spetters If0.95 1 Geen extra verhoging van belastingen als raad dat niet wil St. Odapark a.s. zondag in teken van Columbus R, eke verzorgt dialektmis fa* Dorpsraden niet gelukkig met Volkshuisvestingsplan J itnsrr CoviN S* 'Groot in jonge mode KTIE IAPRINT vanaf Wethouder Truijen tijdens raadsvergadering: Uw vertrouwde adres JOHN'S JEANS SHOP VANDEVORST VOLVO HELMOND Op 25 minuten 23 kilometer staan 24 personen voor u klaar! [#1VAN DE KAMP SPIJKER BROEKEN EMOFRA Motorrijder op slag gedood LE iini v.d. L.eur FOTO-SERVICE, >emb„ ÊRDAG 1 OKTOBER 1992 Nr. 40 HONDERDENDERTIENDE JAARGANG -ANKENGROEP Venray ill riiiusstraat 1 780-81801 PEEL EN MAAS WIJNgpRANKENGROEP Venray Hcnseniussfraat 1 04780-81801 DRUKKERIJ VAN DEN MUNCKHOF B.V. - VENRAY It 68 - Postbus 1 - Tel. 04780-82727 - Fax. 04780-10916 VVFFIfRI An VAAR VEMDAY EM A f*C\lIBÜf" MvertentiePriis: 33 ct. per mm - Abonnementsprijs per half jaar 714,00 TiEEIVDIiMII w W i\ W cn I\A\I (Elhjj w 1T8 UC 111* - Abonnementsprijs buiten de regio 119,00 uilsluitend bij vooruitbetaling irdag 3 oktober om 19.00 voor de achtste keer een eucharistieviering in de taal worden opgedragen rote Kerk van St. Petrus' 15-15 7 17.001 r.v*- jlialektmis mocht zich de in verheugen in een grote Siting van de Venrayse be ver daarbuiten. De aan- 1985 was destijds het leslolfg bestaan van Veldeke Ven- igelégenheid van dit jubi- o.a. een plechtige heilige Bragen in de Venrayse taal. ïharistieviering werd erg Bocht en gezien de vele 'die Veldeke Venray hierbij jkon een jaarlijks vervolg k jljven. In het verleden wer- I iieringen steeds op of om- f 115 augustus met de jszegening gehouden. De jszegening is gebleven op ifagvan Maria Hemelvaart, tmis is evenwel verplaatst datum buiten de vakantie- Inwel dit jaar op 3 oktober, fhtlge heilige mis wordt ge- door pater Ilenk Jans- jtöter Thijs Smits, geboren beid in Venray. De Zan- jSint Frans, o.l.v. Wim Buys mis vocaal opluisteren, solisten, Thomas v.d. Berg ^■folder van Loon alt, Lan- UJps tenor en Roel Janssen ^Jruime tijd zijn zij de, spe- deze mis uitgezochte ge- fcn het repeteren zodat het P« gezongen dialektmis DOf worden. De begeleiding M wordt verzorgd door Berg. xn Gdi opi V Se geldt t/m 31 okt. jercs ingl slat >75 ™3uur >toservice de bleek 39 de schouwburg 56ii Moting in 5 min. BROOD, EEN RIJKE OOGST Het thema van dit jaar is 'Broeëd, enne rieken oeëgst'. Dat de dialect- mis dit thema heeft meegekregen zal in de 'week van het brood' niet vreemd aandoen. Alle ingrediënten die op 'Broeëd, enne rieken oeëgst' betrekking hebben zoals o.m. boe kweit, haver, tarwe, rogge, meel zul len voor het Offertorium gezegend worden. Deze zijn op het altaar en op de altaartreden gerangschikt De zorg voor het opmaken van het altaar is aangeboden door de Biologische afdeling van Scholen gemeenschap Marianum Venray o.l.v. de heer E.Zeelen. Ook leerlin gen van de KTS, onder leiding van de heer J. van Tbor zullen hierbij hun medewerking verlenen. De at tributen hiervoor werden beschik baar gesteld door museum Freul^- keshuus. Ongetwijfeld zal het altaar voor deze dialektmis hierdoor een mooie, passende aanblik krijgen. PIERRE PIJPERS Dankzij de medewerking van Brood- en Banketbakkerij Pierre Pijpers, krijgt de dialektmis een ex tra feestelijk tintje. Pierre Pijpers zorgt niet alleen dat een aantal in grediënten die nodig zijn voor ver siering van het altaar geleverd worden, maar bovendien krijgen al le kerkgangers na afloop van de mis koffie of thee met een broodje aan geboden. Veldeke Venray is bly met de sa menwerking van de winnaar van de Bartelsmans trofee 1992 en bak kerij Pijpers ziet hierin een ideale start van de 'Week van het brood'. RADIO Van de dialektmis zal Omroep Venray opnames maken die zondag 4 oktober uitgezonden worden om 10.00 uur en 18.00 uur via de ether op 90.2 en via de kabel op 102.6. Ook Omroep Limburg en LOS heb ben belangstelling getoond. Tevens worden er video-opnames gemaakt t.b.v. onder andere de bewoners van bejaardencentrum Het Schutters veld, die op donderdag 8 oktober in de grote zaal van Het Schuttersveld te zien zullen zijn. Ook in verpleeg huis Beukenrode zullen deze video opnames te zien zijn. De lezingen en de mis zullen vrij wel geheel in de Venrayse taal wor den verzorgd. Om een en ander zo goed mogelijk te kunnen volgen worden er misboekjes in het dia- lekt uitgedeeld voor de aanvang van de mis, waarvan de vertaling in de Venrayse taal is verzorgd door Willy Schols en Frits Linssen, de auteurs van het Venrays Woordenboek. Diefstal personenauto Ten nadele van een 27-jarige in woner werd een aan de Akelei ge parkeerde personenauto van het merk Volkswagen Golf ontvreemd. Tijdens de raadsvergadering van afgelopen dinsdag maakten de meeste politieke party en zich toch enigszins zorgen over de meeija- renraming van de gemeente t/m 1996. Volgens de raad zijn er teveel onzekere faktoren waardoor aan passingen noodzakelijk zullen zyn. De vraag rees dan ook of dat bij eventuele tegenvallers, de gemeen telijke belastingen extra verhoogd moesten worden. Wethouder Truijen van financiën moest beaamen dat de meerjaren raming enige risiko's inhield. 'Wij weten ook niet alles. Met de kennis van vandaag hebben we een slui tende meerjarenraming gemaakt. We weten nu waar we naar toe varen.' Volgens wethouder Truyen is de meerjarenraming geen vetpot maar zit er wel degelyk nieuw beleid in verwerkt en is er een oplopende in vesteringsruimte. BELASTINGNIVEAU Zoals bekend is heeft de gemeen te Venray door de inspekteur van binnenlandse zaken enkele jaren geleden de verplichting opgelegd gekregen om t/m 1994 de gemeen telijke belastingen jaarlyks met ƒ15,- per inwoner te verhogen. Deze verhoging is verwerkt in de jaarlijk se verhoging van de onroerend goed belastingen. Verder wordt de komende jaren het rioolrecht met jaarlijks 10% verhoogd, om tot een kostendekkend rioolbeheer te ko men. Buiten deze verhogingen zal op de gemeentelijke belastingen al leen nog maar een inflatiekorrektie worden toegepast. 'Dat is althans het standpunt van het college' liet wethouder Truijen weten. 'Maar als we niet uitkomen met onze taak stellingen, of als de raad gaten gaat schieten in de dekking van de be groting dan moeten we naar dek king zoeken voor die gaten. Dan moet er wel rekening mee worden gehouden dat het belastinginstru ment weer op tafel komt te liggen. Maar dat is niet onze wil'. De wethouder gaf daarmee aan dat als de raad met voorstellen komt die meer geld kosten, de raad daar dan ook een dekking voor moet aangeven. Met name de WD en de 'PvdA gaven aan dat dan te zullen doen. RESERVES De gemeente Venray heelt als ar tikel 12 gemeente nagenoeg al haar reserves moeten opgebruiken, voordat het voor een rijksbijdrage in aanmerking kon komen. Zo is een deel daarvan voor de bouw van De Sprank besteed. Wethouder Truyen kon de raad nu mededelen dat de gemeente weer door het Rijk in staat wordt gesteld om reserves op te bouwen. 'Als wij bij de afreke ning van een boekjaar overschotten hebben, dan mogen wij deze weer gaan reserveren', aldus wethouder Truijen. Met de begroting van 1993 zal een deel van deze meerjarenraming in vulling krijgen. De Venrayse ge meenteraad zal dan prioriteiten moeten gaan stellen voor wat be treft de invulling van de nog smalle investeringsruimte. Wethouder Truijen gaf aan dat de begrotingsbe handeling voor 1993, pas in januari zal plaatsvinden. A.s. zondag zal het St. Odapark tussen 12.00 en 17.00 uur geheel in het teken staan van de manifestatie 'Columbus gestrand in Odapark'. Deze manifestatie die georgani seerd wordt door de Werkgroep Mondiale Vorming moet een bijdra ge leveren aan de bewustwording van de Venrayse inwoners m.b.t. de leefsituatie van de indianenge- meenschappen in Noord- en Zuid- Amerika. Bezoekers worden als het ware in de gelegenheid gesteld om Amerika opnieuw te ontdekken. Antwoorden worden gegeven op vragen zoals 'Wat heeft Columbus' ontdekking voor de inheemse vol keren betekend?', 'Hoe houden deze volkeren stand tegen de verdruk king?' en de vraag 'Wat hebben wij daarmee te maken'. Bezoekers zullen worden ont haald op een kleurrijk spektakel van optredens, kunst spel, infor matie en aktiviteiten voor jong en oud. De opening van het festyn be looft in ieder geval iets heel bijzon ders te worden. De opening zal overigens worden verricht door ,'Bad Horse', een heuse 'chief van een Cheyenne-indianenstam uit Noord-Amerika. Hij zal ook vertel len over hoe zijn stam 500jaar lang tegen de verdrukking in hun le venswijze en tradities overeind heb ben weten te houden. BONT SPEKTAKEL Deze byzondere middag in het St. Odapark belooft, mede door de aan wezigheid van een groot aantal indi anen, een bont spektakel te worden Zo zal op muzikaal gebied de Boli viaanse groep Yatiyana op traditio nele instrumenten Zuidamerikaan- se muziek ten gehore brengen. Daarbij vormen diverse dansen een onderdeel van hun optreden. Ook de Venrayse volksdansgroep Opan- ka zal een optreden verzorgen met Mexicaanse en Argentynse dansen. KUNST De Udense kunstenaar Henk Biesterbos heeft op verzoek van de organisatie zijn gevoelens rondom het thema Columbus omgezet in ze ven schilderyen, een beeld en eeri installatie. Daarbij lykt het net alsof Columbus in het theehuis van het St. Odapark gestrand is en als een rottend karkas ligt te vergaan. De Grotestraat 76 Venray Leden van Scouting Leunen zijn deze week volop bezig geweest met de bouw van paalwoningen in het Si Odapark. schilderyen die aangeven hoe ze ven verschillende indianengenera- ties door de blanken bij de neus zyn genomen, zullen die middag, rond 15.00 uur, door burgemeester Waals geveild worden. WONINGEN In de loop van deze week zijn le den van de Scoutinggroep uit Leu nen bezig geweest om een aantal paalwoningen te bouwen terwyl er ook traditionele hutten en tenten te bezichtigen zijn. In die woningen worden gebruiksvoorwerpen ge toond en films gedraaid óver het le ven van de indianen, hun kuituur en tradities. MEEDOEN Alle bezoekers van de manifesta tie kunnen ook zelf deelnemen. Zo is er een 'Ontdek Amerika quiz', kunnen jongeren onder leiding van vijf Latino's zelf een panfluit of naar indiaans patroon haarbandjes en vriendschaps-armbanden vlech ten. Verder staat er een stand van Unicef waar kinderen kunnen mee doen aan een kleurwedstrijd. Door het meebrengen van oud- handgereedschap kunnen bezoe kers een bijdrage leveren aan de on langs opgerichte werkgroep Vraag en Aanbod Internationaal. Tenslotte zal Amnesty Internatio nal via een briefkaartenaktie, be zoekers vragen om op te komen voor de vervolgde indianen in Peru. STANDS Behalve Amnestey en Unicef zullen vele lokale en landelijke or ganisaties aanwezig zijn met infor matiemateriaal, Derde Wereld produkten, muziek en literatuur. De Wereldwinkel verzorgt gratis kopjes Max Havelaar koffie terwijl voor het stillen van de stevige trek originele Chileense broodjes te ver- krygen zijn. Iedereen is van harte welkom op deze manifestatie. De toegang is gratis. In de Keltische Pot fondue-, gourmèt- en specialiteiten restaurant, nu met uniek terras Voor informatie of reservering TEL. 04781-41774 holthesedijk 2 overloon Auto's te koop Zondag werd een auto-eigenaar gesommeerd zijn te koop staande auto's aan de Deurneseweg te ver wijderen. De laatste tijd komt het herhaaldelijk voor dat verkopers hun auto's langs de weg plaatsen met daarop de aanduiding dat die auto te koop is. Ook worden wel eens kentekenplaten verwijderd of onleesbaar gemaakt Lage Dijk 4A 04920-44765 Met name de dorpsraden van de Venrayse kerkdorpen zijn niet erg gelukkig met het Volkshuis vestingsplan van de gemeente Ven ray. Dat blijkt uit de reakties die deze zomer op dit plan bij de ge meente zijn binnengekomen. De commissie voor ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting zal zich a.s. maandag over het plan en de reakties buigen in haar vergadering van 18.00 uur. In totaal zijn er 10 reakties binnengekomen waarvan er zes vanuit de kerkdorpen komen. SLECHTS 35 WONINGEN Het Dorpsradenoverleg heeft in haar reaktie laten weten dat het zich niet kan verenigingen met het woningbouwprogramma voor de komende vier jaar. Met name het feit dat er slechts 30-35 gesubsi dieerde woningen gebouwd kun nen worden staat volgens hen in schril kontrast tegen een behoeft van 216 woningen. Volgens burgemeester en wethou ders ligt de reden voor het feit dat er zo weinig gebouwd kan worden in het feit dat stankcirkels bouw op de dorpenbeperkt. Met name de provincie zal niet meewerken aan bestemmingsplanwijzigingen als de stankcirkelproblematiek niet af doende is geregeld. YSSELSTEYN In Ysselsteyn ligt de situatie mo menteel zo dat, door die stankcir kels, woningbouw absoluut niet meer mogelijk is. De Ysselsteynse dorpsraad onderkent dit probleem maar ziet mogelijkheden als er een nieuw bestemmingsplan wordt ge maakt. Daarin zou volgens de dorpsraad een woningbouwlokatie aan de Midden Peelweg opgenomen kunnen worden, alwaar 25 wonin gen gerealiseerd zouden kunnen worden. De dorpsraad verzoekt de gemeente daarom medewerking te verlenen aan het realiseren van een nieuw bestemmingsplan. B. en w. laten in een reaktie weten dat Ysselsteyn de hoogste prioriteit geniet wat betreft een nieuw bestemmingsplan maar dat er eerst een hanteerbare oplossing van de milieuproblematiek gevonden moet worden. Over konkrete wo- ningbouwlokaties willen b. en w. nog niet praten. VREDEPEEL Vanuit de dorpsraad Vredepeel wordt het verzoek gedaan om lucht- machtpersoneel, dat straits naar De Peel komt. de gelegenheid te geven zich ook in Vredepeel te vestigen. Hetzelfde zou moeten gelden voor inwoners van Mersclo. Volgens b. en w. mag alleen dat luchtmachtpersoneel zich in Vi"ede- y*! ASSURANTIËN telefoon 04780-87575 Het beste adres met de grootste keuze en de meeste merken o.a. JONNY Q EDWIN LEE CLARISSE GARCIA enz. enz. Vierlingsbeekseweg 16 Overloon 04781-41434 Dinsdags gesloten peel vestigen, als de funktie binnen de luchtmacht dat noodzakelijk maakt. Een woning op de vrije markt blijft natuurlijk vrij verkoop baar. Inwoners van Merselo komen wel in aanmerking voor een huur woning in Vredepeel maar niet voor een bouw kavel. LEUNEN De reakties van de dorpsraad Leu nen richtte zich voornamelijk op het bouwen buiten het huidige bestemmingsplan. Wat zijn daar de mogelykheden en kan er vooruitlo pend op een nieuw bestemmings plan al ergens gebouwd worden? zyn twee van de door hen gestelde vragen. In haar antwoord geven b. en w. aan dat, zolang er nog geen nieuw bestemmingsplan in voorbe reiding is, daar geen woningbouw kan plaatsvinden. Buiten het huidi ge bestemmingsplan is. met in achtneming van de stankeirkels, plaats voor ongeveer 20 woningen. REDELIJK TEVREDEN Het werkcomité Oostrum lykt als enige dorpsraad redelijk tevreden met de Volkshuisvestingsnota. Het Werkcomité is het met b. en w. eens dat de grootste behoefte aan uitbrei ding o.a. in Oostrum bestaat. Het Werkcomité vraagt wel aandacht voor de toewijzing van woningen aan niet-inwoners van Oostrum door de Woningbouwvereniging en ziet graag een strikte hantering van het autochtoniteitsbeginsel. B. en w. geven aan dat dat het toewijzen van woningen aan niet-inwoners van Oostrum zelden gebeurt Als dat gebeurt, dan altijd met medewe- ren van de gemeente. Vrijdagmiddag omstreeks 14.00 uur werd de 22-jarige Edwin Lin- ders uit Horst bij een verkeersonge val op de Horsterweg, ter hoogte van het Schoor, vrijwel op slag gedood. De Horstemaar botste tijdens een inhaalmanoeuvre met zijn motor tegen een mestwagen, die linksaf sloeg om een bouwland op te draai en en daar mest te lossen. De mest wagen was achter een traktor gekoppeld en werd bestuurd door een 17-jarige inwoner. Uit het technisch onderzoek, door de politie verricht, is gebleken dat bij de mestwagen de richting aanwijzers ontbraken, terwijl dooi de opbouw van de traktor, de rich tingwijzer daarvan niet te zien was. Een achter de mestwagen rijdende chauffeur van een personenauto meende gezien te hebben dat de richtingwijzer van de traktor wel werkte. Daardoor was hy achter de traktor blijven rijden. Een toevallig passerende arts kon het slachtoffer niet meer helpen. Mede in verband met dit dodelijk ongeval, waarby een traktor met aanhangwagen betrokken is, doet de politie een beroep op de land bouwers om te kontroleren of de verlichting en zeker de richting aanwijzers in orde zijn. Het komt veel voor dat de verlichting door modder en andere troep niet zicht baar zijn. Even schoonmaken kan mogelyke ongelukken voorkomen. De woordvoerder van de politie deelde ons desgevraagd mee dat de politie streng zal kontroleren of de verlichting in orde is. foto I video Patersstraat 10 - Venray

Peel en Maas | 1992 | | pagina 1