Genieten PEEL EN MAAS \yeek van de ^igaar Rashonden in orthal De Wetteling jid Grote nog veel Kerk bevinden zich stoffelijke resten Staande ovatie voor de Basement Band ONTDEK DE WERELD VANHETat WT i L p Motor Toer Club Aostrum overhandigde grote som geld VERFfr WAND COIVPAIMT Open dag bij alle Centra Vakopleiding PEEL EN MAAS An over St. Nicolaas Omroep Limburg Klassiek op zoek naar Kerstliederen Raadsvergadering Meerlo-Wanssum Veldeke-avond OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST de beste in verfde beste in behang Paterslaan 7, Venray. Tel. 04780-82810 schoolstraat 18, 5801 bp venray, tel. 04780-88777 Burgemeester Waals en marktmeester Hageman ver richtten onder grote publieke belangstelling de prijstrekking van de doende marktkooplie den georganiseerde fietsenak- tie. Het was de laatste van drie trekkingen, waarbij in totaal 16 fietsen werden verloot De geluk kige prijswinnaars waren de fa milie Sanders, Zandbleek 22; P. Reintjes, Brugpas 15, Veulen-, V.d. Heide, Paterslaan 28; fam. Claassens, Hatendonkstraat 23, Oostrum; Fieke Arts, Korhoen- derstraat 11 uit Stenensbeek en de familie Ubeda Lopez uit Krommenie, die op het bunga lowpark Het Meerdal verbleef. Vooral dat laatste stemde de burgemeester tot vreugde, dat mensen vanuit het Horsterse Meerdal, het Venrayse centrum bezochten. Op'<29 oktober a.s. is er bij alle Centra Vakopleiding in Nederland een open dag van 11.00 tot 21.00 uur. Tijdens deze dag krijgen alle belangstellenden de gelegenheid nader kennis te maken met de mo gelijkheden die dit onderdeel van de Arbeidsvoorzieningsorganisatie te bieden heeft. Wat is het Centrum Vakopleiding? Het Centrum Vakopleiding ver zorgt praktijkgerichte kursussen die zijn afgestemd op de wensen en behoeften van de regionale arbeids markt, zowel in administratieve als in technische richtingen. De kursisten worden individueel bijgestaan door ervaren instruk- teurs en docenten. De leerweg wordt zo afgestemd op de eigen mo gelijkheden en voorkennis van de kursisten. Door middel van stages en simulatiebedrijven worden ze voorbereid op situaties die ze straks in het bedrijfsleven tegen zullen komen. Het Centrum Vakopleiding biedt maatwerk voor zowel werkgevers als werkzoekenden. Dat blijkt uit het feit dat meer dan 80% van alle kursisten die een opleiding hebben afgerond, er binnen 3 maanden in slaagt een betaalde baan te vinden. Voor werkgevers bestaat boven dien de mogelijkheid hun huidige personeel door het Centrum Vak opleiding te laten by- of omscholen. Het lesprogramma wordt dan in overleg met het desbetreffende be drijf samengesteld. Wie komt er voor een vakoplei ding in aanmerking*? Werkzoekenden die voor het vol gen van een vakopleiding in aan merking wensen te komen, dienen te zijn ingeschreven by het arbeids- bureau. Voor hen zijn aan het vol gen van zo'n opleiding géén kosten verbonden. Wie reeds een uitke ring heeft, behoudt deze ook ty- dens de opleidingsduur. Op 29 oktober zijn alle geïnteres seerden van harte welkom op de volgende adressen: Centrum Vak opleiding voor Administratieve Be roepen, Daelweg 6, Venlo-Bleriek; Centrum Vakopleiding voor Techni sche Beroepen, Kazernestraat 20, Venlo-Blerick. Beide centra liggen op korte afstand van elkaar en 5 mi nuten lopen van het station Blerick. Wilt u nog meer weten? Bel dan 077-873131 en vraagt u naar mw. Ickenroth. Auto gestolen Een aan de Gussenstraat in Leu nen geparkeerde bedrijfsauto van het merk Nissan-Patrol, waarin een aantal gereedschappen lagen, werd dinsdag tussen 18.30 en 22.30 uur ontvreemd. De waarde van de auto en de gereedschappen wordt ge schat op ƒ50.000,-. De benadeelde is een bouwbedrijf in Leunen. Je huurt een schouwburg af om jezelf, en enkele andere talenten uit het Venrayse te presenteren. In die geest trad de Basement Band afge lopen weekeinde tweemaal op in de Venrayse Beejekurf. En met sukses. De zaterdagavond was helemaal uit verkocht terwijl vrijdagavond de zaal ook goed gevuld was. En het Venrayse publiek is niet voor niks gekomen. 'A Swinging Afair' werd een waardige opvolger van 'Just call it swing', het initiatief dat twee jaar geleden ook zeer geslaagd was. Vrijdagavond 16 oktober overhan digde het bestuur van de Motor Tber Club Aostrum een bedrag ad ƒ2.800,- aan de werkgroep 'Hulp aan Zamosc' van Nieuw Spraeland. Dit bedrag is bijeen gebracht ty- dens Tby Run 3 op 13 september jl. De Motor Iber Club organiseert ieder jaar een toy run. By zo'n toer zyn deelnemers verplicht inschryf- geld te betalen en een stuk speel goed mee te voeren op hun rit. De inschrijfgelden en het speelgoed zyn bestemd voor een goed doel. Dit jaar viel de keuze van de Motor Tber Club op Nieuw Spraeland we gens haar projekt 'Hulp aan Zamosc'. Vernielingen aan personenauto's Een inwoner deed aangifte van vernieling aan zijn aan het Zandak- ker geparkeerde personenauto. Er waren met een scherp voorwerp di verse krassen aangebracht. Een inwoonster uit Blitterswijck deed aangifte van vernielingen aan haar aan 't Liene geparkeerde auto. De antenne en een ruit waren vernield. Een inwoner van Sevenum deed aangifte van vernielingen aan zyn op de ventweg van de Deurneseweg geparkeerde personenauto. Ver schillende diepe krassen waren aangebracht en een band was met een scherp voorwerp lek gestoken. De Basement Band bracht deze avonden bekende en minder be kende nummers, aangevuld met de zang van Angelique Lemmens, Ma- riska Rummers, Miranda Willems en Ron Barents. Weer eens werd be wezen dat Venray "barst' van het muzikale talent, dat meestal alleen in camavalstijd naar voren wordt geschoven. Uit het hele optreden bleek wel dat deze artiesten 'd'r echt zin in hadden', wat de presen tatie en de muziek alleen maar ten goede kwam. Een staande ovatie was dan ook meer als terecht Het projekt 'Hulp aan Zamosc' is opgestart in 1991. Het omvat inhou delijke en materiële ondersteuning by de verbouwing van een oud schoolgebouw tot dagcentrum voor gehandicapte kinderen. Dankzij de inspanningen van medewerkers van Nieuw Spraeland en dankzy de financiële en materiële steun van tal van bedry ven in Venray e.o. is de verbouwing gedeeltelijk gereali seerd en vindt een aantal kinderen een plaats binnen het centrum. Dit is echter nog maar een begin. Een groot gedeelte van het gebouw moet nog onder handen genomen worden en nog heel veel materiaal en geld zijn nodig om kinderen met een lichamelijke en soms ook geestelijke handicap naar behoren te behandelen en te revalideren. Daarom is zo'n initiatief als van de Motor Tber Club zeer welkom. Vrijdagavond ontving de werk groep ƒ2.800,- uit handen van Matt Leyssen, sekretaris van het bestuur van de Motor Tber Club. Het speel goed dat met Tby Run 3 is meege voerd is al voor een gedeelte naar Polen verstuurd. Tydens de herfst vakantie brengt een delegatie van het bestuur van de Motor Tber Club de rest van het speelgoed naar Zamosc. 'n abonnement waard >8 oktober a.s. wordt jaarlijkse Clubmatch van e.o. gehouden. KC Venray tologen Club, die zich be roet alle zaken rondom len'-gebeuren. Er worden roheidsopleidingen gege- kan meedoen aan behen- ien kan lezingen en dia- "ezoeken of deelnemen "match. natch is ieder jaar weer tuk' voor deze 'jubileren- jtag. Maanden van voor- lijn er aan vooraf gegaan jubmatch vlot te laten circa 355 honden hun voor komen zetten in Wetteling. 98 RASSEN teesters zullen iedere de hand van de diverse op schoonheid keu- •liek krygt via de micro- tdige informatie over de [het bijbehorende karak- rassen zal uiteindelijk het ras' worden geko- vertegenwoordiger van mag nemen aan de gen. jflandse kynologie zyn nderverdeeld in negen Dogachtigen, Ilerders- 'indhonden, Lopende Dashonden, Pinschers ■s, Staande Honden. eri Retrievers, Terriërs, .„.ftolaehtigen en Gezel- IM nden. f ^groepkeuringen zullen gr epswin naars over blijven die samen gaan strijden voor de titel 'Beste van de Club match van KC Venray e.o. 1992'. Maar eerst zullen de Beste Puppy, de Beste Veteraan en de Beste van de Kampioenenparade worden ge huldigd. Evenals de Beste van de Meerdere Honden klasse en de Bes te Zelfgefokte zullen ook zij een pry's van de goedvoorziene prijzen tafel in ontvangst mogen nemen. Trouwens niemand gaat die dag met lege handen naar huis. Al met al dus een dag waar van al les te zien en te beleven valt, waar zowel bezoekers als exposanten met volle teugen kunnen genieten van al die grote, kleine, lang-, kort- of ruwharige viervoeters die in alle maten en kleuren vertegenwoor digd zullen zijn. Kom dus eens kyken de 25e okto ber, het is zeker de moeite waard. Let wel: uw hond moet u thuis laten als u niet hebt ingeschreven, want hoe gek het ook klinkt, uw hond mag er niet in. Om besmetting van ziekten te voorkomen worden nl. 's morgens voor aanvang alle inge schreven honden door dierenart sen gekontroleerd. Na het afsluiten van de veterinaire keuringen mag er dan ook werkelijk 'geen hond meer in'. Opening van de Clubmatch 9.30 uur, sluiting omstreeks 17.00 uur. Plaats van handeling: sporthal De Wetteling, Zuidsingel, Venray. DONDERDAG 22 OKTOBER 1992 Nr. 43HONDERDENDERTIENDE JAARGANG WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING ptember werden door de V nr en Cultuurtechniek bv uit Boxtel op de voor- jaafplaats rond de Grote £tste daar nog aanwezige esten' overgebracht naar ne Begraafplaats Bosch- fgens de gemeentelijke Kien 43 graven moeten niimd, maar by werk- tot een diepte van een er het maaiveld werden 8 stoffelyke resten van n gevonden. Maar er is voor om grote vraagte- ten achter de vraag of nu alle stoffelyke resten uit ond de Grote Kerk zyn l, Onlangs werden by n van een zitbank door de Stichting Stadspark 40 cm. diepte een sche- djjbeen gevonden... lAITE VINGERWERK..: j mit ysen weet in ieder geval ich in een massagraf in tan het kerkhof (naby de ats aan de Eindstraat) resten van tientallen ande Venrayers - waaron der van de kerk pastoor n der Gaet, pastoor Mat- iroeck en de bewoners ;1 Macken uit de 17e inden. 11 geboren Venrayer Ben eeft een groot deel van doorgebracht in de on- i nabijheid van dit kerk- achtertuin van zyn mis grensde aan het ge- de begraafplaats, dat bij het oude kerkhof erk werd gevoegd. In de ren heeft hij een zeer uit- lokumentatie over dit pgebouwd. Vandaai- dat alle stelligheid kan be- het ruimen van het 'natte vingerwerk' is CHATTING DUIZENDEN 12e eeuw werden alle rerledenen - ook die van «pen! - rond de Grote ren. Wanneer men er va- laag geschat, per jaar ngen plaatsvonden, dan er in de loop van 7 eeu- stens 10.000 stoffelijke m aan de schoot der aar- vertrouwd. Ongetwyfeld intal veel hoger, omdat vroeger jaren diverse heeft gekend, inderden mensen stier- aard zullen in de loop der al van graven zijn ge- ar het ligt voor de hand, ffelyke resten elders op fopnieuw zyn begraven. IAV1NGEN IN bE KEllK Jokumentatie van Ben l|jkt, dat vanaf de bouw rk rond 1400, Venrayse in de crypte onder het ir werden begraven. Dat de bewoners van het eken, die het zg. recht uur hadden. Bouwheer Gaet werd op het koor ögaltaar begraven. Na de vonden in de crypte ook jken hun laatste rust- beien werden begraven len- en zijbeuken van de (jl 'de smalle gemeente' ats buiten de kerk werd GRAVEN GERUIMD 839 werd een nieuwe jelegd en bij die werk- werden de graven, die crypte en in de kerk be- Deze zomer toerden op het voor malig kerkhof een aantal graven geruimd. Naar nu blijkt liggen er nog relatief veel stoffelijke resten van Venrayers van vroeger. vonden, geruimd. De schedels en beenderen werden overgebracht naar het knekelhuisje, dat buiten, achter de muur van het O.L. Vrouwe-altaar, stond. Dit knekel huisje werd rond 1867 afgebroken. MASSAGRAF GEVONDEN In 1963 werd by het delven van het graf voor de oud belastingambtenaar, de heer Nie- meyer, nabij het huidige oor logsmonument, een grote hoeveelheid schedels en beenderen gevonden, waarschijnlijk afkomstig uit het voormalige knekelhuisje. De goede staat van deze menselijke resten wees er op, dat zij afkomstig waren uit de voormalige crypte en grafkelder. Ben Kruysen was er getuige van, dat deze schedels en beenderen (in totaal zes kruiwagens vol) in een hoek van het kerkhof, nabij de muur van de toenmalige tuin van de familie Goumans, werden herbe graven. GEEN AANDACHT... By herhaling heeft de heer Kruy sen gewezen op de aanwezigheid van dit 'massagraf met o.m. de stof felijke resten van pastoor V.d. Gaet, een aantal leden van de adellijke fa milie Bouwens van der Boye (bewo ners van het kasteel Macken), Ida Maria Coninx (voor wie de doods klok driemaal per dag gedurende vier dagen moest luiden), pastoor Matthias Roebrouck, Jan Werckens, de families Hebben-Peeters, Van Dael en vele andere Venrayse nota belen en hun familieleden. Bij de laatste opgravingen in sep tember kreeg Ben Kruysen aanvan kelijk geen toestemming om ter plekke de mensen van 'De Meent' uit Boxtel de plaats van dit massa graf aan te wijzen. Toen hy uitein delijk wel toestemming kreeg, waren de opgravers net ver trokken... NOG MEER GRAVEN Het is overigens wel bekend, dat zich in de onmiddellijke nabijheid van de kerk nog graven berinden van belangrijke Venrayse persoon lijkheden. Pastoor Pascal Schmeits, natuur- en sterrenkundige overleed 11 oktober 1919 en werd op 14 okto ber op het kerkhof begraven. Zijn graf ligt nog ten westen van het Noordportaal van de kerk. In 1982 werd het grafmonument, bij de aan leg van het pleintje voor de toren, daar opgesteld. Ook bevindt zich hier het graf van de in Venray gebo ren en op 8 november 1859 gestor ven mgr. Josephus Oomen (Gouden Leeuw), de eerste president van het Groot Seminarie Roermond. De ge: meon^telyke stratenmakers vonden bij de aanleg van dit plein het ste nen tongewelf van zijn graf. In de onmiddellijke nabyheid van de toren, moeten op grotere diepte nog tal van graven liggen. De ze graven zijn bij het instorten van de toren in oktober 1944 door zwa re brokken puin enkele meters die per de grond ingedrukt STILTEGEBIED Het is te hopen, dat het onder zoekbureau, dat straks door de ge meente een onderzoek zal instellen naar de wenselijkheid van een oost- westverbinding (de zg. noordtan gent) tussen Grote Kerk en gemeen tehuis, ook zal ontdekken, dat dit gebied voor Venray van zeer grote betekenis is en dat het zeker uit pië teit voor de vele duizenden doden uit het vei'leden als stiltegebied voor Venray behouden moet blijven. Dinsdag 27 oktober is in zaal In den Engel aan de Poststraat te Ven ray een lezing over St. Nicolaas, aan vang 20.00 uur. Als sprekers heeft Veldeke dis. Knippenberg en Piet Muis uitgenodigd. De heer Knippenberg zal het vooral hebben over Sint Nicolaas en zyn schimmel, terwijl Piet Muis wat meer zal vertellen over het Sint Nicolaasgilde. Piet Muis vierde in 1986 zijn 40-jarig jubileum als Sinterklaas in Venray en zal ongetwyfeld veel kunnen vertellen over zyn ervarin gen de afgelopen jaren. Het Venray se St. Nicolaas- of koopliedengilde is één van de oudste gildes in Venray en al in 1640 officieel erkend enwel op toestemming van 'den drost des ambts Kessel, Marsilius van Gelder, heer tot Arcen. Velden etc.' en de toenmalige pastoor Petrus Vër- berekt. JAAP GOUMANS Eén uur voor aanvang en één uur na afloop van de lezing wordt de ge legenheid geboden, het boek en zoeë was 't ien Venny" te kopen. De auteur van het boek. Jaap Goumans is dan aanwezig om desgewenst het boek te signeren. Vanaf 28 oktober is het boek verkrijgbaar bij Boek handel V.d. Munckhof, Boekhandel Martin Cuypere en de Lectuurhal. De pry s van het boek bedraagt ƒ25,-. Overigens is een hoofdstuk met 10 pagina's gewijd aan de Sinter klaasoptocht en het Sint Nicolaas gilde zoals dat vroeger in Venray was. De meeste koren in Limburg zijn inmiddels wéér begonnen met de voorbereidingen van het Kerstre pertoire. Omroep Limburg Klassiek biedt koren de gelegenheid hun bij zondere Kerstliederen voor een groot publiek ten gehore te brengen. Koren in alle bezettingen (man nen, vrouwen, kinderen, gemengd, jongeren) maar ook dubbelkwartet- ten, enkelvoudige kwartetten, trio's, duo's of solisten, worden uit genodigd zich aan te melden voor een opname van dat bijzondere Kerstlied. De opnames worden gemaakt in de eerste weken van december. De geselekteerde liederen worden via Omroep Limburg ten gehore ge bracht in de uitzendingen vooraf gaande aan Kerstmis en op eerste Kerstdag. Limburgse koren die belangstel ling hebben voor een opname moe ten een briefkaart sturen naar: Omroep Limburg Klassiek, Postbus 94, 6200 AB Maastricht, onder ver melding van: het telefoonnummer waarop u voor Omroep Limburg te bereiken bent; uw keuze uit het Kerstrepertoire, waarmee u denkt in aanmerking te komen voor een opname. Een voor de raad van de gemeen te Meerlo-Wanssum ongewoon kor te agenda werd in de maandag gehouden raadsvergadering in kor te tyd afgehandeld. Geen moeite had de raad met het verlenen van medewerking tot ver vanging van een weersafhankelijke regelaar van de cv-installatie van de basisschool Tien ray. De beschikbaax-stelling van een krediet van ƒ630.000,- ten behoeve van een nieuwe opzet van de auto matisering leverde weinig proble men op. By die behandeling vroeg de voorzitter wel de medewerking om dat bedrag te verhogen met ƒ17.000,- voor de aanschaf van kleu renkaart en kleurenmonitoren. RONDVRAAG Het gemeentebestuur zal al het mogelijke doen en aan de aanne mer verzoeken om de overlast bij de aanleg van het fietspad Tienray- Meerlo-Wanssum, tot het minimum te beperken. Verwacht wordt dat het fietspad eind oktober geheel ge reed zal zijn. Er is mogelijk op korte termijn een oplossing voor de problemen rond de blokhut van de scouting in Blitterswijck. Middels ruil zal een perceel verkregen worden rond het sportveld in Blitterswijck. Met de Provincie is reeds kontakt gelegd voor een bespoediging. Indien alles naar wens verloopt denkt het colle ge in de november-vergadering met een voorstel te kunnen komen.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 11