Gouverneur Mastenbroek opent volgende week apotheek/laboratorium Venrayse Zang- en leur kanarievereniging lert 40-jarig bestaan Jaap Goumans presenteerde '...en zoë was ut ien Venroj' laar Jeugdnatuurwacht in Venray Thomassen rrt MODEHUK Schrijver Ton van Reen te gast bij Literair Café Venray-regio EN MAAS SYSTEM:CARE WAO VAN SOEST PEEL EN MAAS STIJLVOL KOSTUUM MET 2 PANTALONS ELEGANT 2 rij kostuum zuiver scheerwol zwart-wit pepita ruitje iber-i MAAS Donderdag 22 oktober - Pagina 5 :eg de Stichting Zie- eek en klinisch labo- enray (kortweg: ZALV) Elisabeth ziekenhuis jnd toegewezen om daar te kunnen plegen. Nu, ft is het zover dat een I.9O0,1 lerne apotheek en kli- .900 ïtorium geopend kan gebeurt op vrijdag 30 door ing. E.M. Masten- )0ö; missaris van de Konin- )qq. lovincie Limburg. In de 'Ipde periode is er veel aarbij de datum 26 juli jOO,- de beide direkteuren A. dinisch chemist) en J. lieker) onvergetelijk is Jop die dag, 4 dagen voor 900; tg van de nieuwbouw, jflfl, r een brand waardoor F nagenoeg opnieuw len gebouwd. 500 HISTORIE JOO lieden is van ZALV gaat '\jf. nl. naar 1965. Vanaf igen de toenmalige psy- centra St Servatius en IQA, imenwerken op het ge- t biochemisch laborato- begin 70-er jaren werd 750 iurking uitgebreid met >k en in 1973 trad het St iekenhuis toe in dit sa- gsverband. In 1974 ont- •00; jrmele scheiding tussen instellingen en de ZALV, a een stichting overging, e tijd is de ZALV ook an verlenen aan andere zoals het Vincentius- tonius te Horst, Beuken- andere instellingen n inmiddels in de stich- Maria Roepaan in Otter- I regelmatig gebruik van i van de apotheek of het in Ven ray. 501,. 954* 90t 9®, inement waard WERKZAAMHEDEN De ZALV houdt zich bezig op het gebied van geneesmiddelenberei ding, geneèsmiddelendistributie, klinische farmacie en chemie en werkt in opdracht van instellingen of bedrijven. Ook doet de ZALV zelf research, o.a. naar de genetische aspekten van kankeronderzoek. Ook geeft de ZALV adviezen aan artsen. Tydens ons gesprek met de beide direkteuren, worden wij regelmatig onderbroken door de te lefoon. Artsen vragen dan aan apo theker Noten of een bepaalde medicatie voor een patiënt met een bepaalde ziekte verhoogd, of juist verlaagd moet worden. 'Ook dat be hoort tot onze taak', aldus dhr. Noten. HUISVESTING Na de stichtingsvorming in 1974 breidden de werkzaamheden van de apotheek en het laboratorium zich zienderogen uit Een nadeel daarbij was de huisvesting. De ver schillende werkzaamheden werden op verschillende plaatsen uitge voerd. Een centrale apotheek was gevestigd op St. Anna, het klinisch chemisch laboratorium bij het St Elisabeth ziekenhuis en de afdeling vitro nucleaire geneeskunde en een deel van het biochemisch labo ratorium was gevestigd op St Serva tius. Behalve dat het werk gedecen traliseerd was, werden de overheid- seisen m.b.t huisvesting steeds strenger. Nieuwbouw was noodza kelijk. Ook het Rijk onderkende deze noodzaak en gaf in 1978 al haar me dewerking aan nieuwbouwplan- nen. Procedures werden in gang gezet maar de nieuwbouw maakte op de prioriteitenlijst van het Rijk een golvende beweging. Uiteinde lijk kon in 1989 begonnen worden met de bouw. Die zou op 31 juli 1990 worden opgeleverd. Het pakte anders uit Met uiterst moderne appara- i tuur wordt in het laboratorium onderzoek verricht BRAND De brand op 26 juli 1990 maakt bij de beide direkteuren nog steeds emoties los. 'De brand ontstond te gen half elf. Even daarvoor had ik nog een ansichtkaart ontvangen van college Ederveen' verzucht dhr. Noten. 'Het was een mooie witte kaart, waarop geschreven stond dat het ook in Schotland steriel kon zyn. En dan zie je minuten later een droom in rook opgaan'. Dhr. Ederveen vernam het be richt van vrouw en kinderen. 'Wy waren dus op vakantie en ik zag vanuit een luie stoel m(jn vrouw met de kinderen overleggen of ze het bericht wel moesten vertellen of niet Tben ik vroeg wat er aan de hand was, kwam de aap toch uit de mouw. We hebben toen meteen on ze spullen gepakt en zyn terug gekeerd'. Dhr. Noten weet nog goed hoe al les als een film aan hem voorbij trok. 'Ik ben op een partij stenen gaan zitten en liet alles langs my heengaan. Er kwam zelfs iemand van Salvace aan mij vragen of ik een caravan wilde hebben. Die man dacht dat ik in het gebouw woonde...' Aanvankelyk werd de schade door een verzekeringsexpert ge raamd op ƒ80.000,-. 'Het was alle maal wel af te stoffen' stelde die expert 'Ondenkbaar als je weet dat hier in steriele ruimtes gewerkt moet gaan worden', aldus dhr. Noten. De schade was veel groter en be loopt uiteindelijk in de miljoenen. 'De brandhaard was relatief klein, maar er ontstond een enorme rook en zoutzuurschade. De rook ver spreidde zich nl. via het luchtzuive ringskanaal, waarin nog geen filters zaten. Vervolgens sloeg de overal neer. Door de verbranding van PVC bevatte de rook zoutzuur, waardoor al het metaal, waarop het roet terechtkwam, aangetast werd. Roestvrystaal vertoonde al na enke le uren een roestlaagje...' MODERN In 1991 kon worden begonnen met de herbouw van het apotheek/ laboratoriumgebouw. Het pand dat er nu staat voldoet aan de hoogste eisen die er op dit gebied zyn. Be reiding van geneesmiddelen vindt in steriele ruimtes plaats waar de lucht voor 99,7% gezuiverd is. Bloe donderzoek vindt met behulp van moderne apparatuur plaats. De in dividuele patiënt zal van dit alles maar weinig merken. De aangeslo ten instellingen des te meer. 'Wy streven naar kwaliteit, niet naar kwantiteit We maken zo doelmatig mogelyk gebruik van de voorzie ningen die we hebben. De instellin gen bepalen zelf van welke diensten ze gebruik maken. Bovendien mo gen wy als apotheek niet aan parti culieren leveren..' aldus dhr. Noten, die volmondig toegaf dat hij geluk kig was dat het allemaal achter de kiezen was. I Automatisering voor het kleine bedrijf. Automatiseringsadviezen Systeembeheer Netwerkbeheer Instructie Programma's op maat Computers Netwerken Printers Meer weten Bel even, wij komen graag langs voor een kennismakingsgesprek. TT 04780 85138 fco mooi zyn geweest, als J j|ter gelegenheid van het Maan van de Eerste Ven en Kleurkanarievereni- [uisvriend kon worden ét een Nationale Jubi- Mjd. Het lot besliste ech- Door het uitbreken van fegëlpest was het niet tl en daarom ook verbo- flstryden te organiseren, ten en moeite, daarvoor Ie organisatorische akti- maandenlange voorbe waren allemaal tever- at laktiebestuur wilde toch irdenken dat zy 40 jaar faarom zal op zaterdag 7 lal In den Engel (al fclublokaal), aan de 43 le- |uii partners een koffieta- aangeboden. Tussen •30 uur zal het bestuur n kunnen drukken van B die hun gelukwensen jnheid van dit robynen n aanbieden. Dat zullen (jn want De Huisvriend loop der jaren een goede sbouwd. De leden zyn in de regio bekend maar irtmiten. Ige bestuur bestaat uit de sSchwaghöfer (sinds on- ar voorzitter), Frans He- de Vos, Wim Smeets en imans, terwijl de beide lissen Gerrit Janssen en tiaans het bestuur com- HISTORIE Jrl952 verscheen in ons peel en Maas een oproep Jiayse kwekers van kana- 1 vereniging op te rich- hen die daarvoor interes seerden opgeroepen om op 10 november 1952 in zaal Tielen aan de Langeweg te komen voor een oprichtingsvergadering. Op die vergadering zagen 17 kwe kers het nut van een eigen vereni ging in, die de naam 'Eerste Venrayse Zang- en Kleurkanarie- vereniging De Huisvriend/ mee kreeg. Er werd ook een bestuur gekozen bestaande uit de heren Jan Arts (voorzitter). Lei Verbeek (sekre- taris), Jos Poels, Sjaak Duif en Frans Strolenberg. Van die mannen van het eerste uur is alleen nog Jan Arts over. Hij heeft 35 jaar lang met veel verve de vereniging aange voerd en zo ook een belangrijke stempel op het imago van De Huis vriend gedrukt. Zonder anderen iets te kort te doen, is met geen woorden te omschrijven wat Jan al lemaal voor zijn Huisvriend heeft gedaan. ZINVOL Reed bij het prille begin stond het vast dat er een vereniging zoals De Huisvriend nodig was. Met het uit dragen van kennis aan de leden kon zo de kwaliteit van het kweken verbeterd worden. Vrywel direkt beëdigd makelaar en taxateur in onroerende goederen VOOR AL UW TAXATIES Gemmadal 12, 5801 HJ Venray Telefoon 04780-86408 dag, 25 oktober, viert de lurwacht, afdeling Venray bg bestaan. Deze viering Wnden in het cultureel De Beejekurf en begint o.a. oud-wethoudster P' Rutten-Tielen, die in 'een van de eerste aanzet- om te komen tot de van de Jeugdnatuur- lray. een afdeling van de Stichting Jeugd en t, van de Jeugdnatuur- net tegengaan of vermin- 1 de vernielingen in de 111 dit doel te bereiken 'kinderen van de groe- van de basisscholen re- °P een heel eenvoudige "nfronteerd met de na- in direkte omgeving en geleerd, om zuinig en 'de natuur om te gaan. "i van de Jeugdnatuur- dan ook: 'Geef een goed 'n heb respekt voor al groeit, uit achting voor «dels deze groep kinde ren worden ook anderen bereikt. Denk aan ouders, broers en zussen. Er worden verder veel aktivitei- ten ontplooid voor deze kinderen, waarbij vooral de puzzel-wandel tochten zeer goed in de smaak val len en waarbij de kinderen veel kunnen leren over de natuur. Deze puzzeltochten houdt de Jeugdna tuurwacht zes maal per jaar. Het deelnemersaantal ligt steeds tussen 400 h 500 personen, jong en oud. Voorts worden er via de basisscho len aktiviteiten ontplooid op het ge bied van kweken van planten en nestkast-aktie, enz. Een groot aantal genodigden zul len komende zondag het jubileum meevieren. De viering bestaat uit de installatie van circa 250 nieuwe Jeugdnatuurwachters. Ook zal een viertal bestuursleden worden ge huldigd, die 20 jaar (dus vanaf het eerste uur) in het bestuur zitten. Verder zal de toneelgroep Ventiel optreden met een speciaal voor de ze gelegenheid samengestelde voor stelling. Tenslotte zal - een herinneringsboom worden geplant. werden lezingen gegeven door des kundigen om zo voorlichting te ge ven in o.a. de erfelijkheidsleer, de ontwikkeling van de vogels en voor al het voorkomen van ziekten en het bestrijden daarvan. Als men dan in de eerste jaren ook nog een keurmeester in het ledenbestand heeft in de persoon van dhr. Van Dommelen uit Leunen dan kon dat de leden alleen maar ten komen. Als daarby ook nog de (toen nog) jonge dierenarts Wim Kremer door voorzitter Jan Arts wordt 'gestrikt' dan blyk wel dat de leden van De Huisvriend iets voor hebben op de andere verenigingen, die zich met de kweek van kanaries bezig houden. GOEDE BAND Alle oud-leden die bekend zyn hebben een uitnodiging voor de feestviering ontvangen. Helaas is de lijst niet kompleet. Hopelyk zul len die oud-leden, die men vergeten is, alsnog kontakt opnemen met het bestuur van De Huisvriend. Hoe goed de onderlinge band is bewyst het feit dat nog iedere maand een by een komst voor de le den wordt gehouden. Dat daar iede re keer de helft van de leden aanwezig is bewijst wel dat er meer wordt gedaan dan alleen maar ver gaderen. Daar worden dan ook pro blemen die er by de kweek optre den, besproken. Voor een goede voorlichting zorgt ook het vereni- Dat er goede resultaten worden geboekt is mogelijk ook te danken aan de deskundigheid binnen de vereniging. Uit 'eigen kweek' heeft de vereniging een viertal keur- meesteis (Jan de Bruyn, Pietje 1b- nen en mevr. Van Waalwijk voor de zang en P. v.d. Heyden voor de kleur). Begon De Huisvriend 40 jaar gele den met 17 leden, het hoogst aantal leden bedroeg 83. De vereniging kende echter ook een dieptepunt van 15 leden. Het werk van Jan Arts heeft toen belangryk bijgedragen om over dat dieptepunt heen te komen. JUBILARISSEN Wij schreven het reeds, Jan Arts behoort tot de oprichters en zal voor zyn 40-jarig lidmaatschap ge huldigd worden. Piet Kessels is 25 jaar lid terwijl Gerrit Bastiaans 12Vfe jaar lid is. Hy draagt momenteel de titel "beste kweker'. Dr. Kremer is 25 jaar be schermheer, eveneens een uniek jubileum. Natuurlijk zal ook Sjaak v.d. Munckhof niet vergeten wor den als zaalhouder, al heeft hij nu nog niet de 40 jaar volgemaakt Martien Tbunissen uit Ysselsteyn, ook een suksesvolle kweker, zou ook bij de zilveren jubilarissen heb ben behoord. Helaas is hy onlangs overleden. Uit deze historie blykt dat deze vereniging van kwekers en liefheb bers van vogels, ook na 40 jaar nog levensvatbaar blyft. elke week nieuws EXTRA: 'n 2e pantalon in antraciet flanel: f789,- Grotestraat 93 VENRAY telefoon 04780-81214 Het literair café Venray-regio houdt op vrydag 23 oktober de eer ste literaire avond van het seizoen 1992-1993. De bekende Noordlim burgse schrijver Ton van Reen is de eerste gast Deze literaire avond vindt voor de eerste keer plaats in De Volle Maan aan de Merseloseweg te Venray en begint om 20.30 uur. Het geheel wordt muzikaal opgeluisterd door Von Reynders, piano en Frencis v.d. Heyden, dwarsfluit. Ton van Reen werd 51 jaar gele- Inbraken in auto's Een inwoner had zyn auto in de buurt van de Ballonzuil in Merselo geparkeerd. By terugkeer ontdekte hij dat in zyn auto was ingebroken. Toegang was verkregen door het in slaan van een ruit Ontvreemd was de radiocassettespeler. Maandagmorgen parkeerde een inwoonster haar auto op de par keerplaats by De Sprank. Toen zy terugkeerde ontdekte zy dat de ach terruit van haar auto was vernield. Het is niet onmogelijk dat getracht is in de auto te komen. Dat was niet gelukt Het bleef hier by de schade van de poging. Datzelfde was ook het geval by een by de Algemene Begraafplaats Boschhuizen geparkeerde auto, waar een inwoner by terugkeer ont dekte dat een ruit van zyn auto was vernield. Ook hier vermoed de poli tie dat getracht is in te breken maar dat de dader in zyn werk is gestoord. De schade bleef beperkt den geboren in het Brabantse stad je Waalwijk. Op jonge leeftijd verhuisde hij naar Helden-Pan- ningen. In 1963 debuteerde hij als dichter met de bundel Vogels. Ver volgens schreef hy tal van romans, gedichten en novellen. Hij woont thans in Maasbree. PROZA-SCHRIJVER Ton van Reen is vooral een proza schrijver geworden, die in de loop der jaren een eigen lezerspubliek heeft opgebouwd. In vroegere inter views deed Van Reen nog al eens stof opwaaien door Soms harde, soms merkwaardige uitspraken. Nu zegt hy: Als schrijver verdedig ik my met myn enig mogelyke wa pen: de taal'. Van Reen geniet ook bekendheid als auteur van reisver halen voor o.a. de Volkskrant. Toegangsbewijzen k 7,50 voor de ze eerste litaraire avond in het nieu we seizoen zyn verkrijgbaar by de Venrayse boekhandelaren Martin Cuypers in de Passage en Van den Munckhof in de Grotestraat. Weer vangers van larven betrapt Dinsdagavond betrapte de politie twee mensen die bezig waren, in het afwateringkanaal van de water zuiveringsinstallatie in de Spurkt, op het vangen van larven. De twee vangers, een 32-jarige inwoner van Lottum en een 46-jarige inwoner van Venray, verklaarden dat ze dachten dat de politie na het inval len van de duisternis toch geen kontrole hield en zij vrij spel zou den hebben. Ze weten nu wel beter want er werd proces-verbaal opge maakt De gevangen larven werden weer in het water teruggezet en de vangstattributen werden in beslag genomen. Jaap Goumans met zijn eerste boek: '...En zoë was 't ien Venroj' 'He he, eindelik is ut zo wiet' liet Jaap Goumans afgelopen maandag morgen weten, vlak voordat hij aan wethouder Driessen van cultuur het eerste exemplaar van zijn boek en zoë was ut ien Venroj' mocht overhandigen. Hy toonde zich ver heugd dat hy het boek aan het gemeentebestuur mocht overhan digen. 'Het huidige gemeente bestuur moet ook iets weten over het Venray van vroeger' vond Jaap Goumans. "Verder zien d'r en paar Venrodse stuurluu die nie echt Ven- rods zien. Ik hoeëp dat dit buukske ze helpt echte venrodse te werre'. Het boek '...en zoë was ut ien Ven roj' bevat een aantal korte vertellin gen van Jaap Goumans over het verleden van Venray. Diverse on derwerpen worden aangesneden, waarin Jaap Goumans vertelt hoe dat daar vroeger mee ging. Direkt na de oorlog verzamelde Jaap Goumans en zijn echtgenote Venrayse woorden, die in de verge telheid raakten. Over die woorden begon Jaap toen verhaaltjes te schryven. Omdat het Venrays na de oorlog steeds verder op de achter grond werd gedrukt, had hy hier een heel aardige klus aan. Later, toen hy met zyn werk was gestopt, had hij meer tijd en ging hy gewoontes en gebruiken uit het Venrayse opschryven. Regelmatig droeg hy die voor tijdens Veldeke avonden. Tien iemand voorstelde om de verhalen in boekvorm uit te gaan geven heeft Jaap Goumans hier goed over nagedacht, wat uit eindelijk heeft geleid tot dit boekwerk. Het is echt een boek 'um thuus op ow gemak te zitte laeze', aldus Jaap Goumans. Wethouder Driessen, liet Jaap Goumans weten dat hy best trots mag z(jn op dit boekje. 'Dit boelye levert een bijdrage aan het behoud van het historisch erfgoed van Ven ray', aldus de wethouder, die de hoop uitsprak dat velen dit boely'e met belangstelling zullen lezen. Het boefje is o.a. in onze boek handel te verkrijgen. Het boekje kost ƒ25,-.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5