venray PEEL EN MAAS chting Stadspark presenteert Ir plannen bij de CDA-fraktie li) Grote bridge-drive bate van de Stichting IVenray-Divinolandia Schietbaan H.B.V. Diana nadert voltooiing Eerste eethuisje voor licht verstandelijk gehandicapten in de regio RONDJE 6! Z oonstelling rschoven I \foor de COI\PAhVT ..En zoee was 't ien Venroj 8 t/m 17 Oktober Mavo de Kolk verhuist Weer blindgangers gevonden PEEL EN MAAS iedoeling in de komende bji andere raadsfrakties iformeren over 'het ont- inleggen, opbouwen, be- i 3 onderhouden van een b» irk in Venray', heeft een k putatie van de Stichting Venray haar plannen ge il op een vergadering DAfraktie. Uitdrukkelijk Ky gesteld: 'Uw besluit- iet over 100 jaar nog als >n worden'. Duidelijk tCDA over de eventuele een centrumpark geen praken (met de PvdA- eft gemaakt en dat de le- t CDA-fraktie vrij zullen 3 uitbrengen van hun neer dit onderwerp in de »d de orde komt BREED ONDERZOEK en zich zal herinneren, interaad in december jaar de Nota Centru- eling vastgesteld. Wat be- 2g rentuele aanleg van een I herbinding (de zg. noord- maf de Stationsweg naar astraat tussen de Grote het gemeentehuis) werd ictie gemaakt Besloten CE r een extern adviesbu- Dv log niet eerder in Venray rkt een breed onderzoek GALellen naar de wenselyk- Jlllodzaak tot aanleg van de- ijj dit onderzoek zullen cultuur-, milieu-, ruimte- nciêle- en verkeersdes- ikten worden betrok- !n heeft de Stichting Venray een nieuw con- een stads/centrumpark in Sigesteld. Hierin wordt ge- de aanleg van een park, tet alleen het gebied tus- Kerk en gemeentehuis, de Jerusalemtuin en de van het voormalige St Jo- en 'Sint Anna' worden Jit VENRAYSE IDENTITEIT Tijdens het gesprek met de CDA- fraktie stelde de afvaardiging van het bestuur van de Stichting Stads park, dat tussen kerk en gemeente huis momenteel de identiteit van Venray in het geding is. De Stich ting is geen aktiegroep, maar wel een groep van goedwillende bur gers, die vanuit het totale Venrayse belang via argumenten bezig is met het kreëren van een Centrumpark. Uit het feit, dat - buiten de stichting om - 5000 handtekeningen tegen de aanleg van de noordtangent zijn verzameld, heeft de stichting de konklusie kunnen trekken, dat je in dat gebied geen weg meer mag aanleggen. VELTUM Naar aanleiding van hetgeen was gezegd bij gelegenheid van de Open Monumentendag, waarby Veltum centraal stond, werd van de zijde van het Stichtingsbestuur herin nerd aan wat destyds by de bouw van de woonwijk Veltum aan de or de was. De Culturele Raad van Lim burg had toen voorgesteld om het gebied rond de Veltumse kapel in stand te houden met de oude boer derijen en de nieuwe wijk wat ver der te laten beginnen. Dit idee werd toen afgewezen en is later in Thom gerealiseerd. 'Wanneer men zich nu voorstelt, wat het gebied rond de kapel nog aan waarde gewonnen had in die situatie, weten we nu, dat de besluitvorming destijds kort zichtig is geweest' zei de heer Ch. de Vilder, voorzitter van de Stichting nu tegen de CDA-fraktieleden. UNIEK BEZIT Er werd op gewezen, dat de Stich ting Stadspark bij het opstellen van haar plannen alles wat de gemeente heeft geproduceerd op het gebied van verkeer en parkeren, city- marketing en Buckrapportering, nauwgezet heeft bestudeerd en by haar realities daarop zich door des kundigen heeft laten begeleiden. Waar Venray veel energie en geld gaat besteden om de aantrekkings kracht als streekcentrum te vergro ten, mogen volgens de Stichting belangrijke Venrayse identiteitsbe- palende elementen niet de dupe worden. In dit verband werd gevraagd of men zich bewust is van het unieke bezit van de groene wig - doorlo pend van het Sint Annaterrein tot in het centrum, met een schat aan bezienswaardigheden. Deze groene wig zou een belangryke funktie kunnen vervullen wanneer Venray in noordwestelijke richting gaat uitbreiden. Ook werd de vraag gesteld of men niet een beetje ver geet, dat Venray een uit de 15de eeuw daterende Grote Kerk heeft met een unieke gothische beelden schat, die tot de top-tien van Europa kan worden gerekend. GEEN WEG 'Op een plek waar Venray sinds 1200 is ontstaan, waar men geleefd heeft en begraven is en die eeuwen lang het hart is geweest van het ge hele cultureeel-historisch gebeuren van onze plaats, leg je toch geen weg aan' werd de fraktie voorgehou den. 'Als het straks tot een stem ming komt, laat dan uw hart uw gezonde verstand leiden, want uw besluitvorming moet over 100 jaar nog als wijs worden ervaren' zo ad viseerde de heer De Vilder de CDA- fraktie. Aan het einde van het gesprek werd van de zyde van het Stich tingsbestuur gekonkludeerd, dat het een positieve byeenkomst was geweest en dat het verstandig is ook een soortgelijk gesprek met de an dere gemeenteraadsfrakties te hebben. 6 november a,s. om irganiseert de Stichting lolandia een wyn-wild in Danscentrum Jans- isstraat 6 te Venray. in 'meesterpunten' ver- len. De inschrijfkosten 17,50 per persoon, diverse nivo's worden te weten: 1. Club goede spelers; b. redelij- c. beginners; 2. Thuis- en zyn: wild, wyn, diner- Ic. De organisatoren stre- ir om iedere deelnemer iry^je naar huis te laten kz(j een speciaal compu- iraa is reeds 10 minuten ite spel de uitslag opbrengst van het in komt ten goede aan de ray-Divinolandia. Het ld van deze bridge-drive lemers dus een unie- leid om een lokaal Der- irojekt te steunen, en nog een prettige bridge- 'iben èn om wellicht .elyke prys naar huis Ier wordt getracht door sponsor-bedragen de jvan deze bridge-drive te len die het nog niet we- Ing Venray-Divinolan- moreel, materieel en [het werk van de Over- line Eibers in Divino- lë). Ook het ministerie ilingssamenwerking, Venray en het Katho- ren Gilde ondersteunen 'goede doel staat ook een [ridge-drive hoog in het de organisatoren, die aan de bridge-drive linemen, worden ver- «nd met de gekonstateer- 8 vogelpest in de regio en 1 gekoppelde verbod tot "brengen van postduiven nvankelyk geplande Na- "oonstelling van PDV de He Venray, voor vlieg- en op 31 oktober en 1 no- 1 geen doorgang vinden. }nale tentoonstelling zal niseerd worden op vry- «erdag 9 januari 1993 in bouw De Kiosk, Brukske portemonnees "den diefstallen gepleegd kleedlokaal van een •un. Deze keer was een een zaalvoetbalteam uit ape. In zyn portemonnee rldbedrag van ƒ250,-. Het "Bi betrof een sporter uit (in portemonnee zat een 1/150,-. zocht, vóór 25 oktober a.s. (dit in verband met het indelen van de spelers), ƒ17,50 per persoon over te maken op bankrek.nr. 64.15.92.094 t.n.v. Bridge-drive Stichting Venray- Divinolandia (gironummer CLBN: 10.57.053). Op de overschrijving dient de speelsterkte te worden op gegeven. de beste in verfde beste in behang Pate^slaan 7. Venray. Tel. 04780-82810 Zaterdag 17 oktober vindt in besloten kring de opening plaats van eethuisje 't Onderonsje te Ven ray. Zowel een vertegenwoordiger van de gemeente als de direkteur van de Stichting voor Sociaal Peda gogische Zorg zullen by deze plech tigheid aanwezig zijn. Om 16.00 uur zal een naambord worden onthuld. Nadat een lint is doorgeknipt en het glas is ge"heven, schuiven de gasten aan de gemeenschappelijke tafel om gezamenlijk met de vaste bezoekersgroep een feestmaaltyd te nuttigen. Vanaf mei van dit jaar komt een groep van negen personen eens in de twee weken naar het eethuisje 't Onderonsje aan de Hoender- straat Niet alleen om een heerlijk bereide maaltijd te nuttigen, maar ook om anderen te ontmoeten. 'Het stimuleren van de sociale kontak ten vinden wy een belangryke doelstelling', zegt Annemiek, een van de vrijwilligers. 'Vaak hebben licht verstandelijk gehandicapten juist problemen om vriendschap pelijke kontakten aan te gaan en te onderhouden', vult Myce, de andere vrijwilliger, aan. Samen eten schept een sfeer van gezelligheid en ver trouwen. Dat de mensen terugko men zegt iets over de huiselijkheid die ze hier ervaren. De vrijwilligers bereiden de maal tijd voordat om 16.30 uur de bezoe kers binnenkomen. Eerst wordt er even bijgepraat. Om circa 17.00 uur gaat iedereen dan aan tafel. Op een bord staat het menu geschreven. 'De eerste keer vond ik het heel spannend', zegt Frans, een van de vaste bezoekers. 'Nu leer ik de ande re bezoekers en vrijwilligers steeds beter kennen en kyk ik uit naar die zaterdagen'. Tussen de gangen door, maar ook tijdens het eten wordt er veel ge praat, Over wat iemand in het week end gaat doen. Over de moeite die een ander heeft om thuis voor zich alleen een potje te koken. Over hobby's. Iedereen steekt om beurten een helpende hand uit, helpt bij het af ruimen van de tafel of na het eten by de afwas. De zaterdag is als vaste dag geko zen omdat juist in het weekend de behoefte aan kontakt groot is. Prak tisch gezien is het tijdstip ook ideaal, omdat de akkommodatie van het reguliere eetcafé Yellow Bean gebruikt mag worden. Door een garantiesubsidie van de gemeente Venray en sponsorgelden speelt het eetcafé net quitte. De be zoekers immers dragen ook by in de kosten van de maaltijd. De vrijwilligers geven tenslotte aan dat ze nog wel twee collega's kunnen gebruiken om dit uitda gende en plezierige werk zo goed mogelijk te kunnen doen. Ze krij gen by hun werk ondersteuning van de initiatiefgroep, die bestaat uit medewerkers van de Stichting voor Sociaal Pedagogische Zorg. Het eetcafé is een initiatief dat in een behoefte voorziet en in de regio navolging verdient. Voor nadere informatie kan met terecht bij de SPZ, tel. 077-870020. OPENINGSTIJDEN: maan-, woens-, donder-, vrijdag: 16.00 - 21.30 uur zaterdag 16.00 - 21.30 uur zondag 14.00 - 21.30 uur dinsdag gesloten Hoenderstraat 2 5801 CK Venray Tel. 04780-12038 RESERVEREN GEWENST DONDERDAG 15 OKTOBER 1992 Nr. 42 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG Onder deze titel zal maandag 19 oktober aanstaande het boek van Jaap Goumans gepresenteerd wor den. Het eerste exemplaar zal op het gemeentehuis worden aangebo den aan de wethouder van culture le zaken J. Driessen. Jaap Goumans (81) beschrijft in zyn boek hoe er vroeger in Venray gepraat, gewerkt, geploeterd en ge zorgd werd. Zijn vertelsels zyn ge schreven in zyn eigen, Venrayse taal. Het 160 pagina's tellend boek bevat 60 foto's en bestaat uit 30 hoofdstukken met de meest uiteen lopende onderwerpen. Men kan de ze onderwerpen zien in het licht van de nostalgie. Opzettelijk 'het licht' wordt gebruikt omdat nostal gie mooi is. Ze roept het verleden op en plaatst dat in de zachte schyn van herinneringen, belevenissen en sentimenten uit een tyd die in wezen niet briljant kan worden ge noemd maar die, afgewogen tegen de situatie van vandaag, kostbaar wordt en vol glans. Jaap Goumans kykt in zyn boekwerk terug met een glimlach en ziet de humor in van toestanden die hij destijds met meer of minder plezier ervaren heeft. Hy vertelt 'van toen' en legt op deze manier ook een stukje historie vast, hoewel dat geenszins het uitgangspunt is geweest. Zijn eerste 'verhaal' is al geschre ven in 1949. Het was toen vooral de bedoeling, Venrayse woorden en uitdrukkingen vast te leggen het geen in het verhaal tot uiting wordt gebracht In de latere vertelsels zyn veel meer de gebeurtemissen opge nomen, zoals hy die veelal zelf be leefd heeft: de huusslachting, de kermenaqj viziet, d'n hutspot, de huushaldwas. Jaap Goumans is voor de tot standkoming van zyn boek veel op 'schuup' geweest om by oudere in woners van Venray zyn gedachten te vergelijken en te kontroleren, om verzekerd te zyn van een juiste weergave van de onderwerpen zo als: brand in vroeger jaren, mark ten in Venray, een huis bouwen, ouderwetse zuinigheid, vervoer, de schoonmaak, kermis etc. In de loop der jaren zyn de vele notities uitgewerkt en in korte ver halen beschreven. Veel van deze verhalen zyn al gepubliceerd in de 'Hazegaerf, het tijdschrift van Vel- deke Venray en in het Limburgs Veldeke Orgaan. Uit waardering voor het onder zoeken en het op papier zetten van gebruiken en gewoontes in oud Venray, is Jaap Goumans door Vel deke Venray op 4 september 1990 onderscheiden met 'd'n Aid Ven- rodsen Ieërepries' en de zilveren 'Veldeke' draagspeld voor bijzonde re verdiensten. Het was voor de eer ste keer dat Veldeke Venray de zilveren speld uitreikte. Jaap Goumans wil de leden van deze Venrayse vereniging voor volk scultuur, het eerst in de gelegen heid stellen zyn boek '...en zoeë was 't ien Venroj' te kopen. De verkoop start dan ook op de eerstvolgende Veldeke byeenkomst op dinsdag 27 oktober. Daarna is het boek ver krijgbaar by Boekhandel v.d. Munckliof B.V., Boekhandel Martin Cuypers B.V.. en de Lectuurhal. De prys van het boek bedraagt ƒ25,-. zie advertentie elders in dit blad Mavo De Kolk is in het afgelopen jaar verbouwd, gerenoveerd en uit gebreid met een aula, diverse loka len en een geheel vernieuwd buitenterrein. Na een verblijf van 10 maan den in diverse noodlokaties gaat de school op donderdag 15 en vrydag 16 oktober terug naar de Minister Charles Ruysstraat, om daar, in het magnifiek opgeknapte gebouw, de lessen te gaan verzorgen cq. volgen. Eind november wordt vervolgens de school officieel geopend. De school zal dan graag iedereen ver welkomen voor een kykje in het ge bouw, dat zyn 54 jaar oude, monumentale styl harmonisch ver bonden weet met de modernste ver worvenheden in scholenbouw. Binnenkort zullen wy over de openingsfeesten gedetailleerd pu bliceren. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMGEVING werkzaamheden aan het nieuwe onderkomen van HBV Diana verlo pen voorspoedig maar helpende handen zijn nog altijd van harte welkom. Onder het motto 'vele handen maken licht werk' hebben de leden van de Handboogsportvereniging Diana zich de laatste maanden in gespannen om een nieuw onderko men te bouwen. Aan de Sportlaan, tussen de kantine van SV Venray en het onderkomen van de Atle tiekvereniging verrees een voor ve len vreemdsoortig bouwwerk, dat voor een groot deel niet overdekt zal zijn. Sinds 1 januari van dit jaar zit de HBV Diana zonder eigen onderko- Deze week werden landbouwers bij rooiwerkzaamheden 'weer ge- konfronteerd met gevaarlijke oor- logssouveniers. Het ging hier om uiterst gevaarlijke brisantgranaten. Het waren blindgangers die niet tot ontploffing zijn gekomen. Deze 40 cm lange en met een doorsnede van 10 cm grote granaten zijn zo ge vaarlijk dat de mannen van de Ex plosieve Opruimings Dienst die niet durven te vervoeren, maar ter plekke, met de nodige voorzichtig heid, tot ontploffing brengen. Op een aardappelveld aan de Spurkt werd de gevonden granaat door de landbouwer gewoon aan de kant gelegd, waarna hij zijn werk zaamheden vervolgde. Bij een land bouwer op het Volen was de granaat zelfs in de rooimachine terecht ge komen. Ook hier was de gevaarlijke granaat aan de kant gelegd. De deskundigen blijven nog steeds waarschuwen dat by een vondst van een granaat, men die ge woon moet laten liggen. Een aanra king kan al fatale gevolgen hebben, al is het nog steeds goed gegaan. men. Voorheen werd er in zaal In den Engel geschoten maar aan die samenwerking kwam toen een ein de. Als tijdelijke oplossing werd de schietbaan van de collega-vereni ging uit Heide gevonden maar de vereniging, die over vijf jaar het 100-jarig bestaan wil vieren, had toch een eigen onderkomen voor ogen. ZELF BOUWEN Omdat Venray niet over een be staande geschikte akkommodatie beschikte lag zelf bouwen voor de hand. Na veel vergaderingen, on derhandelingen met de gemeente en leveranciers van bouwmateria len, werd aan architekt C. Colsen de opdracht verstrekt om een akkom modatie te realiseren, die aan de eisen van de Handboogsportvereni ging en aan de normen van de Ne derlandse Handboogbond voldoet. Hardleerse larvenvanger Het blykt nog steeds een lukratie- ve bezigheid te zijn, het scheppen van 'vers de vase' een soort vliegen- larf die gebruikt wordt by de sport- visserij. Die larven leveren nog steeds enkele tientallen guldens per kilo op en leven meestal in schoon water. Zo ook in de afvoer- beek van de Waterzuivering in de Spurkt. Zondagochtend betrapte een jachtopziener daar een inwo ner van Gemert op het vangen van die larven. Het bleek een goede be kende van de politie te zyn die zich meerdere malen aan het illegaal vangen van larven heeft schuldig gemaakt. De jachtopziener wilde de man bekeuren en zijn spullen in beslag nemen maar de man sputterde te gen, waarop de jachtopziener as sistentie vroeg van de politie. Die nam het vangnet, de vangton en de wateroverall in beslag en maakte proces-verbaal op. GROTESTRAAT 93 VENRAY TEL. 04780-81214 Nadat het ontwerp door gemeente en door de leden van Diana was goedgekeurd kon half juli met de bouw van de nieuwe schietbaan worden begonnen. Herkenbaar in de bouw zal het 'Diana-blauw' zyn, dat overeenkomst met de kleur van de shirts van deze handboogsport vereniging. Een kleur die door som mige tegenstanders ook wel 'het blauwe gevaar' wordt genoemd, vanwege de prestaties van deze club. De werkzaamheden worden door de leden van HBV Diana zelf uitgevoerd. Als alles meezit is de nieuwe schietbaan eind november KOSTEN Door die zelfwerkzaamheid wor den de kosten voor een groot deel gedrukt Ook is het een verdienste van de leden van Diana dat zy links en rechts materialen bij elkaar heb ben kunnen ronselen zodat ook daarop in de kosten kon worden bespaard. Ibch nadert nu voor de vereni ging het moment dat de bodem van de schatkist in zicht is gekomen. De vereniging zal daarom een dezer dagen een beroep doen op het Ven rayse bedrijfsleven om de bouw te ondersteunen. Ook hier geldt vol gens de leden van de vereniging weer het motto 'vele handen maken licht werk' en er zijn nog vele han den nodig om de begroting van de ze bouw weer in balans te krijgen. Ook hulp in de vorm van een perso nele bydrage tijdens de bouw, is van harte welkom. Bedrijven of mensen, die HBV Di ana de helpende hand willen rei ken. kunnen kontakt opnemen met de sekretaris van deze vereni ging, dhr. M. Thijssen, Kalverstraat 29. Maashees, tel. 04781-36626. vw venray donderdag 22 oktober a.s. is het VW/ANWB kantoor om 15.30 uur GESLOTEN Vernielingen aan auto's Weer moesten het afgelopen weekend enkele geparkeerde auto's het ontgelden. Vandalen richtten weer voor honderden guldens scha de aan. Van een aan de Wilgenstraat ge parkeerde auto was een band met een scherp voorwerp lek gestoken. De benadeelde was een bewoner van die straat. De eigenaar van een aan de Raad huisstraat geparkeerde auto uit Overloon ontdekte dat zyn auto met verf was bespoten. In de Kastanjestraat was de auto van een inwoner bekrast. Een in de Catharinastraat gepar keerde auto van een inwoner van Leunen werd door hem beschadigd aangetroffen. Van een aan het Christoffel kruid geparkeerde auto van een inwoner werd een portier beschadigd. Een aan de Van Megenstraat ge parkeerde personenauto van een inwoner van Ysselsteyn bleek open gebroken te zyn. Ontvreemd werd de autoradio met de anti-dief stalslede en 2 geluidsboxen. Tbe- gang was verkregen door forcering van het portierslot. 'n abonnement waard

Peel en Maas | 1992 | | pagina 13