NATUURLIJK aaginsigne gewonden voor dhr. J. Claessens Luchtmachtkapel brengt geweldige show in de schouwburg Schip van Columbus strandt op 4 oktober in St.Odapark Vietnamese gemeenschap viert Midherfstfeest voor dames en heren een exclusieve collectie schoenen 'T VEINTROJS LAEVE GETAEKEIMD Of VAN OORSCHOT MODE ag een man in bed... Wie is ooit aangehouden door een nep-agent? PEEL EN MAAS VZ0 Fietstocht Manifestatie Werkgroep Mondiale Vorming Nieuw verkeersbord 'Wegsleepregeling Venray' >pi 0. i, woensdagmiddag, kreeg aessens van de Boscher- et 'Draaginsigne Gewon- •reikt. Dat gebeurde kleine bijeenkomst in jntehuis te Venray, alwaar nevr. Claessens en hun door loco-burgemeester werden ontvangen. iens is gewond ge- januari 1949 in het Nederlands-Indië. Hij toen daar zijn dienst- jens een patrouille door ten zuid-oosten van het ikan, op Java, toen die onder vuur werd geno- k al is dat thans meer dan lieden, u zult dat nimmer en het mag U goed doen, le overheid daar vandaag 'nadrukkelijk by stil wil mevr. De Loo in haar tot dhr. Claessens. aaginsigne gewonden is Ryk vorig jaar in- onderscheiding. Daarmee lens de maatschappy respekt betoond aan aktief militairen, veteranen en tlge zeelieden, die gewond Hakt als gevolg van hun milling onder oorlogsom- iden. leente Venray heeft aan het an het ministerie, om mee laan deze onderscheiding, lehoor gegeven. Enerzijds !ba het byzondere karakter ie R onderscheiding en ander- eem wege het feit dat Venray teijn geleden heeft onder het ngei weid. VII n nti jdi- Hel is het stoere van winter 92-93. dat haar zo vrouwelijk maakt. In dat grote, warme jack. Met rijke bontkraag waar je heerlijk in wegkruipt. Schoolstraat' 34, Venray Grotestraat 73. Venrav Helmond, Roosendaal, Boxmeer, Oss, Venray. Donderdag 10 september - Pagina 5 Het is alweer tien jaar geleden toen de eerste groep Vietnamese vluchtelingen naar Venray kwamen om hier een nieuwe woonplaats te vinden. Het ging toen om een groep van ongeveer 25 personen. Inmid dels is de Vietnamese gemeen schap in Venray uitgegroeid, o.a. door geszinshereniging, tot onge veer 80 personen. Deze groep mensen heeft zich aardig geïntegreerd in de Venrayse gemeenschap en nog niet zo lang geleden, in samenwerking met het RISC, een aktiviteitengroep opgezet Een van de eerste aktiviteiten die de aktiviteitengroep, die de naam Hoang Due Su draagt organiseert is het kinder-Midherfstfeest (Tê't Trung Thu). Dit kinder-Midherfst feest begint thuis in familiekring en is in Vietnam net zo belangrijk als bij ons het Sinterklaasfeest. Het feest is al meer dan duizend jaar oud en bedoeld om de kinderen eens extra te verwennen met ca deautjes, gebak en snoep. Daarna gaat iedereen zingend de straat op om spelletjes te doen. Er zijn altijd drakedansen en als het donker wordt is er een optocht met prachti ge lampions. In Nederland wordt het feest meestal binnen gevierd, in een ca fézaaltje of een buurthuis. De oude ren proberen zo de jongere Vietnamezen, door de gezamenlyke viering, iets mee te geven van de eigen cultuur. Het is echter niet ge makkelijk om de sfeer van het ori ginele feest te benaderen maar met name voor die kinderen, die in Ne derland zijn geboren, is deze vie ring een goede manier om kennis te maken met die Vietnamese cultuur. Het kinder-Midherfstfeest zal in Venray op vrydag 11 september worden gevierd. Plaats van hande ling is het Wijkcentrum 't Stekske, alwaar wethouder mevr. De Loo rond 18.30 uur het feest zal openen. Na de opening zal er een lampion nen optocht door een deel van Landweert worden gehouden. De Vietnamese gemeenschap hoopt dat dit feest in de loop der jaren uit kan groeien en dat er ook veel Ne derlandse gezinnen met hen dit feest willen komen vieren, om zo ook iets van de Vietnamese cultuur te leren. Ruiten vernield Met een klinker bleken twee rui ten van het in het winkelcentrum Veltum gelegen Chinees restaurant te zyn kapot gegooid. Schade ƒ700,-. politie krygt vele soorten V cldingen om hulpverle- is wel wat gewend. In demachtelijk uur van ;ie« iagavond werd echter ngeroepen door een be- dame. Zy zou in haar flat Hoge Beek een vreemde rïO® i haar bed hebben zien De politie vond echter vreemde' man in haar laar zocht voor de voor- - 9efheid ook de andere ver- a door, maar ook daar te vinden, ld® )lgende dag belde de be- nogmaals de politie en aar excuses aan voor de Ze beloofde een vol keer beter te zullen De politie vraagt aan onze lezers of ze de laatste weken kontakt heb ben gehad met een*politieman die zich vreemd moet hebben gedra gen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, zoals dat elders in het land al is voorgekomen, dat een 'nep-agent' mensen aanspreekt die een overtreding zouden hebben be gaan en hen 'waarschuwt' of er met een lichte boete vanaf laten komen. Mede dankzy een tip kon de poli tie vorige week op de Maasheseweg een personenauto staande houden, die verdacht veel leek op een echte politie-auto. Die auto was op de bei de portieren voorzien van een origi neel embleem van de rijkspolitie. Op het dak van de auto was een blauw zwaailicht gemonteerd dat in werking kon worden gezet. De auto was ook nog uitgerust met een sire ne. Op de achterbank van de auto lagen zowel een verkeersregenjas van een wachtmeester I van de rykspolitie als een verkeersvest waarop het woord politie was aange bracht De bestuurder, een 21-jarige inwo ner van Gennep bleek niet in het bezit te zijn van een rijbewijs, de auto was niet verzekerd, er was geen wegenbelasting over betaald en de auto was niet APK gekeurd. Zelfs de Venrayse politie twijfelde nog even of het niet een echte politie-auto was. In overleg met de officier van justitie is de auto voor onderzoek in beslaggenomen. Uit de verhoren werd de politie niet veel wijzer. Naar de motieven van deze man kan alleen maar geraden worden. uw weekblad ƒ50.000,- iChf bolste tegen vrachtauto kruising Iloenderstraat- Éil vond een botsing plaats 154-jarige fietsende dame vrachtauto. Omtrent de dracht was er nogal wat likheid. De dame moest chillende verwondingen ziekenhuis worden ver- et ongeluk vond vrydag- "flstreeks 15.30 uur plaats. e getuigen worden ver- ntakt op te nemen met de Voor de pauze brengt de Kapel een klassiek programma, bestaan de uit o.a. transcripties uit het sym fonisch repertoire en composities op het gebied van de blaasmuziek. Na de pauze volgt een non stop show van populaire muziek, uiteen lopend van swing tot jazz, van volksmuziek tot big-band. U ziet dat de Kapel van de Ko ninklijke Luchtmacht een zeer ge varieerd programma ten gehoren zal brengen waar de bewoners van Venray en omgeving gratis van kunnen genieten. Een unieke kans die men eens in de zoveel jaren krygt. Enkele details van de Kapel. Deze bestond vorig jaar 40 jaar en is ge vestigd in Nymegen. De Kapel bestaat uit 56 musici, allen met een conservatorium-opleiding, velen van hen werken tevens als dirigpnt van een amateur-orkest of als leraar aan een conservatorium of muziek school. Het grote sukses van het tweede gedeelte van het optreden is mede he danken aan de prachtige lichtshow. installatie, daarbij gebruikmakend vaan het beeldbepalende theehuis in het Odapark. Daardoor lykt het alsof het schip van de Italiaanse veroveraar in Spaanse dienst in het theehuis is gestrand en daar als een rottend karkas ligt te vergaan. Bin nenin stellen zeven schilderyen de generaties voor, omdat in de tyd van zeven mensenlevens de oor spronkelijke bewoners hun rech ten, hun cultuur en hun weten schap van de natuur verloren. Dat het schip van Columbus nu - sym bolisch - is gestrand in het Venrayse Odapark mag volgens de werkgroep als een even symbolische gerechtig heid worden beschouwd. AKTIVITEITEN Vyfhonderd jaar na de ontdek king van Amerika houden de India nenstammen, tegen de verdruk king in, stand. Zij grypen de herdenking aan om aandacht te vestigen op hun positie in de sa menleving van heden en om de we reld hun cultureel erfgoed te tonen. Zo ook bij de Venrayse manifestatie. Op 4 oktober om 12 uur zal de offi ciële opening worden verricht door Bad Horse, opperhoofd van de Cheyenne-Indianenstam uit het Noordamerikaanse reservaat in Montana. Hij zal het publiek zyn authentieke verhaal vertellen over de realiteit van zijn verdreven volk, hun kracht en stryd om de eigen cultuur en identiteit terug te kry- gen en te bewaren. Mevr. Loeve Quintens uit het Belgische Hasselt, die zich in haar land inzet voor deze Indianenstam, zal die middag even eens vertellen over haar belevenis sen tydens haar leven onder de Indianen. De muziekgroep Yatiyana brengt op traditionele instrumen ten muziek uit de Andes (Bolivia). In het Odapark worden paalwo ningen uit het Amazonegebied, een zweethut en een traditionele hut gebouwd. Er zijn verder gebruiks voorwerpen van de Surinaamse In dianen te zien, terwijl Bad Horse traditionele kleding en dans van zyn stam zal tonen. Het publiek wordt daadwerkelijk bij het gebeuren betrokken met b.v. voorwerpen te maken volgens de Indiaanse cultuur, te kijken naar de meeste recente film van de Stichting Venray-Divinolandia of aan de stand van Amnesty Interna tional een kaart te ondertekenen tegen de onderdrukking van de In dianen. Er wordt gratis Max Have- Opnieuw is er in Venray weer een grote prys gevallen in de Staatslote rij. Mevr. Jansen van Sigarenhuis Jansen deelde ons deze week mede dat op en bij hun verkocht lot, een prys van ƒ50.000,- is gevallen. A.s. zondag 13 september, organi seert de VZO Ysselsteyn, Merselo, Veulen, Vredepeel en Heide weer de jaarlykse fietstocht. Deze fietstocht heeft een lengte van ongeveer 40 km en voert langs vele mooie plek jes in onze omgeving. Onderweg is ook het een en ander te beleven: men kan een kijkje nemen in het gebouw van de LLTB in Ysselsteyn en bovendien is er de mogelijkheid nu eens te zien hoe het kweken van cantharellen in zijn werk gaat. De tocht is bedoeld om rekreatief te fietsen en daarmede een bijdrage te leveren aan een goed doel. Dit jaar wordt de opbrengst besteed aan het Zambia projekt, een land- bouwprojekt waaraan ook de LLTB medewerking verleent. In het ge bouw van de LLTB in Ysselsteyn kunt u zien hoe dit projekt wordt opgezet. De opbrengst zal worden overhandigd op zondagmorgen, 27 september, tijdens een speciale bij eenkomst in Vredepeel. Tussen 11.00 en 13.30 uur kan gestart worden op drie plaatsen: in Ysselsteyn by de LLTB; in Veulen bij café/zaal 't Veule en in Heide by sto merij Piet Rutten. Het inschrijfgeld bedraagt ƒ5,- per persoon, kinderen tot 12 jaar ƒ2,50. De startplaats is tevens finish- plaats. Tydens de tocht moeten en kele vragen beantwoord worden, waarna men de formulieren kan in leveren bij de finishplaats. Enkele leuke prijzen staan ter beschik king. Voor een drankje onderweg wordt gezorgd. laar koffie geschonken en men kan Chileense hapjes eten en Chileense wijn proeven. En tenslotte wordt er door tal van instellingen uitvoerige informatie verstrekt De organisatoren hopen met deze manifestatie het publiek in de gele genheid te stellen om zelf tot geheel nieuwe ontdekkingen te komen. Vandaar, dat op een grote belang stelling wordt gerekend. Het karkas van de 'Santa Maria', het schip waarmee Columbus 500 jaar geleden Amerika ontdekte, is op zondag 4 oktober te zien in het theehuis van het Odapark. Het is de blikvanger voor de publieksmani festatie, die wordt georganiseerd door de Werkgroep Mondiale Vor ming van Venray. Men wil dan laten zien wat de ontdekking door Co lumbus heeft betekend voor de in heemse volkeren van Amerika. Voor de Indianen begonnen in ok tober 1492 zwarte hoofdstukken in de geschiedenis, want de landing van Christopher Columbus heeft hen weinig goed gebracht. Een half contingent werd uitgemoord door zwaarden, ziekten, dwangarbeid en kogels van de blanke overheersers. Niet voor niets schreef Mark Twain (1835-1910) cynisch: 'Het was een prachtig iets om Amerika te ont dekken, maar het zou nog prachti ger zyn geweest wanneer men er langs gevaren was... BOODSCHAP Met de manifestatie in het Oda park wil de Werkgroep Mondiale Vorming Venray op de eerste plaats de aandacht vestigen op het grote onrecht, dat eeuwenlang de in heemse bevolking van Amerika - de Indianen - is aangedaan. Bovendien wil men aantonen, dat 500 jaar na. de ontdekking van Amerika geen einde is gekomen aan de discrimi natie van de Indianen. Om die boodschap te verkondigen wordt de manifestatie 'Columbus gestrand in Odapark' gehouden. Met Columbus als voorbeeld en aanleiding wil de werkgroep een bijdrage leveren aan het besef, dat er geen eerste, tweede en derde wereld bestaat, maar slechts één. Tevens wil men daarbij tot uitdrukking brengen, dat oost en west, zuid en noord, rijk en arm elkaar nodig hebben om te werken aan een duurzame ontwikkeling van de aarde. De werkgroep wil die boodschap op een begrijpelijke ma nier overbrengen en vooral die mensen - letterlijk en figuurlijk - aan het woord laten, die eeuwen hebben moeten zwijgen. Begrip voor hun manier van leven en den ken is de eerste stap op weg naar een gelykwaardige positie voor de Indianen. KUNSTWERK 'POTLATCH' Het kunstwerk 'Potlatch' van de Udense kunstenaar Henk Biester- bosch vormt het middelpunt van de manifestatie, die op 4 oktober van 12.00 tot 17.00 uur gratis te bezoe ken is in het Odapark. De kunste naar heeft zijn gevoelens rondom het thema Columbus omgezet in ze ven schilderyen, een beeld en een kd De Sprank bood tot een mooie gelegenheid niiddag van 12 tot 1, wat te trekken. Na de vakantie- Is dit emuur plotseling "gekondigd vervallen, om ar de mening van de direk- teinig gebruik van werd Tbch waren er vele trouwe en hun aantal zou waar- sA k nog groter zyn geweest leer bekendheid was gege- deze mogelijkheid, teen oproep aan de bezoe kt zwemuur en aan allen «nog regelmatig gebruik Jden willen maken: bel. "90. By voldoende belang- tel De Sprank zeker de er willen openen. Maria Franssen Via het VW-kantoor en de schouwburg te Venray en het Pelgrimshuis te Smakt zyn vanaf dinsdag 1 september kaarten ver krijgbaar voor ƒ2,5^er persoon 5 waarvoor u tegen inlevering van uw 1 plaatskaarten gratis een kop koffie I of frisdrank tijdens de pauze kunt 8 krijgen. De entree is dus toch I gratis. Als er echter inwoners zijn die de laatste tijd door deze 'nep-agent' zyn aangehouden dan worden die dringend verzocht kontakt op te ne men met de politie. Donderdag 17 september geeft de Kapel van de Koninklijke Lucht macht wederom een relatieconcert in de streekschouwburg De Beeje- kurf. Het is inmiddels alweer ruim vijfjaar geleden dat soortgelijk con cert in Venray werd gegeven. Nu kent het optreden nog meer show elementen als voorheen. Initiatiefnemer van dit concert is de fanfare O.L.V. Gilde uit Holthees- Smakt i.v.m. hun 75 jaar bestaan. De officiële uitnodiging van de Ka pel loopt via het college van burge meester en wethouders in Venray. In principe is dit relatieconcert geheel gatis maar om enige kontro- le te kunnen uitvoeren op het aan tal uit te geven plaatskaarten is met de direkteur van de Kapel het vol gende afgesproken.

Peel en Maas | 1992 | | pagina 5