT OP! Thomassen Aandacht voor de krant bij Volksuniversiteit Een baan in de ziekenverzorging maar te weinig vooropleiding? Suksesvol projekt huiswerkbegeleiding heeft tekort aan vrijwilligers PEEL EN MAAS Merselose molen na drie generaties Miehels dicht Modehuis Thomassen rrt MODEHUIS Prettige Feestdagen EN MAAS Donderdag 17 december - Pagina 7 ie maandagavond melden b(j de Katholieke Technische ooi aan de St. Jozefweg zo'n 45 jeren. Het zijn by na allemaal leren van Turkse en Marok- Bse ouders. Ze komen naar de ooi om onder begeleiding hun iwerk te maken of een beetje a tyd te besteden aan vakken rin ze wat minder z(jn. De kin- en komen vry willig en ook de eleiders zyn vrijwilligers. Het iwerkbegeleidingsprojekt allochtone kinderen, zoals in het jargon heet, draait nu rbet vierdejaar en de behoef- i niet afgenomen. Integendeel, vraag wordt steeds groter en projekt heeft dan ook meer (rilligers nodig. 6 van Gerven is één van die irilligers. De start van het pro- viel ongeveer gelyk met het be un z'n opleiding tot leerkracht de Pabo in Helmond. Jos en z'n ndin Angelique, ook basis- jolleerkracht in opleiding, za- in het projekt een prima jeljjkheid om praktische erva- op te doen. Inmiddels is het laan huil vierde seizoen begon- vertelt wat over de achter- nden van het projekt daarby Ijde gestaan door Joep Siebers, aamens het RISC de zaak koor led, et komt er op neer dat de kinde- gewoon onder begeleiding hun werk maken en als dat nodig ihet vingertje omhoog en sprin- de begeleiders by. Daarby sig- ert Jos wel een duidelyk chil tussen kinderen van het is- en het voortgezet onderwys. projekt is namelyk bedoeld kinderen van de hoogste groep de basisschool en de eerste leeijaren van de middelbare ooi. 'By de basisschoolkinderen het meer om het bijspijkeren vakken waarin ze wat minder Normaal krijgen ze geen of n-elyks huiswerk, dus huiswerk ileiden heeft weinig zin', aldus van Gerven. De andere kinde- gebruiken de tyd wel voor hun werk. Als ze klaar zyn kunnen ze gaan lezen of ook tyd besteden aan vakken waarmee ze wat moeite hebben. ACHTERSTAND De bedoeling van het hele projekt is om een aanvulling te geven op het aanbod op basis- en voortgezet onderwys. Het is al jaren bekend dat kinderen van buitenlandse ouders op de basisschool een ach terstand hebben op de Nederlandse kinderen. Dat heeft volgens Joep Siebers van het RISC een aantal oorzaken. 'Ze hebben al een achter stand wat betreft de taal. Thuis wordt vaak geen Nederlands gesproken omdat de ouders het niet kunnen. In Turksg en Marok kaanse gezinnen bestaat ook veel minder de cultuur dat kinderen op de eigen kamer - als ze die hebben - hun huiswerk maken'. In de loop van hun verblijf op school wordt die achterstand niet verkleind. Het gevolg is dat alloch tone kinderen vaker blijven zitten op de basisschool en doorgaans te recht komen in het lager beroeps onderwijs. En ook daar hebben ze weer problemen omdat ze thuis geen hulp kunnen krygen. Als va der en moeder zelf niet of nauwe lijks kunnen lezen of schrijven is dat ook moeilijk. Bovendien komen de allochtone kinderen vaak by jongere jeugd in de klas, wat ook niet motiveert. Dat merkten enkele jaren gele den ook de leerkrachten van de KTS. De school kreeg in toenemen de mate allochtone leerlingen, die ten opzichte van de rest een achter stand hadden op veel terreinen. De school nam het inititaief voor een huiswerkbegeleidingsgroep, samen met het Marianum, waar vooral de meisjes terecht komen. Het RISC werd in een later stadium gevraagd om de koördinatie te doen en voor de werving van de kinderen te zorgen. STEUN KTS Er werd gestart met Turkse kin deren, een jongensgroep op de KTS en een meisjesgroep by Marianum. Maar al na het eerste jaar werden jongens en meisjes by elkaar gezet. Na dat jaar veranderde er meer. Er kwamen Marokkaanse kinderen by en kinderen uit de groepen 7 en 8 van basisschool de Flierefluit in Brukske. Op deze school zit onge veer eenderde van het totaal aantal buitenlandse kinderen. Dit school jaar zitten op de basisscholen in de gemeente 298 buitenlandse kinde ren. Daarvan bezoeken er 106 de Flierefluit. De andere kinderen van buitenlandse afkomst zitten ver deeld over alle basisscholen in Ven- ray, plus een handjevol in Oostrum en Ysselsteyn. De doelgroep voor het huiswerkbegeleidingsprojekt, de kinderen van 11 tot en met 16 jaar, bestaat uit 140 Turkse en Ma rokkaanse kinderen. Daarvan doen er momenteel 45 mee aan het pro jekt Een prima score dus. Dat vindt ook Joep Siebers van de stichting RISC. De verdienste van de vrijwilligers en met name van de technische school. Daar huurt RISC voor het projekt de lokalen en krygt men verder allerhande steun in natura. 'We mogen boeken en dergelijke gebruiken, in de kantine is personeel aanwezig, de school no teert zelfs de afmeldingen. De be trokkenheid van de mensen van de KTS is enorm groot', zegt hy, zon der de vrijwilligers tekort te willen doen. Dankzij de onbetaalde steun van de KTS en de vrijwilligers, die een vergoeding van 25 gulden per maand krijgen, is het huiswerkbe geleidingsprojekt een voorbeeld van iets dat met weinig kosten toch van de grond komt. De begroting '92-'93 vermeldt een totaalbedrag van nog geen 3000 gulden. Volgens Joep Siebers is het ook een voor beeld hoe soepel onderwys en wel zijnswerk kunnen samenwerken en elkaar versterken. LEERGIERIG Volgens Siebers is met name de plaats waar het projekt zich afspeelt erg belangrijk. 'Door de schoolse omgeving is de drempel voor de ouders een stuk lager. De school is een geaccepteerde instelling. Als we hetzelfde zouden organiseren in bijvoorbeeld Dingus, zou de belang stelling zeker lager zyn'. Voor de kinderen zelf is het sociale aspekt van de bijeenkomsten aantrekke lijk. 'Kinderen uit verschillende ge zinnen, die op verschillende scholen zitten, ontmoeten elkaar daar, zonder hun ouders. Dat vin den ze leuk en dat blykt ook wel uit de opkomst. Als ze er niets aan von den, kwamen ze echt niet elke week op vrijwillige basis'. 'Je merkt bijvoorbeeld in de pau zes dat ze het elkaar ontmoeten leuk vinden. Maar er wordt ook heel serieus gestudeerd'. De min- derhedenwerker van het RISC noemt de allochtone kinderen 'heel leergierig en erg gemotiveerd'. De laatste tijd merken de instellingen ook een groeiende belangstelling bij ouders voor allerlei kursussen, niet alleen op het terrein van on derwijs. Dat heeft volgens Siebers slechts ten dele te maken met het uitstralingseffekt van byvoorbeeld een projekt als huiswerkbegelei ding. De motivatie onder allochto nen in het algemeen om deel te nemen aan de samenleving is ge groeid en waarschijnlyk is het be grip van de Nederlanders voor de buitenlanders en hun culturen wat toegenomen. In elk geval zyn er voor kursussen van byvoorbeeld de basiseducatie voor volwassenen te genwoordig wachtlysten. RESULTATEN Het projekt is dus uitermate posi tief ontvangen by de kinderen zelf, de deelnemersaantallen zyn tevre denstellend en ook organisatorisch loopt het allemaal redely k op rolle tjes. Rest de vraag of begeleiding by het maken van huiswerk ook betere schoolresultaten oplevert. Daarover kan RISC-medewerker Siebers nog geen definitieve uitspraak doen, maar de signalen zyn ook hier posi tief. 'Volgens docenten en begelei ders is de interesse in huiswerk maken en de kwaliteit van het werk verbeterd. De kinderen leren ty- dens het projekt om discipline en struktuur aan te brengen by het maken van huiswerk. Leerkrach ten zien ook vooruitgang bij de vak ken waarmee de individuele kinderen het moeilyk hebben'. Ove rigens wordt er dit schooljaar op bescheiden schaal een enquete ge houden onder de leerkrachten. TEKORT In oktober van dit jaar is het pro jekt opnieuw van start gegaan, dit keer met het rekordaantal van 45 deelnemers. Dat heeft de organisa tie met een probleem opgezadeld. Men heeft te weinig vrijwilligers voor de begeleiding. Om de kwali teit te bewaren is de norm gelegd bij één begeleider op zes kinderen. Dat betekent zeven begeleiders, die elke maandagavond een uurtje of twee met de kinderen bezig zyn. Momenteel zyn er zeven, maar als er iemand uitvalt door bijvoorbeeld ziekte komt de organisatie in de problemen. Daarom zou men er graag een paar begeleiders by heb ben. Dat hoeven echt geen leraren of onderwijzers te zyn, het gaat vooral om het aanwezig zijn en een hantije helpen. Wie interesse heeft en een paar uurtjes beschikbaar kan kontakt opnemen met Joep Siebers van de stichting RISC, tele foon 04780-86245. 'n abonnement waard in gescheiden vrouw is een vrouw, een Philips-direkteur uste is een oud-topman en een ;nd generaal is gewoon b.d. iemand die jaren lang een heeft bemand is er slechts benaming de juiste: voorma- tolenaar. Zo iemand is Albert uit Merselo. Als de Euro- grenzen opengaan, gaat zyn tl by de molen in Merselo Na drie generaties Miehels de winkel in diervoerders in andere handen omdat Al- met pensioen gaat jf dagen per week kun je Albert sis aantreffen in molen 'Nooit iht', maar 's zondags en 's idags is hy vry. Dan gaat hy rtje leggen bij D'n Tbmmes )udt zich bezig met z'n hobby: tolens. Al vele jaren verza de Merselonaar kaarten, foto's jevens over windmolens in ind. Van driekwart van de ir 2000 molens die ons land gekend, heeft Albert de gege- Daarvoor struint hy, vooral s de zaak op maandag gesloten heel Nederland af. De laatste inden is de voormalige mole- weinig meer op stap geweest, afwikkeling van de zaak hield i te zeer bezig. 'Het is nog moei- voli ïrom een bedryf te beëindigen er een te beginnen', verzekert Een troost voor aspirant- I ememers. »r hobbies had Albert vroeger lig tyd, want toen werd er zes n per week gewerkt in de mo- Tes dagen per week van zeven 's morgens tot vijf uur in de Idag'. Zo, en waarschynlyk nog Kr, ging het ook toen in 1867 (vader Frans Miehels rond de molen 'Nooit Gedacht' it van Simon van de Brekel. Zo het ook nog toen in 1921 vader ibert de zaak overnam en de lit Gedacht' in de volksmond als nu 'Miehels meule' heette. n de hand van de zorgvuldig ard gebleven adminstratie -'ik nog alle boeken sinds 1921'- kludeert Albert dat de eerste ja- ton deze eeuw het vooral malen waarmee opa en vader de kost sten verdienen. 'Hier', wyst hij ie handgeschreven kolommen kasboek. 'Honderd kilo ma toor zestig centen'. En, verder srend. komt hy 100 kg rogge voor bakker Van de Hoogen- egen k 20,50. Plus kleine en hoeveelheden haver,. gerst, -en boekweit. Allemaal granen in de omgeving werden ver- fd, voomamelyk als voer voor Albert snuffelt verder naar essante posten in het kasboek en stopt by een bedrag van ƒ4,80. 'Het loon voor een vraclitryder. Tben de boeren maïs gingen bijvoe ren, liet m'n vader een vrachtrijder met kar en paard bij Havens in Maashees de zakken halen. Voor nog geen vijf gulden was die man bijna een hele dag onderweg'. GEEN KEUS Albert Miehels en z'n broers groeiden als het ware in de molen op. Z'n broer Frans zou de molen overnemen van vader. Daarmee had Albert weinig problemen want hij wilde toch bakker worden. De oor log veranderde z'n toekomstplan nen echter drastisch. Broer Frans zat in het verzet en werd door de Duitsers doodgeschoten. 'Ik zat in Velden by een bakker in de leer. Tben ik thuiskwam kreeg ik te ho ren dat m'n broer dood was', vertelt Albert. Einde bakkersloopbaan voor Albert, want hy moest 'op de ion in de nadagen van 1992 a.s. zondag open van 12.00 tot 17.00 uur Grotestraat 93 Ven ray molen'. 'Zo ging dat in die tijd. Dat was vanzelfsprekend. Ik durfde dat m'n ouders niet aan te doen. Het was allemaal anders dan tegen woordig. Ik zal nu niet tegen m'n kinderen zeggen dat ze het bedryf moeten overnemen'. Dat is dan wellicht één van de re denen dat er geen vierde generatie 'Miehels meule' komt De kinderen van Albert en hun partners hebben geen interesse. Bovendien zou hy z'n kinderen graag een bedryf met toekomst willen overgeven en dat is maar zeer de vraag by de molen. 'De konkurrentie van de grote be drijven is tegenwoordig groot', zegt hy, zonder namen te willen noe men. Van de wind kun je tegen woordig niet meer leven.... KLEINDIEREN De konkurrentie merkte Albert al aan den lijve toen hy begin jaren '50 de molen van z'n vader over nam. Het malen werd al wat naar de achtergrond gedrongen en om het bedrijf levensvatbaar te houden moesten er silo's komen voor de opslag van veevoer. Maar de Merse lose molenaar mocht die grote siga ren niet plaatsen, omdat ze een aantasting van de omgeving zouden vormen. 'We hebben toen maar si lo's in de molen zelf laten bouwen'. Dat betekende in 1964 wel het defi nitieve einde van de 'Nooit Ge dacht', want om plaats te kreëren voor de silo's moest het hele maal- werk verdwynen. Ondanks de silo's kon 'Miehels meule' de konkurrentie met de gro te veevoederbedrijven op den duur niet aan. Rond 1980, ongeveer een eeuw nadat z'n grootvader de mo len had gekocht, deed Albert Mi ehels het veevoer de deur uit en legde zich helemaal toe op lcleindie- ren. Voer voor honden, katten, kip pen, konijnen, duiven en-hamsters. Samen met de toebehoren als man den, kooien en viskommen. Het bleek een goede zet, want de molen trok particuliere klanten uit heel Venray. 'Dat komt ook omdat wy al- tyd twee keer per week in Venray hebben bezorgd, speciaal voor de mensen die zelf geen vervoer hadden'. Indirekt bereidde Albert zich sinds die tyd al een beetje voor op het afscheid. 'Minder investerin gen, minder zorgen. Op maandag kon ik zelfs aan m'n hobby werken. Het was allemaal veel rustiger', zegt hy. Hy en z'n vrouw Lenie ruilden hun grote huis naast de molen al in voor een kleiner exemplaar en zo wilde Albert kalm aan in de rich ting van z'n pensioen. Helaas over leed twee jaar geleden z'n echt genote. 'Ik viel in een diepe put', zegt Albert Miehels. 'Maar ik ben toch doorgegaan met de winkel. Op advies van m'n vrouw. Houd de winkel nog een paar jaar zei ze re gelmatig. En blijf kaarten'. Ook die laatste raad heeft hy opgevolgd. Nog elke week toept hy zondagochtend een potje in D'n Tbmmes. 'De eerste zondag nadat m'n vrouw was begra ven, wilde ik nog omdraaien met de klink al in de hand. Maar ik ben toch naar binnen gegaan. En daar heb ik geen spijt van, netzomin als van het aanhouden van de winkel. Je moet verder. Proberen er wat van te maken', is de overtuiging van de voormalige molenaar. Daarom blyft Albert ook na z'n pensioen naar molens speuren en hoopt hij als de 'Nooit Gedacht' in 1995 is gerestaureerd nog wat als 'hobby-mulder' te kunnen mee draaien. Ook z'n medewerking aan TiTOTi BV. het vroegere duo Tinus en Tbntje, blijft hy voortzetten. De zaak gaat dicht het assorti ment wordt overgenomen door de familie Wijenberg-Arts in Holthees. Maar de naam Miehels molen zal nog lang verbonden bly ven aan de 'Nooit Gedacht'. Wie nu en in de toekomst verze kerd wil zyn van werk, kiest ervoor aan de slag te gaan in de ziekenver zorging. In de gezondheidszorg zyn altyd goed opgeleide mensen no dig. In de verpleeghuizen zyn dat byvoorbeeld ziekenverzorgenden. Er is nu een kans voor mensen die graag ziekenverzorgende zou den willen worden maar net iets te weinig basis hebben voor de oplei ding of die daartoe eerst nog wat by- gespykerd willen worden. De vier verpleeghuizen in Noord- Limburg, Arbeidsvoorziening rayon Venlo en Venray en de SVE Noorde lijk Limburg (Horst) bieden nu die kansen. Zy starten in februari 1993 een nieuwe schakelopleiding. Hier in krygen de kursisten behalve theorie al direkt met de praktyk te maken. Wie meedoet gaat stage lo pen in één van de verpleeghuizen (Maria Auxiliatrix in Venlo, Marti- nushof in Tegelen, Beukenrode in Venray en St. Antonius in Horst). Wie de kursus met sukses af- Schapen op Stationsweg Voor dat er ongelukken waren ge beurd had de politie enkele op de Stationsweg lopende schapen in een weide gedreven. De eigenaar kon worden opgespoord. Er kon niet worden vastgesteld hoe de schapen uit de wei waren gekomen. Baldadigheid wordt niet uit gesloten. rondt kan aan de (part-time) oplei ding ziekenverzorgende beginnen. Leren en werken wisselen elkaar dan af en... men gaat verdienen. Bij een goed resultaat is iedere kursist verzekerd van een baan! Wie belangstelling heeft voor de schakelopleiding, moet snel reage ren en kontakt opnemen met Ar beidsvoorziening Venlo, mw. J. Hendriksman, tel. 077-551551 of met Arbeidsvoorziening Venray, mw. A. Vervoordeldonk, tel. 04780- 82551. Transaktie aangeboden In de nacht van dinsdag op woensdag kontroleerde de politie het rijgedrag van een 49-jarige in woner op de Stationsweg. De bestuurder had alkohol genuttigd. Net te weinig voor een proces verbaal maar voldoende voor het aanbieden van een transaktie van ƒ400,-. Een duur pilsje dus. Poging tot diefstal auto Beide portiersloten van een aan het Schoutenstraatje geparkeerde personenauto van een inwoner wa ren 'bewerkt' en uit de sporen viel op te maken dat getracht was in de auto te komen om deze mogelijk te ontvreemden. Dat is niet gelukt en nu zit de eigenaar met de schade van de poging. i schoolstraat 18, 5801 bp venray, tel. 04780-88777 i i Voor het eerst heeft de Volksuni versiteit Venray e.a in haar nieuwe programma 1992/1993 twee kursus sen opgenomen, die alles met de krant te maken hebben. Op 27 ja nuari start de kursus 'De krant lees je elke dag De geschiedenis achter het nieuws'. (Kursusnr. B 6612) en op 28 januari begint de kursus 'Ge schiedenis van het nieuws Zelf nieuws maken'. (Kursusnr.C 6722). Volgens artikel 7 van de Grondwet heeft 'niemand voorafgaand verlof nodig, om door de drukpers ge dachten of gevoelens te openbaren, behoudens ieders verantwoorde- lykheid voor de wet'. Dat betekent ook, dat iedereen het recht heeft 'een stukje voor de krant' te schry- ven. Hy/zy kan b.v. door middel van een 'Ingezonden stuk' een eigen mening in de krant kenbaar ma ken. Maar ook kan men zelf nieuws toevoegen aan de stroom van nieuws, die dagelyks op de kranten- redakties binnenkomt Dat kan ver- enigingsnieuws zyn, maar ook aankondigingen of verslagen van evenementen. Uiteraard worden door de redakties bepaalde eisen gesteld aan 'pennevruchten van an deren'. Over hoe stulyes voor de krant moeten worden geredigeerd, kan men o.m. op deze kursus leren. Daamêast wordt ruime aandacht geschonken aan de interessante ge schiedenis van de krant Omdat in veel gevallen het schry ven van een stulye voor een krant alles te ma ken heeft met het promoten van b.v. een vereniging, zal ook het aspekt public relations in deze kursus wor den meegenomen. In de kursus 'De Krant lees je iedere dag', wordt o.m. aandacht besteed aan de feiten, die achter het nieuws van alle dag schuil gaan. Inbraak in gebouw Spraeland Door forcering van een deur was toegang verkregen tot het gebouw van de onderhoudsdienst van Spraeland. Uit het gebouw werden o.a. een frees, een freesbak en een bladblazer ontvreemd met een tota le waarde van ongeveer 15.000,-. De inbraak heeft plaatsgevonden in de nacht van maandag op dinsdag. Afrastering vernield Er werd aangifte gedaan van ver nieling van een afrastering by een bedryf aan de Deurneseweg. Of de vernielingen te maken hebben met een mogelijke inbraak in dat be- drijf kon niet worden vastgesteld.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 7