i Rijmwoordenboek helpt bij het laken van Sinterklaasgedichten i iscaal in zicht Wereldkinderen zoekt sponsors The Beauty and the Beast in premiere grenzen gaan open; Ondernemers let op! nmaas Donderdag 26 november - Pagina 9 iet schryven van een goed igedicht zyn drie dingen jang. Het moet rymen als een tok, lopen als een geoliede he en gestuurd worden door Udvol inhoudelijke zaken, jïk Sinterklaasgedicht terug- Dat klinkt niet erg zaligma- jtoor het genre van de Sint Jsversjes. Tbch onderschei- ist de leuke Sint-gedichten 5 ze voldoen aan de drie ge- 5 voorwaarden. De rymen nu eenmaal aan 'strenge' pldoen, willen ze. als van laas afkomstig, erkend wor deend blyven. Wie het an- mpakt zal hoogstens een n of geestig gedicht schro eit een Sinterklaasgedicht. LESJE IN GEDICHTEN komt het er met name voor {treft de derde eis - de in- w 1 eens op aan met hoe- llverve en originaliteit de fende gemeenplaatsen (topoi fed) gehanteerd worden. Voor feud is de Sinterklaasrijmer Iels op zichzelf aangewezen, hoor een kundig gebruik van <e andere aspekten, het rym iritme, kan men ardig uit de |met het Nederlands Rym- •ek van Jaap Bakker, r, die als hommage aan het in gebruik geraakte •denboek van Hendrik fuit 1881 zyn eigen boek de- titel meegaf, heeft niet een woordenboek gemaakt e rymwoordenlyst gaat een nofdstukken lange inleiding t wie de hoofdstukken gron- udeert zouden zy haast een r0 lerskursus in het dichten u betekenen. De auteur gaat p achtereenvolgens het rijm, en, metrum en ritme, rym- [a's, versregels, coupletten, uen, allerlei dichterlyke btyntjes, kunstgrepen, be sfoutjes en liedjes. HET GEBRUIK lis het vinden van zoveel moge- Imwoorden in het boek op het li gezicht niet zo gemakkelijk, zet Bakker in een ge- inwijzing, voorafgaand aan iding, helder uiteen hoe men |[de woordenlyst om dient te De alfabetische lyst bestaat jibrieken: verzamelingen van a met dezelfde rijmuitgang. muitgang is 'de laatste 'volle' raloze) klinker van een fa', plus alles wat daar op volgt. 1 rymen op vermaken dan k bij aken, neem ik woeke- a kyk ik bij oekeren. ter laat in zyn gebruiksaan- g ook zien hoe met dubbel den om te gaan: gedicht ield staat niet by icht maar Bakkers boek is uitstekend ti om inspiratie op te doen of wogen keuze te maken voor tende rym en het juiste bord en ritme. Door de inlei- fce het boek erbij biedt is het rook enigermate geschikt - of- i niet speciaal voor Sinter ten - voor het bereiken van 5de inhoud. De inleiding be- melijk talloze voorbeelden tlichten, foefjes, schrijftrucs, Ifdie de dichter-in-spe op het Ife spoor kunnen zetten. |ji het te illustreren hebben we behulp van het Nederlands lordenboek een Sinter- dicht gemaakt voor 'een vriend'. Om wat spannender te zijn heb ik niet zo'n beste vriend geko zen (gewone vrienden lenen zich inderdaad ook moeilyker voor een gedicht). Nee, deze vriend, zo veron derstel ik, moet een uiterst onaan genaam persoon zyn, op wiens gezelschap ik in het geheel geen prys stel. Daarvoor moet ik hem na tuurlyk ook allerlei onhebbelyke eigenschappen toekennen. Ik be denk dat deze vriend Karei moest heten, een wel erg onhebbelyke naam. Hij moet het soort windbuil zyn dat met plattitudes indruk meent te maken. Die gaan dan al tijd (toppunt van irritantheid) in het meervoud. Als Karei je tegen komt zegt hij steevast: 'Wij hebben de eer u te groeten', als telt hij zelf voor twee. Karei begint al met al vorm aan te nemen. Ja, ik zie het nu duidelijk, deze rotkerel teert ook nog op mijn zak en als je je geld terugvraagt luidt het natuurlyk al- tyd: 'Zeker, morgen onmiddellyk'. Maar nooit natuurlyk. En ja, hij permitteert zich handtastelijkhe den tegenover mijn inderdaad beto verende zusjes die hem evenmin kunnen uitstaan maar er niets van zeggen. Het is iets waardoor ik van woede wel uit mijn vel kan springen. AAN HET WERK Ik zet mij dus aan myn bureau. Eerst wil ik een ritme hebben. In hoofdstuk drie lees ik van alles over trocheeën, dactylen en anapesten maar besluit tot de keuze van een jambe (data data data enz.). Dat is het meest universeel lees ik by Bak ker en laat een grote variatie toe. In hoofdstuk vier lees ik van alles over rymschema's. Uit de mogelykhe- den kies ik voor gekruist rym: re gel 1 rijmt op 3 en 2 op 4. Ik denk dat dit goed in het gehoor ligt. En nu maar peinzen: data data data data data da data data data data daté Ja zoiets dus, maar dan nog een keer want dan heb ik precies een kwatrijn: een strofe van vier regels. Bovendien heb ik afwisselend sle pend en staand rijm (téda en té). Nu ga ik onderwerpen per strofe ver zinnen (de topoi van mijn gedicht). Ik noteer: 1. algemene inleiding; 2. over die rotnaam van hem; 3. over dat gevlooi met myn zusjes; 4. over zyn klaploperig- en lelykheid; 5. over het geschenk: sigaren natuur lijk; 6. ik zeg Kareltje de waarheid. Onder 1. schrijf ik nu op: 'meelij met onze Karei heb ik zelden'. Die zin loopt lekker, vind ik. Tbch ben ik niet tevreden. Dan heb ik een idee. Als ik nou de hele zaak eens omdraai en net doe alsof ik te doen heb met hem. Dan wordt het een soort bijtend treurdicht dat lang zaamaan zyn ware aard onthult. Ik overdrijf dus Kareis deugden. In de versleer heet zo'n stijlfiguur een hy perbool. Een stukje over stijlfigu ren kom ik bij Bakker helaas niet tegen. Tbch een minpunt ontdekt. Het hyperbolisch houd ik in ge dachten en kom tot een volgende regel: 'veel meelij met de mensheid heb ik zelden' en in een adem no teer ik ook: 'om Karei vangt my een wrang verdriet'. Voila, voor een eer ste strofe heb ik nu een slepend en staand rijmende regel. Ik kan nu in de woordenlijst gaan zoeken naar rijmwoorden op zelden en ver driet omdat ik ook ongeveer weet wat er verder in deze strofe komt. Enfin, het hele ontstaansproces hoef ik nu niet uit te leggen. Ik geef hier alleen nog het gedicht zoals ik dat met het Rijmwoordenboek ge maakt heb. Ik ben er wel zeker van dat, met Bakker bij de hand, ik Ka- rel nooit terugzie. Veel meelij met de.mensheid heb ik zelden De mensen zijn zo slecht en zo gratuit Maar Karei moet als uitgezonderd gelden Om Karei vangt mij toch een wrang verdriet Zijn naam wekt reeds de tranen met de tuiten Aan koning en aan keizer dat men denkt Maar nee, zijn hangend buikje, slappe kuiten, Zij wellen weemoed dat het wel haast krenkt En in zijn buurt ziet men maar weinig vrouwen Die lopen voor hem wél een straatje om Ofschoon hij graag met zus en zo zou sjouwen Maar zus of zo - helaas - is niet zo dom. Zijn dikke beurs is meestal leeg, zorgwekkend Schrikbarend groot zijn koddig lodderhoofd Die kwaliteiten zijn fataal, verstrekkend Slechts mijn compassie wordt hier niet gedoofd. Als Sint behoor ik tot de misantropen Alleen voor Karei spring ik in de bres Ik wist verbazend snel wat ik zou kopen-. Sigaren en een welgevulde fles. Maar ga nu paf staan zonder puren Mijn habijt wordt mij als Sint te dol Het heeft me veel te lang al moeten duren Neem in ontvangst hier zuiver alkohol' Wel proost dan en ontstijg aan Newton Want 'iwijzijn verheugd en vinden fijn 'De eer te hebben u (nooit meer) te groeten' Stik in sigaar, val om van drank, verdwijn! Dit boek, en andere rijmwoorden boeken, zijn verkrijgbaar by boek handel Van den Munckhof, Grote straat 68. De allermooiste tekenfilm van Walt Disney is een film waarby men vergeet dat het om een teken film gaat en waarby grote musicals verbleken. The Beauty and the Beast is zo mooi, dat velen er meer dere keren heen zullen gaan. Het is dan ook niet zozeer een film voor de jeugd, dan wel een film voor iede re leeftijd. Men zal diep geroerd worden en het is niet uitgesloten, dat velen een traantje zullen weg pinken. Sinds 'Sneeuwwitje' was er geen film die zo tot de verbeelding zal spreken. We citeren de pers: 'Ga en bekijken en geniet., nog nooit was Disney zo goed' (Daily Telegraph). TSen triomf... kan zich moeiteloos meten met Sneeuwwitje. Pinokkio en Fkntasia. Jong en oud, iedereen zegt JA tegen Belle en het Beest' (Evening Standard). 'Nu al een echte klassieker... Geestig, intelligent onvergetelijke muziek... betovering en charme voor alle leeftijden' (Ibday). Kran ten en televisie zullen de komende weken bol staan van de lofuitingen. Nooit had u kunnen denken, dat een tekenfilm zo mooi kon zyn. De film gaat in Venray gelijktijdig met de grote steden in premiere. Dat betekent ook dat de entreeprij zen vastgesteld zyn door de produ cent en voor het gehele land gelden. Deze week start ook in het kader van het Columbusjaar de groots ge monteerde superproduktie '1492 Conquest of Paradis' een uur durend schouwspel met een grote sterbezetting. Deze film is niet zo maar een historisch overzicht, maar is gemaakt als een boeiende avonturenfilm, vol schitterende na tuuropnames en prachtig spel door sterren als Gerard Depardieu en Signoumey Weaver. Eveneens nieuw deze week is 'Strictly Ballroom'. Deze film werd op het festival van Cannes als een van de evenementen aangemerkt Vooral de liefhebbers van de dans komen volledig aan hun trekken. De film wordt vergeleken met 'Dir ty Dancing'. Op het programma blijft inmid dels voor de 12e week staan de ak- tiefilm 'Lethal Weapon 3'. Voor de jeugd is er een kleur- wedstrijd. In dit blad staat een te kening van Belle en het Beest Deze tekening kan men inleveren bij het Luxor theater. De vyf mooiste inzendingen krygen toe gang tot de film voor 2 personen. Inbraken in personenauto's Een inwoner deed aangifte van inbraak in zijn aan de Aronskelk geparkeerde personenauto, vorige week donderdagmorgen. Uit de auto werden een portefeuille met daarin twee rybewyzen en het ken tekenbewijs van de auto ont vreemd. Zyn echtgenote was die nacht wel om 01.30 uur wakker ge worden van geluiden, afkomstig vanuit daar geparkeerde auto's. Ze had er nu spijt van dat ze toen niet de politie heeft gebeld. Bij een inbraak in een aan de Sta tionsweg geparkeerde personen auto van een inwoner werd de autoradio ter waarde van ƒ300,- ont vreemd. Bij een inbraak in de personen auto van een inwoner die op De Bleek geparkeerd was werd ook de radio ontvreemd. Toegang tot de auto's was verkregen door een valse sleutel. [maandelijkse rubriek óver fiscale aktualiteiten Ie vorige editie besprak ik de a voor particulieren van de g van de grenzen op 1 janua- nde. Voor particulieren fc grenzen ook echt open. Vry port van goederen en dien- ">or goederen voor particu- fik geldt geen invoerplicht ook de bedoeling geweest voor ondernemers zo te re- jDe ondernemer die goederen ander EG-land betrekt zou buitenlandse BTW gaan ju en die in Nederland als -BTW op zyn eigen aangif- inen trekken. Helaas is •lossing, hoe ideaal en een- ook, voorlopig niet inge- In plaats daarvan is het ief bij uitvoer gehandhaafd (ft BTW op invoer verschul- I Doordat de grenskontroles sh en aangifte en inklaring meer mogelyk is dient al- »r de ondernemer zelf gere- 6 worden. foop van goederen aan een tfandse ondernemer en port van de goederen over de vrygesteld van BTW. We en dit binnen EG 'Intracom- totaire leveringen'. Degene die heeft (dus) een Intracommu- üre verwerving. Die 'verwer- leeft zelf op de aangifte zyn aan en kan die eventueel op he aangifte weer terugclai- Daarmee is de normale proce dure van de grens verlegd naar de administraties van de onderne mers. De vrije doortocht aan de grens lijkt een voordeel. Geen wachttyden meer en geen formu lieren aan de grens. De nadelen zul len voor de ondernemers echter groter zijn. De administratieve ver plichtingen zijn weer eens uitge breid. (Denk daarby aan het 'listing'-formulier intracommunau taire leveringen en eventueel CBS formulieren). De ambtenaren die aan de grens hun job kwijtraken zullen worden omgeschoold tot OB-kontroleurs om het nieuwe systeem te bewaken. Het belang van de overheid is groot. Wordt het nul-procent tarief niet ten onrechte in rekening gebracht en worden verwervingen (import) wel aangegeven? Te verwachten is dat de belastingdiensten van de EG- landen veel gegevens zullen uitwis selen om te kontroleren of import en export wel aansluiten ('mat ching'). Enkele praktische tips voor de ondernemer om problemen na 01-01-1993 te voorkomen. Voor de toepassing van het 0%-tarief moet u aan een aantal voorwaarden vol doen. De koper dient een EG-BTW nummer aan u door te geven. Dat nummer en uw eigen EG-BTW code dienen op de fakturen vermeld te staan. U dient by uw eigen inspek- tie ondernemingen tevoren te veri fiëren of die afnemer met dat BTW nummer geregistreerd is. Doet u dat niet dan liggen de risiko's voor naheffing BTW by u. Tenslotte dient u zich er zorgvuldig van te overtuigen dat het goed naar het buitenland gaat. Een betaling of een orderbevestiging uit het buitenland is voldoende. Transportpapieren op zich zijn dat niet, bewaar ze wel als aanvullend bewijs. Voert u in uit de EG, werkt de zaak andersom. U moet in alle ge vallen zelf hier BTW aangeven. Zorg er dus ook voor dat u de goederen met 0% geleverd krygt Dat zal de buitenlandse ondernemer alleen doen als hij voldoet aan de hierbo ven geschetste regels. Verschaf hem dus uw EG-BTW identificatie, een orderbevestiging en een overschrij ving uit Nederland, dan zal hy u met 0% kunnen leveren. De konklusie mag zyn dat de overheden van de EG-landen een unieke kans hebben laten liggen een eenvoudiger systeem in te voe ren. De ondernemers worden nog maals zwaarder belast op admini stratief gebied en lopen meer risiko's dan voorheen indien z\j de regels niet goed toe weten te pas sen. Deskundig advies is een must Ik adviseer elke ondernemer die te maken heeft met goederenbewegin gen binnen de EG, al dan niet inci denteel, om zich voor januari 1993 verder te oriënteren. Hopely k is dit een goede eerste aanzet Sukses. Mr. T.C. van Zweten Rühl/Haegens/van Aar Accountants en Belastingadviseurs Kantoren te Boxmeer, Venray en Reuver. Tel. 08855-76464. Naam: Adres: Postcode/Woonplaats: T>. W.U DMIHT CI Een 'Magnifique' begin van een zilveren bruiloftDat beleefden Theo en Bertie Linssen, die afgelopen zaterdag hun 25-jarig huioe- lijksfeest vierden. Al om zeven uur in de ochtend werden zij onder de tanen van 'Wij komen tesamen' wit bed gemusiceerd door de voor deze gelegenheid samengestelde joekskapel 'moj pet', met de in Venray wereldberoemde saxofonist 'El Clep' van de Pièlhaas, hier op de rug gezien, en andere muzikanten, die het nodig vonden om dit paar een serenade te brengen. 's Avonds weid een en ander nog eens dunnetjes overgedaan met een optreden van 'Boy' Presley 'Derksen', Beitie 'Koonings' (bekend van Hazepaeper) en SinterClephaas. De afdeling Wereldkinderen in Venray heeft een sponsorprojekt in de sloppenwijken van Manilla. Ruim 400 sponsorkinderen wach ten op een sponsor, die hun de mogelijkheid biedt op een mens waardig bestaan. De omstandighe den waar deze kinderen en hun familie leven is zeer slecht Zij wo nen in een éénkamer woning, huis jes gebouwd van golfplaat en karton in de moerassen van Manilla. Als het hoog water is, in het regensei zoen, dan staat hun huisje onder water. De hygiëne staat op een laag pitje. Veel mensen hebben daarom last van TBC. De zusters van het Damay- an Community Center hebben zich het lot aangetrokken van deze slop- penbewoners. Zij zorgen voor bete re bewoning, beroepsopleiding, medische verzorging, scholing voor de jeugd en hygiëne. Daar is na tuurlijk geld voor nodig en daar zorgt Wereldkinderen voor middels sponsoring en projekthulp. Wy en ook u, mogen de kans niet onbenut laten deze arme mensen daadwerkelijk te helpen. Als u sponsor wordt krygt u ook regel matig post van uw sponsorkindje en ons verenigingsblad, zodat u op de hoogte blijft van de omstandig heden in Manilla. Voor ƒ65,- per kwartaal (60 cent per dag) bent u al sponsor. Van dit bedrag gaat slechts 5,- af voor kosten, die de vereni ging Wereldkinderen maakt, de resterende ƒ60,- is voor het spon sorkind en zyn familie. Omdat We reldkinderen een vrijwilligers vereniging is, kunnen de kosten zeer laag gehouden worden. Wilt u meer inlichting over ons pijekt of wilt u sponsor worden, bel dan Elly of Luc Hageman, tel. 04780-86909. U kunt ook samen met uw familie, buren of vereniging een kindje sponsoren. Doen Hoor!!! WIE WIL MIJ SPONSOREN? Deze week willen wy u voorstel len aan Karen-Ann Bas. Zy is negen jaar oud en woont in de sloppenwy- ken van Manilla. Door de slechte le vensomstandigheden van deze familie kunnen zy in aanmerking komen voor het sponsorprogram van het Damayan Community Cen ter i.s.m. Wereldkinderen. Karen-Ann heeft drie zusjes. Haar vader is 31 jaar en verdient ƒ290,- per maand als arbeider. Hun huisje is gebouwd van oud hout en staat aan de rand van een poel met stin kend water wat slecht is voor hun gezondheid. De huur van deze één kamer woning is ƒ45,- per maand. Karen-Ann helpt haar moeder met huishoudelijke klusjes en haar jongere zusje met haar huiswerk. Karen-Ann wil later graag dokter worden. Het inkomen van haar va der is onvoldoende om het gezin goed te kunnen onderhouden en het schoolgaan van de kinderen te garanderen. Hulp is dringend no dig! U kunt dat doen door sponsor te worden voor ƒ65,- per kwartaal, dat is slechts 60 cent per dag. U kunt nu bellen: 04780-86909, Elly of Luc Hageman. Wereldkinderen al 22 jaar een be trouwbare vereniging voor projek thulp. sponsoring en adoptie. baas onwel Tydens het uitlaten van zyn hond in de bossen van Vlakwater werd de Taaas' van de hond, een 47-jarige inwoner, onwel. Hy werd vry kort daarna gevonden en per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 9